500 300 25 DONDERDAG 29 JANUARI EERSTE BLAD IVO. 24 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen GEMEENTE-EIGENDOMMEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen brengen ter openbare kennis, dat de staat van hetgeen naar het Burgerlyk recht eigen dom der gemeente is, met de daarin aange brachte veranderingen, tegen betaling der kosten op de 2e Afdeeling ter Gemeente- Secretarie in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Vlissingen, 29 Januari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN, 29 JANUARL Prov. Statenverkiezingen. Gisteren vergaderde* de centrale Vlissingen van anti-rev. kiesvereenigingen. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer G. van de Putte op de gebruikelijke wijze was geopend, werd overgegaan tot vaststelling van de candidatenlijst voor de Prov. Staten. Deze lijst werd als volgt samengesteld 1. G. van de Putte te Vlissingen, 2. P. G. Laernoes te Vlissingen, 3. A. Bakker te Koudekerke, 4. Ch. Polderman te Biggekerke, 5. F. de Rijke te Koudekerke, 6. L. Simonse te Biggekerke, 7. W. de Buck te Meliskerke, 8. A. Melis te Souburg, 9. J. Suurmond te Souburg, 10. J. Matijs te Vlissingen, Besproken werd de komende 'verkiezings actie, terwijl nog enkele huishoudelijke zaken werden geregeld. In den kieskring Goes werd de lijst der anti-revolutionnairen voorloopig als volgt vastgesteld1. C. P. Vogelaar te Krabben- dijke, 2. J. A. Dominicus te Wemeldinge. 3 mr. P. A. Schwartz te Krabbendijke, 4. L. W. B. A. Mulder te Ovezande, 5. A. de Lange te Goes, 6. Haverhoek te Krabbendijke, 7. mr. J. W. Goedbloed te Goes, 8. J. Hommes te Nieuwdorp, 9. J. Wisse te Kapelle, 10. B. C. j te Goes. Door de centrale der Chr. Hist, klesver- eeniging in den kieskring Hulst zijn candi- daat gesteld de heeren M, W. Koster (aftr.) te Axel, A. de Feijter te Zaamslag en C. A. Kaan en W. Bedet te Ter Neuzen. Het Nut. Gisterenavond hield het departement Vlis singen van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen zijn ledenvergadering in het ge bouw der Leesbibliotheek. De voorzitter, de beer J. C. Paap, opende deze bijeenkomst, de eerste in het eigen gebouw, met een woord van welkom aan de aanwezigen. Nadat de secretaris, de heer J. P. Vermaas notulen en ingekomen stukken had voorge lezen, kwam de rekening en verantwoording van de Fröbelschool aan de orde. Deze sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 5186.66. Uit het jaarverslag blijkt dat het bezoek weer zeer bevredigend was en dat in het bestuur geen verandering was geko men. Schoolgebouw en schoolmeubelen zijn in goeden toestand. Dat de school, ook buiten de onmiddellijke omgeving, een goeden naam heeft, blijkt wel uit het volgende. Bij de in- spectrice van het voorbereidend onderwijs, mevr. Houba, was van het bestuur eener neu trale schoolvereeniging uit den gegoeden stand, die aan de school een voorbereidende klasse wilde verbinden met een onderwijzeres in 't bezit der Fröbelakte, welke echter niet voldoende practisch onderlegd was, de aan vrage ingekomen, in de omgeving van Den Naag een school op te noemen, waar deze onderwijzeres zou kunnen werken. De inspec- trice gaf als haar meening te kennen, dat <üt bestuur zich wat meer kosten zou moeten getroosten en de onderwijzeres in de gelegen heid stellen te Vlissingen op de Fröbelschool aldaar wat ervaring op te doen. Wel lag Vlis singen niet in de omgeving van Den Haag, maar de school daar was de beste, die zij Vo°r dat doel kende. Naast deze officieele erkenning van een deskundige staat de aanvrage van den bur gemeester van Goes om met het hoofd van bet openbaar voorbereidend onderwijs eenige schooltijden aan onze Fröbelschool te mogen meemaken. De leesbibliotheek had Jaarverslag en re kening en verantwoording ingezonden, welke laatste sloot tot eèn bedrag van 778.40JA. Aan het jaarverslag ontleenen we de vol gende opmerkingen Vooral de lectuur voor jongelieden vindt veel aftrek. Vak-literatuur wordt helaas niet veel gevraagd, wat wel eenigszins te verklaren is, daar deze rubriek meerendeels uit studieboeken bestaat. Naar de bslletristische lectuur voor volwassenen is flink vraag. Met blijdschap en dankbaarheid wordt gememoreerd, dat de instelling niet behoefde te verhuizen, ondanks het feit, dat de Spaarbank, in wier gebouw ze gevestigd is, elders een nieuw pand betrok. Tegenover een kleine stijging van 't lezers aantal staat een geringe daling van het uit gereikte boeken-aantal. De rekening en verantwoording van het departement, die door een commissie van 2 leden werd nagezien en in orde bevonden, sloot in totaal tot een bedrag van 5204.79. Nadat eenige wijzigingen waren aange bracht in de reglementen van Fröbelschool, leesbibliotheek en Spaarbank, sloot de voor zitter, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. C.K.W.O. Gisterenavond hield de Christ. Vereeniging voor Kunst, Wetenschap en Ontwikkeling een comité-vergadering, onder voorzitter schap van den heer J. Marijs, die in zijn openingswoord er op wees, dat het afgeloo- pen jaar voor de vereeniging weder reden tot groote tevredenheid gaf. Ondanks de ongunstige economische omstandigheden, ging het ledental nog iets vooruit. Het blijkt wel dat de vereeniging in een groote be hoefte voorziet. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer I. Sinke, bleek dat het ledental op 31 December 1022 bedroeg. Verschillende avonden op velerlei gebied werden gegeven de lezingen waren het slechtst bezocht, een verschijnsel dat overal valt waar te nemen. De gymnastiek- en korfbal-afdeelingen -heb ben een flink aantal leden, evenzoo de En- gelsche cursus. Ook werd weder een knip cursus gegeven. De reis naar de wereldten toonstelling te Antwerpen was een groot succes. Ook dit jaar hoopt het bestuur weder een reis te organiseeren. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. J. Gillissen, bleek dat de ont vangsten bedroegen 2196.88, de uitgaven 1965.871/2goed slot alzoo 240.00'/2. De voorzitter bracht den secretaris en pen ningmeester dank voor hun veelomvattenden arbeid. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren I. Sinke, W. Schmidt en C .de Zwart en tot lid van het sportbestuur de heer H. Blaauw. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken arbeidsbeurs alhier staan als werkloozen ingeschreven 2 letter zetters, 13 grondwerkers, 7 metselaars, 2 meu belmakers, 11 opperlieden, 7 schilders, 1 steenzetter, 6 timmerlieden, 1 waterbouwkun dig opzichter, 2 ijzerbetonvlechters, 1 leerling stoffeerder, 1 kapper, 1 kleermaker, 2 schoen makers, 1 teekenaar bekend met werktuig kunde en bouwkunde, 137 metaalbewerkers, 1 slagersleerling, 1 kanketbakker, 1 tuinman, 2 magazijnbedienden, 2 kruideniersbedienden, I kellner, 1 chauffeur, 12 transportarbeiders, II kantoorbedienden (w.o. 5 vrouwelijke), 1 werkster, 2 dienstboden, 9 varensgezellen en 70 losse arbeiders. Totaal ingeschrevenen 306, vorige week 309 personen. Alzoo een vermindering van 3 per sonen. Het sluitingsuur voor café's te Middelburg. Het plaatselijk drankweercomité verzoekt in een adres aan den gemeenteraad te Middel burg het sluitingsuur voor café's terug te brengen van half één op half twaalf. Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 26 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Biggekerke, 2 te Ter Neuzen en 1 te Serooskerke (W.) Gemeenteraad van Zierikzee. In de vergadering van den gemeenteraad te Zierikzee werd het rioleeringsplan met alge- meene stemmen aangenomen. De kosten be dragen 66.100. Het werk wordt in vijf Jaren uitgevoerd. De raad besloot tevens met algemeene stemmen voor 500 deel te nemen in het ga- ratiefonds voor de instandhouding van een luchtverbinding SchouwenRotterdam. Ged. staten verzochten een bijdrage in het garan tiefonds dat minstens f 15.000 groot moet zijn. Het kanaal GentTer Neuzen. Aan het blad „Navigation du Rhin" wordt uit Gent geschreven, dat na?.v do mrerr.ng van de Kamer van Kc, 1 a' '-tt h-t belang van Nederland bij de ontwikkeling van het kanaal van Ter Neuzen eiken dag aan beteekenis wint. Daarom zou Nederland in de kosten van de voorgenomen werken ruimer moeten bijdragen. Nederland zou uit het oogpunt van de spoortarieven de gelijk stelling van Ter Neuzen met de Belgische havens evenals voer den oorlog willen vra gen. Te Ter Neuzen worden echter noch ha ven- noch kaderechten geheven. De haven werken van de Nederlandsche stad zouden dientengevolge boven Gent bevoorrecht wor den. Dienaangaande zouden waarborgen ge vraagd móeten worden. Verder zou water staat voor de nieuwe sluis, door het Belgische voorstel op een breedte van 26 M. gesteld, een van 33 M. verlangen. De voorhaven van Ter Neuzen zou worden verruimd, want te genwoordig moeten vele schepen ter reede wachten alvorens te kunnen schutten. De Kamer van Koophandel te Gent wil de zaak nog eens onderzoeken en de Belgische regeering er in kennen. SOUBURG. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Sou burg van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Op de gebruikelijke wijze opende de heer A. Mèlis, voorzitter der afdeeling, de ver gadering, waarna de notulen van de voor gaande vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd, waarna de penningmeester uit gaven en inkomsten mededeelde. De kasop- nemers de heeren Van de Putte en Wisse, deelden mede boeken, bescheiden en kas in orde te hebben bevonden, en werd den pen ningmeester dank gebracht voor zijn beheer. Door den heer Lous werd hierna verslag uitgebracht van de laatste vergadering te Bergen op Zoom. Benoemd werden ate afgevaardigden naar de aanstaande jaarvergadering dr. Huijsman en de heer Olijslager, als plaatsvervangers de heeren Lous en Cysouw. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Cysouw. Nadat verschillende huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd besloten dr. Huijs man te vragen op een volgende vergadering een causerie te houden over zielsziekte. De heer Van de Putte eindigde met dank zegging. Met het oog op de verbreeding van de Ka naalstraat te Souburg, hebben de bewoners van die straat een circulaire ontvangen met het doel toestemming te geven tot afstand van een gedeelte van him voortuintjes. Het plan is aan beide zijden een trottoir voor voetgangers te leggen. Dat een en ander een groote en noodzakelijke verbetering voor het verkeer zal scheppen, valt niet te ontkennen Door het steeds toenemende verkeer met auto's enz. is de Kanaalstraat veel te smal en kunnen op den duur ongelukken niet uit blijven. Hopen wij dat de verbreeding spoedig tot stand mag komen. GROEDE. Gisterenavond had alhier in de zaal van den heer P. Lagendijk, een kunstavond plaats, uitgaande van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Departement Groede. De heer Kommer Klein, de bekende decla mator uit Amsterdam, voerde een zeer geva rieerd programma uit. Hoewel er vele zieken in de gemeente zijn en het weer niet erg meewerkend was, mag de avond goed geslaagd genoemd worden, wat bleek uit het applaus, dat de heer Kom mer Klein na elk nummer in ontvangst had te nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam ds. J. W. Dippel te Aalten. De maand Januari. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons In de vergaderingen, welke op tien ver schillende plaatsen in ons land gehouden worden door de directie der samenwerkende Zendingscorporaties om over moeilijkheden en mogelijkheden in den huidigen stand van zaken te spreken, is één der moeilijkheden, waarop sterk gewezen wordt deze, dat de in komsten, ook al groeit het bedrag daarvan de laatste jaren verblijdend, zoo onregelmatig toevloeien. Vooral de eerste maanden van het jaar blijven sterk achter. In den terugkeer van deze onregelmatig heid dreigt echter regelmatigheid te komen, want ook in dit jaar zijn de inkomsten over Januari weer bij lange na niet, wat ze zou den moeten zijn om een twaalfde deel der raming, dat is ruim 83.000 te bereiken. Tot op 24 Januari was slechts 20.000 ingeko men. Terwijl over December en ook in de eerste dagen van Januari de dagelijksche ont vangst per giro en postwissels nog 2000 3000 gulden bedroeg is de inzinking nu plot seling, heel sterk en is het dagelijks inkomen- i de bedrag tot zelfs 100 200 gulden gedaald. Zullen niet de oude moeilijkheden ook in dit nieuwe jaar zich voortzetten, dan zal er van den aanvang af krachtig naar gestreefd moeten worden door ieder, die ook maar eenigszins daartoe in staat is, dat er vóór het einde van Januari nog een poging wordt ge daan het over deze maand benoodigde bedrag zoo dicht mogelijk nabij te komen. De stichting Hoenderloo. De stichting „Hoenderloo", in het leven geroepen door wijlen ds. O. G. Heldring, zal 7 Februari a.s. 80 jaren bestaan. Ds. O. G. Heldring is behalve door zijn stichtingen te Zetten, zeker wel het meest bekend geworden door zijn stichting „Hoen derloo". Op zijn wandelingen over de Veluwe, een kleine 100 jaren geleden, waarover hij later een aantal aardige schetsen heeft ge publiceerd, kwam hij ook in het gedeelte waar nu het dorp Hoenderloo met zijn mooi gesticht voor verwaarloosde jongens ligt. Des tijds was het vrijwel neg een woestenij met hier en daar een enkele hut, waarin b.v. een bezembinder woonde, en overigens een bij de bewoners der omliggende dorpen om haar aard niet zeer geziene bevolking. Alles wat maar zelfs de eenvoudigste beschaving geleek ontbrak hier. Heldring heeft zelfs gezorgd dat de eerste drinkwaterput werd gegraven, moeilijk werk, want de wel lag diep. Langzamerhand kwam er eenige verbete ring. Heldring ontving hulp van gegoede landgenooten het bekende kerkje te Hoen derloo werd gesticht, een school volgde en later het Doorgangshuis, „gesticht", zooals het door de omwonende bevolking werd ge noemd, bij wie de verpleegden toen in niet al te besten reuk stonden. Maar langzamer hand werd het beter.' Hoenderloo's bevolking breidde zich uitgoede wegen werden aan gelegd en met de opheffing der isolatie werd ook de geest der bevolking anders. Thans is Hoenderloo een der aardigste dorpen van de Veluwe en zijn „Doorgangs huis" is een der beste inrichtingen van dien aard. Heldxing's werk zal 7 Februari zeker met dankbaarheid worden herdacht. Een R.-Kath. bisschop werd protestant. Dat een bisschop der roomsche kerk pro- testantsch wordt, geschiedt zelden. De „Re form. Kirchenzeitung" vertelt van den bis schop dr. Julio Garrett (Bolivia, Zuid-Ameri ka), die in den loop van 1929 bij een bezoek aan Rome geheel van overtuiging veranderde, nadien de roomsche kerk verliet en thans na een proef- en voorbereidingstijd van tien maanden als hulpprediker te Porto Rico, zelf standig als evangelist onder zijn Spaansch sprekende landgenooten is gaan werken. Het Liberale Jodendom. Het Genootschap voor de Reform-beweging te 's-Gravenhage heeft het Kerkbestuur der Isr. Gemeente aldaar verzocht, door het be schikbaar stellen van een localiteit voor het houden der godsdienstoefeningen der reform beweging als anderszins zijn medewerking te verleenen. Het Kerkbestur heeft daaromtrent met het bestuur van het Genootschap geconfe reerd en vervolgens het oordeel gevraagd van den opperrabbijn van 's-Gravenhage, den heer I. Maarsen. Laatstgenoemde heeft al vorens zijn advies uit te brengen deze aan gelegenheid aanhangig gemaakt bij de ver gadering van opperrabbijnen in Nederland welk college zich thans met de overweging daarvan bezig houdt. Zondagsschoolconferentie te Middelburg. De Nederlandsche Zondagsschoolvereeni- ging hield haar tweede conferentie in Zee land in het gebouw der Chr. Jongemannen- vereeniging te Middelburg. De heer H. A. de Boer, uit Amsterdam, se cretaris der vereeniging, opende met gebed en behandelde vervolgens het onderwerp „De vraag van het kind". Daar we hierbij in aanraking komen met de ziel van het kind, merkte de spr. eerst op, dat hetgeen de Bijbel aangaande de ziel van het kind leert, vaak niet overeenkomt met de resultaten der wetenschap, al hebben deze hun waarde. Bij het beantwoorden der kin dervragen moeten we er ons niet gemakkelijk afmaken soms echter kan geen antwoord worden gegeven ook moeten we in bepaalde gevallen aan het kind zeggen God alleen weet het, ik niet. Hierop volgde bespreking. Voorts bleek, dat de Kerstfeestvieringen alom uitnemend waren geslaagd (ook die te Westkapelle met zieke kinderen), zoodat men van oordeel was deze traditie te moeten handhaven. Nadat men 's avonds nogmaals was samen gekomen om verschillende vragen te bespre ken, werd de conferentie door den heer De Boer met dankzegging gesloten. Lichamelijke oefening op de lagere scholen. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft besloten aan H. M. de Koningin te verzoeken art. 195 der Lager Onderwijswet zoo te willen wijzigen, dat ook na 1 Januari 1936 vrijstel ling kan worden verleend van het vak licha melijke oefening. Adressante wijst er op, dat dit onderwijs zeer hooge kosten met zich zal brengen en dientengevolge wederom verzwaring der be lastingen. Aan de gemeenteraden der plattelandsge meenten in Nederland zal verzocht worden adhaesie aan dit verzoek te betuigen. Tot onderwijzeres aan de Herv. school te Middelburg is benoemd mej. M. Kousema ker te Amersfoort. Examens. Bij het gehouden praktijk-examen vanwege Ket Nederlandsche handelsinstituut slaagde voor het examen boekhouden de heer I. H. de Veij voor het examen Engelsch de heer J. Hendrikse. DE VERDEDIGING VAN BELGIE. De Kamercommissies voor defensie en, financiën zetten gisterenmorgen het onder zoek naar de ontwerpen betreffende de aan vullende credieten voor de fortificaties voort. De minister van defensie, de Broqueville, verklaarde, dat de luchtverdediging 700 mil- lien francs zou bedragen. De uitgaven, voor zien voor de versterkingen, zouden 500 mil lioen beloopen. Zoo de credieten thans worden toegestaan, zouden de werkzaamheden in 1935 beëindigd zijn. De socialist Bologne verhief zijn stem te gen de fortificaties, die België wil oprichten, Devèze, liberaal oud-minister, merkte op, dat hij met het regeeringsontwerp accoord ging. Devèze oefende ook critiek op de gebrek kige versterkingen voor Luik. De Broqueville handhaafde zijn verklaring gen betreffende de fortificaties van Koenigs- berg. De forten van Luik, zeide hij, zouden tot basis dienen voor de manoeuvres en zou den het leger in staat stellen, tot aan de grens door te dringen in geval van een aan val. De minister legde verder den nadruk op de noodzakelijk om Luxemburg te verdedi gen. De ontwerpen waren door den generalen staf uitgewerkt. Wat de opmerking betreft van Devèze, die de grenslijn versterkt wilde zien, zeide de minister, dat de generale staf een dergelijk voorstel zou aannemen, zoo de benoodigde credieten werden verleend. De forten van. Luik zouden anderzijds België en Frankrijk in staat stellen het offensief op den Rijn te richten. Acht forten beoogt men voor de omstreken van Luik, zeven voor Namen en zestien voor de lijn, die zich van Antwerpen uitstrekt tot de Noordzee. Tot nu toe is voor de fortificaties de som uitgegeven van 57 millioen. De bewapening der forten is begrepen in de gevraagde 60Q millioen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Broqueville, dat geen spoorweg met stra tegische beteekenis was gebouwd, om het Fransche leger in staat te stellen zijn troe pen naar de Belgische grens te vervoeren. De heer Poullet (kath.) steunt het regee- ringsvoorstel, met de verklaring, dat de ves tingwerken een besparing van menschenla- vens beteekent. DE VLAMINGEN EN DE BELGISCHE STAAT. De Belgische „Standaard", het blad van den Antwerpschen burgemeester Van Cau- welaert, zet nog eens uitvoerig uiteen het standpunt der R. Kath. Vlaamsche demo craten. Zij zoeken de oplossing van de Vlaamsche kwestie binnen het kader van den Belgischen Staat, en ze worden in hun geloof in de mogelijkheid dezer oplossing v/eer versterkt, nu Belgische staatslieden van naam als de socialist Vandevelde en de libe raal Masson tot de erkenning komen, dat een koersverandering in de Belgische binnen- landsche politiek meer dan noodzakelijk is. Om te doen uitkomen door welke idealen en gevoelens de Standaardisten worden bezield, nemen we hier een gedeelte van dit belang rijk artikel over. „Het Vlaamsche volk door de keur van zijn hooger-ontwikkelden voorgelicht, wordt zich steeds beter en voller bewust van zijn grootsch verleden. Wij zijn een in alle opzich ten roemrijk, welvarend, machtig en cultu- reel-hoogstaand, volk geweest De geschiede nis, de roem en de grootheid van België in 't verleden is grootendeels de geschiedenis, de roem en de grootheid geweest van ons volk. Het is anti-vaderlandsch, anti-Belgisch, wat sommigen, om de Vlaamsche fierheid te ter gen, meenen te moeten doen om die groot heid van 't Vlaamsche volk te kleineeren of zelfs der verachting prijs te geven België kan niets winnen by een neerhalen van Vlaamsche grootheid.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1