500 300 25 PL0UVLER voor Uw waterdichte Schoenen WOENSDAG JANUARI KING toilet eischt No. 33' 69e Jaargang 1931 kARTLIJNEN ERICHT N D A TE VLISSINGEN üilgave: firma f. VAM DE VELDE Jr., Mfalstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 68287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOQLMIEUWS MARINE EN LEGER IJSCHE MODEBRIEp ons weer dik en stevig TE MUTSJES. liet zonder hoed uit kon. voorbij. Talloozen, heeren enieten blootshoofds van staat frisch en pittig. Wie het niet zonder hoofdbedekking stellen len wil, neemt gewoon lijk een kleurig wollen tyaretje of een barbisch mutsje, coquet scheef opgezet, zoodat veel van de haardos te zien komt. HET IJSCOSTUUM. Behalve aan skiën, wordt hier, natuurlijk ook heel veel aan schaatsenrijden ge daan. De ijsbaantjes zijn alle zeer klein en er wordt bijna nooit anders dan kunst ge reden. Daar men ook dit bijna uitsluitend op de zonnige uren van den dag doet en er zel den of nooit wind is, behoeft men zich na tuurlijk niet zeer warm aan te kleeden. Vele dames rijden in een enkel wollen japonne tje, soms een keurig toiletje met wit bont afgezet. Een fijn blond meisje was gekleed in van fraise fluweel met hals. De kraag en man. petit-gris. Ze had beige ge laarzen aan en droeg stond te kijken, wanneer het mooie, warmgetinte EN WEZEN. altijd weer om naar het middags wordt er in de Éurhaus thee gedronken, ende jazz-band en dan ei haar stevige mannen- net ijzer beslagen ski niet altijd even aardig, een figuurtje een beetje allen. Maar het schijnt ifcie te vormen en men mmige dames, die nooit zich alleen voor het stuum steken. WILHELMINE 6 Jan. te Karachi 25 Jan. te Suez p. 24 Jan. Perim Jan. van Kilindini 25 Jan. van "Cristobal an Batavia n. Amst. ;5 Jan. van Las Palmas Jan. van Suez 25 Jan. Finisterre jarnevelt" (thuisr.) 26 25 Jan. Vlissingen van Tan. van Leixoes 25 Jan. van Port Said len" Xthuisr.) 25 Jan. .n. van Penang e Rott. van Calcutta 5 Jan. te Soerabaja Jan. te Genua 24 Jan van Marseille an. van Genua tand 771.3 te Toulouse, and 750.3 te Vestmanör. avond van 28 Januari I later toenemende Wes- wind. Toenemende be- ïhijnlijk regen. Lichte r zachter. [ïuwingsdienst. It hedenmorgen te 8.45 Attentiesein neer! ermakelijkheden, ngen, enz. IURG. - Uitvoering Ritthem- Versluijs, 8 urn*. 7.26 8.31 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen ende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenliesbetreffendeHuui enVerhuur.Koop en Verkoop. Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 repels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 28 JANUARI. Prov. Statenverkiezing:. Door den Statenkieskring Goes der Chr.- Hist, Unie is in overleg met den kieskring Sluis de volgende gecombineerde candida- tenlijst voor deze beide kieskringen samen gesteld 1. A. D. F. v. d. Wart te Goes 2. C. de Jonge te Ierseke 3. I. Cappon te Breskens 4 S. A. N. v. Oeveren te Wolfaartsdijk 5. M. de Looze te Kapelle 6. I. de Bruijne te Cadzand 7. P. K. Nieuwenhuijzen te 's Heer Arendskerke 8. C. Flipse te 's Heer Arends- kerke9. Dr. J. de Hullu te Cadzand. Onderlinge Vrouwenbescherming. Gisterenmiddag hield mevrouw C. van Schaik-Dobbeimann, presidente van het hoofdbestuur der vereeniging „Onderlinge Vrouwenbescherming" daartoe uitgenoo- digd door het provinciaal bestuur der vereeni ging op de bovenzaal van café Vermeesch, een voordracht voor de leden der Iluisvrou- wenvereeniging en verscheidene invitee's. De spreekster, die zelve een zeer werkzaam aandeel in de prestaties der vereeniging heeft gehad, begon met een korte uiteenzetting van wording en doel, daarbij cp den voorgrond stellend het verschil in denkwijze ten tijde der oprichting in 1397 en thans. Toen was de vereeniging zelve nog dermate in dlscre- diet, dat de ledenlijst geheim'werd gehouden. Men noemde haan, evenals de ongehuwde moeders, die zij zocht te li-elpen, onzedelijk. En do eerste ope'.iiijke prötesten tegen de I „dubbele moraal" in de pers, werden onder pseudoniem („Socius") Ingezonden. Toch was dat reeds een daad van moed. Het streven der O.V. is van den aanvang af geweesthet ves tigen van humaner en ook gezonder begrip pen, om betere verhoudingen op sexueel ge bied. En de voorstansters der O.V. hebben den moed gehad clit doel te zien, niet langs den weg van ontkenning en minachting, doch door het geven van verzorging en zelfrespect, ten bate van moeder en kind, beide. Een politieverordening als in Rotterdam bestond, dié kinderen van prostituée's zoo spoedig mogelijk van de moeders verwijderde, werd dan ook door de O.V. zeer ongeschik tge- acht. Juist het kind is in haar oogen 't mach tige, ja het allerbeste middel tot zedelijk her stel der moeder. Het is dan ook daarom dat zij in haar Tehuizen (in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam), moeders en kinderen samen zes volle maanden onderdak geeft, teneinde den band te versterken. Talloos zijn de voor beelden van den gelukkigen afloop harer be moeiingen. Indien de officier van justitie door haar bewogen kan worden om of, door haar voorgelicht, besluit te geven een voorwaardelijke veroordeeling na eenig mis drijf, komt niet zelden het meisje later ge lukkig terecht in een huwelijk. Waar een der gelijke regeling een 20-tal jaren geleden on mogelijk geacht werd, wordt ze tegenwoordig niet zelden toegepast. De sterfgevallen onder onwettige kinderen zijn ook heden nog-tal rijk, maar minder dan vroeger. Toen was het ook met het vereirchte geld niet mogelijk een tehuis te openen door onwelwillendheid aller wegen nu ziet men het belang van goede verzorging in. Zeer veel hebben de kinderwetten, in 1905 Ingevoerd, ten goede bijgedragen. In 1907 ontstond het wetsontwerp betreffende onder zoek naar het vaderschap, tegen de redactie waarvan de O.V. zich krachtig heeft verzet, omdat de wet in de praktijk geen nut heeft van eenige beteekenis. Evenzoo is het ge gaan met de wet die „erkenning" eischte van het onwettige kind door de moeder. Zonder die uitdrukkelijke erkenning is het kind moe derloos, familieloos en zonder voogd. Het kon dus ook om een voorbeeld te noemen niet erven. Hoe weinig meisjes kennen deze bepaling en passen haar toe De meest on- gewenschte en scheeve toestanden komen daaruit voortspreekster noemde er spreken de voorbeelden van. Verschillende pogingen om bij den minister hulp tot opheffing dezer formaliteit te verkrijgen, faalden, al toonde h\j zich bij latere pogingen meer toegankelijk. Daar men de meisjes zelf meestal'pas be- ïéikt als het te laat is, werkt de O.V. krachtig hi de richting van opvoeding en waarschu wing der ouders, door het geven van voor drachten. Aan meisjes-studenten-vereenigin- gen worden lijsten verstrekt van betrouwbare spreeksters over dit onderwerp. 7n 1922 werd een commissie gevormd om de wen schielijkheid van adoptie in de Ne- derlandsche wet onbekend te onderzoeken.' Wanneer ouders, die zich misdragen, uit de ouderlijke macht ontzet worden (de onge huwde moeder kan dit eerst worden, wanneer ze inderdaad haar kind erkend heeftkun nen pleegouders voor het kind gevonden wor den. Deze zijn op hun beurt weer geenszins gevrijwaard tegen willekeur. De O.V. streeft naar verbetering in deze toestanden; Ook tot het terrein der uitbesteding van kinderen strekt zij haar zorg uit. De kinder politie ziet tegenwoordig toe dat uitbestede kinderen goed verzorgd en gevoed worden vroeger was dit geheel anders. Men denke slechts aan de overbekende Engeltjes-makerij als beroep. Huisbezoek geeft hier de ge- wenschte controle. De ongehuwde moeder is zelf veelal niet in staat, ook al betracht zij trouw, op de verzorging toe te zien. Gok op het gebied van huwelijks-dispensatie voor kinderen onder den wettelijken leeftijd, doet de O.V. nuttig werk. De officier van justitie vraagt thans veelal haar advies inzake de wenschelijkheid der te verstrekken onthef fing. Ook wordt gepoogd de leeftijdsgrens hooger te krijgen. De droevige woningtoestanden in de groote steden leidende tot de treurigste wantoe standen zijn eveneens onder de aandacht der O.V. Er zijn hier maar twee middelen die helpen kunnen betere woningen en toezicht van woninginspectrices op het gebruik dier woningen. Het oordeel over en de kennis van deze vraagstukken is onder de gegoede stan den dikwijls nog ontmoedigend naïef en ge tuigt van groote onwetendheid. Het jaar 1930 heeft zich voor de O.V. ge kenmerkt door een belangrijke gebeurtenis, die belooft mooie resultaten op te leveren de aaneensluiting van alle op dit gebied werken de vereenigingen tot ds „Federatie van instel- wat gevolgd werd door het echte Holland- sche volkslied van de zee van Leo Mens, waarin men „het roer recht hield". Vervol gens zong het koor een motet „Hoe lieflijk zijn op de bergen" van E. F. Richter, met een gemak en een zuiverheid, welke bewon dering afdwongen. Welk een heerlijke poly phonic in dit kerkelijke a cappella werk Ook van een kleinere soortgelijke compositie „Gij Herder Israëls" van D. S. Bortmianski. Van onze ongeëvenaarde oud-Hollandsche liederen hoorden we „O Jesu, siet mi aen", in een bewerking van Julius Röntgen „Hee- re, keere van ons af" uit de „Nederlandsche Gedenck-Clanck" van Valerius, gezongen als duet, was een voorbeeld van de wijze, waar op de volksgeest zich in tonen uitte in de middeneeuwen en in de dagen der gods diensttwisten.. 't Is wellicht aardig te verne men, dat Adrianus Valerius geboren werd te Middelburg en 27 Jan. 1625 te Veere, waar hij sinds 1606 nctaris was, overleed. Bijzonder mooie liederen waren de via En geland geïmporteerde „Amerikanen" van Wm. A. Packard en F. Buckley, waarvan Adama van Scheltema den Hollandschen tekst bezorgde. De begeleiding met brom stemmen was een eigenaardige bekoring, 't leek orgelaccompagnement. De soli's, so praan, bariton en alt, werden lofwaardig ge zongen. Aan afwisseling ontbrak het in deze opwekkingsliederen niet. Voorts bevatte het program ensemble-nummers van S. Wel- mers („Middernacht" met de wegstervende klokketonen werd op! veelvuldig verzoek nog als toegift gezongen), T. W. Spreij, Johan van Wageningen, Kurt Kottek en A. Sneep, van welks uitvoering het koor zich eveneens eminent kweet. Goede zangkunst gaf „Ho sanna" nog te genieten in Bloemmaert's Scheepvaartberichten. Het is momenteel overstelpend druk bij de cokesfabriek te Sluiskil. Er liggen nu 12 groo te Rijnkassen op lossing te wachten, allen geladen met kolen van de Ruhr. SOUBURG. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn uit de voortuintjes, langs den Nieuwen Vlissingscheweg, onder de gemeen ten Souburg en Koudekerks, rozenstruiken, meest rozen op stam, uit den grond gehaald en medegenomen. Alles wijst er op, dat hier geen vernielzucht maar diefstal in het spel is. De politie doet onderzoek. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een koperen gewicht, bij De Kraker, Wissel C 133 een portemonnaie met inhoud, bij Hoo- gesteger, Nieuwstraat B 95 een bril, bij De Voogd, Nieuwe Vlissingsche weg C 223. BRESKENS. In de jaarvergadering van het ziekenfonds werd medegedeeld dat het maatschappelijk kapitaal op 1 Januari 1931 bedroeg 4490.30 en op 1 Januari 1931 4728.63 en alzoo een batig saldo aanwees van f 238.30. Besloten werd de uitkeering alsmede de contributie te houden evenals het vorige jaar. De aftredende bestuursleden de heeren W. Versluijs, J. Hoogstad, Jac. Keijmel en J. A. Smoor werden met bijna algemeene stemmen herkozen. lingen voor ongehuwde moeders" de zgn. F.I.O.M., waaraan, naar de minister oordeelt, in 1932 subsidie verstrekt zal worden. Het werk voor de ongehuwde moeder is, hoewel in milder atmosfeer, thans moeilij ker te volvoeren op ander gebied dan 25 jaar terug. Immers de jeugd zelf is anders. Zij heeft veel idealen prijsgegeven, veel vooroordeelen overwonnen, ook aan ernstig streven ingeboet. Waar het grootste percentage der onwettige kinderen vroeger voortkwam uit verbroken verlovingen, vindt men ze nu bij jonge meis jes, die nooit ernst van eenige verhouding maakten. Des te dringender is intusschen de eisch om verwildering tegen te gaan. Wie het doen kan en hoe Hospitalen kunnen het door dergelijke moeders-niet te laten gaan, dan na onderzoek aangaande haar bestem ming, artsen door haar te verwijzen naar een vereeniging als de O.V., ieder particulier door die vereeniging te steunen als lid. Velen den ken nu misschien maar werkt men zoo de ontucht niet in de hand Toch niet. Nog al tijd is het voor de ongehuwde moeder niet gemakkelijk om met haar kind door de we reld te komen en het behoeft dat ook niet te wezen. Maar een vervallen tot erger kan voorkomen worden en er moeten wegen zijn tot behoud van gezondheid en tot herstel, zon der dat het huwelijk als zoodanig er door wordt aangetast. Men denke aan de boeken van den Amerikaanschen kinderrechter Lind- sey, die, naar spreekster meent, een verkeerde oplossing wil geven door verzwakking der huwelijksbanden. Dit gevaar is niet denkbeel dig. Beter Is het, de gevallen als ongewensch- te uitzondering te beschouwen en te behande len maar dan tochgoed te behandelen. Welnu, de wegen daartoe zijn er Hiermee besloot spreekster haar warm pleidooi voor een bij uitstek goed werk, dat reeds zooveel jonge levens voor ondergang heeft behoed. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij de Vlissingsche leden van het provinciaal be stuur, de dames Van BlerkomChevalier, Grippeling—ten Hove en LouisZeilstra. Christ. Zangvereeniging „Hosanna.'* Concertgebouw. Als gewoonlijk brengt „Hosanna" een keu rig verzorgde uitvoering van kunst-en volks liederen. Het koor legt zich speciaal toe op het „christelijk lied", en in dit genre wordt al langer hoe meer bereikt. De directeur, de heer J. W. Bommeljé, laat zijn koor be schaafd, welluidend en gearticuleerd zingen en verzuimt niet the finishing touch aan te brengen. De uitvoeringen van dit gemengd koor trekken steeds groote belangstelling en al moge gister de zaal niet eivol geweest zijn, waaraan de griep wel niet vreemd was, want ook tien koorleden waren onge steld zij was toch bijna geheel gevuld. Men begon met het frissche, melodieuse „Bondslied" van H. Graaf van Hoogendorp, „Evangelisch gezang 22", vrouwenkoor en sopraan-solo voldeden zeer. Meerdere afwisseling werd nog bereikt door enkele soli, welke een eervolle vermel ding verdienen een alt-solo, verre van ge makkelijk, „Lof der Godheid" van Bernard Zweers en een bariton-solo van J. S. Bach „Jezus, onze troost en leven", welke een in nige geloofsbelijdenis genoemd mag worden. De solisten van den avond bewezen wel dat het koor over flink en deugdelijk stemmen- materiaal beschikthet egale instrument, wat alle stemmen te zamen dikwerf vormden, toonde, dat het den dirigent heilige ernst is om het zingen van zijn koor te cultiveeren. Frappeerend is de koor-discipline, opmerke lijk de rustige, sobere leiding van den direc teur. De heer van der Meer verzorgde accu raat de harmoniumbegeleiding. Het publiek aanvaardde het muzikale ge not dankbaar en met groote ingenomenheid. De voorzitter, de heer Ph. J. Woltering, wekte op om toe te treden als lid van „Ho sanna" en opende en sloot de bijeenkomst, zooals bij deze vereeniging te doen gebrui kelijk is. O. Luxor-theater. De nieuwe burgemeester. Vrouwen als spelbreeJcsters. Als eerste hoofdfilm gaat in het nieuwe programma een Wild-West, met de gebrui kelijke vechtpartijen, waaraan, dank zij de vredelievendheid van twee burgemeesters, ten slotte een einde komt. Een van hen is n.l. een vrouwelijke burgemeester, die aan haar mannelijken collega van een naburig dorp ganschelijk niet onverschillig is. En ook zij mag hem wel. En zoo komt de samenwerking in het^belang van de inwoners als het ware van zelf. Een echt Amerikaansch product, waarin b.v. de hoofdfiguur Josie Sedgwick reeds wist bij het lezen van de oproep-ad- vertentie, dat zij tot „burgemeester" benoemd zou worden. We hebben oneindig betere rol prenten in dit genre gezien in deze bioscoop een minder geslaagde loopt er allicht door, des te meer respecteeren we de inderdaad goede banden. Uit Arizona verhuizen we naar het don kere Chicago, de stad der misdaad. In de .onderwereld van dit Dorado voor allerlei on gure elementen gaat het maar eigenaardig toe. De film biedt daarvan een interessant en onderhoudend beeld. Jean Hersholt, de dominee-kwartjesvinder al naar gelang het uitkomt, geeft bijzonder goed spel te zien, terwijl ook de andere rollen verdienstelijk worden vertolkt. „The happy end" ontbreekt niet, waaruit blijkt, dat de titel niet geheel opgaat, want naast spelbrekerjj zijn de vrou wen wel in staat om een verbintenis tot stand te brengen, zeer naar het genoegen van Phillis en Jim. Het voorprogram wordt gevormd door een journaal en een vroolijke 2-acter. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Domburg ds. A. Dönszelmann te Almkerk. Aangenomen het beroep naar Goingarijp en Broek A. J. van Rhijn, hulpprediker te Wemeldinge, die voor het beroep naar 's-Hee- renberg heeft bedankt. Nieuw kerkelijk handboek. Van Alphen's Nieuw Kerkelijk Handboek is weer verschenen, hetgeen zeggen wil, dat ieder die wat van de Protestantsche kerken en hun bestuur in Nederland en daarbuiten weten wil, den volledigsten en betrouwbaar sten gids ontvangen heeft. Uitbreiding, in zoover daar onder nieuwe wetenswaardigheden worden verstaan, heeft het handboek niet gekregen en er is slechts sprake van uitbreiding door volmaking. Daar gaat het thans om en redacteur M. W. L. van Alphen Jr. heeft zich, dank veler medewer king, weer kranig van die taak gekweten. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk blijft bedenkelijk groot. We zijn nu al 4 jaar boven de 300 op de 1660 standplaatsen 192 314 1928 331 1929 332 1930 331. In 1930 werden 39 candidaten tot den H.D. toegelaten. Bedenkelijk is, dat zooveel candi daten geen beroep aannemen. In de laatste 3 jaren waren die getallen 24, 19 en 18. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Goes door ds. J. Fraanje te Barneveld. Synodale vergaderingen. De Geref. gemeenten komen in particuliere synoden bijeen voor Noord op Woensdag 4 Februari a.s. te Utrecht en voor Zuid op Don derdag 29 Januari a.s. te Krabbendijke. Aan den vooravond dier vergaderingen zullen pre dikaties gehouden worden resp. door ds. G. H. Kersten, van Rotterdam en ds. A. Verhagen van Middelburg. Leest gij den Bijbel? Het bekende Stockholmsche dagblad „Da- gens Nyneter", heeft onlangs aan een aantal Zweedsche schrijvers aan de jongere genera tie, die allen een verschillend standpunt ten opzichte van godsdienstige vraagstukken in nemen, de vraag gesteld „Leest gij den Bij bel Uit de ontvangen antwoorden blijkt, dat de Bijbel ook heden ten dage nog in hooge mate aantrekkingskracht uitoefent op de huidige generatie ondanks rationalisme, politiek ra dicalisme en de moderne levensopvattingen. Intusschen wordt van de zijde der jongere auters in hoofdzaak de nadruk gelegd op de poëtische kwaliteiten van den Bijbel. Zoo ver klaart een schrijver „De Bijbel is geen lit terair product, het is een litteratuur of mis schien verscheidene litteraturen op zich zelf- Alle hoogten en diepten van het menschelijk gemoed worden in den Bijbel beroerd en de wereld zonder Bijbel zon niet zoo rijk gevari eerd zijn, ondanks Sha>espeaï'e, Goethe en andere groote geesten. Over het algemeen De scheikundige analyseert. -*het publiek proeft de aparte kwaliteit van pepermunt toonden de meeste gevraagde personen een voorkeur voor het Oude Testament, terwijl het Nieuwe Testament niet in gelijke mate tot hen scheen te spreken, jen auteur wijst er op, dat een geslacht, dat van den Bijbel beroofd zou zijn, bijv. door een onderwijswet, niet in staat zou zijn om de kinderen de cul tuur van de wereld te doen begrijpen, aan gezien de kennis van den Bijbel noodzakelijk is om de dagelijks voorkomende uitdrukkin gen, hetzij in de bladen, hetzij in de littera tuur te begrijpen. De letterkundige, die de moreele grootheid van de geschiedenis van Christus of van de profeten niet begrijpt, is doof voor zijn geweten, aldus verklaart één der gevraagde schrijvers. Het practische on derricht, dat men krijgt door de liefelijke of ontroerende verhalen van den Bijbel te le zen, moet in de eerste plaats geprezen wor den. Men kan zeggen, dat de Bijbel een goud mijn voor de volksopvoeding is, waardoor het ideaal van de moderne pers, om de belang stelling door korte verhalen te wekken, reeds verwezenlijkt is. Tot onderwijzeres aan een openbare school te Capelle a.d. IJsel is benoemd mej. P. C. van der Zwart, onderwijzeres aan de openbare school A te Biervliet. Examens. Voor het examen als kapitein voor de lange omvaart is te Antwerpen met groote onder scheiding geslaagd, onze vroegere stadgenoot, de heer A. Nierynck. Blijkens bij het departement van defensie ingekomen telegrafisch bericht is He. Ms. „Heemskerck" Maandag uit Malaga vertrok ken. Bij Kon. besluit van 13 Januari is bij de Kon. marine met ingang van 16 Februari lo. aan den hoofdofficier van administratie der 2e klasse E. G. P. van Sijpveld, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend 2o. bevorderd tot hoofdofficier van admini stratie der 2e klasse de officier van admini stratie der le klasse W. H. Heeris en tot of ficier van administratie der le klasse de of ficier van administratie der 2e klasse C. J. Grijseels. De luitenants ter zee le klasse J. van Leeuwen en P. Kronenberg worden einde de zer week uit Oost-Indië met het stoomschip „Prins der Nederlanden" te Genua terugver wacht. Bij Kon. besluit van 14 Januari zijn, met ingang van den datum van dit besluit, bevor derd tot luitenant ter zee der le klasse de luitenants ter zee der 2e klasse H. van Schre ven en G. Mante. Bij Kon. besluit van 14 Januari is met in gang van 1 Februari, de oppermonteur H. T. Boerke, benoemd tot officier-monteur, met den rang van luitenant ter zee der 2e klasse. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht W. Reilingh, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 21 dezer aan boord van het motorschip „Johan van Olden- barneveldt" van Tandjong-Priok vertrokken. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse H. van der Brugge, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt na ex piratie van het hem verleende verlof ge plaatst bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse J. N. Gons, onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, wordit tijdelijk geplaatst bij 's rijkswerf te Hellevoetsluis tot het hou den van toezicht bij den inbouw van nieuwe motoren op Hr. Ms. pantserboot „Friso". Ondervolgende schepelingen zijn heden per stoomschip „J. P. Coen" naar Oost-Indië ver trokken sergeant-machinist J. Leijgraaff, majoor-machinist W. C. Karssen, sergeant- torpedomaker J. H. Schenke, sergeant-kok G. J. Streeder, majoor-schrijver A. L. van der Lugt, sergeant-bottelier C. Senten, sergeant monteur A. Boon, sergeant-vliegtuigmaker E. G. Duin, majoor-vliegtuigmaker D. Piket, sergeant-telegrafist N. Noorlander, sergeant konstabel R. H. Stijger en sergeant-konstabel H. F. Arnoldus. Ondervolgende onderofficieren der mari niers worden 13 Februari a.s. geplaatst bij de

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1