1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 27 JANUARI EERSTE BLAD <-IVo.22i 69e Jaargang 1931 RUBRIEK HARTLIJNEN JERICHT 2ND A TE VLISSINGEN Uitgave: Firma F. If Al DE VELOEJr.. lïalstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- cn Pro vincicnieuws MARINE EN LEGER >lgen 57 Lf4—g3 Dh4>( Dhlh5 tntwoorden met 59 Kc3 Dh5h4 Dh4Xg5 Dg5—f5 Kd8e7 Ke7e6 Pe8—f6 Df5—f3 Opgegeven. JeenÜ aan de „N.R.ct." iari 1931. J. D. C. DE VRIES. 27 Januari. 8.009.50 Avro. Gra- Morgenwijding. 10.15— ;fc. 12.302.00 Concert, or de vrouw. 3.00—4.00 Gramofoonplaten. 4.30 5.306.00 Concert, or- 6.307.00 Vervolg con. sche les. 8.008.30 Mu- |.30 Concert, orkest. 9.30 -11.00 Uitzending van „Goed 'Nieuws". 11.00— n. K.R.O. 8.00—9.15 Gra- 12.00 Godsdienstig half. oncert, trio. 1.30—2.00 00—3.00 Vrouwenuurtje. 5.00—6.30 Gramofoon- •bondskwartiertje. 6.45— gscursus. 7.157.45 Le- :ert, orkest en solisten. -12.00 Gramofoonplaten. 10.35 Morgenwijding, gelspel. 1.20 Orkestcon- 2.25 Uitzending voor ncert. 5.35 Kinderuurtje, vsberichten. 7.00 Recital, .05 Concert, kwintet en Piano-recital. 9.20 Be- 10.00 Concert, solisten, st. 10.5012.20 Dansor- nsmuziek. 1725 M. 8.05, 12.50, jonplaten. 8.20 Solisten- 6.20—7.20 Gramo- 20 Muziekuitvoering voor >foonplaten. 12.251.50 -5.20 Gramofoonplaten, nplaten. 7.50 Mozart- 1.— 11.20—1.20 Orkest oncert, orkest en zang :fter Doden", blijspel in j leiberg. 9.05—9.25 Piano- j :estconcert. 10.2011,SO - 5.20 Dansmuziek. 6.5? 35 Viool-soli. 8.50 Zat?. I iseerd door de RESEÏ, 5.40—11.50 Voordrachten 2.15 Gramofoonplaten. 1.20—2.20 Gramofoon* ;sen en lezingen. 3.50- 50 Voordrachten en les. eert. 8.05 Hoorspel „Dr. >ert Jacques door Hans •ichten en lezing. 10.05 m Beira n, Rott, p. 24 Jan. Perim 24 Jan. Ouessant •landen" (uitr.) 24 Jan. sr.) 24 Jan. v. Port Said p, 24 Jan. Galle p. 23 Jan. Lizard te Rott. van Durban 24 Jan. van Genua .tand 774.9 te La Corona stand 741.3 te Röst. en avond van 27 Janu- c wellicht nog krachtige elijke wind. Gedeeltelijk n- of hagelbuien. Iets vermakelijkheden, •ingen, enz. Uitvoering Christel. .Hosanna", Concertge- BURG. l Uitvoering Ritthem- il Versluijs, 8 uur. a.K. 6.32 19.09 7.26 20.07 8.31 21.24 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- tige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et. Hf ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Hij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties betreffende Huui en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 rej els 75 ct., it dei e regel meer 15 ct De abonné's ip. 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De aardbeving in TegaL Blijkens mededeeling van het departement van Koloniën heeft de gouverneur van Mid- den-Java omtrent de aardbeving in Tegal den gouverneur-generaal nader geseind als volgt Aantal behandelde gewonden aardbeving I gestegen tot 85, waarvan 42 naar ziekenhui zen Slawi en Tagal doorgezonden. Aantal I dooden thans 22. Op pasarterrein Pangebatan bivak inge- richt waarin opgenomen ruim 800 dakloozen I waaraan van bestuurswege voedsel wordt 1 verstrekthiervoor onder nadere goedkeu- I -ring 1000 gulden beschikbaar gesteld. Dienst I woningverbetering pestbestrijdirg zal schade I woningen systematisch opnemen. In nacht 120 op 21 te Boemiajoe nog 3 lichte nabevin- I gen waargenomen zonder schade." Gemeentesteun aan den kleinen boer. Het gemeentebestuur van Efcten en Leur, doordrongen van den ernstigen toestand en zijn plicht den boerenstand in deze moeilijke tijden zoo mogelijk te hulp te komen, heeft thans een plan ontworpen, dat, naar wij meenen te weten, voor ons land geheel nieuw is. Uitgaande van de gedachte, dat de steun verlening niet het karakter van een bedee- in. dgn. vorm van geld moet hebben, heeft het een regeling bedacht, waardoor de behoeftige kleine boer zonder eenig kapitaal te beschikking zal kunnen krijgen over een kalikoe, waarvan de melk een waardevolle dagelijksche inkomst bebeekent, terwijl die koe daarenboven na verloop van enkele jaren rijn eigendom kan worden. Van gemeentewege zal nl. op de veemarkt een aantal kalfkoeien gekocht worden. Deze zullen dan, na verzekerd te zijnr.aan daar voor in aanmerking komende boertjes koste loos ter beschikking worden gesteld onder de voorwaarde, dat mocht later een koekalf ge boren worden, die opgefokt moet worden tot het volwassen is, en aan de gemeente terug gegeven, in ruil voor de oorspronkelijk ter beschikking gestelde koe, die dan eigendom wordt van den belanghebbende dit terugge geven dier zal dan wederom op dezelfde wijze door de gemeente aan een ander worden uitgegeven. Mocht echter een stierkalf worden geboren, m kan het door den eigenaar worden ver kocht, doch dan dient 40 van den ver koopprijs aan de gemeente afgedragen te worden, ter bestrijding van "de door haar gemaakte kosten van verzekering enz. De in aanmerking komende boertjes zul len over minstens 1 H.A. weiland of bouw grond moeten beschikken, terwijl zij, naar het oordeel van een daarvoor in te stellen com missie, in staat moeten zijn, een dier be hoorlek groot te brengen. Zoo zullen de kleine boeren na verloop van Hikele jaren in het bezit kunnen komen van «en kleinen veestapel en wel zonder eenig kapitaal of risico, aangezien dit door de ge meente en de verzekering wordt gedragen. Ten einde den aankoop van een genoeg zaam aantal koeien te bekostigen, zal de gemeente een geldleening aangaan, waarvan aflossing zal geschieden, na afloop van de landbouwcrisis, uit de opbrengst van den verkoop der koeien en voor welke geldlee- goedkeuring van Ged. Staten noodig is. deze goedkeuring hangt derhalve de uitvoering van dit aantrekkelijke plan af. Goed voorgaan doet goed volgen. Voor Plattelands-gemeenten kan het plan van het Koord-Brabantsche gemeentebestuur zeker Tel in ernstige overweging worden genomen, crn te onderzoeken of het mogelijk is den boerenstand op deze wijze te helpen. VLISSINGEN, 27 JANUARI. Candidaatstelling Prov. Staten. Zaterdag zijn door de Thoolsche Centrale v anti-rev. kiesvereenigingen op de can- r^atenlijst geplaatst voor de a.s. verkiezing J* Prov. Staten 1. C. Sinke, St. Maartens- Uh2. j. van Dis, Colijnsplaat3. mr. A. vtn der Hoeven, Tholen 4. A. Wisse, Anna ^cobapolder 5. J. Hamer, Oud-Vosssmeer 5" Boe^ .Wissekerke L 7, H. Goossen, Tholen 8. P. Vogelaar, Anna-Jacobapolder 9. M. K. Krijger, Poortvliet. De candidatenlijst der Staatk. Gerefor meerde partij in geheel Zeeland is vastge steld als volgt 1. D. Kodde te Zoutelande 2. D. Joziasse te 's-Gravenpolder 3. C. Boender te Tho len 4. J. J. van Klinken te Nieuwerkerk 5. Iz. de Feijter te Axel6. A. c. Heijboer te Oud-Vossemeer7. M. van Fraassen te Waarde 8. A. van der Wekken te Noord- gouwe 9. C. van den Berge te Tholen 10. H. Cijsouw te Westkapelle 11. C. Graveleijn te Kerkwerve12. M. Ringclberg te Zierik- zee 13. J. Moens te Koudekerke 14. P. Cijsouw te Wemeldinge15. A. M. Coomans te Haamstede. Een Nutsavond. Het bestuur van het departement Vlissin gen van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen verzoekt ons plaatsing voor het vol gende Voor den avond, te geven op 29 Januari a.s. hebben wij den gunstig bekenden too- neelspeler Kommer Kleijn uitgenoodigd, die, volgens het „Dordrechtsch Nieuwsblad", de gave heeft zijn auditorium te kunnen boeien, niet alleen door de keuze zijner stukken, maar ook door zijn meer dan voortreffelijke wijze van voordragen. De zuivere uitspraak en de sobere, maar doeltreffende actie, laten elke voordracht voor ons leven. De „Maasbode" prees ten zeerste de be gaafdheid om den geest van een werk te doen begrijpen. Zij schreef Al de elementen van dit karakter (Orlando in „Naar 't "u lijkt") het onstuimige, blijgeestige, triom- fserende van de jeugd beheerscht hij volko men. In „het Volk" prees niemand minder dan A. M. de Jong hem om „den forschen Adam, welken hij gaf, die vooral na den val prachtig, menschelijk spel te zien- gaf, hartstochtelijk en vol leven. Met groote Innerlijkheid en kracht heeft, zoo meldt ds. W. Mackenzie in „de Remon strant", Kommer Kleijn het werk van dr. Van Holk, „het ontoegankelijk Licht" uitgebeeld. Waar bladen van zoo verschillende rich tingen als de hierboven aangeduide óp der gelijke wijze over den declamator Kommer Kleijn oordeelen, gelooven we niet 'te veel te zeggen, als we een warme opwekking plaat sen tot het bezoeken van den voordracht avond van het Nut op Donderdag a.s. Een lezing over Italië. Concertgebouw. Voor een grooter aantal belangstellenden dan gewoonlijk getrokken wordt door de le zingen van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling trad gisterenavond de heer Bergs- ma uit Zoutelande op met bovenstaand on derwerp, Hij wenschte te behandelen het land van Mussoloni, dat als 't ware een proefkonijntje was voor een stelsel, dat hier te lande eenige aanhangers tellende, naar sprekers meening slechts kans had in Italië, dat in den tijd, toen hij de serie foto's nam, waarvan de projecties zouden gaan, min stens 100 jaar ten achter was bij het overige Europa. Het deed spreker toen der tijd den ken aan een Oostersch land, een Palestina, een land uit de Bijbelsche geschiedenis. Van daar, dat dit land met sprongen vooruit kan gaan, hetgeen in andere landen met veel grootere sociale ontwikkeling onmogelijk zou zijn geweest. Men komt Italië binnen van uit het Noor den, waar Milaan, dat voor spreker weinig aantrekkelijks had, slechts stof bood voor een enkele projectie. De vlakte van Lombar- dije bood gelegenheid voor de opmerking, dat onze banken van leening in de bewoners daarvan haar oorspronkelijke houders von den. Eenige schitterende beelden toonden ons de kanalenstad Venetië, waar het mo derne snelverkeer in de bruggetjes, welke de waterwegen overspannen, een hinderpaal voor zijn ontwikkeling vindt. Van Florence, de bloemenstad en die der groote musea, waar het klimaat met zijn groote hoeveelheid witte stof, welke 's zomers alles met een dikke laag bedekt en dat in een kom van bergen ligt, wier hellingen met villa's bedekt zijn, werden daarna eenigè beelden geprojecteerd. Nu volgden eenige beelden van Rome, waarvan dat van de schitterende Spaansche trappen, waar de „modellen" zich verzamel den, gelegenheid boden te wijzen óp het streven van den „Duce" om Italië te moder- niseeren, terwijl de projectie van het plein van het volk spreker gelegenheid gaf opmer kingen te plaatsen over de oude omwalling der steden, welke gebruikt werden als grens, v/aar de stedelijke accijnzen geheven werden. Eenige beelden toonden ons den verschil lenden bouw van booten en zeilen, een aan blik op Palermo met zijn hooge huizen en r".uwe straten, waar 't verkeer reusachtig is. .Verschillende beelden lieten ons de kale. kantige, scherpen bergen zonder boomen zien, die echter niet alt'ljd boomloos zijn geweest, maar wier flanken ontboscht zijn, omdat het hout gebruikt moest worden voor het bouwen van woningen en cjienae als remplagant van steenkool, waarvan de aanvoer te kostbaar was. De vraag na de pauze, welke de hoofdin dustrie van Italië is, bood spreker de gele genheid uiteen te zetten, dat dit land eigen lijk geen industrie-, maar een landbouw- staat is, waarvan de bevolking niet door den grond kan worden onderhouden, zoodat er een groote immigratie-trek naar Amerika is. De beelden na de pauze bestonden uit wa tervallen en kweekplaatsen van prachtige gewassen, o.a. een wildernis als 't ware van cactussen, welke door hun gedoomde schij ven een uitmuntende afscheiding van eigen dommen vormen, typische boerenkarren o.a. op Sicilië, waar de landbouw in eeuwen niet veranderd is. Ten slotte werden processies en feestelijk heden op het doek geworpen, waarbij spre ker gelegenheid vond het opwindende Morra- spel te bespreken, dat voor Italianen bin nenshuis verboden is. Na deze beelden gaf spreker nog een kort nawoord om te betoogen, dat hij met zijn lezing hoopte een toelichting te hebben ge geven van wat daar in Italië gebeurt, waar Mussoloni door den drang der omstandighe den gedreven is tot de rol, welke hij nu speelt. Een woord van dank van den waarnemen- den voorzitter, onderstreept door applaus der aanwezigen, was het welverdiende resultaat van dezen avond. Arbeiders Jeugd Centrale. In het gebouw „DHigentia" Nieuwstraat, wordt morgen een bonte avond gehouden door de afdeeling Vlissingen van de Arbeiders Jeugd Centrale. Als spreker treedt op de heer Klaas Toornstra. Beslag gelegd. Op het Duitsche stoomschip „Hedwig Fi scher", dat in de binnenhaven alhier voorloo- pig wordt gerepareerd, is door de S.H.V. te Rotterdam beslag gelegd. De werkloosheid te Middelburg. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft een brief gericht tot den gemeenteraad, waarin hij er op wijst dat vele gezinnen van werkloozen met armoede worden bedreigd. Adressant verzoekt daarom den raad aan de werklooze gezinnen de helft van de huishuur te vergoeden en aan ongehuwden 1.50 per week uit te keeren, ook indien de betrokke nen bij de werkverschaffing te werk gesteld zijn, omdat ook dan, hoe dit overigens ook óp prijs te stellen is, het inkomen te gering is. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 12—19 Januari werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Firma Huson en Fret, Vlissingen, Lamp- sinsstraat 19, timmerfabriek, Handelsnaam gewijzigd in P. A. Fret, Electrische Timmer fabriek „Zeelandia". Wed. A. Maasdam, Oost- en West Souburg, Kanaalstraat A 72, meelmolen en handel in graan en meel. Uitgetr. eigenares wed. A. Maasdam-v. d. Linde. Handelsnaam gewijzigd in J. Maasdam. Eigenaar J. Maasdam. Reclamebureau Zeeland, Vlissingen, Peper- dijk 36. Zaak omgezet in een vennootschap onder firma Venn. G. R. E. van Raalte en R. Rpdrigues, beiden .Vlissingen. Soort van be drijf is thans handel in reclame-artikelen, bezorgen van advertentiën. Registratie en domeinen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der registratie en domeinen F. C. Kuypers, verplaatst van het kantoor te Oosterhout naar het kantoor Goes. De werkloosheid op Zuid. en Noord-Beveland Te Goes is een vergadering gehouden van .Handelsbelangen"„De Hanze" en den Chr. Besturenbond aldaar, van de drie Landarbei dersbonden (modern, R.-Kath. en Christ.) en de afdeelingen dezer bonden op Zuid- en Noord-Beveland, ter bespreking van de steeds ernstiger wordende werkloosheid in de Beve- landsche dorpen. De vergadering werd gepresideerd door den heer A. M. Simons, voorzitter van „De Han ze", afdeeling Goes. Deze deelde mede, dat door de 6 middenstandsvereenigingen op Zuid-Beveland een request aan den minister was gericht inzake de werkloosheid, waarna een onderhoud heeft plaats gehad met den adjunct-inspecteur voor de werkverschaffing. De middenstandsvereenigingen achten het een algemeen belang de werkverruiming en werkverschaffing te bevorderen, Met algemeene stemmen werd besloten ten spoedigste pogingen aan te wenden tot de oprichting van een zgn, commissie voor werk verruiming, bestaande uit enkele burgemees ters en vertegenwoordigers van werkgevers-, werknemers en middenstandsorganisaties. Deze commissies, die officieel door de regee ring worden erkend, werken in overleg met de inspecteurs voor de werkverschaffing uit stekend. Binnen niet te langen tijd hoopte men de vergadering tot stichting van een dergelijke commissie te kunnen uitschrijven. Een auto te water. Zondagavond kwam tusschen Sluiskil en Axel, ter hoogte van het Casino, een auto, bestuurd door den heer E., in de richting Axel. Door tot nog toe onbekende oorzaak reed de wagen plotseling in het kanaal. Om wonenden snelden toe en slaagden erin de in zittenden te redden. De heer E. had nog de tegenwoordigheid van geest gehad zijn stuur om te gooien, zoodat de wagen weer tegen den kant opkwam. De bestuurder bekwam door brekend glas een ernstige wond aan de hand, waardoor de peezen op de handrug werden afgesneden. Hij is ter behandeling opgenomen in het ziekenhuis te Sluiskil. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De bestuurder staat algemeen bekend als een voorzichtig en kundig chauffeur. RITTHEM. Maandagavond hield de kolenvereeniging „Eensgezindheid" haar 36ste jaarvergadering. Daar de voorzitterszetel wegens het overlijden van den heer W. Cevaal vacant is, opent de vice-voorzitter, de heer J. Meliefste de ver gadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. De penning meester doet rekening en verantwoording, waaruit blijkt, dat het saldo thans bedraagt 212.40. Hieronder zijn ook begrepen de aan wezige brandstoffen in de bergplaats. Een kascommissie adviseert na onderzoek tot goedkeuring van het geldelijk beheer. In het jaarverslag van den secretaris wordt herdacht den overleden voorzitter, die 19 jaar als voorzitter de belangen der vereeniging heeft voorgestaan. Verder blijkt uit het verslag, dat in 1930 zijn aangekocht 87000 K.G. brandstoffen. Door het overlijden van 2 leden en het vertrek naar elders van 3 leden, daalde het aantal leden tot 67. Er traden 2 nieuwe leden toe. De aftredende bestuursleden M. de Pagter Pz. en Arn. Schout werden met bijna alge meene stemmen herkozen. In de vacature- Cevaal werd gekozen de heer S. v. d. 'Linde. De bestuursfuncties zullen onder de bestuurs leden verdeeld worden. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der le klasse D. C. M. Hetterschij, adjudant van den com mandant der marine te Willemsoord, den lOen Februari 1931 geplaatst te Rotterdam, en als zoodanig vervangen dcor den luitenant ter zee 2e klasse C. Moolenburgh voorts is de luitenant ter zee der 2e klasse B. C. Uit de Bos den 2en Februari 1931 geplaatst bij het Koninklijk In stituut voor de marine te Wil lemsoord. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee le klasse C. J. baron van Asbeck, geplaatst bij het departe ment van defensie, den 28# Februari 1931 ter beschikking gesteld. De officier van den marinestoomvaartdienst 3de kl. F. J. de Hoop. onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 3 Februari geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot „Brinio" te Vlissingen. Een transport van 12 onderofficieren der marine zal heden aan boord van het stoom schip „J. P. Coen" uit Amsterdam naar Oost- Indië vertrekken met bestemming voor den dienst aldaar. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Senator Laval heeft gisteren zijn bespre kingen voortgezet. Hij ontving Maginot en Dalimier. Volgens Havas heeft Laval met Dalimier onderhandeld in zijn eigenschap van vice-president der radicale Kamerfractie, in de afwezigheid van Herriot, die zich te Lyon bevindt. Laval en Dalimier zouden ge sproken hebben over 't parlementaire werk program, dat Laval voornemens was aan de radicale "Kamerfracie voor te leggen. .Volgens Havas zou Laval voornemens zijn behalve het presidentschap van den minister raad de portefeuille van binnenlandsche za ken over te nemen met de hulp van twee onderstaatssecretarissen. Bovendien zou het zoo goed als vaststaan, dat Tardieu, Maginot en Flandin deel zullen uitmaken van het ka binet, evenals verscheidene ministers van het afgetreden kabinet Steeg, bijv. senator Albert Sarraut, Daladier en Chaudau. Laval wil zich bovendien de medewerking van senator Henry de Jouvenel en der afgevaardigden, Faganon en Julien Durand (beiden radicalen), verzekeren. Uit de verklaringen, die zoowel Laval zelf als de parlementariërs hebben afgelegd, ia gebleken, dat aan een eendrachtige medewer king van de radicaal-socialisten met de nieu we regeering niet te denken valt. Anderzijds bestaat echter de kans dan een gedeelte van de groep-Daladier bereid zal zijn de regeering te steunen. Ook kan Laval op de medewerking van de radicaal-socialistische senatoren re kenen, die aan de discipline van de partij- groep onderworpen zijn. Het is derhalve niet onwaarschijnlijk te achten, dat in de nieuwe regeering eenige radicaal-socialistische per soonlijkheden vertegenwoordigd zullen zijn, gelyk dat reeds in het kabinet-Tardieu het geval is geweest. De tweede zitting, die de radicalen 's mid dags gehouden hebben, was na een half uur afgeloopen. Zij eindigde met het éénparig besluit, dat de radicalen aan senator Laval hun medewerking weigeren en alle leden der fractie gedwongen zijn zich naar dit besluit» te gedragenhierdoor worden de enkele ra dicalen, die zich ten gunste van een kabinet- Laval mochten verklaren, bij voorbaat met? uitsluiting bedreigd. Volgens Havas zouden de socialistische re publikeinen voornemens zijn hun houding te* genover een kabinet-Laval te laten afhangen van die der radicalen. Zij zouden Laval hun ondersteuning weigeren, voor het geval, dat» de radicalen hun de hunne niet geven. DE ONTWAPENING HET REDMIDDEL VAN EUROPA. Teruggekeerd uit Genève, verklaarde mi nister Henderson in een interview, dat da toestand van Europa niet is, wat het zou kunnen zijn. De zenuwen zijn overspannen, en de moeilijkheden vergroot door de econo mische crisis. Ik ben meer dan ooit overtuigd, zeide hij, dat een met succes bekroonde ontwapenings conferentie er meer dan wat dan ook, zou toe kunnen bijdragen, om de welvaart te her stellen en het politieke evenwicht van Euro pa te verzekeren. Ik geloof niet, dat Europa ten volle profijt zal trekken van alles wat men doet, om Europa te herstellen, zoolang althans da graad van ontwapening, die door het verdrag van Versailles is vastgelegd, niet zal zijn ver zekerd. Henderson beschouwt de regeling van do kwestie van Opper-Silezië als een gebeurtenis van zeer groot belang en als een frappant bewijs van de toenemende macht van den volkenbond. DE POLITIEK VAN HET DUITSCHE CENTRUM. Gisteren heeft te Dortmund een congres plaats gehad van de Centrumpartij in West- falen, waar de voorzitter der fractie van den Pruisischen Landdag, dr. Hess, merkwaardi ge uitlatingen gedaan heeft over de samen werking der Centrumfracties in Rijks- en Landdag, over de kwestie der coalitie en do verhouding tot de nationaal-socialisten. Daar de rechterzijde hem in den steels heeft gelaten, betoogde Hess, heeft Brüning in den Rijksdag op de sociaal-democraten moeten stemmen. Dat het Centrum in Prui sen nog samenwerkt met de sociaal-demo cratie en de groote coalitie mislukt is, ligfc niet aan het Centrum, maar aan de Duit sche Volkspartij. De zending van het Centrum is volgens Hess de politiek van het midden te prediken en zijn ideaal de groote coalitie. In het nationaal-socialisme ziet Hess een gevaar voor de Katholieke belangen van het» Katholieke volk. In tegenstelling'tot het Ita- liaansche ishet Duitsche fascisme anti- Roomsch. Het nationaal-socialisme is een uitlooper van de door de Duitsch-nationalen geweerde anti-katholieke golf. waartegen het Centrum zich te weer moet stellen. REVOLUTIONNAIRE AGITATIE IN PORTUGAL. Naar uit Lissabon wordt gemeld, is de Por- tugeesche minister van justitie afgetreden. Het is weer zeer onrustig in Portugal en er wordt gesproken van pogingen der republi keinen om de militaire dictatuur van gene raal da Costa Oliveira omver te werpen. De berichten hieromtrent worden tot zekere hoogte bevestigd in een door den minister president gepubliceerde verklaring, waarin wordt gewaagd van de pogingen van revolu- :'n e ?1 men ten om de regeering van pre side moeilijkheden te berokkenen.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1