1000 500 300 25 PL0UYIER voer Uw waterdichte Schoenen 3 weken mm DE TIJGER VRIJDAG EERSTE BLAD No. IQ 69e Jaargang 1Q31 Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraal 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 33 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieuws BUITENLAND ALHAMBRA 5.30 Cursus han- lconcert. 6.30—7.00 ingelsche les. 7.30— ncert, orkest en so- Dias. 10.45—11.30 .35 Morgenwijding, so—- *—50 Or- 1.50 Gramofoon- or scholen. 4.50 Or- ïurtje. 6.20 Lezing. Concert. Zang. 7.20 ville. 9.35 Berichten, sopraan, orkest. ;rt, .20—7.20 en 9^.35 ïplaten. 12.25—1,50 .205.20 Solisten» ond. Trio-concert. 6.50 >ncert, zang en pia- .725 M. 8.05 en mofoonplaten. 8.20 llustratie. 9.05 Con- Concert, orkest en 11.20—1.20 en 2.20 1.50 Kinderuurtje. ).35—11.35 Dansmu- -11.20 Voordrachten Gramofoonplaten. -2.20 Gramofoon- lezingen. 3.50—4.50 Voordracht. 7.20 chten. Daarna con- ORWERPEN 'olitie te Vlissingen evonden is gedepo- stalenboek behang- dameshandschoen iet inhoud, en dat zijn omtrentEen :kens, Coosje Bus bij Tax, Verkuijl /eren colliertje met Geraniumlaan 13 inhoud bij Wattel, handschoentje bij fluweelen kinder praat dameshoed 2 zilveren vul- noystraat 5wollen ihroeverfe, Bellamy- naie met inhoud bij 25 heerenhoed bij tsen 16 (na 6 uur es bij Barten, Bou- ouce bij Labruyère, lortemonnaie, inh. Velde, Paul Kru- iaillon met kettinkje raat 42 lorgnet in isstraat 106 paar Rietmulder, Van inderhandschoentje jonge kat in het ntelceintuur bij De 6 bril met hoor- Vlist, Crocuslaan bij Hendrikse, Le- ;choen bij Boone, 41. 1TLIJNEN 21 Jan. Perim tn. te Tanga an. van Port Said de" (uitr.) 20 Jan. Jan te Durban van Durban 9 Jan. v. Singapore n.te Sjanghai 21 Jan. v. P. Said Jan. Finisterre Jan. 7 uur te Mar- Gibraltar UCHT. id 114.8 te Memel. 738.3 te Seydisf jord >nd van 23 Januari: dostelijke tot Zuid tot zwaar- of half- icerslag. Aanvanke- ng in temperatuur. DA akelijkheden, itvoering „D. O. U." de Vriendschap", 8 Uitvoering Christel, anna", Concertge- VL1SSINGEN 4.00 4.34 16.25 16.58 ito's, Fietsen ligen. 1 uur 4.51 4.59 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 repels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 23 JANUARI. Verhooging van gedistilleerd-accijns. De inspecteur der accijnzen te Middelburg verzoekt ons het volgende mede te deelen Indien ook de Eerste Kamer der Staten- Generaal, waarin het ontwerp 28 Januari a.s. in behandeling komt, dit aanneemt, treedt met ingang van 1 Februari 1931 een verhoo ging van gedistilleerd-accijns in, In verband daarmede wordt de aandacht van particulieren gevestigd op het (Wat neringdoenden betreft, deze zullen het best doen, zich tijdig te voren ter inspectie of ten ontvangkantore nauwkeurig van alle ter zake geldende bepalingen op de hoogte te stellen). De verhooging wordt nagevorderd van ge distilleerd dat op het tijdstip van in werking treden van deze wet aanwezig is in, en in vervoer is naar eenige opslagplaats (d.i. ieder gebouw, erf of besloten terrein) in een hoe veelheid van meer dan 100 L. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats heeft, worden deze voor de toepassing van deze wet als één op slagplaats beschouwd. Particulieren die gedistilleerd in deze hoe veelheid voorradig hebben enz. zijn verplicht schriftelijke aangiften van voorhanden voor- I raden op Maandag 2 Februari 1931 in te le- veren bij den ontvanger der accijnzen. Om trent hetgeen die aangiften moeten inhouden kan men op de ontvangkantoren inlichtingen verkrijgen. De aandacht zy er voorts op gevestigd, dat degene die op 1 Februari 1931 niet meer dan 100 liter in voorraad heeft, doch naar wiens opslagplaats op dien datum gedistilleerd in vervoer is in zoodanige hoeveelheid dat de vervoerde partij met den voorraad op 1 Fe bruari te zamen meer is dan 100 liter, eerst behoeft te doen op den eersten na den inslag van het vervoerde gedistilleerd. Verzuim van, te late of onjuiste aangifte wordt gestraft met een boete van maximum 1000. De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd tot en met 14 Februari a.s. ook tegen den wil der bewoners of gebruikers binnen te treden in alle panden en aldaar een peiling te ver richten. Jubileum N.V.V. Uitgaande van den Vlissingschen Bestuur- dersbond werd gisterenavond in het „Alham- bra-Theater" een filmavond georganiseerd met de jubileumfilm van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Deze film, getiteld „Triomf" is alhier, evenals in vele andere gemeenten, een waar succes gewor den. Na opening door den voorzitter van den Vlissingschen Bestuurdersbond, den heer J. van der Peijl, die in het kort een en ander memoreerde van hetgeen in de afgeloopen 25 jaar door het N.V.V. is tot stand gebracht, werd allereerst vertoond een film met statis tische gegevens, waaruit o.a. blijkt dat het N.V.V., dat in 1906 20.000 leden telde, thans een aantal heeft van plm. 270.000, terwijl het gezamenlijk vermogen van de aangesloten organisaties van 1 millioen is vermeerderd tot 12y2 millioen gulden. De film „Triomf" kan als propaganda voor de moderne vakbeweging als zeer goed ge daagd worden beschouwd. Hier krijgt men nu een meer dan duidelijk beeld van wat het N.V..V als organisatie in deze afgeloopen 25 jaar in het belang der arbeiders heeft ver acht-en welke de resultaten zijn geweest, die zt)n bereikt. Vroeger lange werktijden en geen ontspanning, thans kortere werkdagen met vacantie, waarvan momenteel reeds 600.000 arbeiders profiteeren, leveren met de vele sociale wetten er een sprekend bewijs van. Wy hebben dan ook „Triomf", als film in genre, als 'n knap stuk werk leeren ken nen, waarmee het N.V.V. eer inlegt. Ook de spreker van dezen avond, de heer N. Vijlbrief, secretaris van den Centralen Ambtenaarsbond, besprak nog het een en ander over het doel en werken van het^N.V. V en wekte op tot versterking der arbeiders- Pers en der organisaties. Als geheel kan de Vlissingsche Bestuur dersbond dezen avond uit propagandistisch °°?Punt als goed geslaagd beschouwen, ge* z'en het applaus hetwelk „Triomf" ten deel toocht vanen. „Alhambra"-theater. Tarzan de Tijger. Naar het bekende boek van Burrough „Tar zan de Tijger" is een seriefilm vervaardigd, die 3 weken achtereen des Zaterdagsmiddags in een extra-matinée in het Alhambra-thea- ter wordt vertoond. Daar de film voor alle leeftijden is goedgekeurd is deze speciaal voor de matinée's gereserveerd. De „Telegraaf" schrijft over deze rolprent o.a. het volgende De stem van het oerwoud zal Tarzan de machtige nog eenmaal terugroepen en de vele avonturen, die hij op dezen tocht beleeft, zijn in een drietal films samengevat. Tarzan, die zyn jeugd te midden van de dieren der wildernis doorbracht, verstaat hun taal en kent hun gewoonten. De opnamen van de talrijke dieren, die m dit werk voorkomen, zijn zeer interessant en Frank Merrill's spel past zich zeer goed bij de omgeving aan. Nathalie Kinston is Tar- zan's vrouw. In de beide vervolgfilms zijn het wederom de dieren die er een voorname rol in spelen. Een troep leeuwen, eenige panters, apen andere dieren die des oerwouds zijn, bewegen zich door Tarzan's domeinen. Ook Tantar, de olifant, bewijst Tarzan en zijn vrouw weer groote diensten en helpt hen over heel wat moeilijkheden heen. Ook nu voert Tarzan we derom strijd met den leeuw en den aap en het gerecht met de krokodillen brengt een nieuwe sensatie. Frank Merrill's spierkracht en weergalooze hulp vlot te komen en oogenschijnlijk onbe schadigd de reis voort te zetten. Het Engelsche stoomschip „Hedwig Fisher" van Gent naar Immingham, is hedennacht ir. aanvaring geweest met't Engelsche stoom schip „Durham Castle", van Antwerpen naar Rotterdam. Laatstgenoemd schip heeft de reis naar Rotterdam voortgezet. De „Hedwig Fisher" is uit zee terugge keerd en op de reede geankerd. Afdeeling Walcheren Ned. Chr. Reisvereeniging. In de Bogardzaal te Middelburg hield de afdeeling Walcheren van de Ned. Chr. Reis vereeniging de aangekondigde vergadering. Wegens ongesteldheid van den voorzitter had de vice-voorzitter, de heer C. Caljouw, de leiding. Voor de pauze hield de heer Gra- ziano, vertegenwoordiger der Zwitsersche ver- keerscentrale in ons land een korte lezing met prachtige lantaarnplaatjes over een deel van Zwitserland, nl. het Noord-oosten. We zagen den bekenden waterval bij Schaf hausen, schilderachtige kleederdrachten uit Appen- zell, grootsche viaducten in bergbanen en landschappen, zooals alleen Zwitserland die te zien kan geven. Na de pauze zagen we dezelfde landstreek op de film. Vooral de wintersport te St. Mo- ritz (schaatsenrijden, wedstrijd in skiloopen en -springen) liet ons zien, dat ook Zwitser land in den winter mooi is. De voorzitter sprak in zijn slotwoord den wensch uit, dat vele leden der N.C.R.V. dit gesteld. Ook op tooneelgebied is zij lang geen onbekende. Door de afdeeling tooneel wordt opgevoerd de klucht in drie bedrijven „De Onuitstaanbare", terwijl verder een keur van muzikale werken op het programma staan. Wij twijfelen niet of ook deze uitvoering zal weer velen doen besluiten om Woensdag een bezoek te brengen aan de zaal „Tramhalte" Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. De afdeeling SouburgRitthem der ver- eeniging voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies hield Woensdag een algemeene ver gadering. De voorzitter, de heer De Bruijn, opende en sprak zijn spijt uit, dat bij de lezing met filmvertooning jl. Vrijdag voor dit doel ge houden, door allerlei omstandigheden weinig belangstellenden tegenwoordig konden zijn. Vooral daar het doelde belangstelling op te wekken en bekendheid er mede aan te brengen nu geringer is. Vooral een avond als die was hiervoor bevorderlijk, daar het hier een leerzame film betrof, waar de goede re sultaten van dit doel naar voren werden ge bracht en aanschouwelijk voorgesteld. De secretaris, dr. Huijsman deelde in zijn jaarverslag mede, dat met succes twee kin deren, dit verloopen jaar konden worden uit gezonden. Vooral jammer ^as dat het eene niet nog enkele weken langer kon blijven, het succes was nog grooter geweest. Het ledental bedraagt 60. De penningmeester de heer J. Cysouw, behendigheid vormen de basis voor deze film, die een getrouwe weergave is van het boek, voor zoover het tenminste mogelijk was de daarin beschreven gebeurtenissen op te ne men. De bewonderaars van Tarzan zullen van deze film kunnen smullen. Uit deze aanhaling blijkt dus wel dat het spannende episodes zijn, welke op den cellu-' loidband zijn vastgelegd en vooral de jongens kunnen als zij deze matinée's bijwonen hun hart ten volle ophalen. Onderlinge Vrouwenbescherming. De Vereeniging Onderlinge Vrouwenbe scherming verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen De sinds 28 jaar bestaande afdeeling Mid delburg van deze vereeniging, die hoofdzake lijk haar arbeid in Middelburg en omgeving deed, heeft 2dch thans uitgebreid tot een af deeling dezer vereeniging voor geheel Zee land. Het provinciaal bestuur bestaat thans uitMevr. L. C. van Hoek—van Hoek, pre sidente mevr. B. BoassonSanders, secre taresse mevr. A. A. van der Veurvan Wijk, penningmeesteres mevr. M. Koeke- bakkerLens mevr. M. C. MantzBeide- rak mevr. A. J. Snoep—van Stammevr. G. C. Zijlstra—'Witteveen, allen te Middel burg mevr. T. van BlerkomChevalier, mevr. A. Grippeling—ten Hove, mevr. B. LouisZijlstra, allen te Vlissingen mevr. R. Vaandrager—van der Grient te Domburg; mevr. E. J. van den Broecke—de Man te Aardenburgmevr. dr. Planteijdt te Goes en mevr. A. Barnouw—Reijst te Zierikzee. De Vereeniging Onderlinge Vrouwenbe scherming houdt zich bezig met het lot van de ongehuwde moeder, de verlaten vrouw en haar kinderen. Tevens wordt vaak haar hulp ingeroepen door ouders, waarvan de dochters moreel dreigen te vallen. Juist door dit pre ventieve werk kan veel ellende voorkomen wprden. Waar de vereeniging, gedwongen door den nood der tijden, haar arbeidsveld zoozeer heeft uitgebreid, spreekt het vanzelf dat ver sterking van het ledental zeer gewenscht is. Mevr. C. van Schaik—Dobbelman, presi dente van het hoofdbestuur zal Dinsdag 27 Januari a.s., des namiddags 3/> uur, in de bovenzaa 1 van café Vermeesch, Badhuis straat 8, een lezing houden over het nuttige en noodige werk der vereeniging om er zoo doende nog meer bekendheid aan te geven. Tentoonstelling konynen en pluimvee. De konijnen- en pluimveevereeniging „Nut en Sport" houdt op 31 Januari en 1 Februari een tentoonstelling van konijnen en pluimvee in de zalen van de voormalige Willem III in de Oranjestraat. De prijzen worden geëtaleerd bij de firma A. Polderman Zonen, Wal- straat. ScheepvaartberichtciL Het Duitsche stoomschip „Marmara", van Antwerpen naar Rotterdam bestemd, heeft op de Schelde bij lichtboei no. 8 aan den grond gezeten, doch is er in geslaagd zonder mooie toeristenland zullen bezoeken. En waar deze avond tevens propaganda-vergadering was, hoopte hij, dat naast de vele leden, die opgekomen waren, ook dé aanwezige niet- leden zich zullen aanmelden als lid. De vergadering werd door ds. Lindeboom van Serooskerke, hoofdbestuurslid der N.C. R.V., met dankgebed gesloten. Nader vastgestelde bijdragen woningbouw. By beschikkingen van de ministers van arbeid, handel en nijverheid en financiën zyn de aan de gemeente Goes toegekende jaar- lijksche bijdragen van 6651.31, 10.096.94, 5842.60 en 1587.58 ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van resp. 39, 55 (-{- 1 winkelwoning), 35 en 36 door de Bouw- vereeniging „Nieuw Goes", Goesche Woning bouwvereniging „Algemeen Belang" en de Woningbouwvereniging „St. Willebrordus" gebouwde arbeiderswoningen met ingang van 16 October verminderd met 275.26, 402.L4, 388 en 78.26 en nader bepaald op 6376.05, 9694.70, 5454.60 en 1509.32 de aan de gemeente Goes toegekende jaar- lijksche bijdrage, van 5454.60, ter tegemoet koming in het tekort op de exploitatie van 35 door de Goesche Woningbouwvereniging „Algemeen Belang" gebouwde arbeiderswo ningen, met ingang van 16 October 1930 vermeerderd met 26.42 en nader bepaald op 5481.02. SOUBURG. Lijst van gevestigde en vertrokken personen te Souburg, gedurende de le helft van Janu ari 1931. Ingekomen P. C. Vree, Nieuwstraat B 57, van Baarn. H. van Sighem, Burchtstraat B 349, van Westkapelle. H. J. Huijsman, Wissel C 132, van Eindho ven. C. Kasse, Kanaalstraat A 72, van Veere. E. Bostelaar, Kanaalstraat B 16, van Rot terdam. Wed. Weeda-Bouwman, Middelburgsche straat A 185, van Amsterdam. Vertrokken: J. de Meij, Burchtstraat B 349, naar Mid delburg. A. Gevers, Knaalstraat B 145, naar Orthen. W. Dekker en gezin, Ritthemsche straat B 401, naar Ritthem. M. A. van den Sande, De Dekkerstraat E 32, naar Den Helder. J. van Sluijs, Ritthemsche straat B 413, naar Ritthem. R. M. Boogaart, Groote Abeele A 245, naar Ter Neuzen. H. Spooi en gezin, Nieuwe Abeele C 261, naar Rotterdam. J. Westerweel, Kanaalstraat A 72, naar St. Pancras. L. C. Bruijnooge, Wissel C 130b, naar IJzen- dyke. Woensdagavond 28 Januari geeft de Rit themsche Fanfare, directeur de hees P. Meij- ers, haar jaarlijksche uitvoering in deze ge meente. De uitvoeringen van deze vereeniging worden door een talrijk publiek zeer op prys bracht financieel verslag uit, wat gunstig kan genoemd worden en de hoop wettigt dat in 1931, drie of vier -kinderen zullen-.kunnen uit gezonden worden. Het verslag door een commissie nagezien, werd goedgekeurd. Het bestuurslid de heer Cysouw werd als zoodanig herbenoemd by acclamatie. Daar het bleek, dat het streven der vereeniging te weinig bekend is, werden enkele propaganda middelen besproken, waartoe werd besloten met algemeene stemmen. Gisterenond omstreeks 6 uur werd bij het Wissel aan den Nieuwen Vlissingschen weg een bejaarde vischventer uit Vlissingen aan gereden door een auto van den heer R., even een uit Vlissingen. De aangeredene werd bij een der omwonenden binnengebracht, waar hem voorloopige geneeskundige hulp werd verleend. Na enkele uren werd de man per auto naar zijn woning te Vlissingen vervoerd. Behalve verwondingen aan een zijner bee- nen en het hoofd, klaagde de man over veel pijn in de borst. De gemeente-politie alhier heeft de zaak in onderzoek. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrenteen knipmes en een paar kinderschoenen, bij Hendriks. Marnixplein C 54 een belasting plaatje, bij Van de Putte, Middelburgsche straat A 206 een portemonnaie met inhoud, bij Germing, Hobeinstraat Vlissingen. WEER EEN KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Het ministerieSteeg heeft, na een bijzon der roemloozen strijd, zijn einde gevonden, aldus meldt de Parijsche correspondent van „de Maasbode". Met 293 tegen 283 stemmen is het minis terie in de minderheid gebracht. De stemming had plaats bij gelegenheid van een interpellatie van Buiat over mede- deelingen, door den landbouwminister Boret, inzake de graanprijzen gedaan, welke mede- deelingen tot een hevige speculatie hadden geleid. De interpellant heeft een zeer scherpe re devoering gehouden, maar het meest treffen de was, dat hij den minister kon verwijten, dat diens connecties en bekendheid met den graanhandel den schijn hebben gewekt, dat de speculatie van den groothandel vrijdom kreeg en de belangen der boeren werden benadeeld. De debatten waren buitengewoon scherp en de genadeslag werd gegeven door oud- minister Flandin, die niet enkel den minister van landbouw maar het geheele kabinet aan viel en gebrek aan homogeniteit en aan lei dende gedachte verweet. De verdediging van den minister van land bouw was uiterst zwak en de minister-pre sident wist zijn meerderheid niet anders by elkaar te roepen, dan met een beroep op de voorstanders van de laiciteit. 99 99 achter elkaar zullen wij des W ZATERDAGSMIDDAGS van 3 tot 6 uur voorstelling geven met het buitengewone musiceerenda geluideffectvolta filmwerk: 3 weeksche scenè film, goedgekeurd voor alle leefiijden. Prijzen: Loge f 0.60. le Rang f 0.35. 2e Rang f 0.20 3de Rang f 0.15. Zulks maakte op de Kamer al een zeer slechten indruk, daar de rechtsche oppositie de prioriteit vroeg voor haar afkeuringsmo tie, terwijl de minister-president slechts een dagorde zonder meer kon aanvaarden. Toen de prioriteit aan de motie van de op positie werd verleend, bleef er voor het mi nisterie niets anders over, dan heen te gaan. Toen aan het einde van de schorsing de uitslag van de stemming bekend werd, bracht de nieuwe meerderheid een ovatie aan Flan din, die als het ware Tardieu, die ongesteld is. verving. De socialisten ovationneerden de commu nisten, omdat die tegen het kabinet hadden gestemd en daardoor de Tardieu-meerder heid hadden geholpen. Toen Steeg binnentrad, brachten de kar tellisten ook hem een ovatie. De Kamer geraakte in zulk een groot ru moer, dat de voorzitter slechts met moeite den uitslag van de stemming kon mededee- len. Het ministerie is bezweken aan zijn eigen grove fouten. In de parlementaire kringen*was na de zwakke verdediging van Steeg de crisis voorzien en verwachtte men algemeen het optreden van een kabinet Laval, waarin de oude Tardieu-meerderheid het leeuwenaandeel zou hebben. DE BELGISCHE VERDEDIGINGS PLANNEN. De minister van Nationale verdediging de Broqueville heeft voor de commissies van fi nanciën en nationale verdediging van de Bel gische Kamers een uiteenzetting gegeven om de militaire credieten te rechtvaardigen, die door de regeering v orden gevraagd. Hij begon met te verklaren, dat het ontwerp was opgesteld zonder de tusschenkomst van eer.ige buitenlandsche mogendheid. Het werd geredigeerd dcor een speciale commissie van elf leden, onder wie vier generaals, en is goed gekeurd door den generalen staf en de regee ring. Het ontwerp gaat uit van de stelling, dat de vestingen in 1914 onvoldoende waren. Ook stelt het voor vestingen op te richten te Eben Emcel, Luik, Namen en Antwerpen. Terwijl de kanonnen in 1914 een draagwijdte hadden van 8 K.M., is de draagwijdte thans 22 K.M. De forten op den rechteroever van de Maas zullen worden afgeschaft en het ontwerp voorziet alleen de constructie van brugge- hoofden. België zou in geval van oorlog beschikken over 350.000 man. Een gedeelte van de grenzen zou verdedigd worden door het leger, daar het andere verdedigd zou worden door Frankrijk en Engeland. Frankrijk heeft me degedeeld, hoeveel divisies het naar België zou kunnen zenden op verzoek van het land. De minister wees er op, dat Frankrijk slechts 200 K.M. gemeenschappelijke grens heeft met Duitschland, terwijl België er 209 heeft. Sprekend over Antwerpen, verklaarde de minister, dat de metropool niet meer be schouwd kon worden als nationaal „réduit". Men heef overwogen om een vesinggordel om Antwerpen te bouwen, die naar zee verlengd zou worden. Het ontwerp stelt ook voor 175 K.M. van de grenzen te versterken. De uitgaven zouden twee milliard bedragen. Betreffende de luchtvaartvecdediging meent de minister, dat zij de verdediging te land niet kan vervangen, maar deze op doeltref fende wijze kan helpen. Tusschen de eigenlijke forten zullen schuil plaatsen op regelmatige afstanden worden gebouwd. De forten zullen als effectief enkel de manschappen hebben, die noodig zyn voor hun verdediging. De heele grens te verster ken, zegt de minister, kan niet in aanmerking komen, daar de uitgaven te hoog zouden zyn. De minister bestreed de argumenten van generaal Hellsbraut, betoogende, dat volgens het plan der regeering, 8 onder de wapens geroepen lichtingen voldoende zouden zijn/ om het veldleger te vormen.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1