1000 25 3 weken ÏAiZAl IE TIJGES eerste blad DONDERDAG 22 januari mmm No. IS 69e Jaargang 1931 lliigavafirma F. VAÜ OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 iPtllP% Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Pro vincienieu ws ALHAilBSA ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3,80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. M COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetieftendeHuui enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 repels 75 ct, i( deie regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bi] verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHË DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 22 JANUARI. Muziekavond leerlingen mej. W. de Hondt. „De Oude Vriendschap". Een heel aardigen avond heeft mej. De Kondt met haar groot aantal leerlingen, ouders en belangstellenden gisteren bereid. En met het legertje van studeerenden was het publiek in juiste verhouding. De zaal was geheel gevuld. Er gaat ook een aangename gewaarwording door hart en hoofd, wanneer men de prestaties van de jeugd medemaakt. Prestaties, inderdaad. Niet alleen van de leerlingen echter, doch in nog ruimere mate van haar, die onderricht geeft. V/at een moeite, toewijding, opoffering, tact en lijd zaamheid most een onderwijzer (es) eigen zijn, om resultaten te behalen met jeugdige beoefenaars van hst lang niet gemakkelijke vioolspel, als we riogen hebben aanhooren. Een woord van lof is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Het program kenmerkte zich door groote verscheidenheid. Er waren drie groepen £oli, kamermuziekformaties en orkest. Zeer goed gezien was het de peuters nog niet so listisch te laten optreden, doch hen mede te laten strijken in enkele orkestnummers. Zij spelen dan toch ook mede, bezorgen den ouders een glunder gezicht en besparen ons de gevolgen van de wankele schreden op heb gu'oberige muzikale pad. Van de ensemble- auamers mag Spindler's Kinder-symphonie Pick-Nick" wel bijzonder geslaagd hee- ten. Leuke programmatische muziek, echt Idyllisch dat bosch-concert, bijzonder expres sief het aanrollende onweer, teekenend de ontmoeting met het Zigeunergezslschap. Door de meergevorderden werden ook en kele orkestnummers zeer verdienstelijk ver tolkt, o.a. een Menuet van Beethoven en „Die Miihle in Schwarzwald" van Eilenberg, welke tot het succes-repcrtoire behoort. In de kamermuziek mogen de leerlingen een aar;.-.poring vin den om ernstig te studee- ren. Welk een prettige combinaties zijn er dan na verloop van tijd te maken met piano, cello, orgel, meerdere violen enz. We hebben daarvan goede voorbeelden gezien en ge- koord, bijv. „Si j' étais roi" van Adam, de i.Berceuse de Jocelyn" van Godard enz. Viool-duo's klinken ook mooi. Kalliwada was daarvan het bewijs. dan de solisten. Er waren er verschil lende met piano-accompagnement van mej. De Hondt. Zeer prijzenswaardig als Seitz' •Schüler Concert" en „Czardas" van Monti. In den speler van deze compositie meenen we een ontluikend talentje ontdekt te heb ben. Toonvorming en techniek doen ver pachtingen koesteren. Alle 14 nummers vermelden zou ons te eer voeren, doch laten alle uitvoerenden overtuigd zijn, dat we met veel genoegen ge luisterd hebben, 't Was prachtig. En als allen flink oefenen eri dat doen ze allemaal dan is het de volgende maal schitterend. De Hondt had wel werk van dezen loerlingavond gemaakt. Door versterking bas, clarinet, fluit, trompet enz. kregen ver schillende werken een fraaie kleur. der leerlingen heeft „de juffrouw" aanbieding van een vaas van kunst- jatdewerk, in hartelijke bewoordingen dank d. De pianiste, mej. Beniest, kreeg bloemen, de harmoniumspeler, de heer Van der Meer, een souvenir, he aanwezigen hebben zich niet onbetuigd platen met applaus, meerdere malen was ^n lawine. De afwerking van het pro- fram geschiedde onder de grootste aandacht •n stilte. o. Het leven der Javaansche Vrouw. Gisteren sprak voor de afdeeling Vlissin- pn van den Ned. Christen Vrouwenbond de G. M. Laernoes over bovenstaand on derwerp. idee te geven van het leven der Ja- paansche vrouw aldus spreker is niet ^makkelijk, omdat we moeten spreken over et leven van menschen, die we niet kennen, een maatschappij, die ook vreemd voos. den westerling is. Het is natuurlijk niet moge- tik te spreken over het leven van d e Ja- aausche vrouw, alsof er slechts één soort an bouwen zou zijn. Ook in de Inlandsche is het leven rijk geschakeerd. Men vindt er allerlei soort vrouwen, evenals hier. t°ch ziJn er dingen, die we van de vrouw in algemeen kunnen zeggen en daarover wil spreker in het bijzonder iets meer mede- deelen. Wanneer we als Hollanders in Indië ko men, ontmoeten we de vrouwen voor het eerst als onze huisbedienden. Daarover zou heel wat te vertellen zijn. Levert in Holland het dienstboden-vraagstuk rijke stof ter be spreking, in Indië is dat niet minder bet geval. Spreker vertelt het een en ander over het leven dier vrouwen, haar werk, zeden en gewoonten. Ook teekent hij het leven der vrouwen, die met koophandel of landarbeid haar brood verdienen. Voor ons Westerlingen heeft het leven dier vrouwen weinig aantrek kelijks. Het lot der Europeesche vrcuw is dan in onze oogen heel wat beter. Spreker behandelt daarna de positie der Inlandsche vrouwen in het algemeen. Moch ten er in Europa vrouwen zijn, die meenen, dat er aan de positie der vrouw nog wel het een en ander ontbreekt, zeker is het, dat door de zegeningen van het Christendom de positie der vrouw hier oneindig veel beter js. Daar wordt do vrouw beschouwd als de min dere van den man, zijn ondergeschikte, die geen rechten heeft. Moeilijk is het voor ons Hollanders eenig begrip te krijgen, hoe de toestanden werkelijk zijn. Slechts een in leven in de Inlandsche maatschappij brengt ons daarmee op de hoogte. Maar dan zien we cok, dat de ellende, die er op het gebied van het huwelijksleven bestaat, niet te beschrij ven is. De kanker in de Inlandsche maat schappij is het begrip, dat men daar omtrent het huwelijk heeft. Gelukkig wordt het be ter. Het aantal mannen, dat met meer dan één vrouw gehuwd is, neemt af, maar de wijze, waarop de huwelijken tot stand komen en weer verbroken worden, is nog dezelfde. Heb Inlandsche meisje moet trouwen. Niet trouwen is de grootste zonde voor een Moha- meaaansche. Wat een ellende daaruit voort spruit voor vrouwen en kinderen is niet te gelooven. Spreker illustreert dat met enkele Voorbeelden. Men vraagt ons wel eens waar om wij ditr men-chen toch lastig vallen m?t onze Zending. Die menschen leven daar ge lukkig in hun geloof. Maar wie zoo redeneert begrijpt al heel weinig van de toestanden en verhoudingen in de Inlandsche wereld. Cul tuur kan hier geen afdoende verbetering brengen. Wat er hier in de moderne maat schappij van het huwelijk geworden is, is vaak niet beter dan wat we in de heidensche landen vinden. Ook uit de Inlandsche maatschappij zelf is verzet gekomen tegen de bestaande toestan den. Spreker teekent in den breede de figuur van R. A. Kartini, die den stoot gaf tot de actie in de Indische wereld voor de verbete ring van de positie der vrouw. Om eenig be grip te geven van hst leven der Javaansche meisjes, leest spreker uit het boek „Door Duisternis tot Licht", de beschrijving, welke R. A. Kartini gaf van haar meisjesleven en teekent het verdere leven van deze nobele figuur. Haar werk heeft rijke vruchten ge dragen. Ook de zending heeft zich het lot der vrouwen aangetrokken. Wat de Zending voor de vrouw doet, verdient aller steun. Zij wijst op den Heiland der wereld, in Wien wij waarlijk vrij worden. Spreker eindigt met de opwekking krach tig te steunen door gaven, maar niet minder door gebed, opdat ook die volken, welke nog ir duisternis wandelen, mogen komen tot het Licht. Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. Gisterenavond had in de bovenzaal van het café Vermeesch een gezellige bijeenkomst plaats van de afdeeling van bovengenoemde vereeniging. Vele leden, ook uit Middelburg, hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. De voorzitster opende met een paar har telijke woorden van welkom de bijeenkomst. Ook de nieuwe bestuursleden werden harte lijk welkom geheeten. Na de thee werd er een lezing met licht beelden gehouden over Noord-Afrika door den heer Van Westen. Dat een en ander bij de leden in den smaak viel, bleek hieruit, dat de heer Van Westen alles nog eens heeft moeten herhalen. Na afloop bedankte de voorzitster namens alle leden den heer Van Westen voor het genot, dat hij de afdeeling heeft verschaft. Zij sprak den wensch uit, dat hij nog vele malen op reis zou gaan en de afdeeling weer zou laten genieten van zijn reiservaringen in woord en beeld. Maandagavond werd een algemeene leden vergadering gehouden. De opkomst was bui tengewoon groot. De afdeeling is dit jaar met eenige leden achteruit gegaan. De voorzitster moedigde een ieder aan zooveel mogelijk zijn best te doen leden te werven. Tevens werd er afscheid genomen van het bestuurslid mevr. C. S. Smit—Coster, die metterwoon onze gemeente gaat verlaten. Haar werd namens alle leden hartelijk dank gebracht voor het vele dat zij voor de vereeniging heeft gedaan. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. C. van BlerkomChevalier, mevr. H. M. van LooGerming en mevr. A. Detmar— Ickler, die tevens het secretariaat waar zal nemen. In onze Tydinghal. Bij den door het weekblad „Het Leven" uitgeschreven schoonheidswedstrijd is mej. Mary Lelyveld, geboren 6 Mei 1912 te Am sterdam, tot miss Holland uitgeroepen. Het gemeentelijke electriciteitsbedryf te 's-Gravenhage bestaat 1 Februari a.s. 25 jaar. Wü geven een foto van het in- en uitwendige van het bedrijf. Op verschillende plaatsen te Amsterdam zijn electrische klokken aangebracht. Wij maakten een opname aan de Noorder-Am- stellaan. Wij etaleeren het portret van den oud-mi nister mr. D. A. P. N. Kooien, die gisteren zijn 60e levensjaar voltooide. De bekende schrijfmajoor A. Werumeu" Buning heeft zijn 85en jaardag herdacht. Het portret bewijst dat de bekende schrijver nog steeds vol levenslust is. Op bijna 94-jarigen leeftijd is te Amster dam overleden de nestor van onze tooneelspe- lers, de heer L. B. J. Moor. Tijdelijk opzichter gemeentewerken. Tot tijdelijk opzichter bij de gemeente werken alhier is benoemd de heer H. van Hoeflaken, leerling van het Zeeuwsch Tech nisch Instituut te Goes. Vrouwelijke stowaway. In den af geloopen nacht zette het Deen- sche stoomschip „Minsk'', komende van Ant werpen en bestemd naar Afrika, op de reede alhier af 2 stowaways. Een dezer bleek een 24-jarige vrouw te zijn, die .met den tweeden stowaway verloofd was. Beiden waren Denen en afkomstig uit Odensee. Zij waren zonder middelen van bestaan en hadden zich, zooals zij voorgaven, aan boord verstopt met be hulp van een lid der bemanning, zonder toe stemming evenwel van den kapitein. j Zij verklaarden Denemarken te hebben verlaten, waar de man in de machine-indus trie werkloos was, om elders in de wereld arbeid te kunnen vinden. Het meisje, dat dienstbode was te Odensee, had haar werk in den steek gelaten, om bij haar verloofde te kunnen blijven. Deze, een 27-jarige man had, zooals nu blijkt, op on verantwoordelijke wijze zijn verloofde maar medegenomen. Hy had bovendien zijn meisje dus blootgesteld aan de groote ontberingen, welke verstekelingen op een schip wachten Beide verstekelingen zijn als vreemdelin gen zonder middelen van bestaan op bevel der politie, overeenkomstig de bepalingen van de vreemdelingenwet, over de grenzen des rijks gezet. Werkloozen te Middelburg. Het aantal werkloozen te Middelburg breidt zich, naar „het Volk" meldt, nog voortdurend uit. Zaterdag 17 Januari stonden op de Arbeidsbeurs ingeschreven 553 werk loozen, hetgeen weer een stijging was, ver geleken met voorgaande week. Vereenlgingen. Met no. 14 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de akten van de coöperatieve melkinrichting en stoomzuivel- fabriek „Walcheren" te Koudekerke en van de Zeeuwsche Beleggingsbank N.V. te Mid delburg. P. T. en T. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de schrijfster bij den post-, telegraaf- en tele foondienst mej. H. J. Engels, van het inspec tiebureel te Middelburg verplaatst naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Roo sendaal. Oud-leerlingen der Vykslandbouwwinterschool te Goes. De vergadering van oud-leerlingen der rijkslandbouwwinterschool te Goes is giste renmiddag gehouden. Uit het jaarverslag bleek een opgewekt vereenigingsleven. De heer D. W. Lindenbergh, die sedert 1919 voorzitter der vereeniging en voor dien sedert 1911 secretaris is geweest, stelde zich niet meer herkiesbaar. De vergadering benoemde hem tot eerelid. Zij koos tot Vorzitter den heer A. C. Zan- dee, thans vice-voorzitter en tot vice-voor- zitter den heer C. J. J. van Arenthals te Kortgene. In plaats van den heer P. de Bruijne, die niet .beschikbaar was, werd tot bestuurslidgekozen de heer P. Bom te Co- lij nsplaat. 99 99 achter elkaar zullen wij des ZATER0AGSTODAGS "3^1 van 3 tot 6 uur voorstelling geven met het buitengewone musiceerenda gsluideffsctvolla filmwerk: 3 weeksche scer.è film, goedgekeurd voor alle leef.ijden. Prijzen: Loge f C.60. Ie Rang f 0.33. 2e Rang f 0.20 3de Rang f 0.15. Autabus-concessies. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door N. F. Bruinooge, te Wemeldinge, tegen cie beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 4 Januari 1930, waarbij is afgewezen zijn verzoek om vergun ning tot het inwerking brengen van een da- gelijkschen autobusdienst, met uitzondering van den Zondag, tusschen Wemeldinge en Goes, o.a. op dezen grond, dat het toelaten van een tweeden autobusdienst van Wemel dinge over Kapelle en Kloe tinge naar Goes een te ruime voorziening in vervoergelegen- heid op dat traject tengevolge zou hebben. Brand. Gisterenmiddag is te Kwadendamme de kapitale hofstede van den heer De Winter totaal afgebrand. De veestapel kon bijtijds worden gered, doch een groot gedeelte Van den oogst is verbrand. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Het woon huis kon behouden blijven, daar de wind gunstig was. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 1 gevat van roodvonk en 1 geval van diphtherie, bei den te Heinkenszand. Ernstige autobotsing. Gisterenmiddag heeft onder de gemeente Aardenburg, vermoedelijk tengevolge van den mist, een ernstige autobotsing plaats gehad tusschen twee particuliere auto's, nl. een Bel gischen auto uit Brugge en den auto van dr. Buskop uit Oostburg. Dr. Buskop bekwam een breuk van de knieschijf en eenige huid verwondingen, terwijl de bestuurder van den anderen auto in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Beide voertuigen liepen ernstige beschadigingen op. Door den keu- ringsdeskundige den heer Vijgeboom werd naar de gesteldheid van de beide voertuigen een onderzoek ingesteld. Volgens nader bericht is de toestand van den Belg zeer ernstig, daar zijn borstkas ge deeltelijk werd ingedrukt. Beide auto's werden zoo goed als vernield. De auto's zijn door den rijkskeuringsdienst in beslag genomen. De waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeenteraad te Sluis heeft een brief behandeld van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding maatschappij met verzoek om voor 25 Januari te berichten of de raad alsnog bereid is aan het algemeen plan voor een wa terleiding voor de 22 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen mee te werken door de geldleeningen, waartoe reeds besloten is of waarvan een besluit gevraagd is, door bemid deling van de N.V. te doen aangaan en de eerste storting van 10 daaruit op de aan- deelen te doen. Ook nu weer ontspon zich een uitvoerige discussie. Ten slotte verklaarden zich 4 van de 7 leden voor een voorstel om zich voor voortzetting van de naamlooze ven nootschap te verklaren, rndien daarvoor een meerderheid in de a.s. aandeelhoudersverga dering is te vinden. In verschillende gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen blijft men zich ver zetten tegen aansluiting. De gemeenteraden te Zuiddorpe en Ossenisse blijven zich op het standpunt plaatsen dat aansluiting niet in het belang hunner gemeente is en hebben zich in dien geest uitgesproken. Scheepvaartbcrichten. Gisterennacht is te Ter Neuzen aangeko men het Noorsche stoomschip „Kul" met een lading van 19C0 ton kalkstikstof, komende van Odda (Noorwegen). Op den Oostelijken havendam te Ter Neu zen is het moterschip (tankschip) der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram te Ter Neuzen, genaamd „Luctor", aan den grond geloopen wegens mist, doch op eigen kracht vlot ge komen, door het uitpompen van 2/3 der la ding water. Even later is ook de veerboot „La Vilette", behoorende aan de firma Kraaijenveld te Rotterdam, eveneens op den Oostelijken ha- vendam aan den grond geloopen, doch deze kwam direct weder vlot op eigen kracht. De provinciale boot „Luctor et Emergo" is gisteren bij het uitvaren van de haven te Kansweert tegen den berg gevaren, waar door het achtsrrosr beschadigd werd. Inmid dels is de boot „Zuid-Beveland" van Vlissin gen gekomen om den dienst waar te nemen. De „Luctor et Emergo"is naar Vlissingen vertrokken om de schade te herstellen. MARINE EN LEGER Bevorderingen by de marine. Korporaal-konstabel O. C. Wagenaar tot sergeant-konstabelbootsman H. J. Steijn tot schipper korporaal-monteur W. A. Gemert tot sergeant-monteur majoor-torpedist J. K. Zuuring tot oppertorpedist. De sergeanten-monteur A. Boom, S. G. Kuster en J. H. Isbrücker zijn geslaagd voor het examen voor majoor-monteur. Ondervolgende onderofficieren en man schappen van het korps mariniers worden den 13en Februari a.s. per stoomschip „Co lombia" naar West-Indië uitgezonden met be stemming voor het waldetachement aldaar sergeanten der mariniers J. W. H. Jores en G. P. Liefheid, korporaals der mariniers F. J. A. Smits en L. ten Kate, mariniers le klasse E. C. C. Rulofs, B. van Bokhorst, P. A. Stok- hof, mariniers 3e klasse J. Stam, E. A. Wortel, H. Zwart, J. Overmeer, S. Bos, J. G. Krom, J. F. van der Zwaan, M. Timmerman, F. J. Souwen L. Dekker, H. J. Bosma, B. Bleijinga, D. Kuiper, J. Landzaad, G. P. Sipsma en C. Lageweg. Ondervolgende schepelingen zijn den 21en Januari a.s. per stoomschip „Insuinde" naar Oost-Indië uitgezonden sergeant-schrijver C. Vermaat, sergeant-kok J. C. Heeren, ma joors-machinist L. J. van Beekhoven en A. Lubsen, sergeant der mariniers J. Ales, kor poraals-konstabel J. Tegelaar en A. J. J. Balk, korporaal-telegrafist C. W. Dobbinga, korpo raals-vliegtuigmaker H. J. Wentink, J J Basseleur, S. J. Koens, H. van Es, J. van de Reijden, H. Kruisinga, T. Veldman, F. K. J. J. Raadsheer, W. A. Slingerland, J. H. Hoogak- ker, korporaals-ziekenverpleger N. E. J. Sree- link, H. Maathuis, korporaals der mariniers J. Salomans, H. Mars, E. Hofstra, pijper 2e klasse E. van Gorkum, mariniers 3e klasse C. F. Jongenelis, E. Kramer, P. Vergunst, J. J. van Dongen en A. W. Hordijk. De oppertelegrafist A. W. Weekhout is be stemd voor uitzending naar Oost-Indië, ter wijl de bestemming naar Oost-Indië te wei den uitgezonden van den majoor-telegrafist D. Willenaar is ingerokken. De eerste ploeg dienstplichtigen der lich ting 1931 van de zeemacht wordt 24 en 25 Februari voor eerste oefening ingelijfd. In verband hiermede wordt de marinekazerne te Willemsoord 17 Februari in dienst gesteld. KERK- EN SCKOOLNIEUWS Tijdschrift voor zendingswetenschap. De vierde aflevering van het tijdschrift voor zendingswetenschap „Mededeelingen", uit gave van het zendingsbureau te Oegstgeest, opent met een belangrijk artikel van prof. dr. Karl Heim te Tubingen over „Der Kampf ge- gen den Sakularismus". De schrijver toont aan, hoe het secularisce in zijn tegenwoordi- gen vorm slechts kon ontstaan „in de scha duw van den bijbel, in de invloedssfeer van de bijbelsclie zienswijze van de verhouding tusschen God, mensch en wereld". Het twee de artikel is van de hand van ds. D. Cromme- lin over „Kirche und Mission", een voor dracht gehouden op de kontinentale zen- dings-conferentie te Bremen, waarin hij laat zien, hoe de verhouding tusschen kerk en zending is op de verschillende zendingsterrei nen in Ned. Oost-Indië. Dan volgt een artikel van den heer H. Vuurmans over „De pers in het Karo-Batakland". In de rubriek „Belangrijke verschijnselen op zendingsgebied", wordt aandacht gewyd aan den drang naar eenheid, zooals die zich openbaart in enkele zendingskerken van Britsch-Indië, verder aan den Ned. Zendings raad en de houding der Geref. Kerken. De aflevering wordt besloten met een aankondi ging van verschillende pas verschenen boe ken op zendingsgebied. Giften en legaten. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente Marssum heeft een aan de diaconie vermaakt

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1