1000 500 300 25 PL0UVIER voor Uw waterdichte Schoenen WOENSDAG 31 JANUARI EERSTE BLAD ffandwondjes 69e Jaargang 1931 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Proviocienieuws SPORT MO. ST VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANOSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 21 JANUARI. Dc Westerscheid e en de Nederlandsche scheepvaartbelangen. In de Januari-afdeeling van het tijdschrift voor economische geografie, komt een artikel voor van den heer H. G. Aalders over „de Westerschelde en de Nederlandsche scheep vaartbelangen", waarin o.a. de positie wordt bezien der havens Gent, Ter Neuzen en Vlis singen. Ziet schrijver in de toekomst wel voordeelen voor Sas van Gent, voortspruiten de uit het eigenbelang van Gent, ook t.a.v. Vlissingen is schrijver optimistisch gestemd, daar hiervoor volgens hem een aparte functie is weggelegd met het oog op het personenver keer. Het coöperatieve openbaar slachthuis. In het Januari-nummer van „de Keurmees ter", het orgaan van (jen Bond van keur meesters van vee en vleesch, komt een artikel voor van „Luctor et Emergo" waaraan het volgende is ontleend Noord-Nederlanders wandelende door den tuin van Zeeland, Walcheren, zeggen wel eens ten onrechte, staande aan de oevers van de Schelde hier eindigt Nederland. Wij zijn te vaderlander om datgene wat aan de overzijde van de Schelde ligt, te veronacht zamen. Wij zouden onder geen beding Zeeuwsch-Vlaanderen, met zijn echt Neder landsche bevolking, los willen gemaakt zien monze nationale erve. Maar al is de ingang van de Schelde geen grens van het Konink rijk der Nederlanden, toch zijn van de Zeeuw- sche steden Vlissingen en Middelburg wel de meeste bekende en de meest beroemde plaat sen. Bekend ook hierdoor, dat deze plaatsen in onderscheiding van de andere Zeeuwsche steden, het zuiverst een „stadskenmerk" in den loop der historie hebben verworven. En het strekt deze deze gemeenten tot eer, waar door een groot algemeen belang wordt ge diend, dat zij sedert jaren pogingen in het werk hebben gesteld om de slachtingen in toirs te concentreeren. Uit den aard der zaak kwam by de abattoir-plannen ook de bedrijfsvorm ter sprake en nu spijt het ons, dat Vlissingen, beïnvloed door de slagers, ge kozen heeft voor het half-gemengde bedrijf. In navolging van Soest zal daar, indien hoo- gere regeeringscollsges niet ingrijpen en het raadsbesluit van 23 November 1930 ongedaan maken, met steun en garantie der gemeen te een coöperatief slachthuis tot stand ko men. Een zuiver monopolistisch in het uit sluitend hygiënisch belang daargesteld be drijf, zal door particulieren geëxploiteerd worden. Is het niet of we weer terugkeeren naar het door de geschiedenis veroordeelde tijdperk van gemeente-concessies aan bedrij ven. Want evenals te Soest is het op te richten slachthuis te Vlissingen ook geen echt ge mengd bedrijf. De gemeente is borg voor een ig van 60tO0O voor het stichten van een koelinrichting bij het slachthuis en tevens heeft de gemeente zich garant gesteld voor de erfpachtcanon voor het terrein ten be drage van f 920 per jaar. Na het intrekken van het raadsbesluit tot samenwerking met Middelburg te hebben ge releveerd, gaat de schrijver verder Den belanghebbenden werd het onmisbare monopolie recht in den schoot geworpen, ter- wijl de lasten op de schouders van het alge meen worden gelegd en de eventueele voor deelen exclusief in de zakken der slagers ko men. Wijzende op de bepaling, dat wegens over treding van het reglement door den keurings veearts, hoofd van dienst, een geldboete kan borden opgelegd, luidt het verderTerecht Plaatste men zich op het standpunt dat keu ren overheidstaak is. Het verschil tusschen t en bedrijf wordt daardoor duidelijk aangegeven. Het bezwaar is ook hier, dat de ngsche slagers voor twee diensten heb ben op te brengen. Eerstens voor den keu ringsdienst en ten tweede voor het slacht- huisbedrjjf. Net argument der slagers wasbaas in eigen huis, maar gezien de inmenging der gemeentelijke autoriteiten zal hier maar wei- rrig van overblijven. Net slachthuis, inclusief koelinrichting, is begroot op 130.000. By de opening van openbare gemeente slachthuizen, kan men vaak de klacht be luisteren, dat de tarieven zoo hoog zijnv nu mogen de voorstanders van het operatieve slachthuis te Vlissingen met een gtoot gebaar beweren, dat men de kosten van het slachtgeld zoo hoog heeft gesteld, om safe te zijn, hetzelfde argument geldt ook voor ge meentelijke exploitatie. De kosten van dit coöperatief slachthuis zijn dan toch wel ex- horbitant hoog, zoo hoog, dat ge met een kaarsje zult moeten zoeken om een gemeente abattoir te vinden, welke dergelijke tarieven moet eischen omsafe te gaan. Na het noemen der bekende tarieven, ver volgt de schrijver En ten slotte heeft men op een eiland, waar tot dusver, onder ling geen invoerkeurloon werd geheven en waar de sla gers terecht in het algemeen tegen invoer- keurgeld als zgn. „geldmakerij" zijn gekant, een invoerkeurloon vastgesteld van 4 cent per KG., waarvan 2 cent aan het slachthuis en 2 cent aan den keuringsdienst ten goede komt. Over dat laatste recht zien we metter tijd nog wel eens strijd ontbranden. Volgens art. 8 der Vleeschkeuringswet mogen slechts rechten worden geheven tot zoodanige bedra gen, dat het ingevoerde vleesch met niet hoo- ger keurgeld mag belast zijn dan vleesch, in dezelfde gemeente geslacht. Nu zijn de keur- gelden ten hoogste berekend naar 2 cent per K.G. Wy verwachten dan ook, dat de eerste de beste vleeschinvoerder eenvoudig weigert een hooger bedrag te betalen. Nergens is voorgeschreven, dat men bij invoer ook nog aan een particuliere inrichting cijns heeft te betalen. Uit een economisch oogpunt beschouwd is de stichting van een afzonderlijk slachthuis te ■Vlissingen je reinste geldverspilling. Een verspilling, die uit de zakken der consumen ten wordt betaald. Aanvankelijk was het reeds aangenomen plan om in samenwerking met Middelburg een abattoir te bouwen, tegen een oprich tingsbedrag van 260.000. Dit slachthuis zou ongeveer 5 K.M. van Vlissingen verwijderd ir. het belang van de honderdduizenden radio-luisteraars dringend noodig is dringt er met klem bij de regeering op aan, binnen den kortst mogelijken tyd een beslis sing met betrekking tot deze aangelegenheid te nemen is evenwel van meening, dat het tegen dat zelfde volksbelang zou zijn, indien de radio luisteraars, of groepen' van hen, gedwongen zouden worden tot het bouwen of doen bou wen van méér zenders voor slechts één golf lengte, waarvan een ongemotiveerde, dwaze geldverspilling het gevolg zou zijn, terwijl den Nsderlandschen Omroep als geheel ten gevolge daarvan voor een reeks van jaren een zoodanig zware last zou worden opge legd, dat een gezonde ontwikkeling in elk op zicht ten zeerste zou worden belemmerd acht het gewenscht, dat de regeering, al vorens over te gaan tot het geven van een concessie voor den bouw en exploitatie van eenigen radio-omreep-zender, zij vooraf zal dienen te bepalen, dat voor elke in ons land voor den omroep beschikbare golflengte slechts één zender mag worden gebouwd verzoekt de regeering, een beslissing in de zen zin te nemen verzoekt verder Z.Exc. den minister van waterstaat, handel en nijverheid, een confe rentie bijeen te roepen van de vier algemeene Omroepvereenigingen, teneinde in onderling overleg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goede oplossing té brengen. Wat het optreden van het VARA-orkest op 18 Februari a.s. betreft, waarbij de be kende declamator Willem van Capellen zijn medewerking verleent, zal aan de leden een circulaire worden verstrekt, waarin de rege ling van den kaartenverkoop enz. voorkomt. Teven werd besloten om de werklooze VA- rechte Pad bewandelt, .pit rechte Pad wordt gekenmerkt door een zedelijk leven volgens bepaalde regels, door zich in zichzelf te ver diepen en door een hooger weten. Wie het Pad geheel wil afleggen moet zich uit de wereld terugtrekken en monnik worden. Wie geheel van alle begeerte bevrijd is, gaat het Nirvana binnen, waar alle lijden ophoudt en een geheel andersoortig leven heerscht dan hier op aarde. Vóór de mensch echter dat doel bereikt heeft moet hij vele malen in een ander lichaam (ook in dat van dieren) op aarde wedergeboren worden, volgens een vaste wet van vergelding van alle goed en kwaad. Boeddha heeft zijn leer niet op schrift ge steld. Eerst in later eeuwen heeft zich een verzameling van heilige geschriften gevormd. Vervolgens gaf spreker een korte schets van de ontwikkeling van het Boeddhisme, die tevens een vervorming beteekende. Het verzoende zich in zeker opzicht met allerlei lagere godsdienstvormen. Langzamerhand gaat men allerlei goden vereeren (terwijl het oorspronkelijke Boeddhisme feitelijk een godsdienst zonder God was en geeft men zich over aan allerlei vreemdsoortige ritueele practijken. Over het algemeen is het Boeddh isme in onzen tijd in verval geraakt, al werkt zijn invloed nog merkbaar door. Die zijn, terwijl Vlissingen nu gaat bouwen op 2 K.M. afstand van Vlissingen, waar nog bij komt, dat het gezamenlijke plan veel gunsti ger gelegen was, dan dat van de slagers. Reeds vroeger hebben wij/er met nadruk op gewezen, dat meerdere concentratie bij de uitvoering der vleeschkeuringswet, in het be lang van een goede uitvoering als in het voor deel van de belanghebbenden en het alge meen noodzakelijk is. Het ideaal, waarvoor de slagers zeggen te ijveren goedkoop en coulant bedienen van den consument, komt hoe langer hoe meer op den achtergrond. Ook met het oog op het aantal te Vlissin gen en te Middelburg gemiddeld in de laatste 5 jaren geslachte dieren pleit er volgens den schrijver alles voor, dat men niet teruggeko men ware op zijn eens genomen besluit en slechts een, door de overheid geëxploiteerd abattoir voor heel Walcheren hadde gesticht. De nu komende versplintering drijft de lasten noodeloos op en is daarom alleen al om economische motieven sterk af te keuren. Het is dan ook zuiver winstbejag, 't zij door dividenden op de aandeelen, of verborgen over de tarieven, wat thans de slagers drijft tot het stichten van zgn. openbare slachthuizen in eigen beheer. En de ervaring zal leer en, zoover de tarieven het niet reeds leerden, dat dit een hersenschim zal zijn. Van meerdere zelfstandigheid of zgn. vrijheid van gemeen telijke dwang of gereglementeer is slechts heel sporadisch sprake. Het slachthuisbedrijf moet zich toch regelen naar den keurings dienst. Bescherming tegen uitbuiting, behoor lijke verzorging van de behoeften der bur gerij, die juist bij monopolistische en hy giënische bedrijven het voortdurend conflict vormen, deden ons voor gemeente beheer partij kiezen. De schrijver eindigt met een pleidooi voor het overheidsbedrijf, al erkent hy, dat ook daaraan fouten kleven. De redactie van het orgaan teekent bij een en ander het volgende aan Dit ingezonden stuk is geplaatst buiten verantwoordelijkheid der redactie. In onze kringen zijn omtrent de onderhavige kwestie de meeningen verdeeld. Hieruit volgt, dat wij eventueel aan voor standers van een coöperatief slachthuis ook gaarne gelegenheid willen geven om hun standpunt uiteen te zetten. Jaarvergadering VARA. In de gisterenavond in het Concertgebouw gehouden jaarvergadering van de VARA, af- deeling Vlissingen, is o.m. ter sprake geko men de zenderkwestie, zooals die op het oogenblik er voorstaat. Verschillende wen- schen werden dienaangaande naar voren ge bracht en ten slotte werd besproken onder staand verzoek aan den minister van water staat te zenden dat de vervanging van den Hilversumschen zender door een goeden zender voor de 298 M. golflengte zeer urgent is dat de spoedige bouw van zulk een zender RA-leden tégen gereduceerden prijs toegang te verleenen tot genoemden avond. Het bestuur werd als volgt samengesteld P. Platteeuw, voorziterL. J. Florusse, Schuitvaartgracht 85, secretaris Chr. Wisse, penningmeester, terwijl daaraan werden toe gevoegd de heeren C. Kooger, P. Labruyère, J. Quellery, A. te Boekhorst. In het verslag, door den secretaris uitge bracht, bleek dat ock deze afdeeling van de VARA zich in een grooten bloei mag verheu gen en het aantal leden de 500 nadert. Door het bestuur is contact verkregen met dc directie der Z.N.R.D., naar welk interes sant bedrijf binnenkort een excursie wordt gemaakt, waarvoor de leden zich aan het secretariaat kunnen vervoegen om inlichtin gen. Ook wordt binnenkort een demonstratie gegeven door een firma te dezer stede met enkele toestellen, welke door bekende firma's zullen getracht worden in massa in te voeren. Bij de rondvraag kwam ter sprake dat er nog vele storingverwekkende apparaten, die zeer hinderlijk zijn voor radio-ontvangst, in gebruik zijn. Getracht zal worden met de be zitters daarvan in connectie te treden om langs minnelijken weg deze toestellen zoo mogelijk storingvry te maken. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 13 grondwer kers, 6 metselaars, 2 meubelmakers, 12 opper lieden, 6* schilders, 2 stucadoors, 1 steenzetter, 5 timmerlieden, 1 verver, 1 waterbouwkundig opzichter, 1 kapper, 1 kleermaker, 1 schoen maker, 1 teekenaar bekend met werktuig kunde en bouwkunde, 137 metaalbewerkers, 1 banketbakker, 1 tuinman, 2 magazijnbe dienden, 1 kruideniersbediende, 1 reiziger, 1 chauffeur, 17 transportarbeiders, 10 kantoor bedienden (w.o. 5 vrouwelijke), 1 werkster, 1 dienstmeisje, 1 portier, 8 varensgezellen en 69 losse arbeiders. Totaal 306 ingeschrevenen, vorige week 328 personen. Alzoo een vermindering van 22 werkzoekenden. Lezing Doopsgezinde Kerk. Gisterenavond hield in de Doopsgezinde Kerk ds. O. L. van der Veen zijn 4e winter- lezing met als onderwerp„Het Boeddh isme" Na een korte inleiding gaf spreker eerst een beschrijving van het leven van den stich ter van het Boeddhisme, den Boeddha Gau tama, die in het midden van de 6e eeuw voor onze jaartelling geboren werd. Daarna ging spreker over tot een behandeling van de hoofdzaken van Boeddha's leer en besprak hij de 4 fundamenteele stellingenleven is lijden lijden ontstaat dóór begeerte het lyden en dus ook het aardsche leven is ten einde, als de begeerte overwonnen ishet Jijden wordt overwonnen indien men het invloed doet zich ten onzent gelden in de nauw verwante strooming der theosophie. Spreker eindigde zyn rede met een verge lijking tusschen Boeddhisme en Christendom die vele interessante gezichtspunten ople verde. „Luxor"-theater. De "blanke Sheik. De held van Scotland Yard. De eerste hoofdfilm van het nieuwe pro gram is een Oostersch drama, waarin het vanzelf niet aan mystiek en hartstocht ont breekt. Het speelt onder de Riff-Kabylen, die geregeerd worden door een uitgeweken Engelschman en doe hen de „Blanke Sheik genoemd wordt. Hij wordt door enkele lar.d- genooten terzijde gestaan tot dé vrouw, en welk een schoonheid, in het spel komt. Dan komt ook de verwijdering van zijn vriend Martengo, die reeds lang een oogje op het lieve kind heeft. Verraad, blind duel, wraak vloeien uit de thans geschapen verhoudingen natuurlijk voort. En vanzelf kan maar één overwinnaar zijn de blanke SLeik. Dergelijke speelfilms geven altijd een eigenaardige be koring en ook in deze ontkomt men daar niet aan. De interessante beelden uit Marokko en Fez zijn, mede uit een folkloristisch oogpunt, het aanschouwen overwaard. Lilian Hall Davis, Jameson Thomas, Warwick Ward en C. Maclaglen vervullen de hoofdrollen. Een detective-verhaal, een hoogst geheim zinnige geschiedenis met allerlei verwikkelin gen, verrassingen, noodlot op noodlot, myste rieuze deuren, knoppen, gangen en vertrekken vormt wel de stof om den bioscoopbezoeker in onafgebroken spanning,zoo niet opwinding, te houden.Knap verzorgd, effectvol en suggestief is het spel van de acteurs in de tweede rol prent, waarin de raadselachtige figuur „De spin" met zijn handlangers trachten een do cument, waarop het geheim om goud te ma ken vermeld staat, te bemachtigen. De de tective Blake (Hayden Stevenson) grijpt steeds in en achtervolgt de bende van Londen naar Canada en terug, natuurlijk ten lange leste met het gewenschte resultaat. Ook een gelukkig paar ontbreekt in deze spannende geschiedenis, met hare vernuftige construc ties, niet. Een program waarvoor reeds den eersten avond een ruime, welverdiende belangstelling bestond. De muziek was zeer goed op dreei o.a. in Schubert's „Unvollendete". Het jour naal kan bezwaarlijk actueel genoemd wor den. "Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt beken.' dat ten behoeve van 's rijks schatkist is onf. vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hansweert f 46.14 en bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 379.44, Werklooze vreemdeling. Gisterenavond arresteerde de politie in het Bellamypark een Belg, die op straat in staat van dronkenschap de orde verstoorde, na even te voren zulks in een café ook te heb ben gedaan. Bij onderzoek bleek deze vreem deling zender middelen van bestaan te zyn en als werklooze naar hier te zijn gekomen, om te trachten hier werk of ondersteuning te krijgen. Hij is als engewenschte vreemdeling op politiebevel over de grenzen des rijks ge bracht. Flink optreden. Gisteren sloeg een paard, gespannen voor een wagen, in de Molenstraat op hol. Een politie-beambte wist het gespan te grijpen, waarbij hij nog een eind werd meegesleurd. Hij kon den wagen echter tot stilstand brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Scheepvaartberichten. Tengevolge van den dichten mist is het Engelsche vrachtschip „Asperithy" nabij Westkapelle gestrand. Het schip is op een paalhoofd geloopen en zit vast. Het is bijna lcopende te bereiken. Sleepbooten zyn bij het schip. De „Asperithy" is geladen met me lasse en was op weg naar Antwerpen. Het schip is hedenmiddag om 1 uur bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen en opgestoomd naar Antwerpen. Twee Hollandsche,. 1 Belgische en 1 Duit- sche sleepboot, die in de nabijheid van het schip lagen om eventueel hulp te bieden, behoefden geen assistentie te verleenen. BIGGEKERKE. Bij de te Biggekerke voor de Ned. Herv. Kerk gehouden tienjaarlijksche stemming heeft de meerderheid der stemgerechtigden, 28 in getal, verklaard de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten, zelve uit te willen oefenen, terwijl een minderheid van 14 stemmen den kerkeraad wenschte te machtigen. Een tweede stemming moet nu nog uitma ken of het kiescollege al of niet bestendigd meet worden. OOSTBURG. Aan de gebr. Oomen, architecten te Ooster hout, is opgedragen het maken van plannen voor den bouw van een nieuw R.-Kath. zie kenhuis te Oostburg. Athleliek. Gisterenavond organi seerde de Vlissingsche Athletiek-vereeniging „Marathon" een onderlingen wedstrijd in kogelstooten, vèrspringen en hoogspringen. Een veertigtal leden, onder wie 8 adspiran- ten namen deel. De jury bestond uit de heeren D. Lap, C. Sinke, G. H. ter Meulen en A. Everaars. De uitslag was heeren le pr. C. Kuiper 50 y2 p., 2e pr. L. de Vries 43 p., 3e pr. M. A. Schouwenaar 48 p. Adspiranten A. J. van der Linden 43 p., J. Harinck 42 p., M. Geensen 40 p. In Maart organiseert dezelfde vereeniging een onderlingen wedstrijd voor d.e dames- en adspirant-dames afdeelingen. Bij de te Venlo gehouden athletiekwed- stdijden, afstand plm. 2700 M. voor de Kon. marechaussees behaalde de heer C. Sinke, al hier, den eersten prijs en werd daardoor voor de tweede maal eigenaar van den beker. MAROS EN LEGER Blijken» een l>tf bet departement van de fensie ingekomen bericht Is Tr. Ms. „Heems- kerek" 20 dezer te Malaga aangekomen en Hr. Ms. torpedobootjager ,3anckert" 20 dezer van Lissabon vertrokken. De état-major van Hr. Ms. torpedoboot jager „Van Galen", welke bodem 21 Februari van Curasao naar Oost-Indië zal vertrekken, bestaat uit luitenant ter zee le klasse H. Nieuwenhuis, commandantluitenants ter zee 2e klasse P. A. de Boer, C. J. W. van Wa ning, S. Visser, P. A. Riedel, officieren van den marinestoomvaartdienst G. A. V/. Wage naar, der le, M. de Vries en C. B. Leeuwen- burè der 2e klasse, officier van gezondheid 2e klasse J. Lacroix. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 22 Januarisergeant der mariniers J. la Rooij van Kon. instituut naar marinekazerne Willemsoord sergeant der mariniers H. P. Eteger. van afdeeling Rotterdam naar Kon. instituut.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1