5( UW VERSTAND ZEGT U DAT CHIEF WHIP OOK VOOR U BETER ES! WACHT DAAROM NIET LANGER-GAAT VANDAAG NOG DEZE SIGARET ROOKEN Firma J.PERVOOST V7 JANUARI EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws No. 14 - Jaargang 1931 UitgaveFirma F. VAN DE I/ELBE Jr., Walstraal 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniüino „de nederlandsche dagbladpers" GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Groote «Jaarlijksctie ©prtaiminé VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. }e abonné's in 't bezit eener 4} A CJj gulden bij levens eis, zijn GRATIS verze- ||||||B lange ongeschikt- terd tegen ongelukken voorheid tot werken. f"* ^1 ffll gulden bij dood <TÈ gulden bij verlies A y door 4J8gl van een een ongeluk. hand, voet of oog. J gulden bij verlies gulden bij verlies r 1 van 11111 van een J een duim IV» U wijsvinger bil gulden bij verlies i van eiken f anderen vinger Dit nummer bestaat uit 3 bladen schuldvorderingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen verzoeken ieder, die nog iets te vorderen heeft van de gemeente Vlissingen over het dienstjaar 1930, de rekening (en) zoo spoedig mogelijk in te zenden ten gemeente - huize. Vlissingen, 13 Januari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. hondenbelasting en onderhoud graven. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen herinneren eigenaars enz. van honden aan hun verplichting tot het doen van aan gifte en betaling der belasting daarvoor ten kantore van den gemeente-ontvanger. Eveneens worden belanghebbenden bij on derhoud van graven er voor zooveel noodig aan herinnerd, dat ook zij het daarvoor ver- j gehuldigde ten spoedigste ten kantore van genoemden ontvanger moeten voldoen, t Vlissingen, 13 Januari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 Januari om half negen 's avonds. Na de openbare vergadering zullen in de af- deelingen worden onderzocht de ontwerpen tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van Genève en tot wijziging van de Motor en Rijwlelwet. In de openbare vergadering op Woensdag 28 Januari des vm. 11 uur zal een aantal wetsontwerpen worden behandeld, w.o. dat tot verhooging van den gedistilleerd accijns, dat tot herziening van de Gemeentewet en dat tot voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenf onds. De Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der rijksmidde len over de maand December 1930, in verge lijking met de maand December 1929. Grondbelasting 36.192 Personeele belasting - 2.509.051 - 2.355.455 Inkomstenbelasting 10.500.696 - 11.107.963 Vermogensbelastin g 1.767.965 - 1.829.319 Div. en Tant.belasting - 1.227.532 - 1.223.887 Invoerrechten 4.784.414 - 5.136.017 Sbatistiekrecht 281.111 - 347.152 Accijns op Zout 187.973 - 185.833 Geslacht - 897.739 - 1.151.915 n Wijn 494.421 - 511.276 Gedostill. - 3.815.404 - 3.376.467 n m Bier 1.029.359 - 1.195.216 Suiker 4.683.738 - 4.747.842 n h Tabak 2.340.754 - 2.118.353 Bol- o. goud en zilver - 79.729 - 95.957 Zegelrechten 1.813.507 - 1.828.992 Registratierechten 1.580.572 - 3.325.549 Successierechten 3.636.678 - 5.360.740 Domeinen enz. 428.477 - 533.619 Staatsloterij 24.337 - 24.337 Doodsgelden 431.214 - 496.257 Totaal 42.550.872 46.952.156 De regeering en de werkloosheid. Het besluit van den minister van binnen- kndsche zaken en landbouw om in de kosten van de ondersteuning van de werklooze ar beiders, behoorende tot bepaalde bedrijven, aan de betrokken gemeenten opnieuw een rijksbijdrage toe te kennen, is uitgewerkt in een regeling, welke in hoofdzaak overeen stemt met de regeling van 1924. Om voor toekenning van zoodanige bijdrage in aan merking te komen, zijn de gemeenten ge bonden de in deze regeling vervatte voor- ^iften na te leven en indien mocht blij - ken, dat daaraan niet is of wordt voldaan, wordt de subsidietoezegging onverwijld inge trokken. Afwijking van de voorschriften is niet toegestaan dan met goedkeuring van den minister. i i 1 i Omtrent deze regeling en eënlge andere Jragen, de werkloozenzorg betreffende, heb- ten wij van het departement enkele radüre Whtingen ontvangen, De werkloozen worden in deze regeling onderscheiden in a. uitgetrokkenen, b. dub bel uitgetrokkenen, c. reglementair nog niet recht hebbenden op de uitkeering uit de werkloozenkas en d. ongeorganiseerden. Het is de bedoeling, dat twee tarieven worden gemaakt, één voor de uitgetrokke nen, een ander voor de drie andere catego rieën. Hierbij is van het standpunt uitge gaan, dat de uitgetrokkenen, die voor hun uitkeering gestort hebben, daardoor recht hebben op een hooger bedrag dan zij, die niet betaalden. Dat de dubbel-uitgetrokke- nen in de tweede categorie vallen, is een gevolg hiervan, dat zij, alvorens dubbel uit getrokken te raken, den hoogeren steun voor uitgetrokkenen reeds hebben genoten. Volgens artikel 2 wordt met den toestand van elk gezin nauwlettend rekening gehou den en kan niemand door deze regeling eenig recht op ondersteuinng ontleenen. De verleening van steun geschiedt naar be hoefte. Aan kostgangers, waaronder alleen ver staan worden inwonende, die geen deel uit maken van het gezin, kan volgens art. 4 slechts steun worden verleend na goedkeu ring van elk geval door den minister. In overeenstemming met het karakter eener regeling naar behoefte zijn dan ook geen crisissteunbedragen in de bepalingen opge nomen. De betrokken gemeentebesturen doen om trent de tarieven voorstellen van de inkom sten van den uitgetrokkene en van de leden van zijn gezin wordt 2/3 in mindering ge bracht op zijn volgens deze regeling vastge- stelden steun. De steun van gehuwde en ongehuwde kost- winnaars mag nimmer meer bedragen dan 65 en aan kostgangers niet meer dan 55 van het loon, dat zij bij 48-urige werk- weekweek in het bedrijf, waartoe zij behoo- ren, zouden kunnen verdienen. In de praktijk zal dit veelal het loon volgens de collectieve contracten zijn. Voor steun overeenkomstig deze regeling kan slechts één lid van het gezin in aanmerking komen. In artikel 10 wordt aangegeven wie geen uitkeering ontvangen, nl. a. zij die ouder zijn dan 60 jaar, welke personen zich tot armenzorg moeten wenden, b. zij, die een jaar of langer uit een werkloozenkas en/of volgens deze steunregeling uitkeering hebben genoten, zonder in dien tyd tenminste één maand in het vrije bedrijf te hebben gewerktc. Zij, die moeten worden geacht niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrijfstak, waarin ztf geregeld hebben gewerktd. vrouwen, omdat er groote vraag is naar vrouwenarbeid en verondersteld wordt, dat vrouwen niet werkloos behoeven te zijn. Voorts wordt in het algemeen, behoudens in gevallen, .waarin de minister toestemming geeft, geen uitkeering verstrekt aan hen, die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd. De steunbedragen worden voor eiken per soon in het bijzonder vastgesteld door het eerder genoemde orgaan en door bemidde ling van de betrokken vakorganisaties uitge keerd. Van de reglementair nog niet rechtheb benden, de dubbel-uitgetrokkenen en de on georganiseerden zijn de bedragen en de duur der uitkeering lager dan voor de uitgetrok kenen. Voor hen mag de steun aan gehuw den en ongehuwden nimmer meer bedragen dan 60 aan kostgangers niet meer dan 60 van het loon, terwijl de maximumduur der uitkeering is vastgesteld voor dubbel- uitgetrokkenen op 15 weken aan kostgan gers en 21 weken aan gehuwde en ongehuw de kostgangersvoor reglementair nog niet rechthebbenden en ongeorganiseerden op 26 weken aan kostgangers en 35 weken aan gehuwde en ongehuwde kostwinners. Een gehuwde werklooze of een ongehuwde kostwinner kan volgens deze regeling dus een jaar lang steun trekken, nl. eerst na één wachtweek gedurende 6 weken uit de kas zijner organisatie, daarna 24 weken volgens deze regeling als uitgetrokkene en daarna nog eens 21 weken als dubbel-uitgetrokkene. Aan de toekenning van subsidie zijn de volgende voorwaarden verbonden le. dat de geheele werkloozensteun der gemeente, inclusief de werkverschaffing, de goedkeuring van den minister moet dragen 2e. dat, telkens als de minister dit noodig acht, een door hem te bepalen aantal werkloozen naar de rijkswerkverschaffing wordt gezonden 3e. dat aan de door den minister aange wezen rijkscontroleurs volledig inzage gege ven wordt van de gemeentelijke werkloozen- administratie en aan hen alle gevraagde in lichtingen worden verstrekt. De verdwijnende forensenbelasting. Van bevoegde zijde deelt men ons het vol gende medeI Op 1 Mei 1931 vervalt de forensenbelasting welke ingevolge de bepalingen van art. 244a Öer Gemeentewet geheven wordt. Op alle andere goederen 10% korting. SPECIALE AANBIEDING in AMEUBLEMENTEN Practisch zal de forensenbelasting echter reeds van af 31 Januari 1931 niet meer wer ken voor personen, die in een andere ge meente, dan zij wonen een beroep of bedrijf gaan uitoefenen of een betrekking gaan ver vullen. Zij kunnen voor het belastingjaar 1930/ 1931 niet meer in de forensenbelasting wor den aangeslagen, omdat zij in dat jaar niet op meer dan 90 dagen de beschikking kun nen hebben over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening van een beroep of bedrijf zooals kantoor, winkel of werkplaats, of omdat zij in dat jaar op niet meer dan 90 dagen aanwezig kunnen zijn tot uitoefening van een beroep of bedrijf in zoodanige in richting of tot vervulling van een betrekking. Hetzelfde geldt voor woonforensen voor zoover het beschikt en het houden van ge meubileerde woningen betreft. Personen die over dergelijke woningen na 31 Januari a.s. de beschikking krijgen, kunnen voor 1930/31 niet meer als woonforens worden belast. V:or 1931/32 en volgende jaren worden zij alleen dan aangeslagen als woonforens, in dien een gemeente ingevolge de nieuwere bepalingen van art. 255 der Gemeentewet het besluit tot invoering van een woonforen- senbelasting genomen heeft. Er zijn slechts enkele gemeenten in Neder land dien een dergelijk besluit namen. Deze woonforensenbelasting wordt niet meer naar het inkomen geheven, doch houdt verband met de huurwaarde der woning of met an dere bij verordening vast te stellen grond slagen. Prysverhooging van gedistilleerd. In verband met de te verwachten verhoo ging van den accijns op gedistilleerd (de Eerste Kamer moet er nog haar goedkeuring aan hechten) hebben de laatste dagen in den lande tal van vergaderingen van belangheb benden plaats gehad. Bestond oorspronkelijk het voornemen om den detailprijs van „den borrel" niet te verhoogen, op de vergaderin gen bleek de stemming omgeslagen. Men meende over het algemeen, dat er geen an dere uitweg was dan tot prijsverhooging over te gaan, wilde men zijn bedrijf voldoende loonend houden, 't Is, verneemt het „Hbld", dan ook de bedoeling, met 1 Februari a.s. in zgn. volkszaken den prijs van gedistilleerd met 1 cent per glas te verhoogen, slijters slaan op met 20 cent per liter en de le en 2e klas-zaken zullen den inhoud der „borrel" verminderen van 0.4 tot 0.35 dL. Moeilijkheden by een werkverschaffing. Gelijk bekend, hebben zich de vorige week bij de centrale werkverschaffing in oostelijk- Groningen moeilijkheden voorgedaan als ge volg waarvan ruim 250 arbeiders geschorst werden in afwachting van de nadere beslis sing van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. Wij vernemen, dat de minister thans beslist heeft, dat tien tewerkgestelden wegens hun optreden voorgoed van elke plaatsing bij een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaf fing worden uitgesloten. De andere arbeiders mogen a.s. Maandag weer beginnen. „De Huishouding". Wij ontvingen het nummer van 16 Januari van „de Huishouding", tijdschrift voor de moderne huisvrouw, dat interessante bijdra gen en illustraties bevat. Dr. A. van der Laan, directeur der ge meentelijk vischvoorziening te Amsterdam, opent onder het hoofd „Hoe leer ik visch kennen een reeks artikelen, waarin hy met instructieve illustraties de verschillen tus- schen do diverse visohsoorten behandelt. Van mr. D. S. Jessurun Cardozo verscheen in de rubriek „De vrouw en het recht" een artikel over huwelijksbemiddeling en de ze delijke en juridische strekking daarvan. Dicky Wafelbakker doet do huisvrouw een voudige en goedkoope middelen aan de hand voor de verzorging van de huid. Ons Zeewezen. Bij de Uitgevers-Mij. „Amsterdam" N.V. is het Januari-nummer van „Ons Zeewezen" verschenen, officieel orgaan van de vereéni- ging „Het Nederlandsch Zeewezen". Dit eer ste nummer van den 30sten jaargang opent met een artikel over de Boekaniers, in wier geschiedenis de Nederlandsche vrijbuiters eveneens een rol schijnen te hebben gespeeld De schrijver, de heer L. C. Vrijman, begint met het ontstaan en de eerste jaren van deze corporatie te vertellen, die hun bestaan be gonnen als jagers en woudloopers en eerst later zeeroovers werden. Een schets over de kustverlichting in Ned.- Indië, doet ons zien, met welke haast on overkomelijke moeilijkheden men in de laat ste 50 jaren te kampen heeft gehad om de zoo noodige kustlichten in Indië op te rich ten. vlissingen, 17 januarl Ziekenhuis „Bethesda". De werkzaamheden aan het in aanbouw zijnd ziekenhuis „Bethesda" aan den Koude- kerkscheweg maken goeden voortgang. He denmiddag werd in tegenwoordigheid van het bestuur van dit ziekenhuis de vlag ge- heschen, omdat de ruwbouw van het werk is voltooid en de laatste betonstorting van den dakvloer heeft plaats gehad. De Vrouwe van Shenstone. Concertgebouw. Dit tooneelspel in 4 bedrijven naar den bekenden roman van Florence Barclay, be werkt door André Bisson, heeft gisteren avond de leden van A.G.O. vermaakt. Een der hoofdrollen werd vertolkt door den heer Pierre Mols, directeur van „De Vereenigde Schouwspelers", die het voor het voetlicht brachten. Niet zoo gerenommeerd als de Rozenkrans van dezelfde schrijfster, mag bekend verondersteld worden, dat de weduwe van den hertog van Shenstone, die door de „onervarenheid" van een officier om het leven gekomen is, een hernieuwd leven wil be ginnen met Jim Airth, die haar redt uit zee in een kleine badplaats, waar ze zich tot herstel harer gezondheid heeft teruggetrok ken. De redder blijkt de onervaren officier te zijn en als hy bemerkt, dat de zich onder den schuilnaam mrs. O'Mara voorgestelde dame niemand anders is dan de weduwe van den hertog, belet zijn „eer", zijn „trots" hem haar te trouwen. Natuurlijk komt deze zaak .echter in orde door de tusschenkomst van com Hobs.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1