590 300 25 PL0UVIER voor Uw waterdichte Schoenen VRIJDAG 16 JANUARI EERSTE BLAD No. 13 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. f Al Se VELDE lr., Walstrsat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 16 JANUARI. De Eavenfeesten. Gisterenavond werd wederom een vergade ring gehouden voor de buurt Palingstraat e.o. Nadat de resultaten van de ingekomen inschrijvingsbiljetten waren nagegaan, werd besloten om deel te nemen aan de haven feesten. In een nader te houden vergadering zullen de plannen voor versiering van de tot deze w\jk behocrende straten worden besproken. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren A. Jansens, voorzitter, J. P. Vervenne, secre taris, mej. J. A. Jansens, penningmeesteresse en de heeren C. A. Moeliker, J. C. J. de Smidt en P. W. A. Schout, commissarissen. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat morgen Zaterdag 17 Januari geo pend is van half 4 tot 5 uur, zijn voor de laatste maal verkrijgbaar de, met 1 Februari in te trekken, zegels van Suriname en ook i de Ned.-Indische lünderzegels, waarschijnlijk eveneens voor de laatste maal. De Vlissingsche Nuts-spaarbank In 1930. In de Nuts-spaarbank aan de Coosje Bus- l kenstraat alhier werden in het afgeloopen jaar 13869 inlagen gedaan tot een bedrag van I 1.232.371.79 en 5190 terugbetalingen tot een van f 994.048. r werden in dat jaar 912 nieuwe boekjes uitgegeven en 327 geheel afbetaald, waardoor het aantal spaarders steeg tot 6581. Aan rente werd bijgeschreven 61.476.55. Het tegoed der 1 inleggers steeg tot f 2.232.213.07. Ter lediging werden 908 spaarbusjes aan geboden inhoudende 11.970.86 en met 54802 spaarzegels werd bespaard 2740.77, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Vereenlging voor Instrumentale Muziek te Middelburg. De Vereenlging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg heeft een legaat van 1500, vrij van successierechten, ontvangen van wijlen mej. C. G. van den Arend, te Domburg overleden. Naamlooze vennootschappen. Met de „Staatscourant" no. 10 zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart te Rotterdam en N.V. Zeeuwsche Stoomboot Maatschappij te Rotterdam. Vermindering van pacht. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Wolfaartsdijk heeft besloten aan haar pach ters voor het jaar 1931 een pachtverminde- ring te verleenen van 25 per hectare, over eenkomende met 10 der pachtsom. SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij v. d. Putte, Middelb. weg a 286belastingplaatje bij de Plaa, Marnixplein C 60 scheermes bij Landmeter, Kanaalstraat B 8 portemonnaie met in houd bij Germing, Hobeinstraat 16, Vlissin gen mantelband bij Boone, Tuindorp D 45. De moordzaakLans. Zooals bekend heeft de Hooge Raad het cassatie-beroep van den procuratiehouder v- O., tegen het vomiis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij veroordeeld werd tot 20 jaar gevangenisstraf, wegens den moord °P den heer Lans, gegrond verklaard, en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Aangezien deze verwijzing uitsluitend heeft plaats gehad op formeele gronden, zal, naar o.a. van de zijde van de verdediging wordt aangenomen, het Hof in Den Bosch geen nieuwe instructie in deze zaak gelasten. Wél moet het Hof natuurlijk voor een nieuwe behandeling het lijvige dossier van een in structie, drie rechtszittingen en een cassatie- vonnis, bestudeeren, en hiermede zullen wel ee^ige maanden gemoeid zijn. Vóór April of Mei zal een nieuwe behandeling dan ook wel hlet verwacht mogen worden. Inmiddels is dezer dagen de verdachte van O. naar Den Bosch overgebracht, teneinde daar tsr beschikking te zijn van den procu reur-generaal van het Bossche Hof. Verduistering van 24.800. Voor de rechtbank te Haarlem heeft te recht gestaan de directeur van een filiaal van een handelsvennootschap te Rijpwetering, beschuldigd van verduistering van 24.000 Verdachte zeide voor de rechtbank dat hij op bevel zijner superieuren de door de ven nootschap verkochte waren had moeten ver- vaischen. Zoo had hij o.m. kali van 20 voor kali van 40 moeten verkoopen en gerstemeel met kunstmest moeten vermen gen. Verder deelde hij mede dat dergelijke toestanden ock heerschen aan het bijkantoor te Alphen aan den Rijn, omdat de zaken ook daar niet voorspoedig gingen. Na het hoeren van enkele getuigen vroeg de officier van justitie vrijspraak. Een chantagepleger staat weer terecht. Voor de tweede maal had zich voor de rechtbank te 's-Gravenhage te verantwoor den een 25-jarige koopman, die op 23 Octo ber j.l. ter zake van diefstal met geweldple ging (chantage) was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Thans was hem ten laste gelegd, dat hij in April van het vorig jaar een dokter uit Cura cao, met verlof hier te lande, te Schevenin- gen op gewelddadige wijze heeft aangegre pen, na hem te hebben bedreigd en van den inhoud zijner portemonnaie ad 1.20 te heb ben beroofd. De betrokkene heeft voor de justitie te Cu racao een beëedigde verklaring afgelegd. Verdachte zeide van niets te weten. Als getuige werd wederom gehoord een 19- helmy Damsté, de bij het korps mariniers gedetacheerde le luitenant der infanterie J. M. C. van den Berge, officier van gezondheid 2e klasse L. Kuijpers geplaatst bij, de ma rinekazerne te Willemsoord, waarvan ge noemde hoofdofficier als eerste officier. De luitenant ter zee 2e klasse M. J. van de Burgt wordt 16 Januari geplaatst aan boord wachtschip te Vlissingen tot het medemaken van een oefening van 3 achtereenvolgende maanden. De sergeant-telegrafist J. Frikke is in Oost- Indië met ingang van 15 Januari a.s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Met ontslag uit den zeedienstoppertor- pedist J. W. H. Plokhooij marinier le klasse D. van Pouderoijen. Een transport van 2 onderofficieren en 22 minderen in rang van het korps mariniers zal 13 Februari met het stoomschip „Colum bia" naar West-Indië vertrekken met bestem ming voor den dienst aldaar. Georganiseerd overleg Landmacht. In de laatst gehouden vergadering van de commissie georganiseerd overleg personeel landmacht B. onderofficieren werd o.m. be handeld het initiatief-voorstel der vereenl ging „Ons Belang" betreffende eenige ver goedingen, tegemoetkomingen en beloonin gen. De voorstellers brachten naar voren, dat de huidige regelingen niet aan de behoeften der onderofficieren voldoen en dat het mili taire personeel in deze in het algemeen wordt achtergesteld bij gelijkwaardige cate gorieën van burgerambtenaren, waartegen over de regeeringsdelegatie naar voren DE ZWEEDSCHE TROONREDE. Met het gebruikelijke ceremonieel is de Zweedsche Rijksdag geopend, meldt „het Vad." De koning herdacht eerst zijn in April overleden gemalin koningin Victoria. Hij con stateerde dat de verstandhouding tusschen Zweden en de vreemde mogendheden goed is. De wereldomvattende crisis zoo ging nij voort en de in Europa heerschende poli tieke toestanden, hebben niet nagelaten be lemmerend te werken op het streven om de volken nader tot elkaar te brengen. Ik ben van plan u een voorstel voor te leg gen om de internationale conventie betref fende financieele hulp aan een aangevallen staat goed te keuren. Nadat het werk te Ge- nève ter verbetering van den handelspolitie- ken toestand niet tot 't gewenschte resultaat leidde, heeft op dit gebied een toenadering plaats gehad tusschen Zweden en enkele an dere landen. Een overeenkomst, het eerste resultaat van de zoo ingeleide samenwerking, zal u ter goedkeuring voorgelegd worden. Aan den Rijksdag zullen verder o a. wetsvoorstel len betreffende hervormingen in het straf stelsel, vrijwillige ziekteverzekering, zorg voor gebrekkigen en mismaakten, en veiligheid van arbeiders worden voorgelegd. De depressie op economich gebied heeft haar stempel gezet op de begrooting die thans ingediend wordt. Door op tal van posten te bezuinigen en gebruik te maken van zekere reserves, is het mogelijk geworden voorstellen tot nieuwe of verhoogde belastingen te ver mijden. Enkele uitgaven moeten echter nood zakelijk verhoogd worden, o.a. die ter bestrij ding van de werkloosheid. De economische toestand in den landbouw veieischt nog steeds aandacht en steun van de zijde der overheid. Er moeten bedragen worden uitge- jarige betonwerker, die evenals de vorige maal een voor verdachte bezwarende getui genis aflegde. De officier van justitie meende, waar ver dachte eerst kortelings voor een dergelijk feit tot 4 jaar is veroordeeld, in welke straf hij berust heeft, ditmaal één jaar gevangenis straf te kunnen eischen. De verdediger vond geen aanleiding om te pleiten, en refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Is een loods tevens schipper Op 19 Augustus jl. werd de spoorbrug over het Noordzeekanaal te Velzen door een Grieksch stoomschip aangevaren, zoodat de brug daardoor ernstig beschadigd werd en het scheepvaart- en treinverkeer veel stag natie ondervond. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond gisteren terecht de 49-jarige rijksbin- nenioods H. Holstein te Amsterdam, wien ten laste werd glegd, dat hij als loods en als zoodanig schipper volgens de bepalingen van het Kon. besluit van 22 Maart 1905, niet ge stopt heeft voor de stoppalen aan weerszij den van de brug geplaatst. Verdachte ver klaarde zich niet te beschouwen als zijnde schipper, daar hij enkel advies geeft aan den kapitein. Hiermede was de ambtenaar van het O. M. het echter niet eens. De verdediger, mr. van Woudenberg Ham stra, die ook afgevaardigd is namens den inspecteur van het loodswezen, achtte de dagvaarding in strijd met de wetten en re glementen en concludeerde tot vrijspraak. Het O. M. schorste echter de zaak voor on- bepaalden tijd wegens een nader in te stel len onderzoek, daar het verweer van ver dachte niet klopt met het proces-verbaal van den rechercheur te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende mutatiën gelast Met 20 Januaride luitenant ter zee 2e klasse B. J. G. Schokking geplaatst bij de onderzeedienst-kazerne te Willemsoord met 2 Februaride luitenant ter zee le klas se J. F. P. Opwijrda geplaatst bij de onder- zeedienstkazerne te Willemsoord met 13 Februaride luitenant ter zee 2e klasse J. J. Quéré geplaatst bij de marineka zerne te Amsterdam met 4 Februaride luitenant ter zee le klasse W. F. H. Backer geplaatst bij het de partement van defensie met 16 Februaride luitenant ter zee le klasse F. J. Kist belast met het bevel over Hr. Ms. Z 8, en de luitenant ter zee le klasse J. Callenfels daarvan eervol ontheven de kapitein-luitenant ter zee H. J. van der Stad, luitenants ter zee 2e klasse G. P. Kul- der, G. Koudijs, W. van Haaften en B. C Mahien, kapitein der mariniers F. C. W. Mi- chaëlis, le luitenant der mariniers G. Wil- bracht, dat de regelingen aan billijke eischen voldoen en dat in deze ongunstige tijdsom standigheden een verhooging van de lasten niet te rechtvaardigen is. Instemming werd betuigd met het initia tief-voorstel van „Ons Belang" ter zake van veranderingen in de bepalingen van het ge organiseerd overleg,terwijl in de eerstkomende vergadering zal worden beraadslaagd over het eveneens door „Ons Belang" ingediende ini tiatief-voorstel inzake een subsidie voor het doen drukken van een onderofficiersboekje. UIT DE FRANSCHE KAMER. Femand Bouisson, de pas gekozen Kamer voorzitter, hield gisteren een toespraak tot de Kamerleden. Hij noodigde alle partijen uit enkele offers te brengen aan den gemeenschappelijken geest van discipline, om te toonen, dat er eensgezindheid bestaat. De afgevaardigden moesten vermijden, dat de plannen, welke beantwoorden aan de er kende behoeften van allen, voornamelijk de begrooting voor de nationale verdediging, niet ter elfder ure mislukten. Alles wat inderdaad de zaak des vredes diende, vindt steeds waardeering in het par lement, aan welks lichaam niets ontgaat van wat gezegd, gesproken en geschreven wordt over onze grenzen. Nooit was het leiden der publieke aangelegenheden moeilijker dan thans. Het parlement dient daarom het gezag, dat de kiezlrs het hebben opgelegd, onge schonden te bewaren. Met 270 tegen 258 stemmen heeft de Ka mer een motie van Cachin (communist), waarbij de invrijheidsstelling van den com- munistischen afgevaardigde Marty en de op schorting van het bevel tot in hechtenisne ming tegen den communistischen afgevaar- de Duclos gevraagd werd, aangenomen. Minister-president Steeg had verklaard dat de regeering de Kamer volledige vrijheid liet tegenover de motie stelling te nemen, naar eigen inzicht. Afgevaardigde Maginot verweet daarop de regeering, dat het de plicht der regeering was de soldaten te beschermen voor de anti- militairistische propaganda, waaraan deze communistische afgevaardigden zich hadden schuldig gemaakt. Later werd een communistisch voorstel, dat de regeering onverwijld de in Frankrijk bestaande Wit-Russische organisaties zou ontbinden en de leden, die hieraan geen ge hoor wilden geven, het land uit zou zetten, afgewezen. Dat geschiedde op voorstel van den premier, die een beroep deed op de tra- ditioneele gastvrijheid der republiek voor politieke vluchtelingen. trokken voor ten uitvoerlegging van de maat regelen die genomen zijn om den afzet van Zweedsch graan in het land te verzekeren, voor steunverleening aan de suikerbietenteelt, en voor bevordering van de zuivelbereiding. EEN VLAAMSCHE ACTIVIST VEROORDEELD. Voor de boetstraffelijke rechtbank te Brug ge diende Dinsdag de zaak ten laste van drie Vlamingen, die 24 Augustus 1930 na afloop der door Belgische officierenvliegers gestoor de doodenhulde te Dixmuiden in één der toerai^to's zaten, welke bij den doortocht te Oostende door opgeruide franskiljonsche bad gasten werden aangevallen. Volgens de be schuldiging zou één der Vlamingen, zekere Morael, een politie-agent in burger, die met een revolver in de hand op de treeplank van den auto sprong, een slag hebben toegebracht, met het gevolg, dat de agent op den grond rolde en een wonde opliep. De agent beweerde ter terechtzitting tweemaal het woord politie te hebben geroepen, teneinde den auto tot stoppen te verplichten. Alle inzittende per sonen getuigden echter het tegenovergestelde. Trots de pleidooien van de advocaten, aldus de „N.R.Ct.", werd beklaagde Morael veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf en het betalen van een geldboete van 350 francs, of subsidiair 15 dagen opsluiting 1500 francs schadevergoeding aan den politieagent en de kosten van het proces, subsidiair 1 maand, alles onvoorwaardelijk. De twee andere be klaagden werden vrijgesproken. De sterke gendarmeriemacht welke in het gerechtshof was samengetrokken, hoefde trots veront waardiging, welke deze veroordeeling ook on der de wachtende menigte op het oude Burg plein teweeg bracht, niet in te grijpen. ■Daar de officieren-vliegers, die de bede vaart te Dixmuiden stoorden en de oorzaak waren van de ongeregeldheden, die zich later voordeden, nog altijd niet vervolgd werden, zal dit strenge vonnis ongetwijfeld het heele Vlaamsche land door weer diepen weerklank vinden. MAC DONALD OVER ZIJN TOEKOM STIGE POLITIEK. Mac Donald heeft zich in een brief aan een partijvriend uitgelaten over zijn toekomstige politiek. Hij verkleart daarin, dat de Engel- sche regeering haar tot nu toe gevolgde bui- tenlandsche politiek zal voortzetten, welke zich ten doel stelt met alle krachten den we reldvrede en de ontwapening te bevorderen. In verband met de aanstaande ontwape- nings-conferentie is het noodig, dat in En geland een regeering aan het bewind blijtf, die van iedere gelegenheid tot bevordering van den wereldvrede gebruik maakt. Verder spreekt Mac Donald de hoop uit, dat Indië door de besluiten van de Londensche confe rentie een tevreden lid van het Engelsche wereldrijk zal worden. Tenslotte bespreekt Macdcnald nog den toestand in de kolenin- dustv'e. D? i-^er'nj heeft thans een aan- vnn? van deze industrie, welke reeds sedert lang noodig was. De verkorting van den arbeidstijd is niet alleen een voordeel voor de mijnwerkers, doch zal tevens voor de geheele Engelsche industrie van de grootste beteekenis zijn. DE NATIONALE VERDEDIGING VAN FRANKRIJK. Het bekende Fransche socialistische Ka merlid Paul Boncour, voorzitter der commis sie voor buitenlandsche zaken en voormalig Fransch gedelegeerde bij den Volkenbond, heeft in de „Montagne", een te Clermont- Ferrand verschijnend blad, een artikel over de nationale verdediging geschreven, waarin hij betoogt, dat men het ten onrechte doet voorkomen alsof de Fransche socialistische partij zich aan de nationale verdediging zou willen onttrekken. Uit het feit, dat men op het laatste congres te Bordeaux is terug gedeinsd voor een discussie over deze quaes- tie, moet niet worden geconcludeerd, dat men zijn plichten uit het oog heeft verloren. Men weet heel goed dat nooit zal worden geduld dat het socialisme zich van de nationale de fensie zou afwenden. Paul Boncour meent dat Frankrijk en met Frankrijk de vrede en de democratie over de geheele wereld op het oogenblik worden be dreigd door buitenlandsche dictaturen, welke fascisme in Italië, hitlerisme in Duitschland en bolsjewisme in Rusland heeten, alle drie gereed voor een monsterlijk verbond, indien dit niet reeds tot stand is gekomen. Wat ook de kleur der vanen moge zijn, zwart, bruin of rood, de Internationale zal een dergelijke aaneensluiting niet met vage mondelinge be loften kunnen verbreken. Het schijnt mij toe aldus Paul Boncour dat indien Jaurès er thans ware, hij de woorden zou weten te vinden, welke noodig zijn om het socialisme diè onherstelbare fout te besparen, nil. dat het zich zou keeren te gen de credieten voor de nationale verdedi ging, terwijl de nationale verdediging juist geheel samenvalt met de verdediging van de democratie en het socialisme zelf. DE MILITAIRE VOOROPLEIDING IN ITALIË. Onlangs werd, naar men zich herinnert, bij ministerieel besluit de militaire voorop leiding in Italië verplicht gesteld. Alle Zon en feestdagen is de Italiaansche jongeling schap haar aantal wordt op 600.000 ge schat genoodzaakt zich militair te oef,- nen onder leiding van Zwarthemden. Thans heeft generaal Teruzzi, chef van den generalen staf der fascistische militie, aan alle legioencommandanten een circulaire gericht .waarin wordt bepaald dat de militie elk jaar aan het leger, de marine en de luchtvaart goed afgerichte, physiek gezonde jonge mannen moet afleveren, in staat met het wapen van den soldaat om te gaanhet geweer met bajonet. Doch vóór alles, zoo wordt gezegd, moeten de jongelieden zedelijk worden opgevoed, want physieke kracht en goede africhting dienen tot niets zonder zedelijke kracht. Dit doel zal worden bereikt indien allen, van den hoogsten commandant tot den ondergeschik ten instructeur, zich daaraan wijden, en indien zij met passende middelen (lezingen, toelichtingen op de redevoeringen van den Duce, herdenkingen van de op het veld van eer gevallen soldaten) het werk van het fascistisch regiem verheerlijken. Gewagend van de balilla's en avan-guar- disten, die zich reeds over het geheele land aan het oefenen zijn, wijst generaal Teruzzi er op dat van 1924 tot nu het aantal jeug dige Italianen, die een militaire vooroplei ding genieten, van 24.000 tot 270.00 is geste gen, verdeeld over 5285 cursussen, welke on der leiding van 8756 instructeurs staan. HET MIJNCONFLICT IN ZUID-WALES. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de be palingen van het accoord, waarbij een einde wordt gemaakt aan het mijnconflict van Zuid-Wales, onderteekend zijn. Het eenige punt, waaromtrent men nog in onzekerheid verkeerd, is, of de mijnwerkers- excecutieve de aanvaarding der bepalingen zal aanbevelen aan de conferentie van afge vaardigden van Zuid-Wales, dan wel of zij bedoelde bepalingen eenvoudig zonder aanbe velingen zal voorleggen. Indien het accoord door de afgevaardigden- conferentie van Cardiff wordt bekrachtigd, zuU~n den 17en Januari 170.000 mijnwerkers het werk hervatten. De overeengekomen regeling voorziet met name hierin, dat het werk heiwat wordt op de loonschalen, die November 11. van kracht werden. Verder zal de werkdag van de on- dergrondsche mijnwerkers 7'/2 uur bedragen, iederen dag der week. Het accoord zal gelden voor een periode van minstens drie jaar. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Admiraal Pratt heeft de Amerikaansche vloot gereorganiseerd. Er is een Atlantisch schooleskader gevormd, bestaande uit de twee linieschepen „Arkansas" en „Wyoming"

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1