1000 500 300 25 eerste blad No. 12 69e Jaargang 1931 DONDERDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 13 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws INGEZONDEN STUKKEN VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine adverlentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 repels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIülNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 15 JANUARI. De fcavenfeesten. Wij ontvingen een ingezonden stuk van den heer J. A. Pi3terse van Wijek, waarin naar voren wordt gebracht of het niet beter zou zijn uitvoeringen te geven ten bate van de werkloozen, in plaats van voor de haven - feesten. Naar aanleiding van dit schrijven mogen wij in herinnering brengen dat reeds in Oc tober besprekingen hebben plaats gehad tus- schen den wethouder voor sociale zaken en I vertegenwoordigers der vakvereenigingen, ten einde te overwegen over te gaan tot het vor men van een steunfonds, om daaruit bij eventueele werkloosheid uitkeeringen te I doen. De vertegenwoordigers der vakbonden heb- I ben een dergelijk aanbod afgewezen, omdat I Zij dat als liefdadigheid beschouwden. De I v.erkloozen mogen niet van de liefdadigheid I afhankelijk zijn, zoo was het standpunt van I de vakbonden. Christ, zangvsreeniging „Hosanna". Bovengenoemde vereeniging geeft Dinsdag 27 Januari a.s. een uitvoering, beter zou men kunnen zeggen Liederenavond in het Con certgebouw. Dus dezen keer geen Cantate, zooals voorheen. Dit wil niet zeggen, dat de vereeniging heelemaal niet meer van plan is om Cantate's te geven, verre vandat. Maar I ze heeft haar oor te luisteren gelegd bij de I geregelde bezoekers van haar uitvoeringen I en vernam dat het publiek zeer gesteld op I liederen was. Immers groote stukken I oratoria en cantate's elke vereeniging V zingt ze bijna en de schoone volkszang gaat meer en meer verloren in zang en muziek I van andere nationaliteit. „Hosanna" stelt I zich ten doel Hollandschen tekst te zingen en ook zooveel mogelijk liederen van Hol- landsche componisten of van liederen uit den vreemde, die hier burgerrecht verkregen I hebben. De liederen worden verdeeld in volksliede- 1 ren, door gecomponeerde liederen en kunst liederen. Begonnen wordt met twee volks- liederen zeer bekend „het Bondslied" I en dan „Een lied van de zee" dan volgt een j motet van E. F. Richter „Hoe lieflijk zijn op de bergen", daarna „Lof der Godheid", het i bekende gedicht van Joost van den Vondel en getoonzet door een onzer beste Holland- sche componisten, Bernard Zweers, gezongen als solo voor alt. En zoo gaat het door Julius Röntgen en Bartninaski, ziedaar de Hollander en de Rus in goed gezelschap. Verder nog eenige vertaalde Engelsche op wekkingsliederen door Adama van Schelte- ma, van de componisten Packard en Buckley, oorspronkelijk uit Amerika naar Engeland over gekomen met hun eigenaardige solo's en koren. Deze solo's worden geaccompagneerd met bromstemmen. Zullen wij nu nog verder gaan met J. S. Bach (vader Bach) of Valerius Gedenkklank enz. enz. Het zou te ver voeren. Komt zien 4en hooren en wij gelooven dat u er geen spijt van zult hebben. In een ernstigen tijd als dezen zal het u goed doen, een poosje bij Hosanna" neder te zitten en te verkeeren onder de eigenaardige bekoring van het «Christelijk Lied". Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Zangvereenïging „Tot Oefening en „Uitspanning" te Middelburg. Concert- en Gehoorzaal. Zooals gewoonlijk bracht deze vereeniging een keurig-verzorgde uitvoering, en wel van twee wereldsche koorwerken uit de zgn. ro mantische school der 19e eeuw „Erlkonigs Tochter" van Gade en „Christoforus" van Rheinberger, beide voor soli, koor, strijk- orkest, klavier en orgel. Deze stukken worden nog gaarne uitge voerd en gehoord, 't Is dan ook bijzonder melodieuse muziek de tweede wellicht nog meer dan de eerste, ofschoon de karakteris tieke, poëtische Noorsche sfe^r van een groote bekoring is en al moge de strek king van Gade's cantate samen te vatten zijn in den welgemeenden raad uit den epiloog "HÜt' dich vor ErlenhÖh', wo Erlenjungfrau- en singenterwijl Christoforus verhaalt van den reus, die satan afzwoer en het Kind, het Christuskind, aanvaardde. De par tituur van beide werken heeft zoovele mooie momenten, is dikwerf zoo stemmingsvol, warm, frisch en krachtig, dat de aandacht voortdurend gespannen blijft. Doch daarvoor is noodig dat koor, solisten speciaal de hoofdfiguren en orkest aan de vertolking, inhoud, stijl en reliëf weten te geven. En dit was gisterenavond het geval. Het koor muntte uit door eenheid, zuiver heid van klank, soepelheid en sonoriteit. Me- moreeren we slechts uit Gade het slotkoor I en het 8-stemmige „Morgengesang?" met de indrukwekkende orgelbegeleidingstippen we uit Christoforus aan het „Frauenchor" met het pregnante klavier-accompagnement, de mannenkoren der „Spottende Geister", het koor „Satanas ziehet zur Jagd", waar voor ook het orkest bijzondere vermelding verdient, benevens het imposante slotkoor. Een zeer groot deel der solo-partijen is aan den bariton toegewezen. Thom Denijs zong den „Olaf" en „Den Reus" en gaf mu zikaal en vocaal zeer veel te genieten. Mej. Westen, die Jo van HeusdenAl-dag ver ving, was de alt-soli toevertrouwd zij kweet zich best van haar omvangrijke partij als Olaf's Moeder en van de Kleine in Rhein- berger, haar stem en voordracht doden zeer sympathiek aan. In Martha Stam ontmoet ten we een sopraan, die frappeerde door bij zonder muzikaal geluid en prachtig timbre. De tenor, Anton Walop, voldeed minder, omdat zijn stem niet altijd begeleiding en ruimte ten volle te boven kwam. Zoo misten we, waar de Kluizenaar in Christoforus zegt „Der mich befreite aus dem Tod", de flink heid en de vastberadenheid. De Vereeniging voor instrumentale mu ziek, aangevuld door den heer Th. C. Fer- werda aan het orgel en mevrouw S. Nonhe beiFaro aan den vleugel, verrichtte op al leszins prijzenswaardige wijze de begelei- dingstaak. Vooral in Rheinberger was het een prestatie, doch ook de schildering van den nacht in Gade mogen we niet onge noemd laten, evenmin als de fraaie cello passages in Christoforus. Met de uitvoering van deze heerlijke kunst heeft „T. O. en U." een welverdiend, warm succes geboekt. De dirigent, de heer Joh. H. Caro, leidde als steeds op zijn uitnemende wijze, welke zich kenmerkt door ervaring en rust. Alle executanten mogen hun rechtma tig deel opeischen van de spontane hulde, hem aan het slot door de staande, goed ge vulde zaal gebracht. Er werden mooie bloemen geschonken. O. Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. In de laatste vergadering van het dage lij ksch bestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij is van het adres van het Kon. Ned. Landbouwcomité betreffende de tertiaire wegen met instemming kennis ge nomen. Wat betreft de samenwerking met landar beidersorganisaties werden de conclusies be sproken, waartoe het overleg tusschen de Groninger werkgevers- en werknemersorga nisaties heeft geleid. Opgemerkt werd, dat de toestanden in Groningen geheel anders zijn dan in Zeeland, omdat daar al jaren overleg wordt gepleegd en collectieve loon- overeenkomsten worden afgesloten. Algemeen werd het gewenscht geacht, dat ook in Zee land overleg wordt gepleegd, opdat gezamen lijk getracht wordt, invloed op de regeering en volksvertegenwoordiging uit te oefenen, om zoodanige maatregelen te verkrijgen, dat het bedrijf in staat blijft, de loonen te beta len zooals deze thans gelden. Er werd echter op gewezen, dat in enkele streken loonsver lagingen plaats vinden, omdat de bedrijven reeds thans de geldende loonen niet meer kunnen betalen. Algemeen was de vergadering van meening dat aan den uitvoer van vee zoo weinig mo gelijk moeilijkheden moeten worden in den weg gelegd. Besloten werd een bijdrage van 100 te verleenen aan de vereeniging voor actieve handelspolitiek. Verslag werd uitgebracht omtrent een on derhoud met den secretaris van de Vereeni ging voor den Vrijhandel, waarin opgeno men werd de uitgifte van brochures over den landbouw. Besloten werd Het stenografisch verslag van de crisisvergadering aan elk lid toe te zenden. Goedkeuring werd gehecht aan het voor nemen van de crisiscommissie der Zeeuw sche organisaties om besprekingen te houden met de arbeidersorganisaties, middenstands- vereenigingen en vereenigingen van smeden, wagenmakers en enkele verdere voorstellen. Aan het credietvraagstuk zal nadere aan dacht worden gewijd. Een auto in een sloot gereden. Een personenauto, waarvan de bestuurder verblind werd door de lichten van een tegen komende autobus uit Goes, is gisterenavond bij Kwadendamme in de sloot gereden. De auto werd zwaar beschadigd. Van de beide inzittenden, twee heeren uit Rotterdam, is er een aan een van de beenen gewond. De auto is latsr door een kraanwagen op het droge gebracht. Verkiezing voor de Prov. Staten. Door de centrale Hulst van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zijn voor de aanstaande verkiezing van leden der Pro vinciale Staten candidaat gesteld de heeren 1. L. J. Geelhoedt (aftr.), te Ter Neuzen, 2. C. Wind van Merkesteyn te Ter Neuzen, 3. J. van der Peijl te Ter Neuzen, 4. J. C. Vink te Axel, 5. A. Marquinie te Sas van Gent, 6. H. Wolfert Azn. te Axel, 7. J. D. de Feijter te Hoek en 8. J. Meertens Jansz. te Hoek. Steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw. De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen heeft een adres aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gezonden, waarin er ernstig op wordt aangedrongen lo. dat ten behoeve van den verbouw van tarwe zoodanige steun wordt verleend, dat het loonend verbouwen yan dit product mo gelijk blijft 2o. dat ook middelen zullen worden over wogen voor het steunen, van vlasteelt, in het belang van den wisselbouw en de werkverrui ming die de verwerking tot vezel biedt 3o. dat bovenal steun, zal worden verleend ten behoeve van de .beetwortelcultuur en -industrie, welke, omdat zij in het gebied der Kamer in zoo ruime mate beoefend wordt en omdat daarin ook gevestigd zijn twee fabrie ken voor het verwerken der bieten, van zoo grooten invloed zijn voor de economische welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen, en voor al ook voor de werknemers van zoo invloed rijke beteekenis wegens het hooge bedrag dat aan de verwerking der suikerbieten wordt verloond, op een tijdstip dat ander seizoen werk stil ligt 4o. dat voor zoover steunmaatregelen zul len worden uitgevaardigd, dusdanige regelin gen zullen worden getroffen, dat, door de hulp aan het eene deel der bedrijfsgroepen verleend, geen andere zullen worden geschaad door deze bij het distributieproces of het brengen der waren van teler naar den con sument uit te schakelen, en alzoo te zorgen dat alle bedrijfsorganen hunne gewone func tie kunnen blijven vervullen 5o. voorzorgen te nemen dat, indien finan- cieele steun zal worden verleend voor het telen van grondstoffen, die ook in eigen land worden verwerkt, die steun zich zal beperken tot de grondslof die in eigen land wordt ver werkt, opdat de voordeelen die door het ver leenen van dien steun kunnen worden ver kregen niet alleen aan den binnenlandschcii teler, doch ook aan de binnenlandsche indus trie en werknemers zullen kunnen ten goede komen, en alzoo geen Nederlandsche steun zal worden verleend, die ten goede komt aan uitvoer van grondstoffen, welke in dubbel op zicht nadeel voor het eigen land zou berok kenen, door daaraan in de eerste plaats grondstoffen te onttrekken en later door in voering van het afgewerkte product tegen de binnenlandsche industrie te concurreeren 6o. wordt ten slotte de wenschelijkheid uit gesproken, dat, vooral onder de economische omstandigheden, waarin ons land thans ver keert, de regeering zich voor wat betreft hare tariefspolitiek ten opzichte van het buiten land niet zal binden, doch zich voor wat be treft het uitvaardigen van verweermiddelen ten bate van het eigen land alle vrijheid van handelen zal voorbehouden. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoïdea te Oost- en West-Sou burg en 1 geval van diphtherie te Heinkens- zand. Griep op Schouwen-Duiveland. Op Schouwen-Duiveland heerscht een griep-epidemie. Vooral te Zierikzee en te Bruinisse komen vele gevallen van deze ziekte voor. Het aantal zieken te Zierikzee wordt op ongeveer 800 geschat. De meeste gevallen zijn van lichten aard. SOUBURG. Dinsdagavond hield de C. J. V. „Weest Getrouw" in „Rehoboth" onder veel belang stelling haar 14e jaarvergadering. Na het zingen van Psalm 95 1 en 4, opende de voorzitter, de heer M. J. Hollestelle met een pittige toespraak de vergadering, waarna de heer R. Lünse een Bijbelinleiding hield naar aanleiding van Matth. 6 25 tot 39. Volgens het jaarverslag van den secretaris, was in het afgeloopen jaar het ledental iets achteruit gegaan. De penningmeester deelde in zijn verslag mede, dat zijn kas sloot met een klein batig slot. Wat de bibliotheek betreft kan medege deeld worden, dat steeds meer boeken ter lezing worden afgegeven ook aan begunsti gers. Een paar voordrachten, zoomede een too- neelstukje vielen zeer in den smaak. Even eens had de heer Hollestelle succes met zijn causerie over „de samenleving". Na een slotwoord gesproken te hebben ein digde ds. Spijkerboer met dankzegging. GOES. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Goes heeft de voorzitter een overzicht gegeven van de voornaamste gebeurtenissen gedurende het afgeloopen jaar. Allereerst de voortdurende bevolkings toename, welke in de laatste 10 jaar ruim 1000 bedroeg. Voorts memoreerde hij de voornaamste uitgevoerde gemeentewerken, waarvan wy noemen de restauratie van den kerktoren standplaats voor autobussen gasverwarming van de koopmansbeurs aan leg van rioleeringen en trottoirs voltooiing van de restauratie van het stucwerk in de gang van het raadhuis en van de beelden groep boven het dak van de raadzaal. De gasafgifte bedroeg in 1930 1.741.551 M3. of 104.756 M3. minder dan in 1929. Een aanvang werd gemaakt met de gasle vering aan de gemeente Kapelle. Alvorens te besluiten liet de voorzitter niet na te herinneren aan de te Goes gehouden crisisvergadering, bezocht door ongeveer 1600 personen, waar in verschillende toon aarden wel duidelijk naar voren werd ge bracht, dat de landbouw, met name de ak kerbouw in Zeeland, in een ongunstigen toe stand verkeert. Waar de welvaart van Goes, als centrum van het mooie Zuid-Beveland, ook als gun stig gelegen centrale plaats van de provincie Zeeland, ten nauwste samen hangt met de meerdere of mindere welvaart van het plat teland, sprak hij den wensch uit dat betere tijden zullen aanbreken en de Zeeuwsche landbouw en al wat daarmede in nauw ver band staat, weder op het oude niveau mag terugkomen. Besloten werd den gasprijs te wijzigen door het invoeren van een vastrechttarief, hierop neerkomende dat het verbruik gedurende de wintermaanden van meer dan 40 M3. wordt geleverd tegen 5 cent per M3. Aan het bestuur der vereeniging voor Christelijk lager onderwijs werd een crediet toegestaan voor de aanschaffing van leer middelen en banken en het uitbreiden van de rijwielbergplaats, noodig geworden door het toenemen van het aantal leerlingen. In verband met daaromtrent ingekomen verzoeken werd besloten over 1930 een reduc tie toe te staan aan de pachters van bouw land varieerende van 10 tot 30 ijzendijke. Aan den heer W. J. Talsma, arts te IJzen- dijke, is door den Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend als lid der gezond heidscommissie, zetel Oostburg. MARINE EN LEGER Reisplan Hr. Ms. „Van Galen". Het reisplan van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" is als volgt vastgesteld ver trek Curacao 21 Februariaankomst Barba dos 23 Februarivertrek Barbados 26 Febru ari aankomst Trinidad 27 Februariver trek Trinidad 3 Maartaankomst Pernam- buco 9 Maartvertrek Pernambuco 14 Maartaankomst Nobi (Ango-Ango) 23 Maartvertrek Nobi 28 Maartaankomst Kaapstad 3 Aprilvertrek Kaapstad 14 Aprilaankomst Mombassa 23 Aprilver trek Mombassa 29 Aprilaankomst Colombo 8 Meivertrek Colombo 16 Meiaankomst Sabang 20 Mei. Het ligt in de bedoeling, 28 Mei van Sa- bang te vertrekken en 1 Juni te Batavia aan te komen. De reis van de „Banckert" en de „Witte de With". Bij het departement van defensie is tele grafisch bericht ingekomen, dat de torpedo- bootjagers „Banckert" en „Witte de With" den l4en Januari des voormiddags te 5.30 uur Ouessant zijn gepasseerd. Alles is wel aan boorh. De officieren-vlieger 3e klasse E. Martara en J. Pley zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en per particuliere gelegen heid daarheen vertrokken. Ondervolgende onderofficieren worden den 4en Maart a.s. per stoomschip „Slamat" van der Rotterdamschen Lloyd naar Oost-Indië uitgezonden majoor-konstabel A. van den Berg, majoor-vliegtuigmaker J. Beunder, ser geant-konstabel W. H. Fritz, sergeant-tele grafist C. Bosman en bootsman H. Leenders, Ondervolgende onderofficieren en man schappen van het korps mariniers zijn be stemd den 13en Februari a.s. per stoomschip „Colombia" naar West-Indië te worden uit gezonden sergeant der mariniers G. P. Lief heid, sergeant der mariniers J. W. H. Jore, korporaals der mariniers F. J. A. Smits en L. ten Kate, mariniers le klasse E. C. C. Ru- loffs, B.'van Bokhorst, P. A. Stokhorst, mari niers 3e klasse J. Stam, E. A. Wortel, h. Zwart, J. Overmeer, S. Bos, J. G, de Krom, J. F. van der Zwaan, M. Timmerman, F. J. Souwen, L. Dekker, H. J. Bosma, B. Bleijinga, S. H. Daniels, D. Kuiper, J. Landzaad, G. P. Sipsma, C. Lageweg. De voorgeoefende dienstplichtigen der lichting 1931, aangewezen voor de officiers opleiding bij de infanterie, die bij het voor oefeningsinstituut niet tot een rang worden opgeleid, worden 22 Juli, bij de 1ste compag nie van de school voor reserve-officieren van. het wapen te Kampen, ingelijfd. n verantwoordelijkheid der redactie Da «agrp wjfjlt niet terufjfefleveo Mijnheer de Redacteur. Het is wellicht voor velen uwer lezers, die lid zijn van een leergezelschap, niet van be lang ontbloot te weten dat krachtens de arti kelen 56 en 57 der Registratiewet 1917 de verplichting^ bestaat ten minste 24 uur vóór het houden van den verkoop der gelezen boeken en tijdschriften onder de leden, daar van schriftelijk aangifte te doen ten kantore van registratie binnen welks kring de ver- kocping wordt gehouden, terwijl binnen 10 dagen na de verkooping de opbrengst moet worden aangegeven onder voldoening van een registratierecht van 50 cent van elke 100 opbrengst. Bij overtreding dier artikelen stelt een leesgezelschap zich bloot aan een boete van 100, respectievelijk 200 of te zamen 300. Onze leeskring heeft door onkunde met die wet ter zake met den heer ontvanger der registratie No. 2 en domeinen te Middel burg te doen gehad (heffing eener boete van 10) en worden de besturen van leesgezel schappen in hun eigen belang aangeraden, zich van bovengenoemde wettelijke bepalin gen op de hoogte te stellen, waaromtrent zij bii gezegden ontvanger ongetwijfeld de noo- dige inlichtingen zullen kunnen verkrijgen. U dankzeggende voor de plaatsing, Namens het leesgezelschap „Excelsior", F. C. WIJSVELD, Voorzitter. J. ZIETSE, Secrearis. Mijnheer de Redacteur, Zou U mij een plaatsruimte willen verlee nen in uw veel gelezen blad, waarvoor mijn hartelijken dank. Als wij deze week door de straten wandelen der stad en kijken nieuwsgierig naar verschil lende winkelramen, valt het oog direct op een blauw reclamebiljet, voor een feestavond die wordt gegeven a.s. Zaterdag 17 Januari in hotel „Britannia", door eenige vereenigingen hier ter stede, voor elk wat wils. Een ding is er jammer en te betreuren. Aan den voet van dat biljet lezen wij een entreeprijs van 0.75 met inbegrip van belasting. Die prijs is ook uitgemaakt door een commissie zeker, die misschien nog meerdere feestavonden wil uitschrijven. Het is voor het mooie doel, het openen der nieuwe Vlissingsche haven. Maar nu zou ik eens willen vragen en verzoeken aan die commissie, of de mogelijkheid niet bestaat om bij ons geacht gemeentebestuur eens aan te kloppen, of die belastingpenning nu niet dit seizoen kan worden opgeheven, voor de vereenigingen, die nog volgen en hun belangloozen steun hebben toegezegd, dus niet gaarne voor tafels en stoelen werken. Het zal misschien voor ons gemeentebestuur zwaar vallen om hierop in te gaan, maar het is toch het meest voor het uitgaande publiek, nu laat die dan deze penningen bij elkaar houden, dan kunnen zij zeker alle feestavon den medemaken en de algemeene kas van het centraal-comité zal er wèl bij varen. Mijnheer de Redacteur, ik dank U voor uw medewerking in uw blad en hoop, dat dit schrijven rijpe vruchten mag geven. Ik geloof ook tevens, dat ik uit naam van velen schrijf, dat de entreeprijs te duur is met inbegrip belasting. g. s.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1