ING IIEESTEI cis iming F8KSERS 1UHIELEK itannia". Bestuur. TWEEDE BLAD AN NI A" te Vlissingen „D.O.U." 10 KOOR nnaders". csche ari 2 uur. elburgsche pij v. Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Strijdende Zielen tegemvoordigers leuwsche Brand- i] van 1824 te hap van boven- en en Omstreken heer ers, Middelburg. van de [■■■■■■■ill ?l A.S. RS. !ÜLLAERS. Tig „L.O". TEEN löFELEIN. eprepen. eden af jzen verkocht. JAREN. E KOOP TEL 6X9 met toe- Ires KAFTAN, An- 72. nette )PJONGEN ven Ewoutstraat 15. gevraagd tegen het Souburg ruim groot KELHUIS. nder ietter Z., aart DER PEIJL, Souburg. iddelburg-Rotterdant igelegen plaatsen. /AN PASSAGIERS, REN EN VEE, nuari 5 6 9 20 O |23 v.Midd. v.m.uur 8 8 8 v.Rott, vm.uur 8 8 8 tiCn te bekomen; V. Transport- en Exp« rven Q. VOS. Telefoon EENHÜUKN. Telef. 155, lOSTERHOUT, Telef. 282, rs. BUITENHEK, Tel. 101) Woensdag 14 Januari 1931. No. II. VOLKSTELLING. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen herinneren hen, die by de Volkstelling zijn overgeslagen, aan hun verplichting om van dit verzuim kennis te geven ter secretarie der gemeente hunner werkelyke woonplaats vóór 1 Februari 1931.. Voor leden van huisgezinnen rust de ver plichting tot kennisgeving van het verzuim op het hoofd van elk. huisgezin. Vlissingen, 12 Januari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Wijziging van de Woningwet. Het in het zittingsjaar 1929—'30 by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot Wijziging van de Woningwet werd 9 Mei 1930 in de afdeelingen der Kamer onderzocht. Op dit onderzoek is schriftelijk en mondeling overleg met de regeering gevoerd, van het verloop waarvan in het thans verschenen verslag mededeeling wordt gedaan. In den loop van het overleg zijn door de regeering nog twee nota's van wijzigingen aangeboden. Bij de inleidende algemeene beschouwin gen over de strekking van het ontwerp werd door de regeering o.a. betoogd, dat het wets ontwerp is gebaseerd op de erkenning van het private eigendomsrecht, dat den menseh niet is gegeven voor uitsluitend persoonlijk doel, maar opdat hij het gebruikt tot nut van de gemeenschap, waarvan ook hijzelf lid is. Dit beteekent voor de strekking van het wets ontwerp, dat in beginsel de grondeigenaar bestemming aan zijn eigendoih mag geven, maar dat hy daarbij rekening heeft te hou den met de belangen van de gemeenschap, welker behartiging ten dezen is opgedragen pan de gemeentelijke overheid. Deze heeft daarbij te waken, dat de lasten, die uit de behoefte der gemeenschap voort vloeien, naar rechtvaardigheid gedragen worden door de gemeenschap en door de grondeigenaren, voor zoover die door de ont wikkeling van de gemeenschap voordeel ge- pieten. Dat de rijkswetgever by dit wetsontwerp veel aan zich trekt, wat feitelijk gemeentelijk is en beter gemeentelijk kan blijven, wordt door de regeering ontkent. De Radio-strijd. Wanneer zal het eens uit zijn met den ra dio-oorlog, vraagt de liberale „Avondpost". Het wordt tijd dat minister Reymer een besluit neemt inzake den zender-bouw. En het wordt ook tyd, dat alle omroep-vereeni- gingen eens blijk geven van door onderlinge samenwerking tot een oplossing te willen ge- faken. Het wil het Haagsche blad voorkomen, dat de onverzoenlijke richting in de A. V. R. O. Veel te veel de lakens uitdeelt. Men zegt daar: eerst moet de bestaande zendtijd-re geling ongedaan worden gemaakt en dan zullen we verder zien. Eerst moet ons volko men recht geschieden. Dit gaat te ver, en de „Avondpost" voegt daaraan het volgende toe Wy voor ons bewonderen de huidige re geling, die ten aanzien van de A. V. R. O. Beer onbillijk is, volstrekt niet, integendeel, maar zy is er nu eenmaal en zy is op wetti ge wyze tot stand gekomen. Met dit feit Jnoet men rekening houden. Te eischen, dat ROMAN VAN HUGO BETTAUER, (Nadruk verboden). 24) —Maar nu moet ik my zelf van een straf bare lichtzinnigheid beschuldigen. Het was mijn plicht geweest, het boek in den zak te steken en zoowel den inhoud als het auteur schap der handteekening te onderzoeken. Ik deed dat niet, daar ik meende geen reden te hebben om Lotte Fröhlich mede in de zaak te betrekken en de opmerking, welke ik een voudig aan Hartwig toeschreef, slechts als een kleinen schakel in m'n bewijsketting be schouwde. Wellicht, dat hy door dit boek op het denkbeeld was gekomen vrouwen van het leven te berooven. Maar van hoe weinig be- teekenis zou dit tenslotte tegenover de nuch tere justitie zyn geweest Von Dengern vervolgde Het onderzoek tegen Hartwig liep ten eindehet openbaar ministerie verleende rechtsingang de datum van het proces werd vastgesteld. Ik zelf voelde me in deze periode allerminst op m'n gemak en hoe vaker de officier me verzekerde, dat het bewysmateri- 6al tegen Hartwig overstelpend was, des te onstandvastiger voelde ik me worden. Steeds Weer zag ik de blauwe, goedige jongensoogen Tan Hartwig op me gericht en het was me, regeering en parlement eerst zullen capitu- leeren, eerst den gang naar Hilversum-Ca- nossa zullen maken, is geweldige overschat ting van eigen beteekenis. Er zal onderhan deld moeten worden op den grondslag der bestaande regeling. Een omroepveresniging die zegt wy willen geen samenwerking, of wij willen daartoe alleen komen als eerst alle anderen, regeering en parlement incluis, voor ons op de knieën hebben gelegen, handelt ten eenenmale verkeerd. Het sluiten van een radio-vrede vraagt of fers van alle betrokkenen, niemand uitge zonderd. De kwestie in de AVRO. De commissie, belast met het onderzoek inzake de bekende AVRO-kwestie in verband met de in het dagblad „De Gelderlander" geuite beschuldigingen, zal a.s. Vrydag weder een zitting houden. Zocals bekend, treedt mr. de Vrieze uit Amsterdam op als rechtskundig raadsman van den heer Vogt, terwijl naar de „N-R.Ct." verneemt, de schrijver van dj artikelen in „De Gelderlander", de heer Verbiest, zich gewend heeft tot mr. J. E. W. Duys te 's-Gravenhage, die deze opdracht heeft aan vaard, om hem als rechtskundig adviseur voor de commissie bij te staan. Belgen, jagend op de Westerschelde Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld Is het uw Excellentie bekend, dat jaar na jaar Belgische jagers, in strijd met art. 20 der Jachtwet, des Zondags op de Wetser- schelde, in het bijzonder onder den wal van den Emanuelpolder en Waarde, jacht maken op waterwild Kan uwe Excellentie mededeelen of boven dien in stryd met de Jachtwet gebruik wordt gemaakt van zgn. kanongeweren Acht uw Excellentie het niet noodzakelijk, dat tot verhindering dezer aanhoudende overtredingen wordt opgetreden door politie, voorzien van een motorbootje, daar de politie op den wal machteloos is Parlementaire welsprekendheid. Men raakt niet uitgepraat over het ont zaglijk aanbal redevoeringen, gehouden bij de verschillende debatten in de Tweede Kamer. Men schudt zyn hoofd over het verspillen van zooveel woorden. Want waren de rede voeringen maar zoo belangrijk als hun leng te. Alleen by de begrootingsd*batten zijn in de Kamer dezen keer 694 redevoeringen ge houden. Daarvan komen voor rekening van de Roomsqhe fractie met haar 30 leden 124 re devoeringen. De tweedé fractie in grootte, die der S.D.A.P., met haar 24 leden leverde er 160. De anti-rev. fractie (12 leden) zorgde voor 83 redevoeringen, de Chr. Hist, fractie (11 leden) leverde ér 91, de Staatk. Gei'ef. (3 leden) 20 redevoeringen, de Vryz. Dem. frac tie (7 leden) zorgde voor 62. Het grootst aantal redevoeringen is ge houden door den heer Duymaer van Twist, die het tot 25 bracht. Daarop volgen Krijger, Drop en Wynkoop met elk 22. Echter daar is verschil. Wel heeft de heer Duymaer van Twist het vaakst het woord gevoerd, maar niet het langst. Houder van dit record is de communist De Visser, die kans zag met zijn 13 redevoeringen 40 kolom der Handelingen te vullen. De heer Duymaer van Twist vulde 28 kolom. Volgens berekening is de verdeeling van het aantal kolommen (1383) over de verschil lende fracties als volgt R.K. fractie (30 leden) 263 kolomS.D.- fractie (24 leden) 332 5/8 kolom A.-R.-frac- tie (12 leden) 152 1/3 kolom C.H.-fractie (11 leden) 18914 kolomLiberale fractie (8 leden) 127 kolom Vryz. Dem. fractie (7 le den) 14114 kolom Staatk. Geref. (3 leden) 54 kolomCommunisten (2 leden.) 70% ko lom de heer Lingbeek 27 kolom de heer Braat 17% en de heer Fl. Vos 9/2 kolom. Annie van der Lugt MeisertVan Ees. Het „Vad." schrijftOnverwachts nog heeft Annie van Ees het op moeten geven. Zij kon het niet meer aan. Wie haar kennen, weten, hoe erg het dan moet zyn. Zij laat haar werk niet gauw in den steek. alsof ze vroegenjy dwaas, geloof je nu werkelyk dat iemand als ik in staat zou zyn armzalige vrouwen die niemand iets misdaan hebben, te worgen, in het water te gooien, te begraven Waar blyft je menschenkennis Zegt die je niet, dat een man als ik, mis schien een impuls volgend, een ernstige mis daad zou kunnen begaan, maar zeker niet vijf weloverwogen moorden achter elkaar Kort voor den aanvang van het proces was ik zoo ver, dat ik den politiedienst wilde ver laten, om als myn eerlijke overtuiging te kunnen uitspreken, dat ik Hartwig voor on schuldig hield. In deze stemming begaf ik mij naar de griffie en liet me nogmaals de brie ven der vermisten geven, om ze letter voor letter te onderzoeken. Er viel my niets bij zonders op en slechts met groote moeite en geheel tegen m'n overtuiging kon ik er toe komen, ze naar een bekend grapholoog te brengen, die ook steeds door de rechtbank als deskundige wordt gedagvaard. Ik persoonlijk hechji aan graphologie niet zooveel waarde als vele myner ambtgenooten ik ben er van overtuigd, dat in tallooze gevallen de aard van het handschrift veel meer door den onderwyzer is beïnvloed "dan door het karak ter van den schrijver en ik weet ook, dat vele justitioneele fouten uit graphologische conclusies zyn voortgekomen. Ook professor Hennes, de grapholoog, dien ik bezocht, kon me aanvankeiyk niet veel wyzer maken. Het is het gemanleerde, geaffecteerde schrift van vrouwen, die haar uiterste best doen om ook in haar brieven een goeden in- Juist omdat zij nooit by de pakken neer gaat zitten, omdat zy nooit laat merken hoe zwaar verkouden of hoe moe ze is, dacht nie mand in haar omgeving, dat het werk haar zoover had ondermynd. Zy wist het ook niet, want vol moed en opgewektheid is zij aan Lamberthier begonnen, het stuk, dat zy, zoo als bekend, alleen met haar man speelt. En daarna heeft ze met evenveel prio De Privé-secretaresse gelanceerd. Toch is het te veel geworden. Een paar maanden geleden al zag zij er niet zoo roos kleurig uit als ieder van haar gewend was. Zij, die nooit rcuge gebruiken wilde, werd al een bestje geplaagd door haar naaste omge ving, dat zij nu ook op straat wat rood zou moeten -opzetten. Maar ze heeft het niet gedaan. Toen heeft ze, in November, een keelont steking gekregen. Infectie, zei de dokter. Niet spelen. Thuis zei zij, wel spelen. Een maand later stond ze in Lamberthier, een week later in het blyspel. Tot op de feestdagen het drukste van het seizoen heeft zij haar moeheid kunnen verbergen. Maar na de feestdagen is de reac tie gekomen. Zij is nu in een rustig huis opgenomen, waar ze heelemaal uit kan rusten. Alleen haar man en haar zoon komen haar dagelijks opzoeken. De Rijkspostspaarbank bestaat 50 jaar. De Rijkspostspaarbank zal op 1 April a.s. 50 jaar bestaan. De eerste direeteur was mr. A. Kerdijk, <je huidige directeur is mr. J. H. C. Busing, die van 1913 deze functie bekleedt. Het ligt in het voornemen een gedenkboek uit te geven. Steunverlecning aan werkloozen. Onlangs heeft de gemeenteraad te Gouda besloten, de steunverleening aan de werk loozen van 65 op 85 van het laatstge noten loon te brengen. De minister heeft echter bericht, dat hij dit besluit aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen indien dit bedrag niet tot 65 wordt teruggebracht. De uitkeering is nu op laatstgenoemd per centage vastgesteld. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG De gemeenteraad te Middelburg hield he denmiddag zijn eerste zitting in dit jaar. De ze werd door den burgemeester, den heer P. Dumon Tak, geopend met een Nieuwjaars rede, waaraan het volgende is ontleend Het zal u duidelyk zijn dat ik in dezen tijd van groote-economische depressie geen vroo- lijk geluid -Ran doen hooren. Ook onze ge meente lijdt hieronder, zoowel haar inwo ners als de gemeenschap door bijv. het zeer groot aantal werkloozen, maar laat ons dit niet tot te groot pessimisme leiden, want zeer zeker zal deze golf van malaise toch ook weer verdwijnen en zegt ons verstand ons dat andere tijden zeer zeker op komst zyn. Wij moeten dus wel ons beheer der gemeen- tefinaneiën aan den zuinigen kant houden, maar mogen niet bepaald noodzakelyke uit gaven uitstellen tot betere tijden zullen zijn aangebroken. Wy zullen ook met groote aandacht heb ben te volgen de financieele resultaten en de druk op onze gemeentenaren van de nieu we financieele verhouding tusschen ryk en gemeente, opdat uw college zal kunnen na gaan of de vorige jaren inzake belastinghef fing genomen besluiten juist zijn geweest. Van hetgeen vorig jaar in onze gemeente voor belangrijks heeft plaats gevonden moge ik vermelden dat de werkverschaffing aan den Kleverkerkschen weg, vooral ook door de groote toename der werkloosheid, in het laatst van het jaar haar einde nadert. Wij zijn reeds bezig aan het ontwerpen van een plan voor nieuwe objecten voor werkver schaffing. In het afgeloopen jaar zyn voor het eerst werkloozen uit onze gemeente, met steun der regeering, te Witteveen in Drente te werk getseld. Ook dit jaar hopen wij dat hiermede weder zal kunnen worden voortgegaan. De nieuwe gemeentelyke zwemgelegenheid druk te maken, zeide professor Hennes. Be troffen het bladen uit een dagboek, welks inhoud niet voor anderen bestemd is, dan zou men er meer uit kunnen opmaken. Noch tans er is iets, dat me opvaltin alle vyf brieven ligt de punt achter eiken zin niet zoo laag als het eigenlijk zyn moest, maar onge veer een millimeter te'hoog. Maar dat is niet zoo'n groote zeldzaamheid en mag dan ook zeker geen aanleiding geven tot vérstrekken de conclusies. Aldus de grapholoog. By my kwamen ech ter allerlei merkwaardige gedachten op ik vermoedde nieuwe mogelijkheden. De vyf brieven waren gedateerd op den 3en Juni, den dag, waarop de annonce in de General- Anzeiger was verschenen. Aan de poststem pels had ik vrywel geen aandacht geschon ken, daar zy over het algemeen zeer ondui delijk waren. Nochtans kon ik uit drie stem pels opmaken, dat de brieven door het post kantoor S. W. 8 behandeld waren, wat even wel ten slotte van heel weinig belang is. On der deze omstandigheden echter, nog geheel onder den indruk van de woorden van den grapholoog, nam ik op mijn kamer een ver grootglas, waarmee ik kon vaststellen, dat alle vijf brieven in Berlyn S.W. 8 waren ge post. By drie brieven kon ik ook den datum 3 VI ontcyferen. Op de andere twee brieven was de datumstempel zoo onduideiyk, dat ik niets met zekerheid kon vaststellen. Hoe langer ik echter door myn vergrootglas op de verbleekte, nauwelijks leesbaie teekens staar de, hoe sterker ik begon te triooven, dat er Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak aan den Havendijk werd dezen zomer in ex ploitatie gebracht. De zomer was niet gunstig en zal wel een schaduw op de exploitatie rekening werpen. Het schoolartsen-instituut heeft dit jaar zeer belangrijk werk verricht en het is wel reeds voldoende gebleken dat verschillende vraagstukken inzake de hygiëne van het schoolkind onze aandacht zullen vragen. Het vraagstuk van de op te richten barak voor besmettelijke ziekten, zulks in verband met de nieuwe wet, is nog niet opgelost. Ik hoop dat in den loop van dit jaar een rege ling met omliggende gemeenten zal kunnen worden getroffen. Vorig jaar heeft door besluiten van uw college dö reorganisatie van de brandweer haar beslag gekregen. Wy zyn nu bezig met de uitvoering daarvan, en hopen de verder nog noodige voorstellen spoedig aan u over te leggen. Ik herinner er hierby nog aan dat door giften van de burgerij het mogelijk is geweest dat de gemeente een zeer doelmatige motorspuit heeft ten geschenke gekregen. Met dankbaarheid wil ik dit hier vermelden. De uitbreiding van de waterleiding aan de Oranjezon is zoo goed als voltooid. Zeer zeker is onze stad nu voor lange jaren ver zekerd van overvloedig en goed drinkwater. Ik moge ook even in herinnering brengen de schitterende feesten door .,Uit het Volk Voor het Volk" terzake van den 50en jaar dag van H. M. de Koningin georganiseerd en dat deze, dank zij de medewerking van een ieder, zoo'n goed verloop hebben gehad. Tot mijn groot leedwezen moet ik vermel den dat er nog steeds geen nieuw ambtena ren- en werkliedenreglement bestaat. Ik hoop altijd nog van ganscher harte dat een weg zal worden gevonden om de principieele verschillen van meening tusschen de raads- partijen tot elkaar te brengen. Ook dit jaar zullen belangrijke voorstellen uw college worden voorgelegd. Heden hoop ik dat het vastrecht-tarief voor electricïteit zal worden behandeld, terwyl aan voorstellen tot onbewoonbaar verklaring en daarmede verband houdenden bouw van woningen voor weinig financieel krachtige gezinnen, de laat ste hand wordt gelegd. Dit is ook het geval met een voorstel tot oprichting van een abattoir. Ook zal het vraagstuk van eventueele grenswijziging met de gemeente Koudekerke dit jaar onder het oog mosten worden gezien. De gezondheidstoestand was dit jaar goed. Besmettelijke ziekten kwamen zeer spora disch voor. De kindersterfte was niet hooger dan andere jaren. De heer Hondius, het oudste lid van den raad, sprak hierna als volgt Als tolk van de raadsleden wensch ook ik getrouw te blijven aan de goede gewoonte om bij de eerste zitting in een nieuw jaar u hartelijk geluk te wenschen en een blik achteruit en ook vooruit te slaan. Al kon 't soms niet uitblijven, dat in den stryd over beginsel-vragen de meeningen wel eens met elkander in botsing kwamen, toch meen ik te kunnen constateeren, dat over het algemeen een goede geest in onze verga deringen heerschte, dank zij uw bekwame leiding een enkele hamerslag of meer nog een guitige kwinkslag waren voldoende om de rust en kalmte te doen wederkeeren. Waar thans uw toespraak helaas moest aan vangen met te wyzen op den minder gunsti- gen toestand waarin onze gemeente zich be vindt, tengevolge van de algemeene economi sche depressie, sluit zich de raad gaarne aan by uw opwekking om den moed niet te laten zakken, maar desniettemin de zuinigheid te beoefenen, al mogen beslist noodzakelijke uitgaven niet tot later worden uitgesteld, te meer daar dit jaar een jaar van onzeker heid is met het oog op de nieuwe financieele verhouding tusschen het rijk en de ge meente. Met u hoopt de raad, dat het gelukken op de twee brieven niet 3 VI, maar 2 VI stond. Bevend van opwinding haastte ik my naar den directeur van het postkantoor om daar het stempel te laten onderzoeken. Men heeft daar voor dergelijke doeleinden de beschik king over zeldzaam fyne vergrootingsinstru- menten en andere apparaten. De directeur, de heer Wüllner, interesseerde zich voor de zaak en onderzocht de couverts by scherpe belichting onder een microscoop. Teneinde hem niet te beïnvloeden, had ik hem niet gezegd waar 't om ging. Na eenige minuten deelde hy my mede, dat de beide brieven zonder twijfel op den 2en Juni aan het by- ~or W.S. 8 waren gepost. Ik werd door uizeling overvallen, moest me aan een s vasthouden, om niet te tuimelen Ik verzocht me zelf te mogen overtuigen en zag spoedig daarop in het helle licht en by der tigvoudige vergrooting in het papier van den zegel duidelijk en onmiskenbaar den door het stempel veroorzaakten indruk, welks contouren den datum 2 VI aantoonden. Het was dus niet meer aan twijfel onder hevig dat twee van de vyf brieven op den 2en Juni, dus op den dag voor het verschy- nen van de annonce waren gepost Von Dengern schreeuwde deze woorden bijna de zaal in, zyn kalmte scheen'hem in den steek te hebben gelaten en het publiek was niet meer te houden, brulde en gesticu leerde. Minuten verliepen alvorens Joachim von Dengern verder kon spreken. Wat beteekende dat, dat twee der ver moge nieuwe objecten te vinden voor produc tieve werkverschaffing voor de vele werkloo zen, liefst in den omtrek onzer stad. De werkloozen moeten geholpen worden, maar vooral door arbeidsgelegenheid, omdat geldelijke steun alleen demoraliseerend werkt op werkwillige arbeiders. Moge de aanhangige grenswyziging daar toe bevorderlyk kunnen zyn. Dat de bevolking in de laatste jaren een dalende lijn aanwijst, kan tot bezorgdheid aanleiding geven, maar is ten deele te ver klaren uit de toename der bevolking in de aangrenzende gemeenten. Met instemming vernam de raad de aange brachte verbetering inzake de verkeerswegen tot de stadmoge dit jaar ook het verkeer door de stad dermate worden verbeterd, dat de veiligheid der voetgangers beter ge waarborgd worde. Ten opzichte van de brandweer getroostte de raad zich zware financieele offers, daarbij gesteund door het particuliere initiatief. Moge het vrafgstuk van de bediening der bluschmiddelen spoedig worden opgelost, op dat de burgerij in dit opzicht gerust de toe komst moge tegengaan, ook met het oog op onze merkwaardige gebouwen. Met u betreurt de raad, dat het vele goe de, dat het verworpen ambtenaren-reglement bevatte om principieele redenen niet kon worden ingevoerd toch geloof ik, dat de voorbereidende arbeid daaraan verbonden, niet vergeefsch zal zijn geweest en er een weg zal kunnen worden gevonden, die tot oplossing dezer kwestie leiden kan. Met dankbaarheid herinnert de meerder heid van den raad zich de feesten bij gele genheid van den 50sten jaardag onzer Ko ningin, waarbij op zoo treffende wijze een hoogere eenheid der bevolking aan het licht kwam te midden van zooveel dat scheiding maaktvooral de vereeniging „Uit het Volk Voor hst Volk" komt dank toe voor hetgeen ze ter wille van het volk in al zijn geledin gen heeft gedaan moge de goede uitslag haar een aansporing zijn om op dezen weg voort te gaan, verzekerd als ze zich houden mag van de medewerking van het grootste deel der bevolking. Het jaar 1931 zal ook voor den raad van groot gewicht blijken ten gevolge van de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen, en waardoor zeker andere personen ten tooneele zullen treden, maar wat ock verandere, de goede geest, die steeds in onze vergaderin gen heerschte, moge blijven voortduren, on der uwe bekwame leidingSchenke God daartoe de wijsheid, die u en ons noodig is KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam ds. J. W. Dippel te Aalten, ds. W. A. B. ten Kate te Enschedé en ds. E. H. Blaauwendraad te Vlissingen. Jubileum Ds. M. van Empel. Ds. M. van Empel, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, herdenkt he den den dag, waarop hij vóór 25 jaar te Big- gekerke bevestigd werd, welke plaats hy in 1910 voor Middelburg verwisselde. De uit drukkelijke wensch van den predikant was om dit jubileum zoo stil mogelijk voorby te doen gaan. Toch had zich een commissie uit de lidmaten gevormd, die van vele zijden sympathie ondervond en die hedenmiddag den jubilaris ten zijnen huize bij monde van aen heer mr. A. A. de Veer kwam compli menteeren en hem namens de gemeente een enveloppe met inhoud, waaraan ds. Van Empel een bestemming mag geven, aanbood. Ook van andere zyden, o.a. van de cate chisanten, had ds. Van Empel bewijzen van sympathie in ontvangst te nemen. Jeugdkerken. Nadat in Octobc- te Middelburg een jeugd- kerk voor een groep vrijzinnige jongeren door f|ea«»u«ge veasa ebw Mud AUTO-VERHUUR-INRICHTING TELEFOON 133 dwenen meisjes in staat waren geweest de annonce te beantwoorden, nog vóór ze ver schenen was Niets meer of minder dan dat zij geheel in overleg met den vermeenden moordenaar handelden, dat zij later wensch- ten te verdwijnen, dat. de brieven moesten worden gevonden en Hartwig als vermoede lijke moordenaar gearresteerd moest wor den Met één slag, in het onderdeel van een seconde, stond mij nu alles duideyk voor den geestHet ging hier niet om een vijfvoudi- gen moord, maar om een vijfvoudige come- die, gespeeld met het doel Thomas Hartwig uit de duisternis op te heffen, hem tot het middelpunt van een geweldige sensatie te maken, die logischerwijze moest bewerken, dat zyn roman gelezen werd en zyn drama zou worden opgevoerd En nu begreep ik ook, waarom niemand van de familieleden of bekenden der vermeende Müller, Möller, Jen sen, Pfeiffer en Cohen zich aanmeldde, waarom Hartwig noch bekende, noch loo chende, waarom hy de première van zyn drama liet samenvallen met 't proces, waar om het meisje met de kleine voeten zulke groote schoenen achterliet en waarom alle vijf van middelbare lengte waren. Deze vijf waren immers één en dezelfde persoon en deze eene persoon kon niemand anders zyn dan de verloofde van Hartwig, juffrouw Lotte Fröhlich. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5