JE PRACHT GELEGENHEI MOTJES Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. UIT DRA fi ie De opbrengst van den verkoop der kinder zegels bedraagt te Deventer slechts f 2143.45, tegenover 2975.19 i£t het Vorig jaar. De op brengst te Déventer,d&t ongeveer 3Ö00Ü imvo ners heeft, was dus nog minder dan hier stede. In de gemeente Arnhem wordt een beper king van de dansgelegenheid ingevoerd. Vaa Mei af zal de kaartverkoop aan de zaal bij uitvoeringen met bal geheel verboden zijii, «- De „Cytiile Danneels", het bij Wijk-aan- Zee gestrande Engelsche stoomschip, is gis terenavond om half twaalf door 4 sleepboo- ten vlot gesleept. De Franschs Kamer heeft met 281 van ds 509 geldige stemmen tot voorzitter gekozen den socialist Êouisson. Het is den regeerings-vertegenwoordigers gelukt een basis te vinden voer gemeen schappelijke besprekingen tusschen werkge vers- en arbeiders-vertegenwoordigers ih de Engelsche katoen-industrie, Er valt in Engeland eefiige daling in de werkloosheid te bespeuren.. De cijfers op 5 Januari vertoonen een daling van 25.357 werkloozen, vergeleken met het cijfer in d: laatste week van December. In geheel Spanje heerscht sedert de laat ste 24 uur een zeer strenge koude. In 31 provincies is de thermometer tot beneden het vriespunt gedaald. In verschillende deelen van Gatalonië is dé temperatuur lö gr, onder nul, te Saragossa en te San Ildsfonso zelfs 17 gr. onder nul. Te Madrid vlei gisteren de eerste sneeuw. In dé buurt van Ploesti is een sneltrein döör oen troep bandieten overvallen, die op den laatsten wagen sprongen en de reizigers trachtten te plunderen. Het gelukte het treinpersoneel te alarmeeren, dat van de vuurwapenen gebruik maakte. De bandieten sprongen hierop van den trein en namen de vlucht. Een hunner werd aangeschoten en gepakt. Een motorboot, die Maandag met 8 perso nen aan boord vail Kabelvasg op de Lofoten naar Henningsvaer was vertrokken, werd on derweg door een on weder overvallen en heeft de plaats van bestemming niet kunnen be reiken. Gisteren heeft men op de kust wrak stukken gevonden en het lijk van een der op varenden, zoodat men aanneemt, dat alle 8 om het leven gekomen zijn. Een hevige storm heeft gewoed boven Tri polis en omgeving. Volgens de „Hopoio di Ro ma" zijn 4 personen gedood en verscheidene gewond. Een hüis stortte in, terwijl verschil lende gebouwen werden bsschadigd.verschil- lende in de havens voor anker liggende sché pen liepen averij op. Het 13 jaar oude dochtertje Alice van den oliemagnaat en multi-millioMir Humphreys is gisterenmorgen vroeg Uit haar slaapver trek in de ouderlijke woning te Denver ont voerd. Te Chicago zijn gisteren 41 misdadigers ge arresteerd, van wie ér verscheidene gedepor teerd zullen worden. De politie heeft een om vangrijke razzia gehouden, zulks in verband met den moord op een journalist, die onlangs gepleegd werd. de academie voor luchtvaart, aan het hoofd waarvan de Rus Chorkof staat. De Russen hébben zich den laatsten tijd ook toegelegd op het vliegen in dén winter, dat zooveel bezwaar meebracht. In groot aantal worden nu „luchtsleden" vervaardigd. Als zij in de lucht zijn, gelijken zij op een gewoon toestel, maar bij het landen klappen de vleugels weg, komen sledeijzers in actie en kan de bestuurder het toestel over ijs en sneeuw voortbewegen. Het luGhtoffensief te gen een vijand wordt volgens een vast plan voorbereid, Eerst komen de „moreele" vlieg tuigen, die bommen strooien om paniek te verwekken, Dan volgen zwaardere toestellen die projectielen met brisante lading werpen, om alle gebouwen té vernielen. Daarna toe stellen met kleine brandbommen van een nieuw type om de puinhoopen in brand te 6teken en de laatste fase is het verspreiden van vergiftige gassen. Werkloosheidsbestrijding in belgie. De toenemende werkloosheid in België geeft ook den Belgischen autoriteiten veel zorg, meldt „de Tel." Van diverse Zijden is er op aangedrongen, dat de regeering een speciaal program zou opmaken, om de werk loosheid te bestrijden. In de jongste vergade ring van den kabinetsraad heeft de minister van openbare werken, Van Caneghém, dan ook een uiteenzetting van zijn plannen ge geven. De minister heeft namelijk een plan uit gewerkt, voor welks verwezenlijking een bui tengewoon crediet van 200 millioen francs noodig is. In de eerste plaats zouden groote werken uitgevoerd worden tot verbetering van de dijken en het voorkomen van de pe riodiek weerkeerende overstroomingen, zoo wel ih 't Maasbekken als in de Scheldevallèi. Ook aan de wegenverbetering zouden veel van de thans werklooze arbeiders kunnen te werk gesteld worden, waardoor tevens zou worden vermeden, dat aan werkloosheiduit- keeringen groote bedragen nutteloos worden besteed, en dat in werkloozenkringen bij ar moede ook een moreele inzinking ontstaat. Zoo zijn thans in het bouwbedrijf zoowat 18.000 personen werkloos, van wie circa 6000 permanent. Door het werkloozsnfonds wordt peï» jaar 100 millisen francs aan werkloozen uitgekeerd. Met het plan van minister Van Caneghem zouden nagenoeg 20.000 arbeiders kunnen tewerk gesteld worden. De regsering blijkt dit ontwerp zeer genegen te zijn. De kwestie zal thans door dett minister van financiën worden bestudeerd, terwijl ook ver der overleg zal worden gepleegd tusschen den minister van openbare werken en den minis ter van nijverheid en arbeid. NOG GEEN VERMINDERING DER OGRLOGSSCHULDEN. De voornaamste Amerikaansche bladen déïlen mede, dat, noch hst departement van de schatkist, noch het staatsdepartement te Washington er oök slechts in het minst aan denken hun houding ten aanzien van de kwestie der iiitergeallieerds schulden te wij zigen. De vooruitzichten voor een verminde ring der schulden zijn juist op het oogenbiik des te geringer, omdat de regeering elke in komende dollar noodig heeft om de voorge nomen maatregelen voor het uitvoeren van extra werken te kunnen uitvoeren. Ds New-York Herald" herinerfc er aam dat reeds Wilson een aantal jaren geleden heeft verklaard, dat een werkelijk gezond Europa voor Amerika meer waard was dan het verkrijgen van alle oorlcgsschulden. Op hst oogenbiik erkennen echter noch het con dres, noch de Amerikaansche regeering dez< eenvoudige waarheid. De kwestie van ver mindering cjsr oorlogsschulden is nog niet rijp voor bespreking. De gezonde nuchter heid en de helderheid van denken zullen weer kemen, zoodra het gezond verstand weer heerscht. Weer een bloedbad te Groningen. Indertijd heeft de re cherche te Groningen gezocht naar den 33- jarigen gehuwden R. W. K., wonende in de Billitonstraat aldaar, die moest jvorden aan gehouden wegens verduistering. De recherche was er tot nu toe niet in ge slaagd hem te arresteeren. Gisteren had men er de lucht van gekregen dat hij bij zijn wo ning was geweest. Bij aankomst daar ter plaatse was de vogel echter weer gevlogen. Gisterenavond om half twaalf is hij blijk baar plotseling weer thuis gekomen en heeft hij zich rechtstreeks begeven naar de slaap kamer, waar zijn vrouw en twee kinderen tè bed lagen. Hij nam uit een Iade dón scheer mes en bracht zijn echtgenoote daarmede een diepe wend toe aan de rechterachterzyde van den hals. De kinderen begonnen moord te roepen. De vrouw had nog het besef Ce straat op té vluchten, waar zij echter wegens bloedverlies in elkaar zakte. De man had zich zelf intusschen met het zelfde scheermes een snede aan de voorzijde van den hals toegebracht. Ook hij zakte in elkaar. De recherche was spoedig ter plaatse. On der leiding van den commissaris van politie werd een onderzoek ingesteld, waarna de slachtoffers per pöïitiebrancard naar het Academisch ziekenhuis werden overgebracht. De toestand van den man is redelijk. Die van ds vrouw hoogst zorgelijk. Beide kinderen zijn bij een broer Van de vrouw onderge bracht, - De dievenbende te Be- Ver w ij k. In aansluiting bij hetgeen wij reeds meldden over de arrestatie van de drie jeugdige leden van een dievenbende te Beverwijk, kunnen wij mededeelen, dat de 14-jarige J. S. heeft bekend, zich ook te heb ben schuldig gemaakt aan het plegen van Zes inbraken te VeLsen-Noord. Voorts he8ft hij bekend, een aantal Inbraken te hebben gepleegd in het villa-park „Velserbeek". Kerkdiefstallen. Te Culemborg werd Zondag 21 December van het vorige jaar een kerkbusje met inhoud uit de Ned. Herv. Kerk weggenomen. Zondag morgen wilden twee jongens van 12 en 14 jaar hetzelfde spelletje herhalen, maar wer den toen op heeterdaad betrapt door twee personen, die zich verdekt in de kerk hadden opgesteld. Hiermee is tevens de vorige dief stal opgehelderd, daar dit tweetal bekend heeft, dezen gepleegd te hebben, De ledige bus daarvan heeft men in een slootje terug gevonden. Ongelukken. De man, die bij het verrichten van werkzamheden op een in de IJkade te Amsterdam liggend schip in een ruim viel, is aari de gevolgen van den val overleden. In de Hofstraat te Eindho ven stond onbeheerd een met een paard be spannen bakkerskar. Bij het uitgaan van een School werd hét paard schichtig en sloeg op hol. Een 8-jarig meisje geraakte onder de wielen van den wagen. Tengevolge hiervan werden het kind drie ribben gebroken. In zorgwekkenden toestand werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Een 17-jarig meisje wilde in een pand aan de Bótersloot te Rot terdam in een liftkoker kijken, of de lift al naar boven kwam. De lift kwam evenwel juist naar beneden van een hóoger gelegen verdieping, met het gevolg dat 2ij tusschen lift en koker bekneld raakte. Te Echt is een steiger van een in aanbouw zijnde dak- pannenfabriek gebroken.Vier arbeiders stort ten van acht meter hoogte naar beneden drie hunner werden zwaar en één is licht gewond. Een 35-jarige man is in den Op pert te Rotterdam onder een auto geraakt. Met een hersenschudding en een hoofdwond is hij in een ziekenhuis opgenomen. Twee agenten hebben met een'reddinghaak uit de Mauritskade bij het Weesperpoortstation te Amsterdam een ongeveer 25-jarige vrouw Opgehaald. In bewusteloozen toestand werd de drenkelinge naar 't Binnengasthuis over gebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn Overleden. Te Roggel is een landbouwer door een losgebroken stier op de horens ge nomen en op het dak van den stal geslin gerd. De broer van den landbouwer, die ter hulp schoot, kon met groote moeite verhin deren, dat het woeste beest het ongelukkige slachtoffer, dat van het dak afrolde, nog meer met de horens bewerkte. De stier moest v/orden afgemaakt. De landbouwer kwam er met eenige ontvellingen aan handen en bee nen af. Naar een der ziekenhuizen te Am sterdam is vervoerd een 21-jarige opperman, die bij het verrichten van werkzaamheden in een perceel aan de De Ruijterkade misge stapt was en van de derde verdieping door een liftschacht naar beneden was gevallen, waarbij hij een sleutelbeenbreuk en een ern stige hoofdwonde had bekomen. Een 54- jartge slooper te Rotterdam is bij het Delft- schepoortstation van 4 meter hoogte geval len. Met Inwendige kneuzingen is hij in een ziekenhuis opgenomen. Een 54-Jarige ha venarbeider is aan boord van een in de Jol haven te Rotterdam liggend stoomschip met het linkerbeen onder een blok salpeterzout geraakt, welk blek circa 50 kilo woog. Het been is gebroken. De man is in een zieken huis opgenomen. Gisterenmiddag heeft een aanrijding plaats gehad op den Leids- schenstraatweg te 's-Gravenhage tusschen 'n 57-jarigen fletser en een auto. De fietser is met eenige verwondingen aan het hoofd naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was niet ernstig. Een dame, die in den auto zat, kreeg door den schok een lichte hoofdwond. Vijfdaagsche koorts. Dr. Mertens, gouvernementsarts der eerste klasse bij den dienst der volksgezondheid in Ned.- Indië, identificeerde twee belangrijke dragers van de vijfdaag3che koorts, behoorende tot de culicine-groep. Van een ervan, nl. de fit; gomyia fasciata werd dit reed3 sedert vele jaren vermoed, hetgeen thans door dr. Mer tens op wetenschappelijke wijze werd beves tigd, die tezelfdertijd vaststelde dat de aedes albcpictus de tweede drager dezer ziekte is. Deze ontdekking is van het grootste belang in verband met het feit, dat de vijfdaagsche koorts in alle Aziatische landen voorkomt, terwijl nu tevens werd ontdekt, dat de mus kieten behoorende tot dezelfde groep, de gele koorts veroorzaken. Gedurende de proefne mingen gingen de vrijwilligers, welke gebe ten werden door de bedoelde muskieten .lijden aan vijfdaagsche koorts. In medische kringen is men zeer verheugd over deze ontdekking Een 101-jarige arbeidster. De oudste arbeidster ter wereld moet zich te Parijs bevinden. Zij is 101 jaar oud en 'n dienst in een drukkerij. De eigenaar van de drukkerij stelde haar ouderdom vast bij ds aanmelding voor de sociale verzekering. Na tuurlijk waren er direct journalisten, die het oudje interviewden. Zij vertelaarde, dat zij haai- geheele leven te Parys heeft geleefd. Van een tram, de metro of een autobus heeft zij nooit gebruik gemaakt. Dergelijke nieuw modische dingen diehen er slechts toe om den vreeclzamen voetganger te overrijden, meen de zij. Een berooving. Opde markt van la Vilette, werd een belastingambtenaar, die zijn bureau verliet om twee omslagen naar het postkantoor te brengen, inhoudende 105.000 francs, in speciën, door twee perso nen aangerand, die hem met een knuppel neersloegen. De twee misdadigers maakten zich van de twee omslagen meester en namen de vlucht. De ambtenaar werd zwaar ge kwetst. - Pest in Noor d-A f r i k a. In de Fransche Noord-Afrikaansche provin cie Constaiitine is pest uitgebroken. Uitgebreide maatregelen zijn door de over heid getroffen, om uitbreiding van de epide mie te voorkomen. Een groet aantal stations in de provincie is op last van de gemeente lijke autoriteiten gesloten en reizigers, die nog aankomen, worden terstond in obser vatie genomen en mogen voorloopig niet ver der reizen. Om de stad Constantine is een uitgebreid bewakingscordon opgesteld, zoodat practisch niemand in de stad kan komen, zonder tevo ren eerst aan een onderzoek onderworpen te zijn. Een Arabisch dorp moest op last van de autoriteiten door de bevolking worden ont ruimd. De huizen, waar zich pestgevallen hadden voorgedaan, werden in brand ge stoken. Een bekend filantroop overleden. Uit New York wordt het overlijden gemeld van den 82-jarigen Ameri- kaanschen filantroop Nathan Straus. Hij was in de Rijnpalt9 geboren en zeer jong naar Amerika geëmigreerd. Daar kwam hfj als medefirmant van belangrijke warenhuizen tot grooten rijKdom.Hij trok zich uit de zaken terug om voor zijn idealen te leven. Al zijn geld besteedde hij aan liefdadige doeleinden. Niet alleen in Amerika maar ook in andere landen deed hij veel voor de verstrekking van gepasteuriseerde melk aan kinderen. Tijdens den oorlog verkocht hij zijn stoom jacht de opbrengst schonk htf voor het voe den der oorlogsweezen in verschillende lan den. Ook voor Palestina heeft hij veel gedaan met name wat betreft de gezondheid der be volking. In 1914 bood hij een terrein aan voor de Hebreeuwsche universiteit te Jeru zalem. Zes jaar later schonk hij 20.000 voor de instandhouding der universiteit. Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag schonk hij 100.000 voor de Joden in Pales tina en stichtte hü het Nathan en Lina Straus health centre" te Tel Aviv, ten bate van menschen van alle rassen en gelooven. Gedurende de laatste 15 jaar moet Straus jaarlijks meer dan zijn inkomen hebben uit gegeven voor het lenigen van nood in de Vereenigde Staten en daar buiten. Politieke moorden in Sofia. Naar uit Sofia gemeld wordt, werden gisterenochtend vroeg de beide aan hangers van de Protogeroff-groep van de Raadgevingen en wenken bij het vervaardigen van de balans en bij het berekenen van de winst of het verlies. RAADGEVINGEN. Dit wordt het laatste artikel. Wij vervolgen met de voorbeelden uit het vorig artikel. 7. Hoe groot is de winst of het verlies in de gevallen onder 1 tot en met 5 genoemd, wan neer men in het afgeloopsn jaar f 1000 moest betalen wegens borgstelling voor een familie lid en deze 1000 niet tot de bedrijfsuitgaven mogen worden gerekend. Dit is dus het tegenovergestelde van het in opgave 6 gestelde. Toen werd er 1000 geërfd (extra winst post dus), nu moet 1CKK) worden betaald (extra verlies-post dus). Als de borgstelling niet was betaald (deze betaling geschiedde uit de kas van de zaak), zou er 1000 meer vermogen op 31 December zyn geweest. Men kan dus de berekeningen op dezelfde wijze opstellen, als in het vorig nummer werd vermeld, evenwel ga men dan uit van een ka-, pitaal op 31 December, dat 1000 hooger is. dan het in de opgaven vermelde kapitaal. Men kan ook als volgt te werk gaan 1 Winst 3.000 Borgstelling (extra verlies) - 1.000 Bedrijfswinst f 4.000 2 en 3 als 1. 4. Winst Nihil Borstelling (extra verlies) - 1.000 Bedrijfswinst 1.000 5. Verlies Borgstelling (extra verlies) 1.000 - 1.000 Bedrijfswinst Nihil Ten slotte nog een berekening van het privé-bedrag. 8. Bereken het privé-bedrag, wanneer het navolgende bekend is In geld voor privé uit de zaak-kas opgeno men 4.C00. Idem van het giro-tegoer 200. terugontvangen wegens teveel betaalde be lasting 150. Privé-schuld op 1 Januari 500, op 31 De cember f 200. Beide posten staan als schuld op de res pectievelijke balansen. Uit den winkel werd verbruikt voor 800 aan winkelgoederen. In de boeken is niets van dezen post nog vermeld. In het bedrijf is werkzaam een zoon, die 25 jaar oud is. (Hij is dus meerderjarig.) Deze zoon is ongehuwd en woont bij zijn ouders in. Hij krijgt een loon in geld, welk loon in het kasboek geregeld onder Loonen staat ge boekt. Bovendien heeft hij kost en inwoning. Hiervan werd nog niets geboekt. Kost en in woning te stellen op 300 per jaar. Er is een bediende werkzaam, die boven zijn Icon, alleen broodkost krijgt. Deze kost t? stellen op f 100 per jaar. Hiervan werd ook niets geboekt. De winkeljassen worden door de vrouw des huizes gewasschen. De kosten bedragen per jaar 20. Hiervan werd nog niets geboekt. Oplossing Privé volgens Kasboek 4.000 Giroboek - 209 4.200 Terug ontvangen belasting - 150 4.050 Privé-verbruik uit winkel 4.850 Kost en inwoning meerderjarige zoon 300 Broodkost bediende - 100 Wasschen Winkeljassen - 20 420 f 4.430 Privé-schuld 1 Januari - 500 3.930 Privé-schuld 31 December- 200 Privé-bedrag4.130 Zoo zijn wij aan het einde van onze ver handeling gekomen. Niet genoeg kunnen wy er den lezer op wij zen, dat deze artikelen slechts bedoelen te zijn Raadgevingen en Wenken, Macedonische revolutionnaire organisatie Rajco Spasoff en Nicola Daneff vermoord. Gelijk bekend werd de aanhanger van den Macedonischen leider Michailoff, Witkaroff op den huwelijksdag van koning Boris ver móórd. Spascff en Daneff werden van dien moord verdacht en slaagden erin te vluch ten. Toen de daders gearresteerd waren, wer den zij kort daarep weer door de justitie vrijgelaten, naar het heette wegens gebrek aan bewijsmateriaal. De aanhangers van Michailoff schijnen hun echter wraak gezwo ren te hebben. Gisterenochtend vroeg werden zij te Sofia met niet minder dan 10 revolver schoten door hen gedood. Er ontstond een paniek, waardoor de daders erin slaagden te ontkomen. Zij worden door de politie ach tervolgd. Een bevestiging van dit bericht is echter neg niet uit Sofia ontvangen. - Influenz a-e pidemie te N e w-Y o r k. Er heeft zich in New- York een groot aantal influenzagevallen van tamelijk kwaadaardigen aard voorgedaan, al dus wordt aan „de Tel." gemeld. De ziekte heeft den vorm eener epidemie aangenomen. Talrijke slachtoffers vallen plotseling bewus teloos op straat neer zonder eenig vooraf gaand ziekteverschijnsel en nadat de acute phase voorbij is, houdt de ziekte nog dagen lang aan. Doodelijke gevallen zijn tot dusver evenwel nog betrekkelijk zeldzaam. Vooral het personeel der kantoren en theaters heeft van de epidemie te lyden. De Metropolitan Opera is bijzonder zwaar getroffen. Er zijn op het oogenbiik zeven harer actrices ziek, alsmede de bedrijfsleider, de dirigent en tien leden van het koor. Niet vermoord maar ge trouwd.— Bijna anderhalf Jaar geleden verdween uit Sandhurst in Berkshire een 20- jarige dienstbode. Veertien dagen na haar verdwijning kreeg haar zuster een briefje van haar, dat ze zich niet ongerust moest maken en dat zij (de briefschrijfster) vol komen gelukkig was. Sedertdien had men niets meer van haar vernomen. Kortgeleden echter werd aan de politie meegedeeld, dat een soldaat, die in arrest zat wegens desertie, vage mededeelingen had' gedaan over het verdwenen meisje, dat hij vermoord en begraven zou hebben ergens in het Windsor Great Park In Surrey. De politie ging er aan het graven (om niet de aan dacht te trekken waren de agenten als ar beiders gekleed) en inderdaad vond men een vrouwenhoed en een actentasch met een vrouwenkleedingstuk er in. Een en ander werd aan de zuster der vermiste vertoond, die in den hoed het eigendom van de verdwenene meente te herkennen. Deze ietwat lugubere geschiedenis heeft thans echter een blijde ontknooping gevon den. Want door het portret van de vermiste in de krant herkende iemand daarin de schoonzuster van zyn vrouw, die gelukkig gehuwd te Greenwich woonde. Zij had om streeks den tijd van haar verdwijning met een anderen soldaat kennis gemaakt en was met dezen een paar maanden later in het huwelijk getreden. Daar de politie overtuigd is, dat er geen tweede meisje in het park begraven is, heeft zij het delven maar gestaakt, Hoe men een milliard aan goud telt. Een ambtenaar van het Britsch-Indische ministerie van finan ciën vertelt in een Engelschblad, - dat het bijna ondoenlijk is een milliard aan goud.*' tellen. Het behoorde o.a. tot zijn taak dt goudreserve van de Indische regeering te Calcutta te controleeren. De gelden waren in goud en zilver aanwezig en lagen in een brandvrij gebouw, dat aan het sprookje van Aladdin doet denken. Tien millioen pond sterling goud wegen ongeveer 90 ton, in In disch zilver meer dan 1700 ton, derhalve een geheele scheepslading. Iemand, die zulke sommen zou willen tellen met een snelheid van ongeveer i geldstuk per seconde, zou bij een werkdag van acht uur, zelfs wanneer hi) alle Zon- en feestdagen doortelde, tenminste een Jaar noodig hebben om 10 millioen pond sterling af te tellen. De sommen, die in deze schatkamer van de Indische regeering zijn opgeslagen, zijn ech ter belangrijk grooter en ze natellen is der halve een onmogelijkheid. Een groot deel van het geld wordt bewaard in goudstukken en zilvergeld, de rest in edele metalen, goud en zilver, in baren. „Geholpen door een groepje inboorlingen", vertelt de schrijver, „moest ik mij er toe be perken de zakken en de baren te tellen en de aldus gevonden getallen te vergelijken met die in de boeken. Een klein percentage van de baren werd nagewogen en uit de zakken wer den er eenige willekeurig uitgekozen, die dan nauwkeurig geteld en onderzocht werden. Met de gouden baren ging dat het gemakke lijkst. Nadat hun aantal en gewicht gecon troleerd waren, werd een klein deeltje goud van een der baren afgeschaafd en ter on derzoek naar de munt van Calcutta gebracht om daar door de essayeurs onderzocht te worden. Een kamer ^van het gebouw bevatte niets dan zakken gouden souvereigns, elke zak inhoudende 2000 pond sterling. De rijen zakken werden geteld en vermenigvuldigd met het aantal zakken op iedere ry daarna werden van iedere rij tien zakken gewogen. Enkele zakken werden er uitgepikt en nauw keurig geteld. Ik had mijn hemdsmouwen opgestroopt, nam uit iederen zak twee handen vol munt stukken en liet de rest door de ambtenaren tellen. Het moest samen met wat ik in de hand hield, 2000 stuks zijn. Wanneer er een op de 1000 ontbrak, werd daar niet op gelet. Hetzelfde onderzoek geschiedde met de zak ken met zilverstukken, maar daarvan kon natuurlijk maar een kleiner aantal worden onderzocht. Op deze manier werd het mij duidelijk, wat het zou beteekenen een mil liard goud te tellen. v- Ernstige onlusten te Erfurt. —Te Erfurt is het Maandag en gisteren tot ernstige onlusten gekomen. BU de machinefabriek van Henri Pelt en Co. was onlangs tot staking overgegaan, omdat de directie een loonsvermindering van 6 overeenkomstig de scheidsrechterlijke uit spraak voor de Thüringsche metaalindustrie had toegepast. Na de bindend verklaring van uitspraak had ongeveer de helft der arbeiders het werk hervat, terwijl de andere helft, die voor het grootste gedeelte uit communisti sche elementen te. Reeds Maan willigen door stal de fabriek samen vallen, zoodat de gebruik moest uur bij het wissel -den zich dezelfde toen zij, nadat wond was, de str een hagel van st daarop van haar het gevolg dat - een schot doodel een ander persoon gewond werd. Mevrouw J niet zoet te kun ze maar eens b voorzingen Marie Daa dreigd, mevrouw. EEN FAÏLLISS LEEUWARDEN, heeft heden het d bank uitgesproken Groningsche Disco Dit faillissement justitie te Groning rechtbank uitgespr gemeen belang en toond het verband sche Disconto-Ban Landbouwbank te één directie stonde ter lo. dat het tekc niet het algemeen 2o. dat de direc men in verband me lei verband houde recteur der Discon 3o. dat bij een is gebleken, dat de ningsche Disconto- Krachtens de f kosten van het fai nietigd, ten laste geval ten laste var den, die veroordee: bedrag van 1627 •f. Zaterdag 1' hopen onze g£ JAN DOI e LOUWERII hun 25-jaHge ging. te heiden Hunne dank •If *Vlissingen, 14 j I Tulpenlaan I Met blijdschap van de geboorte ADRU A. P. PAI M. PALIN Vüssingen, 13 J; Bonedijkestraa EtpïitaBSC'; J. C. DE van Scheldestr; GROENEW aiiiiiniiiKiimiiinat!: Wegens stijginj prijzen zien de verplicht den pri tot 9 cent per Ki HE ■HiimiiKiiniiKüMii Denkt van „Kunst na, Maandag 19 in de „Oude Vr prachtprijzen bi VAN BOVEN Prachtig In Mooie n Verschillend Koper bini Beialing slech maand, omgaand in ROTTE! 90s rzeeoi.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2