1000 500 300 PL0UVIER opbumihg WARME PANTOFFELS WOENSDAG 14 JANUARI EERSTE BLAD E STAND HTLIJNEN E VLISSINGEN UD A No. 11 69e Jaargang 1^31 Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walsiraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieu ws MARINE EN LEGER SPORT FAILLISSEMENTEN AANBESTEDINGEN BUITENLAND URG. L E N A. Despinois— an Sorgen—van den DEN: 81 j., geh. met J. F. alraven, 25 j., ongeh. ongeh. d. Jan. Perim an. te Duinkerken lott. van Kaapstad n. te Havre Jan. te Madras Batavia n. Rott. van Villagarcia 11 Jan. Finisterre Jan. te Kaapstad n .Perim Jan. Dakar 12 Jan. van Colombo 11 Jan. v. Belawan ran. van Marseille LUisr.) 12 Jan. 12 u. l ,ott. van Japan n. Perim 10 Jan. Las Palmas Tan. Gibraltar p. 12 Jan. Sagres 9.41 22.28 10.53 23.25 Luto's, Fietsen tuigen. arl uur 4.42 4.43 makelijkheden, Tooneelvoorstelling uw, 8.15 uur. Uitvoering revue- en naar Kracht", „de 8 uur. Uitvoering ten bate Grand Hotel Bri- - Openbare vergade- ,de Oude Vriend iet niet meer weten, men ook nog een ge en vinden, een wees- mering aan de film .lweer vergeten, rine street en Simset tuk bouwgrond. Vroe- imount studio's, doch en alles ging tegen hoek en men kan >g een groot betonnen vier kanten. Er zou ,t zijn, om het op te men het waarschijn- ïblok stond een gou- ligen van de Mille's n zijn korte bestaan, De meest bekende een paar jaar langer maar het grootste Vooral als het suc- films niet zoo groot iwens in het snel-Ie- al te veel met souve- Tauber. egonnen met het op- iluidsfilm „Die grosse Richard Tauber de Tauber zal de onver- :abaret-actrice Margo werken. Frans Lehar sche films, che films zullen bin- het eerst buiten Rus- 3ehalve de reeds aan- rtransport" van Iwa- Bek-Nasorow, zijn as Leben ist schön", 'eg ins Leben" (een ibleem der opvoeding ideld). „Don Diego" ureaucratie)Kosma- (een documentaire irksik") en Tsjerwia- naar den roman iris in Amerika. het succes in New- blaue Engel". Deze is vijl op het oogenblik Jaris" en „Zwei Her een bijzondere popu- ti. „Variety" teekent >r het eerst in de bi- dat een stel buiten- ek is, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop. Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 14 JANUARI. De havenfeesten. Zaterdag 17 Januari wordt de eerste uit voering ten bate van bovengenoemde feeste lijkheden in het Grand Hotel Britannia ge geven. Programma a. Orkest onder leiding van Theo Höfelein Overture „Het gouden Kruis" van Ignaz Brüll, Suite „Aus aller Herren Lander" Deutsch, Huldigingsmarsch uit Jorsifalgar van Grieg. De heer A. S. van Kesteren, fluitist, kan als or.^_stadgenoct ons Vlissin gen niet vergeten, en werkt mede aan het sympathieke doel. b. Bariton-soli door Adriaan Hollaers „Morgen" en „Zueignung" van Richard Strauss, „In 't woud" van Loots, „Air Héro de" uit de opera „Herodiads" van Massenet. c. Mannenkoor „D.O.U." onder directie van Adriaan Hollaers diverse liederen. d. Damesgymnastiekvereeniging„Lichaams- ontwikkeling", onder leiding van den heer L. van der Steen Knotsoefeningen, Danse pastorale (Hooidans), Een vroolijk halfdozijn. e. Gemengd koor met orkest onder Theo Höfelein„An der schonen blauen Donau' van Johann Strauss. Onsterfelijk succesnum mer Deze uitvoering is circa elf uur afgeloopen. Daarna Reuzen-attracties. Dansorkest „The jolly Britanr.aders. ConclusieNiemand ontbreekt. Zaal uit verkocht. Herhaling noodzakelijk. "Le plalsir est en route l Rien ne l'arrêtera Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bjj den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 14 grondwerkers, 7 metse laars. 2 meubelmakers, 13 opperlieden, 7 schil ders, 1 steenzetter, 6 timmerlieden, 1 verver, 1 waterbouwkundig-opzichter, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 1 kleermaker, 2 schoenmakers, 148 metaalbe werkers, 1 banketbakker, 2 magazijnbedien den, l slagersleerling, 1 tuinman, 1 kruide niersbediende, 1 looper, 1 chauffeur, l kell- ner, 20 transportarbeiders, 1. inspecteur (as surantie), 12 kantoorbedienden (w.o. 6 vrou welijke), 1 portier, 1 werkster, 1 dienstbode, 8 varensgezellen en 78 losse arbeiders. Totaal ingeschreven 328, vorige week 302 personen. Alzoo een vermeerdering van 26 werkzoekenden. SOUBURG. In het lokaal „Rehoboth" wordt Zaterdag a s., des avonds 8 uur, een lezing gehouden door dr. O. Norel, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, vroeger te Vlissin gen. Hij heeft tot onderwerp gekozen: „Is het in dezen tijd mogelijk in God te geloo- ven Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. BRESKENS. De visch- en garnalenvangst is tegen woordig van zoo weinig beteekenis, dat even als uit Vlissingen een achttal visschersvaar- tuigen naar Den Helder* zijn vertrokken, om vandaar op de garnalenvangst uit te gaan. Er schijnt daar nog heel wat visch te zitten en ook de garnalenvangst is veel loonender dan in onze omgeving. De reis van de Banckert en de Heemskerck. Bij het departement van defensie is tele grafisch bericht ontvangen dat Hr. Ms. Banckert" den 13en Januari des voormid dags te 7 uur Dungeness is gepasseerd, dat Hr. Ms. „Heemskerck" den 13en Januari te 10.30 eveneens Dungeness is gepasseerd en dat Hr. Ms. „Witte de With" den 13en Ja nuari te 12 uur Catharine Ppint is gepas seerd. E>e luiteant ter zee 2e klasse bij de Kon. Marine-reserve M. J. van den Burgt is 16 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Herhalingsoefeningen infanterie. Be opkomst van psrsoneel van het wapen der infanterie bestemd om dit Jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, is vastgesteld als volgt De korporaals en soldaten van de lichtin gen 1926 en 1928 van het le, 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 17e, 19e en 22e infanterie, benevens de regimenten grena diers en jagers van 10 tot en met 26 Septem ber en van het 5e, 7e, 16e, 18e, 20e en 21c regiment infanterie van 13 tot en met 29 Augustus. De onderofficieren komen een week eerder onder de wapens. VOETBAL. Wat is tempo Onder bovenstaanden titel komt in de N.A.C.-klok van de hand van den heer V(erlegh) het volgende stukje voor Bij voortdurende herhaling houden we on zen spelers voor, in een wedstrijd te zorgen voor een hoog tempo en het is karakteristiek, dat een slechte wedstrijd parallel gaat met een laag tempo. Misschien is het daarom nuttig, even een nadere verklaring te geven, van wat men onder tempo verstaat. Degenen, die meenen, dat tempo hetzelfde beteekent als hardloopen, kunnen we spoedig uit den droom helpen tempo en hardloopen hebben niets met elkander gemeen. Niemand zal de waarde van snelheid, waaronder we verstaan, snel zijn op korten afstand van 10 tot 40 M. daarop komt het immers aan, gepaard aan een zeer snellen start, willen miskennen. Maar dit is voor een hoog tempo wel een prachtig hulpmiddel, Klasse I (oude doffers) le pr. K. van Bel- zen, 2e pr. W. van Uxem, 3e pr. A. de Visser, 4e pr. A. Ots, 3e pr. P. Schenkel, 6e pr. L. J. Izeboud, 7e pr. W. Hendriks (Middelburg), z.e.v. L. J. Izeboud. Klasse II (oude duivinnen) le pr. A. Ots, 2c pr. P. Schenkel, 3e pr. N. van Hoorn, 4e pr. J Kats, 5e pr. J. de Bree (Middelburg), 6e pr. J. de Buck (Middelburg). Klasse III (1-jarige doffers) le pr. A. A. van den Berge, 2e pr. R. Dirven (Middelburg), 3e pr. J. Kats, 4e pr. C. J. Kuzee (Goes), 5e pr. J. W. Hanssen, 6e pr. A. de Visser. Klasse IV (1-jarige duivinnen) le pr. A. de Visser, 2e pr. L. Frankin (Goes), 3e pr. N. van Hoorn, 4e pr. J. de Buck (Middelburg). 5e pr. J. Stroo, z.e.v. L. van Zorge. Klasse V (jonge doffers) le pr. J. Roelse, 2e pr. P. Schenkel, 3e pr. K. van Belzen, 4e pr. J. van Akkeren, 5e pr. J. van Wezel, 6e pr. A. A. van den Berge, 7e pr. R. Dirven (Mid delburg), 8e pr. R. Dirven (Middelburg). Klisse VI (jonge duivinnen) le en 2e pr. A. Ots, 3e pr. A. de Visser, 4e pr. A. Ots, 5e pr. J. Mol (Goes). Schoonste vogel van de tentoonstelling duivin van A. Ots. De prijswinners achter wier namen geen plaats vermeld is, wonen te Vlissingen. De rechtbank te Breda heeft in staat van faillissement verklaard J- I. Monteau, agent in landbouwzaden te Poortvliet. Rechtër- commissaris mr. A. Bisscpop Boele. Curator mr. A. J. van der Hoeveri te Tholen. 18. Straatweg tusschen Westelijk en Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor deze perceelen geen inschrijvers. Voor de combinatie J. H. v. d. Ven, 6060 M. Wandel 5981 P. J. van de Sande 5200 A. J. Cambier ƒ4980. 19. Straatweg Ter Neuzen—AxelJ. Adriaansens, Ter Neuzen 2i70 A. van der Straaten, Ter Neuzen ƒ2790. 20. Straatweg WalzoordenHulstJ. H. v. d. Ven 4195 A. van der Straaten, Hans- weert 3980 J. de Bree, Ter Neuzen 3740 W. J. de Bruijn, Ter Neuzen 3596 P. J. v. d. Sande 3483 J. Adriaanssens 2957 en J. F. AdriaanssensPolvliet, Hontenisse 2956. 21. Steigerdam enz. te Walzoorden J. P. AdriaanssensPolvliet 767. Combinatie 19 en 21 A. v. d. Straaten, Hansweert 3950 J. de Maagt, Hontenisse en P. Dees, Sas van Gen* 4441 J. H. v. d. Ven 3800 J. de Bree 3620 P. J. de Bourgraaf.Wemeldinge 3558 P. v. d. Sande 3590 en J. Ardiaanssens 2944. 22. Drijvende aanlegplaats te Vlissingen P. J. v. d. Sande 1325 J. J. Jansen, Mid delburg 1080 P. J. de Bourgraaf f 1025. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat werd heden aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg aanbesteed A. Het uitvoeren van baggerwerk in het Veergat in de nabijheid der buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere, in de Zandkreek nabij Koitgeue en in den Oos telijken mend van de Zandkreek nabij Cats, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. Ingeschreven werd bij 48-urige en bij 55- urige werkweek. Inschrijvers N.V. v.h. A. Prins Th.Azn. Sliedrecht 68.800 en 63.800 N.V. v.h. A. maar geen vereisclite. Zelfs spelers, die niet snel zijn in den zin hierboven bedoeld, kun nen voor een snel tempo zorg dragen en er toe medewerken. Waarop het aankomt, is Denken en handelen moet één zijn niet treuzelen niet pingelen snel den bal doorgeven snelle actie en reactie enz. en dit alles met een goeden grondslag aan bal techniek en positiespel. Het is vanzelfsprekend, dat deze laatste eigenschappen bij tempo een zeer voorname rol vervullen, want bij gemis daarvan heeft een speler niet alleen veel tijd noodig om tot handelen over te gaan, maar ontbreekt ook meestal een nuttige uitwerking. Een paar voorbeelden mogen ten slotte de bedoeling van dit artikel duidelijker weer geven. Wanneer een half-speler op eigen helft den bal in zijn bezit heeft, dan gebeurt het nogal eens, dat hij den afstand van 10 tot 30 M., welke hem van zijn voorhoede scheidt, loopend aflegt, in plaats van den bal het werk te laten doen, d.w.z, direct met een langen pas door te' geven. Niet alleen, dat een dergelijk speler zich onnoodig vermoeit, dat zijn voorhoede gevaar loopt buitenspel te geraken, dat de tegenpartij allen tijd heeft zich op te stellen en te herstellen, maar door zijn langzame en tijdvorderende handeling wordt het tempo gedrukt. Wanneer een voorwaarts driemaal om een zelfden tegenstander heendraait, hoe aardig ook om te zien, dan is hij nog even ver als toen hij begon. In dat tijdsverloop zijn de overige spelers ook buiten actie, wat meestal funeste gevolgen heeft. Een nuttig speler zendt den bal zoo mogelijk direct, of zoo spoedig mogelijk, nadat hij zich van een tegenstander ontdaan heeft, door naar een, in gunstige positie staand, partijgenoot. Dat brengt leven in het geheeldat voorkomt, dat het spel op zekere oogenblikken dood wordt. Er zijn nog honderd andere voorbeelden aan te halen elk ontwikkeld speler met be grip van het spel, heeft ze echter bij keus en te keur zelf voor het grijpen. We hebben alleen de bedoeling gehad om even te laten voelen, wat wel en wat niet tot een hoog-opgevoerd tempo kan mede werken. Een hooger tempo dan de tegenpartij legt voor driekwart den grondslag voor de over winning. Houdt er dus onder alle omstandig heden rekening mee. Postduiven. Zaterdag en Zondag werd in de zaal „Mer- curius" te Middelburg, door afdeeling D van den Algemeenen Nederlandschen Bond van postduivenliefhebbers de derde wel geslaagde tentoonstelling gehouden. De leiding van de tentoonstelling was opgedragen aan de post duivenvereniging „Snelpost" te Middelburg. Keurmeester was de in de duivenwereld wel bekende heer Jos. Nooteboom uit Roosen daal. De volgende prijzen werden behaald Door Ged. Staten van Zeeland werd heden aanbesteed het herstellen, vernieuwen en onderhouden, wat de perceelen la, 4, 6, 11, 14, 20 en 22 betreft vedurende één jaar en wat de overige perceelen aangaat gedurende 3 jaren, ingaande 1 Januari 1931, van de pro vinciale wegen en andere werken in Zeeland, in 23 perceelen en in combinaties, te weten la. Straatweg van Zierikzee naar Zijpe A. J. Verhaal, Dreischor en J. den Oude, Zierikzee 5660 J. H. v. d. Ven, Vlissingen 5156 W. Wandel, Nieuwerkerlc 4700. lb. Straatweg van Zierikzee naar Brouwers haven A. J. Verhaal en J. den Oude 8550 J. H. v. d. Ven 7654 M. W. Knuist, Goes 7342 W. Wandel 7300. 2. Veerdam en steiger te Zijpe en werken te Zierikzee M. Krijger, Bruinisse 552. 3. Steiger, steigerdam, toegangsweg en wachthuisje bij StavenisseA. Westdorp, Stavenisse 900. 4. Straat- en grindweg langs Wolphaarts- dijkM. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 'sHeer Arendskerke ƒ4290. 5. Veerdam, steigers enz. te Wolphaartsdijk geen inschrijvers. 6. Straat- en grindweg van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekenskerke geen inschrijvers. Combinatie 4 tot en met 6 J. H. v. d. Ven 13280 M. Wandel, Schoondijke 12611 M. W. Knuist en J. Knuist 12370 M. Hoo gesteger, Wemeldinge 12240 F. Duinhou wer Sr., Goes 12232 J. Haringsma, Kort gene 11750 W. v. d. Linde, Kattendijke 11675. 7. Veerdam, Steiger enz. te Kattendijke geen inschrijvers. 8. Steiger met toegangsweg te Borsselen geen inschrijvers. 9. Pontons met toegangsbruggen enz. te Hansweert en klinkerbestrating te Vlake. Geen inschrijvers. 10. Steiger te Hoedekenskerke geen inschrij vers. Combinatie 5 tot en met 10 M. Hooge- steger 5622 F. Duinhouwer Sr. 5600 W. v. d. Linde 5299 A. v. d. Straaten, Hans weert ƒ4890. 11. Straatweg tusschen Zuid-Beveland en Noord-BrabantJ. Haringsma, Colynsplaat 1625 M. Hoogesteger 1580 W. v. d. Linde 1547 en P. Duinhouwer Sr. 1545. 12. Steigers, veerdam enz. te Kamperland J. J. Jansen, Middelburg ƒ1630. 13. Steiger te Kortgene geen inschrijvers. Combinatie 12 en 13 J. Haringsma ƒ2450; J. M. de Kater, Kortgene 2408 A. van Hee, Kamperland 2378 H. Hoogesteger 2360. 14. Straatweg wederzijds Sluis A. J. Cam bier, Breskens 350 M. Wandel 347 P. J. v. d. Sande, Breskens ƒ284. 15. Straatweg BreskensNieuwvliet. 16. Straatweg Schoondyke—IJzenduke— Rijksgrens. 17. Straatweg Oostburg—Zuidzande, Hofman, Haarlem 63.000 en 54.655 E. van Noordenne, Sliedrecht ƒ52.500 en 45.480 N.V. v. h. J. Kraaijenveld, Slie drecht ƒ44.300 en 39.300. B. het vernieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunstwerken, gebouwen en verdere inrichtingen, behooren de tot het kanaal van Terneuzen, tot de Rijkswaterleiding bewesten en beoosten dat kanaal en tot de Rijkselectriciteitswerken van dat kanaal, gedurende 1931, 1932, 1933 en 1934 in drie perceelen en in massa, totale raming ƒ5900 per jaar. Voor de drie afzonderlijke perceelen waren geen geldige biljetten ingekomen. Voor de massa J. de Maegt en P. Dees, te Hontenisse en Sas van Gent 5795 J. J. Angoor, Terneuzen 5550 A. J. van Duijsse Terneuzen 5300 J. G. Verlaat, Kamerik f 5200 J. J. Thoma, Horst 5000 Gebr. de Pauw, Hansweert 5000 A. Guilliet, Ter Neuzen 5080 J. L. A. v. d. Ven, Vlissingen 4990 Aug. van Acke, Sas van Gent 4908 Gebr. de Zeeuw, Ter Neuzen 4898 en Gebr. de Pauw, Sas van Gent 4720, alles per jaar. UIT HET BELGISCHE PARLEMENT. De Belgische Kamer en de Senaat hebben gisteren hun werkzaamheden hervat. Bij den aanvang van de zitting brachten de voorzitters van Senaat en Kamer hulde aan de nagedachtenis van maarschalk Joffre. De kamer besprak vervolgens de interpella tie, die door de liberalen Devèze en Max tot d'u. minister van onderwijs was gericht be treffende de incidenten, die onlangs plaats hadden aan de Vlaamsche universiteit te Gent. Max betreurde het, dat de minister geen nauwkeurige instructies had gegeven aan de leiders van de universiteit van Gent. Spreker is van meening, dat de politiek, die door de regeering in de taalkwestie wordt gevolgd, niet tot een verzoening leidde. Hij wijst ech ter op het ernstig gevaar, dat op het oogen blik een nieuwe regeeringscrisis zou meebren gen. De minister van onderwijs antwoordde, dat hij voorbehoud maakte met betrekking tot de juistheid van de feiten, waarover door Max verslag was uitgebracht. Men heeft, zeide hij, een onjuist beeld van den toestand gegeven. Ik koester geen vijandige gevoelens jegens het instituut voor hooger onderwijs te Gent, maar het staat vast, dat prof. Hulin de Loo aan het instituut denzelfden cursus gaf als aan de Vlaamsche hoogeschqol, waardoor hij in strijd handelde met de wet. De rector der universiteit moest hem hierop wel wijzen. De minister veroordeelt het geweld, dat door sommige studenten werd gepleegd. De «■-'-".'cligen werden niet ontdekt, noch door c' rector noch door het parket. VERLENGING VAN DEN DIENSTPLICHT IN FRANKRIJK In parlementaire kringen schrijft men aan den minister van oorlog, Barthou, het voor nemen toe, aan de kamers voor te stellen den diensttijd, thans op één jaar gesteld, weer te verlengen op 14 of 15 maanden, teneinde te voorzien in het tekort der lichtingen, dat veroorzaakt is door de geringe geboorten tij dens de oorlogsjaren. De mededeeling vond echter weinig geloof men zag er meer een poging in om de gemo- dereerden te doen gelooven, dat het ministe rie zich van de socialisten wil losmaken, aan gezien natuurlijk de socialisten onmiddellijk front zouden moeten maken tegen een minis terie, dat een diensttijdverlenging zou voor stellen. GROOTE CAMPAGNE VOOR SPAARZAAMHEID IN ENGELAND INGELUID. Op 27 Januari a.s. zal volgens de „Morning Post", met een groote vergadering een scher pe kruistocht voor een grootere spaarzaam heid in het beheer van staat en gemeenten worden ingeleid. De beweging draagt niet het stempel eener bepaalde partij, wat reeds daaruit blijkt, dat op de eerste vergadering, de Liberaal Lord Grey en de Conservatief Sir Robert Home, de vroegere kanselier van de schatkist, het woord zullen voeren. De „Morning Post" verklaart dat het dui delijk is dat geen der politieke partijen zich tot eèn programma van giaoteré spaarzaam heid zal laten overhalen, wanneer niet door de openbare meening in deze richting een krachtige druk wordt uitgeoefend. ONRUST OVER DEN VLOOTBOUW IN FRANKRIJK EN ITALIË. De „Echo de Paris" doet opmerken dat de Engelsche openbare meening zich meer en meer verontrust omtrent de hervatting van den vlootbouw in Frankrijk en in Italië. De „Daily Telegraph" oordeelt dat Italië de oppermacht tracht te bekomen in de Mid- dedllandsche Zee, veel meer dan met Frank rijk van gelijke macht te worden. Daarbij worden cijfers aangehaald, die aantoonen, dat de Italiaansche werven met volle rendee ring werken. De Londensche briefwisselaar van de „Echo de Paris" wijst ook op het ontwerp van den Italiaanschen minister van zeewezen om kruisers te bouwen bestemd om met de Fransche kruisers te dingen, dat ter studie ligt. De politieke kringen te Londen volgen met groote belangstelling de politiek van Italië tegenover Turkije, Rusland en Griekenland. Men is er van overtuigd dat Rome om die oppermacht in de Middellandsche Zee te be komen, geallieerden zoekt in de Zwarte Zee. De Britsche admiraliteit oordeelde het noodzakelijk, enkele weken geleden, haar eskader van Malta naar Griekenland en op de kusten der Aziatische Zee te zenden. VERBIJSTERENDE ONTHULLINGEN OVER DE RUSSISCHE LUCHTMACHT. De „Daily Mail" heeft verbijsterende ont hullingen gedaan over Rusland's luchtmacht. Achter de camoufleerende schermen van een burgerlijk vliegercorps wordt, zoo zegt zij, het luchtwapen der sovjets voor de gehoopte communistische overwinning over het overige Europa in gereedheid gebracht. Sedert 1921 is men bezig met de organisatie van de lucht macht en nu heeft zij reeds een geduchte afmeting en sterkte bereikt. Zij wordt krach tig geoefend in offensieve krijgsverrichtingen in alle omstandigheden van weer en wind en dit feit begint meer dan één naburig land te verontrusten. Volgens de meening van des kundigen, zou Rusland in de lucht al met andere Europeesche landen gelijk en sommi gen vooruit zijn, zoowel in de praktijk van het vliegen als in uitrusting. Er worden, zoo gaat het blad voort, ont zaglijke sommen besteed voor het weten schappelijk onderzoek naar bereiding en ge bruik van vergiftige gassen. Aan de oplei dingsscholen voor burgerlijke vliegers krijgen dit jaar 18.000 vliegers en vliegsters hun op leiding. Er hebben namelijk vele vrouwen bij de luchtmacht dienst genomen en zij worden even goed als de mannen in alle takken van het militaire vliegwezen met inbegrip van bombardeeren geoefend. Achter de organisa tie zitten Duitsche deskundigen, van wie er thans meer dan 6000 in zoogenaamde burger lijke betrekkingen als instructeurs en com mandanten dienst doen. zy vormen de meerderheid van den technischen staf van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1