TTEN 1000 500 300 150 25 Uitvoering ten hate van de Havenfeesten PL0UVIER opruiming WARME PANTOFFELS MAANDAG EERSTE BLAD Prachtig van weergave!!! n nikkel E *"!PS YPOTHEEKBANI mdbrieven BELZEN Markt 6 No. 9 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tslef. 10. Postrekening 66287 12 JANUARI en GEMEENTEBESTUUR Stads- en Provincienieuws DENKT U AAN DE SPORT ntal dergenen, m :s wijst er op, B ft niet lang te 1 zyn. skantoren. Nederland zijn 1 ling gebracht1 ren. De plaats, arief van geen g in Zeeuwsch- 1 Urk verhuist, 1 zwaar om zich 1 r geven boven g niets. >or Adviezen", g DE VRIES. I 33. i e 38. üüiüüisiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiï IYYFARX 20 KER ft van Januari gelegenheid coope vracht ting Amster- echt en VAN Xmsterdam- ntwerpen en 'ende. \NCKE Co. RIKZEE baar: 1 1/ O' /2 10 n bij de Heeren RS ZOON even in omloop tiillioen gulden. iiiBüimiiiBiiiHiiiaiun jSs maker, straat 53 naar iiiniiiiniiiHiiiiBiniBiiia H UKCllLAIRtS HE KAARTEN e Enveloppen. 1 DE VELDE Jr. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VOLKSTELLING. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen herinneren hen, die by de Volkstelling zijn overgeslagen, aan hun verplichting om van dit verzuim kennis te geven ter secretarie der gemeente hunner werkelijke woonplaats vóór 1 Februari 1931. Voor leden van huisgezinnen rust de ver plichting tot kennisgeving van het verzuim op het hoofd van elk huisgezin. Vlissingen, 12 Januari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN, 12 JANUARI. Verkiezing Prov. Staten. De Statenkring Vlissingen van de Christ, Hist. Unie vergaderde Zaterdag tu Vlissin gen tot nadere besprekingen der a.s. Prov. Statenverkiezingen. Daar de Statenkrlngen der Christ. Hist. Unie in Zeeland met een afcKsoöerïUke can- didatenlijst zullen uitkomen, welke lijsten zullen worden verbonden, werd op genoemde vergadering een lijst van 11 personen voor Vlissingen en omjeving opgemaakt. In de volgende vergadering zal met de af gevaardigden der kiesvereenigingen de volg orde der candidaten worden vastgesteld. Door aanvulling eener vacature is het be stuur voltallig en bestaat uitMr. W. J.Wol- dringh van der Hoop, Westkapeile, voorzit ter, W. Huson Wlz., Vlissingen, secretaris, M. Arendse Mz., Souburg, penningmeester, en P. Janse Zz., Biggekerke, B. J. de Melj, Rit- them, w. de Ridder, Vlissingèn, A. de Smit, Koudekerks, J. Stroo, Zoutelande, C. de Vis ser, Souburg, als leden. „D.O.U." gevaardigden van diverse vereenigingen wa ren aanwezig, er is verscheidene malen ge speecht en menig blijk van waardeering heeft de jubilaresse mogen ontvangen. De bijeenkomst werd geopend met een toe spraak van den voorzitter van D.O.U., den heer J. de Ruijter, die allen de zaal was zeer goed bezet een hartelijk welkom toe riep en wees op de goede Zeeuwsche gewoonte om de kroonjaren te vieren en den zwaren strijd om het bestaan, dien alle vereenigingen, vooral tegenwoordig, hebben te voeren. Spr. memoreerde, dat twee leden nl. de heer C. Snoep, secretaris, en de heer A. Laport, pen ningmeester, vanaf de oprichting het ver- eenigingsleven hebben medegemaakt, voor welke onkreukbare trouw hen dan ook terecht hulde werd gebracht. Vijf en dertig jaar is een respectabele tijd Spr. hoopte voorts, dat deze avond er zou toe mogen bijdragen, dat er meer toenadering komt tusschen de dillet- tantenvereenigingen in onze stad, dat voor het mannenkoor een tijdperk van bloei moge aanbreken en het ledental, onder de bekwame leiding van den directeur, den heer Adriaan Hollaers, flink moge toenemen. Vervolgens deed de secretaris voorlezing van de ontvangen gelukwenschen der Chris telijke zangvereeniging „Hosanna", der zang- vereeniging „Looft den Heer", van den oud directeur den heer J. A. Hollaers, van het Marine Sanatoriumfonds, der mandoline-ver. eeniging „Tovido", van de harmonie „Ons Genoegen", benevens van de harmonie „St. Caecllia", welke tevens een herlnneringsme- dsille vereerde. Van ds daarna geboden gelegenheid tot j eoraplimsmteeren werd ruimschoots gebruik j geuisskt. Achtereenvolgens bestegen dan ver- j togeiïV/öordigers van de navolgende vereeni- j gingen het podium en boden onder het uit- op ZATERDAG 17 JANUARI A.S., Wij verwachten in het Grand Hotel „BRITANNIA"?? U allen iIZie advertentie van Woensdagavond a.s. „Pilgerchor" uit Wagner's Tannhauser is niet gemakkelijk en „Schulink's oolijke „Grietje van den Mulder" blijft eên gaarne gehoord nummer. „Ik wist niet, dat mannenzang zoo mooi kon zijn", hoorden we iemand zeggen. Er is onder den nieuwen directeur, den heer Adri aan Hollaers, dan ook met liefde en animo gezongen en aan uitspraak en voordracht is het zeer goed merkbaar, dat hier een be,- roepszanger en zangpaedagoog den scepter zwaait. Onder zijn leiding brachten „Vlissin gen" en „Koudekerke" gezamenlijk het be kende „Gebed" van Bortnianski en Kreut- zer's .„Herders Zondagslied" ten gehoore, Hst gold hier vanzelf een opluistering van den avond, en als zoodanig mogen we op de stem- men-verhouding niet aanslaan. Doch wel vormt dit samengaan een pleidooi voor de hiervoor door ons neergelegde gedachte om trent samenwerking. Als een gemengde zang vereeniging op deze manier eens over zoo'n De mist. Door den dikken mist is de Harwich-boot „Antwerp", bestemd naar Antwerpen, Zater dag hier binnengeloopen om de passagier te ontschepen, die per trein hun reis hebben voortgezet. Voorstellen voor den gemeenteraad te Middelburg. De lijst, die Burg. en Weth. van Middel burg hebben overgelegd, bevattende opgave van hetgeen men met het vastrechttarief met verschillende electrische apparaten kan doen bij verbruik van 1 KWTJ stroom, dus in casu voor 8 cent, luidt als volgt 1. Friseertangwarmer 4 uur branden 2. insluithaard 20 minuten op volle capaciteit 3. verplaatsbare kachel 1 uur op volle capa citeit 4. voetenmatje 25 uur5. bedkruik 15 maal op volle warmte brengen 6. broei- compres 30 uur7. hoogtezon 16 uur8. De Vllsslngsche haven. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft In de Nieuwjaarsrede die de burgemeester van Vlissingen in den raad heeft gehouden en waarin hij den gebruikelijken terugblik sloeg op het afgeloopen jaar (dat voor Vlis singen lang niet slecht blijkt te zijn geweest) deed hij ook eenige mededeelingen over de nieuwe buitenhaven. De kaaimuur is geheel gereed en de omlig gende terreinen zijn opgespoten. Men weet echter dat reeds thans de haven als kolen- haven in gebruik is en dat de Steenkolen Handelsvereenigirg daar een bunkerstation heeft gevestigd. Dit blijkt al heel wat afne mers te vindentegen 238 schepen in 1929, bunkerden er bijna 300 (299) in 1930. Men heeft wel eens getwijfeld over het nut van de nieuwe haven als aanloophaven. Men ziet nu hoe die twijfel, alleen reeds op het stuk van bunkeren, door de feiten wordt ge logenstraft. Genoegelijke avonden voor de verpleegden in het gast- en ziekenhuis. De verpleegden in het gast- en ziekenhuis alhier genieten den laatsten tijd in bijzon dere mate de belangstelling van weldadige Ingezetenen. Was het op den Oudejaarsavond de bur gemeester, die alle verpleegden en verplegen- den verraste met een royale tractatie, jl. Zaterdag was het de heer M. Laernoes, die kr gelegenheid van zijn 70en jaardag zoo wel de verpleegden als alle beambten op ruime schaal deed tracteeren. De heer H. J. van Westen vergastte bo vendien op den avond van dien dag de oud jes op een vertooning met zijn filmtoestel en bezorgde hen daarmede enkele uren van groot genot. Alles bij elkaar genomen waren zoowel de Oudejaarsdag als jl. Zaterdag extra dagen voor de bewoners van liet gast- en zieken huis, waaraan ze nog lang met genoegen en dankbaarheid zullen terug denken. Vlissingsch Mannenkoor 1896—1931. Concertgebouw. Zaterdagavond gaf deze vereeniging een Jubileum-feestuitvoering ter gelegenheid van haar vijf-en-dertigjarig bestaan. Tal van af- spreken van hunne gelukwenschen medailles, bloemen enz. aan de gemengde zangvereeni ging „D.O.V." (medaille), „De Kleine Stem", (bloemenmand), de harmonica-vereeniging „Crescendo" (medaille), de mandoline-ver- eeniging „Apcllo" (bloemenmand), de caba retclub „Kunst naar Kracht" (medaille). Zooals wij in ons blad bereids hebben me degedeeld was onder leiding van „Vlissingen Vooruit" een huldigings-comité gevormd. Na mens de vereenigingen V.T.V., Vlissingen Vooruit, Kunst naar Kracht, Koningin Wil- helmina, Kinderspeeltuin en den heer S. M. Polak, voerde de heer Kees de Ruijter het woord. Spr. uitte de beste wenschen voor het jubileerende koor, wekte op tot samenwer king der onderscheidene corporaties in het waarachtige Vlissingsche vereenigingsbelang en vertrouwde dat de vele genoodigden van hedenavond ook hun blijken van sympathie niet zullen onthouden op de gewone uitvoe ringsavonden van het mannenkoor. Daarna bood spr. uit naam van vorengenoemde licha men een geschenk in enveloppe aan en stelde hij een driewerf hoera in op de jubilaresse, waarmede de aanwezigen spontaan instem den. Alle woordvoerders werden door den voor zitter op zeer toepasselijke wijze beantwoord en alle toespraken werden door het publiek krachtig onderstreept. Later op den avond deed de heer J. de Ruijter nog mededeeling van de ontvangst van twee bloemenmanden, nl. van de gemengde zangvereeniging „Zang Veredelt" te Koudekerke en van de R.-Kath. tooneelvereeniging „Vriendenkring" alhier. Gaarne voegen wij ook van deze plaats het mannenkoor een felicitatie toe, moge zijn be staan zich in de toekomst kenmerken door een machtig „crescendo". Over de geuite wen schen van samenwerking enz zouden wij nog heel veel kunnen schrijven. Op* één punt wen schen we slechts te wijzen en dat is op de uitwisseling van krachten bij uitvoeringen enz. Laat men eens beginnen met de fnuiken de bepalingen voor de leden te herzien, opdat ieder zich in volle vrijheid bewegen kan. Zoo'n officieel gedeelte behoort nu eenmaal bij een herdenkingsfeest. Komen we nu tot de eigenlijke uitvoering, waaraan de mando- line-vereeniging „Apollo" onder directie van den heer P. C. Oorschot en de gemengde zangvereeniging „Zang Veredelt", welke even eens door den heer Adriaan Hollaers gediri geerd wordt, welwillend medewerkten. D.O.U. was zeer gelukkig, zoowel wat de samenstelling van het program als wat de wijze, waarop dit ten gehoore werd gebracht, betreft. Er werd uitnemend begonnen met Schubert's immer mooie „Die Nacht", wat gelukkig op Duitschen tekst gezongen werd. Er was een goede evenredigheid in den har- monischen samenklank, wat ook uitkwam in „Veneta" van F. Abt en dat bovendien uit blonk door punctueel verzorgde dynamiek in het „Salve regina". Van de overige cappella liederen werd „Kabels" van Bortnianski frlsch en opgewekt gezongen en de stemmen- gangen kwamen goed tot hun recht het kwantum bassen en tenoren beschikken kon Wat zou dan de toonkunst-beoefening ge diend worden Dat woorden en muziek toch onafscheidelijk zijn, bleek wel in het lied van Kreutzer, wat veel aan schoonheid verloor, doordat het op een vertaald gedicht gezongen werd. „Zang Veredelt" alleen kwam uit met „Avondklokken" van Abt, „Moeder en Kind" van Zijderlaan, een juweeltje van schoon heid, „Kindergedachten" van Nico van der Linden (woorden van Adama van Scheltema) een lied wat slagvaardigheid en attentie van de zangers eischt en het oud-Hollandsche geestige „Patriottenlied". Zeer verdienstelijk hebben de Koudekerkenaars van beiderlei kunne onder Adriaan Hollaers gezongen. In hun schilderachtige kleeding deden zij ons nog denken aan zuivere natuurstemmen, waarvan toch een groote bekoring pleegt uit te gaan. Aan de kennismaking bewaren we alzoo een aangename herinnering jammer dat enkelen van hen die bezoedeld hebben, door hun gedrag gedurende het zingen van „D. O. U." „Apollo" wisselde den zang af met een zes tal nummers voor mandoline-orkest. Onder leiding van den heer P. C. Oorschot werd met schitterende fraseering en nuanceering ge speeld, en werd een goed geheel ontwikkeld. In ledental is de vereeniging achteruitgegaan, doch de uitvoering van de werken was keurig, hoe men dan ook over den klank van een mandoline-ensemble moge denken. Die „Rêve d'amour après le bal" van Czibulka en Betr's „Demonu e Angelo" b.v., wat getuigden die van goede opvatting en muzikaliteit. Derge lijk mandolinespel moet er op den duur toe leiden, dat men tot waardeering komt, wel licht tot de conclusie, dat er ook iets moois inzit, ja veel moois. Dat de mandoline-com ponisten als Mario Maciocchi de instrumen ten weten uit te buiten kwam wel tot uiting in een tweetal marschen„Coeur Content" en „Aux Arènes". Ook Julian's fantasie „Kermesse Champêtre", met haar wisselende stemmingen, voldeed best. Nog werd gespeeld Schubert's balletmuziek uit „Rosamunde" Individueel en gezamenlijk hebben de Apollo- nisten iets fraais gepresteerd waarvoor den directeur ongetwijfeld lof moet worden ge bracht. Summa summarum men heeft „D. O. U.'s" zevende lustrum op waardige wijze gevierd. Alle vocale en instrumentale vertolkingen zijn met flink applaus door het auditorium beloond. De voorzitter bracht dan ook voor dit fêteeren hartelijk dank aan allen, die hieraan hun medewerking hadden verleend. Een gezellig samenzijn besloot de uitvoe ring. De huiskapel, onder den P. de Rooij, verhoogde daarbij de feestvreugde en verlokte tot menigen dans. O. Een schoorsteenbrand. Gisteren is in een perceel in de Kogelpark straat een schoorsteenbrand ontstaan, welke door de politie werd gebluscht. plafond straalkachel 40 min.9. thermo- kraan 40 maal handen wasschen10. haar droger te gebruiken voor 10 dames 11. pa- fumlampje 60 uur12. sigarenaansteker voor 3000 sigaren 13. theeketel 8 liter water op kookhitte brengen 14. melkkoker idem 8 L. melk15. wijnmandje 25 flesschen wijn warmen16. broodrooster 100 sneedjes brood roosteren 17. theelichtje 11 uur18. tafel- oomfoor 7 uur19. radio 40 uur20. klem lampje 40 uur 21. scheerwaterketeltje 60 maal scheerwater warmen 22. scheerspiegel 40 uur23. strijkijzer 3 uur24. comforen 1 uur25. wafelbakijzer 200 wafeltjes bakken 26. fluitketel 8 liter water koken 27. fornuis 1 KWU per dag en per persoon 28. een bakoven 0.5 KWU per dag en per persoon 29. waschmachine één wasch doen 30. ven tilator 20 uur31. IJskast 12 uur 32. nacht- stroom reservoir 10 liter water warmen 33. 6 liter reservoir 10 liter water warmen34. stofzuiger 7 uur 35. vloerboender 2 uur. Overgelegd wordt de rekening van het Bomme van den Broeckefonds over 1930, aanwijzénd in ontvang 2205, uitgekeerd aan het Middelburgsch Muziekkorps en de Vereeniging voor instrumentale muziek ieder 734.87 en aan de zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" 734.86. Burg. en Wéth. stellen voor de pensioen grondslagen voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger vast te stellen op hun nieuwe jaarwedden resp. 7000, 6500 en 4350. Schippervereenlging „Schuttevaer". In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Middelburg van de Schippersvereeniging „Schuttevaer" is tot bestuurslid gekozen in plaats van den heer L. A. Reijnhoudt, de heer L. A. Stof koper. Aan het eind van de vergadering nam de voorzitter, de heer A. C. de Vos, afscheid van den rijkshavenmeester, den heer J. Hellinga te Vlissingen, die sedert 1 Juli 1916 deze functie bekleedt en met Mei a.s. den dienst gaat verlaten. De haven van Ter Neuzen. De haven van Ter Neuzen is door het drukke scheepvaartverkeer op Gent en door ae voltooiing van de nieuwe havenwerken te Sluiskil de vijfde haven van Nederland ge worden. Het eerste stoomschip kwam 4 Octo ber te Sluiskil aan, dat een belangrijk fa- briekscentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen is geworden. Door toegebrachte schade aan de groote westsluis was het scheepvaartverkeer te Ter Neuzen in October gedurende 18 da gen gestoord. SOUBURG. Opgave der bevolking op 31 December 1930. Op 31 December 1929 bestond de bevolking uit 2333 m. en 2245 vr. totaal 4578. Zij ver meerderde in 1930 door vestiging met 217 m. en 209 vr., totaal 426, en door geboorte met 50 m. en 33 vr., totaal 83. Vermeerdering dus 267 m. en 242 vr., totaal 509. Zij verminderde door vertrek met 258 m. en 237 vr., totaal 495, en door overlijden met 11 m. en 26 vr., totaal 37. Totale verminde ring dus 269 m. en 263 vr. totaal 532. Op 31 December 1930 bestond de bevol king dus uit 2331 m. en 2224 vr., totaal 4555 personen. Tot le ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. Goedbloed te Seroos- kerke, thans ambtenaar ter provinciale grif fie te Middelburg. BRESKENS. Het bericht in ons vorig nummer betref fende ontslag bij de N.V. Van Melle's Con fectionery Works te Breskens, door ons ont leend aan de „Bresk. Courant", berustte, naar men ons meldt, op onjuiste gegevens. GROEDE. i 5 Loop der bevolking over 1930. Op 31 December 1929 bestond de gemeente uit 1150 m. en 1165 vr., is 2315 zielen. Zij vermeerderde door vestiging met 98 m. en 77 vr., is 175 zielen idem door geboorte met 13 m. en 31 vr., is 44 zielen. Alzoo 111 m. en 108 vr., is 219 zielen. Zij verminderde door vertrek met 108 m. en 102 vr., is 210 zielen idem door overlijden met 10 m. en 11 vr., is 21 zielen. Alzoo 118 m. en 113 vr., is 231 zielen. Totale vermindering 7 m. en 5 vr., Is 12 zielen. De bevolking bestond op 31 December 1930 uit 1143 m. en 1160 vr., is 2303 zielen. Er werden 23 huwelijken gesloten. RECHTSZAKEN Een belangrijke beslissing van den Hoogen Raad. Een radiocentrale was door het Genoot schap van Nederlandsche componisten ge dagvaard tot betaling van schadevergoeding, omdat ze de uitzending van Huizen uit van een muziekstuk, waarvoor het uitvoerings- recht aan genoemd genootschap was overge dragen aan haar abonné's had gedistribueerd. De Hooge Raad liet in het midden of een dergelijke distributie een „opnieuw verklan ken" mag worden genoemd, maar besliste, dat in elk geval daarin niet is gelegen een uit voering van het werk of van een verveelvou diging daarvan, bedoeld in art. 12 onder 3 der Auteurswet. De motiveering luidt als volgtDoor de uitzending te Huizen werd aan eenieder ge legenheid gegeven het stuk te hooren. De radio-centrale heef het haar abonné's slechts gemakkelijk gemaakt, van die gelegenheid gebruik te maken. VOETBAL. HET ZUIDEN, le klasse. Den Bosch Wilhelminade Valk 0I MaastrichtMW-PSV 1—2 Eindhoven Eindhoven—NOAD 1—2 Breda NAC-BW 6—1 Tilburg Willem II—LONGA 2—1 2e klasse A. Aan de „Maandagmorgen" ontleenen wij de volgende verslagen Middelburg—Dongen 1—3. Voor een groot aantal toeschouwers is Don gen na haar twaalfden wedstrijd nog onge slagen gebleven. De overwinning heeft zij echter niet cadeau gekregen, want de Zeeu wen hebben tot de laatste minuut hard ge werkt en het was jammer dat hun doelverde- diger een tweetal blunders maakte, die zijn club evenzooveel doelpunten kostte. Na 9 minuten gaf Oerlemans met een schuiver aan Dongen de leiding. (0—1). Mid delburg komt dan verscheidene malen opzet ten, doch de trapvaste achterhoede van Don gen weet telkens het gevaar af te wenden. Het spel gaat gelijk op. Wanneer het Don- gen-doel enkele malen aan doorboring is ont snapt, ziet De Bruijn kans 20 minuten voor de rust den gelijkmaker te forceeren. (1—1). De strijd wordt dan uiterst spannend. Na de thee zijn de partijen beurtelings in den aanval. De doelpaal komt den Middel burg-keeper eenmaal bij een schot van den Dongen-spil te hulp. Een schot van denzelf den speler laat Dingemanse door zijn beenen in het doel rollen. (1—2). Middelburg komt dan verscheidene malen gevaarlijk opzetten en Dongen moet alle zeilen bijzetten om on heil te voorkomen. Zeven minuten voor het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1