Voor k Trail en het Kins S3IM JOKKO VOOR HET KIND Oncjer redactie van TRUUS EYGENHUiTSEN. VOOR DE VROUW Voorbeeld zijn. V/eest voorzichtig! Kinderen we weten het wellicht alle maal uit ondervinding kunnen soms heel raak uit den hoek komen en bewijzen daar mee doorgaans, dat zij zuiver en logisch doordenken. Om eens een voorbeeld te geven, dat zich, eindeloos gevarieerd, van tijd tot tijd stellig in vele gezinnen afspeeltMoeder zit te naaien en Joosje haalt voortdurend den inhoud van moeder's noaimand door de war. „Joosje, afblijven zegt moeder. Voor oen minuut gehoorzaamt Joosje. De volgende zit ze weer met haar woelige hand jes tu/Sschen de garenklosjes, kluwtjes wol en knoopjes in de naaimand. poosjeDe toon zegt genoeg. Joosje koert zich weer af, maar na een paar mi- nr.iten heeft ze de mand weer te pakken. Moeder, geprikkeld door Joosje's onver- bledelijkheid, geeft het kind een tik op de vingers. Joosje zet een keel op van belang. Niet omdat de tik haar pijn heeft gedaan, maar omdat hij haar gekrenkt heeft. „Je mag niet slaansnikt ze veront waardigd. „O neen zegt moeder, half lachend om do verontwaardiging in het stemmetje. „Neen, dat mag je nietJe hebt zelf gezegd, dat slaan leelijk is en nou doe je het toch Twee dagen later vindt moeder Joosje met een buurjongetje in den tuin aan 't vechten. Het kleine ding slaat er flink op los en het jongetje schreeuwt moord en brand. Moeder vliegt er op af en trekt Joosje van het gil lende slachtoffer weg. „Foeizegt ze, „Schaam je Je mag niet slaan Maar Joosje kijkt moeder aan alsof ze wil zeggen „Wat heb ik nou aan de hand Maar dat zegt ze niet. Wel„Hij haalde mijn blokken door de war ,,'t Kan me niet schelen wat hij deed, maar je hebt niet te slaan Slaan is leelijk j" „O," zegt Joosje. Ze kijkt hulpeloos rond. Waar zoekt ze naar Vermoedelijk naai* een nieuw voorbeeld, want: moeder's voorbeeld is haar ontvallen. Eerst heeft ze moeder's voor beeld gevolgd en niét geslagen. Toen heeft ze moeder's voorbeeld gevolgd en wél geslagen. En beide keeren is het niet uitgekomen. Joosje zal nu wel nooit meer moeder's voorbeeld volgen. Uit haar leven is wegge vallen datgene, wat in de opvoeding van zoo machtigen invloed is Moeder's voorbeeld. Beroepen voor de vrouw. Beroepen, waarin voor 't eerst een vrouw zich verdienstelijk maakt, volgen elkaar in ons land den laatsten tijd vrij snel op. Kort geleden promoveerde Mejuffrouw Van der Goot te Rotterdam als eerste vrouwelijke doctor in de handelswetenschappen, hierna slaagde Mejuffrouw Voet te Utrecht voor het veearts-examen en thans weet het maand blad „Vrouw en Gemeenschap" mee te dee- len, dat Mejuffrouw Mr. J. C. Langelaar met 1 December benoemd is tot inspecteur der directe belastingen te Nijmegen en Mevrouw G. G. Breedveltde Waal te Bergen op Zoom gekozen is tot Notabele der Nederduitsch Hervormde Kerk. De doek. ,.i Aan den muur van mijn kamer hangt een doek. De kleuren zijn wat verschoten, maar toch is de doek nog prachtig. Misschien is het beter om te zeggen, dat de doek door zijn bleek geworden tinten nog mooier is geworden. Toch weet ik, dat de doek altijd mooi is geweest en door ieder, die hem zag, is be wonderd. Want de doek is eenige menschen- ïevens oud en ging over van moeder op kind. Een van mijn voormoeders maakte hem aan haar weefgetouw, en zooals Florence Barclay van den Rozenkrans zei „Ieder uur een kraal, iedere kraal een gebed kan met een kleine variant van mijn ouden, wat verbleekten doek worden gezegd „Ieder ;ur een draad, iedere draad een gebed. Ieder draadje in mijn ouden doek is een gedachte van mijn verre voormoeder. Het eene draadje is een blijde gedachte, het an dere een droevige of een angstige, en mis schien zijn er ook draadjes, die elk een gebed zijn. Mijn oude doek, waaraan ettelijke jaren is gearbeid, bergt vele geheimenissen, in zich. Ik herinner me, dat ik eens een dierbare hand over mijn ouden doek zag strijken. Was het een aanraking, die troost gaf, zooals ook de wetenschap, dat ieder mensch een pakje moet meedragen, ons troost Nieuwe geheimenis, die zelfs mijn oude doek niet vermag te doorgronden. Een dialoogje. Een keurige robe-mant eau. ArcnieZeg, die mantel, dien ik je wel eens heb zien dragen, behoort die bij een complet Betsy Welke mantel AnnieDie lange grijze tweedjas, waarop je een bruinen bontkraag droeg. BetsyAh, ik weet wat je bedoelt. Neen, die behoort niet tot een complet. Hoe kom je daar zoo bij AnnieOmdat de stof van deze japon me •er zoo aan dost denken. Waarlijk, ik zou zeggen, dat het dezelfde stof was Betsy Wat je hier ziet is ook een mantel 1 Annie Hè BetsyNu ja, gewéést. Ik vond den man- van een Leenw en een Aap, door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) Geeft achtGeeft achtO, wee, daar komen De dapp're dienders in galop Ze klimmen over alle nokken En tegen dak en goten op Met hun revolvers mikken zij Op Sam en Jkocko allebei Pief-paf-poef-pang Maar ach, ze schieten Precies elkanders helm in puin De kogéls schampen öp hun schedels, De haren stuiven van hun kruin Maar Kees de Neus en Janus Duit Die gooien gauw hun lasso uit. Het touw schiet net om Sambo's halsje, Maar Sambo geeft zoo gauw geen kamp Hij keert zich om, en nu gebeurt er Op 't dak een vreeselijke ramp De dienders vallen een voor een Van schrik al buit'lend naar benêen tel als mantel niet mooi en modieus meer, maar hij was nog te goed om hem weg te doen. Weet je wat ik toen heb gedaan Ik heb den bontkraag vervangen door een kraag van beige peau de pêche, er een dito voor baan ingezet en op de wat nauwer gemaakte mouwen een paa- manchetjes genaaid. Tot slot nog een beige ceintuurtje van leer en. ik had een nieuw japonnetje, een robe-man- teau als je wilt Annie Je bent een genie BetsyDat zegt mijn man ook al Voor de schoonheid. Het krulletjeskapsel krijgt hoe langer hoe meer aanhangsters en het moet gezegd wor den, dat werkelijk menigeen die rand van fijne krulletjes achter in den hals goed staat. Er zouden nog wel meerderen met dit kapsel rondloopen als cr niet een groote „maar" aan verbonden was. Het krulletjeskapsel laat namelijk de ooren in hun geheele afmeting vrij, en daar niet ie.lereen met volmaakte ooren geboren wordt, zijn er velen, die niet tot het krulletjeskapsel kunnen overgaan, omdat hun ooren óf te rood óf te ruw zijn óf te veel geaderd óf te ver van het hoofd afstaan. Gelukkig zijn er schoonheidsspecialisten, die voor al die euvels kruid hebben ontdekt. Voor te roode oortjes is zoowel een goede lotion als een goede cream te gebruiken. Met de eerste worden de ooren 's morgens en 's avonds gebet, met de tweede worden ze gemasseerd. Ruwe en gebarsten oortjes wor den donzig en gaaf wanneer ze 's avonds met een dik laagje cream bedekt worden, dat er den volgenden dag met lauw water wordt afgenomen. Voor oortjes, die te ver van het hoofd af staan, is er een oorverband van caoutchouc in deci handel, dat 's nachts wordt gedragen. Zij, die geen onberispelijke oortjes hebben, behoeven dus niet te wanhopen. Na een zorg vuldige, geregelde behandeling van hoogstens enkele weken zijn ze zoo fijn en rozig als een schelpje. Meisjesmantels. Al Jaren zijn wij gewend, dat de kleeding van onze kleintjes een „miniatuur-uitgave" is van de kleeding, die de modieuse mama's gewend zijn te dragen. Tegenwoordig vragen dus de moeders zich niet alleen meer af „Wat schrijft de mode ons voor maar ook „Wat is er voor nieuws voor onze dochter tjes De meeste aandacht gaat uit naar de mantels en de hoedjes. Zijn de nieuwe kin dermantels óók met bont gegarneerd Zijn ze óók van tweed, laken en fluweel Worden ze óók gecompleteerd door een klein hoedje, dat in kleur en garneering met den mantel harmonieert Inderdaad, mevrouw. De mode heeft voor onze meisjes leuke, vlotte manteltjes ge bracht van tweed, gegarneerd met een lossen sjaalkraag of een pelerinevan laken met kortharig bont en van fluweel, dat eveneens met bont is afgezet of met mooie gebor duurde randen is veisierd. Zooals gezegd, vormen de hoedjes met de mantels een harmonieus geheel. Hebt ge al eens opgelet hoe aardig die kleine nauw sluitende kapjes de frissche kindergezichtjes als In een lijstje vatten Maar net als onder de mama's, zijn er natuurlijk ook, wien zoo'n glad kc.pje niet staat. Gelukkig zijn er voor haar nog de hoedjes, die een rand hebben en met een lintje of leeren riempje om den bol zijn gegarneerd. Preisoep Gevuld gehakt - Brusselsch lof - aardappelen Gevulde puddinkjes. Gevulde puddinkjes. Benoodigdy2 liter" melk, 100 grani suiker, een stukje vanille, 30 gram maïzena, een paar lepels water of melk, 100 gram gedroog de abrikozen, een weinig sago. BereidingZet een dag van te voren de goed gewasschen abrikozen te weeken in zooveel koud water, dat ze goed bedekt zijn. Breng ze den volgenden dag aan de kook met hetzelfde water en voeg er de helft van de suiker bij. Bereid intusschen de puddingvla doör de melk langzaam aan de kook te brengen, zoodat de vanillesmaak zich goed aan de melk kan meedeelen. Neem het vanillestokje uit de vloeistof, zoodra deze kookt. Laat dan de rest van de suiker in de melk oplossen. Maak de maizena aan met het water of de melk. Zorg, dat er geen klontje in het meng sel blijft. Neem de melk van het vuur, verdun voor zichtig het maizena-mengsel met een paar lepels van de warme vloeistof en giet het, onder voortdurend roeren in de heete melk over. Zet de pan opnieuw op ©en zacht vuur en blijf roeren tot de massa dik is. Spoel eenige kommetjes of theekopjes met koud water om, bedek van elk den bodem en den wand met een dik laagje van de vla. Vul die puddinkjes met uit het vocht ge schepte abrikozen en dek deze af door een laagje maizenavla. Laat de puddinkjes op een koele plaats stijf worden. Stort ze even vóór het opdienen op een grooten schotel of op afzonderlijke glazen bakjes. Leg in het midden van elk puddinkje een gave abrikoos en omring elk puddinkje met het overgehouden abrikozen- nat, dat met een weinig sago is gebonden. Vragen moeten worden gericht aan de Brievenbus dezer Courant. Anonieme brieven komen voor beantwoording niet in aanmerking. Mevr. C. de B. te VI. Als u de vacht goed inwrijft met magnesiapoeder en het er daarna uitklopt, zal ze weer mooi wit wor den. Zoo noodig de bewerking eenige keeren herhalen. Nummer 600. Scheuren in een gestuca- doord plafond worden gedicht met gipsbrei of met kalk, waardoor zand is gemengd. Het hangt geheel af van de kwaliteit van het materiaal en van de bewerking of de scheu ren or dezelfde plaats weer terugkeeren of niet. Jarige Marietje. Morgen is Marietje jarig. O het wordt zoo'n fijne dag Waarop zij is dat niet heerlijk Zes vriendinnen vragen mag. Moesje borstelt Rietje's haren. Maar is daarna nog niet klaar, Want zij zet nog met papiertjes Papillotjes in heur haar Moes heeft voor die mooie krullen Nog een haarlint van satijn. O wat zal nu die Marietje Morgenochtend netjes zijn Ons leuk Raadselhoekje. Allen hartelijk dank voor de goede wen- schen voor 1931. Tante Truus heeft het jullie al in 't oude jaar gedaan, herinner je je nog wel Maar nu 1931 is ingetreden, wil. ze ,het nog eens overdoen. Veel geluk allemaal, hoor Veel vreugde, veel voorspoed, veel' mooie cijfers op je rapport, veel goede vrienden en veel trek in je dagelijksch stapeltje boter hammen En ookdat we elkaar in ons Raadselhoekje nog irrar vaak mogen ontmoe ten. Schitterend is het nieuwe jaar ingezet Zoowaar alle kinderen hebben 5 goede oplos singen ingestuurd Is dat niet heerlijk Als dat zoo doorgaat, groeien jullie tante Truus allemaal boven het hoofd. Dat wil zeggen in knapheid. Luister eens wie 1931 zoo mooi hebben in gezet. Het zijn Gretha PostJo Poppe Dina QuiteMarietje de Visser Alida van der ViesA. D. JongEen kind zonder naam (Dat is nou jammerGretha van der PeijlBram van der Hof Mien Stroo Geertje GraversTruus de JongZonne bloem (Hoe is je ware naam Grietje de Nooüer Louis Supply Christien Supply Emil Supply Dies van den Berg Gerrlt de WitNelly Roedoe Toontje van Oorschot Nog een kind zonder naamCornelis van DykeVera en Curt HeinzAnna Lagen dijk Janny de Bruijne Gientje Bieker Annie Kooman en Toos Sohier. De oplossingen zijn 1. Kan Arie. Kanarie. 2. Kat tak. 3. Lucifers. 4. Anjelier. 5. M E L K EZEL LENA KLAP Wie stuurt de oplossingen in van de nieuwe raadsels Ze moeten weer uiterlijk Dinsdag avond aan het bureau van de krant zijn. Op de enveloppe of het netjes dicht gevouwen briefje moet staanAan ons leuk Raadsel hoekje, de Vlissingsche Courant te Vlissingen. 1. Schrijf eens onder elkaar, ieder woord van 4 lettersIets wat op school wordt ge bruikt, een deel van een fornuis, hei tegen gestelde van kort, een gerecht, een boom soort, een stad in Duitschland, een deel van een huis en een bergplaats van carton. De beginletters, van boven naar beneden gelezen, vormen den naam vari een plaats in ons land. (Ingezonden door Sophie Bieker.) 2. Maak uit mrihnceog den naam van een plaats in ons land. (Ingezonden door Mien Stroo.) 3. Pfaats in dit figuur de letters N, M, W, D, M, A, A, I, I, zoodanig, dat van boven naar beneden en van links naar rechts de zelfde woorden komen te staan. Op den eer sten regel een jongensnaam op den tweeden een meisjesnaamop den derden een per soon. 4. Het geheel bestaat uit 7 letters en is een plaats in Duitschland. Een 4-7-3-1-6 brengt men aan met een mes. 2-6 is een muzieknoot. 5-6-7 is een boomsoort. 5. X.- een boom. X.. is een kleedingstuk. X.. is een bewoner van Ierland. X-. vindt men in een gevangenis. X.. is een grappig diertje. Op de kruisjesHjn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een mooi heide-plantje. v (Alle ingezonden door Greta Post.) Ons gezellig Brievenhoekje Springertje. O wat heeft die moeder jou verwendHeb je nu altijd mooie, glimmende nageltjes Misschien glimmen ze wel zoo, dat je er je Zondagschen hoed in kunt op zetten. Was er bij grootmoe ook een Kerst boom Borduurstertje. Wat een grappig post papier Stel je voor, dat we zulke poesjes in werkelijkheid bezatenOm bang van te worden, hè Het meisje, dat er bij staat, kijkt dan ook wel een beetje benauwd. Huishoudstertje. Je bedoelt natuurlijk een borstrokje. We noemen het zoo omdat het glad en strak om de borst sluit. Is het al klaar Wat zal die kleine zus trötsch op je zijn als ze het aan heeft. Als ze al kon praten, zou ze vast tegen ieaereen zeggen „Dat heeft huishoudstertje gemaaktIs dat niet verschrikkelijk knap Breistertje. Hè gelukkig, dat zus weer thuis is. Voeren jullie haar maar flink met eitjes eh bekers melk, dan heeft ze die 6 Kilo's wel weer gauw teruggehaald. Is dat kleine nichtje (of i het een neefje Bij jullie thuis Ali van der Vies. Fijn, dat je er ook weer bent. 'k Dacht al Waar zit onze Ali opeens Jokko. Ben je e< n hij of een zij, Jokko Sportvriend. Wat was ik blij met je briefje en met dat van mosder.' Je was dus toch nog gauw thuis, hè Zorg maar door veel melk te drinken, pap te eten en niet te laat naar bed te gaan, dat je niet meer terug hoeft. Vertel eens hoe je eigenlijk aan dien naam van Sportvriend gekomen bent. Houd je zooveel van sport Groeten aan moeder. Duinviooltje. Neen, 't is hier juist mooi weer. Maar wacht eens, je bedoelt misschien Zondag, hè Ja, toen regende het hier ook. Neen, ik ben toen niet uit geweest, dat wil zeggen ik heb niet gewandeld, 's Avonds ging ik naar den schouwburg, maar daar bracht de autobus me heen. Ja zeker, ik had ook oliebollen. Ik'kreeg ze gestuurd van thuis, ,waar moeder ze had laten bakken. Hè, nu ik je dit vertel, zou ik er best weer een lusten. En jij Je. mag met het Raadselhoekje mee doen zoolang je maar wilt. Denk er dus nog maar niet over na om weg te gaan. 't Is veel te gezellig. Zangertje. Hoe kom je aan die Zuid- Afrikaansche wijsheid Victorine kom toch niet Uit Afrika Misschien lezen ze bij haar thuis ook wel de Vlissingsche Courant. Dan kan ze met ons Raadselhoekje meedoen. Vraag het haar maar eens. Anjeliertje. Een mooie naam. De naam van een bloem, die zeö heerlijk mikt, net zoo heerlijk als m'n hyacinthen en narcissen, die in het zonnetje voor mijn raam staan. Zonnebloem. Wat vertel je daar Hon- derdvijfentwintïg sommen Lieve tijd, wat een massa! 't Zijn toch geen.... strafsom- metjes Vlindertje. Maar in den win tér dartel je toch ook, is 't niet Of houd je dan je winterslaapje Jan Klaassen. Wat heb je een plezier gehad Jammer, dat er maar één keer per jaar Kerstfeest is, hè Knutselaar. Matroosje, matroosje, waar wangen hebben als bellefleuren. Pas maar op, dat de een of andere liefhebber er niet in bijt Matroosje. Matroosje, matroosje, waar vaar je heen Blondkopje. Kind, kind, wat heb je een cadeaux gehad Dat was nog eens een echte „Weihnachten", hè Je weet zeker wel, dat dit feest in je geboorte-land veel meer ge vierd wordt dan in Holland, is 't niet Zoo heeft ieder land zijn eigenaardigheden. Wat zou ik die mooie keuken van je eens graag willen zien. Zou je me dan ook onthalen op een zelf bereid maal Bijvoorbeeld op zuur kool met knakworstjes. Fijn. hoor Zonneschijn. Neen, ik was met Kerstmis thuis, want ik had twee logées. 't Was erg gezellig, 'k Had het heele huis met hulst en dennengroen versierd, ook met mooie groote dennenappels en zilveren klokjes. Hadden jullie een Kerstboom Toetie zal het wel heerlijk gevonden hebben, dat je vacantie had. Ligt ze nu in haar bedje terwijl jij naar school bent Goudhaartje. Ja, Gicheltje heeft me geschreven. Fijn, dat ze zoo goed vooruit gaat. Ik denk, dat jullie haar niet meer terugkennen als ze weer thuis kómt. Je rap port is mooi, maar zorg vooral, dat de 6 voor schrijven den volgenden keer een 7 is Pratertje. Dank je wel voor je mooie kaartje, hoorJa zeker, ik had een prettig Kerstfeest, 'k Had r.i'n huis heel mooi ge maakt en met twee logé's en nog wat bezoek hebben we daarin rustige dagen doorgebracht. Den tweeder. dag sneeuwde het hier. Bij jullie ook Ik vond het zoo fijn, We hadden dus toch nog een witte Kerstmis. Lezeresje. Een rapport, waarmee je voor den dag kan komen, hè BravoJe schijnt een goed bolletje te hebben voor Engelsch. Do you like the English language Rozewitha. Daar schrik ik van. Hoe is het er nu mee

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 7