500 300 25 PL0UVIER OPHUiMiNQ WARME PANTOFFELS WOENSDAG JANUARI EERSTE BLAD No.5 69e Jaargang 1031 UitgaveFirma F. VAM DE VELDE Fr., Walstraat 56-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 00237 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads-en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANÜSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Spinsteenfjes. Het spinnen in ouden iijd, vóór de uitvinding van het spinnewiel. De Boschweg. Het Koopmansvoetpad. Door de vriendelijkheid van een ingezetene kwam het Museum in het bezit van een paar voorwerpen, op het oog zeer onaanzienlijk, doch in werkelijkheid van groot belang. Het zijn namelijk twee zoogenaamde „spinsteen- tjes", die door het harde baksel en het gla zuur te definieeren zijn als afkomstig uit omstreeks de 15e eeuw. We mogen den gever dankbaar zijn voor zijn opmerkzaamheid, want vele van deze en dergelijke exempla ren zullen bij het vinden als waardeloos weg geworpen zijn. 't Is tenminste wel eigenaar dig, dat in het Museum tot nog toe geen spinsteentjes aanv/ezig waren, terwijl ze reeds in de oudste nederzettingen vanaf de ruïne's van Troje tot de opgravingen van recenten datum van Wijk bil Duurstede steeds in grooten getale gevonden zijn. Ook merkwaardig is, en dat ujt een lin guïstisch oogpunt, dat geen der woordenboe ken tot op heden het woord vermeldt, waarschijnlijk zal het Groote Woordenboek dit wel gaan doen, omdat het juist door het archaëologisch onderzoek van tegenwoordig, meer eén up-to-date object geworden is, dat in wetenschappelijke artikelen op het gebied der archaëlogie telkens voorkomt. Laat ik beginnen met te zeggen, dat de spinsteentjes juist 400 jaar geleden in de be schaafde wereld uitgediend raakten, im mers 1530 (Johann Jürgen) is het spinne wiel uitgevonden en dit maakte een einde aan het bestaan der spinsteentjes. We zullen dus even dieper moeten ingaan op het spin nen, In de meest algemeene beteekenis is spinnen het maken van een draad. Wat de spin doet bij het maken van een web en de zijderups bij het verpoppen in een cocon, is hetzelfde, wat bij het vervaardigen van kunstzijde geschiedt, nl. het persen van een taaie, later verhardende vloeistof door een fijne opening. Ook bij het uitwalsen en trek ken van metalen tot draad, of het uittrekken van glasstaven, is dat soort draadmaken een eenvoudige bewerking. Gewoonlijk wordt dit niet tot het spinnen gerekend, en heeft het spinnen de engere beteekenis van het maken van diaad uit losse vezels, door dat deze, om en door elkaar gedraaid, in een regelmatig en stevig verband worden gebracht. Een aldus vervaardigde draad (dit woord is ge vormd van draaien, nl. de stam draa- en het achtervoegsel d) heet garen. Men heeft dus in de eerste plaats noodig een inééndraai-element de spil en een opwind-element de spoel Het ineen draaien geschiedt op een bepaalde lengte, doordat het eene uiteinde is vastgebonden en aan het andere uiteinde het draaiende spin- element de spil is verbonden. De pri mitiefste manier van spinnen is die met een enkele losse spil. De spil (het ineendraai element) en de spoel (het opwind-element) zUn dan één en hetzelfde. De spindel was nl. een houten of metalen spil met een ring van lood of tin, wartel genoemd (dit is ons spin- steentje), die als vliegwieltje dienst deed om het gemakkelijker te maken de spil door vin gerbeweging snel te doen draaien. Een dikke dot wol of vlas stak men aan een stok, het spinrokken. Een kleiner stokje was de spinklos of het spindel, 't Ondereind van de spinklos stak weer door een doorboord steentje, het spinsteentje. in de eene hand nam de spinster het waren meestal de vrouwen, die sponnen en weefden, nu de spinklos. Het spinrokken met het vlas of de wol er aan stond naast haar, of ze stak het Fn haar gordel, dan kon ze ook loopend spin nen. Om te beginnen trok ze een paar vezels uit, maakte die vast in de gleuf van de spin del en wikkelde die dan een paar maal om de spil heen. Daarna liet ze de spinklos los en gaf het steentje een ronddraaiende be weging. De vezels draaiden mee, vormden door het draaien een sterke draad. Het spin steentje zorgde, dat het rondwentelen regel matig geschiedde. Het diende bovendien nog ergens anders voor. Werd de draad te lang, zoodat de spinloos op den grond ^ou komen ta hangen, dan wikkelde de spinster hem om de spil. Daar kwam langzamerhand een dik kluwen. Het steentje zorgde, dat het kluwen ulet van de spil zakte. Op deze wijze onge veer hebben de vrouwen tot voor vierhonderd jaar hun draden gesponnen. Welk een tijd het haar kosttfc? om de draden voor slechts één linnen of v i k'eed te m~k -i Daar voor dienden de lange wintera» onclen. Ver volgens kwam het weven, maar dit ligt bui ten het bestek van dit artikel. Men begrijpt, dat de uitvinding van het spinnewiel intusschen in de 16e eeuw een reuzen vooruitgang was. Immers werd by de enkele losse spindel een bepaalde lengte garen eerst inééngedraaid en daarna opgewonden het onderbroken spinnen, bij het spinnewiel loopt het garen regelmatig door spil en spoel zijn nu niet meer één, doch gescheiden elementen. Men kan dus dan onafgebroken door spinnen. Zooals van zelf spreekt, ga ik hier niet verder op in, doch wil nog deze opmerking inlasschen. dat ook bij den tegeïiwoordigen machinalen ar beid in de textielindustrie, in den aard van het spinproces geen verandering is gekomen. Wanneer we nu naar ons spinsteentje terugkeeren, dat technisch ook „wartel" ge noemd wordt, zooals ik hierboven al zei, dan merken we op, dat onze exemplaren niet „van lood of tin" zijn, maar van gebakken aarde werk, dat, door zyn hard baksel en glazuur, uit de 15e eeuw blijkt te dateeren. Reeds in overoude tijden werd de kunst van het spin- Aan den kleiweg, eveneens op het tegen woordige vliegveld, had de vader van Betje Wolff (dus nog einde 18e eeuw) een buiten tje „Altyt wel", totdat Napoleou dit geheele terrein annexeerde voor zijn versterking, die later als Midden-Reduit, nu als vliegveld, bekend staat. Toen verdwenen alle buiten huisjes aan dien kleiweg. De naam Hoogeweg was in tegenstelling met de „Lageweg", die van de West-Poort (nu de „Oudheidstoren" bij de Bomvrije kazerne) door het later overstroomde land en langs de oudste haven (nu gedeeltelijk Spuikom) en de Papendreef (langs de kerk van Oud-Vlissingen dus) voorbij het Oude kasteel (ten Noordoosten van die kerk) by Baskensburg de Hooge weg bereikte, met een aftakking de Boschjesweg, die by Hoeve Bonendyke de Hooge weg bereikte. Juist te genover die oude hoeve Bonedyck (dat deze zeer oud was, blijkt wel uit den verouderden voornaam Bone, die in Zeeland alleen nog als familienaam bestaat, maar sinds eeuwen niet meer als voornaam) is het eene spin steentje gevonden, terwijl het andere afkom stig is van een hoeve die ongetwijfeld ge staan heeft aan de oude Boschjesweg. Geen van de beide genoemde wegen was kort te noemen, met veel kronkelingen be reikte men moeizaam Middelburg en dus, toen men een nieuwe stadsuitgang had tegen over de „comme van de Caeskaye" (waar nu de school aan de Oprit is) legde men in 1540 voor den koopman een rechtlijnig en bestraat voetpad aan „beghinnende van der poorte der stede van Vlissinge ende streckende tot ende voorbij 't capelleken van den Abeele" Daarom is dat pad het Koopmansvoetpad en de poort de Middelburgsche poort genoemd. Een overblijfsel van dit pad is behalve het plaats by de „Vlismar", teneinde aldaar de lading olie te lossen. Het water was zéér hoog opgezet en daar het gisteren juist een hoog ty was, was de kanaalwaterstand dus abnormaal hoog. Bij de Keersluis leek het wel of de brug op het water lag. Het water liep over het jaagpad, zoodat de vloedplanken moesten worden ge plaatst. Ook op het Eiland heeft men eenigen last gehad van het water. Bij het terrein van de „Vlismar" begon het water ook reeds door te dringen. Men wist door het aanbrengen van zakken zand een verder doordringen te voorkomen. De proef om eon schip met een diepgang van meer dan 25 voet naar binnen te bren gen is dus goed gelukt. Tot nog toe moesten dergelyke diepgeladen schepen op de reede blijven liggen en eerst worden gelicht, alvo rens naar binnen te kunnen komen, daar de oude groote schutsluis met hoogstens 20 voet kan worden gepasseerd. Luxor-Theater. De dood voor oogen. Alleen voor jou. De eerste hoofdfilm welke geheel in de Zuidpoolstreken werd opgenomen, imponeert door de onherbergzame natuur, maar ook door het boeiende verhaal wat zich in die omgeving afspeelt. Een bonthandelaar zal een gemengd gezelschap door middel van hondensleden overbrengen van een ingevro ren schip naar bewoonde oorden. In een voormalig handelsstation wordt de nacht doorgebracht en van die gelegenheid maakt de bonthandelaar gebruik om te éclipseeren. Het gezelschap is aan honger en koude ten prooi en als eenmaal de nood ten top is ge- nen beoefend. Van de oude Egyptenaren is bekend, dat ze 4000 jaar voor Christus al vlas verbouwdendus het materiaal voor het linnen. Ook reeds lang voor Christus werd de wol van het schaap benut. Voordat de Ro meinen met de Germanen in aanraking kwa men kenden dezen reeds het vlas, want in de oude beschaafde wereld waren wol en vlas de grondstoffen, terwyl China en Indië zijde en katoen verwerkten, 't Behoeft dus niet te verwonderen, dat de spinsteentjes reeds in de ruïnes van Troje gevonden worden. Ook zijn ze in grooten getale voor den dag gekomen bij de opgravingen van 1923 en 1928 te Wyk- bij-Duurstede, onder leiding van prof. dr. J M. Holwerda. Ook daar reeds, dus uit de 9de eeuw na Christus dateerend, zyn zy uit een rooden gebakken steen gesneden en van ver schillende grootte. Ze kunnen ook verschil lende vormen hebben, byv. grove eenvoudige schyven van klei, andere zijn kegelvormig of ,-dubbel-kegelvormig met de breede basissen tegen elkaar. Verder meer afgeronde vor men, een enkele is versierd met kringetjes ornament. Maar ook zijn er by, die aan de hier gevondene doen denken, dus uit later tyd zynze vertoonen hetzelfde typisch steenharde baksel en een bruin glazuur. Het merkwaardige van deze schenking is, dat het de eerste exemplaren zijn, die uit deze omgeving ons Museum bereiken, wat te verklaren is uit het onaanzienlijk voorkomen dezer voorwerpen, waardoor ze door de vin ders altyd als waardeloos weggeworpen zul len zyn. 't Stemt daarom tot groote dank baarheid, dat de vinder nu een intellectueel was, die, al wist hy dan niet, wat het precies was, door wetenschappelyke intuïtie geleid, vermoedde, dat het wel degelyk iets bijzon ders was en ze als zoodanig my aanbood. Op myn verzoek heeft de vinder op een teeke- ningetje tevens de vindplaats aangeduid er dan blijkt deze tusschen Boscïijeslaan er Hoogeweg te zijn, een gedeelte dus, dat oo! in de 15e eeuw al met enkele hoeven bezel was, want de Hooge weg, nu Boschweg ge noemd, is een der oudste wegen in de om geving. Immers de zoogenaamde Hooge weg was de oude weg, die van Oud-Vlissingen (in een myner vorige artikelen sprak ik reeds over de kerk van Oud-Vlissingen, op de plaats van de tegenwoordige perceelen Bad huisweg 107 en 109) over West Souburg naar Middelburg voerde. Het eerste gedeelte liep dus van de oudste haven een gedeelte is nu de „Spuikom" eerst noord- dan oost waarts tot wat nu Boschweg heet en dat het verdere gedeelte van de Hooge weg was ver volgens dwars over het tegenwoordige „Vliegveld" en bereikte dan West-Souburg op dat punt, waar men nu nog een gedeelte weg als overblyfsel vindt by het bekende groote witte huis, waarby het „Park" hoort en aan welks overzyde het kasteel van W-st-Sou burg stond, waar Marnix van St. Aldegonde gewoond heeft en waar ook keizer Karei V de c erker» de geteekend heeft "56, waarby hij afstand d&sd van de Duitsche keizerskroon. „Koopmansvoetpad" van den Singel tot den Boschweg, het aardige voetpad van den molen van Oost-Souburg tot den Abeele. Grooten dank zyn wy verschuldigd aan den opmerkzamen vinder, die een overblyfsel van de nyvere vlyt van Middeleeuwsche Vlissingers heeft weten te differentieeren en zoo het Museum in waren zin heeft verrykt. Moge dit een opwekking zijn voor degenen, die de aarde in onze omgeving verwerken, om het oog den kost te geven en het ver stand te laten werken. De rulle grond, „moe derlijk gul en goed" kan nog zooveel terug geven wat van belang is met recht spreekt men hier ook weer van de leerschool der spade. H. G. VAN GROL, Archivaris. VLISSINGEN, 7 JANUARI. Havenfeesten 1931. Gisterenavond werd wederom een vergade ring gehouden door de bewoners van de Glacisstraat. Verslag werd gedaan van door het voorloopig comité ingezamelde inteeken- biljetten, waaruit bleek dat over voldoende medewerking wordt beschikt om deel te ne men aan de havenfeesten 1931. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur, dat werd samengesteld uit de heeren H. L. Frenks, voorzitter J. Haver- hoek, secretarisA. Masclee,, penningmees ter, C. Adriaanse en J. Vermeulen, commis sarissen. Na behandeling van eenige huishoudelyke zaken werd door den heer Frenks aan den heer Louwerse dank gebracht voor de aan gename wyze, waarop hy de voor deze buurt gehouden vergaderingen heeft geleid. Geen spreekuur wethouder van openbare werken. De wethouder van openbare werken, de heer M. Laernoes, zal wegens uitstedigheid geen spreekuur houden van Vrydag 9 Janu ari af tot en met Donderdag 16 Januari. De nieuwe keersluis. Bij het passeeren van het Amerikaansche tankstoomschip „Trimountain" door de nieuwe keersluis, waren gisteren tegenwoor dig het geheele college van Burg. en Weth., ingenieurs van den rykswaterstaat, de heer Braat, directeur van de „Vlismar", de heer J. van Boven, vertegenwoordiger van de cargadoorsfirma De Groof Co. en de ryks- havenmeester. Het diepgeladen schip kon dadelijk naar de binnenhaven worden gebracht en nam lig-. stegen, is de bonthandelaar bereid de reizi gers verder te brengen als een van de dames zich opoffert. Een danseresje offert eer en goeden naam terwille van den gewonden man, dien zy bemint, doch de bruut, die een dergelijken eisch dorst te stellen, valt als slachtoffer van zyn verraad en laaghartige handelwijze. H-et gezelschap is gered, maar men ontziet zich niet, juist de koene redster om haar gedrag te minachten. Zoo gaat het in de wereld. Gelukkig had de minnaar an dere gedachten, wat uit het einde van deze spannend# film blijkt. Nancy Carroll, Jose phine Dum en Lawrence Gray acteeren heel goed. Ook de tweede hoofdfilm heeft als entou rage winterbeëlden, en wel van een onverge- lyklijke overweldigende schoonheid. We be vinden ons thans in 't Zwitsersche hoogge bergte. Buitengewoon prachtig en natuurlijk wordt deze omgeving weergegeven. En te midden van de gezonde levensblye bergbewo ners en de levenslustige jeugd, vinden we de lijders, die genezing zoeken van hun vreese- lyke kwaal. Een sanatorium toont de schry- nende tegenstelling van levensblyheid en levenssmart. Onze landgenoote Lien Deyers is in deze rolprent de engel, die haar liefde en zon deelt met de arme kranken, hen troost en opbeurt. En als ze zelf geheel her steld is, blyft ze nog in dit mooie land. op dat ook hy, wien ze haar hart verpandde, genezen zal. Deze Ufa-tragedie werd gere gisseerd door Wilhelm Dieterlee, die tevens de partner van Lien Deyers is. In alle op zichten een prachtfilm Het theater was uitverkocht. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelyken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 16 grondwer kers, 1 mastiekbewerker, 6 metselaars, 1 meubelmaker, 9 opperlieden, 6 schilders, 7 timmerlieden, 1 verver, 1 waterbouwkundig- opzichter, 1 kleermaker, 2 schoenmakers, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 146 metaalbewerkers, 1 banket bakker, 1 tuinman, 1 magazynbediende, 1 kruideniersbediende, 1 chauffeur, 1 kellner, 8 transportarbeiders, 7 varensgezellen, 1 in specteur (assurantie)12 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelyke), 1 werkster, 1 dienst meisje, 1 buffetjuffrouw en 65 losse arbeiders. Totaal 302 ingeschrevenen. Vorige week 287 personen. Alzoo een vermeerdering van 15 werkzoekenden. Brand m een kippenfokkerij. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur zag een surveilleerende agent van politie in de richting van den Hoogeweg een rooden vuurgloed en bleek hem, toen hy zich in die richting begaf, dat brand was uitgebroken in een steenen gebouw, waarin zich een broed machine bevond^ staande aan den Hooge weg. De eigenaar was gewekt door een zijner kinderen, die door het knetteren der vlam men wakker was geworden en was reeds be zig te trachten den brand te blusschen.Waar geen gevaar voor uitbreiding bestond, werd alleen de commandant der brandweer ge waarschuwd. Onder diens leiding werd de brand door de politie gebluscht. Het steenen gebouw brandde geheel uit. Dieren gingen niet verloren. De oorzaak van den brand is onbekendverzekering dekt de schade. Vereenigingen. Met nummer 3 van de „Staatscourant" zyn verzonden afdrukken van de gewijzigde sta tuten van de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwys te Middelburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) by den ontvanger der directe belastingen te Hansweert ƒ983.28; bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 21.81. Belastingbetalen op postkantoren. Met ingang van 2 Januari jl. bestaat op de navolgende kantoren gelegenheid tot beta ling van belastinggelden het hulppost-, te legraaf- en telefoonkantoor te Arnemuiden, Koudekerke, Oost-Souburg en Serooskerke (W.) het post-, telegraaf- en telefoonsta tion te Grijpskerke, Nieuw- en St. Joosland, Ritthem, St. Laurens en Gapinge. Vermindering van pacht. Ged. Staten van Zeeland hebben aan xe pachters van bouwgronden der armbestu en in 's Heer Abtskerke een korting van 15—30 der pachtsom over 1931 verleend, en aan de pachters van weilanden een korting van 10—25 De watervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen. De raad van commissarissen der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maat schappij heeft zich met een brief gericht tot de gemeenten, die indertyd tot de N.V. zyn toegetreden. De raad wijst er op, dat de ge meenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst besloten hebben een drinkwaterleiding voor zich tot stand te brengen en dat de ge meenten Breskens, Oostburg en Aardenburg ook onmiddellijk zouden willen aansluiten, doch dat Biervliet en Sluis zich van een deel neming aan een voor alle acht genoemde gemeenten samen ontworpen klein plan heb ben onthouden. Maar niet hebben Biervliet en Sluis zich uit de Maatschappy terugge trokken, hetgeen ook rechtskundig onjuist zou zijn. Ook de raad van commissarissen is intusschen van meening, dat de maatschap pij zou moeten verdwijnen en zij geen belem mering mag zyn voor de gemeenten, die be slist een waterleiding wenschen. Aan den anderen kant moet het algemeen belang in het oog worden gehouden, in casu de drinkwatervoorziening van geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. Komt een kleiner plan tot stand, dan kunnen mogelijk wel door het rijk en de provincie aan een te verleenen risico-garan tie voorwaarden worden verbonden, die het belang van het geheel beoogen, maar in ieder geval zal dan toch de latere aansluiting van sommige gemeenten vry aanzienlijk meer kosten met zich brengen, waarvoor de risico garantie niet geldt en welke de maatschappy niet kan dragen, en die dus eenigen uitslui tend ten laste der betrokken later aanslui tende gemeenten zullen komen. De verantwoordelykheid, dat wanneer in latere jaren aansluiting gewenscht wordt, dit óf niet meer kan, óf een bepaalde gemeente meer of minder aanzienlyke offers zoude kosten, rust dan ook op den tegenwoordigen raad. De raad van -commissarissen wyst er op, dat er voortgewerkt moet worden en vraagt de gemeenteraden voor het laatst om vóór 25 Januari te willen berichten of zij alsnog bereid zyn aan het uitvoeren van het algemeen plan mede te werken. Als het komt tot een voorstel tot liquidatie of tot het gelegenheid scheppen voor aangesloten ge meenten om alsnog uit te treden, dan zullen toch allen aan de tot nu gemaakte koster naar evenredigheid moeten mede betalen. RITTHEM. Loop der bevolking. Ritthem telde op 31 December 1929 331 in. en 313 v., totaal 644 personen. De bevolking vermeerderde in 1930 door geboorten met 3 m. en 10 v. en door vestiging i met 25 m. en 19 v., totaal 57 personen. Zij verminderde door overlijden met 2 m. en

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1