100 EERSTE BLAD No. 2 69e Jaargang i 1Q31 UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., V/alstraat 58-6(1, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 6G287 3 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniüinü „de nederlandsche dagbi adfers': VAN AMSTEL EN IJ Duizenden nieuwe Chief Whip rookerswant meer en meer groeit het besef, dat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is VIRGINIA Ook met kurk en goud. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct IléstK ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 repels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand, voet of oog. 150 gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 3 bladen Vondel's Gijsbrecht. Amster- damsche tradities. De vertooning drie eeuwen terug. Nieuwe stads- aanbouw. De stadionterreinen. Levende reclame. Een nieuw re- clamewonderhet lichtkanon. Zooals sinds vele eeuwen gebruikelijk, ls ook dit jaar de Nieuwjaarsdag in den Stads schouwburg op plechtige wijze herdacht met de opvoering van den Gijsbrecht ditmaal zelfs in zeer luisterrijken stijl, onder mede werking van het Concertgebouworkest en solisten. Het was vroeger een echt-Amsterdamsche familie-traditie, dat de 18-jarigen uit de ge zinnen dan hun eerste bezoek aan den schouwburg brachten. De meest blijvende in drukken daarvan waren natuurlijk de „Brui loft van Kloris en "Roosje", het aan de tra gedie onafscheidelijk verbonden oud-Holland- sche zangspel, en aan de slempmelk met bol len in den gezelligen foyer, waar de families elkander in de pauze ontmoetten. Die traditie wordt door ,4e rechte stam van Amsterdam" („genus a quo principe nos trum", zooals Vondel hem in zijn Gijsbrecht- opdracht noemde) nog wel in eere gehouden, maar sedert de jeugd in den aanvalligen leef tijd van 6 tot 8 jaar al kennis maakt met bioscoop- en schouwburg-matinées, heeft dit klassiek gebruik voor velen geen raison meer. Afgezien nog van de gevallen, waarin men op 18-jarigen leeftijd- feitelijk al blasé is. Het óioderne groote stadsleven knaagt let terlijk aan alles, aan de traditie,' het familie leven, den kunstzin, het essentieel© op reli gieus gebied en aan nog onnoembaar meer van geestelijke waarde. Voor de Amsterdamsche jongeren, die met Vondel'vertrouwd waren, was de Gijsbrecht- opvoering steeds een openbaring. Ook de omgeving van het Leidschepleln, een 30 jaar terug deels nog een stukje onge repte natuur met het half verwilderde Leid- sche bosch en den nog ongedempten Over toom en zijn landouwen op den achtergrond, werkte daartoe mee. Wie, diep onder den indruk van het treurspel en Gijsbrecht's laatste woorden „Vaer wel, mijn Aemster- lant, Verwacht een' andren heer", te mid dernacht den schouwburg verliet, dacht bij het zien van het veelal besneeuwde land schap d&èr is in werkelijkheid die strijd ge streden. Hier in de verre omgeving, heeft het Karthuizerklooster gelegen „Daer Willebord in vreê, Met al de broeders woont", en „Stort zijn avontbeê", en iets verder is Vosmeer, de listige spie, „al heimelijck gezwommen door de grachten", nadat Ar ent van Aemstel de belegeraars is „naghetrocken, omtrent een booghscheut weeghs aen geen zy Slooterdyck". Van dit alles werd in den Nieuwjaarsnacht natuurlijk rijkelijk gedroomd. En wanneer dan Van Schoonhoven, de Veldheermajesteitelijke vertolker van Gijs brecht, veldheer en gebieder ook qua figuur, den tweeden of derden Nieuwjaarsmorgen het „gym" passeerde, gingen aan j-lle kanten de petten af en werd de gevierde acteur, die zich Aemstels heer zoozeer had ingeleefd, met eerbiedige bewondering nagestaard. Zooals bekend, is de oude schouwburg aan de Keizersgracht, thans R.-Kath. Oudarmen kantoor, waarvan hek en voorplein nog in tact zijn gebleven, op 3 Januari 1638 met Vondel's treurspel igewijd. Burgemeesters en Raden van Amsterdam begaven zich tegen drie uur 's middags in plechtigen optocht naar den schouwburg, waar reeds een uitgelezen publiek bijeen was. In <je loges waren gezeten de regenten en regentessen van het Weeshuis en Oudeman nenhuis en hooge stadsambtenaren en verder deftige heeren en prachtig opgeschikte me vrouwen en juffers, door Vondel hoogdra vend aangeduid als „Heerengraft-godinnen". De Gijsbregt heeft hier aanstonds diepen Indruk gemaakt op het publiek, in de voor naamste plaats wellicht ook om het voor Amsterdam zoo aantrekkelijk historisch ge geven en de afwisselende tooneelen. Het is sedert 1638 ieder jaar onder grooten toeloop opgevoerd, behoudens eenige perioden, waarin aan Vondel vijandige invloeden of de speelgelegenheid dit beletten. Tijdens de groote pauze van het treurspel was er, volgens de kroniekschrijvers van die dagen, in het salon van den schouwburg maar één roep over stuk en vertooning. Tesselschade noemde de Rei der Klarissen een balsem voor het hart en Victory n zeide „Vondel geeft hier een meestelijke schilderij vol licht tegen een donkeren achtergrond". Aana Vondel bloosde van vreugde over deze Wat 1931 brengt? CHIEF WHIP loftuigingen en vroeg„Dus vader heeft er eer van?" „Eer", antwoordde Tesselschade „een eer, die geen eeuw vergeten zal, dit zeg ik de Rei na en durf voorspellen, dat dit treurspel on sterfelijk zal zyn." Tesselschade heeft dit wel juist ingezien. Thans nog, meer dan 300 jaar later, is de Gijsbrecht populair bij jong en oud en moet een serie achtereenvolgende voorstellingen worden gegeven om aan de groote belangstel ling te kunnen voldoen. Door de buitengewoon voortreffelijke Gijs- brecht-opvoering van 1931 in den Stads schouwburg, wordt Vondel thans opnieuw ge- eerd. Saalborn als Gijsbrecht en Louis de Vries als Bode zijn o.i. momenteel de eenige acteurs in Nederland, die na Van Schoon hoven en Bouwmeester voor de vertolking dezer belangrijke partijen in aanmerking ko men. Toen Bouwmeester het „Nederlandsch Too- neel" verliet werd het eerst La Roche voor den Bode aangewezen. Een waagstuk, na de enorme populariteit van zijn voorganger. De meeningen over La Roche's zeggen van Vondel's verzen, speciaal voor de intonatie^ met zoo geheel andere eischen dan de poëzie van Rostand, waren toen nog al verdeeld. Theo MannBouwmeester zei ons on langs Mijn broer werd algemeen geroemd als de Bode, en ik geloof ook, dat die eer hem toekwam, maar na Louis moet toch La Roche als de beste Bode-vertolker genoemd worden". Wij weten, dat de Gijsbrecht als dichtwerk en treurspel minder hoog staat aangeschreven dan bijv. Vondel's Lucifer en vele andere van zijn werken. j Toch verheugen we ons ieder jaar weer in de traditioneele opvoeringen, omdat we over tuigd zijn dat de Gijsbrecht met zijn even afwisselende als gewijde handeling en roman tiek, in 't bijzonder de jongeren nader tot den grootmeester onzer nationale dichtkunst brengt. Deze opvoeringen vallen ditmaal ook op gelukkige wijze samen met de verschijning der voortgezette Vondelstudiën, waarmede onze litteratuur dezer dagen opnieuw werd verrijkt en die vooral in de stad waar Von del leefde en werkte en zijn assche rust met groote waardeering zijn onvangen. Het aloude Sloterdijk, dagteekenend al uit den tijd toen de Heeren van Aemstel hier re geerden, begint geleidelijk een uitgestrekte zandwoestijn te worden 'n teeken dat de op hoogingen bijna zijn voltooid en het bouwen een aanvang kan nemen. Een uiterst modern ingerichte school staat er reeds niet ver van den verkeersweg in het nieuwe West. 't Is een eigenaardige Amsterdamsche ge woonte om het stichten van nieuwe wijken of den voortgezetten stadsbouw steeds door de oprichting van scholen te doen voorafgaan. Ziet men ergens op een land, ver buiten de stad, een nieuw gebouw in wording en vraagt men de werklieden naar de bestemming, dan krijgt men stereotiep ten antwoordnatuur lijk, een school. In Zuid is dit al zeer opvallend. Op een zandvlakte achter het Minervaplein vindt men de openluchtschool, het hooge glazen huis, door velen voor een observatorium ge houden, en iéts verder in het zand de nieuwe meisjes-H.B.S. Op de zandterreinen nabij het Stadion ver rees dezer dagen de derde openbare Montes- sorieschool. Het gedeelte Zuid nabij het Stadion onder gaat trouwens een algeheele metamorfose. Bezoekers van de a.s. interlandwedstrijden zullen deze omgeving nauwelijks herkennen. Het oude Stadionterrein is geheel bebouwd en alle omliggende straten zijn nagenoeg tot den Amstelveenschen weg doorgetrokken. Maar er is nog meer zelfs het fraaie Sta dionplein valt geleidelijk ten offer aan de bouwwoede zooals we gisteren tot onze verwondering opmerkten. Voor het Stadion zagen we reeds in aanbouw de enorme be drijf sinstellingen van de Citroën-maatschap- py en we vernamen, dat nog meerdere onder nemingen van dien aard in 't bezit zyn geko men van voor het Stadion gelegen terreinen. Intusschen blijft er nog een ruim plein voor het Stadion gereserveerd, zoodat men niet in de fout vervalt van de meeste onzer groote gebouwen, nl. smalle toegangswegen en miniatuur-deuren. De nieuwbouw in dit gedeelte van Zuid kan ons anders niet bekoren. Er bevinden zich in het genoemde complex veel te nauwe straten en dan die impopulaire binnenpleinen Er is niets onvrijer en hofjesachtiger, dan deze sterk aan den ouden bouwtrant herinnerende „binnenplaatsen", zooals men er in kazernen en o.a. op ons Prinsenhof nog vindt. Vanwaar uit vier vleugels tegelijk op den in- en uit- gaanden bezoeker kan worden gespionneeri. De bouw in de richting van de Amstelkade is dan ook oneindig mooier, een contrast dat we betreuren, omdat juist de Stadion-omge ving in den zomer het drukst door vreemde lingen wordt bezocht en de eerste indrukken meestal blijvend zijn. Ten slotte nog iets over moderne reclame. Die met behulp van mannequins en lichtef fecten heeft hier tegenwoordig groote belang stelling en wordt in allerlei vernuftige vor men toegepast, waarover meer in een volgend schrijven. Zoo juist vernamen wij echter van een ge heel nieuwe reclame, binnenkort te Amster dam en elders te demonstreer en door.de Hen- kelfabrieken. Propageerden deze instellingen haar Per- silartikel indertijd met behulp van denlucbt- schryver, een reclame die toen algemeen de aandacht trok, thans komt de onderneming met een nog nieuwere vinding het lichtka non, een soort gepantserde auto, voorzien van een enorme lanceerbuis, waarmede haar lichtreclames op onberispelijke wijze in de lucht worden geschreven. Wanneer bijv. het kanon in Vlissingen wordt opgesteld kan men het schrift tot in Middelburg lezen, 's Avonds vooral moet het effect betooverend zijn. Men zietde wonderen zijn ook op recla megebied de wereld nog niet uit. En de voor enkele maanden nog up-to-date luchtschrij- ver is inmiddels al weer op pensioen gesteld. Corres Pondent. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 9 Januari te 1 uur. Aan de orde is dan een regeling van werk zaamheden, waarbij de voorzitter zal voor stellen om in deze vergadering de beraadsla ging te doen geschieden over het ontwerp tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930, met bijbehoorend protocol, indien daarover eindverslag is uit gebracht. Jubileum N.V.V. De officieele herdenking van het 25-jarig bestaan van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen is gisteren te Amsterdam geopend met het houden van een historische zitting door den bond en de hoofdbesturen der organisaties in de zaal van den Alge- meenen Nederlandschen Diamantbewerkers- bond, waar het N.V.V. werd opgericht. De zitting werd geopend door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. Spreker huldigde den heer Henri Polak als de pionier van de moderne vakbeweging, waarna hij den bond een bloemstuk aanbood. Hierna sprak Henri Polak, eerste voorzit ter van het N.V.V., een herdenkingsrede uit. meerdering met 193.117 ton. In de haven van Antwerpen zijn in De cember binnengekomen 890 schepen, met. 1.593.246 ton (herleid), tegen 935 schepen, metende 1.721.795 ton (herleid) in Decem ber 1929. Er is dus een vermindering met 45 schepen en met 128.549 ton. Gedurende het jaar 1930 zijn te Antwerpen binnengekomen 11.002 schepen, metende 19.471.384 ton, tegen 11.582 schepen, metende 20.191.359 ton in 1929. Er is dus een vermin dering met 580 schepen en met 719.975 ton. Gedurende het jaar 1930 zyn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 15.277 schepen, metende 25.442.822 ton, tegen 15.297 schepen metende 25.461.866 ton in het jaar 1929. Er is dus een vermindering met 20 schepen en met 19.044 ton. Gedurende het jaar 1930 zijn te Rotterdam binnengekomen 12.409 schepen, met 20.412.917 ton, tegen 12.635 schepen, met. 21.316.853 ton in het jaar 1929. Er is dus een vermindering met 226 schepen en met 903.936 ton. Over het geheele jaar 1930 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 5.971.438 ton over troffen, terwijl het verschil ten voordeele van Rotterdam in dit jaar 941.533 ton be droeg. Hamburg, Antwerpen, N. Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg, met inbegrip van Altona, Harburg en Wilhelmsburg, zyn in December binnengekomen 1885 schepen, metende 1.844.748 ton, tegen 1524 schepen, metende 1.949.940 ton in December 1929, zijnde een vermeerdering met 361 schepen en een vermindering met 105.192 ton. Gedurende het jaar 1930 zijn te Hamburg binnengekomen 20.985 schepen, metende 22.438.257 ton, tegen 16.700 schepen, metende 22.245.140 ton in het jaar 1929, zijnde dus een vermeerdering met 4285 schepen en een ver Zal kapitein Borren nog gratie krijgen? Naar „de Tel." verneemt zal de beslissing op het gratieverzoek dat voor kapitein Bor ren is ingediend, niet lang meer op zich laten wachten. Zooals men zich herinneren zal, is kapitein Borren door het Hoog Mili tair Gerechtshof tot één dag gevangenisstraf veroordeeld. Over het gratieverzoek moet het Hoog Militair Gerechtshof gehoord worden, welk hof intusschen vermoedelijk wel reeds advies zal hebben uitgebracht. Men ver moedt nl., dat de beslissing eenigen tijd op zich heeft laten wachten, omdat ook het p-dvies van den gouverneur van Curasao is gevraagd. VLISSINGEN, 3 JANUARI. Het luisterapparaat te Vlissingen. Een aantal jaren geleden is in de direc teurskamer van de De Ruyterschool te Vlis singen, een apparaat aangebracht, door mid del waarvan de directeur zich op de hoogte kan stellen van de manier van onderwijs- geven, en in het algemeen van het optreden der leeraren in de klas. In het „Weekblad voor gymn. en middelb. onderwijs" is thans een discussie gaande pro

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1