Vlissingecfie Courant DERDE BLAD Nieuws uit Filmland. HET JAAR 1930. INGEZONDEN STUKKEN van de van Woensdag31Decsmber1330,no.307 n (Slot) Wat in deze omstandigheden en bij een dergelijke verscherping der tegenstellingen en een daarbij passende mentaliteit van DE ONTWAPENINGSBEWEGING terecht moet komen, hebben de gebeurtenis een van het afgeloopen jaar bewezen. De Haagsche Herstelconferentie, waar het Young-plan was vastgesteld, waartegen Duitschland nu al in verzet komt, en tot de stichting van een internationale bank tot fi nanciering van dat plan was besloten, was nog nauwelijks afgeloopen, of den 21sten Jan. begon te Londen de vlootconferentie tusschen de vijf groote zeemogendheden Amerika, En geland, Japan, Frankrijk en Italië. De eisch van Italië om met Frankrijk gelijk gesteld te worden en Frankrijk's weigering om zijn vlootprogram te besnoeien, maakten een overeenkomst onmogelijk. En het resultaat der conferentie was dan ook enkel een con ventie tusschen de vijf landen tot beperking van linieschepen en het gebruik van duik- booten en een conventie tusschen de zoo genaamde Oceaan-mogendheden, Amerika, Engeland en Italië, die Amerika pariteit met Engeland gaf, maar de maritieme bewape ning slechts weinig beperkte. Al niet veel beter ging het met de poging om de. weermacht te land te beperken. Frankrijk's voortgezette weigering om in eenige beperking van beteekenis toe te stem men en de steun, dien Engeland aan dit standpunt gaf, maakten het werk der voor bereidingscommissie voor de ontwapenings conferentie vrij doelloos. En het was dan ook niet te verwonderen, dat men te Genève be sloot de ontwapeningsconferentie voorloopig maar uit te stellen. Het is nauwelijks waarschijnlijk, dat dit alles bij de volken nog eenige teleurstelling zal vermogen te wekken. De verwachtingen waren de laatste jaren al niet hoog meer ge spannen. En het is duidelijk, dat er van de vroegere geestdrift voor een blijvende vrede en ontwapening en internationale toenade ring, die het vorig jaar te Genève nog een oogenblik oplaaide, niet veel meer over is. In deze omstandigheden kunnen ook de verwachtingen van Briand's plan tot voor bereiding van EEN EUROPEESCHE UNIE 'W niet hoog meer gespannen zijn. De Volkenbondsvergadering van 1929, waarin Briand zijn plan ter tafel bracht, had hem opgedragen dit plan verder uit te werken en nadere voorstellen te doen. Het memorandum, dat de Fransche minister namens zijn regeering dit jaar aan de ver schillende regeeringen toezond en dat hoofdzakelijk voorbereidende maatregelen voorstelde, was daarvan het gevolg. De ant woorden der regeeringen, die vóór 15 Juli gevraagd waren en waarvan vooral het Ita- liaansche antwoord zich onderscheidde door de stelligheid, waarmee het herziening der vredesverdragen als eerste voorwaarde voor Europeesche toenadering vooropzette, toon den, dat men over het algemeen van de spoedige uitvoerbaarheid van het plan geen Wat Nederland voor de geluidsfilm deed. Er is in deze wereld een gestage wisseling van krachten en machten, een op en neer, dat nu eens den een, dan den ander boven brengt. Ieder volk kent zijn tijden van bloei en van achteruitgang. En de beteekenis van dit alles blijft groot, ook wanneer men de theorieën van een Spengler niet ten volle wil aanvaarden en dus niet gelooft aan een on verstoorbare politiek en historische wetmatig heid, die nimmer meer op dezelfde plaats een Cultuur laat opkomen. Met het sneller worden van het tempo van het moderne leven zijn deze algemeene wisse ling eveneens versneld, en wat vroeger eeuwen duurde schijnt zich thans in enkele decennia te voltrekken. Een der merkwaardigste verschijnselen op dit gebied is de verandering in de beteeke nis, die Europa en Amerika voor de film heb ben gehad. In de eerste jaren van deze eeuw, die tevens de eerste jaren van de stomme filmkunst, van de filmtechniek ook waren, had Europa volkomen de leiding. Maar langzaam begon Amerika veld te win nen, tot bij het begin van de wereldoorlog ongeveer, de Vereenigde Staten, quantitatief, op gelijke hoogte stonden met de oude we reld. De kracht die Amerika zoo naar voren had gebracht werkte door, versterkt door de gebeurtenissen in en na den oorlog. En in de jaren na 1921 was het Amerika, dat volkomen de leiding had. In de Unie werden de groote films gemaakt. Hollywood trok de beste Euro peesche krachten tot zich en de'Europeesche film daalde snel. Eerst de laatste jaren is er daarin verande ring gekomen, en in dit laatste jaar sinds Oc tober 1929 heeft Europa het grootste deel van het sedert den oorlog verloren terrein inge haald. En nu nog steeds is de oude wereld aan lie winnende hand. JNog staan wij, wat de practische uitvoering hooge verwachtingen koesterde, al open-* baarde zich tevens een vrijwel algemeene sympathie met het denkbeeld. Ook het ant woord van NEDERLAND sprak duidelijk dezen twijfel uit, maar daar naast ook een sympathie voor de internatio nale gedachte, als men van onze regeering bezwaarlijk anders verwachten kon en die ook in de houding onzer delegatie op de Volkenbondsvergadering en in de voorberei dende ontwapeningscommissie, waar we een enkele maal in samenwerking met ds Scan dinavische landen optraden, tot uiting kwam. In eigen leven hebben we trouwens te sterk de gevolgen van de internationale ver deeldheid, vooral ook op economisch gebied, ondervonden, dan dat we niet gaarne tot opheffing daarvan zouden meewerken. Die gevolgen, in de economische wereld crisis zich openbarende, toonden zich ook in ons land in alle takken van het bedrijfsle ven. Een stijging van het aantal werkloozen tot ongeveer 80.000 was daarvan het gevolg. In sterke mate ondervond ook de landbouw, voor ons economisch leven van zoo groot belang, de gevolg-en van de crisis. Zij leidde tot de instelling van de commissie-L-ovink en enkele wetten, als het Suikerwetje en de Tarwewet. Van bijzondere beteekenis voor den landbouw was ook de nieuwe Pachtwet, waarover een heftige strijd gevoerd werd. Naast deze waren het vooral de wet op d^ Winkelsluiting, de wijziging van de Drank wet, de wijziging van de Arbeidswet en van de Ongevallenwet, die de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester en gemeente secretaris tegen den zin der regeering in voerde, de wijziging van de financieele be trekkingen tusschen het rijk en de gemeen ten, de Wegenwet, de afschaffing van de verdedigingsbelasting en de wet op de Ar beidsbemiddeling, die de werkzaamheid van het kabinet kenmerkten. Wanneer we in deze reeks niet de nieuwe Vlootwet en de wet tot regeling van den Radio-zendtijd vermelden, dan i3 dat, omdat die tengevolge van den strijd, dien ze ontketenden, een af zonderlijke vermelding verdienen. Vooral de laatstgenoemde wet deed de golven van den partijstrijd hoog opgaan en wekte in hst land een buitengewone beroering, die in groote meetings en optochten ten gunste van de AVRO, wie een groote deel van den zendtijd ten behoeve van de katholieke, protestantsch-christelijke en socialistische radio-omroepvereenigingen was afgenomen, tot uiting kwam en nog een r'aartje had in de sluiting van den^Phohi-zender naar In- dië, eigendom van eenige groot-industrieelen, toen gevreesd werd, dat de regeering ook daarop beslag zou willen leggen. Een korte, maar vrij felle beweging maakte ook de benoeming van den ex-gouverneur Fruytier tot inspecteur van de arbeidsin spectie in Den Haag, met verplaatsing naar Maastricht van den Haagschen inspecteur, gaande, waarbij de Eerste Kamer zich zoo beslist tegen die benoeming verzette, dat de minister haar ongedaan moest maken. Tegenover dezen strijd deed de vrijwel al gemeene erkenning van de verdiensten van den grooten socialistischen partyman mr. Troelstra by diens overlijden goed. De soci aal-democraten verloren in heip den grooten leider en stichter der party en het land een verdienstelijk staatsman, die ook buiten zijn partij, waarvan hy de laatste jaren wegens ziekte de leiding in andere handen had moeten overgeven, groote beteekenis had. Nog duidelijker en beslister zeker kwam de nationale eenheid tot uitdrukking in het verzet tegen den Franschen naam „Pays- Bas" op ons Nederlandsch paviljoen op de Antwerpsche tentoonstelling, met het bezoek van een Nederlandsch eskader aan Antwer pen de uiting van ons medeleven met de betreft ver van de Vereenigde Staten van Europa, maar de geestelijke band die ons met de landen van de oude wereld bindt, is zeker sterker dan onze saamhoorigheid met de nieuwe wereld. Ondanks alle overeenkomst in techniek en zakelyk oogpunt. De Europeesche film, of die Fransch of Duitsch of Engelsch is, staat in wezen heel wat dichter by ons dan de Amerikaansche. En wat wy ook van Amerika zonder gevaar kunnen overnemen, het is zeker niet de Amerikaansche geest en „cultuur". Deze merkwaardige opkomst van de Euro peesche film, een opkomst die voor een groot deel te danken is aan den vooruitgang in kunstwaarde, dan aan 'n technischen voor sprong als gevolg van het feit, dat de oude wereld toch nog steeds de bakermat van de wetenschap is en tenslotte aan oorzaken van finandieelen aard, is voor een deel een gevolg van de activiteit van Duitschland, Engeland en Frankrijk, de drie filmproduceerende lan den in Europa (Waarby de verhouding onge veer zoo is, dat Duitschland. jaar ruim 200 groote films njsakt, Engeland 30 en Frankrijk een stuk of tien). Maar, en nu komt het merkwaardige en het belangryke voor het eerst in de geschie denis van de nog jonge film heeft Nederland een rol gespeeld, die misschien belangrijker is, dan die van alle andere Europeesche lan den te samen. Het is ons land dat de eigeniyke bakermat is geworden vcor de Europeesche geluidsfilm industrie de bakermat in financieel opzicht, maar daarmee tegebjk de plaats waaraan deze industrie een groot dee] van haar cultu- reele tendenzen ontleent. De filmindustrie is waarscltfjnlyk de merk waardigste industrie van de geheele wereld wyi hier drie factoren een rol spelen finan cieele, technische en cultureele. Goede films zyn, zonder techniek en zonder kunst onmo- geiykmaar de groote waarde van de ge luidsfilm, als verspreider van cultureele waarden, is niet te benaderen dan met een gezonde en sterke financieele basis. Belgische onafhankelykheidsviering. Vry al gemeen was men van meening, dat Juist in een Vlaamsche stad ons land zuiver Neder landsch voor den dag had moeten komen, waar de Vlamingen voor de erkenning van hunne en onze taal zoo'n harden stryd te voeren hebben. Heel veel sympathie toont trouwens onze regeering niet voor dezen Nederlandschen cultuurstrijd. De verhindering van den Bormsavond in Den Haag, waaraan onze landsregeering wel niet geheel vreemd zal geweest zijn, was daarvan een nieuw bewys. Het is het streven om BELGIS» meer nog de Belgische regeering, ntefc te ontstemmen, dat hierby zich doet gelden. Maar de Belgische regeering heeft al lang moeten leeren en heeft het dit jaar wel bij zonder duidelijk ervaren, dat de Vlaamsche strijd niet meer weg te denken en de Vlaam sche elochen niet langer te negeeren zijn. Een dier eischen, de vernederlandsching der Gentsche universiteit, is dit jaar eindelijk in vervulling gegaan. Maar de Vlaamsche nati onalisten, wier succes by de laatste Kamer verkiezingen aan de inwilliging van dezen eisch en de nieuwe houding der regeering niet vreemd is, blyven daarbij niet stil staan. De weigering van den milicien De Leeuw om Fransche bevelen op te volgen, de beweging, die zyn daad onder de Vlaamsche bevolking veroorzaakte en de verlegenheid der regeering met het geval, bewyzen, dat de Vlaamsche beweging steeds meer veld wint. Niettemin geven de Franskiljons nog geen kamp. En de ministerieele crisis van enkele dagen, die met het herstel van het bestaande ministerie-Jaspar eindigde en het gevolg was van het verbod d-sr regeering aan de Gentsche professoren om ook aan de Eccle des Hautes Etudes, die de vernederlandsehfce universiteit concurrentie tracht aan te doen, college te geven, toont, dat ze nog over heel wat invloed beschikken. Evenals België ondervond ook FRANKRIJK, zij het in veel mindere mate, de onverzette lijkheid van een ras tegen het prys geven van eigen aard en cultuur en wel in de autonomistische beweging in den Duitschen Elzas. Maar hier oefende deze beweging op de politiek en de stabiliteit der regeering zoo goed als geen invloed. Die invloed ging vooral uit van de internationale verhoudin gen, speciaal van de verhouding tot Duitsch land, en van den strijd tusschen rechts en links. In het begin van dit Jaar moest het ministerie-Tardieu tengevolge van den strijd aftreden en werd vervangen door een minis terie-Chautemps, dat echter reeds by zyn eerste aanraking met de Kamer sneuvelde, waarna Tardiqu opnieuw als minister-presi dent optrad. Nu aan het einde van het jaar is dit ministerie-Tardieu opnieuw omverge worpen tengevolge van het verzet van den Senaat t^gen de algemeene politiek der re geering en opgevolgd door een ministerie- Steeg. Het behoud van Briand aan buiten- landsche zaken toont, dat in Frankryk's buitenlandsche politiek, ondanks de minis terswisseling, niet veel verandering zal wor den gebracht. Toch zal zeker de nieuwe houding van DUITSCHLAND, waarop wy reeds wezen, op Frankrijk's bui tenlandsche politiek niet geheel zonder in vloed blyven. Die houding is zeker niet het rechtstreek- sche gevolg van het succes der nationaal- socialisten by de jongste Ryksdagverkiezin- gen, dat zeker het meest kenmerkende feit uit het Duitsche openbare leven van 1930 was. Het duidt een merkbare beweging naar uiterst rechts aan, waarvan, waar ook uiterst links de communisten zeer ver sterkt uit den verkiezingsstryd te voorschyn Het is het kleine Nederland, zonder eigen filmproductie geweest, dat uit zuiver inzicht, uit een juist economisch begrip, gepaard aan een algemeene waardeering voor de cultu reele waarde van de film merkwaardig in een land als het onze, waar in het openbaar de film nog steeds ietwat stiefmoederiyk be handeld wordt de taak op zich genomen heeft de geluidsfilmindustrie een financieele basis te geven, waardoor men als gelijke te genover Amerika zou kunnen optreden. En dat deze politiek reeds binnen korten tyd pro- fyteiyk is gebleken, het bloote feit, dat sinds de overeenkomst van Parys, geheel Amerika schatplichtig is geworden aan Nederland dat telken jare de millioenen aan licenties aan Nederland betaald worden. Maar de beteekenis van ons land gaat ver der. Men weet dat de eigeniyke geluidsfilm industrie, de Kuechenmeister groep, een steeds grooter invloed heeft verkregen op de kleinere filmondernemingen in de oude we reld. De basis van de Kuechenmeister groep, belichaamd in de Internationale Maatschap» py voor Acoustiek, ligt in Nederland, en het spreekt vanzelf, dat doardoor ons land meer en meer invloed, ook in cultureelen zin gaat krygen op de geluidsfilmproductie van vrywei geheel Europa. Inderdaad lykt ons land daarvoor buiten gewoon geschikt. En wel in de eerste plaats om z'n etfcen oude cultuur, maar in de tweede plaats om zyn internationaliteit. De film, de geluidsfilm ook is internationaal, maar de Duitsche filmindustrie kon nooit dit juiste gevoel voor algemeene waarde hebben dat Nederland kent. Nederland zal zyn eigen ka rakter bewaren, maar het kan, evenals op an der gebied, ook by de geluidsfilm dienen als geesteiyke clearing voor een werelddeel. Het is Nederland dat een film als „Sous les toits de Paris" mogelijk maaktedat René Clair, den man met nieuwe denkbeelden, een kans gaf. Het zal ons land zyn dat zyn ge voel voor de waarheid en werkeiykheid op de film van de toekomst van invloed zal doen kwam, de midden- en meer gematigde rechtsche partijen, vooral de Staatsparty, die de democraten kwam vervangen, de Volks partij en de Duitsch-nationale party, die in allerlei kleine partijtjes versplinterde, de dupe werden. De beweging naar rechts was trouwens heel dit jaar merkbaar. Blijkbaar is ook de aanvaarding van het Young-plan daar niet geheel vreemd aan. Nadat de Duitsche Volksparty uit de re- geeringscoalitie was getreden, kwam al spoedig een nieuw, meer naar reohts georiën teerd ministerie aan het bewind. Maar dit ministerie, waarvan dr. Brüning president was, raakte wegens financieele ontwerpen met den Rijksdag in conflict, wat de ontbin ding van den Rijksdag met het reeds ver melde resultaat tot gevolg had. In dezen nieuwen Ryksdag zijn het tenslotte de socia listen geweest, wier aanvankelijk verzet tegen de financieele noodverordening de ontbin ding uitlokte, die de regeering hebben moe ten redden. De verhouding tusschen Duitschland en POLEN is nooit erg vriendelyk geweest, maar is te genwoordig tengevolge van Duitsehland's eisch inzake de teruggave van den Pool- sohen corridor en de mishandeling van Duit- schers in Opper-Silezië, al heel weinig har- teiyk. Die mishandeling schijnt een ver schijnsel van de terreur, die Pilsoedski neg altijd uitoefent en die dit jaar door de dra- gonnades in de Oekraïne en de arrestatie van oppositieleden, waaraan hy zijn meer derheid in het parlement dankt, haar hoog tepunt schijnt bereikt te hebben. Een soortgelijke dictatuur als Pilsoedski streeft in FINLAND de Lappobeweging na, die, uit den strijd tegen het communisme ontstaan, tot een stryd tegen de vrijheid en voor de dictatuur geworden is. In RUSLAND heeft dit jaar de proletarische dictatuur, dat is feitelyk de dictatuur van Stalin, haar kracht getoond door de iiitwyzing van voor aanstaande leiders uit verantwoordeiyke posten en processen tegen en terechtstellin gen van contra-revolutionairen, waaronder men ook hen blykt te rekenen, die aan het succes van het vyfjarig plan voor den eco- nomischen opbouw twyfelen. Daarentegen heeft in SPANJE de dictatuur het afgelegd door het aftreden van Primo de Rivera, al spoedig door zyn overlyden gevolgd. Maar de tegenwoordige regeering onder Berenguer oefent ook een feitelijke dictatuur uit, wat het verzet tegen de monarchie en de republikeinsche bewe ging nog doet toenemen. In ITALIË, waar Mussolini de teugels stevig in handen houdt, beleeft het dictatoriale stelsel gouden Italië's buitenlandsche politiek biyft steeds meer beheerscht door de tegenstelling tot Frankrijk. In verband daarmede zoekt Italië nog steeds naar versterking van zyn positie in MIDDEN-EUROPA en den BALKAN door het tot elkaar brengen van Hongarye, Tuiioje, Bulgarye en Griekenland. Ten op zichte van Roemenië, waar prins Karei als koning is teruggekeerd, heeft het blijkbaar zyn pogingen opgegeven, maar voor Oosten rijk, waar de stryd tusschen socialisten en burgerwachten met medewerking van een deel der christeiyk-soclale party, na een kort intermezzo met Vaugoin als kanselier en Starhemberg, leider der burgerwachten, als minister van binnenlandsche zaken, tydelyk geëindigd is met het aan het bewind komen zyn. Schooner taak kan een klein land zich waarlyk niet denken. Hebt U gehoord dat New York Morning Telegraph ».De blauwe Engel" de beste film van het jaar noemt en Jannings de eerste filmacteur van de twee wereiddeelen, dat de jongere generatie bezuinigt. Men heeft wel eens beweerd dat de Hollywoodsche filmsterren het geld als water door hun han den lieten glyden, en dat zy hun salaris op de meest fantastische wyze in allerlei fees ten omzetten. Tegenwoordig is dat heel an ders, er wordt in Hollywood en speciaal door de jongeren zeer zuinig geleefd en buitenspo righeden komen nagenoeg niet meer voor. De zuinigheidswoede die van gezond verstand blyk geeft komt tot uiting in de kleeding, die heel wat eenvoudiger is dan eenigen tyd ge leden. Öok het aantal partyen en recepties is lang niet zoo groot meer als vroeger dat de Ufa voor de nieuwe film „Hoogheid beveelt" een geheele ysbaan in haar ateliers bouwt dat „Zwei Herzen im y4 Takt" in een the ater in New-York :ia 6 weken weer voor de 12 volgende weken gehuurd is en 3000 dollar per week opbrengt, hoewel het theater slechts 253 plaatsen telt 1 dat de allernieuwste Dupont-film „Gekooi de menschen" by de première in het Gloria Palast te Berlyn op 21 November j.l. aan toonde dat Dupont met dit schitterende kunst werk al het voorgaande door hem geregi- seerde, verre heeft overtroffen. Deze byaon- dere sprekende film waarin Conradt Veidt, Heinrich George en Frltsch Kortner de man ly ke hoofdrollen vervullen staat op hetzelfde hooge peil als zyn allerbeste stomme film „Variété" dat de Kerst-programma's voor het Rem- van een ministerie van christelijk-socialen en burgerlijke coalitie, hesft hot alle hoop nog niet opgegeven. In ENGELAND dat steeds meer zich uit de Europeesche zaken terugtrekt, houdt de regeering der arbeidersparty het maar nauwelijks uit te gen de oppositie van liberalen en conserva tieven, waarvan de laatsten in eigen gelede ren een strijd hebben zien ontstaan tenge volge van het verzet der krantenlords Bea- verbroök en Rothermere. De veldwinnende nationalistische beweging in Indië heeft tot een Indische conferentie in Londen geleid, die nog voortduurt en waar feitelijk al besloten is, dat Indië den Dominion-status toekomt. Behalve met Indië had Engeland moeite met Palestina, wat een beperking der Jood- sche immigratie tengevolge had, die de re geering door het algemeen verzet der Joden weer heeft moeten intrekken en verder eco nomische moeilijkheden vooral op het gebied der steenko2ennyverheid. In AMERIKA wonnen in de Vereenigde Staten de demo craten het bij de verkiezingen van de repu blikeinen, terwijl in de meeste staten van Zuid-Amerika revoluties uitbraken en ook slaagden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven VOLKSTELLING EN OUDEJAAR Mijnheer de Redacteur, Naar ik hoop zult U onderstaande wel in uw veelgelezen blad willen publiceerenbij voorbaat myn welgemeenden dank. By het verscheiden van het jaar 1930 zul len velen met mij een blik terugwerpen in het bijna tot het verleden behoorende jaar. Vooral zy, die den allesbehalven begeerlijken titel van „werklooze" met zich medevoeren, zullen terugblikken of in gedachten op het oogenblik.... waarop zij „werklooze" werden. Eeseffen zy, die het groote voorrecht hebben, „nog steeds ter werk te kunnen gaan" wel goed de beteekenis van dit eene woord „werk loos" Ik begrijp hetOok ik kende eens niet de volle beteekenis van dat „fatale" woord echter sedert 6 volle maanden „ondervind" ik het. En ondervinding is nog steeds de beste leermeester. Niet dat ik een ieder wil laten ondervinden wat „werkloos" beteekentwel zou ik een bepaalde groep van onze stadge- nooten (zij die zich momenteel voor het overgroote deel ontfermen over onze elfde al gemeene tien jaarlijksche volkstelling) wil len toeroepen „medebroeders, goedgesitu- earden (vergeleken met ons „werkloozen"), denk op oudejaarsavond te klokslag 12 ure eens „één volle minuut" aan het woord „werkloos", doch dan in zyn volle beteekenis. Het antwoord moogt U my schuldig bbjven. Ik weet dat reeds. Ik wil uw volkstelling werkzaamheden niet becritiseerendaartoe mis ik de bevoegdheid. Echter wil ik wel (en met my velen) geachte volkstellers, uw werk gever (ster) opmerkzaam maken op het feit, dat, hoewel voornoemde werkzaamheden moesten worden uitgevoerd door ter zake kundige personen (werkloozen zijn dit niet), dit argument niet steekhoudend is. Indien „men" aan „werkloozen" ook een deel (zelfs een groot deel) van voornoemde werkzaamhe den had opgedragen, zou m.i. het „ter zake kundige" niet beschamend zijn geworden. Ook dan was er^bij velen „van binnen" niets beschadigd geworden nu is zulks by de „niet ter zake kundigen" wel het geval. Ook dan was er, o wonder, geen beschadigd oudejaar geweestnu wel Dankend voor de plaatsruimte, F.E. brandt-theater, het Asta-theater te Den Haag en het Luxor-Palast te Rotterdam als hoofdnummer hadden „Die Drei von der Tankstelle", de leuke film met Lilian Harvey en Willy Fritsch De Ufa en de Liga. Naar wij vernemen heeft thans ook de UF A. Maatschappy in Nederland, te Rotterdam vertegenwoordigd door de directie van het Luxor-theater, zich tot de Filmliga Rotter dam gewend met het verzoek de films, die daarvoor naar het oordeel van het Ligabe- stuur in aanmerking komen, in artistieke voorvoorstelling te nemen, terwijl men waar- schynlijk als eerste zal aanbieden de geluids film van Dupont „Menschen in Kafig" waar van de U. F. A. in Nederland het alleenver toningsrecht heeft. Het bestuur van de Filmliga Rotterdam heeft op dit aanbod geantwoord, dat het, of schoon het programma voor dit seizoen reeds is opgemaakt, gaarne bereid is ten opzichte van het Ufa-programma dezelfde houding aan te nemen, welke is aangenomen ten op zichte van de directie van de Corso Cinema en het Grand Theatre. Het bestuur heeft dus toegezegd de, naar zijn oordeel, uit artistiek oogpunt belangryke films eenige weken voor de vertooning in het Luxor Palast in een Liga-voorstelling te zul len brengen op dezelfde wyze als dit in an dere theaters is geschied. Een artistieke adviescommissie. Naar de Figaro meldt heeft de Paramount Filmmaatschappy een adviescommissie opge richt met het doel de nieuwe mogelykheden en behoeften van de Fransche geluidsfilm te bestudeeren. zy zullen hun adviezen geven in volledige onafhankeiykheid. In het comité hebben zittingPierre Be- noit, Edouard Bourdet, Paul Brach, Saint Granier, Lacha Guitry, Paul Morand en Mar cel Pagi^~*

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 9