500 25 WOENSDAG 31 DECEMBER EERSTE BLAD lilpive: firma I. IM Dl VELDE Ir., DilsUSl-tl, Vlisslngen.liltl. 10. PisMiniiiglElll Verschijnt daselijks, uitpezontierd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads-en Provincienieuws BUITENLAND ing. 8.30 Berichten, na dansmuziek tot 10 telefonie dan overdag? ïllen de luisteraars ie telefonie van de avonds duidelijker zullen zich wellicht wat hiervan de re- lag- en nacht-ont- korte golf-stations men stations welke 5ijn, duidelijk door! nder van Kootwijk eveneens aan, dat t beste was, indien deelte van het tra duisternis was ge aring hiervan zoe- tsschen de dag- en ste bevat namelijk ian de laatste. Deze hieruit op, zouden de electro-magne- gende positieve en tjes, waarvan de kt door ontbinding ontbinding wordt ultra-violette licht, wordt uitgestraald! eer daardoor bijna deze ultra-violette min of meer ven worden in een hun voortplanting de condities voor unstig, omdat het zon de atmosfeer J.Des avonds en ultra-violette licht sr dus minder ge- lectro-magnetische mten. rheden is dus de stations 's avonds rolge de ontvangst Jhappelijke onder- chil tusschen dag alleen afhankelijk doch ook van de vorden de electro- replant in de bo- r. Op ca. 60 KM. e aarde een gelei- ar den ontwerper de"-laag genoemd geleidend, omdat serd is. zy kaatst electro-magneti- irde en bevordert ectro-magnetische ag niet bereiken tosfeer, doch dan chtlagen voortge nen bewijzen aan van deze theorie unelijk, dat hooge ngstation zich er dag afschermend 's Nachts wordt ïheel geen hinder aatste geval zou- le bergen komen, ig ze terugkaatst uden zij het ont- ;n. LIJNEN te Alexandrië ec. te Adelaide van Dover Houston >aya van Rott. Dec. Sagres ■C. v. Port Said ibraltar Jee. Galle Dec. v. Port Said 'c. te Antw. te Antw. 28 Dec. van c. Perim Pern. Noronha van Port Said an Singapore 'erim 14 Dec. Gibraltar Yokohama enua Dec. Perim Finisterre ?c. Suez ;e Port Said van Barcelona avia n. Amst. LlSSr^"!V 22.22 23.09 23.56 s, Fietsen ïn. uur 4.24 uur 4.25 4.26 NO.307 68e «Jaargang 1930 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. )e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens den Nieuwjaarsdag zal de „Vlissingsche Courant" mor gen, 1 Januari niet verschijnen. VAN HET VERGANKELIJKE. Op den laatsten dag des jaars ontkomt tenslotte niemand aan de stemming en den weemoed van het oogenblik, dien wij zouden willen noemen de stemming en den wee moed van het vergankelijke. Een jaar is dan voorbij. Hoe snel. Lijk een ademtochtEen jaar. En wij maken de balans op. Van ons leven. Van onze daden. Van ons werk. Wij hebben conclusies wij zijn tevreden en dankbaar, of wij zijn somber omdat het min der goed is gegaan. Oudejaarsavond is de avond van het ge zinsleven. Trouwens, is dat niet de groote bekoring van de December-maand Paschen en Pinksteren, nietwaar, dan vliegen alle vogels het nest uit, maar in De cember zoeken ze elkander op. Sint Nico- laas, Kerstmis, Oudejaarhet zijn dagen van warm en innig gezins-geluk. O, er is in onze dagen een tekort aan gezinsleven, ver geleken bij vroeger. Het Hollandsche volk is van ouds een volk geweest en het had die reputatie over de geheele wereld dat gezelligheid thuis zocht. Het in eere-houden van het gezinsleven is een der beste deugden van ons voorgeslacht geweest. Eilacie, het kwijnt. Helaas. De „uithuizig heid", vooral ook van de jeugd, neemt toe. Maar dan komt December. Met z'n oude, trouwe feestdagen. En dan bloeit het weer op, ons oude, tro-vwe gezinsleven. Dan zoe ken we elkaar. En als we dan naar het woord van Schiller, op Oudejaarsavond, maar kun nen getuigen „dat geen dierbaar hoofd ont breekt", nu dan hebben we al reden tot veel dankbaarheid. Hoe het zij, op dezen avond gaan onze ge dachten uit naar de stemming en den wee moed van het vergankelijke. Wij, kleine menschen, zijn tenslotte slechts als pionnen op het groote schaakbord, en de hand van den Almachtige verzet ons naar zijn welbe hagen. Die wetenschap doordringt ieder mensch op Oudejaarsavond, of hij er voor uitkomt of niet. Ieder onzer zit in den hei ligen greep en gevoelt de macht van Hem, die naar het woord van den Psalmdichter ....en werelden schiep, en zij waren, die alle dropp'len geteld heeft der went'lende ba rren...." Op Oudejaarsavond, wel, dan zijn vele huizen nog gesierd met de bloemen en de takken en het groen van Kerstmis, dan wor den de traditioneele spijzen en dranken, ge bruikt en uls de klok twaalf uur slaat, dan.... dan staan we eensklaps weer voor het nieuwe jaar, voor het nieuwe wrek, voor de nieuwe taak. En dan lost zich onze stemming op In een stevigen handdruk, in een hartelijkeu wenschVeel heil, veel zegen. Ook gij, lezer. VLISSINGEN, 31 DECEMBER. Prov. Staten-verkiezing. Naar wij vernemen wenscht de heer P. G. Laernoes niet meer in aanmerking te komen voor een candidatuur bij de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten. Ook de heer L. Doeleman te Zierikzee, die zitting heeft voor den Vrijheidsbond, heeft voor een eventueele herkiezing bedankt. Thans hebben reeds 6 leden van de Prov. Staten bedankt. Bibliotheek Oud-Archief. De gemeente-archivaris, de heer H. G. van Grol, deelt ons het volgende mede Mocht het mij eenige jaren geleden ge lukken, de bovengenoemde Bibliotheek uit te breiden met 's Rijks Geschiedkundige Publi- catiën, die nu al aangegroeid zijn tot een honderdtal volumineuse werken, waar ieder Jaar ettelijke deelen aan toegevoegd worden, dezer dagen heb ik na 'n desbetreffende cor respondentie met de betrokken autoriteiten ontvangen de „Oudheidkundige Mededeelin- gen, Nieuwe Reeks" van 1920 af, met belofte deze in het vervolg geregeld te zullen toe gezonden krijgen, Deze staan onder redactie van Prof. Dr. J. H. Holwerda en geven alles, wat onder de auspiciën van 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden wordt opgegraven en beschreven. Beide periodiek doorloopende schenkingen worden ons gratis verstrekt. De groote wetenschappelijke waarde behoeft geen nader betoogtoch zouden de kosten van aanschaffing ons hebben afgeschrikt, daar de schenkingen nu reeds een waarde van tusschen de 7 800 vertegenwoordigen, terwijl dit steeds meer wordt, daar ze ge regeld doorloopen. Mischa Weisbord. Concertgebouw. Een phenomeen. Phenomenaal, technisch geweldig en van verblindende virtuositeit, maar ook verbluffend muzikaal is het spel van dezen jongen Russischen violist. Een artist met geniale begaafdheid. Een verruk kelijk instrument. Schitterende beheersching, heldere, warme toon.. Een prachtig program ma. Een begeleider van extra klasse Gera Frid. Deze belangrijke factoren leverden gister als resultaten een avond van het hoog ste kunstgenot op, waaraan men nog dikwijls zal terugdenken. De recital, die Weisbord gaf, opende met Beethoven's Kreutzer-Sonate in A groot. Grootsche opvatting paarde zich aan ma gistraal spelvol nobel gevoel, doorgloeid van innerlijk- leven werd deze sonate gespeeld. Vooral het heerlijke Andante werd met groote innigheid en rijpe klankschoonheid vertolkt, terwijl de variaties brillant verklankt wer den. Men moge in den aanvang eenige be denking gekoesterd hebben tegen het wel wat forsche vleugelaccompagnement, doch men verlieze niet uit het oog, dat Beetho ven bij deze sonate schreef „Sonata par 'I Pianoforto ed un Violino obligato, op. 47, scritta in un stilo molto concerttante, quasi come d'un Concerto". Daarna speelde Weisbord de Partita b-moll van Bach. Andermaal liet hij zijn talenten schitterenstralend van toon werd deze solo-sonate een gebeurtenis van opvallende schoonheid. Na de pauze hoorden we het viool-concert van Glazounow, muziek van een bijzonder, zwaarmoedig doch schoon ka rakter. De interpretatie van dit werk wekte eveneens bewondering door den diepen ernst en de sterke spanning, welke er in werden gelegd door beide kunstenaars speciaal aan het laatste deel met zijn heroïsch hoofd motief, werd een reliëf gegeven, dat we van eerbied vervuld werden voor dit uitnemend samenspel. In Mendelssohn's „Auf Flügeln des Gesanges", zong de viool deze prettig melodieuze muziek de zaal in, ontroerend mooi. Tot slot Pagagini's „I Palpiti", een compositie bij uitnemendheid om te be wijzen, dat Weisbord voor niets staat. Alle virtuoze zijden van zijn talent spreidde hij dan ook ten toon (dubbele flageolet-tonen, staccato in afstreek) zooals alleen een violist van zoo groote perfectie als Mischa Weisbord dit vermag te doen. Het auditorium was gul en hartelyk met applaus en ten slotte zóó enthousiast, dat de kunstenaar, ettelijke ma len teruggeroepen, als toegift „Caprice Viennois" van Kreisler gaf. Gera Frid bege leidde technisch knap en muzikaal. De zaal was zeer matig bezet. Onbegrij pelijk In verband met het bijna scheidende jaar, vacantie, logé's Of moest er bal na zijn Voor dit euvel voelen onze oprechte melomanen toch gelukkig niets meer 't Moet den kunstenaar wel een eigenaardig idéé gegeven hebben, die rookende concert bezoekers, waarvan er een zelfs in de Bourrée van Bach nog uit de maat zat te stampen. En dan die kleedjesklopperij Vreeselijk. Ongehoord. Met dat al per saldo toch een avond, waarop aan een afgelegen hemelstreek een vreemde ster van de eerste grootte schitterde. Gode zij dank was „hij" niet „thuis" gebleven Maar de Vlissingers, die thuis waren, hadden groot ongelijk O. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 1 mastiekbe- werkers, 17 grondwerkers, 5 metselaars, 1 meubelmaker, 10 opperlieden, 7 schilders, 1 steenzetter, 7 timmerlieden 1 verver, 4 ijzer- betonvlechters, 1 kleermaker, 2 schoenmakers, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 128 metaalbewerkers, 1 boekbin der, 1 koksleerling, 1 banketbakker, 1 tuin man, 2 magazijnbedienden, 1 kruideniersbe diende, 1 kellner, 8 transportarbeiders, 1 in specteur (assurantie), 12 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke)1 werkvrouw, 1 hulp in de huishouding, 1 buffetjuffrouw, 7 va*ens- gezellen en 60 losse arbeiders. Totaal 287 ingeschrevenen. Vorige week 284 personen. Alzoo een vermeerdering van 3 werkzoekenden. alhier, alwaar een pakhuis en paardestal van den sleper v. d. B. is gevestigd. Gelukkig kon den 2 paarden, die zich in den stal bevonden, worden gered, terwijl een drietal wagens nog uit het perceel konden worden gereden. Op den zolder bevond zich een voorraad hooi, terwijl een tweetal opgetuigde wagens verlo ren gingen. Het perceel brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. De brandweer heeft onder leiding van den onder-commandant, met twee motorspuiten den brand gebluscht. Te circa 11 uur kon de brandweer inrukken. De brand had niet veel te beteekenen en er was dan ook maar weinig belangstelling waar te nemen. Door de politie wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak van den brand. Een vechtpartij. Maandagavond hebben op het Eiland een tweetal vechtpartijen plaats gehad tusschen burgers en matrozen. Beide malen is de po litie tusschenbeide gekomen en wist zij de vechtpartij te doen eindigen. Meester in het rijwielherstellen. De Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht heeft aan den heer A. C. Janssens alhier den graad toegekend van meester in het rijwielherstellen. Intrekking rijbewijzen. De minister van waterstaat brengt ter ken nis, dat bij vonnissen van de rechtbank te Middelburg van 12 December 1930 de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan Jacobus Cornelis Scheele, gebo ren 26 December 1891,. kreeftenhandelaar, wonende te Ierseke, voor een termijn van 3 maanden, en Hendrik Visser, geboren 10 Juli 1886, koopman, wonende te Wissekerke, voor een termijn van 6 maanden welke terwijnen zijn ingegaan op 22 Decembèr 1930. Een Jaarboekje. Door het Algemeen Advertentieblad te Oostburg wordt voor 1931 een Jaarboekje uitgegeven, waarin men alles wat voor Wes telijk ZeeuwschxVlaanderen van belang is, kan opslaan. Verder komt er een opgave in voor van de getijtafels, de herleiding van Brugsche en Gentsche gemeten in hectaren, aren en centiaren, de openstelling van de postkantoren, de bevolking der verschillende gemeenten in het vierde district, de telefoon tarieven en tal van andere mededeelingen, welke men dikwijls noodig heeft. Het jaar boekje is in alle opzichten een practische vraagbaak. Een uitslaande brand. Gisterenavond omstreeks 9 uur is brand 'uitgebroken in een perceel in de Slijkstraat RITTHEM. De gemeenteraad hield gisterenmiddag een openbare vergadering. De heer Joh. de Vis ser was met kennisgeving afwezig. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, zooals goedkeuring van alle vastgestelde belasting verordeningen, bericht van de definitieve vaststelling der gemeentebegrooting 1929, verzoek om subsidie van de R.-Kath. volks- zangvereenigingen, verzoek van de groep Ne derland van 't Algemeen Nederlandsch Ver bond om een belastingverordening vast te stellen op openbare aankondigingen, bericht van Ged. Staten van de Koninklijke goed keuring op de nieuwe jaarwedderegeling van burgemeester, secretaris, ontvanger en wet houders. Op een schrijven van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chr. zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen over de voorwaarden, waarop met de vereeniging een overeenkomst getroffen kan worden voor de verpleging en afzondering van lijders aan be smettelijke ziekten werd met algemeene stemmen besloten Burg. en Weth. te machti gen tot het aangaan van een overeenkomst met genoemde vereeniging. Met algemeene stemmen werd besloten voor 1931 de af deeling SouburgRitthem voor kinderherstellings- en vacantiekolonies een bijdrage te verleenen van 10. Van de afdeeling Ritthem van den Chr. Landarbeidersbond was het verzoek ingeko men om de werkloozen door de gemeente werk te doen verrichten, nadat zij 4 weken werkloos zijn. Met algemeene stemmen werd besloten om aan de werkloozen van gemeen tewege werk te verschaffen, als zü geen on dersteuning meer genieten en als er produc tief werk te verrichten is. De heer J. Breel is als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs aan de beurt van aftreding. Daar in deze commissie een ouder met schoolgaande kinderen moet gekozen worden, werd met 3 stemmen be noemd de heer W. Cevaal. De heer Joh. Ce- vaal verkreeg 2 stemmen. Eén stem was van onwaarde. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren C. Wis se, B. j. de Meij, W. Ovaa Jr. en K. de Vis ser, werden met algemeene stemmen herbe noemd. Daar het gebleken is, dat op de werkloozen streng toezicht dient gehouden te worden, stelden Burg. en Weth. voor, dat voor Rit them een correspondentschap voor arbeids bemiddeling en werkloczenzorg werd inge steld. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd tot correspondent benoemd de heer J. Vader. De voorzitter deelde o.a. mede, dat de aschbak zal worden geledigd en dat de grond, op verschillende plaatsen door het schoon maken der wielen opgehoopt, zal worden op geruimd. Bij de rondvraag wees de heer Lijnse op den slechten overgang van het Vlissingsch voetpad en de heer Boogaard op de slijkerige gedeelten van den Ritthemschen straatweg. De voorzitter beloofde beide gevallen te onderzoeken. Ook vroeg de heer Boogaard betere afwate ring van den weg van af het gemeentehuis tot het slachthuis door afsteking van den berm en om verbetering van de bocht in dien weg. Daar deze weg van den Polder Walcheren is, beloofde de voorzitter met den opzichter er over te spreken. Voor het sluiten der vergadering dankte de voorzitter de leden voor hun volle medewer king in 1930 van hen genoten. GEMEENTERAAD VAN RRESKENS. Maandagavond kwam te raad dezer ge meente in voltallige zitting bijeen. De notu len der vorige vergadering werden na voor lezing goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van „den slager Klaaijsen, waarin deze er den raad op wijst, dat de veearts ten onrechte van èen door hem goedgekeurd slachtdier een nier mede genomen had en deze afkeurde. De tijd, om herkeuring aan te vragen, was, daar de vee arts adressant van de beslissing niet tijdig in kemiis stelde, verstreken. Hij verzoekt den raad maatregelen te nemen, dat iets derge lijks in den vervolge niet meer voorkomen zal. Burg. en Weth. hebben naar aanleiding hiervan den veearts gehoord en zijn van oor deel, dat het door den verzoeker naar voren gebrachte niet geheel strookt met hun ver kregen inlichtingen. De veearts heeft geheel volgens de verordening eh de vleeschkeu- ringswet gehandeld en zij adviseeren mitsdien op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Carels wijst op de ongewenschte verhouding tusschen slagers en den veearts. Zi. zal het den heer Klaaijsen niet zoozeer te doen zijn geweest het door hem aan den raad ter kennis gebrachte geval opgelost te zien, dan wel om in den vervolge een betere sa menwerking tusschen de betrokkenen te ver krijgen. Hij vraagt of Burg. en Weth. hiertoe reeds pogingen aangewend hebben. De voorzitter geeft toe, dat de samenwer king te wenschen overlaat. Het is evenwel niet gemakkelijk hier verandering in te bren gen. Ook mag er wel op gewezen worden, dat gebleken is, dat de slagers er wel eens op uit zijn het gemeentebestuur in het ootje te ne men. Wethouder Cappon bevestigt dit Hij is met den veearts eens mee geweest en de manier, waarop tegen den veearts te keer gegaan werd, vond hij zeer onbehoorlijk. Na nog eenige gedachtenwisseling werd het voor stel van het gemeentebestuur met algemeene stemmen aangenomen. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden vervolgens met alge meene stemmen herbenoemd. De voorzitter deelde daarna mede, dat in Januari a.s. de gemeentebesturen door den Provincialen 3randweerbond zullen worden uitgenoodigd tot een bespreking en dat de firma Van Melle een nieuwe motorspuit aan geschaft heeft, welke t.z.t. voor het gemeen tebestuur gedemonstreerd zal worden. Hierna kwam weder in behandeling het reeds eenigen tijd geleden ingekomen verzoek van den Centralen Bond van Transportarbei ders, waarbij Burg. en Weth. voorstellen hier op nog geen beslissing te nemen, doch af te wachten het resultaat van de gehouden be spreking van de Werkgevers-vereeniging met den neutralen- en den centralen bond. De heer Notebaart is van meening, dat op het verzoek spoedig beslist dient te worden, daar reeds langen tijd de menschen zonder werk zitten en de tijden slecht zijn. Van de samenwerking ziet hij weinig terecht komen. En ook al komt deze er, dan is er toch dade lijk geen werk. Hij stelt voor een steunrege ling in het leven te roepen. De heer Carels durft zijn stem aan deze re geling niet geven. Eerst dient bestudeerd te worden, wat hiervan de consequenties zullen zijn. Voor productief werk bij wijze van werkverschaffing voelt hij wel, maar dan zou de raad, alvorens een beslissing te ne men, advies van Burg. en Weth. moeten heb ben. Hij stelt mitsdien voor Burg. en Weth. uit te noodigen uiterlijk binnen 14 dagen hierover advies uit te brengen en dan weder te vergaderen. De heer Notebaart handhaaft zijn voorstel directe steunverleening dat verworpen werd met de stemmen van den voorsteller en den heer De Kruijter voor, waarna dat van den heer Carels met algemeene stemmen aangenomen werd. Zonder eenige discussie werden daarna de volgende besluiten genomen a. Ontheffing van een aanslag in de hon denbelasting b. Vaststelling suppletoir kohier hondenbe lasting c. Toekenning van een hoogere subsidie aan de afdeeling Breskens van Volksonderwijs voor door haar te geven vervolgonderwijs d. Het verhuren van de bovenwoning van het gemeentehuis gedurende de maand Janu ari (huurprijs 25) het verpachten van den tuin van het gemeentehuis en het verhuren van de woning Glacis 2 e. Vaststelling van de instructies voor den grafdelver, vuilnisman, opzichter en tuinier jj f. verbouwing van het gemeentehuis. UIT DEN BELGISCHEN MINISTERRAAD. De correspondent van het „Vad." te Brus sel meldde gisteravond In den Dinsdagavond gehouden minister raad heeft de minister van Arbeid en Nijver heid, Heyman, verslag uitgebracht over de werkloosheid, welke in vele Belgische bedrij ven heerscht. Volgens de cijfers, door den minister aangehaald, is de werkloosheid se dert October met ongeveer 15 pCt. toegeno men. Er zijn thans 35.000 arbeiders volkomen, werkloos78.000 zijn het een of meer dagen per week. Nadat ook de ministers van spoor wegen en openbare werken gehoord waren, is door de regeering besloten tot het treffen van ingrijpende maatregelen, teneinde de werkloosheid te bestrijden. Over aard en omvang dezer maatregelen zal vermoedelijk Vrijdag of Zaterdag worden beraadslaagd. Naar het oordeel van minister Heyman zijn op dit oogenblik vele teekenen aanwezig, die erop blijken te wijzen, dat het hoogtepunt der economische crisis in België bereikt is, of het binnenkort zal zijn. In den ministerraad heeft nogmaals een wisseling van gedachten plaats gehad over de zaak der Ecole des hautes Etudes en het geval-Hulin de Loo te Gent. De ministers waren het er over eens, dat het in de Kamer aangenomen standpunt dient gehandhaafd te worden en prof. Hulin voor de keuze tus schen de universiteit en de Ecole des hautes Etudes moet worden gesteld. Weigert deze hoogleeraar zijn colleges aan de anti-Vlaam- sche Ecole op te geven, dan zal hij zijn les sen aan de rijksuniversiteit niet meer mogen hervatten. DE SPAANSCHE BANNELING FRANCO IN BELGIE. Bij zijn aankomst te Antwerpen was ma joor Franco gisteren vergezeld door een an deren Spaanschen vlieger, Rada. Zij werden begroet door kolonel Macin en enkele vrien den. Franco en Rada verklaarden aan den commissaris van politie, dat zij naar Brussel gingen om er een tijd lang te verblijven en dat zij af en toe korte reizen naar Parijs zouden ondernemen. zy zijn dadelijk in een auto naar Brussel vertrokken. In een interview sprak Franco tegen, dat hij ooit onderhandeld zou hebben over dienst neming bij een Duitsche vliegtuigfirma. Bij zijn aankomst te Brussel was Franco zeer sjofel gekleed. Hij nam zijn intrek in een hotel aan het Rogierplein bij het Noor derstation. Door journalisten met vragen be stormd, vertelde hij nogmaals, hoe hij uit de gevangenis ontkwam, door Rada, zijn mon teur, die bij hem is, naar Madrid werd ge voerd en daar verborgen bleef tot op den, dag van de mislukte poging tot omverwer ping van de regeering en de monarchie. Nieuwe bijzonderheden of feiten bracht Franco niet aan het licht. Op de vraag, of hij van plan is langen tijd in België te blijven, antwoordde Franco dat hij de hoop koestert in Zuid-Amerika een betrekking als vlieger te zullen vinden. Mochten de thans aan den gang zijnde on derhandelingen slagen,dan zou hij zeer spoe dig reeds daarheen vertrekken. EEN NIEUWJAARSBOODSCHAP. Naar aanleiding van de jaarwisseling pu bliceert de premier van Beieren, dr. Held, eenr nieuwjaarsboodschap, waarin hij o.a. zegt'1: Bij de intrede van Jiët vierde decennium van de twintigste eeuj ziet de wereld Eich geplaatst voor een strird met economische gu-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1