1000 500 150 25 PLBUVHt opruiming WARME PANTOFFELS DINSDAG 30 DECEMBER 68e Jaargang i 1930 kwaliteit rie. iheid. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Mas en sigemeen erkende Christelijke feestdagen lEERSTE BLAD Stads-en Pro viocienieuws BUITENLAND U— rvo.30ö nd zocht de teleurge- verleider op en joeg door het hart. Daar- zijn woning en schoot Jlitieagenten, die hem islotte werd de man choten. UBRIEK December. .009.55 Gramofoon- Morgenwijdii>~ \0.30 12.002.00 Concert, 'enhalfuurtje. 3.00— Solistenconcert. 4.30 -7.00 Concert, orkest. .00 Muziekcursus. 8.00 MO9.40 Lezing. 9.40 :n piano. 10.00 Vaz omroeporkest. 11.00 >n Hotel, Amsterdam, 00—9.30 K.R.O. Mor- Godsdienstig half- tieberichten. 12.30— —3.00 Vrouwenuurtje. .006.15 Gramofoon- ids radio-kwartiertje, verbetering. 7.00- 7.30 ^berichten. 8.0012.00 eest, artisten en so. 1012.00 Gramofoon- 10.35 Morgenwijding. alt en tenor. 12.50 incert. 2.20 Televisie, ten. 4.20 Dansmuziek. Sinderuurtje. 6.20 Le- Concert, vocaal trio, .45 Lezing. 8.05 Con- :richten. 9.40 Lezing. 6.20—7.20 en 9.35— onplaten. 4.355.35 ert en intermezzo. - 11.20—1.20 Orkest- eestconcert en piano. 7.20—8.40 Vaudeville, in zang. 9.35—10.20 011.50 Dansmuziek. 1725 M. 8.05 Gra- 4.05 en 6.50 Gramo- solisten en orkest. In Üdsein. .20 Dansmuziek. 6.50 ie in 1 acte. —11.20 Voordrachten Gramofoonplaten. 20—1.50 Gramöfóon- achten. 3.50 Orkest gen en lessen. 7.20 1.25 Vervolg con- faarna orkestconcert. 1TLIJNEN Dec. Gibraltar Dec. te Suez Marseille >ec. te Calcutta te Uort Natal atavia van Amts. Dec. te Antw. Dec. te Suez Dec. van Marseille 26 Dec. v. Genua 24 Dec. Perim elt" (uitr.) 26 Dec. p. 27 Dec. Suez Dec. Galle c. Fibraltar >ec. te Suez 16 Dec. v. Sabang avia van Rott. )ec. te Barcelona )ec. Ouessant ►ec. van Marseille IICHT id 768.7 te Weenen. id 733.0 te Thors- ond van 30 Decem- lachtige later afne- Vestelyke wind, be- tydelyk opklarend, iperatuur. VLISSP'^EN 8.36 21.23 9.43 22.22 ito's, Fietsen ilgen. er uur 4.23 4.24 DA ilteiykheden, i, erii Kunstavond, Con* VUSSINGSCHE COURANT IjBONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. |franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk t 3-80. Voor de ove- s landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. Ililgm: Firma F. IU DE VEIDFIi., IMstmtSS-iS, llissiagtn.Iiltl. 10. Postrekening S6111 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. Ipe abonné's in 't bezit eenei Ipolis, zijn GRATIS verze- Ikerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies ijan een hand/voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger IAANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen jg"Mann—w— VLISSINGEN, 30 DECEMBER. Havenfeesten 1931. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben ge schreven, zullen in den loop van dit seizoen F eer.ige feestavonden worden georganiseerd, waarvan de opbrengst bestemd is voor de kas van het centraal comité. Thans kunnen wij melden, dat de daarvoor ingestelde commissie er in is geslaagd, door medewerking van verschillende personen den eersten feestavond te houden op 17 Jan. a.s. 's avonds 8 uur in het Grand Hotel „Bri tannia", alhier. Voor esn afwisselend programma is zorg gedragen. Er is voor elk wat wils, zooals muziek, zang, rythmische oefeningen, jasz- band en niet te vergeten reuze attracties. Een en ander wordt nog nader in de cou rant en cp de aanplakbiljetten bekend ge maakt. Het Belgisch loodswezen. Wij lezen in het „Hbl. van Antwerpen" Eenige dagen geleden vertrok van Ant werpen naar Vlissingen, na de noodige proef- reizen te hebben volbracht, een motorboot bestemd voor den afhaaldienst van ons loodswezen aldaar. De boot werd op de Vul- cain-werf te Hoboken gebouwd, is voorzien van een Deutzmotor en van hetzelfde type als de in gebruik zijnde booten, alleen iets grooter en meer modern ingericht. Ze mag beschouwd worden als een flinke aanwinst voor onzen loodsdienst. Binnenkort zullen nog twee dergelijke booten afgeleverd worden. Drie der oudere booten, thans in dienst op de reede van Vlissingen, zullen dan naar den kustdienst te Zeebrugge en te Nieuwpoort, overgaan. De standplaats Vlissingen zal aldus over vijf moderne booten beschikken. Zij die bij onstuimig weer het bemannen en afhalen van zee- en rivierloodsen op genoemde reede hebben mogen gadeslaan, hebben zich reken schap kunnen geven van de zware diensten welke die booten moeten presteeren. Onder de leiding van ervaren zeelui en onder het toezicht van bekwame vaklui geplaatst, va ren die booten in- en uit met de grootste bedrijfszekerheidongevallen of defecten behooren tot de zeldzaamheden. Luxor-Theater. Het program voor de tweede helft van de ze speelweek is eveneens van uitstekend ge halte. Het voor-programma bevat behalve de steeds interessante kiekjes van hier en daar een leuke twee-acter, waaruit de les valt te putten, dat men met film-operateurs voor zichtig moet wezen, want juist op de momen ten van felle actie, zetten ze je op den cellu loid-band en wee u, als vrouwlief op die wij ze achter een slippertje komt De eerste hoofdfilm is een zeer boeiende bewerking van een moordzaak, welke door artisten van de Universal (o.a. Gladys Brock- well) op uitstekende manier vertolkt wordt, 't Is een mysterieuse ingewikkelde geschie denis en wij meenen goed te doen er verder niets van te vertellen, opdat het publiek zelf gissen, visschen en combineeren kan, om uit té maken, wie (zij of hij) mevrouw Drake vermoord heeft. De film geeft ten slotte zelf de oplossing, waardoor men controle heeft op zijn detectivische eigenschappen. Ook het tweede hoofdnummer houdt de aandacht ferm gespannen, meerdere malen leeft men zelfs ademloos mede met de ge beurtenissen op het witte doek. Het gegeven, hoe een adellijk kind, wat eens het huis ontliep, ten slotte toch weer in zijn milieu terugkomt, is op onderhoudende wijze uitge werkt in deze rolprent, welke uitmunt door ensceneering en spel van de hoofdfiguren (Claire Rommer en Paul Richter) en verdere medespelenden. Een programma wat wel belangstelling zal trekken. Gisteravond althans was het huis uitverkocht. Een bioscoop-voorstelling aangeboden. Door de erven A. W. Smits wordt aan de kinderen van de leden van de Vlissingsche Speeltuinvereeniging^ alhier, op Woensdag 31 December a.s. des namiddags een bioscoop voorstelling aangeboden in de „Alhambra"- bioscoop, aan de Coosje Buskenstraat, alhier. Vertoond zullen worden twee sprookjesfilmen. Alle kinderen, zoowel van de reeds inge schreven leden uit de oude stad als die uit de nieuwe stad werden om 2 uur n.m. opge steld in het Bellamypark, vanwaar dan wordt gemarcheerd naar de bioscoop. Een jubileum. Op 1 Januari a.s. hoopt onze vroegere stadgenoot de heer Arthur Sachs, den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Brasch Rothenstein. Na te Berlijn in dienst te zijn getreden, is hij vele jaren hier ter stede werkzaam ge weest als boekhouder der firma en gedurende de oorlogsjaren naar het kantoor te Amster dam overgeplaatst en sindsdien daar werk zaam gebleven. Journalistiek. In verband met zijn voornemen, een an dere richting aan zijn journalistieke werk zaamheden te geven, heeft de heer A. M. D. van den Berg te Goes, eervol ontslag ge vraagd uit zijn betrekking van hoofdredacteur van de „Gossche Courant". Dit verzoek hebben commissarissen der be trokken N.V. met ingang van 1 April a.s. in gewilligd. Branden. Zaterdagavond brak bij den landbouwer J. op 't Hof, aan den Postweg te Kapelle bij Goes, brand uit. De oorzaak was een klein petroleumlampje, dat aan het stoomen was gegaan, hetwelk tusschen hst huis en de landbouwschuur in een aangrenzend neven- gebouwtje stesds ophing. Met alle macht was men aan het blusschen getogen, doch de brand nam direct een zoodanigen omvang, dat spoedig alles in lichte laaie stond. Ds nere, geriefelijker kerk hebben verkregen, electrisch verwarmd. Ten slotte sprak ds. Maas nog namens den ring. Preeken in ander kerkverband. Naar de „Rotterdammer" mededeelt ver vulde jl. Zondagavond op uitnoodiging van den Rotterdamschen Hervormden predikant ds. G. H. Wagenaar, ds. E. L. Smelik, predi kant bij de Geref. Kerk in Hersteld verband te Rotterdam een predikbeurt in de Groote Kerk te Rotterdam, terwijl op len Kerstdag jl. ds. J. P. W. Ie Roy, Hervormd predikant te Amsterdam-Sloterdijk den avonddienst vervulde in de Geref. kerk in Hersteld ver band te Amstelveen. In Ons Lampje spreekt ds. Ie Roy er zijn hartelijke vreugde over uit, dat deze toenadering mogelijk bleek. De ingebruikneming der Hofpleïnkerk te Middelburg. Gisterenmiddag hebben zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om het keurige nieuwe kerkgebouw, dat door de Geref. Kerk te Middelburg op het Hofplein is gesticht, in Gogenschouw te nemen. De kerk maakt een flinken en tevens eenvoudigen indruk. De hooge ramen aan alle kanten doen haar over dag in een zee van licht baden des avonds zorgen ruim 20 electrische lichtpun ten daarvoor niet minder. De middelste rij daarvan verlicht ook de hooge kap van het gebouw. Gisterenavond heeft de officieele inge bruikneming plaats gehad, zulks onder groote belangstelling van de zijde der ge meenteleden, afgevaardigden der classis, en genoodigden, onder wie de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Middel burg. machinist voor de sleepvaarttot plaatsver vangend lid de heer J. M. Jansen te Mid delburg. Examens. Voor het vcorlcopig machinisten-diploma is geslaagd de heer A. Vreeke te Middelburg. Bond van Ned. Onderwijzers. In de Stadsgehoorzaal te Leiden is giste renmiddag de 57ste algemeen© vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers begonnen. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter der Leidsche afdeeling, den he>sr Tjalsma, hield de bondsvoorzitter, de heer J. J. Lamers, de openingsrede. Uitvoerig schetste spreker in de eerste plaats de salarisactie, die helaas niet veel succes heeft opgeleverd. De regeering heeft ditmaal nog gezegevierd. Maar wij komen terug Spreker wijst dan op den groei van den bond en brengt hulde en dank aan de propagandisten. Ky constateert met vreug de, dat verschillende gemeentebesturen en andere autoriteiten zijn gezwicht voor de zelfstandigheidseischen. Spreker brengt de bekende kwestie der Haagsche zanghulde in herinnering en be- spreskt enkele gevallen, v/aarin onderwij zers werden gestraft. Hieruit zou blijken, dat het met de rechtspositie van de onderwijzers niet heelemaal in orde is. Het is dan ook duidelijk aldus besluit spreker dat er nog heel wat werk voor den bond is, afge zien nog van zijn cultureele taak. Uit de mededeelingen van den secretaris, den heer S. N. Posthumus, bleek dat er 119 afdeelingen op de vergadering vertegenwoor digd zijn. Het ledental van den bond steeg van 7180 tot 7603. De heer Soretti van het Internationaal Beroepssecretariaat voor Onderwijzers be- paarden kon men redden en de koeien be halve twee stuks, ook een rund kwam in de vlammen om. De brandweer trad krachtig op en dank zij de waterleiding, kon een ge deelte van het aangrenzende woonhuis be houden worden, evenals een daaraan gren zende landbouwschuur met woonhuis welke veel waterschade bekwamen. Een schuur staande in den Wevershoek te Zierikzee is Zaterdagavond door het omval len van een petroleumlantaarn in brand ge raakt. De nieuwe autospuit bestreed het vuur geholpen door twee slangen op de wa terleiding. De belendende perceelen bleven behouden. De woning van M. Leydekker kreeg echter aanzienlijke waterschade. Ver zekering dekt de schade. KERK- EN SCHOOLNiEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groenlo ds. J. B. Netelenbos te Roermond. Aangenomen het beroep naar Sommels- dijk door ds. E. van Asch te Arnemuiden. De Herv. kerk te Hulst. Op 21 December is de Ned. Herv. gemeente te Hulst voor het laatst bijeengekomen in de oude, groote gothischo kerk, die op 31 Dec. overgaat aan de R.-Katholieken. De predikant, ds. W. L. Hermanides, las voor 2 Kronieken 12 112, en sprak over het verlies van de gouden schilden van Ko ning Salomo, in plaats waarvan Koning Re- habeam koperen schilden liet vervaardigen. Op den eersten Kerstdag heeft de gemeen te haar nieuwe kerk ingewijd. Voorgelezen werd het gebed van Koning Salomo bij de inwijding van den tempel 1 Kon. 8 2643. Ds. Hermanides predikte over Genesis 28 17Hoe vreeseiijk (d. i. heilig) is deze plaats Dit is niet dan een huis Gods en dit is de poort des Hemels. Na de preek en de inwijdingsformule richtte de predikant zich tot het college van Burg. en Weth., dat in zijn geheel aanwezig was tot den heer D. Dees te Terneuzen, afge vaardigde van het provinciaal college van toezicht, en ds. Raams van Hoek, afgevaar digde van het classicaal bestuur van IJzen- dijke. Tevoren waren gelukwenschen voorge lezen v~ - *- Algemeene Synode en het pro vincie "stuur. De l ster van Hulst, de heer B. A. Th. M. 'x -.no, nam hierna het woord, om een hartelijken gelukwensch tit te spreken en iets te zeggen over de diepere eenheid in geloof, die «er is tusschen protestanten en roomsch-katholieken, niettegenstaande de gescheidenheid van kerken, daar zij staan op hetzelfde fundament door het geloof in een zelfden God en Zaligmaker. De heer Dees vertolkte de gevoelens van het provinciaal college van toezicht, en ds. Raams die van het classicaal bestuur, waarbij hij de gelukkige oplossing prees, die voor de Her vormden is verkregen, omdat zij nu een klei- Ds. D. Scheele opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en gaf daarna een historisch overzicht, waarin spreker opmerk te, dat de Geref. Kerk te Middelburg thans een mooi, doch eenvoudig kerkgebouw in ge bruik gaat nemen. O.a. merkte ds. Scheele op, dat de esrste godsdienstoefeningen, welke te Middelburg werden gehouden door de richting, die thans de Gereformeerde Ker ken zijn, plaats hadden in het gebouw, waar thans de Provinciale Middelburgsche Cou rant wordt gedrukt. Op 10 Mei 1892 had de ingebruikneming plaats van de nu afgebro ken Hofpleinkerk, op 5 Juli 1930 de eerste steenlegging van de nu in gebruik genomen vergroote Hofpleinkerk, die volgens veler oordeel geheel overeenstemt met het Gere formeerd leven. Spreker bracht den Commissaris der Ko ningin en den burgemeester dank voor hun aanwezigheid en gaf hun de verzekering, dat het Geref. volk bidt voor zijn overheid en sprak daarbij den wensch uit, dat de pro vincie en de gemeente een stil en gerust le ven mogen hebben onder hun leiding. Spre ker bracht dank aan den architect, den heer A. de Poor te, die geheel belangeloos zijn krachten gaf aan den bouw van deze kerk. De gemeente is hem zeer veel dank ver schuldigd voor den tijd, dien hij daaraan be steed heeft. Eveneens dankte spreker de commissie van beheer, den kerkeraad, den aannemer, en onderaannemers, de werklie den en allen, die op een of andere wijze heb ben mede gewerkt aan de totstandkoming van het gebouw. Spreker neemt namens den kerkeraad en onder opzien naar God, dit kerkgebouw in gebruik in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Ds. D. Ringnalda hield een korte preek over 1 Petrus 1 25a„Het Woord des Hee- ren blijft in der eeuwigheid". Ds. A. Koning van St. Laurens sprak na mens de classis Middelburg en de kerk van ét. Laurens. Ds. Ringnalda eindigde met dankzegging. Vlootaalmoezenier M. Albada Jelgersma onderscheiden. Naar „de Maasb." verneemt heeft de vloot aalmoezenier de zeereerw. pater M. Albada Jelgersma, die met Hr. Ms. „Heemskerck" een Middellandsche Zee-reis maakte en in No vember jl. te Tunis vertoefde, de mededeeling ontvangen van Z.D.H. Mgr. Lemaitre, primaat van Afrika, dat hij verheven is in de orde van Nichaus Niftika. De Bey van Tunis verleende aan vlootaalmoezenier Albada Jelgersma het officierskruis le klasse. Examencommissie machinist koopvaardij en sleepvaart. Voor 1931 is benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen en als sprak het werk van dit instituut en uitte zijn vreugde over den bloei van de onderwijzers organisaties. De heer La Bella, van het Nederlandsch Vakverbond, besprak de behandeling van de salariskwestie in de Tweede Kamer. Spreker gaf de verzekering, dat het N. V. V. zou blijven ijveren voor verbetering van de po sitie der onderwijzers. De heer Van Meurs sprak namens het A.C.O.P., den Centralen Ned. Ambtenaars- bond en den Bond van personeel in over heidsdienst en drong aan op innige samen werking, ten einde de zoo noodige verbete ring in het Bezoldigingsbesluit te brengen. Het jaarverslag van den secretaris wijst er op, dat de ongezonde toestand op politiek gebied een geweldige rem is voor een demo cratische beïnvloeding van den gang van zaken. Onder zulke abnormale politieke ver houdingen wordt het werken van een vak bond als de onze wel zeer zwaar. Zoo was 1930 een jaar van harden arbeid het zicht bare succes was echter weer bedroevend. Uitvoerig behandelt het jaarverslag de salarisactie en memoreert vervolgens, dat het contact tusschen minister Terpstra en den bond getuigt van vlotte welwillendheid van dezen bewindsman. Het spellingsbesluit van minister Terpstra wordt in het verslag „nog niet eens half werk" genoemd. De financieele toestand van den bond is uitstekend. De fondsen groeien regelmatig en bedragen thans in totaal 225.000. De rekening 1930 sluit met een totaal van 98.704, met een tekort van 1573. Socialisten en openbare school. Het „Volk" deelt mede, dat in een der jong ste vergaderingen van den Partijraad der S.D.A.P. een voorstel, om partygenooten te verplichten hun kinderen naar de openbare school te zenden, is afgewezen. De afwijzing geschiedde mede uit de over weging, dat de S.D.A.P. open moet bUjven staan voor Christenen, ook wanneer zy zich aan hur. godsdienstige opvattingen verplicht achten hun kinderen naar een school met den By bel te zenden. RECHTSZAKEN Frauduleus bankroet. Voor de rechtbank te Middelburg is giste ren voortgezet de op 19 December jl. ge schorste behandeling der zaak tegen den 72- jarigen landbouwer A. v. P., uit Koewacht, Rocker, Uw keel* Pas opNeem Wybert. Ter be scherming der slijmvliezen en ter zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. verdacht van het onttrekken van goederen en vee tot een waarde van ongeveer 14.000 aan zijn faillissement. Thans werd tegen verdachte een gevan genisstraf van 6 maanden met aftrek van voorloopige hechtenis geëischt. De verdediger, mr. Kuipers uit Middelburg, zeide, dat het moeilijk is voor v. P. op te treden, omdat deze blijft zwijgen en niet wil of kan zeggen, waar het geld gebleven is. Gezien den leeftyd van verdachte, zyn blanco strafregister en den reeds langen tyd van de voorloopige hechtenis, bepleitte de verdediger de invrijheidsstelling van ver dachte, welk verzoek de rechtbank inwil ligde. LUCHTVAART Een zeilvlleger verongelukt. Gisterenmiddag is te Eisenach een 20-jarig zeilvlieger verongelukt met het door hemzelf vervaardigde toestel, waarmede hij reeds een aantal succesvolle vluchten had geiri' Kort nadat hy van de helling van de Hörselberg was opgestegen, stortte hy t klaps met zyn toestel omlaag. De vlieger v. -4 dood onder de puinhoopen van zyn machine te voorschijn gehaald. Het ongeluk geschied de onder de oogen van zyn ouders. EEN PLEIDOOI VOOR ONTWAPENING. In een rede over de ontwapening heeft lord Cecil als zijn oordeel uitgesproken, dat de toekomst der beschaving wellicht zal afhan gen van het welslagen of mislukken der voor gestelde internationale ontwapeningsconfe rentie, de ontwapening moet een gevolg zyn van een internationale overeenkomst. Cecil zeide verder Internationale ontwa pening is een van onze groote nationale be langen. Wy hebben ons herhaaldelyk ver plicht de bewapening der naties, die geze gevierd hebben, te verminderen en te beper ken, als tegenwicht voor de ontwapening, waartoe wij onze ex-vijanden hebben ver plicht. Wy zullen echter onze internationale verbintenissen te niet doen, indien wy onze beloften niet nakomen en het is voor my in de tweede plaats van belang, dat wij geen en kel antwoord zullen kunnen geven, indien van de zyde van Duitschland en zyn vroegere bondgenooten, weder bewapening van hun landen wordt geëischt. Cecil besloot met de woorden Sommige volken zullen ons misschien op de conferentie vragen Indien wy ontwapenen en aange vallen worden, zult gij ons dan te hulp ko men Wy kunnen niet doof blyven voor een dergelyk beroep en indien wij den vrede wil len door ontwapening, moeten wy bereid zyn tot alle noodige opofferingen, om die buiten gewone weldaad te verkrijgen. DUITSCHLAND'S GEHEIME LEGER. Onder den titel „Het geheime leger in Duitschland" begint het „Journal" een serie artikelen over vermoedelijke geheime bewa pening in Duitschland. Volgens het blad hebben de jongste gebeurtenissen in Duitsch land opnieuw de beteekenis getoond, welke in Duitschland verschillende politieke vQreeni- gingen hebben, welker werkelyk doel geheime militaire oefening is. De bijzondere correspondent van het blad is er in geslaagd zich in de betrokken krin gen te overtuigen. Met betrekking tot het verbod van de film „In het westen niets nieuws" een verbod, dat slechts het gevolg is van het optreden der nationaal-socialisten zegt de corres pondent, dat de Duitsche regeering voor de ontruiming van het Rynland niet zoo naar rechts zou hebben gekeken. Stahlhelm en nationaal-sociaüsten vormen thans een macht, welke men niet weerstaan kan. De politiek van een geheim herstel van het leger heeft reeds succes gehad en is reeds een vol dongen feit. De organisatie van het geheime leger is volgens dezelfde beginselen als van het Pruisische leger in de jaren 1807—1813. De correspondent beschrijft dan de gebeur tenissen van honderd jaar geleden en gaat dan over tot het verdrag van Versailles, waarby Duitschland door zyn 100.000 man in de onmogelykheid zou verkeer en het experi ment van 1807 te herhalen. Door de ingestelde

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1