iSSt fiSfA. 500 300 150 100 25 PLOUVIER VOOR UW WARME PANTOFFELS EERSTE BLAD No.305 68e Jaargang 1930 MAANDAG lilgave: Firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Talei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers': Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHQOLNIEUWS FAILLISSEMENTEN PUROL MARINE EN LEGER BUITENLAND m veel voorspoed. Ook beurt, terwijl de kin- kusten. Op een gege- me een gevrij van je nde Niek weg en even He keukendeur openen in een ommezien bij m naar binnen. „Rak- ik je nu gezegd, hè nas gedane belofte, die Ivenschen in 't oor had en misschien wel juist froeging. Daar was hi) geweest, terwijl het elijke enkele minuten pj aan tafel. Daar was ping, en vanzelf spre- .nderen, door één on- verbroken Vreemd, hem presenteerde, t meer. uitroep van vader, ijk toch eens Ik heb twaalf Is mijn hor klok vóór Ik vind omdat ik nog nooit Kd gemerkt heb. Ik zal klok kijken". vader weer bij het ■ug. „Ja hoor, 't is nog hiinuten vóór twaalf 1 n als ik snap hoe die ijd voorloopt", het wel te begrijpen, ze glimlachend. „Ik eim ontsluieren", an ook. Lachend ver- rige Rudi haar zonde Het peutertje had n de wijzers van de draaid, waarvan ze „net zoo lekker tol- ha&r klokje. ,de buitenklok slaat aar er en hij keek Niek ie Niek verlicht. „Nu n schoon blaadje be- iwensch. aar geëindigd, een nieuw jaar aan, roonte, staan, rnken surd, waren, getreurd. rd, dat 's zeker, zien. verspillen, Uendien vergeten, je wacht Ireiken fbt volbracht, jaartje, voor zult staan, ekje bchen aan. hreemd, al hebben bntmoet hoekje .1 goed tuurlijk Iken dag nmmen balken mag. eetlust tel gaat, Indheid Iverlaat. aiders Ik zijn ach Ite missen, enk'len dag bch nooit weten mocht zijn, hulpvaardig, icijn I rvan harte, rgaan, ortje staan, talen als je en yes sds te zitten boek btionnaire hoek gerust etsen, ir je lust rijden baan. soms nog .t verstaan, wezen. Ban af. Kvage.i, juist laf lier op uit iendinnen uit. Idan zul je ïen zien nboompje, misschien. helpen moet. hem vragen steeds goed ban zeggen, wensch deze el mensch IBONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. )e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn CS RAT IS verze- :erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger )it nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 29 DECEMBER. Het coöperatief slachthuis. De soc.-dem. raadsfractie heeft, naar „het Volk" meldt, aan Ged. Staten verzocht het raadsbesluit, waarin aan de Vlissingsche slagerspatroons vergunning wordt verleend tot het bouwen en exploiteeren van een coöpe ratief slachthuis, te willen vernietigen. Het adres is vergezeld van een memorie van toelichting. Een stowaway. Het Noorsche stoomschip „Arnfinn Yare", op weg van Antwerpen naar Barcelona, zette hier aan den wal een stowaway, welke van Fmsche nationaliteit bleek te zijn. De vreem deling is op politie-bevel over de grenzen des rijksk gebracht. Diefstal van rijwielen. Meldden wij een voor een paar dagen dat een tweetal rijwielen hier ter stede van den openbaren weg waren gestolen, waarvan ver dacht werden 2 Engelsehe matrozen, die in middels in het huis van bewaring te Middel burg zijn opgesloten, thans vernemen wij dat het tweede rijwiel, dat nog niet was opge spoord geworden, terug gevonden is te Zou- telande, waar het in beslag is genomen. HazardspeL De. politie maakte proces-verbaal op tegen een café-houder alhier, die aan de bezoekers van zijn café gelegenheid gaf door het ne men van loten konijnen te winnen. Denkt aan het sluitingsuur. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt tegen een caféhouder, die na het slui tingsuur nog drank verkocht aan een twee tal bezoekers. Ook tegen deze laatstsn werd proces-verbaal opgemaakt. Huiselijke twist. De politie verleende assistentie in een wo ning aan den Koudenhoek, waar de bewoner in staat van dronkenschap zijn eigen huis raad vernielde en zijn vrouw bedreigde. De man werd ter ontnuchtering naar het bureau van politie overgebracht, alwaar hij zijn roes heeft kunnen uitslapen. Diefstal postduiven. Een ingezetene kwam tot de minder aange name ontdekking dat men 18 postduiven uit zijn hok had gestolen. Een redding. Zaterdagavond is een man die onder «vrankinvloed verkeerde, in de Marinehaven te water geraakt. Met behulp van een redding- haak van de V.R.B. werd de man door voor bijgangers op het droge gebracht. De man Was bewusteloos. Door toepassing van kunst matige ademhaling en mede met behulp van een zuurstofapparaat wist men de levensgees ten weder op te wekken. Op advies van een ontboden arts werd de drenkeling per auto naar het gasthuis vervoerd. Kind verdronken. Op den tweeden Kerstdag is te Clinge het anderhalfjarig dochtertje van den landbou wer V., terwijl de moeder in den stal werk zaamheden verrichtte, ongemerkt het huis uitgeloopen en in een achter de woning gele gen watergang gevallen, waaruit het eenige oogenblikken later door de moeder levenloos Is opgehaald. SOUBURG. Het aanleggen van electrische geleidingen In de 52 woningen van het Souburgsch wo ningbedrijf alhier, ls gegund bij inschryving aan A. p. Brombacher, alhier. Christ, bond „Door Plicht tot Recht", in de groeve was neergelaten, trad de heer Veen- hoven, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Middelburg, naar voren en her dacht den heer Huiszoon als een humaan mensch, goed huisvader en ijverig en be trouwbaar ambtenaar, aan wien hij namens het dienstvak dank bracht voor zijn bewezen diensten en een „rust zacht" toeriep. De heer Goossen sprak een woord van af scheid namens de kameraden en het overige personeel. De heer Suurmond voerde het woord' namens den Christ, bond „Door Plicht tot Recht", waarvan de overledene een ge trouw lid was. Ds. R. ten Kate herdacht den heer Huis- zoon als een goed vriend, waarmede hij voortdurend aangenaam heeft saamgewerkt. Een neef dankte de sprekers voor hun woorden en de vele aanwezigen voor hun be langstelling. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar VrouwepolderGapinge door cand. J. Tjebbes te Maarssen. Bedankt voor het beroep naar Scherpenis- se door ds. A. Dönzelmann te Almkerk voor St. Annaland door ds. E. V. J. Japchen te St. Maartensdijk. Emeritaat verleend. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan ds. R. Torenbeek, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, op zijn verzoek, wegens 40-jarige dienstvervulling, met ingang van 8 Maart 1931, eervol emeri- taal verleend. stelling onder de bevelen van den comman dant der vesting Holland te 's-Gravenhage. De officier van gezondheid 2e klasse der zeemacht P. S. Walma van der Molen wordt 9 Januari overgeplaatst van Hr. Ms. pantser schip „Heeinskerck" naar Hr. Msa torpedo- bootjager „Witte de With", met bestemming voor den dienst in Oost-Indië. De overplaatsing van officier van gezond heid 2e klasse der zeemacht H. L. Grave van torpedobootjager „Witte de With", gaat niet door. Hij wordt 5 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Blankert", met bestemming voor den dienst in West-Indië. Een transport van 23 schepelingen der zee macht zal 30 dezer aan boord van het stoom schip „Koningin der Nederlanden" uit Am sterdam naar Oost-Indië vertrekken met be stemming voor den dienst aldaar. De vergoeding wegens gemis van levens middelen bij de korpsen van het leger is ge durende de maanden Januari, Februari en Maart 1931 vastgesteld op 44 cent per rant- Door de rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard C. L. Castenmiller, meubelmaker, en hoe- denmagazijn „de Vlinder" te Middelburg. Rechtercommissaris mr. J. W. Zylstra, rechter. Curatormr. A. Bolle, advocaat te Middelburg. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van C. Feijtel, landbouwer te Kattendijke. Ruwe Huid 1 Ruwe Handen Juni jl. naar Chantilly bij gelegenheid van de onthulling van het monument dat te zij ner eere was opgericht. Hij keerde in vol maakte gezondheid terug, maar eenige weken later voelde hij de eerste aanvallen van de ziekte. Gedurende de maand Augustus voel de hij een zekere moeite bij het loop-en en verliet hij zoo weinig mogelijk zijn woning. Hij ging zelfs niet meer naar de bijeenkom sten van de Academie Frangaise. In het be gin van October betrok de maarschalk, reeds zeer verzwakt, zijn appartementen in de Avenue de Lamballe. Weldra werden de pijnen die hij te verduren had onverdrage- lijk, waarna de doktoren operatief ingrijpen noodig oordeelden. Tien dagen later lieten de doktoren den maarschalk naar een kliniek vervoeren. De operatie werd verricht. Direct daarna toon den de chirurgen zich volledig voldaan. Maar den volgenden nacht bemerkte men dat de operatie onvoorziene en zeer ernstige ge volgen had meegebracht. Na zijn overbrenging naar de kliniek stond de maarschalk eiken morgen op en bracht den dag door in een ruststoel. Gedurende talrijke uren las hij werken over de krijgs kunst en hij bestudeerde met groote aan dacht de voordeelen en de fouten van de nieuwe legermachinatie. Hij volgde met be langstelling de werken over den oorlog waar aan hij had deelgenomen. Toen hij wist, dat zijn verbij If in de kliniek een einde zou ne men, wilde hij dat niemand buiten zijn KOUDEKERKE. Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling op de algemeene begraafplaats al hier de ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer M. Huiszoon, in leven assistent der posterijen ten postkantore te Middelburg. Nadat de kist, bedekt met twee kransen, yan de posterijen en telegrafie, en van den Geref. Kerken. Aangenomen het beroep naar Zuid-Beierland door ds. Joh. de Boer te Brouwershaven. De Gasthuiskerk te Middelburg. Gisteren werd in de Gasthuiskerk te Mid delburg voor het laatst een godsdienstoefe ning der Geref. Kerken gehouden. Nu de Hofpleinkerk geheel is afgebroken en ver groot herbouwd, heeft men geen behoefte meer aan de Gasthuiskerk. Dit gebouw heeft een groote historie. Van ongeveer 1390 tot 1590 was het de St. Barbara-kerk van 1590 tot 1810 bij de Geref. (Herv.) Kerk in ge bruik van 1810 tot 1840 was het weder een R Kath. kerkgebouw, van 1840 tot 1845 ko- lenpakhuis, en van 1845 tot heden in dienst bij de Gereformeerden. Ger. Gem. Beroepen te Goes ds. J. Fraanje te Barneveld. De heer J. Wattel, onderwijzer aan een Christ, school te Eindhoven, vroeger te Mid delburg, is in gelijke betrekking benoemd te Rotterdam. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Met een rijwiel buiten noodzaak de linker zijde van den weg houden J. v. D., te Vlis singen 2 b. of 1 week tuchtschoolfietsen zonder rood achterlicht of reflectorW. J., te Koudekerke 1 b. s. 1 week tuchtschool F. M. H. van H., te Vlissingen 2 b. s. 1 week tuchtschoolW. A. te Middelburg 2 b of 2 d. h.rijden met een voertuig zonder voor- en achterlichtP. v. d. M. en J. v. d. M., beiden te Vlissingen, ieder 6 b. of 6 d. h rijden met een motorrijtuig terwijl niet behoorlijk zichtbaar en verlicht is nummer met letterM. v. d. B., te Middelburg 3 b. of 3 d. h.G. A. W., te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van de bevoegde ambtenaren het nummerbewjjs vertoonen A. V., te Westkapelle 5 b. s. 5 d. h.een motorrijtuig niet op de eerste vordering der bevoegde ambtenaren doen stilhouden M. v .d. B., te Middelburg 15 b. s. 15 d. h. rumoer verwekken waardoor de nachtrust kan jsvorden verstoord P. R., P. L. en J. M., allen te Westkapelle, ieder 15 b. of 15 d. h. Tot den état-major van Hr. Ms. torpedo bootjager „Witte de With", welke bodem 12 Januari van Nleuwcdiep naar Oost-Indië vertrekt, behoort alsnog luitenant ter zee 3e klasse C. H. E. Brainich von Brainich Felth, onlangs eervol ontheven van zijn werkzaam- DE BUITENLAND SCHE POLITIEK VAN BELGIE. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Heymans, heeft aan een Franschen persvertegenwoordiger een interview toege staan, waarin hij er op wees, dat België's buitenlandsche politiek beoogt het tot stand brengen vah een duurzamen vrede, die de Belgische veiligheid waarborgt. In dezen zin is de Volkenbondsgedachte eigendom van het Belgische volk geworden. Zoolang echter de veiligheid niet op vast staande garanties berust, aldus betoogde de minister verder, dient België die maatregelen te treffen, die voor de veiligheid en de onaf hankelijkheid van het land worden vereischt. De kwestie van een internationale organi satie der Europeesche landen moet men al lereerst van den economischen kant behan delen, aangezien zich op politiek gebied nog groote moeilijkheden voordoen. Van econo misch standpunt is het probleem vrij drin gend, daar zich in de meeste landen een ver scherping der crisis doet gevoelen. België is te zeer van het buitenland afhankelijk, dan dat het niet den invloed van deze crisis zou bespeuren. MAARSCHALK JOFFRE ERNSTIG ONGESTELD. Volgens het eerste bulletin, uitgegeven omtrent den gezondheidstoestand van maar schalk Joffre, die sedert eenigen tijd aan slagaderverkalking in de beenen leed, heeft de maarschalk een operatie ondergaan, na welke een verbetering intrad welke aanlei ding gaf tot hoop op beterschap. Echter is de toestand van den maarschalk thans onrust barend geworden. Volgens den wensch van den patiënt was tot dusver over zijn toestand het stilzwijgen bewaard. Het bulletin is door vijf geneeskundigen onderteekend. De „Temps" verklaart dat Joffre op 19 December dringend overgebracht werd naar de kliniek der Broeders van St. Jan, waar hem, een half uur na zyn aankomst, het rechterbeen werd afgezet. Na een dringend consult op 19 December stelde dr. Boulin een ernstige infectie vast met de mogelijkheid van complicaties. Dr. Lericho heeft de operatie verricht in tegen woordigheid van prof. Fauré en met mede- v/erking van dr. Fontaine. Na een merkbare verbetering werd Zaterdag een terugkeer van de infectie geconstateerd, die een nieuwe operatie noodzakelijk zou kunnen maken in dien het gestel van Joffre den schok door staan kan. Een van de familieleden van maarschalk Joffre, kolonel Desmares, heeft de smarte lijke periode weergegeven die aan de operatie van den grooten soldaat voorafging. De maarschalk, die het mooie seizoen in. Louveciennes doorbracht, begaf zich den 21en naaste familieleden zou weten waarheen bij vervoerd zou worden. In een particulier rijtuig werd hij vervolgens naar het zieken huis overgebracht. In het gedeelte van de kliniek waar hij, geheel afgezonderd, zonder zich ook maar een oogenblik te beklagen het ziekteproces zich zag voltrekken, werd de groote soldaat voortdurend terzijde gestaan door zijn zoon en zijn dochter. Tot eergisteren nog werd het grootste stil zwijgen bewaard over de ziekte die den maarschalk gevangen hield. Zelfs de offici- eele personen wisten niets van het chirur gisch ingrijpen dat zoo juist had plaats -ge had. Zelfs in den nacht van Donderdag cp Vrijdag, toen de doktoren zijn toestand zeer ernstig oordeelden, verzocht de maarschalk kolonel Desmares een bulletin van gezond heid te publiceeren. De president der repu bliek, de voorzitter van den Senaat, de mi nister van oorlog, generaal Weygand, chef van den generalen staf van het leger werden toen op de hoogte gesteld. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Volgens bericht uit Londen, heeft Lloyd George een nieuwe waarschuwing inzake de politiek tot bestrijding van de werkloosheid tot de arbeidersregeering gericht. Hij verklaart in dit schrijven, dat de libe rale partij geenszins een conservatieve regee ring aan het bewind wil brengen. De liberale partij is integendeel bereid, het kabinet Mac Donald nogmaals gelegenheid te geven, om werkelijk effectieve maatregelen te treffen tot bestrijding van de werkloosheid; Als de regeering echter in gebreke blijft, kan een parlement dat verantwoordelijkheidsgevoel bezit, haar bij den besten wil niet langer steunen. Voorts betuigt Lloyd George zijn teleur stelling, dat Mac Donald niet zelf de oplos sing van de voornaamste taak van het kabi net, nl. de bestrijding der werkloosheid ter hand heeft genomen, doch dit aan een an deren minister heeft overgelaten. VANDERVELDE OVER HET NATIONALITEITENVRAAGSTUK. In „le Peuple" publiceert de sociaal-demo cratische leider, oud-minister Emile Vander- velde, wiens artikel der vorige week over het Fransch-Belgisch militair verdrag in binnen- en buitenland zooveel ophef verwekte, dit maal een hoofdartikel over het nationalitei- tenvraagstuk in België. Vandervelde zegt van huis uit de centraliseerende gedachte aan te hangen, misschien wel, voegt hij er aan toe, omdat ik geboren Brusselaar ben, maar in het licht der feiten beweert hij verder sedert geruimen tijd reeds tot de overtuiging te zijn gekomen, dat zooals de zaken nu staan, het eenige middel om separatisme te voorkomen, in het doen van zeer uitvoerige concessies aan het autonomisme besloten ligt. Ook stelt by de vraag, of het niet noodig is het grond wettelijk politiek statuut van België te wijzi gen en spoort hij de rechtsgeleerden aan, zonder verwijl de mogelijkheid van een der gelijke herziening te bestudeeren, welke her ziening echter niet tot de verbreking van het staatsverband zou mogen leiden. MILITAIRE UITGAVEN IN BELGIE. Men weet dat uitgebreide werken voorzien zijn voor de Belgische landsverdediging. De uitgaven, die hieruit zullen voortvloeien, worden verdeeld over verscheidene begroo- tingsjaren. Op de begrooting voor 1931 is honderd millioen frs., dus maar een gedeelte van de vereischte credieten voorzien. Onder de aangekondigde werken komen voor aanleg van parken voor materieel, van opslagplaatsen voor munitie herstellen of bouwen van forten opstellen van toestellen voor onderwaterzetting, voor vernieling van verkeerswegen, enz.aanleg van kazernen, hospitalen, voedermagazijnen, enz. Voor de bescherming tegen gassen is een post van 100 millioen voorzien, maar feitelijk is het crediet onbeperkt. Men voorziet in totaal voor ongeveer 700 millioen buitengewone uitgaven. Toch heeft de regeering onlangs doen we ten, dat er geen belangrijke militaire werken in het vooruitzicht waren. HET PRESIDENTSCHAP IN OOSTENRIJK Volgens de grondwet moeten er, tien we ken na de samenstelling van een nieuwen Nationalen Raad, verkiezingen plaats hebben voor het presidentschap. Diensvolgens zal de opvolger van president Miklas op 8 of 15 Februari aangeduid worden door de kiezers, zijnde de Oostenrijksche burgers van beider kunne, die kiesrecht be zitten. In afwachting van den verkiezings strijd, die reeds voorbereid wordt, is er reeda sprake van drie candidaten. De middenpar tijen zetten Schober vooruit, terwijl de chris- telijk-socialen aan mgr. Seipel denken, die ook stemmen van het Heimatblok zou kun nen verwerven, terwijl hij anderzijds, sinds eenigen tijd, het vertrouwen van de gematig de Katholieken heeft verloren. Van socialistische zijde is men besloten dr. Seitz, burgemeester van Weenen, voor te stellen. Verwacht wordt, dat geen enkele candidaat bij de eerste stemming de vereischte vol strekte meerderheid zal behalen. Daar de so cialisten besloten zijn ook bij de herstem- niing hun candidaat trouw te blijven, zal de strijd dan gatn tusschen de groepen Schober en mgr. Seipel. Want bij de herstemming zijn slechts de stemmen geldig ten voordeele van de twee candidaten, die bij de eerste stemming de meeste stemmen behaalden, zoodat de groep Schober eens te meer den toestand zal beheerschen te meer, daar de wet aan de twee meest bevoordeelde candi daten toelaat zich te doen vervangen door een anderen persoon. Ten slotte zou mgr. Seipel noch Schober dus kunnen gekozen worden. PLEIDOOI VOOR DIRECTE PRESIDENTS VERKIEZING. Senator George Norris, de leider van de onafhankelijke oppositiegroep der republi keinen in den Amerikaanschen Senaat, heeft de uitnoodiging van professor John Deweij, om uit de republikeinsche partij te treden en de leiding op zich te nemen van een nieuwe partij, die met een eigen candidaat voor de presidentsverkiezingen in 1932 zou uitkomen, met kracht van de hand gewezen. Senator Norris heeft een uiteenzetting ge geven van zijn standpunt. Hij heeft ver klaard, dat hy lid van de republikeinsche party zal blijven. Hy heeft evenwel het stel sel van de verkiezing van den president door een kiescollege scherp veroordeeld en ver klaard, dat hij een amendement op de grond wet zal voorstellen om dit college op te hef fen, om het volk in staat te stellen den pre sident door directe stemming te kiezen. Deze verandering, zeide hy, zou het volk in staat stellen, een onafhankelyken candidaat tot president te kiezen. Ofschoon Senator Norris de houding van de republikeinen scherp becritiseerde en president Hoover beschuldigde van het over leveren van het land aan een machtstrust, zeide hy, dat hy een derde party geen groote verbetering zou achten. Hij verklaarde ten slotte, dat hy zich zelf republikein zou biy- ven noemen totdat een wijziging is verkre gen in het kiesstelsel. DE KERSTREDE VAN DEN PAUS. Na de publicaties van den volledigen tekst van de door den Paus uitgesproken Kerstre de in het officieele orgaan van het Vati- caan, de „Osservatore Romano", blykt, dat deze rede in fascistische kringen vry groote ontstemming heeft gewekt, omdat de Paus zich in enkele passages rechtstreeks tegen de fascistische regeering wendt. De Paus citeert eenige passages uit de in 1929 geteekende verdragen en verklaart dat de gedane toe zeggingen inzake actie tegen het „Protestant- sche Proselytendom" geheel in 't vergeetboek zyn geraakt.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1