500 300 25 MET DE KERSTDAGEN I! CORNs HENNING PLOUYIER voor Uw waterdichte Schoenen m IEDER GRATIS WOENSDAG EERSTE BLAD A No. 303 68e Jaargang 1930 Firma F. VAN OE VEL9E Jr., IValstraaf 58-60, Vlissinp. Telef. 10. Postrekening G0237 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ,VL!SSINGSCHE COURANT" VAN KERSTMIS TOT NIEUWJAAR. BINNENLAND Stads- enProvincienieuws 6.007.00 Concert, zing. 7.30—8.00 Po- Oncert, sopraan, alt, 3010.20 Kerstklok- Vaz Dias. 10.30— L0.35 Morgenwijding, foonplaten. 1.20 Or- liederen-voordracht, ert. 5.05 Orgelspel, zing. 6.35 Berichten, ïg. 7.50 Concert, or. ren, koor en orkest. 40 Concert, sopraan s. 11.20—12.20 Dans- 725 M. 12.50—2.20 nplaten. 9.05 Orgel- „Oratorio de Noël". 2.20 Dansmuziek. .20—7.20 en 9.35— ïplaten. 12.251.50 kerstconcert, orkest, en bij de luit. 4.20— i5.55 Orgelconcert. -6.30 Concert, man oor. 8.2010.20 Con. rtet. 11.20—12.50 Orkest- itconcert en piano- 5.20—5.40 Kerst- ;rstconcert, vocaal oli. 50 Trio-concert. 6.50 11.20 Voordrachten, Gramofoonplaten. 02.20 Gramofoon. ichten. 3.50 Orkest- 3era. 5.35 Orgelcon- lui. 6.05 Kerstvoor- t. 8.20 Kerstconcert, oncert. 10.05 Blaas- 10.50—11.50 Vocaal ïecember. .009.30 Avro. Gra- Kerstwijding. 10.30 012.30 Carillonbe. rt, orkest. 2.00 Uit- Kerstvergadering te >onplaten. 3.00 Ver- 30—6.30 Avro. Gra- Concert, kwartet, praatje. 7.308.30 .3010.15 Concert, az Dias. 10.3011.00 1.00 Gramofoonpla- •7.30 Kerstliederen, tfeest-wijdingszang- Morgenwijding. 9.50 1.30 K.R.O. Con- Carillonbespeling. •t on solisten. 3.00 tten, solisten. 3.30— Concert, koor en 7.30—9.30 Concert, 9.30—9.40 Vaz orkest. 10.45—11.30 10.50—11.35 Kerk- iton, trio. 1.20 Or- sopraan en bari- 5.35 Kinderuurtje, kerkdienst. 7.20 Le- Roodkampje", pan- .30 Concert, orkest, g. 11.201.20 Dans- e. 125 M. 12.50—2.20 onplaten. 7.50 Pop- k. 5.20 Kerkdienst. 7.50 Gramofoonpla- yding. 11.05—11.40 1.50 Orkestconcert. 5.15 Gramofconpla- Berichten. Daarna 8.208.„9 Kerstcon cert. 2.50 Koor- en Drgelconcert. 7.20— :ert. 8.05920 Hoor- .cht. 9.35—10.30 Or- 20 Danmuziek. 6.55 Kerstconcert. 9.35 Concert. 8.10 Mor in vocaal concert, ictueel nieuws. 1.50 Concert. 4.50—5.50 Gramofoonplaten erde acte van „Dié rg". 10.00 Berichten VUSS'-^.N 3.45 16.11 4.24 16.52 5.05 17.34 5.45 18.21 6.33 19.16 ito's, Fietsen ligen. jr uur 4.18 4.19 4.20 4.21 4.21 kelykheden» n Zaterdag 27 De» n variété-voorstel» 8 uur. VLISS1N0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerbuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 repels 75 ct, iedere repel meer 15 ct. )e abonné's in' 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de abonneert, ontvangt de nummers tot 1 Januari WEGENS HET KERSTFEEST ZAL DE -VLISSINGSCHE COURANT" DONDER DAG 25 EN VRIJDAG 26 DECEMBER NIET VERSCHIJNEN. December is de maand van het scheidende jaar. Zoodra de St. Nicolaasviering voorbij is, beginneir-iralst- en mistletoe op het naderen de Kerstfeest te wijzen. En allengs komen wij onder die wonderlijke stemming, welke de Kerststemming, die op haar beurt weer een overgang vormt naar de bespiegeling van den Oudejaarsavond. Er is een geheele toonladder van stem mingen, welke de menschelijke ziel kan door- loopen. Deze gevoeligheid is het bijzonder voorrecht van den mensch, die het fijnst- besnaarde schepsel is in het groote ryk der Schepping. De afwisseling van stemming is een kostbaar bezitzij volgt den golfslag van het rijk genuanceerde leven. Er is een stemming van hoop en van vrees, van moe deloosheid en vertrouwen, van twijfel en van geloof. Onze gemoedstoestand is in overeenstem ming met de feiten van den dag, onze stem ming harmonieert met de smart of vreugde van de naaste omgeving. Het kan dan ook niet anders of wij zijn onder den indruk van sombere klanken, die wij ditmaal van de Kerstklokken opvangen. Moeilijke economi- toestand, hevige crisisverschijnselen, grauwe malaise, donkere politieke aspecten over de gansche wereld. Inderdaad, somber is deze tijd, zeer som ber. Onze nijverheid, die zoo gaarne zou wil len, onze handel, die steeds zooveel ver mocht, onze energieke land- en tuinbouwers, pittige Indische cultuurmenschen zij allen worstelen tegen den loodzwaren druk van de benauwende wereldcrisis. Reeds heeft werkloosheid schrikbarende afmetingen aangenomen de werkers met hoofd en hand staan voor onafwendbare loonsverlagingen, de koopkracht van de massa vermindert zien- deroogen. En de politici hebben de toekomst telden zoo donker ingezien als tegenwoordig. En toch tóch zullen de Kerstlichtjes weer ontstoken worden, tóch zullen wij weer in Kerststemming zijn. Het Kerstfeest is nu eenmaal het feest van de „groote blijdschap die al den Volke wezen zal", waarop alle verschillen wegvallen, een ieder afziet van zichzelf en zijn eigenbelang en staart op het 1. Kerstavond is de avond van herinne ring en verbeeldinghet sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller hart heerscht de blijdschap der innige genegen heid, in aller gemoed de verteedering en de blijdschap van het familieleven. Het is de avond van vrede in eigen huis, die menigmaal teo gansch verschilt van de atmosfeer in den dagelijkschen werkkring. In deze stemming leeren wij beseffen, dat de vooruitgang slechts gediend wordt door wat ons bindt, en niet door wat ons scheidt dat in den waren vrede met name geen plaats is voor den klassenstrijd. Doordat wij in deze uren niet uitsluitend staren op het eenzijdig eigenbelang, beseffen wij beter en gemakkelijker te kunnen dragen de gevolgen van maatregelen, die nu eenmaal onverbid delijk rekening moeten houden met het eco nomisch mogelijke. En aldus benaderen wij den geest van onderling vertrouwen, die allen doet doordringen van de waarheid, dat het belang van den een niet altijd de bedreiging ton den ander vormtdat zoovele belangen tenslotte parallel loopen. Ziedaar het „Vrede op Aarde", dat reeds eertijds ruischte door de ceders van den Libanon. In het leven blijft staande degene, die aan de kim de stijgende lichtlijnen ziet. Alleen hij, die de Kerststemming van vrede en berus ting blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekomst gloren. Voor hem zal dan het nieuwe jaar tot een zegen zijn De nieuwe gouverneur-generaal. Wij lezen in de „Maasbode" Het bericht van het „Haarlemsch Dagblad" als zou onze minister van buitenlandsche za ken bestemd zijn voor gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is zelfs van alle waarschijnlijkheid ontbloot. Er is over de benoeming van den nieu wen gouverneur-generaal, aldus bericht men ons van bevoegde zijde, nog geen enkele be slissing genomen. VLISSINGEN, 24 DECEMBER. Prov. Statenverkiezingen. De heer A. Timmerman Cz. te Zierikzee heeft aan het bestuur der centrale anti-rev. kiesvereeniging bericht gezonden, dat hij voor een herbenoeming als lid der Prov. Sta ten niet meer in aanmerking wenscht te ko men. Thans hebben reeds 4 leden voor een her benoeming bedankt, nl. de heeren H. Reilingh, A. van der Weijde, P. Boonman en A. Tim merman Cz. Verbetering in de internationale treinverbindingen. In „Spoor- en Tramwegen" wordt melding gemaakt van de navolgende verbeteringen in onze internationale spoorverbindingen, die 15 Mei van het volgend jaar zullen ingaan. 1. De verbinding Londen—Vlissingen— VenloKeulen (Zuid-Duitschland) en het Ruhrgebied en terug wordt belangrijk ver sneld, terwijl bovendien een nieuwe verbin- Als de Uwen bij elkaar zijn, is het de tijd om een FAMILIE-FOTO TE LATEN MAKEN. Wie weet waar één van hen, het volgend jaar vertoeft. BQF* Tweeden Kerstdag zijn onze Ateliers den geheelen dag geopend Eersten Kerstdag gesloten Ateliers voor moderne Fotografie VLISSINGEN, Badhuisstraat 63 MIDDELBURG Markt C 14 De politie op Curasao. De heer H. Meersma, inspecteur by de Haagsche politie, is, haar men ons meldt, be noemd tot hoofdinspecteur bij het politie korps op Curacao. Hij zal in het begin van het volgend jaar de reis naar de West aan vaarden. Voorts zijn tien agenten benoemd tot bri gadier by het Curagaosche korps en eenige rechercheurs tot onder-inspecteur. Ook is de inspecteur M. J. M. Gemmeke te Amsterdam, ter beschikking gesteld van den gouverneur van Curacao, om daar op te tre den als hoofdinspecteur bij den recherche-, vreemdelingen- en inlichtingendinest. De heer Gemmeke zal in den loop van Januari zijn bestemming volgen. 1 Kapitein Borren veroordeeld. In het nummer van de „Amigoe" van 29 November komt een stukje voor, geteekend met de initialen K. W., hierin lezen wy o.m. Wat niet velen gedacht hadden en een en kele slechts verdiend achtte, is gebeurd ka pitein Borren is veroordeeld. Wy vestigen nog eens uitdrukkelijk er de aandacht op, dat het in dit proces voor het Hoog Militair ge rechtshof niet ging om zijn gedrag by of na den overval, maar om zijn beleid als militair commandant vóór den overval, waarvan de val van het Waterfort het gevolg zou zyn ge weest. Het is onmogelyk, deze zaak groot te zien. Formeel zal het wel in orde zyn. Kapi tein Borren was commandant der troepen, het fort Amsterdam was een militair fort of ver sterkte plaats, en de Venezolanen, opstande lingen in den zin der wet, hebben dat fort „genomen", maar practisch was commandant Borren volgens regeeringsopdracht politie man, was fort Amsterdam een politiebureau en bergplaats van wapentuig en wareii de „opstandelingen" Venezolaansche rebellen. Wat het buitenland in 1930 deed. Het „Hbld." geeft een kort overzicht van eenige maatregelen, die in den loop van 1930 door het buitenland zyn genomen in ver band met den land- en tuinbouw, en de veeteelt. 6 MeiDuitschland verhoogt zijn invoer recht op gerst en rogge. 16 JuniFrankryk verdubbelt zyn invoer recht op boter tot 200 francs per 100 K.G. 7 JuliDuitschland bemoeilykt den in voer van bloembollen door zgn. sanitaire maatregelen. 19 JuliFrankryk verhoogt zyn invoer rechten op varkens, varkensvleesch, kaas, aardappelen, aardappelmeel, rogge, haver en reuzel. 21 AugustusDuitschland verhoogt zyn invoerrecht op erwten. 25 AugustusZwitserland verhoogt zyn invoerrecht op boter van 70 tot 120 francs. 11 September Duitschland verhoogt zyn invoerrecht op voedergerst. 19 November Duitschland verhoogt zyn invoerrecht op boter van 27'/2 tot 50 mark. 22 NovemberFrankryk verbiedt den in voer van Nederlandsch fokvee. De Vereen. Staten verhoogden het invoer recht op kool tot 11 per 100 K.G. en dat op uien tot ƒ14 per 100 K.G., dat is resp. ongeveer 300 en 400 der gemiddelde waar de Daardoor ging dit afzetgebied dan ook verloren, ding met Eger (Mariënbad ep, Karlsbad) tot stand komt. By vertrek van LondenLiverpoolstreet station ten 10.00 W.E.Z.T. zal Keulen Hbf ruim 5 kwartier vroeger worden bereikt dan thans en wel ten 22.47 M.E.T. (thans 0.04). Te Keulen ontstaat aansluiting aan trein D 364 Keulen Hbf V. 22.55, Munchen A 8.40 (thans 12.45), een versnelling dus van 4 uur. In omgekeerde richting kommen zelfde ver snelling tot stand. Trein D 363 Munchen V. 22.25 (thans 17.55), Keüleh Hbf A. 7.52 geeft op laatstgenoemd station aansluiting aan den versnelden trein naar Vlissingen, Keulen Hbf V. 8.23 (thans 7.21), Vlissingen A. 13.58, Londen-Liverpoolstr. station A. 21.48. De verbinding van Vlissingen komt te Viersen aan ten 21.33 en krijgt aldaar aan sluiting aan trein D 199 Viersen V. 21.49, zoo dat men te Essen Hbf aankomt ten 23.01 (thans 0.19) en te Dortmund Slid ten 0.03 (thans Hbf 1.01). Ook hier een versnelling van een uur en meer. Eger wordt bereikt ten 11.19, Mariënbad ten 12.07 en Karlsbad ten 12.52. In omgekeerde richting wordt het vertrek van Karlsbad 17.09, van Mariënbad 17.59, van Eger 19.20. Het vertrek van Dortmund en Essen wordt een uur later dan thans, resp. ten 7.27 en 8.14. Te Boxtel vindt combineering en splitsing plaats van de treinen Vlissingen—Keulen en terug met een nieuw ingelegden trein Rot terdam D.P.Boxtel (Keulen) en terug. De dienstregeling dezer nieuwe treinen zal zyn r Rotterdam D.P. V. 18.29, Dordrecht V. 18.53, Breda V. 19.19, Tilburg V. 19.40, Boxtel A. 19.56 en terug Boxtel V. 12.17, Tilburg A. 12.34, Breda A. 12.54, Dordrecht A. 13.22, Rot terdam D.P. A. 13.17. De thans van Vlissingen naar Zuid- Duitschland loopende doorgaande rytuigen komen met uitzondering van den slaapwagen Vlissingen—Stuttgart te vervallen. Dit slaap- rytuig loopt als thans van en tot Keulen Hbf in de treinen D 108 en D 107. Het is niet mogelyk gebleken van den ver snelden trein Vlissingen—Keulen, rytuigen over te brengen op trein D 364. Ook in om gekeerde richting is zulks niet mogelyk. Eveneens vervalt het doorgaand rytuig le, 2e en 3e klasse VlissingenDortmund— (Berlijn), in plaats daarvan komt een door gaand rytuig 2e en 3e klasse Vlissingen— Eger—Karlsbad ('s winters Plauen). In de treinen naaf en van Eger loopt een slaap wagen München—Gladbach—Leipzig (Wei- mar A. 7.05). De Harwich-boot op de haven. Hedenmorgen 6 uur is de Harwich-boot, naar Antwerpen bestemd, wegens mist op de haven gekomen. De 180 passagiers werden hier ontscheept en 43 zakken post gelost Daarna zette het schip de reis naar Antwer pen voort. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelyken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 letterzetters, 16 grondwer kers, 4 metselaars, 1 meubelmaker, 10 op perlieden, 6 schilders, 1 steenzetter, 1 stuca- doors, 8 timmerlieden, 1 verver, 3 yzer-beton- vlechters, 1 teekenaar bekend met werktuig kunde en bouwkunde, 1 kleermaker, 2 schoenmakers, 124 metaalbewerkers, 1 boek binder, 1 banketbakker, 1 bediende, 2 maga- zyn bedienden, 1 kruideniersbediende, l por tier, 1 kellner, 1 chauffeur,: 9 transportar beiders, 1 inspecteur (assurantie), 12 kan toorbedienden (w.o. 5 vrouwelyke), 2 werk vrouwen, 1 dienstmeisje, 1 buffetjuffrouw, 3 varensgezellen en 65 losse arbeiders. Totaal 284 ingeschrevenen, vorige week 247 personen. Alzoo een vermeerdering van 37 w erkzoekenden. In onze Tydinghal. De nieuwbenoemde commandant der zee macht in Ned.-Indië, schout-by-nacht J. F. Osten, is gisteren naar Ned.-Indië vertrokken. Onze foto is gemaakt te 's-Gravenhage, waar de heer Osten afscheid neemt van vrienden en kennissen. Wy etaleeren het portret van den heer Joh. H. Been, den gemeente-archivaris te Brielle. die op 71-jarigen leeftijd is overleden. Te Haarlem is het Ned. Israël. Joles-zie- kenhuis officieel geopend. Een foto van het exterieur van dit ziekenhuis. De plechtige begrafenis van den Ameri- kaanschen gezant te 's-Gravenhage, den heer Diekema, is in beeld gebracht. Een propaganda-avond. De Vlissingsche stenografenvereeniging „Steeds sneller", hield gisterenavond in het lokaal Palingstraat een propaganda-vergade- ring. De heer I. de Vey heeft in zyn openings woord, waarin hy de sprekers, de heeren I. Sinke van hier en de heer Carton uit Am sterdam, welkom heette, als doel van de ver- eeniging o.a. genoemd, naast den onderiingen band en de ontwikkeling der leden, het ver- krygen eener grootere snelheid en het be hulpzaam zyn bij het verkrygen eener pas sende betrekking. Toen een viertal leden een openingsmu ziekstuk hadden uitgevoerd, hield de heer 1. Sinde een causerie over de ontwikkeling der stenografie. Na een woord van hulde voor het kranig werken der bestuursleden, in het by- zonder van den voorzitter, ving spreker aan met de mededeeling, dat hy slechts wat hoofdgrepen kon doen in dit kort tydsbestek. Hy vergeleek den tyd van onze voor-voor ouders, een paar duizend jaar geleden, toen er nog geen sprake was van schrift met den onzen, nu meer dan 150 lettergrepen per mi nuut op het papier worden geworpen. En van dien tyd uitgaande, wees spr. er op, dat men toen, om mededeelingen of feiten te bewaren, gebruik maakte van het verbeeldingsschrift, dat langs beeld-, woord-, klank-, lettergroep schrift voerde tot letterschrift. Uit verschil lende afbeeldingen toonde de heer Sinke aan, dat, daar de beelden soms twee beteekenis- sen hadden, verwarring kon ontstaan. De eersten, die met letters kwamen, waren de Phceniciërs, welke een alfabet van 22 letters, waaraan de Grieken twee en later de Romei nen ook nog twee toevoegden, zoodat het La- t.ynsche alfabet 26 letters telt, waarmee alle woorden kunnen gevormd worden. Nadat de voorzitter dank had gebracht voor deze prettige, leerryke lezing, verzocht hy den eere-voorzitter, den heer Sinke, verder de lei ding op zich te willen nemen. Nu volgen de clamatie Met verlof naar huis en De laat ste avond thuis van den heer Harlnck uit „Van het Westeiyk front geen nieuws" een dictaat door den heer Sinke met teruglezing door eenige leden, waarby bleek dat het we kelijks 1 uur stenografeeren groote vaardig heid brengt. Na eenige nummertjes muziek, kreeg de heer Carton uit Amsterdam het woord tot het houden der causerie over „het nut der Stenografie". Na hulde gebracht te hebben aan de leden der vereeniging, die het aan durven wekelijks een uur te stenografee ren, wat hij verzekert, dat in Amsterdam vrijwel onmogelyk zou zyn, kwam hy tot het eigenlijke onderwerp, waar hy eigenlyk te genover al die beoefenaars der steno een beetje moeilyk staat. Ze zullen dat toch wel weten en toch, als hy die vraag op den man af deed aan de aanwezigen, zouden er moei-* lijkheden komen by de beantwoording. Spr. ving aan met de pracht-dictaten van den leeraar in Vaderlandsche geschiedenis, die met gewoon schrift slechts zeer onvolledig konden worden opgenomen en vervolgens met het jongmensch van 17 jaar, dat in een vergadering namen van sprekers en wat verder noodig en belangrijk was rustig in kortschrift opnam. Hij wees op het werk van onzen grooten landgenoot Groote, die het stelsel van letter tot letter heeft opgebouwd en gebaseerd op de eigenaardigheden van onze schoone Ne- derlandsche taal, dat practisch alles overtreft wat tot nu toe op dit gebied is gepresteerd. Aan het slot zyner causerie richtte spr. zich tot den voorzitter om hem geluk te wen- schen met het buitengewoon blyk van levens vatbaarheid, maar Jay waarschuwde hem riet al te optimistisch te zyn en moed te houden, als er soms tyden komen van teruggang. De basis is goed, de wil is er, denk daarom bU mogelyken tegenslag aan het devies in het wapen uwer provincie. De heer Sinke bracht den dank der ver eeniging over aan den heer Carton. Nadat een der vrouwelyke leden, mej. Ha- verhoek, ons vermaakt had met de leuke voordracht „De halant van Mine" en nog een nummertje muziek was gegeven, sloot de eere-voorzitter de byeenkomst met een woord van dank aan medewerkers en mede werksters en aan het talrijk opgekomen pu bliek, dat daarmee zyn sympathie voor de vereeniging had betoond. Daar eenige donateurs en leden zich had den opgegeven, was het doel dezer vergade ring gedeeltelyk bereikt. Alhambra-Theater. Atlantic. E. A. Dupont, de man, die met „Variété" de oogen van duizenden voor de artistieke mogelijkheden van de film geopend heeft, doet met „Atlantic" zyn tweede historische daad. Met „Atlantic" werd hy de pionier van de geluidsfilmkunst. Deze film zal weer de oogen openen van duizendennu voor het feit, dat de werkelyke geluidsfilm iets anders kan zyn dan het triviale „sprekende, zingen de en musiceerende" massaproduct. Alle bladen, ook die het langst aarzelden, staan thans regelmatig een goede ruimte af aan nieuws uit filmland en aan de film kunst. Een groote kring van lezers eischte goed georiënteerd te worden, evenals over tooneel, literatuur of politiek. De onbenullige kost, die eigenlyk vermomde reclame was voor filmmaatschappijen, had spoedig afge daan. Zoodra de filmrubriek degelyker en beter gefundamenteerd werd, was één der eerste grootheden, welke uitvoerig besproken werd, E. A. Dupont. Benevens zyn werken Ook wy mochten in de wekelijksche film rubriek de belangrykheid van Dupont als kunstenaar bespreken en duidden reeds in het begin „Atlantic" aan als een triomf van de geluidsfilm een daad van ongemeene be- teekenis voor de filmindustrie. Het is óns een voldoening, dat de „Al- hambra"-directie, mede door ons streven voor goede filmkunst, deze uitstekende kunstfilm,

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1