haimitjes 'SPARREN nhuis „Flora" P. VAN STEf 500 300 25 IEDER GRATIS BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE rises v. iedere beurs IWMKDEI, Souburg ZATERDAG EERSTE BLAD Jan zorg met de feestdagen voor voldoende Chief Whip-je weet hoezeer onze vrienden deze si' garet prefer PER KILO STUKTARIEF Brandewijn, troen Jenever, chiedammer. 68e «Jaargang lilgave: Firma F. VAN DE VELDE jr., Walstraat 58-60, Vlissingon. Telef. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de VEREENIOINü „de nederlandsche dagbladpers" WITTE ZONEÜ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentiën ilburgsche lij v. Stoomvaart VIRGINIA -De beste moor Uw gezondheid BINNENLAND Stads- en Provincienieuws U-No.300 nze Kerst-Etalage telen zijn geprijsd at 85, Telefoon 329. a.s. Feestdagen ruim zien van prima 1.15 per K.G. SPEK 40 ct. per K.G. en VARKENS- ;S van 0.70 per pond. Aanbevelend. ijnhandel 1930 8 8 n te bekomen: 8 8 Transport- en Exp. Telefoon I. Transport en O. VOS. ÏENHOORN, Telet- 153. STERHOUT, Telef. 282. BUITENHEK, Tel, 101 VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. I franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- I rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. I De abonné's in 't bezit eener IPolis, zijn GRATIS verze- I kttd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, Voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 4 bladen Bloembinderij er 15 - Telefoon 141 die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 Januari rfe'-V". —7 Meter. en Verbuur, Koop en Verkoop m en Dlenstaanvragen, enz, [betaling van 1—5 regels regel meer 15 cent RKACHELTJE dres Walstraat muan een VENHUIS es Van der Man- KOOP on met 42 nummers. oote Markt 1 (be- Jdelburg-Rotterdam gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS, tEN EN VEE, v.Midd. v.Rolt bei v.m.uni vm.uur KAMEROVERZICHT tweede kamer. Vergadering van Vrijdag. Defensie. Bij het Wegenfonds is o.a. uitvoerig ge sproken over de tertiaire wegen, die niet in de wegenwet zijn opgenomen. Dat is niet billijk, want tal van auto-houders zijn ge noodzaakt van die wegen dagelijks gebruik te maken. Zij betalen hun volle wegenbelas ting, maar ondervinden daarvan geen direct voordeel. Voor hen diende de heer Ebels deze motie in De Kamer, van oordeel, dat de verbetering er instandhouding der voor het interlocale verkeer van belang zijnde tertiaire wegen zoo zware offers vragen van de tegenwoordige onderhoudsplichtigen, dat het, zoowel op bil- üjkheidsgronden als ter verzekering van een goed wegenbeheer, gewenscht is, aan deze onderhoudsplichtigen financieelen steun te bieden, noodigt de Regeering uit voor zoo ver noodig door het indienen van een voor stel tot wijziging van de Wegenbelastingwet de daarvoor noodige maatregelen te tref fen, gaat over tot de orde van den dag. De Minister was niet bereid deze motie te aanvaarden en de Kamer verwierp ze met 51 tegen 28 stemmen. Bij de defensiebegrooting wees de heer Brautigam op den woningnood voor marine personeel te Vlissingen. Het is daar zeer moeielyk voor dit personeel om op behoor lijke wijze in zijn huisvesting te voorzien. De Minister erkende dat de woningtoestanden in Vlissingen niet gunstig zijn. Er is een te kort en de huren zijn hoog. Een onderzoek ter zake is reeds ingesteld en de Minister zegde toe zijn volle aandacht aan deze aan gelegenheid te zullen geven in overleg met den Minister van Arbeid. Voor de rechtspositie van de militairen is altijd al gepleit. Nu weer vroegen de heeren Van Rappard en Ter Laan periodieke ver- hoogingen voor de onderofficieren. In het algemeen wenschte men den rechts toestand gelijk te maken aan die van de bur gerlijke ambtenaren. De wachtgelders dienen evenmin te worden achtergesteld. Het geor ganiseerd overleg met het marine-personeel in Indië is in voorbereiding. De zaak is be sproken met den nieuwen vlootcommandant in Indië en zij is aan den Gouverneur-Gene raal voorgelegd. Allerlei klachten en klachtjes werden aan gevoerd zelfs over het feit dat wel eens een Protestantsch militair is verpleegd in een Roomsch-Katholiek ziekenhuis. Voor het technisch personeel werd beter salaris be pleit. De Minister achtte dit personeel niet achter gesteld. Wat het andere punt betreft, wees de Minister er op dat de militairen die to een andere ziekeninrichting willen worden opgenomen de hoogere kosten moeten aan vullen. Dat is niet heelemaal in orde, want het gaat niet aan dat de militair een deel zijner verpleegkosten moet betalen. Voor het Loodswezen is niet veel van den Minister te wachten. Hij is tegen overbren ging daarvan naar een ander departement. Een herziening van het algemeen reglement tooet wachten op de totstandkoming van het ambtenaren-reglement. Voorts ontkent de Minister dat de diensttijden der loodsen op öe Schelde te zwaar zijn. Zij zijn gemiddeld 56.2 uur per week. De werktijden van den stoombetonnings- en verlichtingsdienst te Vlissingen bedragen ruim 46 uur per week. "Wat den pensioengerechtigden leeftijd voor toodsen betreft, wees de Minister er op dat CHIEF WHIP nu in het algemeen de 65-jarige leeftijd geldt, tenzij zij wegens invaliditeit uit den dienst gaan. Voor uitbreiding van vliegtuigen werd na tuurlijk gepleit. Volgens den heer Van Dijk is deze dienst niet voldoende. Volgens den heer Wijnkoop worden brevetten voor vliegen aan niet ten volle bevoegden uitgereikt. De Minister zal naar die beschuldigingen een on derzoek instellen. De hoer Van Zadelhoff was zeer veront waardigd over de medewerking die de rijks munitiefabriek heeft verleend aan een par ticuliere munitiefabriek. Nederland mag de oorlogs-kapitalisten niet aan moordwerktui gen helpen en de heer Van Zadelhoff diende een motie in om dit uit te spreken. De Minister vond het ook niet fraai, maar het was slechts één keer gebeurd, 't Zal waarschijnlijk wel niet meer gebeuren. De motie werd verworpen. De defensie-begroo ting werd daarna aangenomen. De soc.-dem. vrijz.-dem., de communisten en Ploris Vos waren als te doen gebruikelijk is tegen. Het Amsterdam-Rijnkanaal werd daarna in behandeling genomen. Veel verzet kon er niet meer zijn, want die zaak is uitgevoch ten. De Kamer had het slechts te aanvaar den en ze aanvaardde het. Prinses Juliana naar Engeland De Londensche correspondent van het „Hbld." meldt, dat de gisterenavond versche nen „Star" mededeelt, dat volgens een uit Nederland ontvangen bericht de mogelijkheid bestaat van een bezoek van prinses Juliana aan Engeland in Januari a.s. Prinses Juliana zou als particulier persoon reizen en intrek nemen bij haar nicht lady May Cambridge, met wie zij zeer bevriend is. De teruggang in de opbrengst der rijksmiddelen. De gepubliceerde cijfers omtrent het ver loop der rijksmiddelen over November be wijzen, dat we achteruitloopen, en dat mi nister De Geer de vorige week groot gelijk had, toen hy de 4 millioen van den hoogeren drank-accyns „onmisbaar" noemde. De opbrengst over November is 40.6 mil lioen, tegen 46.3 millioen het vorig jaar. Dus we zyn over deze maand, die als re gel een goede reputatie geniet wat de op brengst der middelen betreft, 5.7 millioen achter gebleven vergeleken by het vorig jaar. Tal van economische inkomst-posten liepen flink achteruit. Nu is het wèl waar, dat de totale opbrengst der 11 maanden van 1930, vergeleken by 11/12 der raming nog zoo kwaad niet is en een aardig surplus wer- toont, maar de opbrengst over dat geheele tydvak blijft toch by na 2.4 millioen achter by het vorig jaar. Het gaat ten slotte om de t e n d e n z van de cyfers en deze ver toont een terugloopende beweging. Gelukkig dat we een flinken stuurman aan het roer hebben, schrijft „de Avondpost". Onze handelsbetrekkingen met Duitschland. Naar verluidde zou binnenkort een com missie onder leiding van dr. H. Colyn onder handelen met vertegenwoordigers uit Duitsch land, dat den Nederlandschen handel conces sies zou toestaan zonder tegenprestaties on zerzijds. Klaarblijkelijk hecht men in Duitschland niet die beteekenis aan de te Genève gedane verklaringen aan onzen gedelegeerde dr. Ne- derbragt, welke men er ten onrechte in ons land aan gehecht heeft. In elk geval, zoo deelde men aan „de Maasbode" van bevoegde zijde mede, zal de conferentie, welke reeds in Januari te Den Haag zou worden gehouden, niet plaats heb ben. De winkelsluitingswet. In het Staatsblad no. 460 is afgekondigd de wet van 29 November 1930 tot regeling van de winkelsluiting, welke wet op een nader by Kon. besluit te bepalen tydstip in werking treedt. De vervroegde trekkingen "tier J. I. loterijen. Het is met den verkoop der J. I. loten zoo voorspoedig gegaan, dat de data der trekkin gen vervroegd kunnen worden. De trekking der loterij Amsterdam is vastgesteld op 16 Februari,»'loterij Gelderland 19 Februari en de lotery Zeeland 23 Februari. Direct daarna volgen de andere loterijen, waarvan de definitieve data nader zullen worden bekend gemaakt. Al verwacht {men, gezien het groot aantal aanvragen voor loten, dat de voorraad spoe dig zal uitverkocht zijn, verzoekt men ons, om misverstand te voorkomen, erop te willen wyzen, dat er thans nog van alle provincies loten verkrijgbaar zyn aan de bekende adres sen. Wil men de kans hebben, een der 12 huizen, een der 12 auto's, of een der andere 12 maal 1000 prijzen te winnen, dan zal men zich zoo spoedig mogelijk van loten moeten voorzien. Men dienst niet alleen hier zyn eigen be lang, doch men werkt mede aan het prachtige werk, nl. het verzorgen van vele oude en jonge ongelukkige invaliden, die een liefderyke ver pleging genieten in het Centraal gesticht van „de Joodeche Invalide". wy volstaan met hier alleen nog te ver melden het adres van de J. I., Nieuwe Ach tergracht 98, Amsterdam, postgiro 161500. VLISSINGEN, 20 DECEMBER. Jac. van Elsacker. Concertgebouw. Deze voordrachtkunstenaar, die gisteren avond het overgroote deel der leden van A.G.O. wist te boeien tydens zyn ernstige voordrachten en te doen schudden vaak van lachen by zijn vroolyke, boertige stukjes na ac pauze, heeft den indruk, dien wy van zijn talent om uit te beelden reeds hadden, nog dieper gemaakt dan die reeds was. Wy hebben hem mogen bespreken na den eer sten avond, dat hy als „beroepsvoordracht kunstenaar" optrad en kunnen niet anders zeggen dan dat zyn prestaties nog steeds groeiende zyn. Hy heeft ons gisterenavond weer eens ge toond, dat het hem door zyn dictie, zyn intonatie, zyn stembuiging en stemwisse ling, door verschillende „kleinigheden" mo- gelyk is ons te verplaatsen in de sfeer, waarin het voorgedragene speelt, kortom hy heeft het verhaalde door ons zien gebeuren. En dat hy daarvoor niet zoo heel veel noo dig heeft, dat de uiting van zyn wyze van zien daarvoor dikwyls voldoende is, bewees zyn inleiding uit het fragment „Christiaan Wahrschaffe" van Jacob Wasserman, dat, gegeven in de vertaling van Nico van Such- telen, ons niet zoo geboeid zou hebben, wan neer wy niet geweten hadden, hoe innig de moeder van haar zoon hield, vereerde kun nen we haast zeggen. Deze roman is de ge schiedenis van den eerlyken zoeker naar wat harmonie in dit, zooals eens een beroemd schrijver het typisch uitdrukte, „zotte" leven, van den mensch, die in onvrede is met zich zelf en met zyn omgeving, den zoon van schatryke ouders, die een keerpunt van zyn leven krijgt, als hy in een dierentuin een arm meisje door studenten gemolesteerd zietvan den jongen man, die vervreemd van zyn omgeving in aanraking komt met een Rus, die hem zyn ellendigen levensloop verteltvan den reeds gerij pten mensch, die afstand doet van zyn geld, omdat hy het leven wil leeren kennen, waartoe hy in de onderste diepten ervan moet afdalen. En als hy dan in een havenstad zich het lot aan trekt van een armzalige, verlepte vrouw, die door een souteneur wordt mishandeld en deze zich inbeeldt slechts opgeheven te kun nen worden, als ze het parelsnoer van zyn moeder te dragen krijgt, gaat hy by deze, na l/2 jaar niet thuis geweest te zyn, op be zoek om dat sieraad te vragen en hij krijgt het, want zoo spreekt de moeder al wat hy vraagt, kan hij krijgen. Dit bezoek nu wordt ons door den heer Van Elsacker voorgedragen, alsof we tegen woordig waren. Hy heeft er als 't ware, door SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN Qi TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 23 DECEMBER in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van V/29 uur. Inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind In overleg met het Bureau. zyn gevoelige manier van zeggen, een schil- derytje van gemaakt. Dat hy ons, om diep onder den indruk te zijn van het voorgedragene, niet altyd zoo'n lange inleiding noodig had, bewees hy met de declamatie van zyn tweede stukje „De onzichtbare verzameling van Stefan Zweig", in de vertaling van mej. J. Schaf er. Het is het eenvoudige verhaal van den verzame laar die, door alles zich te ontzeggen, het in de tyden voor den oorlog klaar heeft weten te spelen een kostbare verzameling etsen en prenten te verwerven. Hy wordt blind en tydens den oorlog wordt zyn vrouw door den inflatie-nood gedwongen al die kostbaarhe den te verkoopen, waarby zy de piëteit be tracht ze te vervangen door vergeelde papie ren of waardelooze prenten. Deze „kostbare" verzameling toont de blinde aan een bekend antiquair, welke meehelpt om het „bedrog" te verhelen. En dit gegeven wordt verwerkt tot een novelle, waarvan de heer Van El sacker ons een gevoelige vertolking voor droeg, van zoo'n innigheid, dat ons bywylen het gemoed beklemd werd. Het derde ernstige stukje was „de wande ling" door Top Naeff. Wie iets van deze schryfster kent, weet, hoe zy door haar schilderingen treffen kan. En die schildering werd, wanneer dit mogelyk geacht kan wor den nog treff onder gemaakt onder de warme, gevoelige voordracht van den voordrager. Na de pauze gingen een drietal luimige voordrachten. In de eerste plaats het frag ment uit „De Witte", waar hy op reis gaat om een nieuwe klak te krijgen. Wie dit geestige stuk van Ernest Claes kent en wie

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1