MOTJES HIEMEÜEft'S GEMENGD NIEUWS ADVERTI Zuivere Dn In de maand November is het aantal werk- loozen te Amsterdam met 2157 toegenomen en bedraagt thans 17306. Het vorig jaar op denzelfden tyd waren er 11901 werkloozen. De gemeenteraad te Helmond stond een crediet toe van f 2500 voor een Kerst- en Nieuwjaarsgave aan de werkloozen. De besturen van den modernen Bakkers- gezellenbond van den Algemeenen Ned. bond van handels- en kantoorbedienden en van den Centralen bond van transportarbeiders hebben te Rotterdam een vergadering ge houden ter bestrijding van het ontwerp- tarwewet. Andere moderne bonden zijn voor het ontwerp. In een ziekenhuis te Breda is overleden mej. H. uit Rijsbergen, die op 1 December door haar vroegeren verloofde door revolver schoten werd gewond. Door daden van geweld zijn tot dusver dit jaar te New York meer dan 350 menschen om het leven gekomen. Er wordt aan dit bericht toegevoegd dat geen enkele New Yorker voor een dezer daden werd geëxecuteerd. zwakheid handelen, uitsluitend zorgdragend voor onpartijdigheid en rechtvaardigheid. De regeeringsverklaring herinnert aan het wereldconflict en bepleit, ten einde den vrede te handhaven, een internationale actie op economisch en geestelijk gebied, en een ge meenschappelijk en gelijktijdig streven naar arbitrage, veiligheid en ontwapening. Wij zullen^ de Europeesche verzoening, al dus de verklaring, met hardnekkigheid en waakzaamheid voortzetten, want de pacifis tische oprechtheid van Frankrijk treedt te duidelijker aan het licht, wanneer wij een krachtige en geen zwakke hand reiken. De nationale defensie is onze eerste zorg wij zullen de loyale toepassing en het volledig rendement van de wet op den dienstplicht van één jaar verzekeren, en trachten de pioblemen der economische crisis, waarvan Frankrijk sedert eenige maanden de uitwer king bespeurt, op te lossen. Wij zullen beproe ven de werelmarkt te versterken zonder de buitenlandsche markten voor onze productie te sluiten. Wij zullen eveneens een breede politiek op landbouw- en agrarisch gebied voeren en zullen het rendeeren der koloniën voortzetten. Wij zullen de kleine beleggers steunen tegen de speculatie. Slechts een on verzettelijke wil tot strikte zuinigheid zal in staat stellen de begrooting in evenwicht te houden zonder dat. men zijn toevlucht be hoeft te nemen tot nieuwe belastingen, en de financieele veiligheid te verzekeren. Wij zullen voortgaan het sociale werk te verbeteren en zullen het leekekarakter van den staat en de openbare school handhaven. Wij zullen bevorderen dat alle kinderen des volks er worden toegelaten. Voor een dergelijk program vragen wij een loyale poging tot eendracht. EEN REDE VAN MUSSOLINI. De Italiaansche Senaat beraadslaagde gis teren over het wetsontwerp inzake de verla ging van de salarissen der ambtenaren in dienst van den staat en bij de openbare dien sten. Mussolini hield naar aanleiding daar van een rede en maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om te spreken over den toe stand van Italië en van de geheele wereld, en een uiteenzetting te geven van de vraagstuk ken, waarop de economische politiek der re- gëerlng is gebaseerd en van de doeleinden, waarnaar zij streeft. Aan het einde van den zomer 1929, aldus Mussolini, kon de economische toestand van Italië als bevredigend worden beschouwd. Misschien waren wij in het gezicht van de haven, toen op 24 October van dat jaar plot seling de Amerikaansche crisis uitbrak, welke voor ons, bewoners van het oude Europa, een groote verrassing was, want men had ons doen gelooven, dat Amerika het land was van de ongelimiteerde welvaart, dat allen, die daar woonden, rijk waren. Wij beleefden een reeks zeer donkere da gen. De fondsen verloren tot 50 van hun v/aarde, en op dit oogenblik is de crisis nog steeds niet overwonnen. De donkere dagen duren nog steeds voort. Met groot verdriet constateer ik dit, zeide Mussolini verder, en men begrijpt gemakke lijk de reden daarvan. Van nu af aan is de scheepvaart ook voor ons zeer moeilijk ge worden. Bfj het eind vertoonde de dienst der laatste begrooting de eerste symptomen van vermoeidheid. Natuurlijk vertoonde de nieu we dienst verdere teekenen van vermoeidheid zoodat thans het tekort op ongeveer 900 mil- lioen kan worden geschat. Dit is geen natio nale ramp doch toch betreft het een uiterst- ernstige zaak, die de volle aandacht der re geering heeft en aan de Italianen, de sena tors en Kamerleden inbegrepen, den plicht oplegt, niet voortdurend nieuwe uitgaven te eischen. EEN HEFTIG INCIDENT IN DE BELGISCHE KAMER. •Bij de beraadslaging in de Belgische Ka mer over het wetsontwerp op het legercon- tingent voor 1931 ontstond een heftig inci dent tusschen Ward Hermans en een aantal katholieke Kamerleden. Hermans had de re geering reeds verweten, er tweeërlei politiek op na te houden, nl. een pacifistische te Genève en een militaristische te Brussel. HU verdedigde verder zyn bekende standpunt in zake het Belgïsch-Fransch militair accoord, waardoor, zeide hU, het Belgische leger on der Fransch commando was gesteld. Hermans' partijgenoot Leurldan sprak in denzelfden geest. Hij meende, dat België een vazalstaat van Frankrijk was geworden, een uitdrukking, die de president der Kamer niet meende zonder verzet te mogen laten dc^r- 10-18 cents per half ons „VOOR FIJNPROEVERS gaan. De opmerking van den voorzitter, die geen Nederlandseh spreekt, werd onmiddel- lyk op verzoek van Leuridan, die zei geen Fransch. te verstaan, in het Neder landseh vertaald. Leuridan voegde hier aan toe, dat in de regeering en de gansche administratie handlangers van Frankrijk waren te vinden, w aar op de spreker tot de orde werd geroe pen. Naderhand betoogde Leuridan nog^ dat de Vlaamsche soldaten in de kazernes niet naar behooren behandeld werden. Minister De Broqueville antwoordde, de volle verantwoordeijkheld te aanvaarden voor de straffen, die te Gent door officieren waren opgelegd aan soldaten, die inbreuk op de discipline hadden gemaakt door biljetten met activistische opschriften op de muren der kazerne te plakken. Ward Hermans vroeg daarop het woord, doch vóór hij nog een woord had gesproken, riep de Waalsche ka tholiek Delacolette „Verrader Weg met hem De conservatief-katholieke en liberale Kamerfracties vielen Delacolette bij. Ward Hermans greep daarop een drinkglas van zijn bank en bedreigde er een katholiek Kamer lid mee. Onder gehamer van den voorzitter begaf zich een aantal katholieke en liberale leden naar Hermans, onder geroep dat zij al len solidair waren. Kamerboden scheidden de partijen, die vechtensklaar tegenover elk aar stonden. De vergadering werd geschorst, doch vijf minuten later werd de zitting in volkomen kalmte hervat. DEMONSTRATIES AAN DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. Gisterenmorgen kwam het aan de univer siteit te Gent tegen een privaat-docent, die nog steeds in het Fransch college zag, tot de monstraties. Vlaamsche studenten eischten van den hoogleeraar, dat hij de universiteit zou verlaten. Toen de docent de studenten uit do collegezaal wilde verwijderen, ontstond er groot rumoer. Andere Vlaamsche studenten drongen de collegezaal binnen, er werden stinkbommen geworpen en een deel van den inventaris werd vermeld. De professor moest de zaal verlaten, gevolgd door de thans in ordelijke rijen loopende studenten, die „De Vlaamsche Leeuw" aanhieven. Ten slotte werd aan den rector der universiteit een ver klaring overhandigd, waarin het aftreden van den betrokken hoogleeraar werd geëischt. Een zelfde schryven werd gezonden aan den minister van onderwijs te Brussel. HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR ACCOORD. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer zal van soc.-democratische zoowel als van Vlaamsch-nationale zyde, een pleidooi wor den gehouden voor het opzeggen van het Fransch-Belgisch militair accoord. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat door leden der oppositie een fomeel voorstel in dien zin zal worden ingediend, daar naar de meening van velen een dergelijk eenzydig accoord, feitelyk alleen gericht is tegen Duitschland, geheel in strijd dient geacht met de grondbeginselen zelf van het verdrag van Locarno. MACDONALD OVER DE RONDE-TAFEL-CONFEERRENTIE. De eerste Engelsche minister voerde het woord aan een banket gegeven door den ma- haradja van Alwar, ter gelegenheid van diens 27e regeeringsjaar. MacDonald zei, dat hy geen voorspellingen wilde doen over de Ronde-Tafelconferentie, doch hy wilde zeggen, dat de Britsche regee ring en naar hij geloofde, ook het parlement zich bewust z\jn van hetgeen Indië noodig heeft en besloten zyn Indië alles te geen wat het goed kan gebruiken, elke macht, elke verantwoordeiykheid, welke den Indiërs de overtuiging zullen schenken, dat hun lot in eigen hand enligt. Dit zal Indië in staat stel len vooruit te zien naar een beteren tyd. De conferentie kan formules opstellen en eischen indienen, doch tenzij de vorm der regeering overeenstemt met de nooden van het volk, zal deze nimmer ingang vinden. Constituties worden niet gemaakt door filosofen, doch door den geest, de ervaringen en de geschie denis van het volk. Wy wenschen te helpen door aan Indië de kans te geven een Indisch politiek tehuis op to bouwen, waarvan de structuur zyn idealen belichaamt. De maharadja van Alwar zeide, dat wat de Indiërs zochten, was, naar hij geloofde .Niets meer of minder dan het recht zichzelf te regeeren, met de vriendschappeiyke hulp van Groot-Brittannië, op zoodanige wijze, dat uit de samenwerking iets zou voortkomen waarop beiden trotsch kunnen zyn." DE SNELSTE BRITSCHE KRUISER. De „Daily Telegraph" deelt byzonderheden mede over den nieuwen Britschen kruiser „Leander", die in September op stapel is ge zet. Het is de eerste van een nieuwe klasse die den kruiser van het type van het verdrag van Washington van 10.000 ton vervangtde nieuwe oorlogsbodem is in hoofdzaak bestemd voor de bescherming van den zeehandel. De waterverplaatsing bedraagt 6500 ton de turbines waarmee het schip is uitgerust, zullen het een sneheid geven van 35 knoopen of twee knoopen meer dan de snelheid van eenigen vroegeren Britschen kruiser. Die snel_ heid zal worden bereikt als het schip zijn volle bewapening en oorlogsvoorraden aan boord heeft. In plaats van drie schoorsteenen zooals de tegenwoordige kruisers krijgt de .„Leander" er maar een. De bewapening zal bestaan uit acht snelvuurkanonnen van 15.2 c M. van een nieuw model van zeer groote srelheid, geplaatst in torens aan boeg en achtersteven.,De elevatie, die by vorige krui sers en ook bij de twee slagschepen van het type-Nelson een maximum heeft van 30°, zal bij de „Leand-T" tot 70° kunnen worden op gevoerd. De kanonnen kunnen dus eventueel ook tegen vliegtuigen gebezigd worden. Bovendien krygt de „Leander" een battery van kleine af weer kanonnen en torpedobuizen. De nieuwe kruiser krijgt twee catapult- vliegtuigen en een stevige bepantsering van c!e vitale deelen. EEN NIEUWE ELECTRISCHE TORPEDO. Naar de marinemedewerker van de „Daily Telegraph" bericht, is in de Vereenigde Sta ten een nieuwe eleetvische torpedo uitgevon den, die bij de Amerikaansche marine in ge bruik zal worden genomen. De nieuwe torpedo veroorzaakt bij het voortbewegen onder water geen bellenbaan aan de oppervlakte van het water. De medewerker wijst er op, dat tijdens den oorlog honderden schepen behouden zijn gebleven, doordien zij door het waarnemen van de bellenbaan tijdig voor de torpedo's wisten uit te wijken. Ook in den slag bij het Skagerak wisten verscheidene Engelsche slag schepen door snel te manoeuvreeren aan de Duitsche torpedo's te ontkomen. De nieuwe torpedo moet dan ook als uiterst gevaarlyk wapen worden beschouwd. EEN OPROEP VAN DEN PRINS VAN WALES AAN DEN HANDEL. De prins van Wales heeft aan een banket in de Guildhall, waaraan 800 leiders van in dustrie en handel deelnamen, een toespraak gehouden, waarin hy de handelsproblemen op de buitenlandsche markten behandelde. Hij wees er op, dat liet veel inspanning kost om de concurrentie op de wereldmarkten baas te blyven. By het onderwys op de scholen en universiteiten zou rekening gehouden moeten werden met de eischen van handel en indus trie, voor de opleiding van de beste leiders en op de lagere scholen zou een voortdurende stroom van de best onderwezen recruten moeten worden gevormd. Hy legde er den nadruk op dat het voor de leiders van firma's en exportdirecteuren van belang is voortdurend de marktcondities ter plaatse te bestudeeren. Speciaal wilde de prins, met het oog op zyn a.s. reis naar Zuid- Amerika, de firma's, die aan de tentoonstel ling te^ Buenos-Aires deelnemen, aansporen zelf er heen te gaan en persoonlijke connec ties aan te knoopen met de groote afnemers daar te lande. In het slot van zijn rede her innerde de prins aan de woorden door zijn vader in Guildhall jaren geleden uitgespro ken om Engeland aan te sporen te ontwaken en hij riep de leiders van den Britschen han del op heelemaal wakker te worden en be slissend te handelen. DE CAMPAGNE TEGEN DEN CHRIST. GODSDIENST IN RUSLAND. Volkscommissaris Jarölaslafski, de leider •van den strijd'teé'en den godsdienst, heeft last gegeven dat op den vooravond van het Kert- feest weer in heel Sovjet-Rusland de jaar- ïyksche campagne tegen den Christelyken godsdienst moet worden begonnen. Dit Jaar zullen te Moskou 190 hoogleeraren van Rus sische universiteiten, daartoe aangewezen door de Sovjet Academie van wetenschappen, groote massa-vergaderingen van arbeiders toespreken gedurende de komende feestdagen. Daar vele Russen Kerstmis vieren, zoowel volgens den ouden als volgens den nïeuwen kalender, zal de campagne tegen „de fabel van Christus' geboorte" duren tot 10 Januari a.s., schrijft het blad „Rabotsjaija Moskva". De winkeliers mogen in hun etalagekasten niets etaleeren, dat de aandacht zou vestigen op de feesten. Er mogen op straat geen Kersfc- boomen, Kerstboomversierselen of speelgoe deren worden verkocht. In het Sovjet Huls te Moskou, waar onlangs het proces tegen Ramsin c.s. is gevoerd, zullen anti- religieuss feesten worden georganiseerd. Er zullen spe ciale atheïstische tentoonstellingen worden gehouden in de vroegere St. Izaaks katha- draal, thans ingericht als anti-religieus mu seum. Terwyl de verkoop van speelgoederen in Sovjet-Rusland zelf is verboden, bieden de Sovjet handelsdelegaties in den vreemde groote partijen poppen en in hout gesneden speelgoed, waarvoor Rusland beroemd is, te koop aan. En overal, ook in ons land ziet men speelgoed met het stempel „Made in Russia". RUSLAND BOUWT LUCHTSCHEPEN. Volgens een bericht uit Moskou worden in Rusland drie bestuurbare luchtschepen ge bouwd, die tegen 1 Mei a.s. gereed zullen komen. Met de werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. In Januari zal een lucht schipdag worden gehouden, om giften in te zamelen en propaganda te maken voor den bouw van luchtschepen in Rusland. Een uitslaande brand. Om 8 uur gisterenavond ontstond brand in de woning van een caféhouder, welke woning gelegen is boven de helft van het café aan den Goudschen Rijweg 189 te Rotterdam. De caféhouder, die in zijn café was, probeerde nog naar boven te gaan, hetgeen evenwel niet meer mogelijk was, omdat het vuur zich snel had uitgebreid. De brandweer werd gewaar schuwd en spoedig rukten eenige slangen wagens aan, die dageiyks met 't blusschings- werk aanvingen. Het vuur breidde zich in middels uit en tastte den boven de woning ge legen zolder aan. Niet lang daarna sloegen de vlammen het dak uit en dit was aanlei ding om een motorspuit te ontbieden, bene vens de machinale ladder. Het houten be schot, dat den zolder van de naastgelegen woning scheidt, werd ook aangetast, waar door een gedeelte van den naastgelegen zol der eveneens een prooi der vlammen werd. ÏNa ongeveer een uur was de brandweer het vuur meester. De geheele woning, benevens de zolder zyn uitgebrand. De naastgelegen woning kreeg groote waterschade, evenals het onder deze woningen gelegen café. Op het plat bij de buren waren veertig duiven onder gebracht, die allen zijn omgekomen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat waschgoed, dat in de kamer van den caféhouder bij de kachel was gehangen, heeft vlam gevat. De caféhouder en zyn buurman waren beiden verzekerd. Ongelukken. Toen een 54- jarige vrouw te Capelle aan den IJsel een in brand gevlogen pan met vet naar buiten wil de brengen, hebben haar kleeren vlam gevat. Omstanders hebben de vlammen gedoofd. De deerlyk verbrande vrouw is naar een zieken huis te Rotterdam overgebracht. In het Wilhslmina Gasthuis te Amsterdam is opge nomen een 13-jarige jongen, die van het dak van een perceel aan de Jacob van Lennep- kade was gevallen, waardoor hy zyn rech terpols brak en inwendige kneuzingen be kwam. De 31-jarige mevr. Van Lingen te Beverwyk, die een paar weken geleden ten gevolge van een ongeluk met een petroleum- toestel, brandwonden gekregen heeft, is aan de bekomen wonden overleden. De 50-ja- rige landbouwer W. te Blankenham, moest voor het kantongerecht te Steenwyk in een strafzaak gehoord worden als getuige. Nadat hy zyn. verklaring had afgelegd, werd hy plotseling onwel, zakte ineen en was binnen eenige oogenblikken overleden. Naby Oir- schot is tengevolge van de gladheid van den weg een vrachtauto geslipt en in een sloot gereden. Vóór in den wagen zaten zes perso nen, van wie één vrij ernstig werd gewond. Een 6-jarig meisje is op de Koefkade bij de Naaldwijkschestraat te 's-Gravenhage aangereden door een personenauto. Na de aanrijding bleef het kind bewusteloos liggen en ook in het ziekenhuis, waarheen het kind gebracht werd, was gisteravond het bewust- zyn nog niet teruggekeerd. In de Miquel- straat te Rotterdam is een 9-jarige jongen aangereden. Hij kreeg een ernstige hoofd wond en inwendige kneuzingen. Zijn toestand i*., ernstig. De wethouder P. van Havelte te Meppel heeft gisteren met zijn vrachtauto een hondenkar van den handelaar Pit in een sloot gereden. De auto reed boven op de kar. Tien minuten later miste het 9-jarig zoontje van Pit. Het bleek dat de jongen onder de kar was terecht gekomen. Men vond zijn lyk. De politie heeft den auto en het lyk in beslag genomen. Het bleek dat de wethouder onder den invloed van sterken drank ver keerde. Hedennacht is op den Geldrop- sclien weg een auto uit Helmond tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en in botsing gekomen met een boom, waarna de auto tegen een hek reed. De wagen werd ernstig beschadigd. De 3 inzittenden bekwa men lichte verwondingen. -Hotelr atten gesnapt.— In een Parysch hotel werd Maandag van een reiziger een actetasch met waardevpllen inhoud ontvreemd. De pQlitie stelde een on derzoek in en arresteerde een man van Por- tugeesche nationaliteit, die in gezelschap van een 20-jarigen Duitscher verkeerde. Beide heeren bleken flink wat op hun kerfstok te hebben wegens internationale hoteldiefstal len, terwyl de Duitscher bovendien door de politie te Berlijn en Breslau wordt gezocht wegens een aantal door hem gepleegde auto diefstallen. Oorsprong van de Eski mo 's. Een geleerde op het gebied van rassenkunde, dr. Ales Ilrdlicka, van het Smithsonian Instituut te Washington, heeft een expeditie ondernomen naar het gebied van de Kuskokwim in Alaska, waar hij niet alleen het oertype der Eskimo's heeft vast gesteld, maar ook nog Eskimo's heeft aan getroffen, die dit type naby komen. In de door hem bezochte onherbergzame streek zag de geleerde ongeveer drieduizend Eskimo's, op wie hy metingen verrichtte. Hy ontdekte ook eeuwenoude graven met ge raamten. Op grond van zyn metingen stelde dr. Ilrdlicka vast, dat de Eskimo in die streek al die eeuwen gelijk gebleven is. In dit type meent hy dan ook het oertype der Eskimo's te zien. Ook aan de kust van de Behringzee was vroeger een Eskimo-type gevonden, dat zeer veel overeenkomst heeft met de thans als oertype vastgestelde soort, maar er was nog niet op de beteekenis daarvan gewezen. Deze oudste Eskimo's hebben niet de sterk voor uitstekende jukbeenderen, die het kenmerk zijn der Eskimo's in Groenland en andere Poolstreken. De Eskimo's aan de Kuskokwim zouden duideiyk aantoonen, dat de Eskimo oor spronkelijk een Indiaan is geweest. Velen hunner, vooral die van de oude geslachten, hebben schedels, die niet te onderscheiden zijn van die van Indianen. Hun bezittingen doen zien, dat de Kus kokwim-Eskimo's altyd arm moeten zyn geweest. Hun woonplaats levert ook geen ruwe stoffen op, die ze hadden kunnen be werken. Het leven, dat ze leiden, is hard en ze moeten een zwaren stryd voeren om zelfs in hun eenvoudigste behoeften te voorzien. En toch zyn ze, naar dr. Ilrdlicka meent, het gelukkigste volk op aarde. De eenige ernstige ziekte, waaraan deze vroolijke en gelukkige menschen lijden, is tering. Een coulant electrici- t e i t s b e d r y f. Er zal wel geen elec- triciteitsbedrijf bestaan, dat het den afnemers zoo gemakkelijk maakt als dat in Chicago, meent „de Installateur". In de toonkamers en de uitgestrekte stadskantoren van dit bedryf is een afdeeling alleen voor de afgifte van strykijzers, waaraan zes jongedames de ban den vol hebben. Want er worden door deze afdeeling niet alleen strijkyzers over de toon bank verkocht, er worden ook verouderde de fecte strijkyzers tegen nieuwe ingeruild. Dat inruilen geschiedt bovendien kosteloos. Pre cies eender gaat het aan de afdeeling gloei lampen, waar 14 jongedames oude lampen TOB NOOIT-HOEKJE TWEESTRIJD. Everything that is worth hadh Hurts is some way or another Wij verkrijgen in dit leven niets, dat moeite waard is, zonder er iets anders u0< op te offeren. Allen komen we wel eens omstandigheden dat wij het eene zoo graa zouden hébhenzonder het andere erdoor verliezen en dat gaat niet. En een pijnlijk tweestrijd is hiervan dikwijls het gevol\ Zoodra wij naar den even kant overhelle? staat ons met kwellende nauwkeurigheid a; les voor den geestwat wij aan den andere kant verliezen. Denken wij ons echter in, da wij den tegenover gestelden kant zouden o; gaan, dan beseffen wij hetgeen wij thans heb ben onmogelijk op kunnen gevenEn als w nu maar bij onze keuze zuiver aan de feite „an und für sich" werden overgelaten, maa neen, van beide kanten worden wij béinvloet tallooze stroomingen doen ons eensdeels naa deze, anderzijds naar gene zijde neigen. BH ven wij lang in dezen toestand van besluiU loosheid, dan is het leven niet meer om te houden. Want dan krijgen wij de gevaa lijke neiging om te gaan schipperen. Ee leugentje hier, iets verzwijgen daar, een ui vluchtje ergens anders, zoo kunnen wij c beide dingen die ons dierbaar zijn wel b( houden. Ja, was dat maar zooMaar het is nii waar. Inplaats van beide te behouden, doe wij iets geheel anders wij bederven beide, wij bederven ons eigen zieleleven. Want deze manier staan wij tegenover geen van de beide kanten meer zuiver. En voor wij het weten zijn wij verstrikt In een net van oprechtheid, van heele en halve onwaar heden, temidden waarvan niets moois kan blijven bestaan. Honderd maal beter is het, om na rustig nadenken één kant te kiezen daar rond voor uit te komen en dan ook door dik en dun aan dien kant te blijven staan. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want meestal zal zoo'n besluit ons een harden strijd kosten. Vooral wanneer wij loeten, wij niet alleen zelf lijden onder het loslaten van wat wij moesten opgeven, maar dat ook anderen er onder lijden. Dit gevoel kan zel)s wel eens zóó sterk worden, dat wij ons af vragen of wij in vredesnaam niet alsnog zul len omzwaaien, wat niets dan ellende zon veroorzaken, daar wij het op den duur toch niet zonder het eerst-gekozene kunnen stel len. En dikwijls vragen wij ons in dergelijke moeilijke oogenblikken af, waarom het leven zooveel tweestrijd van ons vraagt. Misschien om te beproeven, of wij ons geluk waard Wie weet om aan den dag te brengen of een gevoel echt is. Maar in elk geval zullen tcij onszelf en anderen verdriet kunnen besparen door als wij eenmaal met onszelf tot klaar heid zijn gekomen, openlijk te kiezen, en zoo tenminste tegenover dengene of dat gene wat wij niet missen kunnen, zuiver te staan. Want er bestaat geen blijvend geluk, wanneer basis niet zuiver is. Dr. JOS. DE COCK. kosteloos tegen nieuwe inruilen. Op deze af deeling worden o.a. ook telefonische verzoe^ ken om vernieuwing van lampen of andere onderdeelen in ontvangst genomen, evenals die betreffende reparaties aan huishoudelijke toestellen, binnenleidingen en dergelijke, aan welke verzoeken met bekwamen spoed gevol? gegeven wordt. Daartoe dienen Je patronil- leerende auto's van het bedryf, ingericht als miniatuur-magazijnen van lampen, snoer, steekcontacten, elementen voor fornuizen e.d, welk materiaal eveneens kosteloos ingeruild wordt. Veel omhaal gaat met deze inruiling niet gepaard. De monteurs-chauffeurs dezer auto's hebben het consigne, dat de afnemer :ltijd gelyk heeft. Men zou zeggen, dat deze soort service tot veel fraude aanleiding moet ge ven maar het moet met de frauduleuze handelingen gunstig gesteld zijn. Wie gesnapt wordt, krygt met de politie te maken en deze schijnt zoo snel en afdoende te straffen, dat menigeen de lust tot oneerlykheid vergaat. Natuurlijk kost dit kosteloos inruilen een niet onaardig bedrag. De Commonwealth Edison met haar 4 deels verouderde zeer mo derne centrales, met totaal 1.35 millioen K.W. vermogen, over het uitgestrekte Chicago verspreid, moet er wat voor over hebben om het den huishoudstroomverbruikers uit een goede 950.000 afnemers gerieflyk te maken. Bovendien wordt een behoorlyke dosis admi nistratie en formaliteiten, dus onkosten, be spaard, zoodat per slot van rekening de wer- kelyke meerdere uitgaven nog al meevallen. Miilionnairskinderen in fabriek en winkel. De jonge generatie van New-Yorks hoogste kringen heeft iets nieuws bedacht, het is hier niet de zaak uit te maken of het verveling of een hooger ethisch gevoel van zelfverantwoorde- ïykheid is, dat hiervoor aanleiding gegeven In elk geval zyn er talryke miilionnairs kinderen, die niet meer van het geld van hun ryken vader willen leven. Catherine Mac Comb b.v., de dochter van den president van de Amerikaansche staal- trust was eenigen tyd geleden werkzaam de fabriek van een anderen staalmagnaafc. zy wilde absoluut met het loon van een ge wone arbeidster toekomen. In het begto woonde zy met verschillende andere fa brieksmeisjes op één kamer, waar na eente® weken werd zy reeds in een hoogere loon- klasse bevorderd. Door flink te werken zy steeds goede vorderingen te maken en Dfl verloop van een half jaar was miss Ma0 Como de best betaalde arbeidster van de fa briek. In het begin was ze daar biy om, maflt op zekeren dag hoorde zy dat haar sneHe bevordering aan de tusschenkomst van haaf vader te danken had. Na een stormachtig® uiteenzetting verliet de jonge dame de ia* briek. Thans Is zy onder een valschen naam in een andere fabriek aangenomen. X.0.GENE^ elicen dag ÉÉN GLM5JE Alle Bols-aitikel^ Firma Waferlan Kuiperspoort De vraag is, of zy uit zal komen. John Scott, de zo bankiers, nam drie jl lang aan als winkel! tessenzaak. Hij woonl deelte van New-Yor| dollar. Met deze son zaak en hoopt nu I worden. Het is bekend, dat Bilt, journalist en ria zyn echter zóó J den werkzaamheid sT Patrick Buttler, eer| rijken textielkoning, York en staat urenlal zijn post. Buttler verf pondent van een der New-York, dat hy om aan een voorbygal is tot dit besluit gekcT zijn geestelijk evenwicl geval zocht hij na hel bescheiden kwartier naar het luxueus pal| de Fith Avenue. Ook de jonge en ad petroleummagnaat gekozen. Miss Berah hoofd gezet, alleen ka koopen kan van het handen verdiend prachtige handwerked kringen van New Yorl Voor een winkel in I staat een boer met grooten0 soeplepel reclame ligt. Na eed winkel in en zegt teg| lepel wijzendLè\j bie? Heden overleed wacht, onze geil Behuwd- en Grol c. wee| Wedr. van L. Oud-DirectM Christelijke I in den ouderdom I W. F. DE VoJ N. M. DE VC Vlissingen, 17 Dl Badhuisstraat f Bezoeken hunnent afgewaa De begrafenis ja den te Middelburg I des middags 2 uur huis. Heden overleel venhage, na smal in den ouderdom I onze lieve ZustJ zuster en Tante, MARIA CO| REYNDf in leven Eerste in het Juliana- huis aldaar. Haar heengaai Uit al JOH. SLA Kloetinge (Z), 1 Marktveld. De teraar&ebestel hébben Zaterdag graafplaats te Klo ongeveer twee uw Voor de vele bli neming, ons betooi lijden onzer gelieft huwd- en Groo Wed. A. BRUIJ BRUIJNOOGE, beti hartelijken dank. Uit i Familie Souburg, Decembe uit de fijnste gronds A. BENI i Drogist, naai

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2