500 150 100 25 No.296 68e Jaargang 1930 RTLIJNEN UCHT VUSSF-JGEN DINSDAG 16 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD tads- enProvincieoicuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER f ntspanningsgebouw te r solisten, koor en or- orkest. 9.4510.00 Vaz Dias. 10.15—n.oj ismuziek. .00—9.15 K.R.O. Gra- 00 Godsdienstig half- tieberichten. 12.30 —2.30 Vrouwenuurtje, ..006.15 Gramofooiu onds radiokwartiertje. *e Gulden Mis. 7.00J Politieberichten. 8.00 In de pauze„in e", hoorspel. 10.15— 10.35 Morgenwijding, eert, alt, tenor. 12.50 >ncert. 2.20 Televisie, or scholen. 4.20 Dans- ert. 5.35 Kinderuurtje, en. 7.00 Viool en pia- 8.05 Concert, kwintet, volg concert. 9.20 Be- 0.00 Toespraak. 10.20 11.2012.20 Dans- 1725 M. 12.50 en platen. 8.20 „Madame 11.20—1.20 Orkest- tconcert en zang. 4.20 18.50 Tooneeluitzen- icital. 9.25—10.20 Or- 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 9,20 Dansmuziek. - 6.20—7.20 en 10.03 en. 12.25 en 4.35 Or- foonplaten. 7.50 „Der irna berichten. .4011.15 Voordracht ramofoonplaten. 12.15 .50 Gramofoonplaten. 3.504.30 Concert, en lessen. 7.20 Hoor- kest en koor. 9.35 Po- berichten. GOEDE DAAD TWEE MAANDEN. l of andere liefdadig- roep uitspreken voor >or hen, die zich af- oepen, week na week taten zouden hebben, ■essant te weten, dat nden Juli en Augus- geveer 75.000 gulden woord op deze oproe- TELEVTSIE- VOORTGEZET. vernemen zullen de ver de B.B.C.stations >ortgezet. >ec. te Newcastle (N. Dec. van Kaapstad van Vera Cruz c. vau Coruna 13 Dec. v. Belawan 3 Dec. Ouessant 11 Dec. Perim ec. te Dar es Salam te Buenos-Ayres Dec. vau Colombo 3 Dec. Perim c. Ouessant New-York n. Rotfc. Dec. Cape Race ec. Perim 3 Dec. vau Vigo md 778.2 te Hapa- d 743.1 te Reykjavik, vond van 16 Decem- Z.-Oostelijke tot Z.- tot zwaarbewolkt of ge sneeuw of regen, 10.19 22.57 11.77 23.49 12.04 uto's, Fietsen uigen. >er uur 4.15 M 4.15 4.15 DA labeiybheden» n, enz. Heijermans:avond, eiders-ontwikkeling, Voordrachtavond A. 8.15 uur. JRG. Concertvereeni- Concert- en Ge- VLISSINGSCHE COURANT jjONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- jelanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct l|»t: iirma f. Hl DE ÏE10! Ir., Vilsliail 51-60, (lissinnn. Wel. H. Postrekening tuf 91 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. |e abonné's in 't bezit eener zijn GRATIS verze nd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger JANÜESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN10ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' )jt nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 16 DECEMBER. Havenfeesten 1931. Gisterenavond had een Vergadering plaats Ijnet de dageiijksche besturen van de buurt- (►cflmité's. Aanwezig waren 28 besturen. De voorzitter, de heer M^Laernoes, opende ■deze vergadering en deelde mede, dat de ha- Itenplahnen zooals ze thans zijn uitgewerkt, reeds in 1911 zijn ontworpen en door hem laan verschillende reeders in Australië, China leu Japan zijn voorgelegd. Ook de heer Van Itfiftrik, oud-wethouder dezer gemeente, is n ijverig medewerker geweest aan deze ha- I venplannen. Vervolgens zeiae spreker, dat dank zy de bemoeiingèn van onzen tegen- livoordigen burgemeester, den heer C. A. van jwoelderen, die de havenplannen direct bij de aanvaarding van zijn ambt ter hand heeft Igenomen, wij thans trotsch kunnen zijn op de I uitgewerkte plannenwij hebben door den I onvermoeiden arbeid van den burgemeester idaar getuigen de archiefstukken van uit den i van minister Van der Swaaij, die altijd met de havenplannen heeft gezwaaid) een I haven gekregen, welke als wereldaanloopha- I ven een zeer goeden indruk zal maken, zoo- I wel bij Nederlandsche als buitenlandsche I jceders. Ook de heer Boom, gewezen directeur Ivan het havenbedrijf, heeft door zijn vele relaties en goede eigenschappen bijgedragen tot verwezenlijking van de havenplannen. Het doet spreker dan ook zeer veel genoe- Igen dat op een enkele uitzondering na onze geheele gemeente deel zal nemen aan de havenfeesten. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid om I de notulen van de eerste vergadering voor te I lezen, welke werden goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorzitter de versie- I nngsplannen mede van de buurtcommissie I Badhuisstraat e.o. Hij sprak den wensch uit I dat ook de overige comité's spoedig hun plan- I nen gereed mochten hebben. Het ligt volgens [spreker ook in de bedoeling van dit comité J aan den optocht mede te doen. Door verschillende besturen werd bespro ken het afstaan van 25 aan het centraal I comité. Velen vonden dit percentage te hoog, I omdat wij hier in deze gemeente vele gedeel- I ten hebben, waar geen woningen staan, Irnrvan dus geen bijdragen inkomen en toch versierd moeten worden. Twee van de aanwezige comité's meenden, I dat door verlaging van het percentage het I centraal comité in financieele moeilijkheden I zou geraken. Anderen wezen er op dat het centraal comité dan maar op andere wijze gelden moest trachten te verkrijgen. Voorgesteld werd om de bijdrage terug te I brengen tot 15 waardoor de comité's welke I voor financieele moeilijkheid stonden voor I versiering bij open vakken en openbare ge- I bouwen, geholpen zijn. Dit voorstel werd met I op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd na een breedvoerige discussie I besloten om overleg te plegen met het cen traal comité om den datum van de opening van de haven niet te doen plaats hebben in I Juni, doch in Augustus of September 1931. Door een buurtcomité werd nog voorgesteld om te zorgen dat een der feestdagen een I Zaterdag zal zijn. De voorzitter zegt, dat voorloopig is vastgesteld, dat de feesten zul len worden gehouden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Ook werd nog voorgesteld om eventueel benoodigde bloemen gezamenlijk in te kco- pen. De voorzitter deelde nog mede, dat wij uit Den Haag verlichtingsbalonnen in huur kun- nen verkrijgen. Ook werd nog gesproken over het verkrij- 1 gen van subsidies van het centraal comité. Een opdracht aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". Aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier is opdracht gegeven voor het vervaar digen van 20 sluisdeuren voor de Zuiderzee werken. Ontslag aangezegd. Aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schel de" is aan 50 werklieden uit de afdeeling scheepsbouw en aan 45 van de afdeeling scheepstimmerwerkplaats mededeeling ge daan, dat voorloopig van him diensten geen gebruik meer zal worden gemaakt. Onder deze personen zijn een aantal, die den laatsten tyd om de maand te werk wer den gesteld Vereeniging radio-distributie-abonné's. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering zijn ter tafel gebracht de aan biedingen, door verschillende handelaren ge daan,, inzake het leveren van toestellen aan de leden der vereeniging. Met^ bijna algemee ne stemmen werd besloten in nadere betrek king te treden met een hier ter stede geves tigde zaak. Voor verdere besprekingen en ten einde de leden in kennis te brengen met eenige toestellen, wordt, blijkens achter staande advertentie, Vrijdag a.s. weer een vergadering gehouden. Daarin wordt dan een demonstratie gehouden met die toestellen, opdat ieder zijn keuze zal kunnen bepalen naar wensch. Niet-leden, die vóór die vergadering als lid wenschen toe te treden, kunnen zich als zoo danig nog opgeven bij één der leden, waarna zij ook toegang tot die vergadering kunnen bekomen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 2 letterzetters, 13 grondwerkers, 3 metse laars, 7 opperlieden, 6 schilders, 1 steenzetter, 1 stucadoor, 5 timmerlieden, 4 yzer-beton- vlechters, 1 kapper, 1 kleermaker, 2 schoen makers, 1 teekenaar bekend met werktuig kunde en bouwkunde, 104 metaalbewerkers, 1 boekbinder, 1 banketbakker, 1 koksleerling, 1 tuinman, 2 magazijnbedienden, 1 kruideniers bediende, 1 kellner, 1 chauffeur, 7 transport arbeiders, 1 inspecteur (assurantie), 10 kan toorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 2 werk vrouwen, 1 dienstmeisje, 1 buffetjuffrouw. 4 varensgezellen en 61 losse arbeiders. Totaal ingeschrevenen 247, vorige week 272 personen. AIzoo een vermindering van 25 per sonen. In onze Tydinghal. De Kerstbloemen-teitoonsteiling welke in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage wordt ge houden, is bezocht door H. M. de Koningin- Moeder. Op Westerveld is op het graf van wijlen ds. H. G. van Wijngaarden, in leven voor ganger der Vrije Gemeente te Amsterdam onthuld. De heer Paul Hugenholfz spreekt na de onthulling. De mist te Amsterdam en te Rotterdam is veel dikker geweest dan hier ter stede. Men kan dit duidelijk op onze foto's zien. Wij ge ven o.a. een gezicht langs de Maas te Rot-, terdam, op den achtergrond een der sche pen van de Batavier-Iyn, Een kookdemonstratie. In het Concertgebouw wordt morgenavond half acht een kookdemonstratie gehouden door de firma Kolma, Tieleman en Dros. Na een inleiding door den heer D. Kohlman zullen soepen, vleesch enz. worden opgediend. Door de firma N.V. O. de Wiljes te Win schoten—Dordrecht zal koffie en thee worden geschonken. Als bijzondere attractie zullen appelbeignet^ worden aangeboden, klaargemaakt in de Kol- ma's patent braadpan. De toegang tot de demonstratie is vrij, doch kinderen kunnen niet worden toegelaten. Algemeene Militaire Pensioenbond. De afdeelingen Middelburg en Vlissingen van den A. M. P. hielden Zaterdag j.l. een openbare vergadering, waarin als spreker optrad het H. B.-lid den heer Klumpes, met een rede over„De oud-gepensionneerden tusschen de politieke buffers". De oud-militair van beroep strijder, stond steeds tot den strijd gereed wanneer de Re geering hem riep. Dit toonden de oud-kolonialen en oud-ma rinemannen in de tropen en de landmacht bij de groote werkstaking in 1903 en niet te vergeten gedurende de mobilisatie-jaren 1914 —1918. En nu, met hun karig pensioen moeten ze nog strijden voor verbetering van hun pen sioen, omdat de Regeering hen niet in de nieuwe pensioenwet heeft opgenomen en hun daardoor de beloofde eervolle rust onthoudt. De steunregeling door minister de Geer in 't leven geroepen voorziet daarin niet. Zij die daarvan noodgedwongen gebruik moeten ma ken voelen dien steun aan als een soort ar menzorg, welke behandeling zy niet verdiend hebben. Zfj toch waren de pioniers die 't mogeiyk maakten dat het Ryk en vele particuliere in stellingen in rijke mate profiteeren van hun werk, en velen zich in weelde kunnen baden. Dat deze behandeling als een onrecht wordt aangevoeld wordt wel bewezen door de 3600 leden sterke bond. Door den Vryheidsbond, de Vryz. Dem. en S. D. A. P. worden hunne eischen begrepen en gesteunddoch de rechtsche Kamerfracties geven geen thuis. De R.K. Kamerleden wisten niets beters te doen dan de steunregeling \e verbeteren, de Christ. Hist, zullen het nog eens aanzien hoe die steunregeling werkt, en de Ant. Rev. met aan 't hoofd den oud-minister Colyn, hun vroegere aanvoerder, en de militaire raads man den heer Duymaer van Twist, doen niets. En het zijn juist deze drie Kamerfracties die er 't meest op gesteld zyn en waren, op een paraat leger. Spreker schetste de armoedige omstandig heden van de huisgezinnen der marineman nen, wanneer zij zelf in de tropen moesten vertoeven, dikwijls nog langer dan een ge woon koloniaal, en wees op de onbillijke be handeling der weduwen van vóór 1909, die zijn aangewezen op een gratificatie van een paar honderd gulden ten opzichte der we duwen van Christ, ondervvyzers, wier mannen nimmer in Staatsdienst zyn geweest,en waar van sommige vrouwen reeds 35 jaar weduwe zynde, met het buitenkansje in de Wedu- wenpensioenwet te zijn opgenomen, worden bedacht. Spreker zegt„Ieder mensch moet een dergelijke behandeling beschouwen als een grievend onrecht". Doch de Regeering is daarvoor ongevoelig. Minister de Geer dweept met zyn steunwet, welke wet elke verhouding der inkomsten tusschen de verschillende rangen omver werpt. Een oud-matroos met steun heeft nu meer inkomsten dan een oud-adj. ond. off., zoodat er van billijkheid geen sprake is. De Staat is de belofte tot een eervolle rust aan de oud-gepensionneerden niet nageko men, een steunregeling voldoet daaraan niet waarom spreker er by de vele aanwezigen sterk op aandrong hun strijd vol te houden en het H. B. in zijn actie tot pensioenher ziening te steunen. Hierna werd een motie, aangenomen, waar in gewezen wordt op de toezegging van mi nister Bosboom in 1915, dat de militaire pen sioenen herzien zouden worden de verkla ring van minister Ruys de Beerenbrouck in 1924 dat de pensioenherzi?ning behoorde tot de urgente zaken en dat de Tweede Kamer in 1926 met algemeene stemmen heeft uitge sproken dat de oud-militairen van Land- en Zeemacht niet bij die der West-Indische ko men achter te staan, welke motie ter kennis zal worden gebracht aan de voorzitters van de Ministerraad, der Tweede Kamer en de Pers. Poging tot vergiftiging. Door de politie te Middelburg is aangehou den en ter beschikking van de justitie gesteld zekere vrouw B. te Middelburg, die onlangs te 's Heer Arendskerke getracht zou hebben een zekeren de W., bij wien zy in huis was, van het leven te berooven, door hem een schoteltje met vet voor te zetten, ten einde daarmede zyn brood te smeren, waarin zy rodent vergif had gemengd. Gelukkig heeft de W. door den vreemden smaak dien het voedsel daardoor had, dit uitgespuwd, anders zouden de gevol gen wellicht voor hem noodlottig zyn gewor den. Een Hullebroeck-avond. De afdeeling Middelburg van de Ned. Han- delsrei2igers-vereeniging heeft tegen Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, in den Schouwburg te Middelburg, een Emile Hullebroeck-avond uitgeschreven. Voor by zonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De landbouwcrisis. De crisiscommissie, samengesteld door de landbouworganisaties in Zeeland, zal Don derdagmorgen te Goes confereeren met afge vaardigden van landarbeidersorganisaties en Donderdagmiddag met afgevaardigden van de middenstandsvereenigingen en van de Kamers van Koophandel in Zeeland, ten einde te komen tot de vorming van een één heidsfront tegen de landbouwcrisis en het gezamenlyk overwegen van maatregelen, die tegen de gevolgen van de crisis kunnen worden genomen. Droevig ongeluk. Bij de familie te Ter Neuzen is het treurig bericht ontvangen, dat de 23-jarige Joh. Meertens, varende by den beurtschipper op Amsterdam F. de Nys, op het Hollandsch Diep, ter hoogte van Klundert, by het over komen van de giek overboord Is geslagen en i& de diepte verdwenen, zonder dat men iets van hem heeft gezien. Hy was een der kost winners zyner moeder. Nieuwe wegen van Brugge naar Zeebrugge en Sluis. Een commissie bestaande uit afgevaardig den van het provinciebestuur en de betrok- ken gemeenten, heeft onlangs een ontwerp onderzocht voor het aanleggen van een nieu wen weg van Brugge naar Sluis, op den rechteroever der Dammevaart. De kosten er van worden op 10 millioen francs geschat. Het valt echter te betwijfelen, of deze dure weg er ooit komen zal, meldt het „Hbl. van Antwerpen." Zooals reeds vroeger gemeld, zal de nieuwe laan Brugge-Zeebrugge beginnen op den Blankenberghe steenweg, nabij den „Blauwen Toren". Waterschappen. By Kon. besluit zijn benoemd in de provin cie Zeeland met ingang van 17 Februari 1931, tot voorzitter van de waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempenhofstede en Moggershil C. L. Dorst Jzn., te Stavenisse. SOUBURG. Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een wijdingsavond gehouden by welke gelegenheid het kerkgebouw voor het eerst electrisch verlicht was, welke verlichting uit stekend bleek te voldoen en een groote verbe tering is. GOES. In het rapport over de gemeente-begroo ting voor 1931 schrijft de financieele commis sie o.a. het volgende In het antwoord, dat door het college van Burg. en Weth. op het rapport van de finan cieele commissie over de begrooting 1930 werd gegeven, werd gezegd dat door die com missie steeds een sombere voorstelling van den financieelen toestand der gemeente ge geven en wederom „noodeloos" gestuurd werd in de richting van een zwaarderen be lastingdruk. Er is inderdaad een verschil van inzicht te constateeren omtrent de gemeente-financiën tusschen het college van Burg. en Weth. en de financieele commissie. Zoowel de be schouwingen dienaangaande by de gemeen terekening 1929 als het schryven van Burg. en Weth. bij de aanbieding van de begroo ting voor 1931 getuigen van een andere op vatting van dit college, dan die, welke de financieele commissie is toegedaan. De financieele commissie heeft steeds haar opvatting met cijfers gestaafd en wanneer zy meent ook betreffende de begrooting 1931 een minder opgewekten toon te moeten laten hooren, dan geschiedt zulks wederom op grond der beschikbare gegevens en daarom spreekt zij de hoop uit, dat de beschuldigin gen, zooals hierboven werden aangehaald, van de zyde van het college van Burg. en Weth. achterwege zullen blijven. Burg. en Weth. merken naar aanleiding van dit rapport o.a. op Ons college constateert met voldoening, dat de commissie in algemeenen zin gaarne ac- coord gaat met de wyze, waarop deze be grooting is samengesteld. Wat betreft de opmerking in den aanvang van het rapport omtrent verschil van inzicht tusschen de commissie en ons omtrent de ge meente-financiën, zij medegedeeld, dat ons college op het standpunt staat, dat beschou wingen omtrent den financieelen toestand der gemeente steeds zoo objectief mogelijk dienen te zijn, m.a.w. dat er daarin noch voor een te optimistischen, noch voor een te pes- simistischen kijk plaats behoort te zyn en als wy gedurende de laatste jaren hebben mee- nen te moeten constateeren, dat de rappor ten der financieele commissie te veel gingen in de richting van het geven van een som bere voorstelling van zaken, dan meenen wy, dat het ons goed recht is daarop te wyzen. Hoe de commissie daarom het krasse woord „beschuldiging" kan bezigen is ons onbegrij pelijk. De commissie zegt, dat zy haar bewe ringen steeds met cijfers heeft gestaafd hetzelfde kan van die van ons college worden gezegd. Het komt er echter vaak slechts op aan, hoe men die cyfers groepeert en van welke zyde men ze wenscht te bezien en bovenal of men volledig citeert. Jubilea. Ds. G. H. Wagenaar, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, heeft Zondag avond in de Groote Kerk, ter gelegenheid van zyn 40-jarig ambtsjubileum, een ge dachtenisrede uitgesproken. Ds. Wagenaar had als tekst gekozen Rom. 1 16, en heeft naar aanleiding hiervan uit voerig stilgestaan by zyn jeugd en veel ver haald van zyn ambtelyken arbeid te Aals meer, Leeuwarden en te Rotterdam. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente aan het einde van den dienst den herder en leeraar de zegenbede uit gezang 224 vers 1 en 5 toe, waarna ds. Wagenaar ont roerd dank bracht voor de vele bewijzen van liefde en toe wy ding, die hij reeds van haar heeft mogen ondervinden. Geref. Kerken. Bedankt voor Feyenoord (Rotterdam) ds. J. R. Goris te Apeldoorn. Voor Rotterdam-Zuid (Katendrechtvac. C. B. Schoenmakers) ds. Y. K. Vellenga te Meppel. Examens. Voor het examen als machinist, diploma B. is geslaagd de heer J. A. Walrave, leerling van de De Ruijterschool. Voor het examen als apothekers-assistente is te Amsterdam geslaagd onze vroegere stad- genoote mej. J. H. M. Bor, thans te Nymegen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school D te Ter Neuzen zijn geplaatst de da mes W. C. Zoethout te Hoofdplaat, J. M. van Dixhoorn te Biervliet en M. P. Nyssen te Sluiskil. Schrijfwijze Nederlandsche taal bij examens. De minister van onderwys, kunsten en we tenschappen brengt ter algemeene kennis, dat bij de Staatsexamens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer en als hoofdonderwijzer, te beginnen met het jaar 1931, bij de beoordeeling van het gebruik van dp Nederlandsche taal als fouten zullen wor den gerekend de afwijkingen van de tot dus ver het meest in gebruik zijnde schrijfwijze, welke niet in het volgende overzicht zijn ver meld I. De verbuigingsuitgangen e en en van een er. gen en van de bezittelyke voornaamwoor den mijn, uw, zijn, hun, haar, mogen a 11 ij d worden weggelaten. II. De tot dusver geldende regels voor de verbuigingsuitgangen blyven van kracht voor alle onder I niet genoemde lidwoorden, bij voeglijke naamwoorden, voornaamwoorden, telwoorden en deelwoorden, als deze betrek king hebben op a. de namen van mannelijke personen b. de namen van dieren, die öf slechts een mannelijk individu aanduiden 6f een gebrui kelijk afleidsel op in voor het vrouwelijk in- dividus naast zich hebben c. de samenstellingen met een der onder a eib genoemde woorden als tweede lid. In andere gevallen mag men ook hier de n weglaten. In enkele oude uitdrukkingen komen de vormen den, dien, enz. nog voor. Deze ver buigingsuitgangen moeten onveranderd blij ven. III. Bij de voornaamwoordelijke aanduiding der zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. Neutraal bijzonder onderwijs. De Bond van scholen voor neutraal byzon- der onderwijs, waarbij nu reeds ongeveer 70 scholen zijn aangesloten, houdt zyn jaarlyk- sche Kerstbijeenkomst op Zaterdag 20 dezer te Utrecht in het gebouw der Utrechtsclie Schoolvereeniging. In de ochtendzitting, die om 10 uur aanvangt, zal dr. J. Lubsen Zzn., leider van het psycho-technisch laboratorium der gemeente Amsterdam, een rede houden over het leerproces. In de namiddagvergade ring geeft de firma Talens een demonstratie van versieringsmiddelen voor het onderwijs in teekenen en handenarbeid daarna komen allerlei huishoudelijke zaken aan de orde. Schout bij nacht C. J. E. Brutel de Ia Rivièra. De onlangs tot schout by nacht bevorderde kapitein ter zee C. J. E. Brutel te la Rivièra, die eerlang uit Nederlandsch-Indië hier te lande terugkeert, zou bestemd zyn om te zy ner tijd, waarschijnlijk voorjaar 1931, vice- admiraal L. J. Quant op te volgen als com mandant der marine te Willemsoord. De schout by nacht C. C. Kayser vertrekt den 7en Januari m°t het stoomschip „Prins der Nederlanden" van Batavia naar Neder land. De luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. Heijdt, die dezer d-gen benoemd is tot com mandant van Hr. Ms. torpedojager „Witte de With", zal binnenkort als marine-adjudant van den minister van defensie vervangen worden door den luitenant ter zee le klasse G. G. Bozuwa, die reeds sedert eenigen tijd werkzaam is aan het departement van defen sie. De luitenant ter zee 2e klasse A. A. Freses, wien vergund is uit Oost-Indië te repatriee- ren, is 10 dezer aan boord van de „J. P. Coen" van Tandjong-Priok vertrokken. De luitenant ter zee 2e klasse C. A. Lagaay en M. J. M. de Gorter, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zulbn 17 dezer aan boord van de „Baloeran" van Tandjong- Priok naar Nederland terugkeer en. Medailles by de marine. De groote gouden medaille is toegekend; aan den militairen werkman H. B. Kasteel ae kleine goudjsn medaille aan den majoor-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1