D 500 300 25 MIJNHA :erste blad ;No.294 68e Jaargang -1930 DE ZEEF Li: firma f. Hl El I110E li., Balstml 5B-E0, llissiiitn. Itltl. ID. Pisliilmiii (5211 13 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen r burgscbe ij v. Stoomvaart KAMEROVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VIRGINIA aroath Ook met kurk en goud london H.V. Stoomwasscherij „Volharding' wascht PER KILO STUKTARIEF O k is een mbeck's 'fa in de geldige zending len met gaat te nde de plaatjes nt beko- >op van ibei |v.Rott Ivm.uur 8 8 8 In te bekomenï Transport- en Exp« en Q. VOS, Telefoon ÏENHOORN, Telef. IW« -STERHOUT, Telef. 282, BUITENHEK, Tel. 101 Iv.Midd. v.m.unt 8 8 8 LISSINGSCHE COURANT jONNEMENTSPRIJS VoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. Ljco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rriden bij wekeiijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. je abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze gd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vipger INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" erzenden g: „voor DQLDER |im ÏDENHUIS. adres Tweeverdie. <oop, zeer geschikt ~e bevragen Wat- Ien aankomende O-MONTEUR. 6 uur K. J. MEUL- roenewoud 39. aan een flink ge- jersoon, 36 jaar, in [oonachtig, voor elk ing. Geen kantoor- 'd loon ƒ8.per lalt tramgeld om te Irieven letters R. L., Courant". goed onderhouden iratie-machine, Itr. Schoenmakerij |R, Spuistraat 56. OIFFEURS. ■en modern ïnge- S- en HEEREN- broodwinning. :ers R. K., Bureau |iwasscherij „VOL- ingel 1, vraagt een NJONGEN. 1KVROUW je. Adres KATS, Café. idelburg-Rotterdam ;elegen pfaatsen. Jan passagiers, 1EN EN VEE, nummer bestaat uit 3 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Gedistilleerd-accijns. Ipe geschiedenis van den accijns op het gedistilleerd is bekend. Geleidelijk was die opgedreven tot 300 per Hectoliter met een jaarlijksche opbrengst van 47 millioen gul- Echter bleek, dat zich op zoo groote lichaal een smokkelhandel en een geheime iricage hadden ontwikkeld, dat den Staat ïstig werd te hort gedaan. De ontwikkeling 10 die euvelen was bovendien een zeer ern- ttig kwaad. Het eenige middel, dat doeltreffend kon was den accijns zóó te verlagen dat Ismokkelhandel niet loonend meer was. Men becijferde zelfs dat als de accijns van 300 ip 180 werd gebracht, de opbrengst vrijwel Itet oude bedrag zou halen. Aldus geschiedde. Maar die opbrengst van vroeger werd niet bereiktwel lag de smokkelhandel op ster ven. Toen kwam tot stomme verbazing van Iedereen de Minister met het voorstel om (en accijns van 180 op 200 te brengen, ivaardoor hij vier millioen zou ontvangen, s meer dan de helft die hij te kort kwam. Niemand juichte dit voorstel toe. De fabri kanten van den drank niet, de drankbestrij- niet, de financieele specialiteiten niet, Ide politici niet. Het voorloopig verslag over het ontwerp was dan ook vernietigend en de commissie van voorbereiding was er unaniem tegen. Voor minister De Geer geen reden om terug te deinzen. De accijnsverlaging was bedoeld als belastingverlaging maar al leen als middel om den accijns weer in een 3e baan te brengen. 180 of 200 maakte |voor den smokkelhandel niet veeluit, meende ilj. Die 20 gld. konden er wel op en dan was |het zaakje in het reine. Maar de tegenstanders betoogen dat juist Idle twintig gulden weer de winst voor den smokkelhandel mogelijk maken, zoodat van het wetsontwerp niet ls te wachten een groo- tere opbrengst van vier millioen, maar wel herleving van den smokkelhandel. Niet Ionmogelijk werd geacht dat de totale op brengst zou dalen bij die met 180, vooral de slechte tijd den smokkelhandel in |de hand werkt. Zóó stond de zaak toen vandaag dit ont- jwerp aan de orde kwam. De groote grief tegen den Minister is dat hj de rust in het bedrijf verstoort. Men acht het gewenscht dat er eindelijk eens rust komt. De smokkelhandel is nu tot staan ge bracht en het is ongewenscht dat men dien weer een kansje wil geven. In ieder geval wilde men 1931 afwachten wat dat aan op brengst oplevert. Alle bezwaren werden ettelijke malen her haald. Men wilde er niet van weten dat de Minister dit voorstel als belastlngverhooging wil beoordeeld zien. Het gesol met dezen accijns is men in de Kamer moe en men wilde nu wel dat het eens uit was. De toestand was nu gezond, vonden vele leden, en zij wilden niet de kans loopen dat die toestand weer ongezond werd. Volgens den heer Van Vuuren, die fel tegen het ont werp was, is het niet eens zeker dat men geld meer zal ontvangen in de schatkist. Dan had men nog minder èn den smokkelhandel te rug. Bij voorbaat wees hij het af dat de Minister bij dit ontwerp de portefeuillekwes- zou stellen. Als dat gewoonte werd kon de Kamer wel naar huis gaan. Zwakjes werd het ontwerp door den heer Teulings verdedigd. Hij is niet bang voor herleving van den smokkelhandel, denkt dat de -vier millioen er wel komen öf dat het drankverbruik zou verminderen. Ook de heeren Van den Tempel en De Visser verklaarden zich tegen het ontwerp. En toch werd het ontwerp aangenomen j met 57 tegen 33 stemmen. De linkerzijde op de liberalen na stemde tegen en van rechts alleen de heeren Moller, Van Vuuren en Korstenhorst. De verdediging van den Minister was knap al was ze volledig een herhaling van zijn schriftelijk antwoord en daarmede had hij het zeker niet gewonnen. Maar de dikke Bertha kwam in het gevechtde Minister hou zijn taak niet blijven vervullen zonder deze vier millioen en toen viel de rechterzijde op drie na omver mitsgaders de liberalen. Ziedaar dus een ontwerp dat algemeen werd afgekeurd, waartoe de commissie voor de financiën eenparig was en dat wordt toch aangenomen. Oat is de politiek, maar dan ook de onbe hoorlijke politiek. Het Parlement kan wel gaan wandelen, De Geer regeert. De vlootplannen. De memorie van antwoord is verschenen op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over het vlootontwerp. De minister noemt daarin het vlootplan, dat dit ontwerp vergezelt, de vrucht van diepgaand onderzoek, breedvoerig overleg en ernstige studie. Uiteraard zal het krachtig streven naar gelijktijdige vermindering der bewapening op internationalen grondslag, op de aanbouwplannen voor de volgende jaren van invloed kunnen zijn. De minister herhaalt, dat van een vloot, samengesteld volgens zijn plannen, doordat die in staat zal zijn op een gegeven oogen- blik de balans te doen doorslaan, een groote preventieve kracht kan uitgaan. De voorgestelde vloot is ook voldoende om communistische aanslagen te doen misluk ken. Dat de plannen internationaal een on- gunstigen indruk moeten maken, is den mi nister uit niets gebleken en hij acht zulks ook niet mogelijk. Door opneming van het Kellogpact in het handvest van den Volkenbond zal de moge lijkheid van neutraliteit slechts worden ver kleind. Indien de gemeenschappelijke sanc ties werden uitgebreid, ook voor die oorlogen die thans niet door de Volkenbondsverdra gen, maar wel door het verdrag van Parijs worden verboden, zelfs als het daartoe komen mocht moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat op het beslissend mo ment het geheele apparaat zal blijken te falen, en dat een onzijdigverklaren te midden van een ineenstorting in Nederland de aan geven politiek zal zijn. Aridermaal verzekert de minister, dat be manning der materieelreserve niet in het voornemen ligt en hij blijft van gevoelen, dat op dien grond niet van uitbreiding kan ge sproken worden. Ook herhaalt de minister, dat het toestaan van het thans aangegeven bedrag alleszins neerkomt op 't aanvaarden van het geheele schema. Als zijn persoonlijke meening deelt de minister mede, dat, voor opgesteld dat de ontwikkeling van den Vol kenbond niet in andere richting zou wijzen, na 1930 het streven moet zy'n het aantal ja gers en onderzeebooten in Indië te verhoo- gen met 12 resp. 16 en bovendien 2 onder zeebooten en mijnenleggers te bouwen. De regeering acht het flottieljevaartuig zeer ge schikt voor de taak, welke in West-Indië aan oorlogsschepen moet worden opgedragen. Het laat zich aanzien, dat deze stationneering nog geruimen tijd noodig zal zijn. Eerst wan neer de toestanden in de landen rondom de Caraibische zee weder geheel geregeld zullen zijn, zal overwogen kunnen worden of de sta tionneering nog verder noodig is. Een flot tieljevaartuig wordt voor het gebiedsdeel Curasao, alsmede voor de boven Indische eilanden behoorlijk voldoende geacht. Overwogen wordt verder om daarnaast nog 1 of 2 kleine vaartuigen ter beschikking te stellen. De Nederlandsche Bank. Nog steeds blijft onze centrale credietin- stelling een weerspiegeling van de geringe activiteit in het bedrijfsleven. De algemeene malaise moet hoofdzakelijk worden beschouwd als een crisis, 'teneinde het algemeen prijsniveau op een lager peil te brengen. Zooals dit met schommelingen in het algemeen het geval is, slaan deze naar de andere zijde door, zoodat verwacht mag worden, dat vóór de stabilisatie het niveau nog iets zal stijgen. Er is wel reden aan te nemen, dat deze toestand thans is ingetreden, zoodat een kleine prijsstijging met daarop gevolgden stilstand in de prijsschommelingen te ver wachten is. Intusschen blijft de psychologische factor werken van de vrees in dit tijdperk credieten te verleenen, die blijken niet inlosbaar te zijn, waarvan dan weer het gevolg Ls, dat er tijdelijk een overmaat van kapitaalreserves is, die geen besteding vindt. Een en ander valt ook uit de laatste week staten van de Ned. Bank af te leiden. Aan binnenlandsch crediet had de Bank einde October uitstaan een crediet van 130 mil lioen, zijnde het totaal van de posten bin- nenlandsche wissels en beleeningen. Als ge volg van de voorlaatste maandwisseling steeg dit bedrag op ƒ.165 millioen op 3 November, om daarna weer tot ongeveer 135 millioen terug te vallen, terwijl de stand op 1 Decem ber was 167 millioen. Het is vrij waar schijnlijk, dat dit bedrag op 3 December la ger was dan ƒ165 millioen, de stand op 3 November. Er ging dus in het binnenland zoo goed als niets om. Ten opzichte van het buitenland is de toestand eenigszins anders. Einde October had de Bank een vordering op het buitenland van 292 millioen. In de eerste week onderging deze vordering een kleine stijging tot ƒ294 millioen, om daarna geleidelijk te dalen tot 286 in de laatste week van November, terwijl de stand op 1 December was 288 millioen. Hieruit volgt, dat de Bank een kleine steunactie voor ons ruilmiddel heeft moeten verleenen, ofschoon deze hulp van geen noemenswaardige beteekenis was. Blijkbaar met het oog cp den komenden vervaltermijn van de vlottende schuld, heeft het rijk in de laatste weken een reserve bij de Bank gevormd. Terwijl eind October het rijk tot het maximum van 15 millioen ge bruik had gemaakt van zijn recht om een renteloos voorschot bij de Bank op te nemen, werd dit allengs omgezet in een rekening courant saldo, dat op 24 November bedroeg ruim 19 millioen, om daarna weer terug te vallen tot bijna 13 millioen. In de edelmetaaldekking kwam zoo goed als geen verandering. Het gevolg van een en ander is, dat op 1 December het bedrag aan in omloop zijnd bankpapier bedroeg 855 millioen, tegen 873 millioen op 3 November. De dekking van ons ruilmiddel is nog bo ven het normale en wel bijna 53 Allerwege zijn de economische blikken thans gevestigd op de jaarwisseling teneinde na te gaan, of dan een afrekening kan plaats vinden met het si-echte jaar 1930. Ook van onze centrale credietinstelling zal dan een groote activiteit worden verwacht. VLISSINGEN, 13 DECEMBER. Havenfeesten 1931. Na verkregen inlichtingen is het de buurt- commissie van de Verkuyl' Quakkelaarstraat gebleken, dat het mogelijk is aan de haven feesten deel te nemen en heeft daarom be sloten alsnog op de genomen beslissing, het niet deel nemen aan de feesten, terug te komen. Een tentoonstelling van kunsthandweefwerk Voor de afdeeling Vlissingen van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zal mevr. J. van Seventerde Snoo Dinsdagmiddag op de bovenzaal van het café Vermeesch, Badhuis straat, een tentoonstelling houden van haar kunsthandweefwerk. Onlangs heeft mevr. Van Seventer een der gelijke tentoonstelling gehouden te Zeist, waarvan de „Zeister Courant" de volgende zeer waardeerende recensie heeft gegeven Mevr. Van Seventerde Snoo heeft als kunstenares zich geen naam bij het publiek weten te veroveren, hoewel ze een algemeene bekendheid heeft in kunstnijverheidskringen, haar werk steeds aanwezig is in elke kunst- nijverheidszaak, en steeds een goede enthou siaste critiek heeft gehad, wanneer het in vakbladen, couranten en tijdschriften werd besproken. De reden daarvan is de bescheidenheid van de kunstenares. Thans is haar werk tentoongesteld in Ruys' meubileerinrichting. Haar weefwerk is vrij van alle gewilde moderniteit, of grillig effectbejag. De dessins ■van haar tafelkleeden, schoorsteenloopers, tasschen, shawls enz. zijn sober en getuigen van de bescheidenheid harer natuur, maar tevens van treffende voornaamheid. Haar kunstenaarstalent openbaart zich voorname lijk in de kleur. Elk van haar werkstukken ls een bijzondere compositie. Men vindt er, die een juichende vroolijkheid zijn, van roode en oranjevlakken, en die in een gamma van fijnen stillen weemoed zijn uitgevoerd. De teerheid van de lente, de uitbundigheid van den zomer, en de stille, fijne nuanceering van de herfsttinten, kan men er in terug vinden. De kleine expositie is een waar kleuren feest, Juist waar men hier verscheidene doe ken bij elkaar ziet, kan men zich van het talent van deze kunstenares overtuigen, van haar veelzijdigheid op het gebied, kleuren treffend tegen elkaar te paatsen, of fijn en teer in nuances te doen vervloeien. Elk werkstukje heeft dit treffend persoon lijke van haar gevoelige kleurencomposities, maar dit effect wordt nog verhoogd door de bijzondere smaakvolle wijze, waarop de ver schillende doeken zijn uitgestald, als het ware toegepast in het milieu, waarvoor ze be stemd zijn. Alhambra-Theater. Broadway. Gigolo. Met veel talent wordt de knappe roman „Broadway" gespeeld ooor Evelyn Brent, Elen vTryon, Ottis Haulan e.a. Een stuk vol span- CHIEF WHIP ning en dramatische vaart, uit het New- Yorksche amusements- en misdadigersleven. Sensatie genoeg. Bootleggers, revuegirls en alle figuranten uit dien geheimzinnigen zelf kant der samenleving, waar een menschen- leven niet veel waarde heeft, nóch diens ziel. Daartusschen de liefdeshistorie van den dansmeester en de danseres, tegen een ach tergrond van bendeleider contra bendeleider. Het rustige werk van den detective vertegen woordigt daarbij de maatschappelijke orde, zonder welke orde bestaan onmogelijk wordt. Grootsch zijn de aankleeding en de figu ratie, waarvan alle mogelijkheden zijn uitge buit. Zoo'n feestend New-York met zulke paleizen vol licht en vroolijkheid, zulke zalen, waarin een keurig ensemble van volmaakte balletmeisjes op een spiegelgladden parket vloer binnenglijden, bestaan alleen op de fim. Het effect van al dit schoons, elegants en bekoorlijks wordt verhoogd door de aangena me stem van Clenn Tryon, die menig ko misch liedje voordraagt. Zooals gezegd, de intrige speelt h:ofdzake- lijk in de kringen der dranksmokkelaars. Steven, het bendehoofd, schiet in de bureaux van het nachtcabaret zijn vijand neer en verbergt diens lijk. De vrouw van den ver- slagene is balletgirl en ontdekt den dader. Terwijl de politie den dader op het spoor is, doodt de vrouw den moordenaar. De detective laat genade gelden. Terwille van den misda diger komt geen eerzaam geworden vrouw in de gevangenis. Hij deponeert do revolver, waarmede Steven uit den weg is geruimd, naast het lijk. „Het was zelfmoord", zegt hij tegen dege nen, die op het geluid van het schot toe snellen. „Gigolo" is de arm geworden, knappe dans- luitenant, die zich als danseur in de Berlijn- sche „Trocadero" verhuren moet om muur bloempjes naar den gladden vloer te bren gen. De revolutie brengt een overgangstijd, ook wat den uniformman betreft en nood breekt wet, want het ongeluk wilde, dat hij ook zijn persoonlijk kapitaal door speculatie verloor. Zijn verloving met de allerliefste dochter van een hooggeplaatsten officier ver breekt hij. Immers, zonder geld is liefde wel moeilijk. Waar hij vroeger bevelen gaf, moet hij thans zijn diensten aanbieden. Hij is ge worden een niets beteekenende danseur. De arme Gigolo, de mooie Gigolo. Met vertwijfe ling ziet op een avond zijn ex-verloofde, hoe haar Rudi in de danszaal werkzaam is. Ook hij ziet haar en vol weemoed klinkt het liedje„Mooié Dansluitenant". Maar de redding is nabij. Een van zijn oude vrienden blijft hem trouw. Amerika levert den self-made man, die rijk terug keert, vergezeld door een mooie dochter. Bo vendien krijgt de ex-luitenant de betrekking van jockey. De geschiedenis laat zich dan SINGEL 1 VLISSINGEN EN TEGEN Bij Apoth. en Drogisten gemakkelijk raden. De jockey wint de race, een bom geld en ook zijn meisje terug. De trouwe vriend krijgt de lieve dochter en de mede-minnaar het nakijken. Bij den feest maaltijd der drie verlovingen sterven lang zaam de viooltonen weg van het Gigilo- lied „Knappe dansluitenant, slank en mooi, hoe zal je toekomst zijn Luxor-Theater. Be Bokstrainer. De Duivelskuïl. Nadat het keurig verzorgd voorprogramma o.a. met melancholieke doch niettemin im posante beelden uit de overstroomde Maas streken, opnamen van de Do X, een interes sante kloppartij te Amsterdam en een uiterst grappige comedie „De Charmante tweelin gen", die bewondering afdwingt wegens de ensceneering van de vele onmogelijkheden, doch waarom uitbundig gelachen wordt, was gedraaid, kregen we de eerste hoofdfilm, met Buck Jones en Marion Nixon inde hoofdrol len. Aan spanning ontbreekt het in deze film niettrouwens als men weet, dat de pootige Buck de held van het verhaal is, kan men er van verzekerd wezen, dat hij wel eens zal laten zien, dat hij zyn mannetje staat en voor geen kleintje vervaard is. En hij doet dit ook terdege, natuurlijk om zich in liet bezit te stellen van een uitverkorene zijns harten. Doch voor we zoover zijn heeft zich een heele geschiedenis afgespeeld, waaruit i blijkt dat Buck toch een eerlijke kerel is, die

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1