500 300 25 s true Ingesloten bij het bureau vo.or publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniüing „de nederlandsche dagbladpers1' TRANSPAROL-HOEKJES I HENNING's Fotohandel WOENSDAG ;No.2S5 68e Jaargang i 1930 Kinderspeelgoed, elburgsche pij v. Stoomvaart CTfirina F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen iERSTE BLAD gemeentebestuur KAMEROVERZICHT PLGUVIER's Schoenhandol binnenland het nieuwste voor het j inplakken van Foto's. Komt U eens zien bij kleur, |ter niet wordt Ken?.... en ook -crème! fiat het waar- fet leder Irt, zells tkelijke op dea gt! ll voor Sell More SCHOENHANDEL, vraagt een netten 3pjongen [gevraagd JD, DOBBERMAN |t BOXER. iet prijs enz. letters „Vliss. Courant". :e koop ertjes, Black and Tan törker Spanniëls, alle I. Brieven lett. A. K., ps. Courant". ter (groote), Vracht- Kinderfauteuiltje, al- als nieuw. |jdinghal „Vliss. Crt." aan nstbode :n nacht. Ook voor g. g. v. Brieven iet- Bureau „Vliss. Crt" een erkster. 's avonds nè 7 uur 63 (boven). bovenhuis aagd, liefst met be- uis. Brieven letters „Vliss. Courant". iddelburg-Rotterdam ngelegen plaatsen. van passagiers, ren en vee, mber 4 5 8 9 1 v.Midd. v.m.uur 8 8 8 v.Rolt vm.uur 8 8 :iön te bekomen: V. Transport* en rven VOS. Telelooo ctiNHOOKN, I del. 'JJ* KJSTERHOUT, Yelel. 8» rs. BUITENHEK. Tel. 10» LISSINGSCHE COURANT KjnNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. jico door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- .[landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. j, abonné's in 't bezit eener lolis, zijn GRATIS verze- i'tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. guiden bij verlies van een hand, voet of oog. guiden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger t nummer bestaat uit 2 bladen JorDIJNEN r.-kath. jongensschool I Burgemeester en wethouders van Vlissin- n brengen ter openbare kennis, dat door dier gemeente in zijne op 28 No- Imber jl. gehouden vergadering aan het Kerkbestuur van den H. Jacobus |ea Meerdere, aldaar, overeenkomstig diens oek, de noodige gelden zijn beschikbaar voor het aanschaffen van 16 stuks [leuwe raamgordijnen voor de Jongensschool jn de Kasteelstraat. I Vlissingen, 1 December 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. tweede kamer. Vergadering van Dinsdag. Onderwijs-begrootiug". De afdeeling Nijverheidsonderwijs bracht reinig debat. Op uitbreiding werd aange- Irongen, maar voorshands is daarop niet }tel kans. J De afdeeling Lager Onderwijs had men fitmaal wel kunnen laten rusten omdat arby alles wacht op het rapport—Rutgers, lat nog in dit jaar zal verschijnen. De Mi- per komt natuurlijk niet met eenige parti- pie wijziging zoolang dat rapport niet be- snd is. I Buiten de kwesties die in het rapport zijn phandeld zijn er natuurlijk nog wel een paar arover gepraat kan worden. De heer Van adelhoff pleitte voor afschaffing van het landbouw-verlof in de Leerplichtwet, lerder wees hij op de omslachtige procedure §ij overtredingen van de leerplichtwet. Lie- wilde hij een anderen weg inslaan tot lekorting, hetgeen in het belang van het llachtoffer is van het schoolverzuim. Over pet algemeen is dit verzuim nog veel te groot, odat krachtiger optreden noodig is. Den l en Emmen staan in de cijfers van het |verzuim boven aan. Een eenigszins zonder- combinatieWat Den Haag betreft, t dat waarschijnlijk in de Scheveningsche isschersbevolking, waar men altijd zeer te lampen heeft met schoolverzuim. Ook wees deze afgevaardigde op het ge- i aantal candidaten voor de hoofdakte Kat slaagt. Hij wilde daarom bij afwijzing ■ontheffing van die vakken, waarin een vol- Idoende cijfer is behaald. Over de voortdurende oprichting van bij- schooltjes klaagde mej. Westerman. ■Volgens den heer Lingbeek wordt de open- Ibare school een roode school, die het gevolg van de onderwijs-politiek der coalitie, die Jöe oude godsdienstige openbare school heeft ■vermoord. Hij wil terug naar de openbare jschool met den bijbel. Daartegen ging ds. "tosten inhij wil alleen een school met zijn Iklijdenis als grondslag. J Alles het oude liedje, Ieder jaar opnieuw Bezongen. De Minister houdt strak er aan jvast, dat hij niets doet totdat het rapport per commissieRutgers is verschenen. We I Hben dus het volgend jaar nieuwe discus- 1% te wachten, hetzij dat rapport iets be langrijks brengt of niet. De Minister zal dan |5iefc nieuwe plannen moeten komen. Het rskwaad zal hij daarom ook later pas |°nder het oog zien. Een middel tegen die I kwaal zal wel niet gevonden worden. afdeeling Kunsten en Wetenschappen 1^ ook aan deze begrooting vast. Een soort stiefkind dat ook wat kruimpjes mag pikken I van den rijken disch der onderwijsbegrooting. I ^aar bij onderwijs met millioenen wordt ge- Werkt, werkt men hier met honderden gul- |dens. Een paar orkesten krijgen wat meer ^bsidie en dat is ditmaal al. Voor zijn geliefd Maastricht komt de heer Vliegen op, die het Maastrichtsche orkest 1 2000 gld. meer subsidie wil geven. Het be- I draagt nu 8000 gld.hij wil 10.000 gld. geven I omdat dit koor het eenige belangrijke bi het I Steele Zuiden is, waarop dus een groote I streek is aangewezen. De Minister heeft er I bezwaar tegen omdat andere orkesten in I gelegen plaatsen eveneens om verhooging 1 zullen komen, bijvoorbeeld Leeuwarden dat H de zelfde omstandigheden verkeert als I Maastricht. biedt gedurende de eerstvolgende dagen gratis als St. Nicolaas-Geschenk aan een lm. Oud Zilveren Reisnécessaire als hier bij afgebeeld, innoudende groot formaat tube prima Cream, inwrijflap, Gummi-vin gerbeschermer, uitpoetsdoek en borstel. Dit waardevol cadeau geven wij gratis bij eiken contanten aankoop van minstens 7.50 van ons prima Schoeisel en Warme Pantoffels, zoolang de voorraad strekt. nieuwend1jk. Militair beleid in Curasao. De minister van koloniën kan, zooals in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroo ting van Koloniën meedeelt, niet toegeven, dat de nieuwe gouverneur te veel werk maakt van militaire toerustingen. Dat de machts middelen van de overheid in Curasao sinds jaren onvoldoende zouden zijn geweest om hun taak, de verzekering van orde en vei ligheid, naar behooren te vervullen, acht hij te veel gezegd. Wel is het juist, dat in latere jaren de toenemende belangrijkheid van Cu rasao, zoomede in den jongsten tijd de poli tieke omstandigheden in de landen om de Caraïbische Zee, de behoefte aan machts middelen heeft doèn stijgen. De overval in Juni 1929 mag, naar het oordeel van den minister, geenszins gelden als bewijs van onvoldoendheid der toenmalige machtsmiddelen. Hij is in dit opzicht nog steeds de op 11 December 1929 door hem in de Kamer geuite meening toegedaan, dat de destijds aanwe zige militaire macht meer dan voldoende was, om aan een bende van Urbina het hoofd te bieden en dat de oorzaak dat de loop van het gebeurde en andere is geweest, inzonder heid moet worden gezocht in gemis aan lei ding, bovendien in gemis aan elke voorberei ding voor een incident als dit. De posten van de verschillende militaire maatregelen, die na de overrompeling van het Waterfort zijn genomen, zooals de uit zending voor oorlogsschepen, van troepen enz. hebben voor 1929 in totaal bedragen ƒ1.320.790 en zyn voor het loopend jaar te begrooten op ongeveer 2 millioen. De door sommige leden te berde gebrachte vraag, of de politie, nu er in Curacao een militaire bezetting aanwezig is, haar militair karakter dient te behouden, vormt nog een onderwerp van overleg tusschen den gouver neur en den minister. Met de aanneming hier te lande van des kundig personeel voor den vreemdelingen dienst, zoomede van deskundigen voor den recherchedienst zijn moeilijkheden onder vonden, omdat de aan gegadigden geboden door den Gouverneur aangegeven voorwaar den van uitzending niet voldoende aanlokke lijk bleken om hen tot dienstneming in Cu racao te bewegen. Met den Gouverneur heeft de minister toen nader overleg gepleegd om in die voorwaarden verbetering te brengen aangezien dit overleg thans tot een gunstig resultaat heeft geleid, zal zeer waarschijnlijk binnenkort tot uitzending van het aange vraagd deskundig personeel kunnen worden overgegaan. Vervoertarieven der Spoorwegen. Het Tweede Kamerlid, de heer Kamp- schöer, heeft aan den minister van water staat gevraagd Is het den minister bekend, en, zoo ja, is de minister bereid, mede te deelen, hoeveel gelden door de Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1929 zijn ontvangen ter zake van het vervoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten Indien dit bedrag niet met juistheid is aan te geven, is dan bij benadering te zeggen hoe groot dit bedrag is Is het juist, dat het vervoer van buiten- landsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt volgens lagere tarieven dan die voor het vervoer van Ne derlandsche land- en tuinbouwproducten De strafrechterlijke vervolging van kapitein Borren. Het feit, dat de afwikkeling der gevolgen van den Curacaoschen overval voor den gou verneur en de daarbij betrokken officieren een verschillend verloop heeft gehad, houdt, naar in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van koloniën wordt meegedeeld, verband met de omstandigheid, dat de hou ding van die officieren naar andere wettelijke bepalingen moest worden beoordeeld, dan die van den gouverneur, terwijl voor kapitein Borren als militair commandant weer andere rechtsvoorschriften zich deden gelden dan voor de overige officieren. Voor het doen instellen van een strafver volging tegen den oud-gouverneur Fruytier acht de regeering geen termen aanwezig. Bevordering en ontslag officieren-vlieger. Verschenen is een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de voorschriften betreffende de bevordering en het ontslag* van officieren- vlieger bij de zeemacht. In deze nota wordt meegedeeld, dat het wetsontwerp niet de strekking heeft de tot standkoming van een korps officieren-vlieger bij de zeemacht mogelijk te maken. Een zoo danig korps bestaat reeds vele jaren. Het ont werp betreft niet anders dan de herziening van de voorschriften inzake de bevordering en het ontslag van de officieren, die tot dat korps behooren. Een andere aanduiding van de verschil lende rangen der officieren-vlieger komt den minister niet aanbevelenswaardig voor, om dat de benamingen geheel in overeenstem ming zijn met die, welke in het algemeen by de zeemacht gelden. By nota van wijziging worden enkele re dactiewijzigingen voorgesteld. Z.D.H. Mgr. Jansen op ziekenbezoek bij baron Van Voorst tot Voorst. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, die dezer dagen te Arnhem verbluft voor het toedienen van het H.Vorm- sel, heeft gisterenavond om half negen, in gezelschap van Deken F. L. Stockmann, een bezoek gebracht aan baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer, die, zooals men weet, ernstig ongesteld is. Z.D.H. heeft eenige oogenblikken aan het ziekbed vertoefd en aan Z.Exc., die op dat oogenblik helder van geest was, zyn bis- sehoppelyken zegen geschonken. In den toestand van baron Van Voorst tot Voorst kwam geen verandering. Arbeidsregeling in winkels gedurende de St. Nicolaas- en Kerstmis-periode. Zooals bekend zal zyn, laat artikel 5 van het winkeltijdenbesluit toe, dat in de periode van 25 November tot en met 5 December bij wyze van uitzondering in winkels gedurende ten hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week arbeid verricht wordt (in brood-, ban ket-, suikerwerk- en chocolade-winkels bo vendien gedurende ten hoogste 14 uren per dag op 3, 4 en 5 December). Een overeenkom stige regeling bestaat voor de Kerstmis-pe riode (18 t.m. 24 December). Deze afwyking van de gebruikebjke ar beidsregeling zou met zich moeten brengen het telkens vervangen van de arbeidslijsten door andere, overeenstemmend met de nieuwe regeling, waarby immers langer gewerkt en op andere tydstippen rust gegeven wordt. Ook het vervallen van den vrijen halven dag in de St. Nicolaasweek en het teruggeven daarvan in de week daarna, zou een nieuwe arbeids lijst vereischen, ware het niet, dat hier toe gepast moet worden art. 24 van het winkel- werktydenbesluit, luidende „Een man of een vrouw mag, voor zoover artikel 5, eerste lid, onder b of c, tweede of derde lid, van dit besluit te zynen of haren aanzien toepassing vindt, van de voor hem of haar op de arbeidsiyst vermelde regeling van arbeids- en rusttyden afwyken, onder VLISSINGEN, Badhuisstraat 63 MIDDELBURG, Markt C 14 DIK voorwaarde, dat naast de arbeidslijst een door het hoofd of den bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der arbeidswet 1919, onderteekend geschrift is opgehangen, dat aangeeft welke regeling voor hem of haar in de plaats treedt van die op de arbeidsiyst vermeld. Dit geschrift moet voldoen aan de eischen in artikel 68, tweede lid, der arbeids wet 1919 voor een arbeidsiyst gesteld". Men dient dus met het volgende rekening te houden a. Gedurende de (thans loopende) St. Nico- laas-week moet naast de arbeidslijst een ge schrift worden opgehangen, waarop met inkt staat aangegeven de dag (in het tijdvak van 6 tot en met 12 December a.s.), waarop de wegens St. Nicolaas-drukte eventueel inge houden vrije halve dag wordt teruggegeven, zulks met vermelding van de namen van de betrokken arbeiders. b. Gedurende de St. Nicolaas-week mag bovendien worden afgeweken van de onder normale omstandigheden geldende arbeids iyst zonder dat inzending van een nieuwe lijst noodig is mits naast de arbeidslijst een geschrift is opgehangen, waarop voor lederen arbeider de fcydelijk afwijkende ar beidsregeling staat aangegeven. Dit geschiedt door opgave van het uur van aanvang en van eindigen, alsmede van de rusttyden, den we- kelijkschen rustdag en zoo die gegeven wordt, den vrijen halven dag. Dit geschrift vervangt tijdelijk de arbeids lijst en moet daarom door den patroon of door den daartoe bevoegden chef worden on derteekend. Er behoeft geen afschrift te worden gezonden aan de arbeidsinspectie. c. Gedurende vier weken (dus tot 1 Januari a.s.) moet dit geschrift bewaard blijven en op verlangen aan de met het toezicht belaste ambtenaren worden getoond. d. Gedurende het tijdvak van 6 tot en met 12 December moet het onder a genoemde ge schrift nog naast de arbeidsiyst blijven han gen. e. Gedurende de periode van 18 tot en met 24 December moet de onder b. genoemde re geling eveneens worden toegepast, indien men althans van de werktyd-verruiming gebruik maakt. f. Ten aanzien van bedryven, waarvoor op sommige dagen byzondere regelen gelden (zie art. 5, 2e lid en 3e lid winkelwerktydenbe- sluit), moet eveneens de onder b. genoemde regeling worden toegepast. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat voor de wyzigingen in de gebruikelyke arbeidsrege ling geen nieuwe arbeidslysten noodig zijn. Op verzoek van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft de directeur-generaal van den arbeid zich alsnog bereid verklaard een uitzonderingsregeling te treffen voor den da- gelijkschen rusttyd van l»/2 uur (etenstijd) en wel als volgt a. aan tydelijke hulpkrachten, die gedu rende de St. Nicolaasweek in dienst worden genomen, behoeft, indien zy niet voor één uur n.m. aanvangen, geen l»/2 uur, doch slechts y2 rust te worden gegeven, mits daartoe een schriftelyk verzoek wordt gericht aan het betrokken districtshoofd der arbeidsinspectie, die hierop in den regel gunstig zal beschik ken b. aan het winkelpersoneel behoeft in het tydvak van 6 tot en met 12 December a.s. op dagen, waarop een vrye ochtend wordt ge noten, geen l/2 uur, doch slechts »/2 uur rust te worden gegeven, indien gebruik is gemaakt van de gelegenheid tot het uitstellen van den vrijen halven dag in het tydvak van 29 No vember tot en met 5 December tot de week na St. Nicolaas, mits daartoe een schriftelyk verzoek wordt gericht aan het betrokken dis trictshoofd der arbeidsinspectie, die hierop in den regel gunstig zal beschikken. Zooals gebruikelyk moet de beschikking van het districtshoofd naast de arbeidslijst wor den opgehangen. De mogelijkheid tot afwyking van de ge bruikelyke rusttijden-regeling is getroffen om te voorkomen, dat de beschikbare arbeidstijd onder de byzondere omstandigheden, welke zich dezer dagen voordoen, te beperkt zou worden en de rusttyden overigens in het ge drang zouden komen. Tenslotte zy den werkgevers in het winkel- bedryf verzocht om een richtige naleving van de bepalingen omtrent den arbeid in winkels in de komende dagen zooveel mogelijk te be vorderen. Vacantie in het bouwbedrijf. In de landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor het bouwbedrijf is dit jaar voor het eerst een vacantie van drie dagen met be houd van loon ingevoerd. Voor dat doel, als mede voor doorbetaling van loon erkende Christelyke feestdagen, worden door de pa troons aan de arbeiders bonnen uitgereikt, waarvan de waarde, al naar gelang van de loonklasse, varieert van 35 cent tot 1.20 per stuk. „De Aannemer", het orgaan van den patroonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland, berekent nu, dat dit jaar de patroons, voor wie de collectieve arbeidsovereenkomst geldt, bonnen hebben uitgereikt tot een waarde van ruim 2 millioen gulden, waar van ongeveer f 700.000 voor vacantie bestemd. Bovenstaand bedrag geldt slechts practise!! voor 9 provincies, terwijl de 4e en 5e klasse er nog niet bij betrokken zijn. Drukwerk-tentoonstelling. De Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf organiseert een groote tentoonstelling van beter drukwerk in de Kunstzalen van de firma van Marle de Sille aan de Wijnstraat 35 te Rotterdam. Deze tentoonstelling belooft een groot suc ces te worden. Niet minder dan 142 firma's hebben hier hun beste beentje voorgezet. Euim 12.000 werkstukken werden ingezonden. Meer en meer komt men tot de overtuiging, zoowel consument als ontwerper, dat het be tere drukwerk het cachet geeft aan de firma, dat het de sleutel is om binnen te komen en nieuwe relaties aan te knoopen. Niet de prijs in de eerste plaats, maar het werk zelf, de resultaten, die men er mede be reikt, bepaalt de waarde van het drukwerk. Iedere zakenman zal nu in Rotterdam kun nen gaan zien, hoe zijn drukwerk er behoort uit te zien. De expositie zal op 11 December a.s. worden geopend door den heer F. K. J. Heringa, chef der afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, Handel en Nyver heid, en zal geopend blijven tot en met 18 December. Op Zondag 14 December zal de tentoonstel ling gesloten zyn. Examen politie-diploma van 1900 tot 1930. Sedert de instelling in het jaar 1900 van het examen voor het politie-diploma van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond zyn tot en met 1930 in totaal 19.217 candidaten geëxamineerd, van wie 9956 slaagden, (3385 voor het diploma met aanteekening, en 6571 voor het gewoon diploma). Gemiddeld slaag de dus 51.8 van alle geëxamineerden. Het hoogste percentage van geslaagden werd be reikt in 1901 met 90 van de 40 geëxami neerden en het laagste percentage in 1930 met 38.8 van de 1264 deelnemers. Dit lage per centage in 1930 is niet enkel te wyten aan het groote aantal deelnemers, aangezien in 1922 niet minder dan 1511 personen aan het exa men deelnamen van die 60.3 slaagde. Midden-wintergroepen »u Kolonieliuïzen. Op het oogenblik zijn van de 10 kolonie- huizen van het Centraal Genootschap nog 8 ir. exploitatie. Tegen 20 December worden er nog 4 ge sloten, om eind Januari en later wederom gevuld te worden met zwakke kinderen. Juist in een tijd, dat vaak de verdiensten thuis het geringst zijn, als het zwakke kind in stad en land in bedompte kamertjes of kamers ten prooi is aan lusteloosheid en aan verveling, dus in de troostelooze donkere da gen als het slappe kind het allermeest een flinken steun tot verhoogd weerstandsvermo gen noodig heeft, staan alleen bij het Cen traal Genootschap 6 mooie en vakkundig in gerichte koloniehuizen ledig. Evenzeer is dit het geval by tal van zusterverenigingen. Zoowel hygiënisch als economisch is dit onjuist. En bovendien is het niet goed, dat de op leiding van het personeel tot d- mooie taak

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1