:u.a.) eue'i ure ma s 500 300 150 100 25 f HENNING's Fotohandel PL0UYIER voorUw waterdichte Schoenen iEerste blad Jeaux inderen VRIJDAG 28 NOVEMBER ÏIgmeentebestiwr WEET U No. 281 68e Jaargangi EN n in groote n uitvoering inderen ;t onze I Kidi'" F- Hit li mm Ir.. IMilml 58-88. Vlissingen Itlil. II. Pistniirói f Hill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen lads- en Provincienieuws Groote sorteering in elk formaat Kreymborg -1930 iülliüiülIliiüüüSllll nze bakkerij. :er artikelen 81 3t. Nicolaas toch zult toch is het zoo gc. roote sorteering De nieuwste Schuif- ren, Naaigarnituren-1 leren étui, Bijouterie-1 J te vinden, cht sorteering als Bankpapier, ierborstels in étui's, I 'oering, Reiskussetis' Jongens en Meisjes plichting tot koopen, kenstraat 62 HELZER /elke bij ons gekocht gen dat deze op tijd MIDDELBURG jden-, enz. dres, daar wij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin ;che anaf 65 ct. ent. iwls gevoerd Zakdoeken KJES, Zijden ENEN, glacé RS, VESTEN, en tricot, doekjes. LISSINGSCHE COURANT :ent per ons :ent per ons ;ent per ons :ent per ons :ent per ons :ent per ons JONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, jicodoor het geheele rijk 2.50. Voor België, Diiitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- .(landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. tjbonné's in 't bezit eener te, zijn GRATIS verze- L'tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger gINGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" I lit nummer bestaat uit 2 bladen aanvullingsagenda I van de vergadering van den Raad der meente Vlissingen, welke gehouden wordt (vrjjdag 28 November 1930, des namiddags 2 uur. I Te behandelen punten |l2. Voorstel van Burgemeester en Wethou- tot het aangaan van een geldleening it 415.000 met de Rijkspostspaarbank te i tegen den koers van 100 en een late van 4'/2 '5 jaars, ter aflossing van jt restant der 5 leening van 1926, pro Ito nog groot 415.000. 113, Idem tot wijziging van het raadsbesluit 21 Juni jl., no. 15, tot het aan den open- a dienst onttrekken van enkele straten gedeelten van straten, welke ten behoeve a de uitbreiding van het bedrijf der N.V. I, Maatschappij „de Schelde" door den iaat worden onteigend. vlissingen, 28 november. Voorstellen aan den gemeenteraad. Jurg. en Weth. hebben aan den gemeente- id nog de volgende voorstellen gedaan uw besluit d.d. 22 October 1925, nr. 1, igekeurd door Ged. Staten van Zeéland 6 November 1925, nr. 58, le afdeeling, besloten met de Rijkspostspaarbank te een definitieve geldleening aan groot 500.000 tegen een rente van fe 's jaars. Deze leening is thans nog groot (432.000 (na de aflossing per 1 Januari a.s. 415.000). In verband met de daling van den rent'e- rndaard wendden wij ons tot den directeur n genoemde Spaarbank met verzoek een van bovengenoemde rente wel in overweging te willen nemen. Genoemde directeur deelt ons bij brief d.d. jl. mede bereid te zijn aan deze meente op 1 Januari a.s. tegen den pari- *rs en bij een rente van é/2 een som in 432.000 (feitelijk 415.000) ter leen te istrekken ter aflossing van het restant tot t bedrag der 5 leening van 1926. Voor deze leening moet weder een overeen- mst worden aangegaan, echter thans met dat versterkte aflossing tegen den )ers van 101 mogelijk zal zijn. Waar wij van meening zijn, dat genoemd nbod alleszins aanvaardbaar is, hebben wil eer uwen raad voor te stellen te besluiten i het aangaan van een geldleening groot 415.000 met de Rijkspostspaarbank te Am- i, tegen den koers van 100 bij een ate van 4'/2 's jaars een en ander op de «rwaarden als nader zijn omschreven in 1 raadsbesluit, zulks ter aflos- b? van het restant der leening van 1926, frestonog groot f 415.000 (na aflossing per Januari a.s.) I uw besluit van 27 Juni jl. nr. 15 wer- aan den openbaren dienst onttrokken tóe straten en gedeelten van straten, wei tan behoeve van de uitbreiding van het der N.V. Koninklijke Maatschappij Schelde" door den Staat worden ont- met ingang van den dag, waarop de le partij de beschikking er over zal Aan dat besluit werd tevens de bepaling «gevoegd, dat eerst dan de onttrekking aan Publieken dienst zou ingaan „wanneer aan de bedoelde straten of gedeelten van toten gelegen gebouwen en terreinen niet «ar door derden werden gebruikt". deze toevoeging, welke staande uwe Nadering geschiedde, werd feitelijk het be- !uit opgeheven. t verbinden van deze beperkende bepa- a? aan de opheffing van de bestemming "or den publieken dienst vond bij uwe ver dring zijn grondslag in het feit, dat door aan de bedoelde straten wonende personen lanS hebben bij het behoud van de open- torheid der straat. dit bezwaar tegen de opheffing van de tarheid der straten zou tegemoet kun- ttl worden gekomen, indien de gemeente de Achting op zich bleef nemen, om, zoolang 4 aan bedoelde straten en gedeelten van toten gelegen gebouwen en terreinen door worden gebezigd, voor rekening der zorg te dragen voor het onderhoud met rioleering, hare verlichting en reiniging, alsmede het politle-toezicht. In verband met de hangende onteigenings procedure hebben wij de eer U voor te stellen uw besluit d.d. 27 Juni jl. indien zin te wij zigen, dat daarin worden geschrapt de woor den „en eerst wanneer de aan de bedoelde straten of gedeelten van straten gelegen ge bouwen en terreinen niet meer door derden worden gebruikt", doch daaraan toe te voegen de hierboven omschreven verplichting. Benoeming inspecteur van politie. Tot inspecteur van politie alhier is be noemd de heer A. A. de Wilde, door den Bond van Hoogere Politieambtenaren in Ne derland gediplomeerd als adspirant-inspec- teur van politie, eerste stuurman groote stoomvaart, thans varende als tweede stuur man in dienst van de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij te Amsterdam. met de volgende inscriptie„Herinnering Koninginnefeest 1930". Een tweede wensch was een goede berg plaats voor het nieuwe vaandel en thans onthulde de heer Rink een zware, doelma tige kist, waarin het vaandel geheel kan uit hangen en tegen vocht en ander bederf is gevrijwaard. Ten slotte bood spr. nog eenige nieuwe zangbundels aan, gekozen in overleg met den directeur der zangschool, den heer Bommel jé. Spr. las ten slotte een tweetal brieven voor van personen van zeer uiteenloopende le vensopvatting, die beide van hun groote waardeering voor het werken van „Uit het Volk—Voor het Volk" getuigen. Spr. uitte zijn groote vreugde, dat men in deze tijden, nu in andere landen het koninklijk gezag dik wijls in discussie komt, hier op deze wijze voor den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin heeft mogen feestvieren en hoopte tenslotte, dat „Uit het VolkVoor het Volk" MIIIHIIllBlIHBIIIIHIIHIIIIQIIIIHI'IBIIIMIIIiEflIIIIB [[IBIillBilllHilllEillMIIIEllilHIillBÏIIIIBlIlil dat onze imitatie zilveren Lijstjes bijna niet te onderscheiden zijn van de echte. Daarbij gemakkelijker en mooier te onderhouden. I VLISSINGEN, Badhuisstraat 63 MIDDELBURG, Markt C 14 I lllliniliaillllBIIIIBIIIIOIIIISIIIIHIIIIHIIIHIIirai!IISIIIIDIIIIBIIIiailllBIIIIIDIIIIBIIIiailllHIIIIBIIIIBIIIIBIIIIHIIIIBIIinillWIII«lll Een nieuw meubelmagazijn. Door de handelsonderneming A. Botting wordt morgenmiddag in de St. Jacobstraat 27 een nieuw meubelmagazijn geopend. Dit ma gazijn is geheel naai de laatste eischen in gericht. Het pand werd gerestaureerd door den heer L. Dekker, hét schilderwerk werd uitgevoerd door den heer A. F. Verhaar, ter wijl de electrische licht-installatie werd aangelegd door de firma W. B. van den Berg Zonen, allen alhier. Een nieuwe winkel. In achterstaande advertentie maakt de heer Jos. Beun bekend dat flij zijn brood-, koek- en banketbakkerij van de Glacisstraat no. 115 heeft Verplaatst naar den Nieuwen- dijk 53. De nieuwe winkel wordt morgenochtend ge opend. Bij aankoop van f 1.25 wordt op den ope ningsdag een doosje bonbons cadeau gegeven. Verplaatsing van arbeidskrachten van overheidswege in de 18e eeuw. In de November-aflevering van- het Tijd schrift van den Ned. Werkloosheidsraad komt een artikel voor over de verplaatsing van arbeidskrachten met steun van overheids wege in de 18e eeuw, door J. A. Berger, hoofdcommies bij den Raad van Arbeid te Middelburg. In deze historische beschouwing komt de heer Berger tot de conclusie dat het doel der verplaatsing, om voldoende arbeidskrachten voor den landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen tc krijgen, als mislukt moet worden be schouwd. Huldiging bestuur „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg. Gisterenavond had een commissie uit de deelneemsters en deelnemers aan den histo- rischen optocht op 1 September jl. het be stuur van „Uit het VolkVoor het Volk" uit- genoodigd tot een bijeenkomst in de daar voor door de confrérie van Sint Sebastiaan beschikbaar gestelde Schutterszaal in het Schuttershof. Namens die commissie heette de heer mr. M. G. W. van der Veur allen hartelijk wel kom, speciaal den burgemeester, bescherm heer der vereeniging, en deelde mede, dat de commissie bestaat uit de heeren mr. Rink, v. d. Leijé, mr. G. J. Sprenger, Graaf van Lynden, jhr. Boddaert en spreker, en dat enkele leden van dit comité thans verhin derd waren, alsook de Commissaris der Ko ningin, eveneens beschermheer der vereeni ging, en de heeren C. Boudewijnse, mr. Die- leman en mr. van Dusseldorp. Spr. zeide, dat met groote belangstelling weken en maanden de voorbereiding van het feest is gadegesla gen en dat men zich wel eens heeft afge vraagd of het niet te grootsch werd aange pakt. Het is echter gebleken, dat dit niet het geval is en dat alles met groote nauwgezet heid is voorbereid, daarom hebben deelneem sters en deelnemers in een kleine bijeen komst aan hun dankbaarheid en waardee ring uiting willen geven. Het was een grootsch feest en schoon van uitvoering en opzet, waaraan allen met buitengewoon groot ge noegen terugdenken. Men heeft gelden in gezameld, waaraan bijna alle leden van het eere-comité en vele deelneemsters en deel nemers bijdroegen. Over het geschenk is vooraf overleg gepleegd met den voorzitter en vernomen werd, dat de bibliotheek van de Volkszangschool een aanvulling en een goede bergplaats ten zeerste noodig had. Op verzoek van spreker onthulde de heer. mr. Rink daarop een fraaie, soliede boekenkast voor het opbergen van de muziekbibliotheek van de zangschool, waarop een zlh eren plaat nog menigmaal zulk een feest zal mogen or- ganiseeren. (Applaus) De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, wilde als hoofd der gemeente nog eens her inneren aan zijn woorden van dank tot „Uit het VolkVoor het Volk", door hem in de eerste raadsvergadering na het feest ge sproken. Spr. wees op het oprichtingsjaar 1865 en noemde het een bijzonderheid, dat de ver eeniging nog even krachtig is als vroeger, alles is bij het feest op keurige wijze gemar cheerd en zelfs was men een oogenblik te vroeg, wat zeker eon bijzonderheid is. Spre ker huldigde ten slotte in den heer De Graaf het geheele bestuur en in den vroegeren Prinses Wilhelmiua en Prins-Willem,-die nu weer als gewone burgers aanwezig waren, alle deelnemenden. De heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", wist niet waarmede hij beginnen moest, met dank voor het be schikbaar stellen van de mooie zaal, of tot allen, die deelnamen of wel tot het comité van huldiging, of tot den aanwezigen be schermheer, den burgemeester. Spr. wil in den heer Van der Veur het geheele comité dank brengen en beschouwt de woorden tot hem gericht door de beide vorige sprekers, als zijnde gericht tot het geheele bestuur. Spr. verzekert, dat het bestuur de stoffelijke blijken van waardeering op hooge waarde stelt. Komende tot de feesten, zegt spr., dat reeds in October 1929 de groote lijnen zijn aangegeven, maar dat het alleen door de medewerking van de geheele bevolking, van den burgervader af tot de eenvoudigste bur gers toe, mogelijk is geworden het tot eèn tweedaagsch feest uit te breiden en door de groote medewerking van de provincie en van de PZEM tot een vierdaagsch. Spr. verzoekt den heeren Graaf van Lynden en Hartman nogmaals de PZEM dank over te brengen. Waterstaat. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland tot raad van den polder Walcheren L. Simonse, te Biggekerke. De beruchte filmfotografen. De burgemeester van Tholen maakt in het Algemeen Politieblad bekend, dat in zijn ge meente op 15 October 1930 hebben geope reerd twee zoogenaamde film-fotografen, die van verscheidene ingezetenen foto's hebben gemaakt. Er moest vooruit betaald worden, waarvoor een quitantie, onleesbaar, werd af gegeven en zou na eenige dagen toezending der foto's volgen. Tot op heden heeft echter niemand een foto ontvangen, zoodat oplich ting wordt vermoed. De één is een kort en gezet persoon, terwijl de ander lang f en mager is. Auto in de haven van Breskens gereden. Gisterenavond heeft te Breskens een onge val plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De heer L. uit Haarlem, die ter plaatse totaal onbekend was, vroeg naar den weg naar de motorveerboot en werd hem gezegd maar recht door te rijden. Het was half zeven en op dat oogenblik is geen boot te Breskens aanwezig. De boom, die den toegang tot de brug afsluit is buiten dienst wegens een defect en de automobilist, die geen idee had reeds bij de haven en de Schelde te zijn en die dacht nog eene gewone brug te moeten passeeren reed de op dat oogenblik in duisternis gehulde brug op en met gewone vaart aan de andere zijde met zijn Chevrolet de haven in. De deuren bleven dicht, maar de kap scheurde geheel open en zoo moet de heer L. er uit zijn geslingerd. Hij kon niet zwemmen en kon niet zeggen hoe Hoe doelmatig is dm giraffe toegerustzijne hooge gestalte, zijn huid» teekening, zijn telgang, zijn breede hoeven 1 Zoo moet alles in de wereld aan zijn doel beantwoorden. Uw Winterjas b.v. moet warm zijn voor de kou, maar ook mooi van model en mooi van stof, want U draagt graag een mooie jas en U weet, dat anderen U graag goed gekleed zien. Een Winterjas met Kreymborg-Coupe, is warm en mooi tesamen. Daarom als U een nieuwe winterjas moet hebben, denkt er dan vooral om: Kreymborg-coupel vlissingen middelburg walstraat lange delft hij op een paal terecht is gekomen. Hier riep hij om hulp, die, daar men een plof had ge hoord, spoedig kwam opdagen per roeiboot. Op medisch advies is de automobilist, die deerlijk geschrokken was, onder de wol ge stopt, doch maakt hij het overigens goed. De auto, die zoo diep lag in het hooge water, dat de motorveerboot er over heen zou aanleggen, is later met een bietengrijper op den wal ge bracht. souburg. Woensdagavond gaf de Chr. zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria", alhier, directeur de heer G. de Ru, een uitvoering in de Geref. kerk. Een uit 19 nummers bestaand pro gramma werd zeer ten genoege van het tal rijk opgenomen publiek afgewerkt. Over het geheel werd er goed gezongen. Luid applaus verwierven o.a. „Veedrijven" van F. Huber en „Meilied" van H. van Tussenbroek, terwijl ook nummer 5 van het programma „De Lijdende Heiland" (met orkest) van W. Mozart, heel mooi werd uitgevoerd. Ook de dames en hee ren solisten zongen zeer verdienstelijk. De bloemenhulde aan deze dames, was dan ook wel verdiend. Dat het strijkorkest van mej. De Hondt uit Vlissingen, zeer zeker tot het welslagen van de uitvoering bijdroeg behoeft nauwelijks vermelding, daar dit vanzelf sprekend is. De dank aan mej. De Hondt voor haar zoo gewaardeerde belanglooze medewerking, werd door allen met applaus begroet. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Binnenvaartscholen geopend. Met ingang van Maandag 1 December a.s. zullen alle binnenvaartscholen van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, nl. te Am sterdam, Rotterdam, Dordrecht, Groningen, Gouda, Zwolle, Zwartsluis, Hoogeveen, Leeu warden, Harlingen en Lemmer zijn geopend. Binnenkort zal ook te Vlissingen een binnen- vaartschool van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart opengesteld worden. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit van 22 November zijn, met ingang van 15 December 1930, bevorderd tot schout bij nacht de kapiteins ter zee C. J. E. Brutel de la Rivière en J. F. Osten tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee C. Ter Poorten en J. van Reede tot kapi tein-luitenant ter zee de luitenants ter zee le klasse C. Schlüter en E. A. Vreede. Bij Kon. besluit van 21 November is bij dé Koninklijke marine, met ingang van 1 De cember lo. aan den hoofdofficier van administra tie der le klasse J. Dolk, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten 2o. bevorderd uot hoofdofficier van admi nistratie der le klasse de hoofdofficier van administratie der 2e klasse H. Riem, en tot hoofdofficier van administratie der 2e klasse de officier van administratie der le klasse mr. D. Tollenaar. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 28 Novemberbootsman H. van der Kaajj van marinekazerne naar Kon. instituut. 29 November bootsman H. Riksman van Kon. instituut naar wachtschip Willemsoord. 1 December bootsman M. Griffioen van wachtschip Willemsoord naar marinekazerne Willemsoord. 19 December majoor-machinist A. H. Ha- vers van Van Speijk naar onderzeedienst- kazerne. De kapitein ter zee C. Rühl, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 2 December per particuliere gelegenheid daarheen ver trekken. De luitenant ter zee 2e klasse B. C. Mahieu is, van zijn plaatsing bij den dienst in Oost- Indië, hier te lande teruggekeerd. Hr. Ms. politievaartuig „Nautilus" is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse E. E. B. Lacomblé, van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het hervatten van het toezicht op de visscherij. Den officieren van gezondheid le klasse der zeemacht J. A. van Huizen en O. Uffen is vergund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. De officier-vlieger 3e klasse W. Grandia is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 10 December 'met het stoomschip „Pa- tria" uit Rotterdam zijn bestemming volgen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende zaken behandeld L. V., 25 jaar, tramconducteur te Middel burg, verdacht van verduistering van tien- rittenkaarten tot eer. bedrag van ongeveer 180, ten nadeele der P.Z.E.M. te Vlissin gen in 1930, welke kaarten hij als tram-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1