1090 500 300 150 100 25 Zelfs de kleinste Foto de grootste verrassing CORMs HENNING DONDERDAG 27 NOVEMBER ERSTE BLAD No. 3® O 68e Jaargang 1930 jfiit: Firma f. VAK Df VElOEIt., Mstrnl 58-65. Vlissingen Iilel. 10. faslrekening 00201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen tads-en Provinrienieuws - - - KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, unco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- relanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct e abonné's in 't bezit eener oils, zijn GRATIS verze ild legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, .INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat, de Sint Nicolaas-Courant, uit 16 bladzijden. VLISSINGEN, 27 NOVEMBER. Havenfeesten 1931. Gisterenavond waren vanwege het centraal mité eenige vergaderingen belegd om te ko_ en tot oprichting van buurtcommissies in e wijken waar deze nog niet waren inge- -ld. De algemeen secretaris, de heer J. Louwerse i die vergaderingen eene uiteenzetting de plannen voor de komende feesten ter legenheid van de havenopening in 1931. Na met de aanwezigen van gedachten te bben gewisseld werden de navolgende com- 'es gevormd Een buurtcommissie voor de Kasteelstraat Van Dishoecksfcraat, Winkelmanstraat, allenfelsstraat, Van Hoorn van Burghstraat, mmensstraat, Lambrechtsenstraat met het •volgende bestuur de heeren M. Schoen- -ker, voorzitter J. Nieuwschepen, secreta- mevr. W. Maas, penningmeesteresse de er A, Schout, adviseurmevr. J. Schoen er, de heeren H. M. Ufkes, J. Verhage, L. ,van der Linde, P. G. A. Bleijenberg, Visser, ,A. de Waal, J. Steketee, M. Maas, leden. commissie voor Tuinstad met het na- Igende bestuur de heeren P. van der Meer, Timmerman, P. van der Meulen, A. K. fthijsen, D. van de Kraats, J. Nusteleijn, ,van der Brink, J. A. Valk, De bestuursfuncties zullen onderling wor- n verdeeld. g eenige wijken en onze geheele gemeen- 1 zijn onderverdeeld in buurtcommissies. Dit mag zeker een succes worden genoemd, nt zoover wij kunnen heugen is het bij en der alhier plaats gehad hebbende fees- n voorgekomen, dat aan versiering enz. zoo "ntaan door de geheele gemeente is deel- enomen, wijst er dan ook op, dat we gerust ogen spreken van een komend algemeen issingsch feest. Mogen we nog even de oproeping in herin- ering brengen aan vereenigingen en per- die wenschen mede te werken op in- mentaal of vocaal gebied aan de te geven ncerten in dit winterseizoen ten -bate van e kas van het centraal comité, om hun op- ve zoo spoedig mogelijk in te dienen bij den eer J. Louwerse, Verkuijl Quakkelaarstraat aangezien de eerste concerten reeds zul- 'ii worden gegeven in de maand December. De vrijwillige brandweer. De heer Van Spanning heeft, naar „het olk" meldt, aan het college van Burg. en eth. enkele vragen gesteld, naar aanleiding an ongewenschte toestanden bij de vrywil- "a- dweer hier ter plaatse. Het corps, at boven lof zijn werk verricht, staat z.i. niet nder goede leiding, terwijl het materiaal ge estelijk onvoldoende is en voor een deel De zaak—Teerling. Aan den gemeenteraad is fyet volgend adres "nden Naar aanleiding van uw uitspraak in het van 29 Augustus 11. aangaande et adres van den heer M. Teerling, oud- eeraar aan de Zeevaartschool alhier, worden an den gemeenteraad de volgende vragen esteld Waarom kan de gemeenteraad geen ge- °°r geven aan het verzoek van den heer T. 11 een onderzoek instellen, waar de gemeen- eraad door zijn houding toont dit wèl te doen? De beweegredenen welke in "noemde zitting worden aangevoerd zijn op zachtst uitgedrukt onvoldoende, ook blij- i de heer Van Oorschot aanvoer- die het geval kenschetst als een zaak van imeen belang, hetgeen zoo gedacht wordt r vele gemeenteleden. Waar bovendien de ^orzltter aanhaalt dat reeds in 1924 een adres van genoemden heer is inge- wordt wederom de vraag gesteld, ook dit adres zonder resultaat voor nt door den raad is terzijde gelegd! Is 't niet zeer opmerkelijk in verband methet- reeds over deze zaak gepubliceerd is. Schuilt er niet een grove onrechtvaardigheid een betreurenswaardige nalatigheid van gemeenteraad in Moeten dergelijke ge- ^rtenissen leiden tot goed vertrouwen van gemeenteleden tegenover den gemeente- acl? Gee*t het geen reden elk vertrouwen geschokt te zien van de zijde der gemeente leden Het geldt hier werkelijk een zaak van belang, van verhouding van gemeenteleden tegenover den raad. De vraag kan hier wor den gesteld of de belangen van elk gemeente lid in het bijzonder bij onzen gemeenteraad in vertrouwde handen is. Dit moet in het geval-Teerling helaas betwijfeld worden, ge zien de houding van den raad in deze. De verhouding van de gemeente Vlissin gen in verband met de Zeevaartschool be hoeft hier niet te worden aangehaald in dit adres, de zaak is dat de mogelijkheid /bestaat dat de gemeenteraad op de hoogte is van wettelijk voorgeschreven bepalingen, zoodat de gemeenteraad als rechthebbende kan op treden volgens deze bepalingen, mede in ver band met de bescherming van zijn gemeen teleden, hetgeen plicht is. In het geval-Teer ling zou art. 62 van do uitvoering Nijverheids Onderwijswet den gemeenteraad in de gele genheid stellen de noodige stappen te doen, hetgeen verwaarloosd is. Welke oorzaken zouden er nu wel kunnen zyn buiten die welke onvoldoende geacht worden Is er partij gekozen d.w.z. in ver band met den persoon van den heer Teer ling Links protesteert nog even en wenscht onderzoek, terwijl rechts voorstelt dat onder zoek na te laten Hier moet uit blijken dat links of de moeite ontziet öf onbekend is met deze zaak, welke tóch aangestipt blyft als van algemeen belang te zijn Dan is het op merkelijk dat die leden van den gemeente raad, welke voor notificatiê adviseerden, waarschijnlijk bestuursleden zijn van de Zee vaartschool Wat moet hiervan worden ge dacht Zou deze houding het alreeds wanke lende vertrouwen kunnen wegnemen Wil de gemeenteraad, op deze wijze vertrouwen gevestigd zien Stellen wij nu dat er wèl een onderzoek was ingesteld en" met negatief resultaat, zou daardoor het vertrouwen in den gemeente raad, slechter geworden zijn Het zou getut- gen van welwillendheid Er zou reden ge weest zijn te zeggen, dat de gemeenteraad deed wat hij kon doen. Nu is er niets gedaan, hetgeen te laken is Waarom acht de ge meenteraad deze zaak schijnbaar niet de moeite waard Waarom wil men er vanaf zijn In het ingezonden stuk van den heer Teer ling van 23 October 11. herinnert hij wederom aan de dooi* het bestuur der Zeevaartschool ten Hove gedeponeerde stukken, waaruit blijkt dat er altijd nog stukken zijn welke door genoemd, bestuur nog steeds niet over legd zijn. Was dat nu geen zaak voor den gemeenteraad, volgens ten eerste de verhou ding der gemeente tegenover deze school, 'waardoor in dit geval de gemeenteraad recht hebbende is, en ten tweede volgens meerge noemd wetsartikel van de uitvoering Nijver heidsonderwijswet, te onderzoeken of deze „afwezige" papieren alsnog hadden kunnen worden overlegd De gemeenteraad had ge hoor moéten geven Tengevolge van deze nalatigheid Is het niet te verwonderen dat er noodwendig verband gezocht wordt tusschen het feit dat de advi seurs voor notificatie van het adres-Teerling ook leden zijn van het college van het be stuur der Zeevaartschool, die blijkbaar schu wen dat èn de gemeenteraadsleden èn de gemeentenaren den neus zouden steken in deze zaak, vandaar de verwijzing naar de justitie. Dit is inderdaad het slechtst geko zen middel van den gemeenteraad om de be trouwbaarheid van het bestuur der Zee vaartschool hoog te houden, hetwelk zoozeer door den heer Teerling gelaakt is. Is nu de gemeenteraad niet verantwoordelijk daar voor? Waarom houdt de gemeenteraad de betrouwbaarheid van dit bestuurscollege der Zeevaartschool niet hoog Mocht de gemeenteraad nog ridderlijkheid in stand willen houden tegenover haar ge meenteleden dan kan dit nog geschieden door het instellen van een onderzoek en de gemeenteleden daarna op de hoogte te stel len van het resultaat. Gebeurt dit niet dan moeten wij protesteeren en is ons vertrouwen in den gemeenteraad ten zeerste geschokt. (W.g.) J. Verhagen, J. Hofman, W. Cre-, mer. C. Cremer, P. A. van Oppen, G. Spuij en F. G. Gijzels. Een filmavond. Luxor-Theater. Voor slechts weinig toeschouwers liepen gisterenavond voor het Instituut voor Ar- beidsontwikkeling de films, die we in een der vorige nummers van ons blad hebben opge somd. In de eerste plaats werd afgedraaid Natuur en kunst in Japan. De sterke im pulsen, die de bewoners van het Japansche eilandenrijk ontvangen door de schoonheid der natuur er werden schitterende pro jecties van weelde en rijk dom en schoonheid van het landschap op het doek geworpen noopt hen tot het vervaardigen dier kunst werken, waarbij de natuur de leermeesteres is. We zagen het vervaardigen der lakdoozen is op 5 December Ateliers voor moderne Fotografie MIDDELBURG Markt C 14 VLISSINGEN Badhuisstraat 63 OOK EEN MOOIE VERGROOTING MET EEN PASSEND LIJSTJE LEVEREN WE U IN DE BEKENDE SMAAKVOLLE UITVOERING TEGEN BILLIJKEN PRIJS en dat der fijne, stijlvolle ook door man nen gemaakte borduurwerken, die reeds eeuwen geproduceerd worden, getuige de al taarstukken, welke op het doek werden ge gooid. Naast de poppen-fabricage houdt de Japanner zich bezig met het fokken van de grillige prachtig geteekende goudvisschen. Het slot van deze film werd gevormd door projecties van beeldhouwwerk, dat zoo schit terend. voorkomt aan de tempels, o.a. dag- teekenend uit de 12e eeuw. Met een variatie op een bekend Fransen spreekwoord, bracht de film ons terug van het verre Oosten naar het Westen, van het verleden naar het heden, door het afdraaien van de Troelstra-film, welke groote voor man der politieke bevteg,.-^, we op het Troel- stra-oord zijn „mémoires" in 3 deelen (Wor ding-branding-groei) zagen dicteeren. We zagen de deelname aan zyn begrafenis in dien langen, langen optocht van partij genoo- ten, welke de stoffelijke overblijfselen met omfloerste of met rouwkrip behangen vaan dels volgden, waarmee bij het défilé langs de baar de laatste groet gebracht werd. Een volgend trilbeeld bracht ons in de vuurzöne van den Etna, den vulkaan op Sicilië, die door de uitbarstingen den onder gang van eenige steden veroorzaakte, maar waar steeds weer opnieuw de mensch geneigd blijkt voort te bouwen op den onbetrouw- baren, maar door de lava vruchtbaren bodem. Daarby werden we o.a. getroffen door het aanschouwen der vernieling van grootsche bouwwerken door het vernielende element. „We blazen alarm" was de titel van de volgende rolprent, die in herinnering bracht, dat, na het verwerpen van den vorigen aan bouw oorlogsschepen, de regeering weer ge komen was met een vlootwet, welke feitelyk nog meer vroeg. In scherp geteekende beel den werd daartegen geageerd en aangegeven, wat niet moest gebeuren gas-aanvallen en granaat-ontploffingen, prikkeldraad-versper- ringen en loopgraaf-gevechten en wat voor de uitgaven voor oorlogstoerustingen in de plaats gesteld kon worden o.a. meer dere uitgaven voor volkshuisvestingen en volksonderwijs, sociale wetten en voorzienin gen, waarna de film besloten werd met het beeld der machtige demonstratie tegen deze vlootwet. Naar het verre Oosten voerde ons de film „Bali, de parel der Soenda-eilanden", waar door wij een beeld kregen van dit eiland, dat door samenwerking van „natuur", „goden" en „menschen" een beeld van schoonheid en eenheid geeft. Gaf de eerste acte ons een beeld van het dierenrijk en een kijkje op de schitterende flora, de tweede bracht ons op de vernuftig besproeide sawahs of rijstvel den, wier producten we in de rimboe zagen verorberen. De volgende acten voerden ons langs tempels met hun fraai beeldhouwwerk en gaf ons een inzicht in het sterk religieuse leven der Balineezen, dat zich o.a. uit in reli gieuse en extatische dansen. Ook volksge bruiken passeerden de revue als de masker- dansen, het hanengevecht en de krekelge vechten. Eveneens zagen we, hoe de dansen gebezigd werden tot het afweren of keeren van epidemieën en ziekten, waarbij de kin deren door het inademen van dampen eerst „in trance" gebracht worden. Een komische film„De Kannibalen" be sloot dezen avond, waarvan het te bejamme ren is, dat geen grooter aantal toeschouwers aanwezig was. Berooving. In ons nummer van Maandag j.l. maakten wij melding van een berooving in de duinen alhier van een loopjongen, die ter plaatse door een heer werd aangevallen, die hem geld had af gen om .n Door de recherche is nu gisteren in een hotel hier ter stede een 23-jarige jongeman op signalement aangehouden, die bij con frontatie werd herkend rich aan deze beroo ving te hebben schuldig gemaakt. De gear resteerde, een Belg, legde daarop een volledi ge bekentenis af, voorgevend tot de daad te zijn gekomen, omdat hij geheel platzak was geraakt en hij zelfs zijn pensionkosten in het hotel niet kon betalen. Na beëindiging van het onderzoek zal hy naar Middelburg worden overgebracht en ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voor pachtvermindering. In het „Slot Ostende" te Goes heeft een druk bezochte vergadering plaats gehad van pachters der landerijen, dié toebehooren aan het Burgerlijk Armbestuur, Gasthuis, Wees huis en Diaconie. Besloten werd, stappen te doen bij de diverse besturen van genoemde instellingen om een verlaging te bekomen van de pachtprijzen, met het oog op den economischen noodtoestand. Daartoe stelde men een request op, dat door alle aanwezigen werd geteekend. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot en met 22 Novem ber zijn in onze provincie voorgekomen 6 ge- gevallen van febris typhoïdea, 1 te Clinge en en 1 in ieder der gemeenten Heinkenszand, Oosterland, Vlissingen en Wemeldinge2 gevallen van febris typhoïdea 1 te Clinge en 1 te St. Laurens (in een gezin waar de ziekte reeds voorkwam), 1 geval van roodvonk in 's Heerenhoek, 1 geval van meningitis cere- brospinalis epidemica te Koewacht. Uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens een der laatste stormnachten was te Philippine, aan den Brakman, de nood dreigend. De vloed van het Scheldewater was dermate gestegen, dat het water belangrijk boven den havendam uitkwam en met kracht het dorp binnenliep. De noodklok werd geluid en spoedig trokken de dorpelingen met man en macht er op uit om te trachten de( vloed golf te keeren. Niet alleen aan den haven- dam maar ook aan de weegbrug dreigde een soortgelijk onheil en stuwde het Scheldewa ter eveneens geweldig op. Gelukkig kon door vereenden arbeid het gevaar worden afge wend en de reeds begonnen overstrooming verder worden tegengegaan. Groote hoeveel heden zout water echter waren reeds het visschersdorp binnengestroomd. Ter hoogte van Ossenisse is tijdens den storm het Philippinersche mosselschip P.I. 3 tegen den dijk geslagen. Het vaartuig leed schipbreuk en sloeg geheel vol water. Het want kreeg hierbij ernstige averij, terwijl de lading mosselen als verloren valt te beschou wen. De opvarenden konden zich redden. Het schip is reeds gelicht en te Ter Neuzen bin nen gebracht. SOUBURG. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 28 November a.s., des middags half drie uur. Punten van behandeling 1. Gemeentebegrooting 1931. 2. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. De aanbevelingen voor de benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur lui den als volgt I. 1. J. Goedbloed (aftredend 2. P. J. Arendse. II. 1. F. Leenhouts2. J. C. W. Pluijmers. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomeneen belasting plaatje bij Sinke, Ritthemschestraat B 375 een groote das bij De Priester, Van Tejjlin- genstraat B 237. WATERLANDKERKJE. De gemeenteraad te Waterlandkerkje heeft besloten het gemeentelijk electriciteitsnet voor 3500 te verkoopen aan de N.V. Prov, Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij Tot gemeentearts werd benoemd de heer* I. Buskop, arts te Oostburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland ds. E. V. J. Japchen te Maartensdijk. Aangenomen de toezegging van beroep naar Gorssel door ds. J. H. C. Kamsteeg te 's-Heer Abtskerke. Ger. Kerken. Viertal te Rotterdam ds. P. C» de Bruijn te Apeldoorn, ds. D. Ringnalda te Middelburg, ds. H. Veldkamp te Kralingsche- veer en ds. J. L. van der Wolf te Bussum. Een belangrijk legaat. Te Amsterdam is de 69ste algemeene verga dering gehouden van de Nederlandsche ver- eeniging voor Israël onder leiding van ds. G. Mansvelt. In zijn openingswoord deelde deze mede, dat een legaat was ingekomen van. 50.000. Vierde eeuwfeest der Doopsgezinde Gemeente Op Zaterdag a.s., 29 November, des namid dags te 3 uur, zal het vierhonderdjarig be staan van de Doopsgezinde Gemeente te Am sterdam worden gevierd met een, voor alle belangstellenden toegankelijke, plechtige bij eenkomst in haar oude kerkgebouw aan den Singel bij het Koningsplein, waar de predi kant ds. Dijkema de herdenkingsrede zal uit spreken, waarin een korte schets van de lot gevallen der gemeente in den loop dier vier eeuwen zal worden gegeven. Geref. kerken in België. De Geref. kerken die daar onlangs in clas- sis-vergadering haar opbloei feestelijk hebben gevierd, berichten, thans een nieuwe uitbrei ding van haar arbeid, nl. in Berchem, de voorstad van Antwerpen. De Geref. kerk van Antwerpen heeft te Berchem een huis ge huurd, waarin voortaan evangelisatie-samen komsten als begin van kerkvorming regel matig zullen plaats vinden. Reeds lang lag dit in de bedoeling en met steun der deputa- ten voor de evangelisatie der Ger. kerken in België is dit nu mogelijk geworden. Reeds 1 December hoopt men het gebouw, waarin wekelijks verschillende bijeenkomsten zullen worden gehouden, in gebruik te nemen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Rilland-Bath zijn ge plaatst de dames M. C. Kerkhoff te Rozen- daal, C. J. Doets te Middelburg en J. M. Stecher te Vlissingen. Tot onderwijzer aan een openbare school te Krimpen a.d. IJsel is benoemd de heer A. C. van Dijke te Hoedekenskerke. Tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gymnasium te Tiel is benoemd de heer Joh. C. de Wilde te Zierikzee. Examens. Voor de akte wiskunde lager onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer C. van de Reepe te St. Maartensdijk.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1