1000 500 300 25 PLOUVIER VOOR UW WARME PANTOFFELS 26 NOVEMBER [ERSTE blad 68e Jaargang 1930 WOENSDAG i: Firma IM 9! ÏELDI Ir, Nalslraal Sl-iO, Vlissingen. Tilil. 19. Pestrehening 1929/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen BUITENLAND RUBRIEK iNo.279 3 November. ;.00 Vara. Gramofoon- lijding V.P.R.O. lo.is Zang en piano. 12.00 iplaten. 2.00 Vrouwen- piano. 3.00 Maak het oonplaten. 5.00 Vraag, ren. 5.45 Concert, or. :ursus. 7.00 Accordeon- 45 Uurtje voor de Ryu- onthoudersstem" too- van de Ned. Vereeni- j van Alcoholhoudende irking van VaraOrkest. en het Groot Volkstoo- ten. 11.15 Gramofoon- ;.15—9.30 N.C.R.V. Con- kendienst. 11.00~l2.oo 12,0012.15 Politiebe- ramofoonplaten. 12.30 uit, piano en harmo. ert, zang, viool, piano. Chr. Lectuur. 3.15—4.15 -5.00 Gramofoonplaten. 1. 6.006.15 Uurtje voor 7.15 Halfuurtje voor de 15 Cursus electrotech- ieberichten. 8.00—9.10 9.10—9.40 Ds. J. Rijks akken in het leven van jlc. 9.4010.30 Vervolg Persberichten. 10.40— 10.35 Morgenwijding, mofoonplaten. 1.20 Or- irt, alt, tenor. 2.50 Voor orkest, piano. 5.05 Or- rtje. 6.20 en 6.35 Be- cital. 7.45 Lezing. 8.20 irkest. 9.25 Berichten. 10.20 Lezing. IQ,35 Be- )ansmuziek. 1725 M. 12.50—2.20 foonplaten. 8.20 Lezing, n cello. 9.50 Concert, 6.207.20 Gramo- 20 Muziekuitzending amofoonplaten. 12.25— 0 Orkestconcert. Inter- e", tragi-comedie. 8.05 ot 11.20 Orkestconcert. 11.35—12.05 School- )rkestconcert. 8.50—9.13 'amilien Hansen". 9.45 10.0511.50 Dansmu- 5.20 Trio-concert. 6.50 ;rt. 9.15 Zang. 9.20 Ver. Vervolg zang. 9.35 Ver- 1 Vocale duetten. 10.10 10.30 Viool-soli. 6.20 Gymnastiekles, m. 8.2011.20 Lezin- mofoonplaten. 12.15— 2.05 Gramofoonplaten. )05.15 Concert, trio. i0 Hoorspel. 9.05 Popu- )E MICROFOON. Een experiment van de Berliner Funkstunde". heeft de „Berliner de Berlijnsche omroep- igenaardige uitzending 1de n.l. eens beproeven esse hadden voor een kken, zooals die eiken nen vier personen uit, binder, een naaister en om in de studio eens Een speciaal onder in. Ieder mocht daar- ielf het meest interes- nen, een half uur voor ding zou beginnen, ln n tafel plaats. In het rofoon opgesteld. Men half uur om elkaar te de uitzending begon, was toestemming ge- studio, terwijl ook een uikt. w begon het eerst. Zij it zij den vorigen dag vertelde zij een en an- dstijd van het vorige uinrnan aan de beurt. •ie anderen luisterden ^dat men verwachten il van het publiek be- voor deze uitzending, van een nachtelijke en winteravond in de n had gemaakt en de •na mede, dat hij des ;ekregen, dat hij 100 r gelegenheid van een dat hij nog al eens geweest bij dergelijke ijn vrouw eens een 'onnen. deze uitzending door ars zeer gewaardeerd ieds zou een herhaling t zal men deze metho den gaan toepassen, ewone burgers, naast ok niet eens de 1 in innemen NDA makelijkheden, gen, enz. Uitvoering ing „Lichaamsont- Hotel Britannia, 8.15 LISSINGSCHE COURANT [jONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, jncodoor het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |jt landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct Bt abonné's in 't bezit eener Klis, zijn GRATIS verze ild tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger IaNOESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' lit nummer bestaat uit 2 bladen Lads-enProvincienieuws VLISSINGEN, 26 NOVEMBER. Voorstel aan den gemeenteraad. ■Door Burg. en Weth. is nog het volgende lorstel aan den gemeenteraad gedaan JBjj uw besluit van 29 November 1929, Nr. L hetwelk werd gewijzigd bij uw besluit |a 30 Mei 1930, Nr. 23, heeft uw raad be tten voor den dienst 1930, zoo noodig, een Lelijke geldleening aan te gaan, ter voor- iiing in de behoefte aan kasgeld, tot een irag van ten hoogste 250.000. -/oorts bepaalde uw raad den 22 October ■3D, bij besluit Nr. 7, het in het jaar 1931 T te nemen bedrag aan kasgeld op hoog let 300.000. ■Thans is in kas een bedrag groot Tigeveer--y-- f 93.000 ■rwijl in het begin der maand De- Imber a.s. uitkeeringen van het lik zullen worden ontvangen we- ■ns gemeentelijke inkomstenbelas- ■ng, opcenten op de personeele enz. totaal bedragende fcgeveer 63.000 Samen 156.000 |Tot en met December 1930 zal aan ver termijnen van aannemingssom- i, aan subsidie voor het Gasthuis en het Burgerlijk. Armbestuur, aan rente en aflos- van definitieve geldleeningen, aan sa- i en loonen en pensioensbijdragen, en loopende rekeningen moeten worden Betaald een bedrag groot 160.000 I Voorts zal ingevolge de dading t de Stoomvaart-maatschap- „Zeeland" alhier, moeten ■orden voldaan- 93.000 d aan het rijk de jaarlijksche in de kosten der verbe uring der haven - 26.000 Samen 279.000 I De uitgaven 279.000) zullen dierhalve de ptvangsten 156.000) met ongeveer 1 123.000 overtreffen. |Daar op het oogenblik door de gemeente g ad 200.000 aan kasgeld is opge ien en de voor de dienstjaren 1930 en 1931 |p te nemen bedragen door uwen raad op «p. ten hoogste 250.000 en 300.000, laat Jet zich thans reeds aanzien, dat deze maxi- bedragen belangrijk zullen worden Iverschreden. 1 Iri verband met het vorenstaande hebben fil de eer U voor te stellen het> maximum der kasgeldleening voor den dienst |930 te verhoogen met 150.000 en te bren- a op 400.000 en het maximum-bedrag fer kasgeldleening voor den dienst 1931 te met 100.000 en te brengen op peneens 400.000. tweetal ontwerp-besluiten, op deze gelegenheid betrekking hebbende, worden ingelegd. Een Wellner-film. I het Alhambra-Theater wordt van 28 (November tot en met 4 December in alle (voorstellingen de Wellner-film vertoond, ge- jtiteid „Het nieuwe Model". De regie berustte Ufa en met medewerking van bekende Pmartisten als Harry Halm e.a. verkreeg IËetl een schitterend geheel. J °P geestige wijze wordt het publiek met Pot nieuwste elegante model „De Fransche ■Lelie" in kennis gebracht en krachtig werken Po beelden, die op de fabrikatie van tafelzil- |Ter In het algemeen betrekking hebben. Vrouwendag S.D. Vrouwenclub. De sociaal-democratische Vrouwenclub, ooft een goed geslaagden propaganda-feest- i0öd gehouden, ter herdenking van het 25- pS bestaan der proletarische vrouw. de opening door den voorzitter, kreeg 6 teer Van Hal gelegenheid, om het groot aantal opgekomen vrouwen toe te spreken. In rede, wees hy er op, hoe in betrekkelijk J0^11 tijd, slechts 25 jaar, niet alleen onder bannen, doch ook vooral onder de vrou- Jen den laatsten tijd, het besef gegroeid was, at de politieke strijd door mannen en vrou- teri gestreden moet worden. De speciale ■UWenkrant „de Proletarische vrouw", die toQveel gedaan heeft voor de propaganda de vrouwen, bestond nu 25 jaar. Als een - blaadje begonnen, met nog geen 790 I bressen, was het nu gegroeid tot een flink I ^kblad met kinderblaadje en een lezerstal van ruim 50000. Dank zij het werken der so ciaal-democratische vrouwenclubs, waaronder onze Vlissingsche Vrouwenclub met eere ge noemd mag worden. Na de rede van den heer Van Hal werd de nieuwe fraaie vlag onthuld, terwijl door en kele aanwezigen het vaandellied werd ge zongen. Na de pauze werd opgevoerd het herden- kingsspel „Het 25-jarig bestaan der Prole tarische Vrouw". De vertolking van dit spel, hetwelk in vers vorm geschiedde, was uitstekend en werd blijkens het gulle applaus, door de aanwezi gen zeer gewaardeerd. De Vrouwenclub kan met trots op dezen avond terugzien. „Er staat geschreven...." Voor de vele teleurgestelden, welke Zater dagavond de uitvoering van bovengenoemd tooneelstuk niet konden bijwonen, wordt door de afdeeling tooneel van „de Volksstem" een tweede opvoering gegeven en wel op Vrijdag a.s. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Hoofdcommies prov. griffie. Met ingang van 1 Januari is bevorderd tot hoofdcommies ter prov. griffie te Middelburg de heer J. Crucq, thans commies. Een museum te Goes. Te Goes is opgericht de vereeniging Mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland. Zij hepft ten doel het stichten van een museum in het Gothische huis, dat aangekocht is door de vereeniging Hendrick de Keyser. Het aantal katholieken over de heele wereld. Men meldt uit Rome aan „de Maasbode" De bladen hier ter stede melden den uit slag van de volkstelling van de Katholieken over de geheele wereld. Uit den „Atlas Hierarchiciis" blijkt, dat op het einde van 1929 het aantal Katholieken in Europa 208.882.000, in Amerika 109.097.000, in Azië 16.536.900, in Afrika 5.330.000 en in Australië 1.585.000 bedroeg, in totaal dus 341.430.900 zielen. Leger des Heils. Kolonel G. J. Govaars en zijn echtgenoote, die thans na 43-jarigen dienst uit den actie ven dienst van het Leger des Heils zijn ge treden en in ons land zyn teruggekeerd, zijn Maandagavond in het- moederkorps Amster dam I, in de zaal aan de Ger. Doustraat op hartelijke wijze verwelkomd. Kolonel Stankweit heette, nadat de samen komst op de gebruikelijke wijze geopend was, kolonel en mevrouw Govaars hartelijk wel kom in Nederland, zulks mede namens com mandant Vlas, die nog in Londen vertoeft en namens de officieren en soldaten van het Leger in Nederland. Spreker herinnerde er aan, hoe kolonel Govaars, behalve in Neder land, ook in vele andere landen als in België, Duitschland, Servië, Italië en Ned.-Indië heeft gearbeid en ook verbonden is geweest aan het internationaal hoofdkwartier te Londen. Dank zij zijn uitgebreide talenken nis heeft hij veel voor het Leger mogen ar beiden en dat heeft hij gedaan met groote trouw en toewijding. Een tweetal kleine meisjes van het Jeugd werk van Amsterdam I boden kolonel en me vrouw Govaars bloemen aan en een hunner heette in een gedicht de oude strijders by hoorlijk verlicht is C. v. d. H., te Oostkapelle 5 b. s. 5 d. h.C. B., te Nieuw- en St. Joos- land, teruggave van veroordeelde aan zijne ouders dronkenschap A. O., te Geuille (L), L. P., te Middelburg, L. K., te Oost en West- Souburg, ieder 15 b. s. 15 d. h.idem bij tweede herhaling G. Ch., te Serooskerke 14 d.h.zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen over eens anders grond A. W.' S., te Middelburg 2 b. s. 1 w.t.als vader van een leerplichtig kind niet zorgen, dat het de school geregeld bezoekt J. de M., en L. v. B., beiden te Arnemuiden, ieder 5 b. s. 5 d. h P. D., te Arnemuiden, ontslag van rechtsver volging P. de W., te Vlissingen f 10 b. s. 10 d.h.op den openbaren weg een wapen bij zich hebben A. L. en Ja. J., beiden te Rot terdam, resp. 25 b. s. 25 d. h.en f 10 b. s. 10 d. h., verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen revolver en onbruikbaarmaking van de inbeslaggenomen patronen overtreding arbeidswetJ. J. v. d. S., vrijspraak. A. v. B., te Vlissingen 25 b. s. 25 d. h.als hoofd van een onderneming niet .zorgen, dat ar beidslijst was opgehangen en dat een ar- beidsregister aanwezig was, ten opzichte van twee personen J. W. v. d. L., te Vlissingen, ontslag van rechtsvervolging in de gemeente Vlissingen op den weg een trekdier, niet zijn de een hond, los laten loopen A. L. te Vlis singen 15 b. s. 15 d. h.te Vlissingen als bestuurder van een rijwiel, daarmede op een verhard voetpad rijden Aa. P. en Le. P., beiden te Vlissingen, ieder 5 b. s. 5 d. h. G. S., te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d.h.in de gemeente Oostkapelle met een motorrijtuig binnen de voor de toepassing der motor- en rijwielwet in art. der algemeens verordening van politie bedoelde kom der ge meente, harder ryden dan 20 K.M. per uur J. G. N. R., te 's-Gravenhage 3 b. s. 3 d. h. BIGGEKERKE. Tot directeur van de Chr. zangvereeniging „Halleluja" is benoemd de heer Joh. Wijk- huijs, alhier. I GROEDE. Voor de akte lager onderwijs wiskunde is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J. Mazure al hier, thans onderwijzeres aan de Montessori school te 's-Gravenhage. KERK- EN SCHQOLNIEUWS Voorganger Vrije Gemeente. Tot voorganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam is benoemd ds. P. van der Veen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Drachten. Een kapel voor Roomschen en Protestanten. Op het sanatorium Oranje Nassau's Oord bij Renkum is in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin-Moeder de kapel ten gebruike voor den Protestantschen en den Roomschen eeredienst, in gebruik genomen. Deze kapel is ontworpen door het bureau Ed. Cuypers, architecten Bijlard en Van Gijn, te Amsterdam, en uitgevoerd door den aannemer H. J. Mekking te Bennekom. Voor den Roomschen eeredienst wordt de preek stoel weggeschoven, zoodat het altaar in zijn geheel zichtbaar is voor de Protestanten wordt het altaar afgesloten door een rolluik met een zwart gordijn, waarvoor een preek stoel wordt geplaatst. De kapel biedt zitplaatsen aan 120 perso nen, terwijl er 30 stoelen kunnen worden bij gezet. Samenwerkende zendings-corporaties. Met groote blijdschap en dankbaarheid vermelden de besturen der samenwerkende zendings-corporaties, dat in verband met de zendingsweek van H. M. de Koningin een bijdrage van 1000 w^rd ontvangen. Het totaal van de inkomsten uit de zen dingsweek bedroeg op Maandag 24 November 126.000. Uit tal van gemeenten worden de bijdragen echter nog verwacht, omdat de collecte niet overal in dezelfde week is ge houden. Verleden jaar was 't totaal 210.000. maar toen pas in December bereikt. Ook nu hopen de corporaties, dat de opbrengst der zendingsweek den achterstand in de inkom sten gedurende de vorige maanden zal inha len. Zij doen daartoe een dringend beroep op de medewerking van allen die het groote be lang der zending inzien. Een belangrijk legaat. Een dame te Zutphen, onlangs overleden, die aan de zending van de Ger. Kerken van Groningen, Friesland en Overijssel op Soem- ba onlangs f 18.000 legateerde, heeft nu aan de Ger. Kerk van Amsterdam voor het Pe- tronellahospitaai eveneens f 18.000 vermaakt. hun terugkeer in het moederkcrps hartelijk welkom. Examens. Voor het examen als machinist, diploma A is geslaagd de heer A, Klein, leerling van de „De Ruijterschool". RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Met een rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar links bij het inhalen van een voertuig als bestuurder van een motorrijtuig op een punt van kruising van we gen, niet den bestuurder van een voertuig, dat hij aan zijn rechterhand heeft, den door gang vrijlaten A. L., te Vlissingen 15 b. s. 10 d.h.met een rijwiel, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden A. E. C. V., te Vlissingen f 3 b. s. 1 w. t.met een mo torrijwiel in een bocht binnen de bebouwde kom eener gemeente, niet de rechterzijde van den weg houden A. R. J. L., te Halsteren 5 b. s. 5 d. h.met een rijwiel een weg in verboden richting berijden G. J. de M., te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.rijden met een motorrijtuig zonder voldoende remmen en deugdelijk, nauwkeurig werkend stuurgestel J. v. K., te Middelburg f 25 b. s. 25 d.h. J. V. te Biezelinge 40 b. s. 40 d.h.fietsen zonder lichtW. M. H., te'Middelburg 5 b. s. 5 d. h.D. v. L., te Nieuw- en St. Joosland, L. D., te Vlissingen en J. P. te Nieuw- en St. Joosland, ieder 5 b. s. 5 d. h.als bestuur der van een motorrijtuig, niet op eerste vor dering van ambtenaren het nummerbewijs vertoonen D. H. C. K, te Goes 10 b. s. 10 d. h.rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is nummer met let ter L. J. B., te Ritthem 5 b. s. 5 d. h. rijden met een motorrijtuig zonder rijbewijs W. J. S., te Rotterdam 10 b. s. 10 d. h.door misbruik van gezag uitlokken de overtreding rijden met een motorrijtuig zonder rijbewijs Cha. v. d. H., huisvr. L. G., te Vlissingen f 25 b. s. 25 d. h.rijden met een rijwiel op zoo danige wijze, dat de veiligheid van het ver keer wordt in gevaar gebrachtF. L., te Middelburg 10 b. s. 10 d. h.H. L. J. M., te Kloetinge 10 b. s. 10 d. h.onder invloed van alcohol een rijwiel besturen A. de V., te Vlissingen f 25 b. s. 25 d. h.J. P. te Nieuw en St. Joosland 25 b. s. 25 d. h.straat schenderij C. d. G., D. J. H. en J. M., allen te Vlissingen, plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van één maand, met bevel, dat de straf niet zal worden uitgevoerd, tenzij de veroordeelden zich voor het einde van een proeftijd van twee jaren aan een strafbaar feit schuldig maken of niet hebben voldaan aan de voorwaarde een bedrag van 3 als schadevergoeding aan E. G. Lindenbergh te betalen niet zorgen, dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp be- Verduistering van 73.000. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den gewezen rentmeester van het burgerlijk armbestuur en weezenfonds te Grave, wegens verduistering van 73.000, tot 10 maanden en wegens valschheid in geschrifte tot 2 maan den gevangenisstraf veroordeeld. De recht bank had dezelfde straf voorwaardelijk op gelegd. AANBESTEDINGEN Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbe steed het onderhouden der bodemdiepte in de buitenhaven van het kanaal door Walche ren te Veere, in de Stadshaven te Veere, in de Wester- en Koopmanshaven te Vlissingen en in de haven te Breskens, met bijkomende werken, gedurende het jaar 1931. Het minst was ingeschreven door de N.V. Aannemersbedrijf v/h. Kraaijenveld, Slie- dreclit, 124 cent per M3. opgebaggerde specie bij 48-urige en 109 cent bij 55-urige werk week. STORM EN HOOG WATER. De was van den Rijn te Lobith houdt nog steeds aan. De groote bandijk tusschen Lo bith en Spijk aan de Nederlandsche zijde, die over een lengte van 25 M. is verzakt, staat op het punt om door te breken. Men is in allerijl bezig de ontstane gaten zooveel mo gelijk te stoppen. De bewoners zijn voor het dreigende gevaar gewaarschuwd. Wanneer de doorbraak een feit is geworden, dreigt een groot ramp voor den Achterhoek. Het water zal dan langs den Elterberg, den Gelderschen Achterhoek in de richting van 's-Heerenberg binnenstroomen. Militairen uit Arnhem zijn onderweg om hulp te verleenen. De bijzondere correspondent te Lobith te lefoneerde Woensdagmiddag om 1 uur het volgende. Liet de toestand van den dijk van den Rijn nabij de Duitsche grens zich heden morgen zeer dreigend aanzien, hedenmiddag tegen 1 uur had men hoop het gevaar te keeren. De burgemeester had alle mogelijke maat regelen genomen om den dijk te versterken. De plaats van de dreigende doorbraak is zeer moeilijk te bereiken, daar tengevolge van den hoogen waterstand de omgeving van Lo bith geheel onder water staat. De 's-Graven- waard is geheel ondergeloopen en dientenge volge is de verbinding van Lobith naar Spent verbroken. Met donderend geweld stroomt het water door den ouden Rijnmond en om op de plaats van het gevaar te komen, moet men reizen over Emmerik of tegen den ster ken stroom per boot varen. De gevaarlijke plek is gelegen tusschen de Duitsch-Neder- landsche grens op 100 M. afstand van de grens. Uit 's-Gravenwaard moesten vijf gezinnen wegens het hooge water hun woningen ver laten en deze families zijn door tusschen- komst van den burgemeester van Herwen en Aerdt ondergebracht. Men heeft geen vrees voor persoonlijke on gelukken door het water veroorzaakt. In verband met do noodige werkzaamheden geschiedt het toezicht onder leiding van den Commissaris der Koningin en den hoofdinge nieur van den polder, terwijl vele andere in genieurs op de plaats aanwezig zijn. Ten Westen van Texel is het zeewater hoog tegen de duinen opgeloopen, waardoor deze op sommige plaatsen werden afgeslagen. De pas gevormde duinen nabij De Koog werden geheel weggeslagen. Te Oudeschild steeg het water hoog tegen de dijken, zoodat de cou pure nabij de haven aldaar gesloten moest worden. Te Cocksdorp is een dijk bezweken ten ge volge van het hoog oploopende water. Deze dijk was eenigen tijd geleden bij „De Vol harding" daar aangelegd. Ook de dijk, welke dit voorjaar gemaakt is, heeft veel schade geleden. De binnen den dijk gelegen gronden zijn niet ondergeloopen. Om erger te voor komen zijn velen aan den dijk aan het werk gegaan en men tracht de schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Omtrent de dreigende dijkdoorbraak aan de Nederlandsch-Duitsche grens worden ons nog de volgende bijzonderheden uit Lobitn gemeld In den dijk dicht bij den neutralen weg langs de Duitsch-Nederlandsche grens is in den afgeloopen nacht een ernstige verzak king geconstateerd. Op verschillende plaat sen begon de dijk te scheuren en een door- braak dreigde. Onmiddellijk nadat heden nacht de burgemeester der gemeente Herwen en Aerdt, de heer B. Bruns, was gewaaxs- schuwd, heeft deze de noodige maatregelen genomen om te trachten een ramp te voor komen. Hedenmorgen vroeg heeft de burgemeester1 te Lobith eenige schepen gerequireerd om werkvolk naar de bedreigde plaats in den dijk te zenden. Ook van Duitsche zijde werd voor) de verzakking op Duitsch gebied, waar deze ook optraden, aansluitende aan den dijk op Nederlandsch grondgebied, werkvolk gezon den. Bovendien is op verzoek van den burge meester in afwachting van de komst van in genieurs van den rijkswaterstaat in overleg met den Duitschen douanedienst hedenmor gen vroeg de geheele scheepvaart tusschen Lobith en Emmerik stopgezet. De heer Bruns heeft verder alle autoriteiten in den omtrek, o.w. de gemeentebesturen van de in gevaar verkeerende plaatsen, gewaarschuwd. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, de heer S. baron van Heemstra, werd eveneens hedenmorgen op de hoogte gesteld van den toestand. Baron Van Heemstra was reeds te 9 uur hedenmorgen in Lobith aangekomen om persoonlijk den toestand in oogenschouw te nemen. Intusschen wordt met man en macht aam den dijk gewerkt om de dreigende door braak te voorkomen. Naar de burgemeester ons mededeelde is het een dubbeltje op zijm kant, of het zal gelukken. (Zie verder Draad en Lucht") DE BELGISCHE REGEERINGS- VERKLARING. Met 79 tegen 50 stemmen, katholieken en liberalen tegen socialisten en frontparty, heeft de Belgische Senaat de motie van vertrouwen in de regeering inzake Jaspar's verklaring, waarbij ook de kwestie der cumu latie van functies der Gentsche professoren is betrokken, goedgekeurd. Een katholiek stemde blanco, omdat de verklaring van Jaspar omtrent dat punt dub belzinnigheid liet bestaan. Vóór de stemming verklaarde echter de Vlaamsche katholiek Carnoy, oud-minister van binnenlandsche zaken in het kabinet Jaspar, dat hy met zyn Vlaamsche party- genooten vóór de vertrouwensmotie zou stem men, daar zij meenden, dat de door Jaspar gebruikte bewoordingen en de door hem caaraan gegeven interpretatie beteekenden, dat de Gentsche professoren wèl aan de Ecole des Hautes Etudes te Gent zoowel als elders voordrachten van allerlei aard mochten hou den, hetgeen, meende Carnoy anderzyds overeenstemt met de opvatting, die men om trent dergelijke scholen heeft. Carnoy zei nog, dat hy en zijn vrienden met genoegen hadden vernomen, dat by de toepassing van het verbodsbesluit rekening zal worden gehouden met de waardigheid

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1