N 1000 500 300 150 100 25 AZZ-ZANGER JOLSON komt DONDERDAG 20 NOVEMBER erste blad gemeentebestuur iddelburgsche appij v. Stoomvaart 68e Jaargang t: lira) f. IrAH SE VELDE Ir.. Walstraal J9-C0. Vlissingen. Telef. 10. Pislretaiiii G628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ads-en Provincienieuws PUROL Kreymborg No-2741 E KOOP ande EENVERDIE- aan het wissel Ie bevragen PIERENS, 9, Vlissingen, Tel. 409. Middelburg-Roflerdant hengelegen plaatsen. R VAN PASSAGIERS, DEREN EN VEE, jvember v.m.uni 8 20 8 21 24 8 25 8 27 8 28 rmatlSn te bekomen: v.Midd v.Roll. vm.uuf c N. V. Transport- Erven VUS. Trl'l»1* EENHUOHNj lelel. J'.1 v. OUSTEItHOUT, Telet. "t Uebrs. BUITENI1EK, Tel.lu' Eip. 1930 VLISSINGSCHE COURANT IQMNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, tnco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.80. Voor de ove rriden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVcrhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. jbonné's in 't bezit eener lis zijn GRATIS verze il'tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van 'een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" I nummer bestaat uit 2 bladen dienstplicht. ji Vrijstelling. Ie Burgemeester van Vlissingen brengt, evolge artikel 30 2e lid van het Dienst- ihtbesluit ter openbare kennis, dat door Minister van Defensie, bij beschikking 15 November 1930, 7e afdeeling, no. 236 V ingang van 15 Februari 1931 voor goed den dienstplicht is vrijgesteld wegens verkeeren in een geval als bedoeld in 12 le lid d. der Dienstplichtwet (het be- eden van een geestelijk of een godsdien- .menschlievend ambt, of opleiding tot danig ambt), de ingeschrevene voor den astplicht dezer gemeente, lichting 1931 eodorus Andreas Folker. •egen deze uitspraak kunnen uiterlijk i tienden dag na den dag, waarop de uit rak ter algemeene kennis is gebracht jeroep kennen de ingeschrevene wien de ipraak geldt, elk der overige voor de ge- nte ingeschreven personen of de wettige tógenwoordiger. efc verzoekschrift, aan de Koningin te tón, moet met redenen zijn omkleed en •den ingediend bij den Burgemeester, waar persoon, wien de uitspraak geldt, voor den astplicht is ingeschreven, e Burgemeester zendt het verzoekschrift Kroon door. lissingen, 20 November 1930. Burgemeester voornoemd, m. laernoes, l.b. vlissingen, 20 november. De Harz. foor de afdeeling Walcheren van de Ned. Isvereeniging trad gisterenavond in bet and Hotel Britannia op de heer Pieterse Den Haag, met het onderwerp De Harz, het doel geweest is van de „generale" in 0. Na den inleider, den heer Noest, be- ikt te hebben v66r de hartelijke woorden, Ike hjj hem, als ook bohoorende tot de Ie garde en tot de oude getrouwen; prees eker de opkomst in vrij grooten getale, van de Middelburgsche leden der afdee- Walcheren, waardoor een demonstratie I gegeven van het grondbeginsel der t.V., de saamhoorigheid der leden. Dezen >nd zou spreker de Harz behandelen in »te trekken als N. R. V.-er, dat wil gen, terwijl tegenwoordig vaak bij plaatjes deze als hoofdzaak verteld werd, wilde eerst een soort inleiding houden en dan milling geven, als de projecties op het ïk kwamen. toneer men van de toppen der Rocky luntains over Europa tot diep in Rusland lün zou spannen, zou alleen de Broeken, inde gedeelte van den Harz deze bijna waarmee spreker eenvoudig wilde [Seven, dat dit gebergte, in de betrekkelijk lte nabijheid van Nederland gelegen, het !$te van Duitschland is. In den vorm van dikke worst, wier grootste afmetingen u 33 K.M. zijn, vormt dit gebergte de -idlng tusschen volksstammen, de water leiding tusschen de Wezer- en Elbegebie- II en de taalgrens tusschen Hoog- en Ne- fiuitsch, Langs de noordgrens van de Harz de groote heirweg en waar het gebergte zijn ondoordringbaar oerwoud zeer groot itgebied vormde, was het onvermijdelijk, daar ridder-sloten ontstonden en kloos- waaruit en waarnaast dan langzamer - 1 belangrijke plaatsen voortkwamen, e hun oorsprong voortplantten in hun n r o d e (het uitroeien der boomen) 3 c h w e n d e (van schwenden ver- 'to). Na gewezen te hebben op de mid- a van bestaan der Harz-bewoners touw, mijnbouw, boschbouw, kolenbran- fokken van kanaries (St. Andreasberg) preker op den plantengroei, waarvan verschillende groepen kon waarne- 3 de Broeken, die op zyn top met ruw^ t slechts alpine-plantengroei had. Hoe' Pien op den berg met zijn boomloozen 1110 K.M2. klom, hoe meer de boomen 'en. De Broeken, de tooverberg van vaar de heksen in den Walpurgis- vaar Goethe zijn Faust heen laat heeft flanken, die bestaan uit moeras welke sponsachtige grond, door boor den regen het aantal ;egf-n- P van I Topa, cht, veen. dagen bedraagt 158—170 per jaar en de ge middelde regenval 1700 mM.aan de west zijde het aanzijn geeft aan verschillende ri viertjes, die tusschen de donkere dennen wouden doorschieten en langs de helling voortsnellend o.a. Steinerne Renne waarbij schilderachtige watervallen gevormd worden. Voeg bij die wilde natuur nog het feit, dat de top van den Broeken heel vaak in nevel gehuld is, wat o.a. den grond vormt van de legende van prinses Ilse en dan kan voldoende geacht worden, dat deze natuur een aantrekkelijk doel is voor tochten der N.R.V., welke tegelijk gebruikt kunnen wor den om de deelnemers te bezorgen veran dering van sfeer en atmosfeer. Herhaalde malen wees spreker op deze verandering, welke plotseling optreedt. We denken bijv. aan de watervallen van de Steinerne Renne en het plotseling opklinken van het melodieuse ge klingel der belletjes aan de huiswaarts kee- rende koeien. Na deze populaire, interes sante inleiding, begon de heer Pieterse met zijn toehoorders te voeren naar Bruns- vnjk met haar schitterend oud paleis en haar oude houten gevels met prachtig houtsnij werk, haar gildehuis van de lakenwevers en haar Waag, om vervolgens de kaart van Mid den-Europa te projeefceeren, waarop de Harz met zijn belangrijke plaatsen „aan" den noordrand gewezen werden. En nu ging het verder door het gebergte heen langs Wer- ningerrode, Goslar met zijn historisch kei- zerpalast, waar prachtige muurschilderingen behouden zijn gebleven en waar een fontein op de door schitterende houten gevels om geven markt gelegenheid biedt volgens de legende om zijn ziel te verkoopen, naar Harzburg, de badplaats, moderne villastad in en tegen de bergen opgebouwd, vanwaar men boven op den berg de groote gedenkzuil ziet. In die bergen, wier toppen (Broeken en Blocksberg o.a.) in het nevelvormingsgebied liggen, stroomen, springen tal van riviertjes met tal van watervallen, die een eigen dal en een eigen weg naar boven hebben en waar van ons verschillende schitterende projecties, zoowel in den zomer als in den winter, op het doek werden geprojecteerd. Van het „lande lijke" Schierke werd de dorpsstraat met de koeien geprojecteerd en ten slotte bereikten we den Brockentop met zijn woeste rotsblok ken, welke ieder een eigen naam hebben en waar fantasie-beelden ons den Walpurgis- nacht voor oogen brachten, maar waar we ook naast het oude verblijf het moderne hotel met den uitzichttoren konden bewon deren. Dat zoo'n gebied rijk is aan legenden is niet te verwonderen en het tweetal, die van prinses Ilse en van die Ross-treppe bewezen, dat in die legendes de visie verwerkt is van het volk. Behalve tal van schitterende beel den van verspreide rotsuitsteeksels, welke overblijfselen zijn van een samenhangend gebergte, toonde spreker ons ook nog eenige druipsteenvormingen. Spreker eindigde met een opwekking aan de leden, welke dien tocht nog niet gemaakt hadden, daar, vlak bij de grens en van een vaak even groote schoon heid als Zwitserland ook eens heen te gaan. Een warm applaus en een woord van dank van den voorzitter viel den heer Pieters ten deel voor zijn interessante lezing. r M. Geelhoed f Heden is op ruim 70-jarigen leeftijd over leden de heer M. Geelhoed, die gedurende 12 jaren deel heeft uitgemaakt van den gemeen teraad. De heer Geelhoed werd bij de periodieke verkiezingen voor den gemeenteraad op 11 Juli 1899 in het vroeger© Ille district (het Eiland) gekozen als candidaat van de vrij zinnige kiesvereeniging „Algemeen Belang". Hij heeft tot Juli 1911 zitting gehad. Bij de periodieke verkiezingen in dat jaar werd zijn mandaat niet vernieuwd. Hij was toen candidaat voor de vrijzinnig-democraten voor het le district, doch bij de herstemming viel hij af tegen den candidaat van de rech terzijde. In den raad nam de heer Geelhoed des tijds ijverig deel aan de discussies. In verschillende vereenigingen heeft de heer Geelhoed bestuursfuncties bekleed. De gemeente-begrooting van Middelburg. Ter begeleiding van de begrooting voor 1931 richten Burg. en Weth. van Middelburg een schrijven tot den raad, waaruit blijkt, dat meer uitgaven geraamd worden op ver schillende posten tot een bedrag van 34800, minder ontvangsten 14800 en meer ont vangen 2400, alzoo meer in totaal ƒ47200, waar nog 3500 af gaat voor lagere raming van den post onvoorzien. Voorts kon in verband met de nieuwe re geling van de financieele verhouding tus schen het rijk en de gemeenten de belasting opbrengst ruim f 40.000 hooger worden ge raamd. Bij de definitieve vaststelling van de ontwerp-begrooting meenden Burg. en Weth., dat r. Divankelijk zóu kunnen worden volstaan Ruwe Handen I met de heffing van 58 opcenten op de ge meentefondsbelasting. Intusschen is op deze begrooting geen voldoende rekening gehou den met de dekking van een eventueel tekort van de exploitatie-rekening der Godshuizen, hetwelk, rekening houdende met de onlangs ter zake ingekomen bescheiden zeker op rond 47.000 kan worden gesteld, terwijl daarin evenmin posten zijn opgenomen voor even- tueele hoogere kosten van de brandweer na hare reorganisatie, en dekking van het ex ploitatie-tekort van het woningcomplex Ba- gijnhof van de Algemeene Woningbouwver- eeniging. In verband daarmede zal de post voor onvoorziene uitgaven, die is geraamd op 63741.51 naar de meening van Burg. en Weth. reeds dadelijk worden belast met rond 50.000, tengevolge waarvan daarop ten slotte dan slechts beschikbaar zou zijn f 13741.51. Dit achten zij beslist te laag en hebben zij daarin aanleiding gevonden het aantal opcenten op de hoofdsom van de ge meente-fondsbelasting in plaats van op 58 nader te ramen op 65, wat naar raming een meerdere inkomst zal geven van rond 10.000, waardoor de post onvoorzien in totaal zal bedragen rond 73.000. Ten slotte wenschen Burg. en Weth. naar aanleiding van het vorenstaande op te merken, dat naar hunne meening uit deze begrooting wel blijkt, dat de noodige zuinigheid betracht zal dienen te worden. Vereenïgïng voor Instrumentale Muziek te Middelburg. CU. van Isterdaeï. Zeer toevallig opende ook de „Middelburg sche Instrumentale" gisterenavond haar con cert in de Concert- en Gehoorzaal met het beroemde Kerstconcert van Corelli. We von den dit heuseh niet' erg integendeel, want deze buitengewoon mooie compositie is in haar vormtegenstrijdigheid van zoo'n diepe innigheid en volkomenheid, dat men er met zeer veel genoegen voor de tweede reis en c.q. meerdere malen naar luistert, ten einde de verhevene schoonheid van deze vredes- hymne steeds weer deelachtig te worden. Wat een concerto-grosso is, hebben we reeds enkele keeren verteld. We mogen dus rede lijkerwijze volstaan met de mededeeling, dat het „Tutti" een fraai klankgeheel wist te ontwikkelen, terwijl in het „Concertino", de solopiano-, -viool- en -violoncelpartijen wer den vervuld door mevr. W. van Doorn—van Lookeren Campagne en de heeren A. Loman, Edw. Batten en B. Vleugels. Dat de directeur, de heer Joh. H. Caro de kunst verstaat om zijn programma's belang rijk en aantrekkelijk samen te stellen, bleek wijders uit de Ouverture (Suite) in G moll van J. S. Bach, en de overige gespeelde com posities. We mogen hierbij wel spreken van een smeltend strijkersensemble, wat de „Aria" (adagio) tot een meditatie, een gods dienstige overpeinzing, deed geworden en de verschillende dansvormen, in afwisselend rhythme, tot volkomen klaarheid wist te brengen. In G. Jensen's „Landliche Sere nade" boeide vooral het „Andante" door z'n liefelijkheid, al sprak ook uit de overige deelen een landelijke avondstemming, die aan een verrukkelijke lente, aan lentelucht gewaarwordingen en, bij alle zoete zoetelijk heid, aan nieuw opbloeiend leven deed den ken. Nog vertolkte het strijkorkest een „Sara bande" en „Passepied" van Moszkowski met prijzenswaardige helderheid en levendig, pi kant rhythme, om te besluiten met een „Alt- Wiener-Reigen" van Oscar Strauss, zoodat we met gevoelens van reine Weensche „Herr- lichkeit" huis toe gingen. Solist was Ch. van Isterdaeï, die zijn ge voelig muzikaal cello-spel ten dienste stelde van een Suite met begeleiding van strijk orkest van F. Geminiani. Zijn meesterlijk spel beheerschte het instrument en uitte zich op vele wijzen. Zijn vrije, begeesterende voordracht kenmerkte de persoonlijkheid. En in lofwaardige samenwerking met het orkest, dat een compliment verdient voor de nauw keurige, welverzorgde, sonorische manier waarop het begeleidde en welke het kenmerk droeg van kundige voorbereiding, speelde de solist het werk, zooals men dat, van een be gaafd en bekwaam kunstenaar alc hij, ver wacht. Zijn programma bestond voorts uit eenige kleinere stukken met klavierbeleiding: „Elegie" en „Sicilienne" van Fauré benevens een „Rondo" van Dvorak, waarin Van Ister daeï zich eveneens onderscheidde. Cello en piano komen hierin wel organisch bij elkaar en zeer trof het zuiver tegen elkander af gewogen zijn der beide instrumenten. Me vrouw W. van Doorn—van Lookeren Cam pagne gaf met den cellist een si.menspel te genieten, wat niets te wenschen overliet en wat een klankgeheel van zeldzame warmte en fijnheid deed geboren worden. Een toegift werd dan ook uitgelokt. Koningstijger. Het eene hoort bij het andere t een prachtig kleed» dat volkomen natuurlijk past bij het mooie lenige lichaam. Hoe natuurlijker klee ding past» des te beter komt het schoone van een goedgebouwd man nenfiguur naar voren. De Kreymborg- Coupe methode is geheel en al ingesteld op zuiveren pasvorm naar het levend model, eerlijk van snit en fijn van afwerking. Kreymborg-Coupe past zich volkomen aan bij de slankheid van het eene en het forsche van een ander figuur en onder steunt daardoor van elke persoonlijkheid het ge heel eigene en aparte. Als XI nieuwe winter- kleeding noodig heeft, naar maat, of anders zóó voor het aantrekken ge reed, denkt er dan wel om: Kreymborg-coupel vlissingen middelburg walstraat lange delft Een talrijk auditorium gaf steeds spon tane bijvalbetuigingen, welke de solist, zeer innemend, deelde met zijn trouwe accompag- natrice, orkest en deszelfs kraningen leider, den heer Joh. H. Caro, die weer bewezen heeft een voortreffelijk musicus te zijn en die het animo en de praestaties van de, eveneens op de gebruikelijke wijze gehulde „Instru mentale" steeds hooger opvoert. O. Leening prvincie Zeeland. De 4 pet. leening ten laste der provincie Zeeland is dermate over teekend, dat op de inschrijvingen een gering percentage kan worden toegewezen. De kermis bljjft. De gemeenteraad de Colijnsplaat heeft met 4 tegen 3 stemmen verworpen een voorstel door 3 leden ingediend, om de kermis af te schaffen. Naamlooze vennootschappen. Met no. 225 der „Staatscourant" zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de naamlooze vennootschappen Gebroeders Verduijn Dropfabriek N.V. te Breskens en van de N.V. Machinale Breigoederenfabriek „Excelsior" (Mabex) te Ter Neuzen. Besmettelijke ziekten. In de week van 9 tot en met 15 November zyn in onze provincie voorgekomen 4 geval len van roodvonk en wel 1 in ieder der ge meenten Goes, Kruiningen, Oost- en West- Souburg en Westdorpe en 8 gevallen van diphtherie, waarvan 4 te Heinkenszand en 1 in ieder der gemeenten Grijpskerke, Rilland- Bath, Stoppeldijk en Vlissingen. Een aanvaring. Gisterenavond omstreeks halfzes had op de reede te Antwerpen voor de Rynkade een ernstige aanvaring plaats. De Engelsche vrachtboot „Continental", geladen met stee- nen en komend van Terhagen, kwam in aan varing met een kolenboot, de „Hebble", die uit zee kwam. De botsing was geweldig en de „Continental" zonk oogenblikkelijk. De ri- vierloods, die in een roeiboot ter plaatse was, kon drie man redden, nl. den bovenrivier- loods, den' kapitein en een lid der bemanning. De bovenloods werd ter verzorging naar het loodswezen vervoerd. Men vreest, dat zeven tot negen personen zyn verdronken. Het schip is midden in het vaarwater gezonken mast en schoorsteen steken nog boven het water uit. Men heeft boeien om het wrak gelegd. Aan het „Hbl. van Antwerpen" ontleenen wy nog de volgende bijzonderheden Het Engelsch stoombootje „Continental Freighters", kwam van Boom met een lading baksteen en voer den stroom af, bemand met een bovenloods, om den weg naar zee en ver der naar Engeland in te slaan. Vlak tegenover de aanlegplaats der Red Starbooten, namelijk voor afdak 28, gekomen, werden de noodige fluitsignalen gegeven, om het rondvaren van de bocht te verzekeren en bijzonderlijk omdat van tegenovergestelde richting juist de Engelsche stoomboot „Heb ble", de bekende Gooleboot, aankwam om zich naar hare aanlegplaats aan afdak 5 te begeven. Van dit schip werden eveneens signalen gegeven, waarmede wij ons niet te bekom meren hebben, de deskundigen zullen daar wel hun gevolgtrekkingen uit maken, doch hoe het nu gekomen is, tengevolge van welke oorzaak, is voor het oogenblik niet te heggen, doch toen beide schepen elkaar kruisten, trof de voorsteven van de „Hebble" het achter schip van de „Continental Freighters". Dit was nu op het zwakste gedeelte van! het schip, want daar was juist de machine kamer gelegen. De gemaakte bres moet nogal groot zijn geweest, want hoe de „Hebble" ook met zijne schroef vooruitsloeg, om zich in de gemaakte bres vast te klemmen, het gat aldus te stoppen en het schip naar den wal van den linkeroever te brengen, niets mocht baten. Het water moet in enkele stonden, de getuigen zeggen in één minuut, de machine kamer hebben gevuld en het kleine vaartuig tot zinken hebben gebracht. Van de opvarenden sloeg een hartver scheurende kreet, die, gelukkig werd gehoord door de motorboot van Kwik, een bekend bootsman van het Margueriedok, die met een Belgischen en een Hollandschen loods, alsook met den brigadier Severeyns van den tol- dienst en den tolbeambte Hernaert, daar juist in den omtrek vaarden. De eerste dien men opmerkte was de Belgi sche bovenloods Ackeleyn, doch deze had nog een paar stukken hout weten te grijpen, waardoor hij drijvend bleef, zoodanig dat hij de lieden van het motorbootje toeriep, eerst de andere drenkelingen te redden. Aldus slaagde men erin de drie personen .te redden. Het waren genoemde bovenloods, de kapitein en de 2e stuurman. Er werd nog eenigen tijd op de plaats van het gezonken schip rondgevaren, doch hoe men ook zocht, van de andere opvarenden; geen spoor, waarop de „Hebble" met zijn twee geredden voortstoomde naar zijn aan legplaats. Bij de ramp hebben het leven gelaten de le machinist, de 2e machinist, twee matro zen en een stoker. Het zijn allen personen van Engelsche nationaliteit. souburg. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 21 November 1931, des nam, 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer P. Marijs. 3. Installatie van den heer P. Marijs als raadslid. 4. Ingekomen stukken en mededeelingen. 5. Overname in onderhoud en beheer van den Ritthemschestraatweg. 6. Verzoek Centrale Vereeniging ter behar tiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken om toe te treden als lid. 7. Verzoek vereeniging Chr. Volksonderwijs (Marnixschool) om beschikbaarstelling gel den. 8. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbe stuur voor 1930. 9. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. 10. Bezwaarschriften schoolgeld. 11. Gemeentebegrooting 1931. Toelichting. Punt 5. Dezelfde" motieven welke golden voor overname van den weg bij de behande- ling van dit zelfde punt in de vergadering van 14 Juni 1929 gelden ook thans nog. Wel is sinsdien door de gemeente Ritthem het gedeelte in de kom van Souburg gelegen be straat, doch dit is in het geheel geen verbe tering geworden. Zooals ook te Ritthem be kend was, lag het in de bedoeling den weg in de kom 1 M. te verbreeden. Mocht het alsnog tot overname komen, dan is het geld, dat Ritthem betaald heeft voor de bestrating weggegooid, daar de weg niet verbreed kan worden zonder opnieuw geheel bestraat te worden. Het kleine aantal nieuwe klinkers dat in de straat is verwerkt is van geen goe de kwaliteit, zoodat de door Ritthem aange brachte verbetering van geen beteekenis is. Eovendien zijn de goten opgeruimd, waar door de straat er met de hooge zijkanten niet op zal verbeteren. Met verwijzing naar het rapport van den gemeente-opzichter kunnen Burg. en Weth. ondanks hetgeen Ritthem aan den weg heeft gedaan, hun voorstel van Juni 1929 niet wij zigen, dat luidt als volgt In verband met het van het gemeentebe stuur van Ritthem ingekomen verzoek om het onderhoud en beheer van den Ritthem- schen weg .voor rekening der gemeente Sou-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1