500 300 25 DINSDAG 18 NOVEMBER 1000 No. 272 68e Jaargang i 1930 TE VLISSINGEN Lire: firma f- VAK DE VELDE Ir., Ilfalstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen (EERSTE BLAD Stads- en Pro vincienicu ws BUITENLAND linnen op de boerdery Geïllustreerd door een deel uit de ge. ïee'k „Ons Genoegen» prachtband verkrijg^,' prijs van 1.20. Het boek •gd uit, en de inhoud zal n jaar of tien wel boeien iaën", door W. F. Arends' Oudenaarden. Een deei i bibliotheek „In de Va. elk deel is 1.75. Aan zorgen besteed en de voor meisjes van tien tot ek i€l >r Auto's» Fietsen oertuigen. November uur 18 4.32 19 4.31 nber 11.28 23.57 12.12 - ENDA vermakelijkheden, eringen, enz. er. Lezing Doopsgezto* ir. nber. Lezing Ned. Chr. lilitair Tehuis, 8 uur. ber. Uitvoering afdee* J „de Volksstem", Con- ir. >ELBURG. ensdag 19 November. j tie en concert, Vereen*" ;rumentale Muziek, Con* zaal, 8 uur. LISSINGSCHE COURANT LoNNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per3 maanden, (franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct 31! ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. I-RUBRIEK 18 November. 8.019.45 Gramo. -10.15 Morgenwijding Avro-kwintet. 12.01~2.Ou —2.30 Voor de vrouw. 3.uc 4.004.30 Gramofoonpia- je. 5.307.00 Concert, or. elsche les. 7.30—8.00 Ra- t. 8.019.15 Concert, om- 5 J. A. Koning „Als 't vangt". 9.4510.00 Ver- 0.00 Persberichten 10.15- t. 10.4511.30 Aansluiting \msterdam. 11.30—12.03 t.00—9.15 K.R.O. Gra- -12.00 Godsdienstig hall- Politieberichten. 12,15 1-452.00 Gramofoonpia- ouwenuurtje. 3.00—3.30 50 Gramofoonplaten. 6.30 ,ten. 6.45—1.15 N.C.R.V is bestaan een worsteling -7.45 Cursus electrotech. tieberichten. 8.00—10.15 de Groote kerk te Den ig viool, orgel, kerkkoor, chten. 1. 10.35 Morgenwijding. ,ang, alt, sopraan. 12.n0 stconcert. 1.20 Televisie. Uitzending vcor scholen. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 berichten. 6.55 Berichten. .20 en 7.45 Lezing. 8.05 ;zo-sopraan, piano. 8.20- ieuwsberichten. 9.35 Be- g. 10.00 „Au lapin qui :012.20 Dansmuziek, is", 1725 M. 12.502.20 10 en 9.05 Gramofoonpia- ioi". I. 6.20—7.50 en 9.45— ïofoonplaten. 12.25—1.50 5.50 Gramofoonplaten. M. 11.20—1.20 Orkest- Orkestconcert, pianiste, eert. 7.55—9.25 „Kobber- 3 bedrijven. 9.45—10.20 j 5.20 Dansmuziek. 6.50 j jeciaal concert. 5.45—6.20 Lezingen, laten. 9.5011.50 Berich- mofoonplaten. 12.15—1.25 Gramofoonplaten. 1.50- .50 Concert. 7.20 Lezin- allerlei, solisten, koor en n berichten. AARTLIJNEN 15 Nov. van Hamburg 15 Nov. Perim 14 Nov. Gibraltar te Batavia van Rott. r.) p. 15 Nov. Pantellaria p. 15 Nov. Perim 15 Nov. van Belawan van Batavia n. Rott. 14 Nov. Dungeness r.) 14 Nov. van Lorenzo van New-York n. Rott. j 14 Nov. van Tampico 15 Nov. van Marseille 15 Nov. Ouessant 14 Nov. van Gijon „e abonné's in 't bezit eener folis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Ingesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers' bit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 18 NOVEMBER. De koningin van Noorwegen met de mailboot aangekomen. J Met de mailboot „Prinses Juliana" zijn he- lonavond hier aangekomen de koningin van lioorwegen met gevolg. Met den mailtrein Ion 17.45, waarin een extra slaaprijtuig was leplaatst, werd de reis voortgezet. De havenfeesten 1931. Wegens te geringe deelname, is de buurt- lommissie „Goed Wonen", die voornemens tas ter gelegenheid van de feestelijke ope ning der nieuwe zeehaven ook enkele festivi teiten te organiseeren, dezer dagen ontbon- ïen, aldus lezen wij in „het Volk", Gemeentelijke Arbeidsbeurs. I Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids- jemiddeling alhier staan als werkzoekenden Ingeschreven 2 letterzetters, 12 grondwerkers, 1 loodgie- ;r, 4 opperlieden, 8 schilders, 1 steenzetter, J stucadoor, 4 timmerlieden, 1 verver, 4 ijzer- letonvlechters, 1 schoenmaker, 98 metaalbe werkers, 1 boekbinder, 1 koksleerling, 2 ma- [azijnbedienden, 2 winkelbedienden, 4 trans- irtaxbeiders, 8 kantoorbedienden (w.o. 2 Irouwelijke), 1 verpleegster, 1 dienstmeisje, 1 kerkvrouw, 1 buffetjuffrouw, 1 portier, 3 «srensgezellen en 68 losse arbeiders. [Totaal 231 ingeschrevenen, vorige week 127 personen. Alzoo een vermeerdering van I personen. Adresboek voor Vlissingen 1931. In het eind van het jaar zal bij de N.V. Jr h De Vey Mestdagh evenals vorige jaren pederom het adresboek voor Vlissingen ver- Om genoemde uitgave echter zoo ct mogelijk te doen zijn, wordt aan de van vereenigingen verzocht, de sa menstelling van hun besturen nauwkeurig te opgeven, aangzien anders de opgaven ran het vorig jaar opgenomen worden. Ver wordt verwezen naar achterstaande ad vertentie. Demonstratie met een brandspuit. Na de verschillende groote branden die jaar te Amsterdam, Leiden en Mid- hebben gewoed, is veel meer aan lacht geschonken aan; het vraagstuk der wandbluschmiddelen. In vele plaatsen bleek een reorganisatie meer dan noodig en ook hier ter stede zijn er nog verschillende wen den, die op vervulling wachten. Een moder- spuit op een auto-ciiassis mag feitelijk in ?een enkele gemeente van eenige beteekenis ®eer ontbreken. Het snel verplaatsen van '11 spuit is een eerste vereischte om spoedig den MDd tegen de vlamimen te kunnen aan binden. Daarnaast dient een spuit over een flinke capaciteit te k unnen beschikken. Gisterenmiddag hebben wij aan den Ko ningsweg een demonstratie bijgewoond van ee& motorspuit van de firma A. Bikkers z°on te Rotterdam,! geplaatst op een auto- chassis van de Ret^a, te Amsterdam. Geze demonstratie werd door den wethou- öer Van publieke perken, benevens den on- ^-commandant en meerdere leden van de Uijwiiuge brandweer bijgewoond. Nadat de slang/en waren aangekoppeld, wat in enkele minuten gebeurd was, werd met mondstukken vp,n verschillende afmetingen Gespoten, 32, 28 en 25 mM. De proeven Ragden in elli opzicht. De spuit kan 1600 per minuut oppompen en met een ge- kracht wordt de waterstraal op de gericht. Zelfs de hoogste gebou wen kunnen met deze spuit bereikt worden, T'ant het water wordt 40 meter omhoog Bespoten. De motor, die in deze moderne spuit is geplaatst, kan 67 P.K. ontwikke- fen, zoodat nien wel kan nagaan met welk enorme la-acht het water uit de slan- komt. De spuit is ingericht voor het aan spelen van <èen, twee, drie of vier slangen. Ook met vier slangen kwamen nog enorme a's water uit de slangen en de stralen nog 'een aanzienlijke hoogte. demonstratie heeft bewezen, dat voor I betrekkelijk gering bedrag de spuit ongeveer, 6000 een brandweer over e"[n spuit kari beschikken, die aan zeer hooge I t!schen voldoet. I ïicrir(a Bikkers Zoon te Rotterdam heeft haar bekenden goeden naam met de demonstratie van gisterenmiddag in elk op zicht schitterend gehandhaafd. De herbouw van het Grand Hotel te Middelburg. Hedenmorgen heeft de directie van het Grand Hotel Verseput te Middelburg zich tot het college van Burg. en Weth. aldaar ge wend met de mondelinge vraag of er bezwaar bestaat tegen het inrichten van een raads- kelder, geheel afgescheiden van het hotel, in de kelders daarvan en van die van den voor- maligen Franschen bazaar. Met groote belangstelling nam het ge meentebestuur kennis van deze plannen, als mede van het feit, dat het Grand Hotel zal komen onder leiding van den heer H. de Graaf uit Baarn, die eigenaar is^ van het paviljoen in het Vondelpark te Amsterdam, van huize „Zomerdijk" te Bussum, van het hotel „Hof van Holland" te Hilversum en van het badhuis te Baarn. Niet minder van belang is het zeker, dat de architectuur voor den herbouw is toever trouwd aan het architecten-bureau Cuypers te Amsterdam, in samenwerking met den ar chitect, den heer Luthermann te 's-Graven- hage. Het ligt in de bedoeling, nadat nog enkele voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, ten spoedigste met den bouw van een eerste klasse hotel aan te vangen. Een onjuist gerucht. Het bericht dat de heer Van Hese te Goes, aan de gevolgen van een aanrijding van zijn auto op den onbewaakten overweg van den spoorweg GoesWemeldinge zou zijn overle den, is onjuist. Een jubileum. De heer J. A. van Rompu, te Ter Neuzen, lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzit ter der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, vierde gisteren zijn 75en verjaardag. De jubilaris, die reeds meer dan dertig jaren zitting heeft in het college van Ged. Staten ontving vele, zoowel mondelinge als schriftelijke blijken van belangstelling. Deputaties van Ged. Staten, van het ge meentebestuur en van de Kamer van Koop handel kwamen hem gelukwenschen. breskens. Mevrouw Van den Broecke uit Aardenburg hield gisteren in het gebouw Sumajo alhier een lezing over1. Wat bebeekent het boek voor den mensch 2. Nieuwe Nederlandsche Romankust. Korte historische inleiding-be spreking van de allernieuwste boeken o.a. het jcngst-verschenen werk van Ina Boudier— Bakker„De klop op de deur". 3. Onze dich ters. De opkomst was matig. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Daarle door ds. E. van Asch te Arne- muiden. Christ. Geref. Kerk. Op het tweetal te Aal ten komt voor ds. J. B. G. Croes te Gouda, vroeger te Vlissingen. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Gouda door ds. M. Hofman te Krabbendijke. Gedachtenisrede ds. d. Ringnalda. In de geheel gevulde Oosterkerk heeft ds. D. Ringnalda Geref. predikant te Den Haag- Oost Zondagmorgen een gedachtenisrede ge houden ter gelegenheid van het feit dat hij vóór 25 jaar zijn intrede deed bij de onge deelde Geref. kerk van 's-Gravenhage. De jubileerende prediker had als stof der overdenking voor deze ure gekozen 1 Petrus 3 24 en 25. N de predicatie zong de gemeente den ju bilaris staande de zegenbede toe uit Ps. 134, waarvoor deze met een enkel woord zijn dank betuigde, er een woord van erkentelijkheid aan toevoegend voor de menigvuldige bewij zen van hartelijke belangstelling, die hem in deze dagen geworden zijn. Legaten. Mevrouw M. van Baak-Richard, overleden te Zeist den 4en Juli, heeft o.a. de volgende legaten besprokenEvangelische Broederge meente te Zeist 2500, Nederlandsche Zen- dingsvereeniging 2500, generale kas der Herv. kerk 2000, Heldringgestichten te Zetten f 2000, Nederlandsche Jongelingsver bond 500 Nederl. Bijbelgenootschap 500, Zonen Evang. arbeiders in Overzeesche be zittingen f 200, dochters idem 200, Vereeni ging Chr. belangen te Zeist 1000, Java-co- mité 500 Evangelisatie in België (Silo) ICOO, Herv. Diaconessenhuis te Rotterdam 5000. Voorts kapitalen, belast met lijfrente aan Weesinrichting te Neerbosch, Martha- stichting, Vereeniging Chr. verzorging krank zinnigen, Vereeniging Chr. inrichting voor zwakzinnigen, Diaconie Herv. Gem. te Zeist, Salatiga-zending en Herv. Gem. te Zeist (voor fonds predikantsweduwen). De onderwijzerssalarissn. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap heeft in zijn ver gadering van Zaterdag 15 dezer telegrammen verzonden aan mnister-president jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, aan den voorzitter der Tweede Kamer en aan de voorzitters der verschillende Kamerfracties, waarin het hoofdbestuur verklaart, met groote teleurstel ling te hebben vernomen, dat de minister raad afwijzend staat tegenover verbetering der onderwijzerssalarissen en ten sterkste er op aandringt, dat met alle middelen een on middellijke afdoende verbetering van boven genoemde salarissen wordt bevorderd. MARINE EN LEGER De luitenants ter zee 3e klasse G. Kruijs en J. van Haga en de officier van den marine stoomvaartdienst 2e klasse G. Smits, die aan gewezen zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen 18 dezer per particuliere gelegenheid hun bestemming volgen. De luitenant ter zee 3e klasse der Kon. marine-reserve A. P. H. de Vroom wordt 1 December geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Medusa". De officieren van den marinestoomvaart- dienst 2e klasse J- Lugtenburg en B. W. Vin- ke zijn overgeplaatst van het vliegkamp De Mok op Texel naar het vliegkamp de Kooy bij Den Helder. Bij Kon. besluit van 13 November is aan den tweede luitenant der mariniers W. A. van Heuven, niet ingang 'van 1 Januari 1930, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. de regeeringsverklaring van het kabinet—jaspar. Het kabinet—Jaspar kwam gisterenmiddag voor de eerste maal sedert het einde van de crisis bijeen en hield zich langdurig bezig met het wikken en wegen der termen van de korte verklaring, welke Dinsdag namens de regeering door minister-president Jaspar in de Kamer zal worden afgelegd. Officieel is omtrent deze verklaring niets anders mede gedeeld dan dat zij door alle ministers is goed gekeurd. Gisterenavond was echter in offi- cieuse kringen bekend, dat de regeering aan de Kamer zal verklaren, haar programma niet te hebben gewijzigd en verder bereid te zijn, indien de meerderheid der Kamerleden het wenscht, zich onmiddellijk over haar al- gemeene binnenlandsche politiek te laten interpelleeren. Een dergelijk debat zou niet aleen zeer vinnig, maar ook gevaarlijk voor de regeering kunnen worden, daar verschei dene anti-Vlaamsche liberalen vast besloten blijken te zijn zich van de meerderheid af te scheiden, indien de verklaring van Jaspar, voor wat betreft het verbod van doceeren aan de Ecole des Hautes Etudes, hen niet bevredigt. een kabinetscrisis in oostenrijk. De „Wiener Sonn- und Montagszeitung" zegt, uit parlementaire kringen, waar de laat ste dagen de mogelijkheid van de vorming eener coalitie-regeering van de christelijk- socialen en het Schoberblok druk besproken wordt, de besliste mededeeling te hebben ontvangen, dat het kabinet-Vaugoin in den loop van deze week ontslag zal nemen. De regeering zou met den loopenden gang van zaken balast blijven, tot de onderhande lingen, welke de christelij k-socialen van plan zijn met dr. Schober te beginnen, geëindigd zijn en een nieuwe regeering gevormd wordt. Het kabinet Vaugoin zal niet voor het par lement treden, zegt het blad en Starhem berg zal geen deel uit maken van de nieuwe regeering. Daarentegen zouden de christelijk socialen er waarde aan hechten, dat Vaugoin minister van oorlog zou blijvenmen gelooft niet, dat- de onderhandelingen met het Schober-blok hierop zullen stranden. Wat het Heimwehr-blok betreft, dit zal zich niet bij de regeeringsmeerderheid aan sluiten, doch een afwachtende houding aan nemen. verkiezingen in baden en mecklenburg. De Zondag in Baden en Mecklenburg ge houden verkiezingen voor de gemeenteraden zijn vrijwel overal geëindigd met een groote overwinning voor de nationaal-socialisten. Deze hebben intusschen ook niet bereikt wat ze eigenlijk wilden ze zijn er niet in ge slaagd de zoogenaamde Marxistische partijen te verminderen, maar hebben veeleer hun winst te danken aan den achteruitgang van de Duitsch-nationalen en de middenpartijen. Ir. Baden hebben de. nationaal-socialisten niet meer eenzelfde aantal stemmen behaald als bij de verkiezingen voor den Rijksdag, maar het zou verkeerd zijn hieruit een be paalde conclusie te trekken, aangezien hier ten gevolge van de geringere belangstelling der kiezers ook alle andere partijen het aan tal hunner stemmen zagen dalen. In Mecklenburg, waar de opkomst der kie zers in het algemeen zeer sterk was, hebben de nationaal-socialisten hier en daar hun positie kunnen verbeteren. Wat de overige partijen aangaat zoo is het voornamelijk het Centrum dat zijn oude positie heeft weten te handhaven, de sociaal-democraten komen eenigszins gehavend uit den strijd', ze hebben zes hunner mandaten aan de communisten moeten afstaan, de Duitsch-nationalen hebben overal ernstige verliezen geleden en wat de Duitsche volkspartij betreft, het ont bindingsproces bij deze partij schrijdt in een versneld tempo voorwaarts. de verkiezingen in polen. De verkiezingen in Polen hebben een groo te overwinning opgeleverd voor het regee- ringsbloc, dat 248 van de 444 zetels heeft verkregen. In talrijke kieskringen van het Oosten in uitsluitend Oekrainische en Wit-Russische taalgebieden vielen alle zetels aan het regee- ringsblok ten deeL De nationaal-democraten zijn vooruitgegaan en ook het oppositie-blok van centro-links heeft zich zeer goed gehou den, wanneer men rekening houdt met de cngeldig-verklaringen van 11 waardevolle lijsten en de gevangenneming der leiders en agitatoren. Den zwaarsten druk hadden de nationale minderheden te verduren, die dan ook de grootste verliezen boekten. De Duitschers verloren alle mandaten in congres-Polen en Pommerellen, in Opper - Silezië verloren ze er drie, in de provincie Posen twee en in Oost-Gallicië één. De Duit sche vertegenwoordiging is dus van 19 op 5 teruggeloopen. Ongeveer hetzelfde lot was der Oekrainische en Wit-Russische verte genwoordiging beschoren. Het Pilsoedski-blok heeft wèl de absolute, maar niet de voor een grondwetsherziening vereischte tweederde meerderheid behaal;'. Wat hiervan het gevolg zal zijn, kan op het oogenblik nog niet gezegd wórden. de ontwapening ter zee. De voorbereidende ontwapeningsconferen tie te Genève heeft bij de beraadslagingen over de ontwapening te land het Fransche voorstel aangenomen, waardoor de mogelijk heid wordt gegeven om de beperking van de militaire uitgaven neg eens door een com missie van militaire deskundigen te laten bestudeeren. Aangezien het voorstel tot ver mindering van de bestaande bewapening dezer dagen verworpen is, bleef als voorstel voor de definitieve ontwapeningsconferentie voor de zgn. indirecte methode slechts de ver mindering der militaire uitgaven over. Graaf Bernstorff wees er op dat het Fransche voor stel om de vermindering der militaire uitga ven nogmaals te b--tudeeren geen aanleiding tot een nieuwe vertraging van de definitieve conferentie mag geven. Daarom moet thans reeds worden vastgesteld, dat het rapport der deskundigen niet aan de voorloopige, doch aan de definitieve ontwapeningsconferentie moet worden voorgelegd. De voorbereidende ontwapeningsconferentie moet met de tegen woordige zitting eindigen. Het desbetreffende voorstel van Bernstorff werd aangenomen. Daarop begonnen de beraadslagingen over de ontwapening ter zee. De vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije legden de on langs tusschen beide landen gesloten vloot - overeenkomst over, waarbij de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken opmerkte, dat dit een gunstig voorteeken voor het werk der ontwapening was. De vertegenwoordiger van Griekenland noemde de overeenkomst een bewijs van het tot overeenstemming ge raken van twee volken, die elkaar eeuwen lang hebben bestreden. De voorzitter, jhr. Loudon, sloot zich hierbij aan en verklaarde, dat de overeenkomst een belangrijk voorbeeld voor de verdere beraadslagingen is. de eerste troonrede van koning carol. Koning Carol heeft Zaterdag in gezelschap van kroonprins Michael en in tegenwoordig heid van alle partijen, ook van die der oppo sitie, het Roemeensche parlement met de troonrede geopend. Bij de bespreking der be trekking tot de andere staten, legde de ko ning den nadruk op het bondgenootschap met Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Het verdere gedeelte van de troonrede liep vrij wel geheel over economische kwesties. Roe menië is voornemens het zijne tot de samen werking van.de acht landbouwstaten van Midden- en Oost-Europa bij te dragen. Voor men echter resultaten kan verwachten van internationale maatregelen, moet Roemenië zelf het zijne doen om zijn economische po sitie te verbeteren. De staatshuishouding en het particuliere bedrijfsleven moeten op hoo- ger peil gebracht worden de staatsuitgaven moeten met de werkelijke inkomsten in over eenstemming worden gebracht en de begroo ting in verband hiermede belangrijk worden verlaagd. Voorts zal de regeering een aantal wetsontwerpen tot algemeene bezuiniging in dienen. De koning bepleitte voorts bestuurshervor- mingen en waarborgen voor de bescherming der minderheden. een bijzonder gedenkteeken te brussel. Zondag is op het Suriet-de-Chokierplein te Brussel een gedenkteeken opgericht „ter glo rificatie" der Brabangonne, het Belgische volkslied. Het monument, dat het werk van den Brusselschen beeldhouwer Charles Sa muel is, stelt een vrouw met een ontplooide* vlag voor. Op het voetstuk zijn vier vers regels uit het lied gebeiteld. De inwijding, die in tegenwoordigheid van den kroonprins geschiedde, werd geopend met het spelen van de Brabangonne door de kapel der grenadiers. Daarna volgden eenige redevoeringen, o.a. van minister-president Jaspar, en een „Ode aan de Brabangonne", voorgedragen door Mme. Delvair van de Co- médie Frangaise. De versregels op het voetstuk zijn uitslui- aend in het Fransch, zeer tot misnoegen der Vlamingen. Alleen de woorden „Opgericht bij openbare inschrijving", aan den achter kant, zijn zoowel in het Fransch als het Vlaamsch. het huwelijk van aartshertog albreciit. Te Boedapest wordt het sensationeele ge rucht verbreid, dat aartshertog Albrecht voornemens is zijn pas op zoo'n romantische wijze gesloten huwelijk met de gewezen echtgenoote van den Hongaarschen gezant in Den Haag, mevrouw Irene Lelbach Rudnay, weer te laten ontbinden. Zooals bekend is het huwelijk door de ouders van den aartshertog afgekeurd en. ook niet erkend. Aartshertog Albrecht, die in verband met zijn huwelijk afstand deed van zijn pretenties op den Hon gaarschen troon en Otto den eed van trouw had afgelegd, hoopte voor de goedkeuring op ex-keizerin Zita als plaatsvervangend hoofd van de familie Habsburg te mogen rekenen. Blijkens een dezer dagen ontvangen brief neemt Zita echter hetzelfde standpunt als Albrecht's ouders in. Anderzijds weigerde ook het Vaticaan het huwelijk van mevrouw Rudnay, die zich om met den aartshertog te kunnen trouwen van haar vroegeren echtge noot liet scheiden, goed te keuren. Daarom zou aartshertog Albrecht besloten hebben den strijd met zijn familie op te geven en zich te laten scheiden. een gematigde rede van hitler. Voor ongeveer 6000 toehoorders heeft Adolf Hitler te Bielefeld een gematigde rede ge houden, waarin hij een overzicht gaf van den politieken toestand van Duitschland. Volgens hem was de politieke machteloosheid de oor zaak van den economischen nood, en deze machteloosheid was het gevolg van de tegen stelling van nationalisme en socialisme. Het kwam er op aan deze tegenstelling te over winnen. De samenwerking tusschen beide kampen kan slechts bevorderd worden van een geheel neutraal standpunt, en daartoe is aangewezen de oud-strijder, die zijn leven heeft gewaagd voor het geheele volk. Wij zijn n?et van plan, besloot Hitier, de wereld in vuur en vlam te zetten. Als oud-strijders hebben wij de Hurah-politiek ter dege afge leerd, omdat wij weten wat een oorlog is, willen wij hem niet. de knoet btj de russische spoorwegen. Om de ontreddering van het transport wezen tegen te gaan het transportwezen in Rusland verkeert in een buitengewoon slechten staat tengevolge van het steeds stij gende aantal ongelukken, botsingen enz., heeft de Sovjet-regeering een bijzondere dis-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1