500 300 25 DONDERDAG 13 NOVEMBER iERSTE BLAD IVO. 26® -1930' m: li» F. HH DE ÏELOE Ir., llilsM 58-ÜO. (lissinien. Ttlil. 10. Poslnktititg 00201 Verschijnt dagelijks, nitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BUITENLAND 68e Jaargang USSINGSCHE COURANT ONNEMENTSPRIjSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2,20 per 3 maanden, jnco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere rege! meer 15 ct. jabonné's in 't bezit eener L zijn GRATIS verze gd''tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Ingesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers*1 t nummer bestaat uit 2 bladen iatls-cn Provincienieuws VLISSINGEN, 13 NOVEMBER. De havenfeesten. Gisterenavond werd in het Diligentiage.. .7 Nieuwstraat een vergadering gehouden de bewoners van het Groenewoud, Vier- jdenplein en Lepelstraat tot het oprich- feener buurtvereeniging voor versiering Jens de havenfeesten. Set bestuur werd samengesteld uit de ti A. M. de Bont, eere-voorzitter W. de le voorzitter G. J. Bylaard, 2e voor- igrj. J. van de Sande Jr., le secretaris J, Meulmeester, 2e secretaris H. J. Brink- le penningmeester mevr. Bouwman, penningmeesteresse de heeren A. C. J. it A. J. Hek en C. Klootwijk, commissa- fcn, Gisterenavond werd in het gemeente Vei- ïsgebouw een vergadering gehouden van loners der Hobeinstraat, Kasteelstraat tot leldestraat, Clijverstaat, Bouwen Ewout- |at tot het oprichten eener buurtvereeni- Het bestuur werd samengesteld uit de •en: Back, le voorzitter Chr. J. Steketee, 2e rzitterJ. Kommers, le secretaris C. M, isen, 2e secretarisJ. F. Nobels, le pen- pneesterJ. Suurmand, 2e penningmees- D. Holtkamp, algemeen adjunctT. tdbloed, J. H. Harinck, H. L. van der Hoe- Ivan den Heuvel, M. Izebout, I. de Lange. [Louis, M'. Meerman, commissarissen. Frits Bouwmeester-Ensemble. „De Oude Vriendschap". felsteren is bovengenoemd gezelschap op- freden voor de leden van het departement l van het Nut. Eerst werd voor het tlicht gebracht het één-actertje van Felix [ten, getiteld „De ernst des levens", waarin [enover elkaar worden geplaatst een jon- j niets liever doet dan zijn leven in» [olijkheid, in lediggang te verslijten, wat pt tot zedelijken en daardoor ook licha- llijken ondergang en zijn zwager, die zich i „koffie en worst" heeft opgewerkt tot aan een hoogestehool. De waardeering per twee familieleden onderling, van den ken jonkheer en den zich Skrachtmensch [lenden dokter, is niet al te hoog te taxee- als dan de „vijand" der adellijke fa ille, zooals de jonker zijn zwager noemt, Kt voorspeld, dat hem nog slechts een 6- I maanden levens rest, en hem zijn verboe- leven voor de voeten werpt, wordt de ielman" nijdig en onderwerpt den lector n een „proef" op „bereid zijn tot sterven", experiment eindigt met de bezwijming i den krachtmensch. Deze inhoud, waar in de proef niet voldoende „gang" zit, veel te veel geredeneerd wordt, wat tot heeft, dat de scène te gerekt wordt, W prachtig gespeeld door de acteurs Jan n Dommelen als de dokter en Frits Bouw- als de jonker. Vooral de eerste heeft s een krachtig staaltje gegeven van den -If-made-man", van wien we niet goed nijpen, dat hij de bedreiging met de re- toer niet „mannelijker" doorstaat. Bet tweede stuk van den avond heeft zoo gelijk nog minder inhoud, maar geeft pitegen gelegenheid tot het geven van sterk spel, ook al weer van Jan van tomelen. Het is de geschiedenis van een verlaten door haar echtgenoot, wie na •t vertrek van haar man een dochtertje ge- i wordt. Zij heeft twee aanbidders, Ha- 1 Baxter, schitterend gespeeld door Jan 1 Ommelen, die in dit stuk het laatste °rd heeft, als hij bij 't zakken van het den uitroep lanceert„Ik heb in de yclepedea Britannica een schitterend ar- C®1 ontdekt over den lof van den waanzin", 'schitterend gedemonstreerd wordt door houding der twee paartjes dame Belinda e haar teruggekeerden echtgenoot en de kr Delia met den dichterlijken minnaar goeder Willy Devenish. 1 hebben ons kostelijk geamuseerd met 5 April-grap in drie bedrijven door A. Av hi de vertaling en bewerking van jwarius, waarin de titelrol Belinda ver eerd door de actrice Sophie Stein, die r ZWape rol prachtig heeft gespeeld. Haar Jf&a zeer natuurlijk, hoewel de deelen, n ze zich niet mag laten gaan in het «u van voorkeur voor één der „aanbid- al te makkelijk zijn en licht aan- zouden kunnen geven tot overdrij- hi die tooneelen zelve heeft zij een sterken tegenspeler gevonden in den reeds meermalen genoemden Jan van Dommelen, welke in de figuur van den drogen, ietwat droog-komiek vooral door zijn mimiek aandoenden statisticus goed ingeleefd was. Een waardig pendant van dezen dorren „minnaar" vormde de dichterlijk* aangelegde Willy Devenish, welke zijn artistiekerigheid flodderende haren o.a. willig offert op het altaar der genegenheid voor de dochter van Belinda. Adolf Rijkens heeft ons goed spel gegeven als die „amant", welke dadelijk in vlam is geraakt voor Delia. Deze laatste werd weergegeven door Dolly Bouwmeester, welke haar jeugdrol goed speelde, die zich zeer goed had ingeleefd in de rol van mo derne bakvisch, die, pas van kostschool terug keerend, toont in woord en gebaar te weten wat er al zoo in de wereld gebeurt. We den ken daarbij bijv. aan het aardige tooneeltje in het eerste bedrijf. Als derde mannelijke rol liOemen we die van John Tremayne, den vertrokken echtgenoot, die natuurlijk dade lijk zijn vrouw heeft herkend en die, bij de mededeeling, dat Delia zijn dochter is, ver wonderd vraagt of ze hem dat niet had kunnen zeggen voor zijn vertrek. En het kostelijke antwoord, dat Frits Bouwmeester, die deze rol sober maar keurig speelde, kreeg was„Je was vertrokken vóór ik het wist, maar bovendien zijn dit toch dingen, die men niet uit de ramen de straat op roept." Het stuk wemelde van dergelijke schijnbaar dro ge, maar in-komische opmerkingen, die het vrij talrijke publiek af en toe deed schate ren. Tenslotte mogen wij nog noemen Willy Gerstel, die de rol vervulde van den knecht, welke zooveel weet van de menschen, die „altijd" hier in huis komen. De zeer goed gespeelde rollen in beide stukken in het voorstukje vermelden we nog even die van Sophie Stein als echtge- noote van den dokter hebben aan de leden van het departement Vlissingen een heel ge noeglijken avond bezorgd. De Bazaar. Het bezoek dat den in de oude Geref. kerk gehouden bazaar ten deel valt, is zeer groot. Niet alleen Dinsdagavond, doch ook gisteren avond bewoog zich een groote menigte be langstellenden langs de verschillende stands en heerschte er een gezellige drukte. De be langstelling betoont zich niet alleen in het bezichtigen van het vele tentoongestelde, doch er worden ook goede zaken gedaan, iets waarom het toch eigenlijk te doen is. Reeds nu kunnen wij constateeren dat de bazaar in financieel opzicht een succes belooft te wor den. De verschillende attracties en vooral de sjoelbakken hadden voortdurend een „belege ring" te doorstaan en ook het „Spookhuis" mocht zich steeds in groote belangstelling verheugen. Heden- en morgenavond is de bazaar nog geopend, terwijl op den laatsten avond de verschillende nog niet verkochte artikelen bij „afslag" zooveel mogelijk zullen worden verkocht. Schoorsteenbranden. Gisteren is een schoorsteenbrand ontstaan in het perceel Noordstraat 81. Bij onderzoek bleken een 10-tal kraaiennesten zich in den schoorsteen te bevinden, welke in brand wa ren geraakt. Hedenmorgen is een schoorsteenbrand uit gebroken in perceel 14 Verlengde Glacis- straat. Beide branden werden door de politie ge- bluscht. Ttamstoring. Gisterenavond is van ongeveer half zes tot kwart over zeven het tramverkeer over de Keersluisbrug geheel gestremd geweest, door dat een spoorwagen van de Kon. Maatsch. „de Schelde" op het eind van de brug aan de zijde van den Prins Hendrikweg was ont spoord. Hierdoor ontstond ook vertraging in den dienst van' de Walchersche tram. De passagiers van de stadstram moesten ter plaatse overstappen, zoodat deze dienst kon onderhouden blijven. Scheepvaartberichten. Heden is aangekomen de Lettische vier- een lading hout voor Middelburg, mastschoener „Eurasia" van Paramaribo met Een loods burgemeester, In de „East Anglian Daily Times" te Ips wich van 11 November komt een artikel voor onder het opschrift „Een loods burge meester". Deze eervolle benoeming is te beurt ge vallen aan den heer R. R. Ward, loods te Harwich, die tot burgemeester van deze En- gelsche havenplaats is benoemd. De heer Ward is een bekende loods van de maat schappij „Zeeland" en komt meermalen over als loods op de mailbooten van de „Zeeland", Hij zal naast zijn ambt als burgemeester ook als loods in functie blijven. Hij was lid van den gemeenteraad te .Har wich en zijn candidatuur werd warm aanbe volen door kapitein A. R. H. Peake, die ver zekerde als de heer Ward tot burgemeester werd benoemd, hij het ambt zeer hoog zal houden en hij een krachtigen steun zal vin den in mevrouw Ward. Verschillende andere andere sprekers voer den het woord, die verklaarden dat de heer Ward een zeer ondernemend zakenman is en namens den gemeenteraad verklaarde de heer George Washington, dat de nieuwe bur gemeester op de volle medewerking van alle leden kan rekenen. Nadat de nieuw burgemeester zijn ambts- costuum had aangetrokken werd hij bij te rugkeer in de raadzaal met luid applaus be groet en bracht hij hartelijk dank voor de hem te beurt gevallen eervolle onderschei ding. Uit de verschillende toespraken is overtui gend gebleken, dat de heer Ward zich in de algemeene achting mag verheugen. Hij bracht een bijzonder woord van dank aan de loodsen, die het hem mogelijk hebben gemaakt, gedurende de laatste 3 jaren het lidmaatschap van den raad te kunnen ver vullen. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 November zijn in onze provincie voorgekomen 3 geval len van febris typhoïdea, waarvan 1 te Krut- ningen en te Wemeldinge (afkomstig van de binnenvaart) en 1 te St. Laurens (in een ge zin waar deze ziekte reeds voorkwam) 4 ge vallen van roodvonk, waarvan 3 té Vlissin gen en 1 te St. Maartensdijk en 5 gevallen van dyphtheritus, waarvan 2 te Heinkens- zand en 1 in ieder der gemeenten Meliskerke, Sluis en Vlissingen. Zceuwsch-Vlaanderen de radio. De afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaande - ren van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft de volgende motie aangenomen overwegende, dat in het tegenwoordige tijdsgewricht de radio als middel ter ver spreiding van cultureele waarden steeds be langrijker wordt, in het bijzonder voor afge legen streken als Zeeuwsch-Vlaanderen van meening, dat voor de éénheid van ons volk een algemeene nationale omroep, ook uit cultureel oogpunt, de aangewezen organisa tie zou zijn betreurende, dat door de tegenwoordige re geling Zeeuwsch-Vlaanderen in cultureel op zicht nog meer van overig Nederland wordt afgescheiden, doordat tal van luisteraars ge dwongen worden af te stemmen op buiten- landsche stations protesteert ten krachtigste tegen de tegen woordige zendtijdregeling, welke zij een aan randing acht op onze nationale eenheid en nationale cultuur verzoekt der regeering, maatregelen te treffen, opdat zoo spoedig mogelijk verbete ring kome, zoodanig dat gedurende een heele week alleen die omroep zal uitzenden op de beste golflengte, welke een werkelijk natio naal program brengt besluit met algemeene stemmen deze motie ter kennis te brengen van den ministerraad, de beide Kamers der Staten-Generaal, de pers en het bestuur van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond. RECHTSZAKEN Poging tot moord op zyn vrouw. Een 38-jarige vlasbewerker, afkomstig uit Gent, thans gedetineerd, had in den laatsten tfjd telkens ongenoegen met zijn vrouw. Vol gens de echtgenoote had hij in de omstreken van Gent al eens een poging gedaan om haar te wurgen. Zij was dus naar haar ouders in Maastricht gegaan. De man had alle moeite gedaan om haar weer bij zich terrg te krijgen en volgens zijn bewering hadden de schoon ouders altijd in zijn huwelijk gestookt. Ge tuigen verklaarden, dat hij eens een revolver had laten zien en gezegd had „Als één kogel niet genoeg is, krijgt zij ze allemaal". Op 24 Augustus had hij zich achter de woning der schoonouders verborgen en toen op de vrouw geschoten, doch de kogel trof geen doel. Het O.M. acht het ten laste gelegde bewe zen. Ter zake van poging tot moord op zijn echtgenoote eischte spreker vier jaren ge vangenisstraf. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 3e klasse L. van Hen gel wordt den 17en dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Douwe Aukes". De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse G. den Hertog, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 18 de zer met de „Prins der Nederlanden," uit Am sterdam daarheen vertrekken. De officier van administratie 2e klasse der zeemacht J. C. Beugelink, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is met de „P. C. Hooft" vandaar vertrokken en wordt 21 dezer te Genua verwacht. De kapitein-luitenants ter zee W. J. D. Posthumus en P. Eikenboom, die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen 13 dezer per particuliere gelegenheid daarheen vertrekken. De officier van den marinestoomvaardienst le klasse H. van der Brugge keert van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië met de „Patria" naar Nederland terug en wordt in de volgende week hier te lande verwacht. De hoofdofficier van administratie le klas se J. Dolk, wordt 2' dezer eervol ontheven van de betrekking van intendant der zee macht in de stelling van Den Helder en ter beschikking gesteld. De officier van administratie le klasse W. H. Heeris wordt met dien datum belast met de waarneming van genoemde betrekking. De officier van administratie J. Nottrot wordt den 15en dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met den administratieven dienst van dezen bodem. DE RONDE TAFELCONFERENTIE. De ronde-tafelconferentie, die gisteren te Londen werd geopend, wordt bijgewoond door negentig gedelegeerden, waarvan 17 die Engeland vertegenwoordigen, 16 de zelfbe- aturende Indische staten en 57 uit Britsch- Indië. De koning heeft in de koninklijke galerij van het Hoogerhuis de openingsrede uitge sproken. Hij zeide het volgendeHet geeft my groote voldoening, in de hoofdstad van mijn rijk de vertegenwoordigers van vorsten, hoofden en volk van Indië te verwelkomen en hun conferentie in te wijden met mijn ministers en met de vertegenwoordigers der andere partijen, die het parlement vormen, binnen welks muren wij meer dan eens zijn saamgekomen. De souverein heeft op Indi- schen bodem historische bijeenkomsten sa mengeroepen, doch nooit voordien zijn Brit- sche en Indische staatslieden en de regeer ders der Indische staten met ons tezamen gekomen zooals gij thans op één plaats en om één tafel tezamenkomt tot het bespreken van het toekomstig regeeringsstelsel voor Indië en het zoeken van overeenstemming als leidraad voor mijn parlement wat aan gaat de grondslagen, waarop dit stelsel moet rusten. Bijna tien jaar geleden aldus ging de koning verder weidde ik in een boodschap aan mijn Indische Wetgevende Vergadering uit over de beteekenis van haar instellingen voor den constitutioneelen vooruitgang van Indië. Tien jaren zijn slechts een korte spanne tijds in het leven van een volk,, doch dit decennium is niet slechts in Indië, doch bij alle volken, die het Britsche Gemeenebest uitmaken, getuige geweest van een sneller opkomen en opbloei van idealen en verlan gens betreffende nationale eenheid, welke de gewone tijdmaat tarten. Het dient daarom geen verwondering te wekken bij de levende generatie, indien, gelijk toen werd voorzien het noodig blijkt de resultaten van datgene wat tien jaar geleden begonnen werd te her zien en verdere voorzieningen te treffen voor de toekomst. Een dergelijke herziening is onlangs tot stand gebracht door een staats commissie en gij zult het resultaat van haar arbeid aan u voorgelegd krijgen tezamen met andere bijdragen ten behoeve van de oplos sing van het grootsche vraagstuk. Ik behoef geen woorden te gebruiken om u het gewich tig karakter duidelijk te maken van de taak, waaronder gij uw schouders hebt gezet. Ieder uwer zal zich met mij er ten sterkste van bewust zijn, hoeveel voor het Britsche rijk afhangt van den uitslag uwer beraadsla gingen. Vervolgens hield Mac Donald een rede. Hij zeide o.-a. dat men thans stond voor de ge boorte zelf van een nieuw hoofdstuk in de' geschiedenis. Hij verwees naar de verklarin gen, vroeger afgelegd door de Britsche ko ningen en staatslieden betreffende het doel van den arbeid van Groot-Brittannië in Indië. Mac Donald zeide verderWij zijn hier bijeen gekomen om te trachten, in ge meenschappelijk overleg de erkenning te verkrijgen van het feit dat Indië op een be slissend punt is gekomen van zijn constitu tioneels ontwikkeling. De taak, waarvoor wij staan ,is geweldig, en wij moeten met elkaar samenwerken en alle middelen van weder- zijdsch vertrouwen en practische wijsheid en de staatsmanshoedanigheden, waarover wij fcunnen beschikken, aanwenden. Intusschen NIEUWE NED.INDISCHE LEENING 1930. Uitgifte van f 49.700.000 4i/2 pCt. obügatiën tegen 97% pCt. De minister van koloniën maakt bekend, dat het nog beschikbare bedrag ad 49.700.000 der 4i/2 pCt. Nederlandsch—In dische leening 1930, groot nom. f 77.200.000, (waarvan reeds f 27.500.000 is geplaatst), in schuldbewijzen groot 1000, 500 en 100 wordt uitgegeven tot den koers van 97 pCt. Inschrijvingen kunnen worden ingeleverd op 14 dezer te Amsterdam, Rotterdam en te 's-Gravenhage, ten kantore van de Neder landsche Handel-Maatschappij, N.V. de Ne- derlandsch-Indische Handelsbank N.V. en de Nederlandsch-Indische Escompto-Maafcsehap- pij. De storting moet geschieden op 21 dezer. De in Nederland uitgegeven recepissen zul len niet in Nederlandsch-Indië en de in Ne- derlandsch-Indië uitgegeven recepissen niet in Nederland ter inwisseling worden aange- nemen. Hetzelfde geldt, mutatis mutandis, voor de betaling van de bij de recepissen be- hoorende coupon. Voor de geheele of gedeeltelijke voldoening van het toegewezen bedrag, kan in Neder land gebruik worden gemaakt van schatkist promessen en schatkistbiljetten tenlaste van het Rijk, vervallende resp. aflosbaar zijnde vóór of op 2 December a.s., onder aftrek van een disconto van 0.071/2 per 1000 per dag. De leening is aflosbaar a pari bij uitloting in ten hoogste 40 jaar, te beginnen 1 No vember 1931. Versterkte aflossing of conversie kan vóór* 1 November 1935 niet plaats hebben. De opbrengst der leening is bestemd tot af" lossing van vlottende schuld. De opneming der leening in de noteering ter beurze te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. geven vele dingen vertrouwen in het uitein delijk succes dier conferentie, die op zich zelf reeds een bemoedigende belofte is door de verscheidenheid der vertegenwoordigers, die zij omvat. Mac Donald spoorde de leden der confe rentie aan, de kwetsende woorden te verge ten, die in het verleden gesproken zijn en de conferentie het beste politieke genie der beide volken waardig te maken, waardoor het ontzag der wereld voor hem zou stijgen. REDE VAN DEN PRINS VAN WALES. Ter gelegenheid der viering van den ver jaardag van den wapenstilstand heeft de- prins van Wales een vredesrede gehouden. Wij willen geen nieuwen oorlog en wij moe-v ten ons uiterste best doen, om een nieuwen oorlog te vermijden. In vroeger tijd waren de volkeren geneigd, om bij de geringste aanleiding, op lichtvaar dige wijze naar de wapens te grijpen. Van daag is dit niet meer in de zelfde mate het geval. Doch het gevaar bestaat, dat de op groeiende jeugd over de verschrikkingen van den wereldoorlog niet* of heel weinig ver neemt. Zorg te dragen dat de jeugd dit wel wete, is de taak van de oudstryders van den we reldoorlog. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE OPGELOST De kabinetscrisis in België kan als geëin digd worden beschouwd, daar de liberalen afgevaardigden van kamer en senaat in ver gadering een motie van vertrouwen in de af getreden liberale ministers hebben aangeno men. De vergadering, die een groot deel van den namiddag in beslag nam, verklaarde zich verder voor voortzetting van de samenwer king met de Katholieken in de regeerings- coalitie. DE ONTWAPENINGS-BESPREKINGEN. De leider van de Duitsche delegatie, graaf Bernstorff, heeft bij de voorbereidende ont- wapenings-commissie een voorstel ingediend met tabellen, volgens welke alle aan de toe komstige wereld-ontwapeningsconferentie deelnemende landen zeer gedetailleerde op gaven kunnen doen van den tegenwoordigen stand van hun bewapeningen. Deze opgaven zijn voor het slagen der conferentie onont beerlijk, daar slechts oder deze voorwaarden de juiste methode voor de beperking en ver mindering der bewapening kunnen worden gevonden. De commissie zette heden de debatten over de beperking en vermindering van het oorlogsmateriaal voort. De .^ransche ge dele geerde Massigli verklaarde, dat op het oogen- t-blik slechts de indirecte methode practisch dooi voerbaar is. De beperking moet dan langs,

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1