1000 500 300 25 eerste blad 68e Jaargang MAANDAG Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 IO NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads-en Pro vincienieuws llig Brievenhoekje heden, daarop kan ft heb Antoinette van Dijk I aar dat is al heel wat js u dus niet kunnen z< ils zij. Je andere vr, rden. Neen, ik ben nog ren toen we een geheel m ;n. Kun je het dus i veel van lezen. De heb ik ook eens g grootendeels weer vergJ Sylvia niet een klein h et. Wat een mooi ri naai zonder fouten. Wat een handwerkten al allemaal Sint Nicolatl vind wel, dat je J jfer heb je op je i et de repetities afgeioo is. Een stekelvarken h< or, maar stekels. Dat anfel mooi. Zün jullie «?-- NO. 265 1930 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" gulden bij verlies' van pen duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hartelijk welkom! niets te oud. Ieder wie: zich bij ons Raadselho dat gebouw ken ik dan Jij kunt met recht er een feestmaand is i eurzen van vader en m cht worden Neen hoor, ïeel poosje wachten In April. Dan zien we mien, hè Ja, ik houd maar als het dooien elige boel wordt het Prins nog altijd. Ik moeti dat hij niet meer in hic Hij ligt zalig bij den hasj ui, vind je niet Zoo mat ag Teijl. Hartelijk welk® ;n ander schuilnaampje z« een Borduurstertje hebbe zal zoo lastig met wezen, us nu zit je in ZonneveM dat je er als een >rink maar alle glazen mei en eet alle boterhamme voorgezet. Hoe meer je Jj en, hoe eerder je weer li nt nu mag het in Zonnewü bij moeder is het toch mar lieve Gicheltje Laat &tg an je hoqren. - Ja, je moet maar d« heenbijten. Dat moeten jd. En je moet daarbij mi voor Gicheltje's bestwil flink en gezond vaak, dat zal ze pretti apier vind ik beelderig, •ig geweest Kom, zoo moeilijk is he schuilnaam toch nietj hoor Maartsch Viooltje eekenaresje, Prinsesje traaltje, Moeder's m merkt wel, er is keus ge- noet de naam gekozen wor- bij de draagster past. Praal innen dus maar eens or. volgende week al meedoes welkom. Zul je moeder bedao rdige briefje Ik ben et nu met je is. Fijn, dat Jf ngekoihen. Zoo voortgaai je boterham opeten en j( él drinken, want dat is Sportvriend, groeten aas Hartelijk welkom I zusjes heb je Vier maan- ert je nog, hè Mag je haai -zichtig vasthouden of aan- Raad Waarop O, jf dat je je niet meer a» zijn toch spelletjes ge- geen poppen, waarvoor je maken Nu moest je Jf 1 niet vervelen, want df poedig in zicht en dan kun ten zelf gemaakt toch niet voor niets irtelijk welkom, net als J{ liet veel te doen hebben, in de tuinen is voorloop!? jouw tuintje nog niet? Het is, terwijl ik aan je en het prachtigste weer, nt wenschen. Ik hoop, dat zoo is en jullie succes heb- bedoelt natuurlijk Zingertje is geen woord, eend stelletje zyn jullie zoo ten, Ratelen, Gichelen en isch graag zingen 'k Wou hooren. ïenk wel, dat de dokter een !ij weet best, dat je het Ier bent. Wat heerlijk, dat ond bent. Je moet Gichel- rijven, dat zal ze heer® egrfjpt wel, dat haar ge* huis en naar haar vrien* an. Ja, groen fluweel1 een jurk. Krijg je er :b je misschien nu weer in te vullen Je bent het raadseltjes oplossen toch niet zoo heel erg takte de anijsmelk j Onze verhouding tot België, de memorie van antwoord op het voor lopig verslag betreffende de begrooting voor Jjuitenlandsche zaken voor 1931 werd medege deeld, dat met betrekking tot de oplossing der Nederlandsch—Belgische problemen tus- Bcben 's-Gravenhage en Brussel ononderbro ken voeling bestaat, en dat dezerzijds het mogelijke wordt gedaan om het gewenschte resultaat te bereiken. Aan die mededeeling kan, in antwoord, op de in het voorloopig verslag betreffende het IHe hoofdstuk gestel de vraag, worden toegevoegd, dat de regee ring hoopt, dat onderling overleg zal leiden tot het verkrijgen van een grondslag, waarop een nieuwe regeling van de hier bedoelde vraagstukken tot bevrediging van beide lan den zal kunnen worden opgetrokken. Het zou baar in het landsbelang oprecht verheugen, indien deze hoop spoedig in vervulling mocht gaan. In verband met den algemeenen poli- tleken toestand in Europa mag men de oog en niet sluiten voor de nadeelen, verbonden aan een voortduring der in staatkundigen zin on geregelde Nederlandsch-Belgische verhou ding. Indien dit zoowel in Nederland als in België in toenemende mate wordt verstaan, zal zulks ongetwijfeld de totstandkoming der dezerzijds nagestreefde overeenstemming kunnen bespoedigen. Met nadruk spreekt de regeering den jrensch uit, dat de gunstige atmosfeer, die jaede door de deelneming van Nederland aan bet eeuwfeest van België's zelfstandigheid geschapen en door de wijze, waarop Neder lands vertegenwoordigers bij die gelegenheid In België zijn ontvangen, bevorderd is, niet aan deze of gene zijde der grens zal worden vertroebeld door stroomingen die aan een vriendschappelijke verhouding en een nau were samenwerking op economisch gebied tusschen Nederland en België in den weg 6taan of deze tot beider schade mochten wil len dwarsboomen. Hoe men ook moge denken over het tijdstip dat voor dat eeuwfeest het meest geschikt zou zijn geweest, men zal moeten erkennen, dat de regeering, toen eenmaal in België be sloten was, de viering in 1930 te doen plaats hebben, hiertegen geen bedenking kon op peren, De samenwerking tusschen dé kleine I mogendheden. In de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer over de be grooting van Buitenlandsche Zaken verklaart de minister van een georganiseerde samen werking tusschen de kleine mogendheden, ten aanzien der ontwapening, opgevat in dien zin, dat de kleine mogendheden onafhankelijk van de door de groote mogendheden gevolgde ge- ijn, haar standpunt in het ontwape- •vraagstuk zouden moeten bepalen, geen resultaat te kunnen verwachten. De aanpassing van het Volkenbondsverdrag aan het Kellogg-verdrag is door de Neder landse he delegatie warm bepleit, en de regee ring stelt zich voor in deze lijn te bleven Naamlijst internationale telefoondienst. Einde Januari a.s. zal een nieuwe uitgave vai* de naamlijst voor den internationalen telefoondienst verschijnen. Zooals bekend, vermeldt deze gids alle te- lefoonabonné's in Nederland. Rekening houdend met de behoefte, zal de nieuwe gids slechts in beperkte'oplage in druk gegeven worden. Teneinde de oplage bij benadering te kunnen vaststellen, zullen tusschen 10 en 15 November a.s. door tusschenkomst van den Postdient, ten huize van de aangeslotenen hsstelkaarten worden besteld. Deze bestel- kaarten behooren vóór 20 November a.s. in gevuld en ongefrankeerd aan de betrokken begraaf- en of telefoonkantoren te worden ^Ug gezonden. verdient alle aanbeveling zich tijdig Van de toezending van den nieuwen gids te verzekeren. Men voorkomt hierdoor verkeer de aansluiting, vertraging of onnoodige kos- kn. Bij nabestelling is daarenboen de leve- ïing van een nieuwen gids niet verzekerd, ingezien de oplage beperkt is. De laatste uigave bijv. bedroeg niet meer dan 55.000 exemplaren. De nieuwe gids heeft' de noodige uitbrel- S en verbetering ondergaan, doordat het aaatai aangeslotenen sedert de laatste uit gifte zeer belangrijk is toegenomen. Tenslotte «u eveneens opgenomen de gewijzigde tele foonnummers voor alle aangeslotenen van 's-Gravenhage, Gouda, Leeuwarden en Wassenaar. De prijs van den nieuwen gids blijft be paald op L f VLISSINGEN, 10 NOVEMBER. Salarisverhooging van burgemeesters,, secretarissen en ontvangers, In alle deelen van Zeeland gaan thans stemmen op van hen, die Ged. Staten er een verwijt van maken, dat dit college in dezen tijd van malaise het durft wagen te komen met een voorstel tot verhooging der salaris sen van burgemeesters, secretarissen en ont vangers. Het zijn niet slechts particulieren, die zoo spreken, ook openbare lichamen laten zich in denzelfden geest uit en zelfs toonaan gevende dagbladen meenen zich in dezen tot tolk van de openbare meening te moeten ma ken. Toch mag de vraag gesteld worden, of zij, die zoo spreken en schrijven, dit wel doen met voldoende kennis van zaken Men moet zich toch niet alleen blind staren op de en kele cijfers, doch tevens wel degelijk rekening houden èn met het feit, dat de salarissen, waarin thans, en nog niet eens over de ge heele linie, een bescheiden verbetering wordt gebracht, sinds jaar en dag ten achter ston den bij die, welke in andere provincies in ge lijksoortige gemeenten werden genoten èn met het feit, dat straks de wet van 24 Mei 1897 tot regeling van de financieel© verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten staat te vervangen te worden door de wet van 15 Juli 1929, waarin een geheel andere, en voor de gemeenten in vele gevallen gunstiger, ver deeling der lasten tusschen het Rijk en de gemeenten is neergelegd. Het Is hier niet de plaats het systeem van laatstgenoemde wet en hare financieele ge volgen tot in de uiterste kleinigheden uiteen te zetten voor ons doel, te trachten een naar onze meening onjuiste zienswijze te weerleg- geen, zeggen enkele cijfers meer dan lange betoogen. Zoo zou de gemeente Axel onder de wer king der wet van 1897 en bij de ongewijzigde jaarweddenregeling moeten betalen 10.280, onder de werking der nieuwe wet en mèt de door Ged. Staten voorgestelde wijzigingen in de jaarweddenregeling zal zij moeten betalen 8340, voordeelig verschil derhalve 1940. Voor de gemeente Eede, vanwaar een vlam mend protest tegen het snoode voornemen van Ged. Staten uitging, komt men met deze cijfers tot een voordeelig verschil van 1560, voor Goes en Hontenisse, waar de raad zich tegen de verhoogingen uitsprak, tot een voor deelig verschil van resp. 1800 voor ieder dier gemeenten. Voor 's-Gravenpolder, waar men den veldwachter niet wenscht te geven, wat hem naar beter oordeel toekomt, doch tevens schroomt een beslissing in hoogste instantie uit te lokken, is het voordeelig verschil 1456, voor Sas van Gent 1100 voor Zie- rikzee 1400, voor Zuiddorpe 920, voor Clinge 2290. En zoo gaat het over de ge heele linie, de eene gemeente heeft onder de gewijzigde omstandigheden een voordeel van een paar duizend, de andere van een paar honderd gulden. Slechts Neuzen maakt een uitzondering, daar pal men 250, twee honderd vijftig heele guldens, meer mbeten betalen. Met deze en dergelijke cijfers voor oogen kan men toch bezwaarlijk zeggen, dat niet te dragen lasten op de gemeenten worden ge legd en wekt de actie tegen hetgeen niets an ders is dan een alleszins gerechtvaardigd streven om ook den hoofdarbeider het loon te doen erlangen, dat hij waard is, den schijn, te zijn voortgekomen uit onkunde met betrek king tot de zaak, waarover men een oordeel meent te mogen vellen, zoo niet uit onwil om zich dienaangaande een juist oordeel te vor men. Ongetwijfeld maakt Zeeland een moeilijke periode door, maar toch nog niet zoo moeilijk dat voor alle gemeenten te samen een min dere uitgave van 176.629 aanleiding zou kunnen zijn, om dit bedrag nog iets op te voeren, door te beknibbelen op de belooning harer dienaren. De Voddenraper van Parijs. N.V. Ned. Tooneelgezelschap. Concertgebouw. Een oud paardje van stalDoch het trekt nog belangstelling, al is ze niet zoo groot als voor een edel renpaard, wat in zijn glorieda gen is. Toch kon men ook daar nog meer in teresse voor aan den dag leggen. Dit blijft echter een teeken des tijds, waar we al meer een opmerkin^over geplaatst hebben. Het gezelschap heeft met de opvoering van dit volksstuk een flink succes geboekt, wat bleek uit de warme wijze waarop het aardig opgekomen publiek dit tooneelstuk in acht tafereelen ontvangen heeft, en welke zich uitte in menig lachsalvo en open doekjes. Verdiend was dit succes ongetwijfeld, want het stuk is vlot en levendig vertolkt. En de inhoud Ook deze leent er zich allerbest voor om de aanwezigen gespainnen te houden van het eerste moment totdat de geheele intrigue is uitgerafeld, de zuivere toedracht der zaken aan den dag is gebedenenden waren schul digen het hun toekomende loon met interest wordt uitbetaald. Het spel van alle spelers mag zeer goed ge noemd worden en dan geldt dit in de eerste plaats van de beide hoofdpersonen Willy Veltman als Père Jean, de voddenraper en mevr. Veltman als vrouw Potard, de vroed vrouw, die aan den Mammon offert en daar door een willig werktuig is in handen van den baron Hofman, verdienstelijk gegeven door Theo Vink, óf van den voddenraper, als de kansen aan het keeren zijn. Het samenspel van deze figuren was buitengewoon evenzoo werd de scène tusschen Vader Jean en Lau rent, den bediende van den baron, een van de beste deelen. Mevr, Marie Veltman was een lieve pleegdochter en had gevoelvolle mo menten, Valk van Spiegel knapte de rol van Henri Berville met smaak op. Als wij de „overige personen" niet noemen, is het waar lijk niet, omdat zij te kort schoten in hun pogingen om hun rol tot haar recht te laten komenmenig scènetje hebben ze krachtig ondersteund. De typeering mogen we nog wel afzonder lijk vermelden. Het steeds wisselende decor ■beïnvloedt zeer sterk den duur der voorstel ling, er is echter ook een groote variatie in de plaatsen van handeling. En deze moeten niet uit het oog verloren worden. De kranige pianist, de heer P. de Rooy die de entracte verzorgde, kortte de pauzen evenwel op pret tige wijze, waarvoor hij een welverdiend ap plaus In ontvangst had te nemen. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor te Vlissingen. Maand October 1930. 11 n Aan bovengenoemd kantoor werd, In deen loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 37.516.11 en terugbetaald - 40.457.20 Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald 2941.09 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 18. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afge schreven nominaal 2000.— Een noodlottige vaL Hedenmorgen is in de electrische centrale van de Pzem alhier een kolentremmer van een ladder op den grond gevallen. De man werd in ernstigen toestand naar het St. oJ- seph ziekenhuis overgebracht. Scheepvaartberichten. Het Deensche stoomschip „Skaane" en het Zweedsche stoomschip „Grunnel", welke schepen te Middelburg een lading hout heb ben gelost, zijn resp. naar Brunsbufctel en Leningrad vertrokken. Onze oestercultuur in gevaar Het lid der Tweede Kamer, de heer Drop, heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën de vol gende vragen gesteld Hebben de ministers kennis genomen van de berichten volgens welke de klacht alge meen is over de buitengewoon scherpe con currentie tusschen de Nederlandsche oester kweekers onderling Kunnen de ministers toegeven, dat deze onderlinge concurrentie voornamelijk het ge volg is van den zoogoed als ongeorganiseer den verkoop van oesters, die tot gevolg heeft, dat verschillende kweekers tot eiken prijs hun voorraad opruimen Achten de rinisters deze volstrekt onnoo dige vernietiging, althans zeer sterke bena deeling van de oestercultuur, met name op de Zeeuwsche Stroomen, ook niet een gevaar voor de instandhouding en de rentabiliteit der domeingoederen, voor oestercultuur ge, schikt Indien de voorgaande vragen bevestigend worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid op korten terwijn te doen onderzoeken op welke wijze een meer doelmatige organi satie van den oesterverkoop is te bereiken Kleine oorzaken, groote gevolgen. Uit het deskundig onderzoek is gebleken dat de brand, welke de vorige week te Oost burg de woning van den H.B.S.-leeraar T. in Rsch legde, is ontstaan doordat verzuimd was een onder stroom staande electrische smeerhout, stroomloos te maken, tengevolge waarvan een tafel in brand geraakte. Aangehouden. Door de marechaussee te Sluiskil is Zater dag Jl. In zijn woning aldaar aangehouden een Italiaan, wiens uitlevering door de Bel gische regeering wordt gevraagd als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een ernstig zedendelict. GOES. Tijdens de te Goes vanaf 18 tot en met 25 November a.s. te houden zgn. „toondagen" zullen standplaatsen worden ingenomen op de Groote Markt door een stoomcaroussel, kinderdraaimolen, luchtschommel en verder diverse kleine kramen. Binnenkort zal te Goes een radio-uitzen ding plaats vinden voor de Avro. Als spreker zal de heer G. Houtekamer, secretaris van V.V. voor de microfoon komen, terwijl ver dere medewerking zal worden verleend dooor het Zuid-Bevelandsch Capella-koor en door het mondharmonicakorps van Kunstvrien den. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Drs. A. Landstra te Haastrecht heeft het beroep als voorganger van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg aangenomen. Ger. Gem. Bedankt-voor het beroep naar 's-Gravenhage door ds. M. Hofman te Krab- bendijke. Reserve-veldprediker. Tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde is benoemd ds. A. Klaver, predikant te Hoorn. Tot onderwijzer aan de Herv. school te Barendrecht is benoemd de heer E. W. C. Schreij alhier. Examens. "'r'! 1 Voor de te 's-Gravenhage afgenomen examens vanwege de Nederlandsche Veree niging van Leeraren in Stenografie en Ma- chineschrijven zijn geslaagdvoor kantoor stenograaf ie klasse mej. N. van Dijk, die ook slaagde voor kantoorstenograaf Engel- sche taal; voor steno-typiste mej. H. A. Rieuwerts, beiden leerlingen van den heer I, Sinke, alhier. Landbouw-onderwjjs. Met ingang van 15 November is benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de rijkslandbouwwinterschool te Goes M. Meu- lenberg Czn. te Ellewoutsdijk. Examens voor radiozend-amateurs. Binnenkort zullen weder examens worden afgenomen voor het verkrijgen van een zend machtiging voor radio-amateurs, of van een verklaring van bevoegdheid voor het bedie nen van een amateurszender. Deze examens zijn vastgesteld Te 's-Gra- venhage op 26 November a.s.te Breda op 3 December a.s.te Amsterdam op 8 Decem ber te Arnhem op 15 December a.s. en zoo noodig op volgende dagen. Zij, die aan deze examens wenschen deel te nemen, moeten hun verzoek om een zend vergunning van den minister van waterstaat, om een verklaring van bevoegdheid, aan den directeur-generaal der P.T.T. richten, resp. vóór 27 November, 2 en 9 December a.s. RECHTSZAKEN Poging tot doodslag op een rijksveldwachter. Voor de rechtbank te Winschoten hebben terecht gestaan twee fabrieksarbeiders uit Nieuwe Pekela, die in den nacht van 2 op 3 Augustus een rijksveldwachter te Alteveer hebbën aangevallen, met het voornemen hem van het leven te berooven, of althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De eerste heeft den politieman in den rug ge stoken en de tweede heeft hem bij de keel gegrepen met de toevoegingJe gaat eraan. De eisch luidde voor ieder der mannen 6 jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER Van de werf der Kon. Maatschappij tfie Schelde" op het eiland is Zaterdagmiddag met gunstig gevolg een onderzeeboot, be stemd voor de Nederlandsche marine, te water geloopen. De kapitein-luitenant ter zee H. J. van der Stad is met ingang van 3 dezer eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. „Nautilius", en luitenant ter zee le klasse E. E. B. La- comblé is met dien datum tijdelijk met dat bevel belast. De luitenant ter zee 2e klasse J. N. Sluijteï van de ondèrzeedienstkazerne te Willems* oord, is aangewezen voor den dienst in Oost* Indië en zal 16 December met het stoomschip „Johan de Witt" uit Amsterdam zijn nieuws bestemming volgen. De officier van den marine stoomvaart* dienst le klasse J. H. Klingen wordt 5 Janu* ari geplaatst aan het departement van de* fensie. De officier van den marinestoomvaart* dienste 2e klasse G. A. W. Grimberg wordt binnenkort uit Oost-Indië hier te lande te rug verwacht. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den Marine Stoom vaartdienst der le klasse J. H. Klingen den 5en Januari 1931 geplaatst bij het departe ment van defensie is de kapitein-luitenant ter zee H. J. van der Stad met ingang van 3 November 193Ö eervol ontheven van het be-'el over Hr. Ms. „Nautilus" en de luitenant ter zee der le klasse E. E. B. Lacomblé met dien datum tij delijk met dat bevel belast. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 11 NovemberBootsman A. Blokland, ser geant-hofmeester M. C. Kieviet van De Mok naar wachtschip Willemsoord. 11 Novembersergeant-ziekenverpleger A. van de Ketterij van de Mok naar marine hospitaal. 11 Novembermajoor-konstabel A. M. van den Hoek van de Mok naar marine-kazerne Willemsoord. 11 November: majoor-monteur G. ten Kleij, sergeant-monteur R. Koldijk en G. Terpstra, van de Mok naar onderzeedienst- kazerne. ter en sergeant-machinist N. Zijlstra van de Mok naar wachtschip Willemsoord. 11 November sergeant-vliegtuigmaker P. Wallaard, majoor idem W. D. van Loon en A. H. M. de Boer, van de Mok naar de Kooij, 11 November sergeant-bottelier C. Senten, sergeant-schrijver A. A. de Leng en sergeant timmerman p. A. Hillestrom van de Mok naar wachtschip Willemsoord. Georganiseerd overleg zeemacht. Vrijdag vergaderde de commissie voor geor ganiseerd overleg zeemacht ter behandeling van zes voorstellen door de verschillende or ganisaties aanhangig gemaakt. 1. Voorstel om aan de West-Indische sche pelingen onder zekere voorwaarden verlof naar hun geboorteland te verleenen, met ver voer voor rijks rekening. De regeeringsgemachtigde deelde mede, dat er geen aanleiding bestond in deze rich ting voorschriften uit te vaardigen, aangezien reeds maatregelen werden genomen, waar door bedoelde schepelingen zoo mogelijk voor diensten in West-Indië worden aangewezen, waarvoor de gelegenheid thans veel gunstiger is geworden. De minister is echter wel bereid om waar het hier gaat om slechts zeer enkele gevallen vervoer voor rijksrekening te verleenen van Curasao naar Suriname, in dien vervoer voor de verlofgangers per rijks gelegenheid niet mogelijk is. 2. Voorstel om in de bezoldigingschalen voor sergeants en sergeant-majoors in te voeren een nieuwe categorie, te noemen oudste cate gorie. De regeeringsgemachtigde wees er op, dat aan de uitvoering van dezen maatregel niet onaanzienlijk kosten zijn verbonden, die de inwilliging van dit verzoek volstrekt onmoge lijk maken, terwijl nog andere bezwaren zich hiertegen, verzetten. Het grootste argument der voorstellers, nl. het tegemoetkomen aan slechte bevorderingskansen werd door een ander regeeringsgemachtigde ten sterkste be streden. De minister is niet bereid het voor stel in gunstige overweging te nemen. 3. Voorstel om aan de ongetrouwde sche pelingen bij verloven langer dan vier dagen eventueel alleen bij zomer- en winterverlof het verschil tusschen wal- en boordbezol- diging uit te betalen. Van de zijde dor regeeringsgemachtigde werd er wederom op gewezen, dat de huidige tijdsomstandigheden, die groote soberheid vereischeiT, reeds de tot standkoming van een regeling als hier bedoeld, onmogelijk maken, terwijl er trouwens nog andere bezwaren te gen werden ingebrachtde ongehuwden zou den hierdoor in betere conditie komen wat betreft verlof, dan de gehuwden, en boven dien zou nog verdere uitbreiding van deze concessie ook voor andere landsdienaren met grond kunnen worden bepleit. Op grond van een en ander wenscht de minister niet op het verzoek in te gaan. 4. Voorstel tot verruiming van de bepalin gen inzake van verlof in enkele gevallen.. De voorzitter deelt mede, dat na bespreking met den minister bepaald werd, dat dit voor stel thans niet zal worden behandeld aange* zieen deze zaak voorkomt in het concept* J rechtstoestandsreglement dat voor de vast-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1