500 300 150 100 25 eerste blad WOENSDAG S NOVEMBER No. 261 68e Jaargang i :1930 [RTLIJNEN VLISSINGEN DA Uiigive: Firma F. VAN OE VEIDE Jr., Walstrsai 58-60, Vlissingen. Telil. 10. Postrekening E628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads-en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER peren 19 ct ct. not 14 ct.ribston Helse. Pip. fet 28—37 Ct. |ur 23—26 ct. 33 ct.mispels l^ÜJJ I ■alles per K.G.1 1 j kool 2i/2—5 ct.5 (ïkool 7-27 ct.Witkröö I 1 per stuk selderie w l Peeën 6—71/3 ct. 2—4 ct.chrysanten veldsla 26—27 et.. Iden per kistchrysan! I I November 1930. llhier gehouden rijzen besteed Blauwe 1—2 ct. i 2—3 ct.spruiten 5~ fct.witlof 10—33 ct.. I boonen 8—J9 ct.I 22 ct.kassnyboonen kassnijboonen 45471 29—38 ct.postelein CO. peeën 3 54gi/, 1. kroten y4—4i/2 ct'. F 1 Zï4 ct-ramenaj linten 69 ct., alles per f I ct.roode kooi 1^„ 1 ct.boerekool 21^—3 ct., alles per stuk;; andijvie 16—52 ct'.; I-9 ct.bloemkool ig_l fember 1930. was de aanvoer gering 1 Tarwe f 6 a 7.30,' 6, Schokkers 9 a ■9 a f 10, Kroonerwtec pnen 10 a f 12, Kar- 1.50, Maanzaad 28 a 4563 stuks 9.50 per i per 100 9.10 pa:, teendeieren per stuk per stuk 6 cent. f 1-60 particuliere fabrieksboter 95 cent, [November 1930. üanvoer 210 paarden, fe runderen, 730 vetta ïe kalveren, 193 vette |of lammeren, 136 big. n, 590 graskalveren, 9 vette koeien 72—67, II—54, 43—47, 41 stie- 139i/2 kilveren 85—90, |Ikkoeien ƒ230—245; stieren ƒ135—ƒ475; (vaarzen ƒ215—ƒ245; 7 275 slachtpaarden 15170 veulens ƒ60 /2532i/2 biggen |en 1017 biggen |5 graskalveren ƒ65 [en handel, prijzen van handel, prijzen van bedongen kalveren prijzen melk- en |andel, prijshoudend; lagere prijzen fok- lagere prijzen big- hn vorige week gras- li, prijzen gelijk. >v. te Melbourne rov. van Messina Nov. Finisterre van New-Orleans [ov. te Antw. Nov. Perim 2 Nov.v. Port Said 3 Oct. v. Messina [Nov. te Genua Nov. te Duinkerken |l Nov. van Sabang Nov. te Belawan te Marseille Tov. v. Southampton Nov. van Padang p. 1 Nov. Dover 1. 31 Oct. Ouessant en 22 u. te South- *ov. te Hamburg New-York v. Rott. uto's, Fietsen uigen. nber uur 4.53 4.51 w 4.50 4.48 0.33 12.41 1.02 13.12 1.32 13.43 2.05 14.17 lakelijkheden, in, enz. Lezing met llcht- 3.K.W.O., Ger. Kerk, 15 uur. Lezing met licht- endschap", 8.15 uur, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. iFranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- [rige landen bij wekelijksche verzending f 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Réclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. [De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- Ikerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger [AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" [Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 5 NOVEMBER. HAVENFEESTEN 1931. a afloop van de vergadering met het uit loerend comité, Maandag jl. om 7.30 uur, 'werd om 8.30 de vergadering met de buurt- comité's door den burgemeester geopend. Na een welkomstwoord van den voorzitter, zeide deze dat het hem genoegen deed zco'n groot aantal buurtcomité's aanwezig te zien. Hierna deed hij mededeeling van het'be- sluit van de heeren Van Hal en De Meij en van de ingestelde diverse commissies (welke reeds in ons vorig nummer zijn opgenomen) Vervolgens dat er o.a. is gevormd een com missie voor de buurtcomité's. Hiervoor dient een voorzitter te worden gekozen. Hij meent hiervoor een aanbeveling te mogen doen, nl. den heer M. Laernoes, wethouder van ge meentewerken. Waar de buurtcomité's zeer nauw met ge meentewerken in contact zullen moeten ko men, durft spreker deze aanbeveling dan ook te doen. Daar niemand bezwaren had tegen deze benoeming, werd de heer M. Laernoes benoemd tot voorzitter van de commissie voor de buurtcomité's. Hierna gaf de burgemeester het woord aan de verschillende buurtcomité's om zoo noo- dig wenschen naar voren te brengen. Door eenigen der aanwezigen werden de moeilijkheden onder het oog gezien van het versieren van gedeelten van straten, waar de gebouwen niet aansluiten en/of zich geen gemeente- of rijksgebouwen bevinden. De burgemeester zeide dat deze zaken straks in de vergadering onder voorzitter schap van den heer M. Laernoes kunnen vorden besproken. Nu dit punt even ter sprake wordt gebracht, zeide de burgemeester dat die posten mis schien onder algemeene onkosten kunnen worden geboekt, doch dat is een zaak die neg zeer zeker aan de orde zal worden ge steld. De burgemeester deed nog eens uitko men waarvoor de 25 door de buurtcomité's <5aan het centraal comité moeten worden af gedragen. Met algemeene instemming werd besloten daartoe over te gaan. Vervolgens wilde de burgemeester nog eens goed laten uitkomën dat er voor deze feesten geen huis aan huis collecte zal norden gehouden, doch dat alleen een beroep voor extra-bijdragen zal worden gedaan bij do diverse maatschappijen en de gegoede ingezetenen. Uitdrukkelijk werd er nog op gewezen, dat onze gemeente zich niet leent voor het versieren van buurten met papier, aangezien dat niet mogelijk zal blijken, in verband met de snel wisselende weersgesteld heid hier aan de zee en mede in verband met het feit dat de versiering nu niet voor één dag bestemd is, doch zeer zeker voor min stens de 3 feestdagen. Spreker doet dan ook een beroep op de verschillende buurtcomité's om hiermede rekening te willen houden. Door een der aanwezigen werd gevraagd om te trachten de versiering van de geheele gemeente eenzelfde karakter te laten dragen en aandacht te willen wijden aan pleinen. Hij zag gaarne dat het comité voor de versie ring met eenige deskundigen werd uitgebreid. De burgemeester vond deze opmerkingen zeer belangrijk, ook wat betreft de uitbrei ding van de commissie. Spreker vindt het wenschelijk maar direct tot uitbreiding van de commissie over te gaan. Aldus werd be sloten. Hetzelfde lid zag gaarne dat voor beoor deeling van de versierde buurten voor prij- zen, de straatversiering los kwam te staan van eventueel op te richten eerepoorten of zuilen. Ook hiermede merkte de burgemeester op, zal rekening worden gehouden. Een der leden meent uit de besprekingen te hebben opgemaakt, dat er maar 2 dagen feest zal zijn. Hij zag gaarne dat de Zater dag voor dë kinderen werd bestemd. De burgemeester zegt dat een driedaagsch feest op het voorloopig programma is gezet Donderdags voor de kinderen, Vrijdag en Zaterdag de groote feesten. Hierdoor zal ze ker aan alle wenschen worden voldaan. Daar niemand der aanwezigen meer iets voor deze vergadering had te bespreken, werd door den burgemeester dank gebracht voor de prettige wijze waarop de verschillende za ken waren behandeld en wekte hij allen op hiet goeden moed den aangevangen arbeid voort te zetten, dan zal blijken dat de Vlis- singers evenals 9 jaren terug, echt feest kunnen vieren. Spreker doet nog een beroep op de com missies en buurtcomité's om alle bescheiden zuinig te bewaren en na afloop af te staan aan den algemeenen secretaris, den heer J. Louwerse, die zich bereid heeft verklaard om, evenals hij zulks van de landbouwfeesten deed, een boekje samen te stellen, waaruit ook ons nageslacht zal kunnen zien hoe wij in onzen tijd echt feest hebben kunnen vieren. Nog dezer dagen heeft spreker met zeer veel genoegen dat boekje van de landbouw- feesten eens doorgelezen en hij zal het zeer op prijs stellen als hij ook van deze feesten een dergelijk boekje zal zien verschijnen. Hierna werd deze zeer goed bezochte ver gadering door den burgemeester om ongeveer 9.45 uur gesloten. Maandag jl. om 10 uur 's avonds had na afloop van de algemeene vergadering de eer ste bespreking plaats met de verschillende reeds gevormde buurtcomité's, gecombineerd met de commissie voor de straatversiering. De heer M. Laernoes, voorzitter van de commissie voor de buurt-comité's, opende de ze vergadering. Hij vroeg of er door de comi té's al plannen zijn ontworpen, of dat hier omtrent ook reeds inlichtingen konden wor den verstrekt. Een der aanwezigen vroeg of de commissie voor de stadsversierlng een werkcommissie is of een commissie van advies. De voorzitter zegt dat het een commissie van advies is de plannen moeten uitgaan van de buurtcomité's. Hij geeft echter in overweging om alle plannen te brengen in de commissie voor stadsversiering, opdat vol daan kan worden aan de wenschen geuit in de algemeene vergadering om een aaneen sluitende versiering voor de geheele gemeen te te krijgen, terwijl hst dan technisch des kundig en aesthetisch kan worden bekeken. Hierna werd de regeling van de financiën besproken. De voorzitter zegt, dat het hem wenschelijk voorkomt eerst te zien over welke financiën de verschillende buurten kunnen beschikken, en dan plannen met een begroo ting te maken. Hiermede kunnen alle aan wezigen zich vereenigen. Besloten werd deze zaak in de comité's te bespreken, plannen met begrooting te maken en deze vóór 2 Januari a.s. in te leveren bij de commissie voor de stadsversiering. Aan de buurtcomité's welke niet op deze verga dering tegenwoordig waren, wordt verzocht daarmede rekening te houden. De voorzitter van deze commissie is de heer D. L. H. van Raalte, Koudekerksche weg 4. Door een der leden werd nog gewezen op de moeilijkheden, waarmede het zgn. Eiland te kampen heeft. De voorzitter zegt, dat het Eiland-comité goed moet begrijpen dat het een algemeen Vlissingsch feest wordt en geen speciaal Eilandfeest. Die moeilijkheden zullen dus wel te ondervangen zijn. Spreker zegt dat het Eiland-comité ook maar met zijn plannen moet komen, dan kunnen we dat onderling bespreken. De voorzitter van de commissie voor de versiering deelt nog mede, dat van de inge zonden' plannen een zeer gepast gebruik zal worden gemaakt. Door een der aanwezigen werd gevraagd v/at of de gemeentekas voor het feest zal bij dragen daar wordt in de buurten nog al eens naar gevraagd. De voorzitter van de financieele commissie, die ook aanwezig was, deelde mede, dat we daar nog maar niet over moeten spreken. De vorige spreker meent dat die zaak toch ook hier wel eens onder de oogen mag wor den gebracht. De heer M. Laernoes zegt dat deze zaak wel ter sprake zal worden gebracht in de centrale commissie. Hierna werd deze vergadering gesloten. Nu is het de taak van de buurt-commissies te zorgen, dat het feest in alle opzichten zal slagen. Dat kan, als de ernstige wil voorzit van eendrachtige samenwerking en de hoofd leiding in handen blijft van het centraal comité. In een gisterenavond gehouden bijeen komst van bewoners der Scheldestraat, werd besloten tot het oprichten van een buurtver- eeniging voor genoemde straat. Een bestuur werd gekozen dat onmiddellijk zal beginnen met het innen van gelden. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 letterzetters, 12 grondwerkers, 6 opper lieden, 13 schilders, 5 timmerlieden, 1 verver. 1 waterbouwkundig opzichter, 5 yzer-beton- vlechters, 1 schoenmaker, 94 metaalbewer kers, 1 J>loemist, 1 banketbakker, 2 magazijn bedienden, 3 winkelbedienden, 2 portiers. 1 kellner, 6 transportarbeiders, 1 teekenaar (doe.), 7 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwe lijke), 1 verpleegster, 1 werkster, 1 buffetjuf frouw, 1 hulp in de huishouding, 7 varensge zellen en 75 losse arbeiders. Totaal 250 ingeschrevenen, vorige week 213 personen. Aldus een vermeerdering van 37 werkzoekenden. Stremming over de nieuwe Keersluis. Het verkeer over de nieuwe keersluis zal morgen, Donderdag 6 November, gestremd zijn van des morgens 10 uur tot des middags 1 uur. Vauwege den rijkswaterstaat zal geduren de dien tijd worden gezorgd voor een koste loos roeiboot-verkeer. Het verkeer over de Schipbrug blijft tot nadere aankondiging nog gestremd. St. Vincentius-Vereeniging. De St. Vincentius-Vereeniging alhier hoopt a.s. Donderdag 6 dezer haar 65-jarig bestaan te vieren, terwijl dien dag mede de heeren J. van Meerbeek en de president der vereeni- ging J. L. Buissing, resp. hun. 40-jarig en 25- jarig lidmaatschap zullen herdenken. Des avond van 78 zal in het gebouw der veree- niging, Brouwenaarstraat 4, gelegenheid zijn het bestuur en de jubilarissen te complimen teeren. IJsclub „Vlissingen". Hst bestuur van de ysclub „Vlissingen" heeft besloten maatregelen te nemen dat wanneer de banen berijdbaar zijn, deze des avonds verlicht kunnen worden, omdat veel leden geen gelegenheid hebben overdag de schaatsen aan te binden. De kosten voor een behoorlijke verlichting vallen echter niet mede en het bestuur zou gaarne zien dat de leden hun vrienden en kennissen aansporen ook als lid toe te tre den. Het bestuur hei ft voor dezen winter, indien V/ij van het ijsvermaak kunnen genie ten, groote plannen, doch dan dient het le dental zich flink uit te breiden. Verhooging pensioenverhaal gemeente ambtenaren. Bij Kon. besluit is met vernietiging van de beslissing van Ged. Staten van Zeeland van 28 Maart 1930, alsnog goedkeuring verleend aan de raadsbesluiten van de gemeente Co- lynsplaat van 17 Februari 1930 tot wijziging van de gemeentebegrooting 1930 en van de begrooting van het gemeentelijk electriciteits bedrijf voor 1930, bij welke raadsbesluiten het pensioensverhaal op de ambtenaren ver hoogd werd van 4 op 8'/2 Scheepvaartberichten. Heden is hier binnengekomen het Deen- sche stoomschip „Skaane" van Finland, met een lading hout voor Middelburg. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in Zeeland tot voorzitter van den polder Walcheren, mr. H. F. Lantsheer te Middelburg tot dijk graaf van den Dreischorpolder J. Doel em an Joh.zn., te Dreischortot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein Baarzande, D. H. van Zuyen, te Breskens tot heemraad van het waterschap Schouwen, J. Padmos, te Duivendijke. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten lo. de aan A. de Graag te Goes verleende vergunning voor een dagelijkschen autobus dienst van Hoedekenskerke over 's-Graven- polder naar Goes, en omgekeerd, over te dra gen aan M. de Bart te Goes 2. a. in te trekken hun besluit voor zoo ver daarbij aan J. A. Manneke te Breskens vergunning werd verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Breskens over Scvhoondijke, Oostburg en Aardenburg naar Eede (feelgisché grens) en omgekeerd (dagelijks behalve Zondags) b. aan J. A. Manneke te Breskens vergun ning te verleenen tot het in werking bréngen van een degelijksche autobusdienst, met uit zondering van den Zondag, van Breskens over Schoondijke, Oostburg en Aardenburg naar Eede (Belgische grens) en omgekeerd 3o. in te trekken de vergunning van J. Westdorp te Heinkenszand voor een autobus dienst van Goes naar's-Heer Arendskerke en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg, en omgekeerd (uitsluitend op Zondagen). Verbinding tusschen Sluis, Brugge en Knocke De tram,die sedert langen tijd de dienst onderhield tusschen Sluis, Brugge en Knocke met tusschenliggende plaatsen, zal eerstdaags vervangen worden door een autobus. Dezer dagen kwamen te Sluis een tweetal groote gele auto-bussen, in dienst gesteld door, de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen in België, ter keuring aan. Ze werden door een Neder landschen keurings ambtenaar aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Ze kunnen ongeveer 35 perso nen meevoeren. De bussen zullen denzelfden dienst onder houden, echter met dit verschil dat ze maar tot Westcapelle (België) rijden, waar men vervolgens kan overstappen op de electrische trams, die resp. naar Brugge en Knocke rijden. De Zeeuwsch-VIaamsche waterleiding. Het gaat ook met het kleinere plan voor een waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij in plaats van 21 slechts 8 gemeenten betrokken zouden zijn, nog niet geheel naai wensch. Van de 8 gemeenten hebben er 6 tot deelneming kunnen besluiten, nl. Hulst, Sas van Gent, Ter Neuzen, Breskens, Oostburg en Aardenburg. De raad van Sluis besloot nies deel te nemen en thans heeft die van Bier vliet een zelfde besluit genomen. Het zal nu nader moeten blijken of met drie gemeenten in ieder der beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen het plan is uit te voe ren. Hoog water op Zuid-Beveland. De waterstand in de omgeving van Ierseke heeft thans een ongekende hoogte bereikt. In het dorp Ierseke staan zelfs enkele straten onder water. Op den weg van Ierseke naar het station Vlake staat hier en daar 1030 cM. water. Van loozing in de Schelde is wei nig of geen sprake, daar de stand van het Schelde-water door de vele Z.W. winden ock hoog is. Zoover het oog reikt, is het rondom Ierseke één waterplas. ZOUTELANDE. Ingekomen Kurt Kahle, van Berlijn jhr. Albert Hendrik Gevers, van Rijswijk Eliza beth Melis, van AagtekerkeMaria Francke, van AagtekerkeJohanna Jacoba Elizabeth dc- Klerk en dochter, van 's Hertogenbosch. VertrokkenPieternella Riemens, naar WestkapelleMaria Catharina Leunis, naar Roekan je Johanna Adriaanse, naar Melis- kerke Margaretha Jobse, naar Biggekerke Apolonia Jacoba van Dordrecht, naar Rot terdam. BRESKENS. Maandagavond had in het gebouw „Suma- jo" de aangekondigde propaganda- en kunst avond plaats van den Nederlandschen Blin- denbond. Voor een tamelijk goed bezette zaal sprak ds. Keers een kort openingswoord, waarna werd begonnen met de afwerking van het programma dat verzorgd werd door de heeren Herman Bresser, bariton, uit Amsterdam Roelofs, pianist uit Deventer Henry van den Heuvel, declamator uit Utrecht en Joh. van den Berg, propagandist te Oosterbeek. Deze heeren, die allen blind zijn, hebben hun taak op bijzonder goede wijze vervuld. En wanneer de heer Van den Berg in zijn propagandische rede er vooral den nadruk op legt, dat het doel van deze avonden is aan te toonen, dat blinden geen onvolwaardige maar volwaardige menschen zijn, dan zijn wij di rect bereid dit te beamen. Hun optreden was geregeld van dien aard, dat men moeite had te gelooven met blinden te doen te hebben. Ds. Keers sprak het slotwoord, waarin hij zijn groote voldoening over het gepresteerde uitte. Met hem hopen wij, dat zij op hun tournée succes mogen hebben. Een bezoek kunnen wij ten zeerste aanbevelen. Voor den cursus avondonderwijs hebben zich 30 leerlingen aangemeld. SCHOONDIJKE. Door de vereeniging voor Ooft- en Tuin bouw in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt Zaterdag 8 en Zondag 9 November te Schoondijke een tentoonstelling gehouden van planten, groente en fruit. Ger. Kerken. Beroepen te Haarlem ds. G C. Berkouwer te Oudchorne. Reorganisatie van het Leger des Heils Generaal Higgins, leider van het Leger des Heils, die dezer dagen uit Zuid-Afrika is te ruggekeerd, heeft met een aantal journalis ten gesproken over de weldra te houden ver gadering van afgevaardigden van het Heils leger uit verschillende landen, meldt „de Tel." Er is een sfeer van geheimzinnigheid rondom die vergadering, die ik ernstig be treur, aldus de generaal, want er is niets ge heimzinnigs in die bijeenkomst, ik heb de afgevaardigden gevraagd te Londen te ko men, om te spreken over eenige belangrijke kwesties betreffende het Leger en zijn con stitutie. Het is volstrekt geen geheim, dat men eenige wijzigingen in de constitutie wil aanbrengen. ïk heb zelf daarvan meermalen de noodzakelijkheid betoogd. Het Leger be gon als een kleine autocratie met den gene raal als leider, of zoo ge wilt als autocraat Maar het Leger van thans is heel verschil lend van dat uit den tijd toen de constitutie wei"- gemaakt. Toen had het 50 officieren, thans zijn er 25.000. Toen bezat het eigen dommen ter waarde van 5000 pond. Nu bezit het in dit land ongeveer 2.500.000 pond. Ik meen ook, dat de wereld anders is dan vroe ger en dat de meeningen over bestuur en organisatie eveneens veranderd zijn. Wij wen schen nu geen autocratie meer en voelen meer voor een constitutioneel bestuur. Ik voor mij vind drie dingen noodzakelijk, t.w. dat de eigendommen en het kapitaal in dit land niet meer alleen door den generaal worden beheerd, maai door een aantal com missarissen voorts dat de volgende generaal niet meer door den tegenwoordigen zal wor den benoemd, maar door een daartoe aange wezen lichaam uit het Leger en ten slotte, dat evenzeer als er een leeftijd is vastge steld, waarop de officieren uit het Leger rust moeten nemen, er ook een leeftijd voor het aftreden van den generaal moet worden bepaald. Unie tusschen Lutherschen. In Noord-Amerika zijn drie onderscheiden Luthersche kerkengroepen ineengesmolten en vormen nu de „American Lutheran Church". Aan deze kerkelijke ineensmelting, die te Toledo (Ohio) plaats had, werkten drie Sy noden mede de Vereenigde Synode van Ohio, de Synode van Iowa en de Synode van Buf falo. De nieuw ontstane Amerikaansche Luther sche Kerk telt 328.000 leden. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren H. A. van Leeuwen Wzn. en P. Lolkema, leerlingen van de De Buy ter school. Het Ondersteuningsfonds van het N.O.G. Het ondersteuningsfonds van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap, steun verleenende aan alle daarvoor in aanmerking komende onderwijskrachten bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs, zal 20 December zijn 50-jarig jubileum vieren. Er heeft zich een comité gevormd, dat de poging van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Genootschap tot versterking van het Vaste Fonds wil steunen. Daarin hebben om. zitting mr. J. Terpstra, minister van onderwijs en W. de Vugt, burgemeester van. Amsterdam, eere-voorzitters. Het tekort aan mannelijke leerkrachten. De „Maasbode" bespreekt de stap der groo te steden om met elkaar in contact te treden, over het tekort aan mannelijke leerkrachten. Het blad schrijft Dat wij hier staan voor een ernstige kwes tie, voelt iedereen. Het is een zaak van algemeen belang, dat men eenigszins ruime keuze heeft bij de be noeming van onze opvoeders der jeugd. Anders komt men al te zeer in de verzoe king minder geschikte menschen te benoe men. De middelen van redres op de bijeen komst van de wethouders van onderwijs der grootere steden aangewezen, verdienen dan ook zeer zeker de volle aandacht. Aanbevolen werd o.a. opheffing der be staande maatregelen die direct of indirect beperking der opleiding tengevolge hebben subsidieering zonder beperking van parallel- klassen der kweekscholen en herziening van het bezoldigingsbesluit, waarbij in het bijzon der de aanvangssalarissen op hooger peil worden gebracht. Wat het laatste punt betreftnaast de ver hooging van het aanvangssalaris, vooral voor hen, die „kostgeld" moeten betalen, zouden wij vooral ook de belangen van hen, die in het huwelijk treden en van de groote gezin nen behartigd willen zien. De sergeant-machinist C. Kindt Is overge plaatst van de onderzeedienstkazerne naar het wachtschip Vlissingen en bestemd voor Hr. Ms. O 12. Bü beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee le klasse Th. K. baroii van Asbeck den 17en November 1930 geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1