1000 500 300 150 100 25 ERSTUKKEI! ETLIJSTEN ZAR Aangesloten bh het bureau voor publiciteitswaarüe, ingesteld door de vereeniüinü „de nederlandsche dagbladpers" De nieuwste Kapmedellen 68e Jaargang 1930 mi: firma f. VAK DE IfElOE Ir., Wafstraat 53-60, Vlissinson. Islef. 10. Postrekening 6028T 1 november Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen t nummer bestaat uit 3 bladen ERSTE BLAD gemeentebestuur KAMER-OVERZICHT binnenland Man ik sta werkelijk pafik heb al veel van Chief Whip ge hoord maar die kwa- liteit en smaak overtref- fen mijn stoutste ver' wachtingen VIRGINIA De Beste voos-Uw Gezondheid! ONTVANGEN 2.5Q IN MATEN Z.5Q MAISON BAARS-SIJBRANTS Stads-en Proviocienieuws N.V. Sloomwasscherij „Volharding" PER KILO STUKTARIEF ZIE ETALAGE LISSINGSCHE COURANT LnNEMENTSFRIJS VoorVIissingenende gemeenten op Walcheren 1 2.20 per 3 maanden. #!C0 door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- p landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur ,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. labonné's in 't bezit eener lis, zijn GRATIS verze- tegèri ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger egnemen schipbrug over het MARINEDOK. Burgemeester van Vlissingen brengt apenbare kennis, dat in verband met het >eren van baggerwerk in het Marinedok, ■schijnlijk vanaf Maandagmorgen, 3 No- jcr a,s. tot nadere aankondiging de ibrug over genoemd dok zal zijn wegge- en. Lssingen, 1 November 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. tweede kamer. Vergadering van Vrijdag.. Radio-censuur. Pachtwet. motie—Albarda om de censuur op ra- jitzendingen op te heffen werd verwor- met 56 tegen 32 stemmen, heer Boon verklaarde tegen te stem- omdat met die motie de algemeene toe- d in zake de politieke uitzendingen blijft geen afdoende herziening wordt verkre- Weliswaar was hij tegen censuur, maar mg de politiek in den aether geduld It is toezicht onvermijdelijk. n lag 11 November begint het algemeen over de Rijksbëgrooting 1931 en des van dien dag komt de begrooting van enlandsche zaken aan de orde. pachtwetten werden voortgezet. Het amde artikel op de continuatie van de it op bevel van den kantonrechter was ;rom aan de orde. De meeste leden hand hun amendementslechts een twee- werd ingetrokken, het ééne omdat de ister het overbodig had geacht en het Te omdat het vrijwel hetzelfde was als ander amendement. Uit de stemmingen m het volgende voort. Aangenomen werd amendementFleskens om te bepalen, de rechter den pachtprijs kan bepalen den termijn waarmede hij de pacht ver- De Minister had dit krachtig ontra- maar de Katholieken met dé socialis- vrijzinnig-democraten en Floris Vos na- het aan. angenomen 'werd ook een amendement de commissie van rapporteurs dat de lelijkheid van continuatie al opent als ïaat om een los land van een half Hec- en een pachtprijs van 150 's jaars. De leering legde de grens bij één Hectare en 00. let gewijzigde artikel werd aangenomen 61 tegen 28 stemmen. Tegen waren de lianen, de christ.-historischen, de anti- olutionnairen, de communisten, de vrij- ders en Braat. Alleen de heer eeck Henkemans viel van zijn groep af. te eindstemming heeft plaats Woensdag November. de regeling der pachtcomissies viel k bijzonders vermelden. Het wetsontwerpDe Visser, waarover and een woord kikte, werd verworpen algemeen stemmen op die der commu- Het Belgisch invoerverbod voor vee. verband met het invoervrbod voor Ne- »ch vee in België verdient het nog de mdacht, dat in den regel slechts op den 1 en i5en van elke maand het desbetref- vee kan worden ingevoerd. Indien dus, gehoopt wordt, op 15 November of terlijk i December de grens weer heropend - dan zou dus slechts één of hoogstens a&al de invoer zijn verhinderd. He nieuwe spoorlijnen bij Antwerpen.» Parlementaire medewerker van het ^delsblad van Antwerpen" schrijft aanleiding van het bericht van het d van Noord-Brabant", vernemen we kabinet van den eersten minister het kende Is juist dat nieuwe spoorlijnen in de van Antwerpen worden aangelegd, deze zijn enkel bestemd voor het ver CHIEF WHIP keer der haven. De lijnen worden niet naar Esschen aangelegd, doch enkel rond de ha ven, in de buurt van Austruweel, uitsluitend ten behoeve der Antwerpsche haven. Naar aanleiding van het bericht over twee milliarden voor landsverdediging, vernemen we uit goede bron, dat er geen quaestie is van nieuwe uitgaven, die twee milliard zou den bedragen. De uitgaven van het ministerie van lands verdediging zullen misschien verhoogd wor den, doch dan zal die verhooging in de be grooting van 1931 aangegeven worden en moet door de Kamer wijfden aangenomen. Hoeveel die verhooging bedraagt, zullen we weten wanneer de begrooting van landsver dediging wordt ingediend in ieder geval kan er geen sprake van zijn een buitenïand- sche leening aan te gaan en nog veel minder een binnenladsche. Een hoofdartikel over deze quaestie besluit hetzelfde blad aldus Wij hadden dus wel goed geraden wanneer wij het vermoeden uitspraken dat heel die geschiedenis weer in de wereld was gestuu'd door de onbetrouwbare elementen, die voort durend kuiperijen tegen den Belgischen staat voeren. 't Is droevig, dat die nog altijd in de pers van onze Noorderburen organen vinden om hun gestook op te nemen ten einde aldus on rust en wantrouwen tegen België te versprei den. Meer dient er niet gezegd te worden. Nederlandsche luisteraars. Zooals bekend, is de bezitter van een radio ontvangtoestel verplicht hiervan aangifte te doen aan het rijkstelegraafkantoor in zijn woonplaats. Het aantal aangiften bedroeg op 1 October jl. 233.314, hetgeen neerkomt op 29.80 toe- stelbezitters op elke 1000 inwoners. De stand op 1 Juli was 199.011. Een natte October.. De filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Amsterdam meldt In den Hortus-Botanicus werd in den re genmeter 124 mm. regen gevangen, tegen 82 mm. gemiddeld sinds 1909. Van Juli tot en met October bedroeg dit jaar de regenval 535 mm. tegen 326 mm. sinds in 1909 de waarne mingen daar zijn begonnen. Dit zijn zeer groote afwijkingen. Verleden jaar was Octo ber zeer nat met 140 mm.de natste October was die van 1917 met 197 mm. regen, de droogste die van 1920 met 10 mm. Scheepvaartbeweging. Gedurende October kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1277 schepen, metende 2.092.147 netto register ton, waarvan 6 zee lichters metende 4280 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1063 schepen, metende 1.724.099 netto reg. ton. In October 1929 kwamen den Nieuwen Wa- O terweg binnen 1340 schepen, met. 2.212.399 netto reg. ton, waarvan 9 zeelichters, met. 5570 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1124 schepen, metende 1.881.951 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zyn aangekomen Schepen N.R.T. Nieuwe Waterweg 1930 12.778 21.326.181 1929 12.673 21.080.146 Rotterdam 1930 10.361 17.105.045 1929 10.456 17.666.659 vlissingen, 1 november. Uitreiking van medaljes en getuigschriften by de Kon. Maatsch. „de Schelde". Gisteren had aan de Kon. Maatschappij ,.de Schelde" de jaarlijksche uitreiking plaats van medaljes, getuigschriften en gra tificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de Maatschappij. Vijf ambtenaren, 3 bazen en 52 werklieden hebben in den loop van dit jaar deze dienst tijden volbracht. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenver- eeniging, het bestuur der arbeiders-verte genwoordiging, de bazen der fabrieksafdee- lingen, waaruit werklieden voor een medalje in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De gouden medalje van de N.V. Koninklij ke Maatschappij „de Schelde" met bijbehoo- rende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 3 ambtenaren, 2 bazen en 17 werklieden, nl. J. Bouma, P. f. van Overbeeke, H. f. Som- meling, C. M. Kok, D. Luteijn, C. J. Arde- wijn, L. f. Barentsen, A. J. Everaers, P. Hol- lebrandse, C. Kokelaar, P. Loekemeijer, G. J. van Maasbommel, J. Pieterse, A. Polderman, A. Roelofs, P. A. van Schagen, C. Sinke, J. Sohier, J. Steenaard, A. Versluijs, K. de Waard, E. Weug. De zilveren medalje van de N.V. Konink lijke Maatschappij „de Schelde" met bijbe- hoorende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 2 ambtenaren en 1 baas, nl. J. Blanken, J. Dekker, U. C. B. Ten Hoopen. De zilveren medalje met vereerend getuig schrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de vol gende 35 werklieden J. J. Adam, J. Bakker, D. W. Blom, N. Bosschaart, J. Bosselaar, W. Bostelaar, P. C. van den Buuse, B. C. Com peer, J. F. Crucq, J. E. van Dierendonck, C. van den Driest, E. Everse, W. Fleurbaaij, W. A. Goeman, K. C. Groen, A. Groenenberg, J. de Hamer, W. F. Helm, P. J. Jansen, J. de Kam, M. H. Kloosterman, P. Ko^tekaas, D. Labruijere, A. G. Leeflang, D. Monnier, M. Mulder, J. de Nooijer, J. Ova, A. Petit, P. J. van der Peijl, P. Provoost, A. Schets, P. M. Verstelle, W. Wouterse, C. de Zwart. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan 219 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 40-jarigen dienst92 ambtenaren en bazen de zilveren medalje van de N.V. Koninklijke Maatsch. „de Schelde" voor 25-jarigen dienst701 werklieden de zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst18 ambtenaren, bazen en werklieden de gratificatie der Maatschappij voor 50- jarigen dienst. Afscheid en installatie. Gisterenavond had in het Jeugdgebouw der Geref. Kerk alhier het afscheid plaats van den heer J. Baarschers als hoofd der Geref. school aan de Kasteelstraat en de installatie van het nieuwe hoofd, den heer A. Schout. Voor deze plechtigheid bestond een zeer groote belangstelling, zoodat de ruime lokalen van het Jeugdgebouw geheel waren gevuld. De voorzitter van de Vereeniging voor La ger Onderwijs op Geref. grondslag, de heer G. van de Putte, opende de bijeenkomst met het laten zingen van Psalm 103 1 en 8, las Psalm 103, ging voor in gebed en heette allen welkom, in het bijzonder den heer C. Wit, inspectèur van het lager onderwijs, den heer Van Westen, wethouder van onderwijs en den heer P. G. Laernoes, wethouder van fi nanciën en verder den heer B. de Jager, hoofd der Herv. school in de Wagenaarstraat, terwijl de heeren Teunis en J. J. Laernoes wegens omstandigheden afwezig waren. Daarna richtte spreker het woord tot den heer J. Baarschers en memoreerde het feit SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN Q dat de heer Baarschers als jong onderwijzer cp 1 Mei 1891 zijn arbeid alhier heeft aan gevangen, met heilig idealisme en jeugdig \uur in een oud heerenhuis in de Nieuw- straat met 120 leerlingen met één onderwij zer en één onderwijzeres. Terwijl op 1 No vember 1908 de school in de Kasteelstraat ia gebruik werd genomen, en enkele jaren ge leden door het groot aantal kinderen tot splitsing moest o worden overgegaan. Onder veel opofferingen hebt gij, aldus spreker, de kmderen mogen wijzen op den Heiland en moge het woord tot hen gesproken eenmaal riike vruchten afdragen. Spreker hoopte dat de levensavond voor den heer Baarschers omstraald moge zijn met het Licht. Ook b'acht hij dank aan de echtgenoote van den heer Baarschers voor de hulp en bijstand steeds aan haar man bewezen. Door de aanwezigen werd beiden Psalm 1214 toegezongen. Hierna ging de voorzitter over tot de in stallatie van het nieuwe hoofd, den heer A. Schout, die reeds bijna 14 jaar aan de school verbonden is. Het bestuur heeft u, daar gij geen onbekende zijt, met volle vertrouwen benoemd en spreker hoopt dat de heer Schout nog vele jaren als hoofd aan de school verbonden mag zijn. Den heer Schout werd toegezongen Psalm 134 3. Hierna werd door het bestuur en de schoolvereeniging den heer Baarschers een rooktafel aangeboden. Namens de oud-leerlingen sprak de heer P G. Laernoes, die het een voorrecht noem de een der eerste leerlingen van den heer Baarschers te zijn geweest. Het verheugt spreker dat de heer Baarschers hier steeds is gebleven en ook in de toekomst hier zal blijven, waarna hij hem namens vele oud- leerlingen een luidspreker aanbood. De heer ir. G. de Rooij uit Voorburg sprak eenige woorden van dankbaarheid namens de oud-leerlingen, die nu in Voorburg wonen. Hij wees op het fundament dat door den heer Baarschers bij hem was gelegd en den cnbaatzuchtigen ijver als hoofd steeds be toond. Hij bood namens vele oud-Vlissingers twee boekwerken aan en hoopte dat de heer Baar schers nog vele jaren voor zijn gezin en vrienden mag gespaard blijven.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1