500 300 25 eerste blad DONDERDAG I**. No.256 68e Jaargang 1930 litgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 18. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Igemeentebestuur Stads- en Pro vincienieuws Huiduitslag land- en tuinbouw MJSSINGSCHE COURANT BEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, loor het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- len bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. ne abonné's in 't bezit eener i, zijn GRATIS verze- 'tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bl| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat u5t 2 bladen DRANKWET. burgemeester en Wethouders van Vlissin- jeiet op art. 37 der Drankwet ■oen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van fcrnadus Cornelus Maria Speckens, wonen-' 3 te Vlissingen om verlof tot den verkoop i alcoholhoudenden drank, anderen dan Irken drank voor de winkel-localiteit en traan grenzende benedenlocaliteit van het ïceel Coosje Buskenstraat no. 76 iat vanaf heden, gedurende veertien dagen egen het verleenen van het gevraagde ver- I schriftelijke bezwaren kunnen worden in- Jliend bij Burgemeester en Wethouders brnoemd. Gissingen, CO October 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN, 30 OCTOBER. De havenfeesten. Noordstraat-comité heeft gisteren - i vergaderd en heeft een dagelijksch gevormd, bestaande uit de heeren F. n der Leeuw, voorzitter, Grool, 2e voorzit- G. Sandifort, secretaris, W. Veerkamp, secretaris, H. Wegeling, penningmeester, an, 2e penningmeester, en Van Stee, i en Mercy, commissarissen, indag wordt al begonnen met het innen contributie. De minimum-contributie is I cent per week. Een adres aan den gemeenteraad. x»r den heer M. Teerling is weder een s aan den gemeenteraad gezonden, waar- j met verwijzing naar zijn adres van 12 i verzocht, dat de gemeenteraad er toe zal jllen medewerken, dat het schoolbestuur tie fsnog achtergehouden stukken van 1918— 1 aan den raad zal overleggen, ti het nieuwe adres verzoekt de heer Neer lig dat de gemeenteraad dezen keer zal doen kat plicht en recht is, opdat een onbemoei- ftkte rechtspraak kan plaats vinden. De firma Adam en Eva. Concertgebouw. ■Bovenstaand „blij-eindigend Paradijs-ver ijl", dat gisterenavond voor A.G.O. ge- werd door het Middelburgsch Dilet- [nten-tooneel, is een spel vol tegenstellin- i. die zich geleidelijk oplossen in een har- ionie, die we haast roerend zouden wen- pen te noemen. Daar is in de eerste plaats James King, de man, die zijn heele le- gewerkt heeft en nu eiken eersten der land zich verbijt om de rekeningen, ge- lakt door zijn niets dan pr et-na jagende i (zijn dochter, die met haar man alle fetjes najaagt en die in futiliteiten, als op- geven aan den tuinman om bloemen I kweeken in kleur van manlief's costuum, fjr fort vindtzijn ongetrouwde dochter, die een doelloos leven leidt en flirtati- heeft met den dokter en met een zgn. fhotschen lordzijn schoonzuster, die, tus- i het naloopen van verschillende nutte- 8 cursussen door, ook nog het huishouden i die bij hem inkomen. Daar is mr. les King, die, kerngezond, spot met den 1 Horace, die, 10 jaar geleden voor een ieek-end uitgenoodigd, nog steeds op zijn lesten leeft en die beweert, lijdende en aan I peloosheid laboreerende te wezen. Daar is eens dezelfde man, voor wien het „hui- J)k" leven een soort „hel" is geworden, ter- f'Ül dat voor Adam Smith, die jaren in de Rimboe", op de rubberplantages heeft ver- d» een hemel toeschijnt. Deze wil trach- verbeteringen in de geldverspilling te tëen door redeneering, door zachten wat de vader qualificeert als een 'ng, die nergens toe leidt dan om door de fr°uwelijke leden der familie „op den kop gezeten" te worden. Het „verhaal" is blij- d, maar voor het zoover is, zijn tal ran komische, tal van groote hilariteit-ver- pkkende verwikkelingen noodig, die we niet toll 1 kreede zullen beschrijven. Zelfs zullen I aJ ons onthouden aan te geven, hoe die te- I stellingen zich als vanzelf oplossen, on- l°st) en danks het onwaarschijnlijke bijv. - bij den diefstal der paarlen-colliers door Adam Smith. Genoeg zij te vermelden, dat, waar de vader bij zijn vertrek naar de rubber-plan tage een familie achterlaat, die uitsluitend voor pretjes lesft, hij bij zijn terugkomst een naarstig-werkend stelletje vindt, dat zich bijv. beroemt in één maand driemaal zoo veel overgehouden te hebben als er uitgege ven is. Zwijgen we dus over den inhoud, dat zelfde mogen we niet doen over het spel en de regie. Deze laatste was, zooals we het trouwens van den heer P. Blaauw gewoon zijn om het populair uit te drukken ,dik in orde". En het spelWe maken da delijk een eere-saluut voor den heef J. J. Domenie, die, in het eerste bedrijf, waar hij een zware rol had als mr. James King, een vlotte creatie gaf van den zwaar met reke ningen-belasten zakenman. En daarnaast vermelden we met eere den tegenspeler Adam Smith, die zijn plotselinge transfor matie in „pater familias" van het heele stel letje behendig weet te weigeren en toch aan te nemen. Hij speelt die rol op waarlijk zui vere wijze en toont door zijn handelingen, dat hij, de handelsman in merg en been, het flair heeft om, door schijnbaar zich te ont trekken aan het familieleven, dit werkelijk voor den „gevluchten", „echten" vader weet tr, redden. Hij gokt, maar niet, zooals Smith meent, met zijn financiën, doch met het ge luk der familie. En in dat spel vindt hij een waardige tegenspeelster in mej. J. B. Han- gard, welke oorspronkelijk van meening is, dat ze den eenen pretendent naar haar hand 50 neemt voor het tennissen en de restee- rende 50 voor concerten, ten slotte Adam voor 100 neemt. Geen wonder is het, dat deze beide spelers aan het einde van den avond met bloemen gehuldigd werden. Vlot, sterk, op sommige momenten zeer komisch spel door gebaren en uitdrukkingen werd door deze 3 spelers gegeven en door dat van de andere optredenden, van wie we speciaal •de vertolkers -der róllen van oom Horace, Clinton de Witt, Lord Andrew Gordon en" Corinthia, welke laatste zooveel tot het blijde einde bijgedragen heeft, noemen. Haar en hun spel was natuurlijk, heeft sommige, ja zelfs veel vroolijke momenten gegeven en heeft de zeer goed gevulde zaal van het Con certgebouw op dezen goedgeslaagden eersten avond van A. G. O. kostelijk vermaakt. Een eere-saluut daarom aan het Middel burgsch Dilettanten-Tooneel. Een excursie. Gisterenmiddag hebben een aantal leden van de afdeeling Vlissingen van het N.O.G. een tochtje ondernomen naar Breskens, waar een bezoek werd gebracht aan de biscuit- en dropsfabrieken van de firma Van Melle. Bij den ingang werd het gezelschap ont vangen door den heer Spapé, die namens de firmanten, welke door beroepsbezigheden verhinderd waren, het welkom uitsprak. Hij bracht in herinnering, dat de fabriek, die sedert 1927 ook de toffee- en kauwgomfabri- cage tot zich getrokken heeft, haar ontstaan te danken heeft aan de energie van de drie zoons van den ouden broodbakker Van Melle. Van deze drie heeft de eene zich toegelegd op de biscuitsfabricage, de tweede op die der drops, terwijl de ander zich zoowel met de eene als de andere productie bemoeit. In de fabriek werd een deel der deelnemers rond geleid door mej. Van den Berg die, de oplei ding genoten hebbend in de inrichting voor maatschappelijk werk te Amsterdam, door deze instelling naar Breskens is afgezonden om het geestelijk en lichamelijk welzijn der mannelijke en vrouwelijke werkkrachten te behartigen. Van dit werk gaf deze dame een interessant overzicht. Na deze inleiding en het presenteeren van producten uit de fabrieken, werd de tocht door de fabriek ondernomen, waarbij zoowel de fabricage der drop als die der biscuits kon gevolgd worden. Zeer interessant was het ma chinale inpakken der verschillende produc ten, maar vooral dat in zakjes met lintje en etiket der drops. Na de bezichtiging der verschillende afdee- lingen werd het gezelschap onthaald op een kopje thee, in een der clublokalen, die aan de fabriek, waar ongeveer 300 personen werk zaam zijn, door de firma zijn ingericht. De voorzitter der afdeeling bracht dank aan den heer Spapé en aan mej. v. d. Berg voor hun aangenaam, leerrijk gezelschap en verzocht den danb aan de firma over te brengen. Als herinnering aan het bezoek werd allen een luxe doosje biscuits aangeboden. aardappelmeel geserveerd. Dip pakketpost met het brood aan het gebouw van de Tweede Kamer. Wij etaleeren het portret van ir. G. Hof stede, benoemd tot inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. De motorveerboot. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" welke voor het gewone onderhoud eenigen tijd uit de vaart is genomen, wordt Zaterdag 1 November weder in dienst gesteld. De Dageraad, De afdeeling Vlissingen' van „de Dageraad" houdt Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, een openbare vergadering in „de Oude Vriend schap", waarin als spreker zal optreden de heer J. G. H. Versteeg. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar achterstaande advertentie. Een raadskelder in het stadhuis te Middelburg. In de laatste vergadering van den gemeen teraad van Middelburg was een verzoek in gekomen om de voormalige vleeschhal in het stadhuis te mogen huren voor de vestiging van een raadskelder. De afdeeling Middelburg en omstreken van den Nederlandschen Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft zich thans tot den raad gewend met een klemmend verzoek om tot zulk een verhuring niet over te gaan. Adressante wijst er op, dat reeds 12 café's enz. op de Markt aanwezig zijn en nog anderen in de naaste omgeving. Verder her innert zij er aan, dat in de Eerste Kamer ge waarschuwd is tegen het onderbrengen van café's en dergelijke in gebouwen van histo rische waarde, wat dan toch zeker op het stadhuis van Middelburg van toepassing is, want.eyentqeelg gevolgen van een brand in dat gebouw zouden nimmer meer goed te maken zijn. Adressante juicht het toe, dat bij het tegenwoordig gebruik van de Vleeschhal als rijwielbergplaats en als plaats voor het in ontvangst nemen van goederen voor bo des, het rooken verboden is, maar meent, dat het brandgevaar veel grooter zal worden als het lokaal tot raadskelder zou worden inge richt. Zij vraagt dan ook de hal haar tegen woordige bestemming te doen behouden. Het bestuur van de middenstandsvereeni- ging Handelsbelang wendde zich terzake tot Burg. en Weth. met een verwijzing naar zijn adres van 10 Juli 1929, waarin verzocht werd in de hal het Informatiebureau voor Vreem delingenverkeer te vestigen. Het bedoeld be stuur meent nog altijd, dat er bezwaren be staan tegen bestemming als koffiehuis of iets dergelijks en blijft bij eerstbedoelde bestem ming. Het verzoekt met klem aan de blijk baar bestaande' voornemens tot verhuring voor raadskelder geen gevolg te geven. Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 October zijn in onze provincie voorgekomen 7 geval len van roodvonk, nl. 3 te Vlissingen, 3 te Graauw en Langendam en 1 te Oost- en West-Souburg, 8 gevallen van diphtherie, waarvan 7 te Heinkenszand en 1 te Zierik- zee en 1 gevat van febris typhoïdea te Clinge, in een gezin waar deze ziekte reeds voor kwam. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hansweert 121.05. In onze Tijdinghal. Gisterenmorgen is de familie Speenhoff van zijn tournée in Indië in ons land terug gekeerd. Wij geven een foto aan boord en van het verlaten van de boot. In de koffiekamer van de Tweede Kamer werd aan de leden het nieuwe brood met De crisis in den landbouw. In den loop van November zal te Goes of Middelburg een groote crisis-vergadering worden gehouden van de verschillende land bouworganisaties. Tal van autoriteiten zullen worden uitgenoodigd. De minister van bui- tenlandsche zaken en landbouw zal dringend worden verzocht op die vergadering tegen woordig te willen zijn om daardoor per soonlijk overtuigd te worden van den waren stand van zaken. De sluis bij Ter Neuzen. Gisterenmiddag was het herstellingswerk aan de groote Westsluis voltooid. Juist kwam de burgemeester van Gent, de heer Van der Steeghen, vergezeld van den hoofdingenieur directeur van den (Belgischen) waterstaat, denheer Mallans, het werk bezichtigen. De burgemeester betuigde aan den hoofdinge nieur Witteveen en den technischen ambte naar bij den rykswaterstaat Benard zyn groote tevredenheid en dankbaarheid. Dank zy de genomen maatregelen, is het herstel lingswerk in zoo'n korten tyd uitgevoerd, dat de schade voor de stad Gent en de zeevaart van die haven zooveel mogeiyk is beperkt. Hedenmorgen wordt aangevangen met het opruimen van de zgn. afdammingskuip, het inhangen van de sluisdeur en het opruimen van den dam in de sluis. Men hoopt met het avondtij nog te kunnen schutten. De sluis is dan 18 dagen na de aanvaring heropend. Ernstige mishandeling. Gisterenavond vond iemand uit Duiven- dyke onder die gemeente, liggende in een sloot met een rijwiel boven op zich, een man, die hevig uit het hoofd bloedde en daardoor biykbaar in bewusteloozen toestand was ge raakt. Hy waarschuwde de politie, die den man naar het ziekenhuis deed overbrengen. Daar verklaarde hy, dat hij door twee per sonen was aangevallen, die hem met een ha mer op het hoofd hadden geslagen. De poli tie wist de daders aan te houden, die beken den het feti te hebben gepleegd. De aanlei- dende oorzaak is vermoedelijk een vrouwen kwestie. De mishandelde maakt het naar omstandigheden redelijk. Een laffe streek. Dezer dagen bemerkte een inwoonster van Kerkwerve, dat een persoon op een rijwiel gezeten haar erf passeerde en in het voorbij rijden zijn lantaarn doofde en een voorwerp over de heining van den tuin wierp. De waakhond, die op het erf rondliep sprong op het voorwerp toe en at het op. Eenige oogen- blikken nadien vond de eigenares den hond dood voor de woning liggen. Een onderzoek, door den dierenarts ingesteld, wees uit, dat het dier was vergiftigd. De politie stelt een onderzoek in naar den bedrijver van deze laffe daad. LUCHTVAART De D.O. X naar Amsterdam. Het groote vliegschip Do. X zal volgens de laatste berichten Zondag a.s. de eerste étappe van de vlucht naar Amerika gaan maken. Het zal van Althenrhein naar Amsterdam vliegen. De vliegboot zal in het algemeen op deze eerste vlucht den loop van den Ryn volgen, maar het is niet onmogelyk, dat het eerste deel van de vlucht zal worden bekort tenein de tyd te sparen. Dr. Dornier en zyn vrouw zullen de vlucht meemaken. Zy gaan mee tot Engeland. Behalve Maurice Dornier zullen aan de vlucht naar Amerika deelnemen lady Drum mond Hay en de heer von Wiegand. Lady Drummund Hay vertegenwoordigt de „Hearst Press". Het plan is om 12 November van Lissabon naar de Azoren te vliegen. Het onderzoek naar de ramp der R 101. Het onderzoek naar de ramp der R 101 werd gisteren hervat. Er werden nu pogin gen gedaan om vast te stellen rf er geen en kel document bestond, waardoor licht kon worden geworpen op de resultaten van de proefvlucht, welke het luchtschip heeft ge maakt na de veranderingen aan de structuur en even voor de fatale vlucht. Sir William Jowitt verklaarde, dat de proefvlucht 24 urer. zou duren, maar dat commandant Colmore aan het ministerie voor luchtvaart voorstelde de vlucht te bekor ten indien majoor Scott tevreden was met het resultaat op de kortere vlucht. Hy memoreer de, dat squadron-leader Booth, kapitein van de R 100, van meening was, dat de proef vlucht der R 101 onbevredigend was, omdat ze niet langer geduurd had en niet meer ver schillenden weersomstandigheden het hoofd geboden hadden moeten worden. Sir William Jowitt zeide, dat een van de redenen van de kortere proefvlucht is ge weest (nadat major Scott tevreden was), dat men sneller naar den ankermast kon terug- keeren om nog meer tyd te hebben voor de voorbereidingen van den tocht naar Britsch- Indië. VOETBAL. Programma voor Zondof 2 November. Afdeeling IV. Ie klasse. LongaP.S.V. EindhovenDe Valk. M.V.V.B.V.V. WilhelminaWillem II. 2e klasse A. MiddelburgBifida, DoskoZeelandia. R.B.C.Dongen. De BaronieT.S.C. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag .en eczema bovendien nog wat Purol- poeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. 3e klasse A. Vlissingen IISinoto. Zeelandia II—Walcheren. ZierikzeeHulst. 3e klasse B. H.K.I.Nieuw-Borgvliet. Goes—N.A.C. III. BoeimeerVlissingen. Paars-WitAlliance. Engelsch oordeel over Hollandsch voetbaL In de „News Chronicle" geeft Charl Bu- chan een nabetrachting over den wedstryd tusschen het voorloopige Nederlandsche elf tal en Fulham en merkt daarvij o.m, het vol gende op Het voetbalpeil in Holland ver toont niet denzelfden vooruitgang als m Spanje, Oostenrijk en Duitschland. Een paar seizoenen geleden waren de Hollanders op merkelijk goed, doch den laatsten tijd zijn zy hard achteruit gegaan. Het is thans duidelyk gebleken, dat het spelpeil der Hollanders niet op dezelfde hoogte staat, als dat van onze derde divisie. Daarentegen is het voetballen in Spanje en Oostenrijk zóó verbeterd, dat deze landen een ernstige bedreiging zouden vormen voor het beste elftal in de eerste di visie. Een van de voornaamste fouten van de Hollandsche ploeg was de traagheid. Wan neer de Hollanders eenmaal in actie waren speelden zij prachtig voetbal, doch het duur de zoo lang voordat zij in actie kwamen, dat hun weinig kansen tot samenspel werden ge boden. Door de vinnige aanvallen van de Middenlinie van Fulham hadden de Hollan ders niet voldoenden tyd om een eigen spel te spelen. Zij waren ettelyke seconden te laat by het uitvoeren van hun plannen. DE MINISTER AAN DE WEEGSCHAAL. De nood in de akkerbouwstreken is zoo hoog gestegen, dat zelfs de Nederlandsche regeering er aan denkt hulp te verleenen. Zy overweegt een maalgebod op tarwe, met de bedoeling vraag te scheppen naar binnen- landsche tarwe en daardoor den prys te ver- hoogen. Maar hierdoor komen de meelimporteurs in moeilijkheden en ten hunnen behoeve wordt overwogen een teeltpremie te verleenen en overigens den handel in meel vry te laten. Door deze teeltpremie wordt de tarwepro- ductie verhoogd, maar er wordt geen nieuwe afzetmogelykheid geschapen. De pryzen van de Nederlandsche tarwe zullen dalen door deze premie, want er zal eerst meerdere vraag naar Nederlandsche tarwe komen als deze lager geprysd is dan de buitenlandsche. De teeltpremie werkt dus precies gelyk aan de fooi voor den kellner de fooi verhoogt hun inkomen, maar aan den anderen kant gaat het bedongen loon achteruit door de fooi. Een teeltpremie op tarwe helpt de boe ren niet en daarom blijven ze reikhalzend uitzien naar een maalgebod. De minister staat aan de weegschaal en weegt de belangen van boeren en landarbei ders tegen de belangen van de meelimpor teurs en kantoorbedienden. Het zou den mi nister misschien gemakkelyk vaUen zyn be slissing te nemen, indien hy al de betrokke nen eens aan zich voorby kon zien defileeren. Als de akkerbouwers en landarbeiders op trokken zouden al de Haagsche pleinen ea straten klinken van het geklots hunner klom pen. Heel de residentie zou ruiken naar zweet en grond en arbeid. Stuntelig zouden deze menschen uit de dorpen hunne bede aan den minister voor dragen, om behoud van hun werk, om behoud van hun loon, om behoud van hun meestal geringen welstand. Maar als de meelimporteurs en hunne be dienden optrokken zou de aanblik heel an ders zyn. Men zou hunne aanwezigheid nau- welyks bemerken, want ze zouden niet talry- ker zyn dan een reisgezelschap van Cook. Maar wat aan de kwantiteit te kort schoot, zou vergoed worden door de kwaliteit, zy zouden den minister te verstaan geven, dat zy de wegbereiders zyn voor een betere toe komst. „Thans reeds zorgen wy er voor, excellentie", zouden zy zeggen, „dat de grondstof voor het dagelyksch brood, recht streeks in nette balen verpakt, uit Amerika komt tot vóór den bakkersoven. wy laten thans de Amerikanen en later de Russen ploegen en zaaien, oogsten en dor- schen, reinigen en malen, terwyi aan ons Nederlanders deze zure arbeid bespaard

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1