1000 500 300 25 eerste blad WOENSDAG 29 OCTOBER L. No. 2551 68e Jaargang i!930 rbericht VerscliijRt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen k te vlissingen Stads-en Provincienieuws ,enda sven kerk- en schoolnieuws marine en leger aanbestedingen SPORT BUITENLAND .uisr.) 27 Oct. te Antw. Iet. te Rott. van New-Yorfcl 30 Oct. 10 uur te p. 27 Oct. Beachy Head I 27 Oct. te Genua u. 26 Oct. Lizard B)ct. te Amst. van USSINGSCHE COURANT terstand 769.8 te La Co. erstand 704.1 te Thorshavjj, den avond van 29 Octo. ijk toenemende Z.-Weste. of N.-Westelyke wind, be. bewolkt, regenbuien, 3NNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Hnco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Hm: firma F. Ml Ui ïflB£ Ir., HM 58-6(1. ïlissinjii. Wil. 10. Ptsltilmiii 65787 ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener is, zijn GRATIS verze- d tegen ongelukken voor or Auto's, Fietsen /oertuigen. October uur 29 5.06 30 5.04 31 5.02 NGESLOTEN BIT HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 biaden ober E.K. 6.07 18.49 0 7.20 20.14 1 8.49 21.39 vermakelijkheden, leringen, enz. eren en gouden schoen eigenlijk ziet men coü n dan voorheen, terwijl daarentegen zeer in den effen witte japon neemt iisel, maar een sterk af- i, groen of blauw, bijv., alsketting en zakdoekje, ït microscopisch kleine is taschje steken en ook sdoekje dat nu, met de dracht, een beetje uit als het zakdoekje, dat) en naief, als een debu- eeuw, in onze hand dra- e-zakdo^k, die van zijden dere teere stof, met een d. Heel nieuw is een zak- a.n een ster, waarin pun- e kleur zijn ingezet, en een paar fijne lange n klein luxe-taschje het t. WILHELMINE, VLISSINGEN, 29 OCTOBER. aer. Opvoering Middel- ,nten-tooneel voor de ver- O., Concertgebouw, 8.15 De havenfeesten. laar wij vernemen heeft de plaatselijke ■d, die bestaat uit het bestuur van den fcsingschen Bestuurdersbond en de Soc.- m. Arb. Partij, af deeling Vlissingen, be- [en om den bestuurders der aangesloten leelingen voor te stellen aan de te organi- i feestelijkheden, ter gelegenheid van de Ining der nieuwe haven, niet deel te ing der japon, is een groo- en bevestigd. Een andere is van zwart zijden mou- wijd cape-je van wit zjj- ilvervos afgezet. Op een rêpe romain, draagt men vart jasje, van atlas, met fen voor den avond zijn vel men op het oogenblik f, dan van sterk glanzend e fcafzyde, gelakt sati en zilver brokaats, satijn veren sterretjes overpoe- it bruin-fluweelen motief- :eorgette, enz. veroorloven kan van rijk en luxueuse avond- over de kosten van een ippen. Avondmantels zijn re stoffen gemaakt als de mooie, rijke bontsoorten lukkig, weer langer. Iets el, hoewel in lijn en rtijl end, van contrasteerende zen. ipon en mantel is echter at 's avonds uit wil gaan, ar. Geen enkel toilet is iweelen, echte of nage- -nten avondtoilet draagt oote gesp, van schitterend aan de taille, ntjes vormen verder een van het toilet, de kousen eer als voorheen, maar ze en goed gekozen te zijn, in de tint van japon en volgt, dat ook de schoen- )on volgen, van welke stof van satijn, crêpe de t, damast.... Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. bisterenmiddag werd voor de leden der fa. Vereeniging van Huisvrouwen alhier i demonstratie gehouden van de bekende Jssink's Deventerkoek en Ontbijtkoek. De tegenwoordiger van de firma vertelde di- [se bijzonderheden van de producten, o.a. i firma Bussink de oudste koekfabriek het land is (bestaat reeds sedert 1593) zy haar grondstoffen zelf importeert r specerijen en rogge in eigen maling be leid worden. Speciaal vestigde de vertegen- Tordiger nog de aandacht op de ontbyt- die in prijzen vanaf 13 cents in den Ldel zijnop de koffiekoek, een nieuwe Icialiteit van de firmaop de snipper- en de Jodenkoekjes, die met roomboter jakken worden. De firma brengt ook al- is in den handel voor de plaatjes die bij f artikelen verpakt zijn. Ieder album bevat sgezichfcen der diverse provincies, bat de dames de heerlijke producten der ima op prijs stelen, bleek duidelijk uit de bestellingen die de vertegenwoordiger licht noteeren. De firma zendt gaarne haar Illustreerde prijscourant op verzoek gra- K en franco toe. Lezing Doopsgezinde kerk. Doopsgezinde kerk alhier sprak gis- jrenavond ds. O. L. van der Veen over het Iderwerp „het Roomsch-Katholieke geloof", jet kerkgebouw was zoo goed als geheel be- ïker begon met op te merken dat men 1 verschillende wijze over dit onderwerp jreken kon. Men kon bijvoorbeeld wijzen •oral op de practische toepassing in de Maatschappij, in vereenigingsleven en poli- Of het beschouwen als geschiedkundig ïrschynsel, daarbij nadruk leggend op de jiddeleeuwen. Spreker gaf er de voorkeur lil deze lezing het Roomsch-Katholieke poof te beschouwen zooals het thans is, >f naast andere gelooven. Zijn bedoe- jng daarbij was om een zoo duidelijk en hei- mogelijk inzicht te verschaffen in het lezen van dit geloof. [Hij sprak dan over de stichting der R.- •ath. kerk, haar wezen als verlossingskerk, 1 macht der traditie, de heilsmiddelen of fccramenten en de voorstellingen van het pmamaals, en eindigde met de voorschrif- te bespreken, die den katholiek worden [even ten opzichte van andersdenkenden, j wekte tenslotte de aanwezigen op om rus- en met begrip te oordeelen over een ge- N dat niet het onze is. [Van de gelegenheid om vragen te stellen ptf een ruim gebruik gemaakt. Orkestvereeniging „Vlissingen". [De Orkestvereeniging „Vlissingen", diri- mevr. R. Brand—Bekker, zal haar winterseizoen met een concert op 21 ï°vember a.s. openen, waarbij als solisten medewerken de beroemde concert os Helene Cals en de heer Joh. Ver loot. leeraar Conservatorium Rotterdam, [^drecht (fluit) enz. Nadere bijzonderheden i t.z.t. worden aangekondigd. 1 waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I gemeenteraad te Aardenburg heeft met teSen 3 stemmen besloten tot aansluiting 1 de drinkwatervoorziening van Oost- en Wesi-2eeuwsch-Vlaanderen. I He aanvaring van de sluis te Ter Neuzen. Ik den sluisvloer van de Westsluis te Ter feuzen zijn de nieuwe bouten voor den ptspot reeds geplaatst. In verband met het r°r5Poedig verloop van het herstellingswerk Lan de wederopenstelling van de groote inluis tegen het einde van de week wor- EÜ tegemoet gezien. Ongeveer 10 schepen, Ier ook een bestemd voor Ter Neuzen, 1 op de reede te wachten op doorvaart. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag ls ingebroken in de Geref. kerk te Ierseke. De daders, die zich met behulp van valsche sleu tels toegang tot het gebouw hebben verschaft, hebben eenige kasten geforceerd. Er wordt echter niets vermist. SOUBURG. Gevonden gedeponeerd een armbandhor loge. Adres Van Male, Oude Vlissingscheweg. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Breda ds. G. de Vries te Heerde. Afscheid. Zondagmiddag nam ds. H. van der Linden afscheid van de Ned. Herv. gemeente te Kleverskerke, welke gemeente hij twee jaar heeft gediend. De naar Drachten vertrekkende leeraar had tot tekst gekozen Matth. 5:3. Na de predikatie werden de gebruikelijke toespraken gehouden, waarna de consulent, ds. E. van Asch uit Arnemuiden, namen de gemeente den scheidenden leeraar toesprak, Toegezon gen werd Psalm 121 :4. De Chr. Geref. Kerk in het Noorden des lands. De positie der Chr. Geref. Kerk in het Noorden van ons vaderland is in financieel opzicht allerminst gunstig. De classis Gro ningen der Chr. Geref. Kerk heeft in haar jongste vergadering zich met een en ander bezig gehouden. Aan enkele gemeenten, die om steun vroegen voor het tractement van een te beroepen predikant, besloot de classis te antwoorden, dat zij, hoe gaarne ook, geen kans ziet het verzoek in te willigen. Aan de kerk van Assen, die vroeg de mogelijkheid te overwegen van het beroepen van een predi kant voor de vacante gemeenten, zal de clas» sis antwoorden, dat zij om de vele bezwaren geen mogelijkheid ziet het verzoek in te wil ligen, hoe gaarne zij dit ook zou willen. Ger. Gem. Beroepen te Gouda ds. M. Hof man te Krabbendijke. Zendingsweek 1930. Er is een wekenlang groeiende spanning in het land, de manometer rijst, de wijzer heeft bijna de roode streep bereikt. Tot de corporaties van wie de Zendingsweek uitgaat en die dus naar evenredigheid in de opbrengst zullen deelen, is ook het Java-comité toege treden. De kring der medewerkenden is, al had hij grooter kunnen zijn, toch zóó, dat wij zeer dankbaar zijn. De organisatie van het werk is zoo goed en veelomvattend mogelijk geweest. Maar nu is er dan ook de spanning hier. En wat wij vooral niet mogen verge ten er is spanning in Indië, op het Zen- aingsveld zelf. De oogen van -velen zijn op ons gericht. Ginds kent men van nog zoo meer nabij den nood van het werk. Wat zal de gemeente doen is hun vraag. Angstige hoopvolle in elk geval gespannen verwach tende vraag. Als wij een beeld zoeken voor die spanning doet zich aan ons voor de stoomketel, waar onder de vuren gestookt zijn. Alles trilt, straks wordt de handle overgehaald en het geheele raderwerk zet zich in beweging. Mis schien is, waar het gaat om gebed, toewijding en offer, dit beeld te machinaal. Welnu, dan blijft het oude beeld van den strijd. Alles is voorbereid, de troepen zijn gevechtsklaar. En waar het gaat niet om menschen, niet om organisaties, maar werkelijk om hooge belan gen van het Godsrijk, mogen wij zeggen God verwacht, dat ieder zijn plicht zal doen. Godsdienst en reclame. Het Ned. Chr. Persbureau meldt In Duitschland vinden blijkens de Berlyn- sche pers hier en daar reeds Amerikaansche methoden van godsdienstpropaganda ingang. Zoo lezen wij van een kanselredenaar, ka pelaan Faksel, die tegen honorarium korte voordrachten houdt in de lunchroom van een groot warenhuis. Eveneens wordt over den zelfden spreker in het Protestantenblatt ver teld, dat hij voor een handelaar in schrijf machines, die voor de gebruikers van zijn machines af en toe gezellige avondjes orga niseert, voor welke een klein entree geheven wordt, korte voordrachten houdt. Hier wordt dus de reclame en religieuse propaganda op wel schier hyper-Amerikaansche wijze met elkander verbonden. By beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der le klasse F. S. W. de Ronde, geplaatst by het depar tement van defensie, den 14 November 1930 ter beschikking gesteld, De luitenant ter zee 2e klasse N. Guilonard wordt 1 November overgeplaatst van het vliegkamp de Kooy naby Den Helder. Den officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse W. van Leeuwen Hendriksen is ver gund uit Oost- Indië naar Nederland terug te keeren. De officieren van den marinestoomvaart dienst G. den Hertog, der le en G. Smits, der 2e klasse, zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zullen 18 November met de „Prins der Nederlanden" uit Amsterdam hun bestemming volgen. By Kon. besluit is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan na te noemen reserve-officieren van gezondheid 2e klasse, allen van het personeel van den geneeskun dige dienst der landmachtP. Schermers, J. F. Hagen, dr. W. Portheine, T. A. Jagerink, G. P. Scheij, P. J. van de Kar, J. Dommisse, M. A. H. A. Hermans, dr. M. de Bruin, P. J. Piebenga, J. Kielstra, C. J. Honig, A. Ber- man en C. A. Reuman zijn benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot of- fisier van gezondheid le klasse, die der 2e kl. L. A. Imhof tot res.-officier van gezondheid le klasse der 2e klasse J. C. de Lange, A. D. L. Wortman, A. A. van Acker, F. Peters, P. R. Switters en S. W. Kool. De le luitenant T. Paauwe van het 13e regiment infanterie, is gedetacheerd by het departement van defensie. Ce kapitein A. J. J. M. Lohmeyer, van den staf der infanterie, wordt met ingang van 1 November a.s. toegevoegd aan den inspec teur van den vrij willigen landstorm. De kapiteins P. R, Kuipers en C. B. Zaayer zyn resp. benoemd tot adjudant van het 4e regiment infanterie te Leiden en van het 20e regiment infanterie te Haïdcrwyk. Door Ged. Staten werd heden aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van be planten langs eenige provinciale wegen in Weatelyk Zeeuwsch-Vlaanderen. Raming 2300. Ingeschreven was door de heeren J. van den Abeele te Nieuwesluis en J. van Grol te Axel voor 3250 J. F. den Doelder te Axel 2090 P. van 't Westeinde te 's Heer Abts- kerke 2011 en J. Vergouwe te Biervliet f 1990. Heden werd door den bouwkundige D. Groenenberg te Koudekerke, aanbesteed het verbouwen van het schoolgebouw der Herv. school aldaar. Raming 9418. Minste inschryver de heer J. Geldof te Koudekerke voor 7359 zonder en 7734 met schilderwerk. Geen klokken op voetbalvelden. Verscheidene Engelsche voetbalclubs, of voetbalondernemingen, want het betreft groote maatschappyen tot exploitatie van be roepsvoetbal, hadden voor den aanvang van dit seizoen een nieuwe attractie voor hun toeschouwers bedacht. Misschien was de ge dachte ook wel uitgegaan van een klokken- fabrikant, maar hoe dit zy, zy lieten electri- sche klokken van enorme afmetingen op hun terreinen aanbrengen ten dienste van de toe schouwers, die daardoor op elk oogenblik on- middellyk konden zien, hoe lang er nog ge speeld moest wordenu Edoch, er is een ^Streep door de rekening gehaald» De Football Association heeft de installatie van deze klokken verboden. Een der toonaangevende Londensche bla den is hierover verwonderd en verontwaar digd. Maar, eerlijk gezegd kan men de hou ding van de F. A. levendig begrypen. Het is niet gewenscht dat het geheele publiek te allen tijde ziet hoe lang er nog gespeeld moet worden, let wel van een klok die als officieel wordt beschouwd en niet van het eigen hor loge, omdat de scheidsrechter en hy alleen op dit punt heeft te beslissen. Het gevaar is toch waarlyk niet denkbeeldig, dat het pu bliek in heilige verontwaardiging zal verry- zen, warneer in de laatste minuut (zooals zoo vaak) wordt gescoord en men meent, ten rechte of ten oprechte dat de speeltyd reeds verstreken was. Als één supporter van de in zoo'n geval verliezende thuisclub beweert „hy" heeft te lang laten spelen", dan zyn 5 minuten later duizend menschen van dit feit overtuigd. En er zijn nog steeds gevallen, hoewel minder dan ^vroeger, dat de scheids rechter den wedstryd gedurende een paar minuten moet neutraliseeren eh tyd afhou den. Men kan bezwaarlijk van het publiek verwachten dat het hiermee zuiver rekening houdt met behulp van een tribuneklok. We zijn benieuwd of ook de K.N.V.B. een dergelyk besluit zal nemen, want geheel nieuw is deze „klokken-affaire" toch niet, daar reeds vorig seizoen diverse Hollandsche eerste klassers een klok op hun terrein had den. Ook in ons land komen situaties, als bo venstaand geschetst, voor. DE REDE VAN MUSSOLINL De rede van Mussolini heeft in alle krin gen in Frankryk een onderwerp van bespre king uitgemaakt. De ministerraad heeft er natuurlijk, ofschoon Briand nog ongesteld is en niet aanwezig was, een bespreking aan gewyd. Vele Kamerleden waren, in weerwil van het recès, naar de Kamer gekomen om in de couloirs van gedachten te wisselen. De algemeene meening is, dat Mussoloni, wan neer het zyn buren ervan beschuldigt, zich tegen Italië te wapenen, Frankrijk recht streeks provoceert, zonder het nochtans te noemen. De „Temps" tracht het publiek en de pers te kalmeeren en geeft den raad by het in terpreteeren van de woorden van Mussolini, rekening te houden het zyn exuberaat ka rakter. Het blad wyst vooral op de belofte van Italië, dat het niet het initiatief tot een oorlog zal nemen. De „Temps" gelooft, dat Mussolini vooral heeft gesproken onder den invloed van de binnenlandsche politieke zor gen tot het opzweepen van de fascistische geestdrift. De „Daily Herald", het dagblad van de La- bourparty, meent, dat Europa hoe langer hoe meer tot de oude gebruiken terugkeert. De diplomatieke oorlog is al begonnen. Tegen over het Fransche bondgenooten-systeem zet Mussolini een groep, die bestaat uit Honga rije, Boelgarije, Turkije en misschien Grie kenland. Thans doet hij rok een openlyk aanbod tot bondgenootschap aan Duitsch land, welk aanbod hy baseert op een herzie ning der vredesverdragen. Gezien al deze feiten acht de „Daily Herald" het uiterst noodzakelijk, dat men nu spoedig tot daden overgaat, om een oorlog te verhinderen. De „Daily Expres" spreekt van „keizer Mussolini" en over sabelgekletter. Italië heeft meer dan eenige andere mogendheid in Eu ropa den vrede noodig. Wanneer Mussolini bUjft doorgaan op den weg, dien hij thans volgt, veroorzaakt hij een catastrofe en zet hij alles op het spel, wat hy tot nog toe heeft bereikt. DE „VORWARTS" OVER MUSSOLINI. De rede van Mussolini, schrijft de „Vor- warts" het hoofdorgaan der Duitsche so ciaal-democraten is een sterk symptoom van de onrust, die 12 jaar na den wereldoor log nog m Europa heerscht. Italië, ontevreden met den oorlogsbuit, speelt hoog en gevaarlyk spel, wanneer het den schyn wekt, dat het naar het kamp der overwonnenen van 1918 wil overgaan enx hun aan een beteren vrede wil overgaan en hun aan een beteren vrede namelyk tegen Frankrijk en Tsjecho-Slowa- kye richt, heeft het fascistische Italië zijn draden naar alle landen der overwonnenen gesponnen, naar Rusland en Hongarye, naar Bulgarije en niet in ie laatste plaats naar Duitschland, De poging, om Duitsch land in een combinatie tegen Frankryk te betrekken, is reeds herhaaldelijk gedaan, doch zij is steeds afgewezen. Noch het aan bod, noch de partner, waren geschikt om ver trouwen te wekken. Thans, na de overwin ning van de nationaal-socialisten in Duitsch land, gelooft Mussolini dicht bij het doel te zyn. Hy schrikt er niet meer voor terug in te grijpen by de binnenlandsche politiek van Frankryk en voor het fascisjne buiten de grenzen van Italië propaganda te maken. In verband met den steun, dien de Duitsche rechfcs-radicalen van over de grenzen ontvan gen, is een krachtig democratisch beleid in het rijk en in Pruisen noodiger dan ooit, eveneens is noodig een duidelyke buiten- landsche politiek. Mussolini gelooft van Duitschland een werktuig te kunnen maken voor het Italiaansche imperialismehy spe culeert daarby op de helaas niet te ontken nen politieke onrijpheid van een groot deel van het Duitsche volk. Den dag, waarop Ita lië en Frankrijk het eens zyn, zal van de vriendschap van Italië voor Duitschland na- tuurlyk geen sprake meer zyn. Tot dien dag wil Mussolini de 60 millioen Duitschers als een werktuig in handen hebben om Frank rijk te bedreigen. Hy wil bluffen. Maar heeft niet de politiek van bluf, een politiek van dreigementen, steeds oorlog tot gevolg ge had De ryksregeering moet een politiek voeren, die elk misdadig avontuur afwyst. zy moet een beslist neen laten hooren tegen alle verleidingen van nationaal en interna tionaal fascisme. MUSSOLINI VERGODDELIJKT. Het Italiaansche fascistische blad „Gior- nale d'Abruzzo de Molise" schrijft over Mus-* solini als volgtWanneer wy Mussolini on zen God noemen, zoo geven wy daarmee aan een gemoedstoestand uitdrukking, welke on telbaar veel menschen en vooral jonge lieden met ons deelen. Voor hen en ons is Mussolini werkelyk een god de god van een grootsch geloof, dat zijn martelaars, zyn belyders en zijn helden gehad heeft en nu de eenige oase van geestelyk licht vertegenwoordigt te midden eener wereld aan wie het nog niet gelukte uit het schaduwenrijk van het ma-* terialisme zich op te heffen, t DE BEGROOTING VAN LANDSVEDEDIGING IN BELGIE. Naar de „Nation Beige" meent .te kunnen verzekeren zal de regeering onafhankelijk van de gewone begrooting van het departe ment van landsverdediging niet één, maar een minimum van twee milliard franken van het parlement trachten te bekomen voor de defensie. Deze kwestie blijkt reeds uitvoerig besproken te zyn in het kabinet Jaspar. Om trent de wyze van dekking van dit aanzien lijk bedrag zyn de ministers het evenwel nog niet eens. De eenen willen een nationale lee* ning uitschrijven en den geallieerden stateni uit den grooten oorlog verzoeken een deel ervan op te nemen, de anderen zagen liever ieder jaar de buitengewone begrooting ver-* hoogen met zooveel als voor het bereiken vani hetzelfde doel noodig is. DE ENGELSCHE TROONREDE. In het Lagerhuis zeide Baldwin, dat dei conservatieven van meening waren, dat het Witboek inzake Palestina een zeer ernstige wijziging in de politiek tegenover dit land beteekende. Geen enkele regeering kon op een eens gegeven woord terugkomen en dit zou bijzonder gevaarlijk zijn bij den tegen- woordigen toestand van de wereld in het Oosten. MacDonald verklaarde in zyn antwoord, dat het Witboek geen enkele wyziging van politiek tegenover het mandaat Palestina be teekende. Niets had het departement van koloniale zaken meer verbaasd dan de buitengewone bedoelingen, die men het had toegeschreven, evenals aan de regeering, in verband met het Witboek betreffende. Palestina. De rijksconferentie had aangetoond, dat de zoogenaamde rijksvrijhandel volstrekt bedrog was. Zij had eveneens aan het licht gebracht, dat het eenige tarief, dat Groot-Britannië kon opleggen en hetwelk iets voor de domi nions waard was, een tarief op voedingsmid delen was. Er waren echter andere middelen dan een tarief op den interdominalen handel te helpen, en deze middelen werden nauw gezet onderzocht. De regeering was niet in staat te voldoen op het verzoek der dominions om een rijks- conferentie betreffende een douanerecht op graan, in Engeland ingevoerd. MacDonald zeide verder, dat men alleen langs den weg van arbitrage en ontwapening een duurzamen vrede zou kunnen vestigen, doch een werkelijke ontwapening kon alleen worden verkregen by internationale overeen komst en mits alle andere landen er aan deelnemen. Wy kunnen alleen dan marchee- ren, zeide hy, wanneer de andere volken met ons mee marcheeren. DE BESCHIETING VAN DE „BADEN". Van officieele zyde wordt inzake het inci dent met de Hapagboot „Baden" gemeld, dat in stryd met verschillende persberichten de Duitsche ambassadeur te Rio de Janei ro, terstond na het bekend worden van de beschieting van de „Baden" stappen heeft gedaan om de zaak op te helderen en scha devergoeding te eischen. Volgens een uitvoerig rapport der Duitsche ambassade over het incident, heeft haar on derzoek uitgewezen, dat kapitein Rollin ge heel vrijuit gaat. Ook de Braziliaansche re geering heeft geen beschuldigingen tegen Rollin ingebracht. De „Baden" had van den havenmeester toestemming ontvangen om uit te varen en moest alleen bij het passeeren van het fort een signaal geven. Overeenkomstig deze aan- wyzing, gaf de „Baden" by het passeeren van het fort Santa Cruz drie fluitsignalen, welke ook door getuigen aan den wal duide lijk gehoord werden. Het vlagsignaal van het Duitsche schip werd ook door het fort be antwoord. Hiermee is het aanvankelyk uit Braziliaansche bron binnengekomen bericht, als zou de „Baden" niet hebben gegroet, vol komen weerlegd. Na het signaal van de .Raden" werd door

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1