NOOTJES MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND EEN NIEUWE MIJNRAMP. GEMENGI Dy de K.L.M. is bericht binnengekomen dar, het 3de postvliegtuig, de PH-AEN, gis terenmorgen. om 5.55 uur uit Akyab is ver trokken en om 13.35" uur te Bangkok is gear riveerd. Alles is wel aan boord. Heden wordt de ieis voortgezet. Volgens bij de K.L.M. ingekomen bericht, is het 3e postvliegtuig om 5.35 uur uit Bang kok vertrokken en om 13.10 uur te Medan geland. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Uit Parijs wordt gemeld, dat Zaterdag om 4 uur to Le Boürget 13 K.G. post voor Parijs in ontvangst werd genomen, die 18 October uit Saigoen werd meegenomen door den nieu wen luchtpostdienst IndiëAmsterdam. De zending kwam dus in 7 dagen over, terwijl er per boot 26 dagen voor noodig zijn. De marechaussee te Oldenzaal heeft aldaar aangehouden twee Duitschers, afkomstig uit Hannover, die in het bezit waren van de mo dernste inbrekerswerktuigen, loopers, groote, vlijmscherpe dolken en maskers. Zij zullen aan de Duitsche politie worden uitgeleverd. Volgens nadere gegevens omtrent de be volking der buitengewesten in Ned.-Indië kan de totale bevolking van Ned.-Indië vei lig op 61 millioen zielen worden geschat. In de nabijheid van St. Nicolaas hebben 2ich bij 85 personen plotseling vergiftigings verschijnselen voorgedaan, welke te wijten waren aan het gebruik van bedorven vleesch. Reeds één der vergiftigden is overleden. Het model ter lengte van 5 M. van het luchtschip R 101, dat voor de Antwerpsche tentoonstelling vervaardigd was. is naar En geland overgebracht om gebruikt te worden bij het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan ervan, hetwelk morgen beginnen zal. In Groot-Berlijn werden in 1929 geboren 43344 kinderen, terwijl daarentegen 53309 per- sanen overleden. Er werden 46030 huwelijken gesloten en 7530 ontbonden. De seismografen van de sterrenwachten te New-York en Washington hebben een sterke aardbeving geregistreerd, waarvan het cen trum moet liggen in den Stillen Oceaan of Japan. nis waartegen verzet. 2 maanden gevange nisstraf. Eieren zoeken van waterwild. J. H., 17 jaar, T. H., 19 jaar en A. J., 20 jaar, allen werk man en wonende te Middelburg. Vernieti ging van het vonnis waartegen hooger be roep. Voor allen vrijspraak. Overtreding Politieverordening te AxelA. D., 31 jaar, autoverhuurder te Axel. Hervat ting onderzoek gelast op 14 November a.s. De aanvaring tusschen het Duitsche stoomschip „Aller" en de Rijnaak ,,Kura". De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak van de aanvaring tus schen het Duitscheh stoomschip „Aller" en de Rijnaak „Kpra", welke op 6 April 11. onder de gemeente Hontenisse op de Westerschelde plaats had, en bij welke gelegenheid de schippersvrouw van de Rijnaak verdronk en de overige bemanning zich met moeite wist te redden, terwijl de aak gedeeltelijk zonk. De rechtbank veroordeelde den gezagvoer der van de sleepboot „Sirius", die destijds de Rijnaak „Kura" op sleeptouw had, zijnde de sleepbootkapitein M. L., 30 jaar, wonende te Antwerpen, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, tot een hechtenisstraf van 1 maand voorwaardelijk. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den N. S. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.fiet sen zonder rem I. V. te Koudekerke 5 b. s. 5 d. h.fietsen zonder lichtNe. de P. te Biggekerke, teruggave aan haar moeder Ne. F. te Koudekerke, teruggave aan haar ouders J. de K. te Middelburg 2 b. s. 2 d. h.D. P. te West-Souburg 5 b. s. 5 d. h. rijden met een voertuig zonder lichtJ. J. te Koudekerke 5 b. s. d. h.rijden met een rijwiel op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht L. M. B. te Oost- en West-Souburg f 15 b. s. 15 d. h.J. C. D., te Oost-en West-Souburg 10 b. s. 10 d.h.dronkenschap H. B. J. v. G. te Middelburg 15 b. s. 15 d. h.te Vlis singen wateren buiten de daartoe bestemde bakkenP. J. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h.overtreding reglement op de wegen en voetpad en in Zeeland J. F. te Grijpskerke, teruggave aan zijn ouders. Ongedekt vervoer van gedistilleerd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep behandeld de zaak van J. C C. L. Sch. te IJmuiden, die indertijd door de rechtbank te Haarlem veroordeeld was tot betaling van 82 boeten tot een gezamenlijk bedrag van ruim 300.000 wegens het onge dekt vervoer van gedistilleerd. In hooger beroep werd dit vonnis door het gerechtshof te Amsterdam bevestigd met dien verstande, dat bij het bedrag der te be talen boete rekening werd gehouden met de inmiddels verlaagde accynsbelasting. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar het Haagsche Hof. De rijksadvocaat eischte toewijzing der vordering overeenkomstig de beslissing van het Amsterdamsche Hof. De waarnemende procureur-géneraal re- quireerde het vonnis overeenkomstig den eisch van den rijksadvocaat. Zijn schoonmoeder gedood. De rechtbank te Zutfen heeft vonnis ge wezen tegen een 40-jarigen landbouwer uit Barchem, wien ten laste was gelegd, dat hij in drift zijn schoonmoeder zou hebben ge dood. Hij werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het stooten tegen een ponton door het stoomschip „Mecklenburg" bi) vertrek van Vlissingen. De Raad is van oordeel dat dit ongeval is veroorzaakt door een vergissing van den tweeden machinist in verband met de bijzon dere omstandigheid dat er tijdelijk een pon- to. naast die van de „Mecklenburg" lag, ter wyi de onderlosser tusschen de ponton en den wal ligplaats had genomen. De machi nist heeft zijn vergissing erkend. Hij heeft v erktuigelijk denhandel naar beneden ge drukt alsof de pijl in den benedenstand was» terwijl in werkelijkheid de peil naar boven wees Daardoor ging de machine door den vooiuitstand naar den achteruitstand, ter wij! het op dit schip mogelijk was om direct dus zonder door den vooruitstand te gaan de machine op achteruit te zetten. De machinist is dus een slachtoffer geweest van routine, en de gevolgen welke gelukkig niet ernstig waren zijn tevens aan een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden te wijten. Bij beschikking van den minister van de fensie is kapitein-luitenant ter zee P. Eiken boom, dienende aan boord van Hr. Ms. Heemskerck" als le officier, den 28sten Oc tober ter beschikking gesteld is met ingang van 3 November luitenant ter zee le klasse J. W. G. van Hengel eervol ontheven van het bevel ovu" Hr. Ms. Z 5 en belast met de waar neming van de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helderis luitenant ter zee le klasse H. Pitlo belast met het bevel over Hr. Ms. Z 5 is de officier van administratie der 2e klasse J. W. B. Buykes geplaatst bij de marineka zerne te Amsterdam. De schipper A. J. de Boer wordt 11 No vember overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar het wachtschip te Vlis singen. De officier van den marinestoomvaartdienst le klasse H. van der Brugge, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 22 dezer aan boord van het stoomschip „Patria" van Tandjong-Priok vertrokken. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht F. J. A. Baden, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal Woensdag met de „Baloeran" uit Rotterdam daarheen ver trekken. Met ontslag uit den zeedienst 17 Novemberopperschipper J. S. Ver heide 5 December adjudant-onderofficier machinist T. Vermeulen13 December kwartiermeester J. A. Posthumus 14 Decem ber tamboer le klasse F. H. Uijland 5 Decemberopperkonstabel F. H. Voorden- berg 15 November oppervliegtuigmaker J. W. Tangerinck1 December majoor-ma chinist W. Ringelberg 4 December opper- ziekenverpleger A. A. Groeneveld 18 No vember stoker le klasse E. G. Glazenmaker. De état-major van Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck", welke bodem 6 November van Den Helder zal vertrekken tot het maken van een oefeningsreis naar de Middellandsche Zee en daarbij Oran, Port Mahon en Carthagena zal aandoen, om 23 December te Den Helder terug te keeren, be staat uitkapitein-luitenant ter zee J. J. van der Linden, commandantluitenant ter zee le klasse P. Koenraad, le officierluite nants ter zee C, W. Heringa, der 1ste, H. Witte, S. A. l'Honoré Naber, J. P. Houterman, L. J. C. Cordesius, A. G. Lunbeck, der 2de, A. G. den Boesterd, C. A. Jeekel, R. M. Crom- melin, P. J. van der Burgh, E. A. Labouchère, der 3e klasse officieren van den marine stoomvaartdienst C. F. J. Heitz, der 1ste, W. van Leeuwen Hermanuszn, J. A. Steernberg, J. B. P. Haanappel, H. F. W. Varenkamp, der 2de klasse officier van gezondheid 2de klasse P. S. Walma van der Molen, officier van administratie A. J. Poll, der 1ste, en S. Groot, der 2de klasse. VOETBAL. HET ZUIDEN, le klasse. Tilburg NO ADMW 4—0 Tilburg Willem IIEindhoven 47 Valkenswaard De ValkLÖNGA 12 Den Bosch BW—NAC 3—3 Eindhoven PSVWilhelmina 2—1 Aan „de Maandagmorgen" ontleenen wij <\e volgende verslagen 2e klasseA Dongen—Middelburg 4—0 Ook Middelburg heeft ondervonden, dat Dongen met goede voornemens bezield is, en liefst met 4—0 hebben ook zij het onderspit moeten delven. Onder leiding van scheids rechter v. Leupen verschijnen beide elftallen volledig. Er wordt een mooi vlug spel gege ven door twee gelijkwaardige partijen. Als na 10 min. Oerlemans op flinken afstand een vrije kans krijgt neemt hij met een schitte rend schot voor Dongen de leiding 1—0. Schilders vergroot dan kort daarop de score uit een corner met een onhouöbaren kopbal. Dat wordt de Zeeuwen te bar en verwoed vallen zy aan en nemen zelfs even het spel in handen. Doch Oerlemans in het Dongen- doel is onverbeteriyk en ranselt er alles uit. De aanvallen van Dongen zijn ontzettend ge- vaariyk en als na een half uur spelens de rechts-uiterst scherp voorzet, kopt Oerlemans wederom onhoudbaar in 30, welk doelpuW spoedig gevolgd wordt door een kanjer van Edelbroek, welke wederom onhoudbaar in het net verdwynt. 40. Na de hervatting nemen de Dongenaren direct het spel in handen en bestormen en kele malen het Zeeuwsche doel, doch zonder succes. Ook Middelburg tracht echter den achterstand te verkleinen en vooral haar linksbinnen Valt op door zun goed spel. De wederzijdsche aanvallen zijn echter niet zoo gevaarlijk als in de eerste helft. Als dan Edelbroek nog eens van korten af stand in het zijnet heeft geschoten is het einde daar en heeft Dongen hare vyfde over winning binnen. MevoBreda 83. De wedstrijd die Mevo op haar terrein ach ter den Watertoren speelde is er een van de goede soort geworden. Reeds vanaf den aan vang was het te zien dat het in de Breda achterhoede niet in orde was. Spoedig doel puntte dan ook een Bredaback tegen eigen ploeg. Na eenig op en neer gaand spel, doel punt Smartsman 20. Dan trekt Breda op 't Mevo-doel af en na eenige kansen onbenut te hebben gelaten, maakt de rechtsbinnen er 21 van. Mevo blijft aanvallen en Van Gin- neken geeft een goed laag schot, dat de kee per schijnbaar verrast 31. Er is pas uitgetrapt of Ditvoorst schiet in, het is 41. Even voor rust panalty en de Mevo-keeper moet missen. 42. Na de thee doelpunt Ditvoorst 52. Van Ginneken schiet 5 minuten later en no. 6 is gemaakt. Schwartsmans zorgt voor no. 7 door een schot te lossen dat de keeper niet vol doende kon wegwerken, waardoor Ditvoorst kan inschieten. Inmiddels heeft Breda nog een doelpunt gemaakt na verschillende ge makkelijke kansen te hebben gemist. Nog voor tyd zorgt Van Egeraat de invaller links buiten van Mevo voor het achtste doelpunt. oosterhout: TSC—DOSKO 5—1 3e klasse B Breda NAC 3—Boeimeer 6—3 Athletiek. De athletiekvereeniging „E.M.M." te Middelburg besloot tot het or- ganiseeren van wandeltochten op Zaterdag en wellicht ook op Zondagmorgen. Deze tochten mogen niet in wedstrijden ontaar den, maar wel is het mogelijk, dat als de ge regelde deelnemers goed geoefend zijn, eens een wedstrijd wordt georganiseerd. Gedurende den winter zal ook in de open lucht worden getraind en des Dinsdagavonds in de zaal van de kazerne Zweedsche gym nastiek worden beoefend. Bij een en ander zijn ook niet-leden welkom. Een noodlanding. Boven de Peel, ten Zuid-Westen van Op- loo, was Zaterdagmiddag een militair vlieg tuig genoodzaakt wegens motordefect een noodlanding te maken. Hierby kwam de ma chine in een moeras terecht. Ter plaatse op stijgen was daardoor niet mogelijk. Zondag voormiddag arriveerde uit Soesterberg een tweetal transportauto's, om het vliegtuig te vervoeren. De drie inzittenden kwamen er zonder noe menswaardige kwetsuren af. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet terugqeqeven Mijnheer de Redacteur, In uw laatste verslag van den voetbal wedstrijd wordt o.m. de hoop uitgesproken, dat het publiek even goed zal biyven opko men, nu „Vlissingen" in de derde klasse speelt dan toen ze nog 2e klasser was. Hierby dient evenwel opgemerkt te wor den, dat de berichtgeving omtrent afkeuring van het terrein blijkbaar nog een klasse naar beneden gegaan is. Gisterenmiddag omstreeks half 2 expres langs het clublokaalgaande, was er schyn- baar nog geen sprake van niet doorgaan van den wedstrijd Vlissingen—Goes, doch wanneer men dan tegen half 3 naar het terrein gaat, komt men tot de prettige ontdekking dat men voor niets gegaan is. Kan zoöiets nu niet vroeger gepubliceerd worden Wat bÜ andere vereenigingen kan, zal hier toch ook wel kunnen. U dankend voor de plaatsruimte verblijf ik met hoogachting EEN GEDUPEERDE. DE NEDERLANDSCHE ONDEROFFICIE REN ZONDER RECHTSPOSITIE. Mijnheer de Redacteur, Het is voor den onderofficier toch wel bui tengewoon moeilijk en afmattend om steeds maar weer opnieuw te moeten vragen en te biyven strijden voor de meest urgente zaken, welke hunne positie ten volle beheerschen en die reeds zoovele jaren dringend noodig ver betering behoeven. Moeiiyk en afmattend ook, omdat aan de vaak gedane toezeggingen, rakende verschil lende voorname punten, o.a. de rechtspositie, welke reeds jaren geleden den militairen is beloofd geworden, nog steeds geen uitvoering is gegeven. Toen verleden jaar by de behandeling der rechtstoestandwet van de burgerambtenaren, op voor de onderofficieren niet redelyke mo-' tieven, deze voor het militaire personeel niet van toepassing werd mogelijk geacht, ant woordde Z.Ex. de Minister van Defensie op desbetreffende vragen van verscheidene Ka merleden, dat voor het militaire personeel reeds een ontwerp rechtstoestandwet in voor bereiding was en hieraan met spoed werd gewerkt. Thans is by na een jaar verstreken en nog steeds zyn er geen teekenen die wijzen op een spoedige invoering dier wet. Het is toch wel typéerend, dat, nu men reeds voor de burgerambtenaren voorberei dingen treft voor het regelen van het mate- rieele recht, er voor het militaire personeel nog niets definitiefs is gedaan, zelfs niet voor het xormeele recht. Daarbij komt dan nog, dat het formeele recht dat den militairen staat te worden ge geven, waarschijnlijk wel in belangrijkheid, voor wat betreft het eigeniyke recht, zal af wijken van dat der burgerambtenaren. Immers heeft men gesproken dat de rechts positie van het militaire personeel „een eigen stempel" moet dragen I Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat het recht van den militairen ambtenaar er anders zal uitzien dan het recht der bur gerambtenaren. Maar afgescheiden hiervan en dus niet vooruit te loopen op de dingen die komen zullen, willen we ernstig hopen, dat nu toch eindelijk eens de zoo lang begeerde be loofde en noodig geoordeelde rechtspositie den militairen spoedig zal worden gegeven. Straks komt de defensiebegrooting in de Eerste kamer weer aan de orde en zal er wéér worden gesproken over de uitzonderiyke positie van het militair personeel beneden den rang van officier, dus over de rechts positie. Wy vertrouwen dat nu het beloofde eens zal worden omgezet in daden, hetgeen een waardig antwoord zal zijn op de inderdaad noodkreten der onderofficieren. Hierdoor zal dan een einde zyn gemaakt aan den meer dan treurigen toestand waar in zich het onderofficierskorps bevindt ten opzichte van hun rechtspositie. wy roepen hiertoe de krachtige medewer king in van regeering en volksvertegenwoor diging. Eenige Onderofficieren. DE WERELDCRISIS. Professor Bertil Ohlin van de Stockholm- sche handelsacademie heeft in een voor dracht voor de vereeniging der Stockholm- sche kooplieden over de wereldcrisis, ha9r oorzaken en haar vermoedelijk einde bespro ken. Hij stelde vast, dat mep sedert verschei dene jaren een gestadige daling van de prij zen ziet, veroorzaakt door de terughoudend heid van de spaarders, welke op haar beurt een vermindering van de koopkracht veroor zaakte. Dit houdt nauw verband met de geld politiek der circulatiebanken, die teneinde haar goudvoorraden te beschermen, een hoo ger disconto handhaven dan de toestand over het algemeen noodig maakte, terwul de beleggers naar een te hoogen rentevoet zagen. De depressie is nog verscherpt door de voorafgaande" daling der prijzen, waarbij komt dat de handel niet in staat is met vol doende zekerheid de toekomstige ontwikke ling te beoordeelen. De industrieele produc tie-capaciteit is ongetwijfeld in sommige op zichten te groot geworden, de goederen voorraden zijn toegenomen en op deze voor raden werd geld geleend, doch tenslotte deed zich de noodzakelijkheid voor om de voorra den te verkoopen, wat een verdere daling der prijzen, pessimisme en een algemeenen stil stand in zaken tengevolge had. Het evenwicht tusschen de verschillende branches van de nu verheid moet worden her steld en de duur van de malaise zal voor een groot gedeelte afhangen van het tempo en de grondigheid, waarmede dit plaats heeft. De tegenwoordige crisis is nog verscherpt door de politieke onrust, de belemmering van den internationalen handel, de tariefsver- hoogingen, enz. Tengevolge van de industri eele rationalisatie in Zweden cn de Vereenig- de Staten, waar de rationalisatie verder voortgeschreden is dan elders, hebben twee landen in 1928 en 1929 een „boomperiode" beleefd. Zweden heeft overigens gedurende geruimen tijd aan de depressie weerstand ge boden, wat voor een groot deel te danken is aan het feit, dat de prijzen der Zweedsche uitvoerartikelen in vergelijking met de arti kelen *van invoer betrekkelijk goed gehand haafd bleven, terwyi bovendien de industrie nog groote orders in voorraad had, terwijl er ook geen crisis op de credietmarkt heerschte. Prof. Ohlin gelooft, hoewel het gevaarlijk is voorspellingen te doen, dat ie tegenwoordige crisis in de Vereenigde Staten, welke thans ruim één jaar heerscht, op het laatst gedu rende het volgende voorjaar en misschien nog eerder voor een opgaande beweging zal plaats maken. EEN DUITSCH SCHIP TE RIO DE JANEIRO BESCHOTEN. De „Baden", een schip van de Hamburg Amerika-lijn, is Zaterdagmiddag uit de ha ven van Rio de Janeiro vertrokken met toe stemming der nieuwe regeering. Door een misverstand heeft echter een der forten een schot 3 het schip gelost, dat, ofschoon slechts i ''s waarschuwing om terug te keeren, bedoeld, zoo ongelukkig doel trof, dat een deel van het- tweede klasse dek werd geraakt en 18 personen, de meesten Spanjaarden, ge dood of zwaar gewond werden. De „Baden" is onmiddeliyk teruggekeerd en de Duitsche gezant met personeel der legatie zijn aan boord gegaan, om een onderzoek in te stellen. Ook generaal Barreta heeft een onderzoek gelast. By de beschieting van het stoomschip „Baden" zyn 20 menschen gedood en 35 ge wond. Of er ook Duitschers onder de slacht offers waren, kon niet worden vastgesteld. Het schip ligt thans in de haven. De her stellingen zullen verscheidene dagen duren. De Braziliaansche minister van marine heeft zich dadelijk naar den Duitschen ge zant begeven en dezen zijn leedwezen betuigd. De minister heeft toegezegd, dat alles zou geschieden om het gebeurde op te helderen. Van Braziliaansche zijde wordt verklaai dat de beschieting aan een misverstane wijten zou zijn. Volgens een mededeeling van den Br*, liaanschen minister van justitie zou i schieting te wijten zijn aan het feit, dat iJ schip in strijd met de bepalingen geen 'J had getoond. De HamburgAmerika-lijn, aan wie schip toebehoort, maar die tot Vrijdagn)^ geen eigen bericht had ontvangen, volkomen uitgesloten dat de „Baden" Vlag zou hebben vertoond. Het schip s onder commando van een oud, ervaren k tein, die nauwkeurig op de hoogte is van internationale bepalingen. HET HUWELIJK VAN KONING BORI3J Omtrent de huwelijksvoltrekking van ning Boris met prinses Giovanni, wordt 1 der gemeld, dat de intocht van het brui paar aan glans heeft ingeboet, doordat, het bruidspaar de kerk bereikte, de meer en meer betrok en, terwijl de zon 1 vankelük nog door de donkere wolken stralen de kerk inwierp, de hemel sombe: en somberder werd totdat een fijne motrej begon te vallen. Deze ging weldra over in e aanhoudende neerplassende stortbui, wai door spoedig de taputen en loopers, die dij weg naar de basiliek aangaven, doorwei waren en de rit, die tot dicht bij de kerkt open auto's zou geschieden, in gesloten i gens tot voor het kerkgebouw gemaakt mos worden. Hoewel was aangekondigd, plechtigheid een hoogst eenvoudig karakisj zou dragen, vielen in de kerk toch nog 1 prachtige toiletten te bewonderen. De was gekleed in een prachtig wit satijnen] pon, met een korten sleep en wijde lan[ mouwen. De japon was hoog aan den hal gesloten. Prinses Mafalda was eveneens kleed in een wit satijnen japon, met 1 langen witten sluier, terwijl koningin Heler een donker koperkleurig fluweelen toils droeg. Prinses Jolanda droeg een pauwblam zijden en prinses Maria een lichtblauw toilej De plechtigheid in de kerk duurde langer dan een kwartier. Door een dubbs'l rij soldaten, zwarthemden en rykspolij reed de bruidsstoet van de kerk in dj neerstortenden regen terug naar het kast«d| waar men voorloopig zyn intrek nam. Ondanks den regen was een groote menlgtl op de been om den bruiloftstoet slaan. MAATREGELEN TEGEN^DE WERK- LOOSHEID IN DUITSCHLAND. Het Pruisische kabinet heeft zich b gehouden met eenige voorstellen ten aanzlii van een krachtige bestrijding der toenera«:| de werkloosheid. Aan de rijksregeering zal worden voort steld de kwestie te onderzoeken of een val korting van den arbeidstijd in afzonderlijk takken van bedrijf kan uitgevoerd wordeil zonder schade te doen aan de belangen va'J het geheele bedrijfsleven. Voorts is aan de rijksregeering voorgestel! dat geen bedrijf een vermindering Van hsj daarin te werk gestelde aantal arbeiders 1 aanbrengen, indien de betreffende werk mersgroepen nog minstens 40 uur per of 5 werkdagen per week arbeid kunnen ver-^ richten. Verder is het ministerie tot overeenstem-] ming gekomen inzake de verlenging van schoolplichtigen leeftijd, teneinde aldus stroom van nieuwe arbeidskrachten in de ar-l beidsmarkt te verhinderen. Op deze wijal worden ongeveer 250.000 jeugdige person«| per jaar buiten de arbeidsmarkt gehouden, Een nieuw mijnongeluk heeft plaats gehad| op de Maybach-mijn by Friedrichsthal. Een lading dynamiet is ontijdig ontploft] waardoor vermoedelijk ook brand is veroor zaakt. Uit de schacht stügen voortdurenll dikke rookwolken op. Op het tüdstip van de ontploffing bevon den zich in de mijn drie ploegen. Van twN] ploegen zyn alle mijnwerkers naar boven] gekomen, van de derde ploeg zijn waarschijn lijk twee en twintig man ingesloten. Een ver ongelukte is reeds als lijk geborgen. Nader wordt gemeld dat de ontploffing lnj de Maybachmijn Zaterdagmiddag om hall vier plaats had. Om half negen 's avondi] waren vier dooden en twintig gewonden borgen. De luchttoevoer naar de schacht, waar zich] de ingeslotenen bevinden, moet in orde zjjn] Het reddingswerk wordt voortgezet. Naar de directie van de Maybachmijn to gen tien uur Zaterdagavond mededeelde, be vinden zich nog ongeveer negentig mijnwer kers in de myn. De mijndirectie vermoedt, dat zy alle ne gentig dood zyn. Op het terrein van de mijn verdringen duizenden verwanten, vrienden en bekenden van de ingesloten mynwerkers. Met moeite slechts kunnen de brandweer lieden, reddingsmanschappen en mijnbeamb- ten den reusachtigen toeloop voor de deuren van de schacht keeren. In de mynzaal, waar zich ook de verte genwoordigers van de pers bevinden en wam af en toe uitvoerige gegevens over den toe stand worden verstrekt, heeft men een reus achtige ruimte vrij gemaakt, om de lijken w bergen. De gevolgen van de ramp zyn in de verste verte nog niet te overzien. Om kwart negenen 's avonds waren negentien doodej geborgen en twintig gewonden, van wie w ernstig. Van dezen zou er reeds een gestor ven zyn. Men kan nog niet by benadering vaststel len, hoeveel slachtoffers er zullen zijn. Mfln' werkers, die met den toestand in de mijn de hoogte zijn, vreezen echter, dat g^en en^ kele van de ingesloten mynwerkers het dag licht nog zal zien. Nog ongeveer vijftig Per Lonen bevinden zich De oorzaak van d< kend. Minister Mori: I directie zijn in de i hnededeelingen van [vermoedt men, dat Le vierde verdiepin ontploffing van mijn had hebben. Omtrent de oom I allerlei geruchten de Idat een benzol-locon Ivan de vierde verdie is onjuist gebleken, I zijde der mijndirectie de Maybach-mijn slee llucht gedreven locoi |den. En zoo komt I aanvankelijke verond veroorzaakt is door e Iploffing. De explosie r |in hoofdzaak in de 1 I mijnwerkers aan het arbeiders uit de derde Igende grenst, werden I Van de mijn Mayba ■Schlagwetter er voor niet lang gegleden v |het gehalte van het zoo gering, dat er g veroorzaakt kon wove Iteiten dan ook geen n Iten, om de myn te sl I Van verscheidene z degedeeld, dat de Maj zins de reputatie had I het Saarbekken te bel (Zie verder Jeugdige I De Nederlander A^ M, I de politie te Antwerpe I de verdwijning van zijl die zich waarschijnlij 1 bevonden, aldus meld Jzoek in enkele wijkei arrestatie van vier R Inen, te weten twee jo 116 jaar oud en twee I vermiste vijftienjarige I twee andere jongelied I trokken. Na een twist I mannen echter terug! ..i van het gezelscha I van den rechter gestel Ongelukke [te Amsterdag zag da Uamheden verrichtte [perceel op den hoek I en de Sint Willibrordi [beneden stortte. Hij |Het slachtoffer was 51 j nevoid wordt sedert I meen te-arbeider verm I de richting Renswoudt heeft men geen spoor I ontdekker.. Een 40- die een laschapparaat [daaraan nog eenige [verrichten, is, doordat [slag gedood. Eenig den Binnenweg te Rc bekneld geraakt tusscl een taxi. Hij is thans lieden. Een 57-jarige die op het terrein van Trekvliet aldaar in eer viel, is aan zijn opgi overleden. ^Kr okodille geving van Siak sri laatsten tijd, zoo vern veilig gemaakt door kr De vorige maand zi in het Siaksche in tijc minder dan dertien wassenen en kinder dieren weggehaald. Ei gemaakt 'en met s schoot b.v. kort gelede onder een huis Het gebeurde laatst, oen zoontje en een do was gegaan om te ba gegrepen door een krol eigen leven wist de va den. Nauwelijks had d< verlamde kind naar c een krokodil greep he badende was. Ook di vader nog gelukken, d hield zij van het gebeu Wondingen over. Een vrouw baard. Kort gel< Porte, in den Amerika, een 70-jarige vrouw ge dan 20 jaar door de po een zeer wonderlijk le gehad. In haar jeugd schoonheid, die vet hreeg, maar voor alle 1 verwondering van haai scheen te stellen heel blijven wonen. In v Louise Jones echter eei toan voor en den and< 2i] het dan ook door huwelijksadvertentie, farm in haar doodelijk koninklijke wijze werd farm onthaald, maar dat er een verdoovend dfin wyn die gesch< eenmaal in diepen sla foorlij ke gastvrouw he 0r2 e lyken in of or Nadat de vrouw jai had, brandde op een 1 farm af. Daar de vrou don nam men aan dat ^gekomen. Toen echt fitting weer wilden

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2