AN lekeis 1000 500 300 25 siqaret voor gezondheid i B«'o> 8. &URE1 NM BEROEPSKEUZE EERSTE BLAD No. 253 68e Jaargang 1930 te issingen 2-persoons IjtÖave: Firma F. VAN DE VÏIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telof. 10. Postrekening 06281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ewoud van Dishoeck, de zoon van een Vlissingschen Chirurgijn. BINNENLAND Stads- enProvincienieuws K.V. Stoomwasscherij „Volharding" PER KILO STUKTARIEF ia Satinet, ƒ5.76 ïes-, Heeren- en n Tricot Jurken. vanaf 98 ct. vanaf 1.98 vanaf 2.48 vanaf 1.98 ooie dessins vanaf 3.48 yen, vanaf 2.78 lerd, uw, vanaf 48 ct. vanaf 29 ct. ren vanaf 88 ct. deren. RKOUSEN in nkere tinten. vanaf 29 ct. vanaf 16 ct. vanaf 46 ct. rol, vanaf 14 ct. n wij een ng vanaf 59 ct. 1.74 per el 1.19 per el >sins 18 ct. p. el 19 ct. per el 24 ct. per el :s. ETALAGES. LISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |ge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 7 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eener olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger \ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBUCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie bladen i „Relaes ofte dagverhaal van al hetgene is gepasseert zedert de komst van de jonge juffr. Adriana vvn Dis hoeck met het schip Schoonewald in de rivier van Bengalen tot hare trouwdag met de E. Heer Ewoud van Dishoeck, Directeur van Bengalen." in. Des anderen daags off den 12den, met het pgaen van den dag zag men allerwegen van scheepen, bassuras en andere roeyvaartui- ;n, die allerwegen in grooten getale op het ater sweefden, niet dan met Prince en an- ere vlaggen behangen, dat een schoon en ■er vermakelyk aspect gaf. Omtrent de locke agt uuren begaf het geheele van ;ougly afgecome geselschap benevens den ruydegom, naer het schip van de bruyt, al- aar de omhelsing generaliter seer groot as, en wierd anders van alle kanten niet -hoort als gedonder van 't kanonna het rincken van sucolade, caffy, en gehouden ntbyt, prepareerde de bruyt sich met haar E. rootmoeder, om de reyse met den bruyde- om en het verder geselschap naar Hougly te ndernemen. De reeden van dit schielyk vertrek naer oven, zal hier agter nader aengetoont wor- en. Zoo als de bruyt en bruydegom op de alreep getreden waren, om uyt het schip in e bassura van staat over te treden, wierd door j bruyt aen het zeevarend volck een sakje -ld tot geschenck ter hand gestelt, als mede an den schipper Jacobus de Bie belofte ge- aen van een volkomen stel zijde vlaggen tot |n onderhebbende bodem. In het afsteken an boort wierd het canon rontom gelost, dijk mede van de andere scheepen, daar bruyt en bruydegom voorbij passeerden, et canonneeren wierd soo lange agtervolgt, tdat ("e bassuras de scheepen uyt het ge- igt verlooren, vervolgens werd het verdere an den dag met banquetteeren en andere ermakelijkheden doorgebragt, en vervorder de reyse naar boven, terwijl de Compag- üescheepen, die men passeerde, lustig het anon lieten hooren. Des avonds omtrent elf lur na gehouden avondmaal, scheyde het ge en ging een ider naar syn eyge faartuig ter rust. Des morgens of den 13den met den dag rierden de dreggen opgehaelt en begon de eys te vorderen en waren niet ver van het ort William, synde de residentieplaats der ïngelsen genadert. Zoo ras die van het fort >nse vlaggen zagen, wierd door haer de standaart uitgestoken, ook van 'He de daar ter reede liggende Engelse icheepen werden vlaggen en wimpels by- 'eleyt, ter selver tyt quam een expresse van msen Edelen Heer Directeur Willem de Roo »yt naam van zyn Edele den bruydegom als- nede den independent fiscaal de heer Joan- van der Strate versoecken, dat haar Ed. ladelyk gelieve Houglywaarts aan te ko nen, alsoo een voorname minister van den 'rince Mahomet Azien, soon van den tegen- Poordigen Mogol, die over 4 of 5 dagen op lougly was aangekomen, heel schielyk naar Jrecca stont op te reisen, en zyn Edele ge noemde Moor voor zyn vertrek graag wilde laan begroeten, en om die reden Haar Ed. geselschap seer benoodigt was. Dewyl hy '1 daags bevoorens sulks hadde voorsien, is M de reden geweest dat besloten was so van boort te vertrekken. Omdat de flenst van den meester moet voor eygen NHttga&n, begaf zig de bruydegom benevens de heer fiscaal in het snel roeyvaartuig waar mede de bruydegom was afgekomen naar zy moesten de bruyt en het verder voor dien tyd verlaten. Toen Zyn de Engelsche residentieplaats onbe kend passeerde, zagen zy al het geschut op gevoerd, maar daar de Engelschen kort daar- weten kwamen, dat de bruidegom stil was, werd het kanon, toen de met de bruid en de verdere trein Passeerde, niet gelost. Des middags omtrent één uur kwam de bruidegom met den heer fiscaal op Hougly ging 2. E. vervolgens met den Heer Direc- kur voortgenoemden Moor bezoeken „en na j^nlgen tyd aldaar verbleven te hebben kwam hy te 5 uur terug in de logie. Kort Jaarna vertrock de bruydegom benevens de fiscaal in gezelschap van eenige andere Wenden met het bassurasje naar beneden, ba een uur varens ontmoeten de bruyt ^levens het verdere geselschap. Digt by de ansche loge gekomen zynde, liet gemelde natie soo ras zy onze vlagen zagen waaien, j - ""J uudb tiagvn (lag&ii nuraivn e nare mede opsteken, en wierd den bruyde gom benevens de bruyt door heuren directeur, als de verdere voornaamste ministers ge- compimenteert. Des avonts omtrent de kloeke agt uuren verscheen het geheel geselschap met den verderen treyn te Hougly, en traden vervolgens buyten de logie in de thuyn van den bruydegom, die fraay tot verblyv yan de bruyt geapproprieert (d.i. gereedgemaakt) was. Na gehouden avondmaal nam het geselschap benevens den bruydegom afscheyt van de bruyt en haare grootmoeder, en ging een ieder naar hun verblyf. Den 20en wierd de belofte der trouw, niettegenstaande sulex al op Batavia met het wisselen der ring was volbragt, andermaal door den secretaris ten overstaan van 2 leden uyt den Houglysen raad als commissarissen schriftelyk bevestigt, welcken dag met vroo- lykheyt in het byweesen van een groot gesel schap heeren en dames wierd geeyndigt. Zoo ook den dag daaraan volgende off den 21en, als wanneer het- eerste gebodt door den domine of siekentrooster in de kerk wierd verkondigt, vervolgens op Donderdag off den 23en het tweede gebodt, welke dag al mede met banquetteeren wierd ten eynde gebragt, vervolgens wierd den Vrijdag en Saterdag besteet met alles te appropieeren tegen den trouwdag. De wegen soo buyten als binnen de logie wierden met groente en bloemen be hangen, daar de bruyt en bruydegom moes ten passeeren, dat een schoon en ver- maakelik aspect gaf. Des Sondags off den 26en, den dag nauw- lyks doorgebroken zynde, zag men een groot gewiemel van menschen, om de ceremonie der bruyloft te aanschouwen. Omtrent aght uuren wierd den bruydegom door den fiscaal de E. Heer van der Strate en den Equipage meester Cornells Vlaming afgehaalt, en naar de bruyt in zyn Edeles thuyn geleid. Het bruiloftsgewaad van bruidegom en bruid. De huwelijksplechtigheid. De bruydegom was gekleed met een blauw scharlaken kleed, en met gouden knoopen utgemonstert, daaronder een curieus vest en broek met gouden bloemen, ook een massieve "gouden degen op zyde en zoo voorts alles naar advenand op het deftigst uytgedost. By zyn bruyt gekomen zijnde, met verscheden dames geaccompagneert, was het een ver- wonderlyk aspect te zien hare schoonheyt en kostelicke kleedage daar haar Ed. mede was aangedaan. Haar E. samaar was van goud stof als mede de rock, daarenboven de rock nog verrykt met een gouden rand, de breedte van anderhalf elle, voorts met kostelyke peer- len en juweelen behangen, zoo mede het kroontje dat op haar Edeles hoofd geplaatst stond. Ten 9 uuren ging de bruyt en bruyde gom dia'; de speelnoots in de palingquins of draagsetels sitten en wierden vervolgens naar de kerek gedragen, al waar de meeste der Europeanen present waaren om de trouw te zien celebreeren. Na het lezen der predikatie en verdere gebruikelyke ceremonien wierd de trouw door den secretaris bevestigt. Vervol- volgens de bruyt en bruydegom met het ver der geselschap naar de thuyn, thans door den Edelen Heer de Roo beseten werdende, de welcke tot het houden der bruyloft ge- appropieert was, alwaar gekomen zynde en geseten onder een kostelycke toemaakte troon wierden vervolgens door alle de aan- wesende Europianen gefiliciteert. Den mid dag aenschietende, werd de bruyt en bruyde gom, benevens alle de Europianen van eenige consideratie omtrent een 80 personen bestaan de, aan vier tafels daartoe gereed gemaakt, geleyt, alle de welke met omtrent de 300 schotels voorzien/ opgedist waren, onder schoon musiek gecomponeert door de Euro pianen en inlanders, als het blasen op het trompet. Onder het drinken van vele gezond heden werd de maaltyd geëindigd daarna vertoonden zich vele inlandsche springers en dansers en ander poetsemakers, alwaar met sulex te zien het heetste van den dag en an dere vermakelykheden werd doorgebragt. Toen de zon onderging en de warmte een weinig verminderd was, werden diverse dan- serijen aangericht onder de heeren en dames tot omtrent 7 uur des avonds, als wanneer het een uitscheiden was, alzoo het heele ge zelschap buiten den tuin ging, om de vuur werken, die in grooten getale geplant en heel fraay toegemaakt waren, te zien aansteken, dat in den donkeren avond een schoon aspect gaf en tot omtrent 9 uur duurde. Het getal der inlanders, die om sulex te zien, van alle oorden gekomen waren, was onnoemlyk. Ver volgens ging het geselschap weder binnen de thuyn en wierden weder eenige danserieen aangeregt tot omtrent 10 uur als wanneer het geselschap haer weder ter tafel als des middags begaven, dewelcke met schoone spyse banquet en andere suyekerwerken sier- lyk opgedist stonden, welcke avondmaaltyt onder musyk en het luyt van het trompet, onder het drincken van veele gesontheden wiert geeyndigt. Vervolgens werd de bruyt door den bruydegom ten dans geleyt, 't geen soodanig van het verder geselschap nage volgd werd, 't geen continueerde tot een uur in de nacht, als wanneer men de bruyt zag geleyden naar de thuyn van haren bruydegom in een kamer tot haar Edeles verblyf en het nemen van haar Edeles geneugte gereed gemaakt. Kort daarop zag men den bruide gom mede derwaarts stappen en werd alzoo vervolgens bij zijn bruidje in de kamer geleid, na het drincken van eenige condities, op de aanstaande geneugte passende, nam het ge selschap afscheid en lieten de bruyt en bruydegom ter plaats daar den trouw haer toe gepermitteert haddenZoo eyndigde de bruyloft. H. G. VAN GROL, Archivaris. Het incidentDe Visser. Na herziening der geschorste zitting wilde de heer De Visser, ingevolge zijn dreigement, zyn rede voortzetten. r De voorzitter stelde voor, krachtens art. 74 Reglement van Orde, den heer de Visser voor deze zitting uit de vergadering te verwijderen. Onder voortdurend rumoer van den heer de Visser wordt het voorstel aangenomen met 90 tegen 1 stem, die van den heer Wijnkoop. De voorzitter schorst om 3 uur 40 voor 30 minuten de vergadering. Een dergelijk incident heeft in de Tweede Kamer nog nimmer plaats gehad. Artikel 74 van het Reglement van Orde luidt „Art. 74. De voorzitter kan aan de Kamer voorstellen aan een lid, die door zijne gedra gingen de geregelde behandeling van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag, waarop het besluit genomen wordt, en, bij herhaling gedurende den loop der zitting, voor een bepaalden tijd den gang tot het Kamergebouw te ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming daarvan is het lid verplicht het gebouw on middellijk te verlaten. De voorzitter zorgt, dat hij zoo noodig hiertoe gedwongen wordt en dat hij, het gebouw gedurende den ge stelden termijn binnentredende, daaruit wordt verwijderd." Intusschen had de voorzitter van de Ka mer de politie doen waarschuwen. Met het oog op eventueele strubbelingen was tijdens de behandeling van de marinezaken reeds recherche in het gebouw. Per auto kwamen nog 8 rechercheurs, onder commando van een inspecteur naar het Binnenhof en stelden zich ter beschikking van den voorzitter. Daar de heer De Visser op zijn plaats bleef zitten, moest hem door den sterken arm aan gezegd worden het gebouw te verlaten. De recherche bezette de beide uitgangen van de vergaderzaal en een rijksveldwachter ging op den heer De Visser toe en zegde hem aan heen te gaan. Langzaam stond de heer De Visser op, greep zijn lichtgele actentosch, en verliet de zaal, gevolgd door de recherche. Kalm verliet hij het gebouw, waar hij op gewacht werd door een inspecteur van de verkeerspolitie, die hem buiten de poort ge leidde. De heer De Visser ging kalm het Buiten hof op, zeide tegen bekenden, dat hij er uit gezet was en wandelde rustig den Hofweg af, waar de recherche het geleide ophief. Enkele belangstellenden stroomden toe, maar overigens bleef het incident buiten on opgemerkt. Het gerucht gaat, dat de heer Wijnkoop de actie zal voortzetten. Het accoord in de typografie. Naar de „Volkskrant" meldt, heeft het hoofdbestuur van den R.-Kath. Grafischen Bond aan al zijn afdeelingen een brief ge zonden, waarin de gang van zaken wordt uiteengezet. Aan die afdeelingen zelf wordt overgelaten hier vóór 15 November nog over te vergaderen en een hoofdbestuurder o.ls spreker daartoe uit te noodigen. De vergade ring van hoofdbestuur met alle afdeelings- voorzitters, waarin beslist zal worden over al WHIP of niet aanvaarding van het Woensdag bij den rijksbemiddelaar tusschen de onderhan delaars tot stand gekomen compromis, zal 15 November te Utrecht worden gehouden. Verbod van vee-invoer in België. De directie van den landbouw deelt mede, dat de beschikking van den Belgischen mi nister van landbouw, opgenomen in de „Bel gische Moniteur" van 23 dezer, verbiedende den uitvoer van vee uit Nederland als volgt luidtDe invoer van herkauwers, afkomstig uit Nederland, niet bestemd voor onmiddel lijke afmaking in de grensstallen, is tot na der bevel verboden. Van de zijde van den veeartsenijkundigen dienst zal ten spoedigste met de Belgische autoriteiten overleg worden gepleegd ten einde te trachten door voorstellen tot ver scherping van de preventieve maatregelen ten aanzien van den uitvoer naar België be stemd vee, den invoer weder mogelijk te maken. VLISSINGEN, 25 OCTOBER. Buurtvereeniging WalstraatKleine Markt. Na de geanimeerde vergadering waarin tot oprichting dezer buurtvereeniging werd besloten, heeft het daar gekozen bestuur gis teren zijn eerste vergadering gehouden. De functies werden verdeeld als volgtA. J. van Ockenburg, voorzitterA. R. Müller, secre taris F. van de Velde Fz., penningmeester P. G. Laernoes en D. A. Schrijver, commis sarissen. De voorzitter constateerde met genoegen dat blijkens de groote opkomst tijdens de op richtingsvergadering en later door de be sprekingen, in deze buurt voor feestviering en aankleeding der straat groote animo be staat. Van de contributies zal evenwel afhan gen of de plannen van het bestuur voor ver wezenlijking vatbaar zijn. De voorloopig toe gezegde bijdragen geven hoop voor de toe komst. Door de gewaardeerde medewerking van de heeren Chr. Glerum en Jac. Willemse kon reeds de eerste contributie-inning worden afgedragen, welke gelden op een bank rijn belegd. Tot uitvoering van de voorloopige plannen werden enkele subcommissies benoemd,waar voor de uitnoodigingen dezer dagen verzon den zullen worden. Na vaststelling der plannen zal het be stuur de bewoners opnieuw voor een alge- meene vergadering oproepen, waar tevens mededeeling gedaan kan worden over de plannen van het Algemeen Uitvoerend Co mité, dat begin November zal bijeenkomen. SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN Q TE VLISSINGEN. Zitting op as. DINSDAG 28 OCTOBER in het voormalig Burgerweeshuis aan da Badhuisstraat, van V/29/2 uur. Inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind int overleg met het Bureau. In onze Tijdinghal. Het motorschip „Columbia" van de Kon. Ned, Stoomboot-maatschappij heeft den of- ficieelen proeftocht gemaakt. Ten teeken dat het schip aan de maatschappij is over gedragen wordt de K.N.S.M.-vlag geheschen. Te Rotterdam is overleden dr. H. Klinkert, de nestor der Rotterdamsche doktoren. Wij etaleeren het portret van dezen bekenden medicus. In het Vredespaleis heeft de installatie plaats gehad van den heer Kellogg, als rech ter van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie. Wij geven een foto van deze plechtigheid. Nog etaleeren wij een mooie foto van en kele door de vereeniging „Hendrick de Key- ser" gerestaureerde gebouwen in de hoofd stad. Motor- en rüwielwet. De Commissaris der Koningin heeft aan de burgemeesters in deze provincie een circu laire gericht betreffende de toepassing van art. 22 der motor- en rijwielwet, waarin o.a. het volgende wordt medegedeeld Het toenemend verkeer en de daarmede gepaard gaande ongelukken geven mij aan leiding, u met aandrang te verzoeken, voor een juiste uitvoering van in de motor- en rijwielwet en het motor- en rijwielreglement, alsmede in plaatselijke verordeningen, voor komende bepalingen met betrekking tot de veiligheid van het verkeer, met name van art. 22 der motor- en rijwielwet, zorg te dragen

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1