1000 500 300 150 100 25 f mmt VRIJDAG OCTOBER RSTE BLAD No. 231 6Se Jaargang 1930 tgive: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen tads- cnProvincieoieuws ddelburgsche appij v. Stoomvaart Pijnlijke Kloven Edelhert. Kreymborg KERK- EN SCHGOLNIEUWS RECHTSZAKEN LISSINGSCHE COURANT AnEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- »elanden bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct >ctober 24 27 28 ;30 v.Midd v.m.uui v.Rolt. vm.uur 8 8 natlïn te bekomen: N. V. Transport» en Exp- Erven '1. VOS. Telef ooa EENHOUKN, Tele!. 155, OOSTERHOUT, Telef. 282. iebrs. BUITENHEK, Tel. 10» ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eenei olis, zijn GRATIS verze- ■rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BI[ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOUR DE VEREENlüINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" [jt nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 24 OCTOBER. Bijzondere verkeersvoorschriften. or de N.V. Handelsmaatschappij R. S. j\s en Zonen te Rotterdam, js een e uitgegeven, bevattende bijzondere ver voorschriften voor automobielen en mo bielen in de belangrijkste gemeenten ons land, bewerkt naar officieele gege- samengesteld door den A. N. W. B., stenbond voor Nederland, voorschriften betreffende het verkeer motorrijtuigen worden in het boekje eid voor alle plaatsen van meer dan inwoners. Bovendien zijn nog enkele sen opgenomen, waarbij als richtsnoer aangenomen de beteekenis van de be- mde gemeente voor het verkeer. Uit provincie komen in de lijst- voor de enten Vlissingen en Middelburg, t boekje voorziet bij den chaos die hier inde op het gebied van verkeersvoor- Iften heerscht, zeer zeker in een behoef - Iet wordt aan belanghebbenden bij aan- aan de N.V. Handelsmaatschappij R. okvis en Zonen te Rotterdam gratis toe- iden, eepers en Leurders en, ;en paard hebben, wor- gebracht Rosa-Jaapjes* 7.50 per 1000 K.G. P. KOOLE, Abeele, |aren- en sigarettenmagazijn „de Valk". achterstaande advertentie wordt be- imaakt dat in de Walstraat no. 27 is l het sigaren- en sigarettenmagazijn [Valk". winkel was vroeger gevestigd het fel der firma Hillen. (t magazijn „de Valk" blijft de bekende pen van deze firma verkoopen, doch is ruim gesorteerd in verschillende Ire merken sigaren en sigaretten. [I de opening der zaak wordt een speciale voordeelige aanbieding gedaan, waar- tent in bedoelde advertentie nadere bij terheden worden medegedeeld. ziekte in de familie woordige vraagt Mevr. ELDEREN voor tijdelijk DERJUFFROUW, den 20 jaar, voor de ïn. Zich aan te melden ia half 8. rname aangeboden een I IEERENFIETS prijs 20.Adres nstraat 20. een ENEDENHUIS t 9 en TWEE BOVEN- met zolder en kamertje irkt 11. Adres S. M. eursstraat 5. op gevraagd prima I ds AAIMACHINE. letters N. B., Bureau urant". November gevraagd WINKELJUFFROUW LNS' Brood- en Banket oog loon. Aanmelding^ Betje Wolffplein na ids. Middelburg-Rotterdam hengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, DEREN EN VEE, Christ. Middenstandsvereenlging te Middelburg. de algemeene vergadering van de Chr. (denstandsvereeniging te Middelburg tot bestuurslid in de plaats van den M. c. van den Ende, die bedankt had, m de heer I. de Ridder. voorzitter deelde mede, dat, naar aan- van den op de jaarvergadering uit koken wensch, om te komen tot een vast tact tusschen de drie middenstandsver- Iglngen ter plaatse, het bestuur in die werkzaam is, met als vrucht de [cept-statuben, welke ook zijn toegezonden de vereenigingen „Handelsbelang" en [Hanze". Hierna werden deze concept die als basis moeten dienen voor Jenwerking, artikelsgewijze behandeld en d, waarbij de wensch werd uitge- dat hier spoedig een dergelijke cen- mag tot stand komen, evenals o.a. te friem, Hilversum, Zwolle enz., in welke ftsen de centrale vruchtbaar werkt voor middenstand. I nieuwgebouwde sociëteit De Vergenoeging te Middelburg. Jaar wij vernemen bestaat het plan om sociëteit „de Vergenoeging", die op 19 uari van dit jaar door brand vernield Fd> in haar nieuwe, fraaie gedaante op 15 pmber weer geheel in gebruik te nemen, i binnen de 9 maanden na den brand. Waterleiding Maatschappij Schouwen— Duiveland. vergadering van aandeelhouders van de fterleiding Maatschappij Schouwen—Dui- fnd heeft zich vereenigd met het voorstel het intrekken van het besluit voor de groot 140.000, uit het door de aan- llhouders gevormde reservefonds. Discus- werd wel gevoerd over het voorstel tot j van 277.500 of 100 per aandeel, [betaling van de meerdere bouwkosten ad Per aandeel en 8 per aandeel voor 11 reservefonds. De voorstellen werden aan- pomeii en eveneens dat om den raad van |"eer te machtigen genoemd bedrag van. ■77.500 op te nemen bij de rijksverzeke- tegen een rente van ten hoogste pet voorstel tot verlaging van de tarieven 10 '/o werd aangehouden tot een nieuwe >r 1 December te houden vergadering, 1arin de raad van beheer ook zal advisee- "7 °ver het idee, dat uit de vergadering naar voren kwam, om niet met 1 April, doch reeds met 1 Januari a.s. de verlaging te doen ingaan. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. besluit van 21 October is met ingang van 2 November opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Zonnemaire H. J. Roelvink. De aanvaring van de groote sluis te Ter Neuzen. De correspondent van „N.R.Ct." te Brus sel meldt De burgemeester van Gent, Van der Stee gen, de wethouder van het havenbedrijf, Sif- fer, en de hoofdingenieur van de haven heb ben Donderdag eenige Gentsche journalisten ontvangen met het doel aan de pers een uiteenzetting te geven van de toestand, ge schapen door de aanvaring van de groote sluis te Ter-Neuzen, welke het Gentsche zee kanaal met de Westerschelde verbindt. De burgemeester betoogde, dat de stopzetting van een aanzienlijk deel van de scheepvaart, welke het gevolg is van dit ongeluk wel het beste bewijs is van de dringende noodzake lijkheid te Ter Neuzen een nieuwe sluis, grooter dan deze, welke nu tijdelijk bulten gebruik is gesteld, te bouwen. Zoowel de bur gemeester als de wethouder brachten holde aan de Nederlandsche regeering en den Ne- derlandschen waterstaat voor den spoed en de groote welwillendheid, waarvan zij blijk gaven ter bevordering van de reparatie van de beschadigde sluisdeur. Dans zij deze snelle tusschenkomst zal het verkeer voor groote zeeschepen volgende week kunnen worden hersteld. Wethouder Siffer deelde iets mee, over de schade, welke aan de Gentsche haven door dit ongeluk wordt berokkend. 56 schepen werden te Gent verwacht, 27 gingen naar Antwerpen. Andere schepen werden gelost in de voorhaven van Ter Neuzen. Trots de economische crisis was het totaalcijfer van de tonnenmaat in het Gentsche havenbe drijf 100.000 ton meer dan vorig jaar op denzelfden datum. Thans bedraagt het ver lies reeds 106.000 ton. De Gentsche gemeen teraad zal Maandag een motie aannemen, waarbij aangedrongen wordt op het onver wijld openen door het kabinet-Jaspar van onderhandelingen met de Nederlandsche re geering, teneinde zoo spoedig mogelijk met het bouwen van een nieuwe sluis te Ter Neu zen een begin te kunnen maken. Wethouder Siffer meende redenen te heb ben te veronderstellen, dat de Nederlandsche regeering bereid zou zijn de breedte van de nieuw sluis, voorzien in den tekst van de conventie van 1895 op 40 M. te brengen. Verkeersverbetering. De gemeenteraden van Aardenburg en St. Kruis hebben besloten, den ruim 3 K.M. lan gen verbindingsweg tusschen beide gemeen ten van een 4|/2 meter breede keibestrating te voorzien, wanneer het benoodigde kapitaal van 85.000 door de provincie Zeeland zal worden verstrekt als renteloos voorschot, te rug te betalen in 30 jaar. SOUBURG. Lijst van gevestigde en vertrokken personen gedurende de le helft van October 1030. Gevestigd: T. Schout, Middelburgsche weg A 271, van Ritthem. P. A. Hoogesteger, Groote Abeele A 223, van Koudekerke. P. Schout, Visoweg B 326, van Middelburg. J. Wanjon, Marnixplein C 56, van Vlissin gen. M. van Sorge, Buteuxstraat B 211, van St. Laurens. M. van Soelen van Vlaander, Zandweg C 31b, van Koudekerke. A. de Ridder, Vlisslngsche straat B 282, van Vlissingen. G. in 't Anker, Visoweg B 329, van Vrou wenpolder. V ertrokken: L. en N. Cyvat, Tuindorp D. 52, naar Kou dekerke. C. de Voogd, Middelburgsche rtraat A 271, naar Middelburg. Mej. J. P. Zeegelaar, Middelburgsche straat A 193, naar Den Haag. Mej. M. van Soelen, Buteuxstraat B 254, naar Naarden'. M. Lauwerse, Middelburgsche straat A. 287, naar Vlissingen. F. Kluifhout en gezin, Groote Abeele A 255, naar Rotterdam. J. Willemse, Paspoortstraat B 359, naar Schoonhoven. A. Brouwer en gezin, Nieuwe Abeele C 265, naar Koudekerke. K. Brouwer, Nieuwe Abeele C 265, naar Amsterdam. Mej. J. P. Helbrung—de Vrieze, Wissel C 162, naar Frankrijk. Kloven verzacht en geneest men met Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn bekomen omtrenteen omslagdoek, bij Willeboordse, Vlissingsche straat B 261 een portemonnaie met inhoud, bij Sonius, Kanaalstraat B 151een etui met potlooden, bij Kasteleijn, Ceijzersbaan A 58 ZIIeen rijwielplaatjs, bij Dixhoorn, Oran jeplein A 15. RITTHEM. De gemeenteraad hield gisterenmiddag een vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter deelde mede, dat 3.20 betaald moet worden voor huur van een lantaarn en andere onkosten bij de bestra ting van den weg te Souburg dat de erven W. Cevaal en de heer P. Cevaal in hooger beroep zijn gegaan aangaande hun aanslag in de wegenbelasting dat met het schouwen van voetpaden op 1 November a.s. zal be gonnen worden dat de putten in den ver nieuwden weg onder Souburg zullen worden herstelddat het bouwland achter de be graafplaats is verhuurd totaal voor 78 's Op voorstel van Burg. en Weth. werden de volgende ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen, nl. het adres van de Ver- eeniging voor Zenuw- en Zielsziekten, het adres van den A.N.W.B., het adres van de CMrmissie tot verbetering van de verkeers verbinding tusschen de Zeeuwsche en de Zuid-HoIIandsche eilanden en het proces verbaal van kasopname door Burg. en Weth. en Ged. Staten. Het verzoek van de afdeeling Souburg Ritthem van de kinderherstellings- en va- cantiekolonies om subsidie werd aangehou den, daar eerst nadere inlichtingen hierover moeten worden ingewonnen. Het verzoek van den heer A. Hoefkens, ge meente-bouwkundige, om zijn salaris te ver- hoogen van 20 tot 35, werd met alge meene stemmen ingewilligd. Ook werd met algemeene stemmen besloten dc jaarlijksche bijdrage aan de afdeeling Souburg—Ritthem van het Groene Kruis te brengen op 25 en nog 5 voor de t.b.c.- bestrijding. Overeenkomstig het besluit van Ged. Sta ten werd de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand vastgesteld, in gaande 1 Januari a.s. Naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Walcheren van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om premievrjj pensi oen, stellen Burg. en Weth. voor met ingang van 1 Januari a.s. de pensioengrondslagen van 1000 en lager premievrij te stellen en op de hoogere pensioengrondslagen 6 te verhalen van het meerdere boven de 1000. Thans wordt 6 van de geheele grondslagen geheven. Na breedvoerige bespreking stelde de heer Van de Putte voor om het voorstel van Burg. en Weth. zoodanig te wijzigen, dat van de grondslagen boven de 2500 6 van den geheelen grondslag zal worden geheven. Het aldus gewijzigde voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. De bijdrage voor de Christ, wijkverpleging Souburg—Ritthem werd vastgesteld op 100. De begrooting 1931 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd met de op merking, dat nadere toelichtingen op de begrootingsposten in het vervolg wenschelijk worden geacht. Een derde wijziging van de gemeentebe- grooting 1930 werd vastgesteld. Nu volgde de behandeling der gemeente- begrooting over 1931. Na bespreking van en kele posten welke echter gehandhaafd ble ven werd met algemeen stemmen de beeroo- ting vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 15.879.60, met een post onvoorzien groot 814.58. Bij de rondvraag wees de heer W. Boo gaard op een schuinliggenden vonder van 't Zuidpad. De voorzitter zei, dat de heer M. Kwekkeboom reeds gewaarschuwd is dat te verbeteren. De heer Boogaard vroeg inlich tingen over de onderhandelingen met Sou burg over den Ritthemschen straatweg, wel ke door den voorzitter werden verstrekt. De heer Jt de Pagter klaagde over het vuil dat in de sloot bij zijn hofstee wordt gewor pen en bracht weer de slechte afwatering der Weverstraat ter sprake. De voorzitter zeide voor het eerste een onderzoek te zullen instellen en toonde aan, waarom nog geen maatregelen konden worden genomen tot be tere afwatering der Weverstraat. De heer Joh. de Visser vroeg of de her stelling der straten voor dit jaar reeds is af- geloopen. Hem werd door den voorzitter ge antwoord, dat de straatmaker voor een ge- Wat een rankheid in dat slankgebouwde lichaam. Hoe gespierd en krach tig zijn die hooge, sterke pooten en tochwat een mooie, fijne lijnen 1 Rank en slank is de eisch voor Heeren-KIeeding in dezen sportieven tijd. En het kan tesamen gaan in kleedingmooi van lijn en toch sterk U ondervindt het met het fijne naaldwerk der Kreymborg-Goupe. Ziet in onze etalages de fijnbewerktemodellenj Mac Donald en Hollywood VLISSINGEN MIDDELBURG WALSTRAAT LANGE DELFT deelte uitstel heeft gevraagd, dat hem is toe gestaan. De heer H. M. van de Putte vroeg of he niet mogelijk was, dat de bermen aan den Ritthemschen straatweg werden afgestoken, daar de aanwezige greppels lastig zijn voor het verkeer. De voorzitter beloofde het" te zullen onderzoeken. De 10-jarige J. O. had de onvoorzichtig heid zijn, hand te steken tusschen de kam raderen van een windmolen, terwijl hij dezen in beweging bracht. Het gevolg was, dat de top van zijn wijsvinger zoo ernstig werd ge kneusd, dat denkelijk dat lichaamsdeel zal moeten worden geamputeerd. BRESKENS. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 27 October, des middags 3 uur. 1. Opening. 2. Vaststelling notulen vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Vaststelling begrooting 1930. 5. Rondvraag en sluiting. Protestantsche kerken en vreemdelingen verkeer. Verschillende vereenigingen voor vreemde lingenverkeer in Duitschland hebben stappen gedaan om de bevoegde autoriteiten te bewe gen de bezienswaardige protestantsche ker ken vaker en langer open te houden voor de belangstellenden. Er wordt op gewezen, dat de katholieke kerken vrijwel steeds geopend zijn, maar de protestantsche buiten de uren der godsdienstoefeningen gewoonlijk geslo ten blijven. Duitschland bezit tal van hoogst interessante protestantsche kerken, bijv. de Nicolaaskerk te Berlijn, de 'domkerken te Naumburg, Königsberg, Brunswijk, Meissen e.a. en de verschillende kerken van Leipzig. Arts-examen. Aan de rijks-universiteit te Groningen is geslaagd voor het arts-examen de heer J. de Graaf te Middelburg. Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende zaken behandeld M. v. L., 26 jaar, werkman te Kapelle, was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de jachtwet (zich in het jachtveld bevinden met eenige giftig middel) werd veroordeeld tot een geld boete van 25 of 25 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan beroep. L. V., 39 jaar, werkman te Zierikzee, ver dacht van diefstal van een hoeveelheid plan ken, dakpannen en schrooten, ten nadeele van F. A. C Hoornaert te Zierikzee op 20 September 11. Eisch f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. M. H., 36 jaar, werkman te Kamperland, gem. Wisscnkerke, verdacht van heling van ongeveer 357 K.G. aardappelen, welke door misdrijf waren verkregen op 15, 16 en 18 September 11., te Wissenkerke. Eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. W. J. W..de G., 18 jaar, zonder beroep, te 's-Heerenhoek was door den kantonrechter te Goes wegens overtreding van de motor en rijwielwet (terwijl zich aan beide zijden van een rijweg een rijwielpad bevindt, als bestuurder van een rijwiel buiten noodzaak het voor hem aan de linkerzijde van den rij weg gelegen rijwielpad berijden) veroordeeld tot een geldboete van 0.50 of 1 dag hechte nis. De ambtenaar van het O.M. die destijds ontslag van rechtsvervolging vorderde, was tegen het vonnis van den kantonrechter in hooger beroep gekomen. Het betreft hier het rijwielpad aan den rijksstraatweg onder de gemeente 's Heer Arendskerke. Eisch0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. B. J. M. P., 31 jaar, landbouwer te Graauw was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de politieverorde ning te Graauw (des nachts op straat zingen, schreeuwen en tieren) tegen welk vonnis door den ambtenaar van het O.M. hooger beroep werd aangeteekend. Eisch15 boete subs. 15 dagen hechtenis. P. C. R., 28 jaar, caféhouder te Middel-* burg was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Mid-* delburg, waarbij hij wegens overtreding van. de drankwet (in een voor het publiek toe gankelijke localiteit waarvoor door Burg. eni Weth. een vergunning is verleend, een dron ken persoon toelaten) werd veroordeeld tofc een geldboete van f 40 of 40 dagen hechtenis, Eisch bevestiging van het vonnis waarvan ■beroep. G. S., 19 jaar, chauffeur te St. Jansteen was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis-van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de mo tor- en rijwielwet (als bestuurder van een motorrijtuig, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden), werd veroordeeld tot een geldboete van 10 of 10 dagen hechte nis. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep. M. K., 53 jaar, slager te Biggekerke, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waar bij hij wegens overtreding van de jachtwet (zonder voorzien te zijn van een jachtacte zich met een schietgeweer in het jachtveld bevinden) werd veroordeeld tot een geldboete van 25 of 25 dagen hechtenis. Eischer- nietiging van het vonnis waarvan beroep en veroordeeling tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. A. K., 22 jaar, onderwijzer te Wemel- dinge, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de mo tor. en rijwielwet (fietsen zonder licht) werd veroordeeld tot een geldboete van f 7.50 of 5 dagen hechtenis. Eisch vernietiging van het vonnis waarvan beroep en veroordeeling tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Pornografische foto's. Naar men weet heeft eind September de centrale recherche te Amsterdam een huis zoeking verricht in een boekhandel aan den N.Z. Voorburgwal en in een perceel in de Spuistraat nabij de Rosmarijnsteeg aldaar, waar de winkelier zijn woning had, zulks in verband met een uitgebreiden handel in por nografische lectuur, welke de recherche op het spoor gekomen was. Deze zaak heeft geleid tot de ontdekking van een zedendelict van ernstigen aard, het welk gisterenmorgen voor de rechtbank te Haarlem behandeld werd. De zedenmisdrij ven werden sedert een aantal maanden ge pleegd door een Duitsch echtpaar, wonende te Halfweg, waarvan de man tevens leveran cier was van pornografische fotografieën, meerendeels door hem zelf vervaardigde fo to's. Het is gebleken dat deze Duitsche ech telieden een reeks zedendelicten van hoogst ernstigen aard hebben gepleegd. Nadat het echtpaar eenige weken in het huis van be waring was opgesloten, is thans reeds na drie weken de zaak met gesloten deuren voor de Haarlemsche rechtbank behandeld. Het O. M. eischte tegen den fotograaf K. J. A. F. het wettelijk maximum, namelijk een gevangenisstraf van twaalf jaar en tegen zij a vrouw een gevangenisstraf van zes weken. In geen jaren heeft het OM. te Haarlem een straf van een dergelijke hoogte geëischt. De verdediger vroeg op formeele gronden vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 30 October.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1