Courant tweede blad Dtl INGEZONDEN STUKKEN SPORT BITTENLAND GEMENGD NIEUWS Van de \s Dinsdag 21 Ooiober 1930. No. 248. Gisterenmiddag vergaderde in het Lftnd- Dotiwhuls te Goes het hoofdbestuur der Z. L. M. Wegens ontstentenis van den voorzitter, mr. P. Dieleman en den vice-voorzitter, den heer W. Kakebeeke, werd de vergadering voorgezeten door het lid van het dagelyksch bestuur, den heer I. A. Leenhouts. Deze héette Weikóm de heerëii adviseurs en het eere-lid, jhr. J. van Vredenburch, als- méde dé heeren P. Scheéle, die voor het eerst als lid van het hoofdbestuur aanwezig tfag en Kranenburg, secretaris van den kring Westelijk Zuid-Beveland* Bij de mededeellngen, was de eerste dat door het personeel der Z.L.M, een bloemstuk in de gerestaureerde vergaderzaal was ge plaatst en een schrijven van het personeel Was Ingekomen, met de beste wenschen voor de maatschappij, inzonderheid voor de hee ren mr. Dieleman, Kakebeeke en ir. Sieben- ga, vormende het bureau der maatschappij et> ook voor den landbouw in het algemeen. De \oorzitter sloot zich bh deze goede Wenschen volgaarne aan en de secretaris bracht dank aan allen, die aan de totstand koming medewerkten en deelde mede, dat matglazen aan de achterzijde van de kamer zullen worden vervangen door geëtste ru'ten voorstellende den landbouw en aangeboden door den heef Kakebeeke. De voorzitter stelde aan de orde de ver kiezing van een lid van het dagelijksch be stuur in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Welleman en bracht hulde aan hetgeen deze voor de Z.L.M. beeft Tot zijn opvolger werd bij acclamatie geko zen de heer P. Seheelede Putter, die zeide deze functie te aanvaarden, al voelt hij hoe moeilijk het ls den heer Wslleman te ver hangen. Spreker dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. De heer D. W. Lindenbergh werd herkozen als lid van het dagelijksch bestuur van de algemeene keuringscommissie voor de keu ring van gewassen. Aan mej. M. Reichardt werd op dê meest eervolle wijze ontslag verleend als leerares bij het landbouwhuishoudonderwijs en goed gekeurd de benoeming van de dames G. Ci'ijns te Maastricht en P. M. Leenhouts te Retranchement tot leeraressen bij dat on derwijs. Daar gebleken is, dat de heer H. van Gorssel reeds in 1877 toetrad als lid van de afdeeling Tholen, werd hij benoemd tot lid van verdienste der Z.L.M. inzake de contributieregeling werd het voorstel aangenomen van het dagelijkach bestuur om deze in 1931 gelijk te doen zijn aan 1930. Thans kwam in behandeling de begrooting 1931, aanwijzend in ontvang en uitgaaf een bedrag van 27.906.30 met 110.80 onvoor zien. De eenige post, die aanleiding tot bespre king gaf werd gecombineerd met het volgen de punt der agenda, nameiyk de bespreking Kringtentoonstelling 1931. Op een vraag van den heer Gast of er vol gend jaar een kringtentoonstelling zal wor den gehouden, antwoordde de secretaris dat Noord-Beveland besloot geen tentoonstelling te houden, doch wel ligt het in de bedoeling in dien kring een hoofdbestuursvergadering, een ledenvergadering en een rijtoer te hou den en daaraan wellicht een demonstratie of iets dergehjks te verbinden. De heer De Regt zegt dat Noord-Beveland het houden van een tentoonstelling in een anderen kring ook goed zou vinden. De heer Vogelvanger zegt dat het tekort van de tentoonstelling te Kloosterzande een gevolg ls van het veel te geringe bezoek. De voorzitter zegt dat hij begrijpt dat men te veel in den put zit om een tentoonstelling te organiseeren, maar het is daaróm toch goed bij elkaar te komen om den band sterk te houden. De begrooting werd goedgekeurd. Aan de orde kwam thans de te hóuden al- gemeene 'Vergadering, die in November of December moet plaats hebben. De secretaris deelde mede, dat het dage lijksch bestuur zich denkt een inleiding door drie personen ieder van êen half üür, résp. over de suikerbietenteeltdie van overige producten, en den finanoieelen toestand der landbouwbedrijven. Daarbij zou dan een overzicht kunnen ge geven worden van hetgeen is gedaan inzake de crisis, waarop dan besprekingen kunnen volgen. De heer Verlare zou inzake de crisis wil len samenwerken met den Ohr. Boeren- en Tuindersbond en den R. Kath. Boerenbond. De secretaris zegt dat er ook gewone huis houdelijke zaken op de vergadering aan de orde zullen komen. De kringen dienen de zaak eerst te bespreken, waarbij zoo mogelijk een lid van het bureau aanwezig zal zijn. De heer Becu zou gaarne den minister op die vergadering zien komen. De secretaris zegt, dat de inspecteur van den landbouw en de voorzitter van het K.N. B.C. reeds toegezegd hebben te komen, maar wet den minister komt spreker niet dagelijks in contact. De heer Seheele zegt dat Oostelijk Zuid- Beveland een krachtige protestvergadering wil, al stelt het nog niet voor gezamenlijk naar Den Haag te trekken. De heer Vogelvanger wil met de anderen samenwerken om geen bot te vangen in Den Haag. Willen de andere organisaties niet, dan is dit om principieels redenen en stellen zy die boven de practische. De heer Dees (kring Axel) wil ook- een krachtig protest. De heer Hansens zou willen trachten goed- koope reisgelegenheid voor die vergadering te verkrijgen. De heer Zwagerman meennt dat een crl- sisbespreking en een protestmeeting twee verschillende zaken zijn. Dit laatste moet het uiterste zijn. De heer Vogelvanger meent, dat men den minister niet op een meeting kan vragen. Alvorens een beslissing te nemen werd aan deze bespreking toegevoegd die naar aanlei ding van mededeelingen over de landbouw crisis, o.a. dat de regeering het advies van de staatscommissie alleen heeft opgevolgd ten aanzien van het suikerwetje. De Z. L. M. heeft naar aanleiding van vra gen van de Holl. Mij. van landbouw geant woord, dat de Zeeuwsche polderbond met de onredelijke verdeeling van de kosten van we- genonderhoud bezig is, dat het boekhoud bu reau der Z. L. M. bereid is gegevens te ver strekken in verband met het maken van be rekeningen om de positie der akkerbouwers aan te toonen dat een studie over den afzet aardappelen niet noodig wordt geacht, daar reeds in 1922 een studie daarover door het K. N. L. C. is gemaakt, doch wel studie van dumping der prijzen van de producten, de mogelijkheid van een fiscaal invoerrecht op toonbankartikelen als aardappelen en vleesch en de mogelijkheid regeeringsvoor,schriften te verkrijgen, die waarborgen, dat geen buiten- landsch vleesch als inlandsch vleesch' wordt verkocht. Ten slotte dat de mogelijkheid van verlaging der uitvoerkeurlooneii moet wcr onder de oogen gezien. De secretaris kwam op tegen dv. verda makingen, o.a. door de heeren Walleman Bultman, in de Veldbode, van het K. N L. C., omdat hst niet voldoende zou presteeren Spr. ontkent dit pertinent, men moet er goed ver trouwen in stellen. Spr. meent, dat men geen protestvergadering moet houden, die komt als zoo veel dingen niet op den juisten tijd. De heer Gast merkt o.a. op, dat er lang zaam wordt gewerkt, maar men moet- toch op nette manier te werk gaan en zoo moge lijk in tegenwoordigheid van den minister de crisis bespreken. De secretaris geeft toe, dat Men het goed moet zeggen en vindt bijv. het lang uitblijven van het maalgsbod een schande. De voorzitter acht het nog niet den tijd voor een protest, wel voor een goede bespre- -king en dit zoo spoedig mogelijk in overleg met den minister. Hiertoe werdt besloten en zal de vergadering vermoedelijk in de tweede helft van November plaats hebben. Inzake de samenwerking met andere orga nisaties wordt besloten ock over de sprekers met haar te onderhandelen, terwijl de heer Zwagerman de wenschelijkheid naar voren bracht om voor leder onderwerp twee inlei ders te hebben voor het geval een zaal te klein zou zijn. De heer Gast bracht nog naaf voren den weinigen steun, die voor de tertiaire wegen wordt verleend en wees er o.a. ook op, dat men het Zijpeveer niet uit het groote plan voor wegen wilt nemen, maar dit kon toch best en op land helpt men zich vooflóopig nog wel. De voorzitter zeide, dat ér door de Grö- ningsche maatschappij voor Landbouw ge dacht is aan 200 per K.M. voor tertiaire wegen, te vinden uit het wegenfonds. Van den Polderbond, dié ook een onderzoek in stelt is nog geen rapport bekend. Er kan wel iets af voor deze Wegen. Spr. wil echter wach ten op den polderbond. De heer Gast brengt heb idee naar voren, dat de Z. L. M., de Polderbond en Ged. Sta ten samen bij den minister aandringen op eene wijziging in de regeling van uitkeeringen voor wegen. De voorzitter acht dit een goed idee al zal het heel wat strijd kosten. De heer Seheele zou willen zien, dat de taxatie der gronden in de calamiteuze polders met kortere tusschenpoozen gescheidt dan 7 jaar. De héér Vogelvanger Er zijn ook andere polders. De heer Seheele meent dat men de zaak toch onder de oogen kan zien, wat de voorzitter toezegt. De heer Seheele wijst er nog op, dat in 1880 als eerste slachtoffers vielen de met de zwaarste hypotheken belaste landbouwers. Hierna werd van de crisis afgestapt. Aan de orde kwam nu het rapport over de Werkeloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling. In het ltfvlge rapport komt de commissie uit de Z. L. M. tot de conclusie dat een sterke verhooging van de winterwerkloosheid ls te verwachtendat ook al mogen tegen de werkloosheidsverzekering in het algemeen en die tegen seizoen werkloosheid in het bijzon der bezwaren zijn in te brengen, de werkloos heidsverzekering op grond van het werkloos heidsbesluit 1917 gewenscht isdat het op richten van plaatselijke werkloozenkassen noodzakelijk isdat de landbouworganisatie en het plaatselijke vereeniglngswezen de op richting daarvan dienen te bevorderen en een verplichte werkloosheidsverzekering voor hands niet tot uitvoering zal komen. Inzake de werkverschaffing concludeert het rapport dat het gewenscht ls dat thans reeds de aandacht van autoriteiten op de te verwachen toenemende werkloosheid ten plattenlande wordt gevestigd en bepleit, dat door het verleenen van subsidies voor parti culiere werkverschaffingen getracht wordt de werkloosheid onder de landbouwers zooveel mogelijk te voorkomen. Het zou ons te ver voeren de over dit rap port en de conclusies gehouden bespreking op den voet te volgen. Slechts een enkele greep. De heer Gast meende dat het beter is dan steun aan werk loosheid, te geven een productiepremie aan de landbouwers, die kan tot werk geven lei den. De voorzitter besprak vooral de verzekering ,en toonde zich een groot voorstander van plaatselijke werkloozenkassen, omdat 't o.a. te Retranchement voor kwam, dat arbeiders en gemeente veel meer bijdroegen dan ter plaat se moest worden uitgekeerd en dus mede be taalden aan plaatsen, met meer werkeloos heid. Spr. zou gaarne zien dat de commissie ten deze nog eens gegevens in Zeeland ver zamelde, Het bleek, dat de vergadering in meerder heid voor dit stelsel was en de heer Stevens, voorzitter der commissie zeide, dat de com missie bedoelde gegevens zal trachten te ver zamelen. Besloten werd te Zierikzee een gebouw te stichten voor het landbouwhuishoud-onder- w(js. Naar aanleiding van het punt „Bespreking van de uitvoer controle op uien" was van den kring Axel de wensch ingekomen om de con trole niet voor 15 September te laten werken, wat thans ook de heer Dees (Waarde) kraoh- tig ondersteunde. De voorzitter bracht nu dank aan den heer Hanken voor den steun van den Wilhelmina- polder ondervonden met den proef van het bietenzaad en riep dien steun ook in voor de proef met het mestvee. de rondvraag kwamen nog enkele za ken aan de orde en kon den heer de Buck worden geantwoord, dat van het werken voor een verbetering in den handel in peulvruch ten vooralsnog niet veel te verwachten is. De voorzitter sloot tegen 5 uur, de verga dering, die bijna vier, uur geduurd had. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cop'* wordt n:et tefu^pcoevei BAD VLISSINGEN. Mijnheer' de Redacteur, Mijn hartelijken dank aan den voorzitter van „Vlissingen Vooruit" voor de inlichtingen betreffende het niet slagen van het „festival''. Zoo ziet men dat men zonder geldelijken steun of bezit niet veel kan uitvoeren. Zater dag heb ik het verslag gelezen der gemeente- begrooting en kan er de conclusie uit nemen, dat het subsidie muziekuitvoeringen niet is ingetrokken, maar ook niet is opgevoerd (Malaise). Zullen wij in 1931 weer hetzelfde liedje heb ben Laten wij hopen van niet, en denken, dat de commissie van concert-uitvoeringen deze redelijk zullen verdeelen. De gelden ko men toch van de belastingopbrengers en niet van het Badbedrijf, dus hebben de omwo nenden van de muziektent Bellamypark even veel recht als de Boulevardtent-omwonenden. Het Bad-paviljoen heeft ook een bespreking in den raad uitgelokt. Nu is het de vraag wanneer? Gaat men daarmee beginnen vla voor het zomerseizoen en wij weer hals over kop werk krijgen, zooals indertijd de nieuwe cabines. In andere badplaatsen zorgt men, dat alles zoo goed mogelijk klaar is voor de vreemdelingen komen. Laat ons hopen, dat alles spoedig behandeld moge worden en Vlissingen trotsch kan zijn op zijn vooruitstrevende Ideeën. U dankend voor de verleende plaatsruimte. JEFKE. VOETBAL. Amateurisme in Dnitschland. Het besluit van de vergadering van den Duitsclien V.B. te Dresden inzake de ama teursbepalingen, heeft in plaats van rust, on rust gebracht. In Duitsche bladen wordt ge meld, dat er in Duitscliland op het oogenbiik niet minder dan zeven verschillende soorten amateurs z\jn, wat toe te schrijven is aan het feit, dat niet alle bonden het besluit van ac- vergadering te Dresden hebben overgenomen. Er zijn zelfs bonden, die bepalingen gemaa^o hebben, waaWan ze vooraf eigenlijk wel we ten, dat ze niet uit te voeren zijn. Zoo heeit bijv. de bond voor Midden Duitschland be paald, dat spelers voor een wedstrijd, waar voor ze niet meer dan 12 uur van huis be hoeven te zijn, niet meer dan 3 voor ver blijfkosten mogen ontvangen. Voorts moeten ze reizen op een goedkoop Zondagebiljet in de derde klas. Van de sneltreinen zullen ze der halve niet eens gebruik mogen maken, tenzij ze het verschil in prijs zelf betalen. Het is duidelijk, dat de spelers, van de groo te clubs, wier wedstrijden duizenden bezoekers trekken, er niets voor* zullen voelen een deel van hun onkosten voor eigen rekening te ne men. LUCHTVAART Luchtpost per „Graf Zeppelin". Door de P.T.T.-administratie zijn maatre gelen betroffen ten einde met het luchtschip „Graf Zeppelin", dat binnenkort den voorge nomen, doch eenige malen uitgestelden tocht boven ons land zal maken, luchtpostcorres pondentie te doen vervoeren. Verzonden kunnen worden niet-aangetee- kende briefkaarten en brieven tot een gewicht van 30 gram, voor elke gewenschte bestem ming. Op de correspondentie moet het volle dig adres van den afzender vermeid worden, een luchtpostetiket worden geplakt en de aanwijzing „mlt Luftschiff Graf Zeppelin" gesteld worden. Het luchtrecht, dat verschul digd ls boven het gewone port, bedraagt voor briefkaarten 60 cent en voor brieven 1.20 per stuk. De correspondentie zal voorzien worden van een afdruk varr een bljzonderen jjpmpei De vlucht van Kingsford Smith naar Australië. De geheele Engelsche pers bevat gelukwen- schen voor Kingsford Smith, den Australi- schen Oceaan vlieger, die thans wederom be wezen heeft, een der bekwaamste piloten te zijn door den afstand Engeland—Australië, dien hij vroeger reeds in omgekeerde, richting door de lucht had afgelegd, tnans te Vliegen in ruim tien dagen. Een schitterende presta tie, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat hij de vorige maal de reis maakte met een drie-motorig verkeersvliegtuig, ter wijl hij thans zijn eigen tijd met vijf dagen sloeg en tevens het wereldrecord van Bert Hinkler verbeterde met een eenvoudig één persoons sportvliegtuig, een Avro Avion, uit gerust met een enkele Gipsy-motor. Zijn ge middelde snelheid was 110 K.M. per uur. Bij zijn aankomst in Australië bevatt^ het eerste telegram dat hij ontving een gelukwensch van Hinkler. „Het is de beste vlucht, die ik ooit gemaakt heb", verklaarde Kingsford Smith, Op Timor had hij Hill ontmoet. Kingsford Smith be treurde het ten zeerste dat HUI zo. kort voor 't bereiken van zijn doel, nog slechts 500 mij len van Australië verwijderd, pech heeft ge kregen. Htf vloog met een zeer licht Gipsy- Moth-toestel, de goedkoopste machine, die ln dit eenvoudige genre op de markt komt. Zijn vlucht, al eindigde die dan ook op Timor, mag dan ook even goed een pracht prestatie genoemd worden. Kingsford Smith had op Timor de machine gezien, met eën gebroken propeller en beschadigden motor. Kingsford Smith had Hill aangeboden, om naar Singa pore terug te keeren en mecaniciens naar Timor te brengen om de machine te herstel len, doch Hill had niet gewild, dat Kingsford Smith zijn vlucht voor hem onderbrak. Kings ford Smith verklaarde, dat alle omstandighe den, waaronder Hill had gevlogen, moeilijker waren geweest dan de zijne, zoowel Kings ford Smith als Hill en Hinkler zijn alle drie Australiërs, terwijl de machines, waarmee zij hun Australië-vluchten maakten, alle van Britsch fabrikaat waren. DE BESLISSING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Fransche bladen wijzen er met nadruk op, dat rijkskanselier Brüning zijn meerder heid slechts te danken heeft aan de sociaal democraten en dat hij in de toekomst vele beloften zal moeten nakomen, om de regee ring in leven te houden. De „Matin" spreekt van een toevallige meerderheid. Het nationaal-socialistische ge vaar dwingt de sociaal-democraten tot groote offers, welke zij onder normale omstandig heden nooit zouden hebben gebracht. De „Petit Parisien" meent, dat de regeering heeft geprofiteerd van de fouten, die door de oppositie tijdens de eerste Rijksdagzitting zijn gemaakt. „De Quotidien" ziet in het resultaat der stemming het bewijs, dat de Rijksdag de be langen van het Duitsche volk en den vrede heeft gesteld boven de partijtegenstellingen. De „Ere Nouvelle", het orgaan van Herriot, waarschuwt voor een overdreven optimisme. Er zijn, volgens het blad, nog groote moeilijk heden te overwinnen. „Paris Midi" verklaart, dat het resultaat der stemming, de positie van het kabinet in het buitenland versterkt. De „Echo de Paris" geeft de volgende waar schuwing Men moet op het ergste voorbereid zijn het werkelijk gevaarlijke Duitschland is niet een communistische regeering, doch een koel berekenende. ENGELSCHE PERS TEVREDEN OVER DE DUITSCHE SOCIALISTEN. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de Duit sche regeering met de grootste heftigheid is aangevallen. Dat zij nog staat is te danken aan de ondersteuning van de nationaal-de- mocraten. De natlonaal-socialisten hebben aan populariteit verloren, niet alleen door hun anti-semietisch optreden, doch ook door hun buitensporige eischen in den Rijksdag, als nationalisiatie van banken. De „Daily Chronicle" noemt de jongste zit ting een persoonlijke overwinning van Brü ning, wiens vaste wil en koelbloedigheid het land in een crisis tegen de fascisten verde digde. De „Daily Mail" legt er eveneens den na druk op, dat de sociaal-democraten de regee ring hebben ondersteund. Volgens de „Times" heeft dr. Brüning met zijn kabinet een onverwachte én opmerkens waardige zege behaald op aanvallen van bui ten af, zooals óp de meeningsverschillen in de regeering zelf. De sociaal-democraten heb ben de regeering gesteund niet omdat zij het ten volle met de regeering eens zijn, doch omdat zij overtuigd zijn, dat de onverant woordelijke oppositie tot een chaos zou lei den, die de democratie en de republiek in Duitschland zou omverwerpen. DE WERKING VAN DE DUITSCHE AMNESTIEWET. De in den nacht van Zaterdag op Zondag door den Rijksdag aangenomen amnestiewet zal, zoodra de offioieele afkondiging door dén Rijkspresident heeft plaatsgevonden, van kracht worden. Door deze wet wordt amnes tie verleend aan de in paragraaf vier van de amnestiewet van 1928 genoemde uit politieke overwegingen veroordeelden, die hun misdrijf hebben begaan vóór 1 September 1926, mits hun daad niet gericht was tegen een lid of oud-lid der Rijksregeering, Hierdoor zullen in leder geval 15 veemmoordenaars en zeven communisten amnestie verkrijgen, maar bo vendien nog verschillende andere veroordeel den. die hebben deelgenomen aan den strijd in het Ruhrgebied en aan den strijd der se- I I am# Ummm wordt zacht, blijft U W 39i keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol ir het haar wegwiijft zoodat het daarin wordt opgenomen. paratistëh. Waarschijnlijk geldt deze amnes tie ook den communistischen schrijver Lam pei. De moordenaar van Erzberger krijgt geen amnestie, aangezien het hier een aanslag té gen een lid van de Duitsche rijksregeering geldt. VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. De verkiezingen voor het Storting zijn in het gansche land rustig verloopen. De op komst was zeer groot. Voor zoover vast te stellen ls, hebben de techtsche partijen een aanzienlijk aantal stemmen gewonnen de arbeiderspartij heeft tot nog toe 8 zetels verloren. DE VRIJE ZEE IN OORLOGSTIJD. In de Vereenigde Staten ls een verzameling bescheiden over den wereldoorlog gepubd- ceerd. Feitelijk zijn het documenten uit den tijd, nog vóór de Unie zelf in den oorlog kwam. Het is een publicatie van 1000 bladzij den druks en men krijgt er een kijkje door op de geschillen, dié er tusschen Engeland cn de Vereenigde Staten zijn geweest als een ge volg van de maatregelen, die in die periode voor de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog door Engeland waren genomen tegen den handel ter zee van de Vereenigde Staten. Volgens deze documenten konden in die dagen Amerikaansche schepen dikwijls zelfs geen steenkolen krijgen om hun reis voort te zetten. Engeland liet tot het verkeer op zee slechts die firma's toe, wier vriend schap voor Engeland gebleken was. Uit de gepubliceerde documenten blijkt, dat de Ame rikaansche regeering het tal van malen ge probeerd heeft met ernstige klachten in Lon den en Parijs. In Januari 1916 hadden de Vereenigde Sta ten het voorstel gedaan, dat Engeland af zou zien van de bewapeing van koopvaardijsche pen, zulks met het ocg op den Duitschen duikbootoorlog. Engeland en Frankrijk wei gerden. Ook werd een Amerikaansch voorstel afgewezen om melktransporten, bestemd voer de voeding van Duitsche en Oostenrijksche kinderen, door tusschenkomst van het Ameri kaansche Roode Kruis toe te laten. De publicatie van deze documenten ls be doeld als documentatie van de onderhande lingen tusschen president Hoover en den Engelschen eerste-minister Mac Donald over de beperking der bewapening ter zee en de vrijheid der zee. Een kerkdief aangehou den. De pplitie te Middelburg heeft ze keren I. de R. aangehouden, die verdacht viordt van kerkdiefstal te Roosendaal en Hel mond. De man is naar Roosendaal overge bracht. Inbraak. Gisterochtend be merkte het personeel van den winkel van „Eigen Hulp" aan het Goudenregenplein te 's-Gravenhage, dat er ingebroken was. De da ders zijn aan de zijde van den Klimophof over een muurtje geklommen. Zij kwamen toen op een binnenplaats en door het vernie len van een ruit wisten zij in den winkel te komen. De oaesa hebben zij geforceerd, doch geld was er niet in. Voorts hebben zij eenige pakken cigaretten, tabak en een partij siga ren meegenomen, In een zijvertrek stond een brandkast, maar het was niet gelukt deze te openen. Tot slot hebben de inbrekers zich te goed gedaan aan de in den winkel aanwezige vleeschwaren. -Misdadigersbende ont dekt.— Onder den titel „Een moderne bokkenrüdersbende" meldt de „Limb. K." In den aanvang der maand September werd te Aken gearresteerd een gevaarlijke misda digersbende, die als operatieterrein Noord- Buitschland en het aangrenzende Holland bad gekozen. Gedurende de maand Septem ber konden reeds 70 misdrijven worden opge helderd. Uit alle deelen van het rijk bevin den zich nu te Aken kriminal-beambten, die aan de opheldering van nog andere misdrij ven werken. Voor enkele dagen vertoefden rechercheurs uit Bochum in Aken. Uit het onderzoek bleek, dat een roofmoord zich uit strekt tot Rotterdam. De misdadigers werden door de marechausse achtervolgd tot ln Aken. Eenigen hunner werden gearresteerd. Onder hen bevindt zich de 19-Jarige Walter Leese uit Bochum. Door zijn aanhouding kwam de heele serie misdrijven aan het licht. Leese zelf heeft reeds 104 diefstallen met braak en beroovingen bekend. Tot de gepleegde misda den behooren o.a. de inval ln een bank te Herve-Sodlngen, op 23 November 1928, toen den bandieten 2970 mark in handen viel. Twee der bandieten waren gemaskerd. Een uur na dit misdrijf plunderde Leese zelf de stationskas te Bochum Nord. In Mei van dit jaar werd in de pastorie te Bardenberg bij Kerkrade ingebroken. Dê dieven maakten van hun revolvers gebruik. In Hamburg drong Leese in een sigaren zaak om de cassa te stelen. De eigenares zat slapend in den winkel. L. nam een sigaren kistje en toen de vrouw wakker werd, vroeg L. een aalmoes en vertrok. L. had een goeden greep gedaan, want in het kastje bevonden zich 1100 Mark. Leese heeft zich ook langen tijd in Nederland opgehouden. Hem wordt ten lacte gelegd te zamen en in vereeniging met collega-roovers te Rotterdam, een Sak- ser, die uit Amerika was teruggekeerd, ver moord en van 17.000 gulden te hebben be roofd. Op de vraag waar het lijk gebleven is ant woordde Leese lachendZoek maar rustig de Maas af. In Viersen stal Leese uit een juwelierswin- d

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 5