iale zaken te grieve^ moet geen schoolmeej.l Spreker heeft van he',1 ik voldoende ondervic.I bwoordde den heer den van de organisatleJ iken of zij aan het voor.H van een fonds willen! s de speeltuin-vereeniJ e dat de heer De Mei] tijgenoot Van Spanning! vroeg de heer oelde ten opzichte van| betoon. met leuzen te komen, de geschriften nalei ;y, dan zal hy wei 1 nen. Hij gaf toe dat del een andere mentaliteit! Tij willen geen par: waad ten opzichte van! zal zich later wel zellü erg welgevallig te vIq.I 'oorstellen van Burg. en| zeide dat het beter was! lissie voor de werkloos-! pen, dan zouden veie iproken hebben moeten 'an de commisssie voor! hij heeft recht om te| staan. i den archivaris betreft,! oordeelen. op de kwestie van de ïeeft hierover met een proken en deze durfde arbeidsbeurs gefauteerd maatschappelijk hulp- isistijd niet in orde. Als holpen moeten worden, >rganisaties uit te gaan, bracht in herinnering )pen destijds tegen het betoon was, de andere varen er voor. dat de kwestie van een onderzocht. >e Meij antwoordde de erhanclelingen over het korten termijn hadden ig voor de centrale om len te krijgen en daar* erlenging van de con- attoir zal in de volgen- Ie orde worden gesteld, aar geweest voor den ering van de plantsoe- mede unaniem accoowl n zal opdracht gegeven en van plannen en tee- dinrichfcing. >es zeide dat misschien gemaakt kan. worden ider de andere bestem* ïrloren te laten gaan. ten opzichte van eigen g gedaan wordt wat in van de gemeente is. n het badpaviljoen zal ;n worden. De plannen zal op dezelfde plaats verbetering zal echter voor enkele jaren ook nmissie heeft gewerkt, op gelet of de betrok- de gemeente waren om n zeide, dat er bezwa- ;ijn het zwemonderwijs ;e geven. Het punt kan :en. dat de quaestie be- aet het bestuur van de loes begon met te zeg- an werkverschaffing en >etoon wel wat door el- Maatschappelijk Hulp- d voor 'groote werkloos- normale gevallen, op- .et naar het burgerlijk vorden verwezen. :hüwd niet te veel te ippelijk Hulpbetoon. Als mt zullen heel andere moeten worden dan wii ie laatste jaren zijn wij J ebleven voor werkloos gelukkig achten dat betoon zoo weinig heeft rzien voor werkloosheid wy voorzichtig zijn, egenvallers kunnen zijn. het Rijk ƒ50.000 be- ullen daaraan verschil- verbonden zijn, ^nders bermdwïïlig mogelijk, ïft een zeer moeilijke oeg of deze ambtenaar dan dr. Smitt. t dr. Smitt niet meer rroeg le heer De MeiJ. rdde de heer Laernoes. ambtenaar van de ar- •k geen pluim gezet. Hij n ambtenaar als men optreedt. Daar is geeQ sprake van. Het speet hem dat op een der gelijke wijze deze ambtenaar in het gedrang is gebtacht. Hij vroeg of het gek is dat een wethouder van sociale zaken onderzoekt hoe het stond met de werkloosheid. Hij wilde eens pools hoogte nemen om daarna zijn maatregelen te nemen. Als hy de besturen bij elkaar roept om deze zaak te bespreken, dan gelooft hij dat hij bewijst dat hij op de hoogte van de zaak wil zijn. Dat de betrokken personen niet op zijn voorstel zijn ingegaan moeten zij ten slotte zelf maar weten. De wijze waarop steun zal worden verleend, is hij bereid met de organisaties te bespreken. Hij heeft de werkloozenzorg niet van de markt willen afschuiven. Hy heeft wel an ders getoond. Aan den heer Andriessen antwoordde hy, dat dezj genoeg op het bureau van arbeids recht komt en niet gesproken heeft over het bijeenroepen van de commissie voor werk loosheid. Wij moeten voorzichtig zijn om deze commissie bijeen te roepen, wanneer dat nog niet dringend noodig is. Hiermede waren de algemeene beschou wingen geëindigd en werd begonnen met de artikelsgewyze behandeling van de begroo ting. De heer Rorije had bezwaar bij hoofdstuk algemeen beheer om een eersten klerk te be vorderen tot adjunct-commies. Hij zal zich nood gedwongen bij het voorstel van Burg. en Weth. neerleggen. De quaestie van de jaarwedde van den ar chivaris kwam by ditzelfde hoofdstuk aan de orde. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. besloten hebben geen salaris-verhoogingen voor te stellen. Zij hebben hun voorstel teruggenomen. Er is dus geen voorstel. De heer Harts zeide, dat de voorstellen geen haast hebben en het dus nog wel kan worden aangehouden. Het voorstel zal nu nader onder de oogen worden gezien en dan zullen Burg. en Weth. met een nieuw voorstel komen. Bij hoofdstuk openbare veiligheid zeide de heer Rorye dat hij bezwaar heeft tegen het aanstellen van een derden inspecteur. De praktijk heeft uitgewezen dat een derde in specteur hier niet noodig is. Voor admini stratieve bezigheden is geen inspecteur noo dig. Dan kunnen wij veel voordeeliger wer ken. Voor de controle op straat zijn 12 agen ten in 3 groepen verdeeld, dus eigenlijk maar 4 agenten. Daarover is geen inspecteur voor controle noodig. De inspecteurs rouleeren niet. Zij doen ook weinig nachtdienst. Namens zijn fractie deed hij het voorstel den post met 2200 te verminderen. Ook had hy bezwaar tegen de verhooging van de salarissen van 3 wijkagenten met 100, nl. voor de agenten die geen brigadier zijn. De leiding van de politie tracht op alle manieren' de wijkagenten naar voren te b'.engen. Als de wijkagenten een verhooging krfjgen, dan hebben ook de gewone agenten recht op verhooging. Hij wilde de salarisverhooging voor de wijkagenten eerst verwezen zien naar het georganiseerd overleg, teneinde het daar eerst te bespreken. Dus wilde hij dat voor stel nog aanhouden. Hij zal zich onvoorwaar delijk bij de uitspraak van het georganiseerd overleg neerleggen. De heer Andriessen kan medegaan met het voorstelRorije betreffende het schrap pen van den post voor een derden inspec teur. Hij had geen bezwaar de voorgestelde ver hooging voor de jaarwedden van de wijk agenten eerst te bespreken in het georgani seerd overleg. De heer Sorel wilde de verantwoordelijk heid niet op zich nemen den post voor een derden inspecteur te schrappen en hij zal voor het voorstel van Burg. en Weth. stem men, ook ten opzichte van de jaarwedde van de wijkagenten. De heer De Ridder is voor het aanstellen van een derden inspecteur, doch hij zou gaarne zien dat op elke wacht een inspec teur tegenwoordig zal zijn. Hij is voor ver hooging van de jaarwedden van de 3 wijk agenten, omdat al deze agenten hetzelfde werk doen. De voorzitter zeide dat reeds in 1927 de zelfde debatten zijn gevoerd over het al of niet aanstellen van een derden inspecteur. De inspecteurs hebben justieel werk. Zy hebben zwaar werk en doen zelfs veel meer dan 8 uur dienst. Hoe ernstig bezuinigd is op de politie blijkt wel hieruit dat voor 1925 de begrooting voor de politie meer dan 100.000 bedroeg en thans maar 65.0000. Een bezuniging alzoo van 35 pet. Bij de politie alhier wordt bijzonder goed gewerkt en de arbeids-inspectie te Dord recht zegt zelfs dat te Vlissingen het best gewerkt wordt. De gemeente Vlissingen is een van de laagste wat de uitgaven voor de politie betreft. De organisatie is hier inge krompen van 43 op 25 man. Wij kunnen hier den derden inspecteur niet missen. De verhooging van de 3 wijk agenten is een kwestie van het gelijk brengen van de jaarwedden voor alle wijk-agenten. De heer Van Oorschot schaart zich aan de zijde van den heer Rorye om geen derden inspecteur aan te stelen. Ons politiekorps is topzwaar van gegradueerden. Hij zal een voorstel om den post voor een derden inspec teur te schrappen, ondersteunen. Als de wijk agenten een verhooging krijgen, dan wil hy ook de andere agenten een verhooging geven. De wijk-agenten doen geen nachtwerk en de andere agenten wel en deze hebben dus oven goed recht op verhooging. De heer Rorije kwam er tegen op dat er oen groote bezuiniging by de politie is ver kregen. Deze is voornamelijk verkregen op bet lagere personeel. Het aantal minderen is steeds verminderd en de rest is ongewijzigd gebleven. Het is dus gerechtvaardigd het aantal inspecteurs te verminderen. De wijk agenten zijn gewone agenten. De agenten DRAISitiA-vAN-VALKEMBURG S-' A ••iLEVERTRAM - «- •LEEUWARDEN- hebben zwaardere diensten dan de wijk agenten. Hij wil op de consequenties wijzen die noodzakelijk er toe zullen leiden dat de jaarwedden van de gewone agenten even eens verhoogd dienen te worden. De heer Andriessen ziet in de wijk-agen ten politiemannen die boven de gewone agenten staan. Hij wil de kwestie eerst nog eens in de commissie van georganiseerd overleg te brengen. De heer Sorel zeide dat de wijk-agenten een andere taak hebben. Er zijn dus geen consequenties aan verbonden. De heer Van Hal zeide dat er geen enkele reden is om aan deze wijk-agenten een hoo- gere salaris-regeling toe te kennen. Hij drong aan het voorstel nog eens in het georgani seerd overleg te brengen. De voorzitter merkt op dat de wijk-agen ten een zwaardere taak hebben dan de ge wone agenten. Zij zijn verantwoordelijk voor hun wijk en zij hebben een geheel andere functie. De dienst kan ook niet met 2 inspecteurs worden uitgevoerd. Anders zouden deze in specteurs een veel te zwaren dienst krijgen. Het is niet noodig de voorgestelde verhoo ging van de wyk-agenten nog eens in het georganiseerd overleg aan de orde te stel.en. Hierna werd in stemming gebracht het voorstel—Rorye om den post van 2200 voor een derden inspecteur te schrappen. Dit voorstel werd verworpen met II tegen G stemmen, die van 5 socialisten en den heer Andriessen. De heer Van Spanning stemde tegen het voorstel—Rorye. Het voorstel-Rorije om de voorgestelde verhooging van de wijk-agenten eerst in het georganiseerd overleg te brengen, werd ver worpen met 9 tegen 8 stemmen, die van de socialisten en de heeren Harts en Andriessen. De heer Poppe wenscht de aandacht te vestigen op de verlichting van de Dijkstraat op het Eiland. De verlichting laat daar veel te wenschen over; eveneens in de Glacis- straat. Hy vroeg daarin verbetering aan te brengen. De heer Van Hal drong aan op verbetering van de verlichting bij de sluis en de hal. Het is daar een onhoudbare toestand. Hy vroeg daar een noodverlichting aan te brengen. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De subsidie aan de vereeniging de Vlissing- sche Burgerwacht werd in stemming ge bracht en aangenomen met 9 tegen 8 stem men. die van de socialisten en de heeren Harts en Andriessen. By hoofdstuk openbare werken besprak de heer Van Hal de samenstelling van het bu reau voor de gemeente-werken. Wy krijgen in plaats van een adjunct-commies een veel hooger gesalarieerd bureel-ambtenaar. Daar naast krygen wij een klerk le en 2e klasse en nog een jeugdige kracht. Bij de politie is een belangrijke bezuiniging gebracht. Het is hem een raadsel hoe Burg. en Weth. zijn meegegaan met de voorgestelde regeling bij de gemeente*-werken, die veel hooger uit gaven medebrengt. Hij zou gaarne van Burg. en Weth. vernemen hoe zij hun goedkeuring hebben verleend aan den directeur van ge meentewerken. In plaats van bezuiniging zijn de kosten 2000 a 3000 meer. Hij zal gaar ne inlichtingen ontvangen van den wet houder. De heer M. Laernoes zeide dat Burg. en Weth. de overtuiging hebben dat dit de goed koopste wijze is om dezen dienst behoorlijk te doen functionneeren. Er is bij gemeentewerken zeer veel werk te doen. Het kan onmogelijk met minder per soneel gedaan worden, anders zou er veel werk blyven liggen. De heer Van Hal zeide dat hij uit de in lichtingen van den wethouder niets wijzer is geworden. De commissie ad hoc is in de ge legenheid geweest een onderzoek in te stel len. Er is een publiek stuk, waarin wordt medegedeeld met hoeveel werkkrachten kan worden volstaan. Hij vindt het verkeerd dat steeds maar met meer uitbreiding van personeel wordt gekomen. Burg. en Weth. dienen vast te hou den aan de conclusie van de commissie ad hoe. De heer M. Laernoes zeide dat de heer Mol in dienst was. De uitbreiding is alleen' dat de heer De Bruyne is aangesteld. Feitelijk heeft geen uitbreiding van personeel plaats gehad. Met minder personeel zijn de zaken absoluut niet te doen. Bij gemeente-werken neemt het werk steeds toe. De heer De Meij wilden den ambulanten ambtenaar bij gemeente-werken ook 50 toekennen voor een fiets. Dat is zeer billijk. De voorzitter gaf toe dat dit werkelijk zeer billijk is. Het verzoek werd ingewilligd. De heer Poppe wilde in de nieuwe uitbrei ding van Vlissingen een klok plaatsen. Hij acht dit wel noodig en vroeg of Burg en Weth. dit in overweging willen nemen. De heer P. G. Laernoes wilde er voorloopig mede wachten omdat er dan meerdere aan- viagen zullen komen. De heer Van Oorschot gaf in overweging om te onderzoeken den toren te verlichten. Deze kan uit alle stadsdeelen worden beke ken. De voorzitter zeide dat deze zaak hun aandacht heeft. Dj heer Poppe wilde de zaak niet ver schuiven, doch de zaak degelijk onderzoeken. De heer Rorije zeide, dat volgens de me morie van antwoord van het dempen van den Spuiboezem niets kan komerr. Hy zou willen voorstellen dat Burg. en Weth. de zaak nog eens bespraken met den inspecteur voor de volksgezondheid. Hij heeft den indruk dat het meer onwil van den polder is dan wat anders. De voorzitter zeide, dat de deskundigen van den polder er absoluut tegenover staan. Zij kunnen den Spuiböezem niet missen en wij hebben geen enkelen rechtsgrond om daar tegenover op te treden. Spr. zou gaarne zien dat de Spuiboezem zoo spoedig mogelijk ver dween. De heer Sorel vroeg of er werkelijk zulke technische bezwaren aan verbonden zijn. De heer Paap wees er op, dat nog hier be langrijke geïdleeningen loopen en of de rente van deze leeningen niet kan worden terug gebracht. Bij hoofdstuk onderwijs vroeg de heer Van Hal hoe de mededeeling ovet het niet school houden op 30 Augustus is gepubliceerd. Hy zeide dat de verhouding tegenover de vak-organisaties een teere quaestie is. Deze verhouding is de laatste jaren wel iets ver beterd, wat ook wel gebleken is bij de in stelling van het georganiseerd overleg. Hij wilde Burg. en Weth. waarschuwen, dat men over het algemeen niet te gauw ge- piqueerd moet zijn, anders ontaardt het in een ongeoorloofde censuur tegenover hetgeen de vakorganisaties in het midden wenschen te brengen. Spr. heeft ook het stuk gelezen over de hittegolf. Er is geen reden zich daarover be- leeaigd te gevoelen. Het is een onnoozel stuk met aan het slot een grapje. Het maakt den indruk dat Burg. en Weth. dryven naar een conflict met deqe vakorganisatie. Er was over deze quaestie een correspon dentie loopende met den Bond van Ned. On derwijzers. Zij hebben als het ware den pas afgesneden voor een behoorlijke regeling van dit conflictje. De zaak is onnoodig vertroe beld. Over de wijze waarop deze zaak met de vakorganisatie is behandeld kon hij zich niet tevreden stellen. Burg. en Weth. hebben als het ware gedreven naar een conflict. Hij acht de manier van optreden van Burg. en Weth. in deze verkeerd. Hy zou gaarne de meening van Burg. en Weth. in deze aangelegenheid vernemen. De heer Van Westen zeide, dat Burg. en Weth. met verbazing hebben kennis genomen van het stukje in de „Vliss. Courant". Zij hebben dit gevoeld als een beleediging en vinden het geen manier van optreden tegen over het college. Meer menschen hebben ge zegd dat het geen reclame is voor het open baar onderwys. Meerdere onderwijzers waren het niet met dit stuk eens. Op een heel ge moedelijke manier is deze zaak behandeld. Ik vind dat de betrekkefi onderwijzers eerst hadden moeten onderzoeken of het school was. Het betreft hier een quaestie van aan voelen. Hij gelooft niet dat de heele bond het er mede eens was, het was alleen onder teekend door het bestuur. De heer P. G. Laernoes verwonderde er zich over dat hy van den heer Van Hal niet heeft gehoord een woord van afkeuring voor dit optreden. Dit college heeftniet anders gedaan dan goeds. Eerst heeft een bespreking plaats gehad. Het stukje wordt onnoozel ge noemd. Hij gaf lectuur van hetgeen „de Zeeuw" over deze quaestie heeft geschreven. Spr. zeide, dat Burg. en Weth. willen op treden tegen dergelijke gezangsaantasting. Hij kon niet begrijpen dat de leden der S.D.A.P. deze zaak kunnen goedkeuren. De heer Van Hal ging de voorgeschiedenis van het stukje na. Een der hoofden van de scholen is naar Burg. en Weth. gegaan en heeft gezegd dat de hoofden niet uitgescha keld mogen worden. Verschillende onderwijzers zijn op het stadhuis geroepen. Als Burg. en Weth. hadden geschreven dat voortaan alleen op officieele berichten mag worden afgegaan, was de zaak klaar geweest. De afdeeling van den Bond heeft later haar spijt uitgedrukt en geschreven dat het geenszins de bedoeling was het college van Burg. en Weth. te beleedigen. Het stuk was slechts een grapje. Neen, zeggen Burg. en Weth., wy willen het volle pond. Uw brief was geen verontschuldi ging en wij kunnen met dit schrijven geen genoegen nemen. Burg. en Weth. willen bloed zien en de afdeeling op hare knieën zien lig gen en dit begint veel op muggenzifterij te gelijken. Nu de wethouder van financiën het oor deel van „de Zeeuw" heeft medegedeeld, wil hij ook eens melden wat het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Onderwijzers daarover denkt. Deze acht het stukje in geen enkel opzioht beleedigend voor Burg. en Weth. Het hoofdbestuur heeft geadviseerd aan het afdeelingsbureau niet de vernedering te on dergaan door excuses aan te bieden. Als Burg. en Weth. van Vlissingen beleediging zien in het bedoeldè schrijven, dan was de verhouding met tal van afdeelingen reeds lang verbroken. Wij kunnen geen onnoodige en vernede rende excuses van de afdeeling Vlissingen verwachten. Dit is het oordeel van menschen die dage lijks met verschillende autoriteiten hebben te maken. Hij meent goed te hebben gedaan den raad met dit schrijven van het hoofd bestuur van den Bond in kennis te stellen. Als het conflict blijft bestaan, dan zullen alle kleine zaken het onderwys betreffende, hier ter sprake worden gebracht. De heer Paap zeide, dat hij na de uiteen zetting van den heer Van Hal de houding van de afdeeling van den Bond onbeschaamd vindt. Het spijt hem zeer dat het hoofdbe stuur zich niet heeft kunnen opwerken dit te erkennen. Na de verklaring van de afdeeling, dat zij Burg. en Weth. niet hebben willen beleedi gen, hadden Burg. en Weth. hiermede genoe gen mogen nemen, omdat het niet wensche- HJk is dat alle contact met de onderwys-or- ganlsaties worde verbroken. De voorzitter zeide, dat wanneer iemand op zijn teenen getrapt wordt excuus wordt ge vraagd. Het gaat er om dat de onderwijzers niet gekomen zijn in het college van Burg. en Weth., waartoe zij werden geroepen. De heer De Meij zeide, dat de heer Paap ontzag en respect heeft en hy had de uit drukking onbeschaamd niet mogen bezigen. Zooals de zaak nu geloopen is, is het on mogelijk deze op te lossen. Spr. zeide, dat de S.D.A.P. zich volmaakt één gevoelt met den Bond van Onderwijzers. Dit conflict zal ge laten worden gedragen. De heer Woltering zeide, dat het stuk medehelpt aan de afbraak van het openbaar onderwijs. Hij kan dit verklaren, omdat ver schillende personen, voorstanders van 'de openbare school, zich tegen dit stuk hebben verklaard. De heer Van Westen zeide, dat het hier een quaestie van aanvoelen betreft. Er most een modus vivendi gevonden worden. Het college van Burg. en Weth. staat te hoog om daarmede grapjes te maken. De heer Van Hal vroeg wanneer hangende het conflict de publicatie door Burg. en Weth. is gsdaan. De voorzitter zeide dat de zaak schromelijk is overdreven. De heer Van Westen zeide, dat hij tegen over het openbaar onderwijs objectief staat. De heer P. G. Laernoes zeide, dat het hier een zaak van het heele college van Burg. en Weth. betreft. Wy hebben hier te maken met de onderwijzers in deze stad, doch niet met het hoofdbestuur. Het college zal niet van het ingenomen standpunt afwijken. Als het bestuur by Burg. en Weth. komt is de zaak opgelost en zij willen niets liever dan dat. De heer Van, Hal besprak hierna de quaes tie van het vervolgonderwijs. Om dit onder wijs op peil te houden, dienen daaraan be hoorlijke krachten te worden verbonden. Hij dringt er op aan het volgend jaar een oproeping te plaatsen, teneinde een bevoegde leerkracht te benoemen. De heer Van Westen zeide, dat het hier betreft een tijdelyken of overgangsmaatregel. Bij het artikel betreffende de kosten van instandhouding van bijzondere scholen, vroeg de heer Van Hal eenige inlichtingen, omdat de kosten voor de bijzondere scholen belang rijk Lijn verhoogd. Hij kan zich niet ver- eenigen met deze wijze van doen. Vele kosten zijn te hoog opgedreven, wat hij met enkele cijfers nader toelichtte. Hij zou gaarne zien dat Burg. en Weth. met een nadere motiveering kwamen en hij zou gaar ne eenige inlichtingen ontvangen. De heer Van Westen zeide, dat de cijfers vroeger wel eens hooger zijn geweest. Wat de heer Van Hal thans afkeurt vinden Burg. en Weth. billijk. Hij verwees overigens naar de memorie van toelichting. Het onderhoud aan de openbare scholen heeft heel wat geld ge kost en daarom hebben de bijzondere scho len ook recht op uitkeering. De heer Van Hal was niet bevredigd door het antwoord van den heer Van Westen. Hij kan met de voorgestelde vergoeding geen genoegen nemen. Hij zeide dat de heer Van Westen er niet in geslaagd is aan te toonen dat het hier geen abnormale verhouding betreft. De heer Van Westen zeide dat hbt hier een deskundige rekening betreft en de billijkheid is betracht. De voorzitter zeide dat deze zaak nog in den raad komt bij de definitieve vaststelling. Bij de begrooting voor de groente en fruitveiling wilde de heer Andriessen, dat het tekort'wordt betaald door degenen, die de groente koopen en dit tekort niet over te slaan over alle belastingplichtigen. De voorzitter zeide dat de kweekers niet te zwaar belast mogen worden, omdat zij an ders niet meer naar de veiling komen. De heer Rorije vroeg bij de begrooting van het badbedrijf de commissie voor dit bedrijf bijeen te roepen, teneinde te spreken over het badpaviljoen. Hij verzocht de losse werklieden bij het badbedrijf ook in den winter aan werk te helpen. Deze menschen dienen ook des win ters zooveel mogelijk aan het werk te worden gesteld. De badcommissie heeft dezen wensch ook uitgesproken. Hij hoopt dat Burg. en Weth. hiermede rekening zullen houden. De heer P. G. Laernoes zeide dat wanneer deze menschen worden ingeschreven Burg. en Weth. daarmede wel rekening zullen houden. De heer Andriessen zou gaarne deze kwes tie in het badbedrijf bespreken. De voorzitter zeide dat het in de bedoeling ligt deze spoedig bijeen te roepen. Dan zal tevens de positie van de stoelenmannen be sproken worden. Het ligt in de bedoeling de menschen te helpen. Mej. Meijer vroeg of de stoelen in den winter door deze menschen niet gerepareerd kunnen worden. De voorzitter antwoordde dat het hier vak werk betreft. De heer De Mey zeide dat nu het beleid moet worden afgekeurd inzake de onderwij- zerskwestie, spreker en zijn fractie tegen de begrooting zullen stemmen, dus niet om eeni- gen post op de begrooting. Hierna werd de begrooting in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 6 stemmen, die van de socialisten. De voorzitter bracht een woord van dank aan de stille krachten. Dat is de secretaris met zijn staf, die op zoo voortreffelijke wijze deze begrooting hebben voorbereid, waardoor Vlissingen de eerste der grootere gemeenten is, die de begrooting heeft vastgesteld. Hierna werd de openbare vergadering pre cies middernacht gesloten en bleven de leden nog enkele oogenblrkken in besloten verga dering bijeen. GEMEENTERAAD VAN BRESKENS. Gisterenmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig de heer De Kruyter. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan door den voor zitter, dat Burg. en Weth. tot loco-burge meester hebben aangewezen den heer J. W. Woittiez. Het ingekomen verzoek van de bewoners van de Nieuwe Sluis om aldaar electrisch licht te krijgen, werd op voorstel van Burg. en Weth. naar hun college om bericht en raad teruggezonden. Met algemeene stemmen werd besloten toe te treden als lid van den A.N.W.B. voor ƒ25 per jaar. Hierbij gold de overweging van den raad, dat thans voor deze gemeente, met het oog o.a. op haar ontwikkeling als bad plaats, een heel andere toestand geschapen is dan een 5-tal jaren terug, toen op een dergelijk verzoek van den A.N.W.B. afwijzend beschikt werd. Brandweer. Deze materie dient noodig opnieuw geregeld te worden. Mitsdien stelden Burg. en Weth. den raad voor a. met het gemeentebestuur van Groede een overeenkomst aan te gaan tot het gebruik van zyn motorbrandspuit b. eveneens met de N.V. van Melle's C.W.; c. de gemeentebrandspuit (handkracht) in orde te brengen en een vrijwillig brandweer korps op te richten. De heer Notebaart zag liever een eigen motorbrandspuit. Hij vindt den afstand, die Groede van Breskens -scheidt, te groot, om op hulp daarvan te kunnen steunen. Hij deelt ook de meening van den voorzitter niet, die op de brandweer in de steden wijst, waar de afstanden dikwijls grooter zijn dan de enkele kilometers van Groede naar Breskens. Het grootste motief van de voorstellen van Burg. en Weth. is evenwel gelegen in de aanzienlijke meerdere uitgaven, die aan schaffing van een motorspuit zouden mee brengen, want niet alleen met een brand spuit te koopen is alles geregeld, ook dient er een bergplaats voor te zijn, een chauffeur aangesteld, een monteur, enz., daar komt nog bij dat er voor een motorbrandspuit wel licht niet voldoende water aanwezig zal zijn, wat de heer Notebaart doet opmerken, dat dit ook het geval is by de komst van de Groe- sche spuit. De heer Lijk wijst op het telefoneeren met Groede na de sluitingsuren der postkanto ren, wellicht is hier een regeling voor te tref fen. De heer Carels deelt de meening van den heer Notebaart. Daar de afstand veel te groot is, acht hij het voor een plaats als Breskens met haar industrie o.a. onverant woordelijk geen goede brandspuit steeds bij de hand te hebben. Wat de financieele zijde betreft is hij de meening toegedaan, dat deze vermoedelijk wel zal meevallen. Uit dagblad- berichten vernam hij o.a., dat de firma Rik- kers te Rotterdam in Aardenburg met een motorbrandspuit proeven gegeven heeft, die zeer voldaan hebben. De kosten van een der gelijke spuit zijn ongeveer 1100. Hij raadt Burg. en Weth. aan eens daar te infor- meeren. Ook de heer Luteijn kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. niet vereenigen. Men moet trachten baas in eigen huis te blijven, niet afhankelijk worden van andere gemeenten. De voorzitter wijst in dit verband op de Prov. Brandweerorganisatie, die tracht sa menwerking te krijgen tusschen de verschil lende gemeenten. Met betrekkelijk weinig kosten kan thans alles best geregeld worden. Hij ontraadt ten sterkste het aanschaffen van een motorbrandspuit, de kosten zijn veel te hoog, en is, daar alles zoo heel goed ge regeld kan worden, een overbodige luxe. Na eenige discussie werd op voorsel van den heer Luteijn besloten de gemeentebrand spuit spoedig grondig na te zien, een demon stratie daarmee te geven en inlichtingen in te winnen bij die gemeentebesturen, die nog slechts kort geleden een motorbrandspuit aangeschaft hebben. Wellicht kan dan in de volgende vergadering een besluit genomen worden. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van BuVg. en Weth. om toe te treden tot het beperkte plan Waterleiding. De voorzitter memoreert nog eens het ge- heele verloop, die de waterleiding heeft ge had en antwoordt op een vraag van den heer Carels, dat de Commissaris der Koningin den stoot gegeven heeft voor het opnieuw aan de orde stellen van de waterleiding. De heer Carels geeft den wensch te ken nen, dat in den vervolge de afgevaardigde van de gemeente zijn bevindingen ter ver gadering den raad mededeelen zal, waardoor de raadsleden steeds op de hoogte van den toestand blyven. Op een vraag van den heer Notebaart ant woordt de voorzitter, dat de tarieven niet hooger zijn dan die van het oude plan, alleen is de garantie van de gemeente grooter. Evenwel wordt het besluit genomen, dat al leen toegetreden wordt, indien het Ryk en de provincie zich garant stellen. Na nog enkele besprekingen mocht dit voorstel van Burg. en Weth. de algeheele in stemming der vergadering wegdragen. De raad ging vervolgens in comité-gene raal ter bespreking van den eventueelen ver bouw van het gemeentehuis. Na ongeveer een uur in besloten vergade ring te zijn geweest, werd de openbare ver gadering weer voortgezet en besloot de raad, eveneens met algemeene stemmen in begin sel tot verbouw van het gemeentehuis. De verbouw zou ongeveer een ƒ5000 bedragen. Hierin is niet begrepen de aanschaffing van nieuwe meubels, enz. In een volgende ver gadering zullen Burg. en Weth. met nadere gegevens ter tafel komen. Bij de rondvraag vestigt de heer Luteijn de aandacht van Burg. en Weth. op den treurigen toestand^ waarin zich het deksel van een zinkput in Vogelenzang bevindt. De voorzitter zegt verbetering toe.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 7