W aarschu wingen RugppNierenPillei» -* Hy is evenals de heer Van Spanning een hard tegenstander dat de menschen die zon der werk zijn gekomen, niet op een bedel achtige wijze zullen worden geholpen en niet naar het armbestuur behoeven te gaan. Een wijziging van het reglement moet zoo aoodig ter hand worden genomen. De voorzitter zeide dat de heer De Me\j een keurige rede heeft gehouden. De vorm was gelukkig van aangename» aard. Harde woorden zijn niet gevallen. Wanneer wij geld hadden zou er heel veel kunnen gebeuren. Regeeren is zeer moeilijk, juist omdat er geen geld is. Er zijn tal van wenschen die niet vervuld kunnen worden. Keulen en Aken zijn niet op één dag ge bouwd. Het doet spr. genoegen dat er ook vrien delijke woorden zijn gehoord. De begrooting is nu eenmaal het jaarlijksch klachtenboek. Het speet hem, dat de heer De Meij heeft gezegd dat Burg. en Weth. zich er niet maar zóó van af zullen maken. Men moet rekening houden met de financiën. Wat de dading van de maatschappij „Zee land" betreft is de kern van deze zaak, dat wij dankbaar moeten zijn dat de outillage van de haven niets aan de gemeente kost. Het is een feit, dat als wij als gemeente door onzen inbreng geen geld moeten uitgeven, omdat wij inbrengen het reservefonds en het binnenhavenbedrijf. Wij hebben alle hoop dat alles in kruiken en kannen komt. De beslissing is op het oogenblik nog bij de ministers. Zoodra de be slissing valt is het allereerste werk dat wij daarmede bij den raad komen. Als commissarissen zijn benoemd kan pas een directeur worde* benoemd. De woningbouw is een zeer belangrijk punt. Het is inderdaad juist, dat de quaestie van het aantal woningen een zeer belangrijk vraagstuk is. Burg. en Weth. zijn voorne mens de plannen van woningen uit Den Helder ter kennis te brengen van „Goed Wonen". Spr. herhaalde dat zijn ideaal zou zijn dat ieder Ylissingsch ingezetene zou kuiinen zwemmen. Er zal rekening gehouden worden met hetgeen te dezer zake is ter sprake ge bracht. Wat het werkloozenvraagstuk betreft zeide spr. dat hij een groot voorstander is van het verschaffen van productief werk. Dat is de beste manier van werken. De voorzitter zeide, dat het absoluut niet mogelijk was het electrisch laagspannings net in handen te krijgen. De prijs van het lioht is hierdoor belangrijk verlaagd en dit is van groot gewicht voor de gemeente. De quaestie' van de waterleiding zal vóór Juni in den raad worden behandeld. Omtrent de gasfabriek zal de nieuwe raad hebben te beslissen. De quaestie van het ziekenhuis dient te worden afgewacht. Over het abattoir zal door dezen raad een beslissing moeten worden genomen. Ook de verordening zal daarbij aan de orde worden gesteld. Over dit vraagstuk is het laatste woord nog niet gezegd. Het vraagstuk is met zeer veel zorg bestudeerd en de verordening is het resultaat van zeer ernstige studie. Voor het badpaviljoen riep spr. de clemen tie in van den raad. Er moet iets gebeuren. Op het oogenblik kunnen wij daarop niet dieper ingaan. Aan den heer Harts antwoordde hij, dat de quaestie van een badinrichting er vooral een is van financieelen aard. De drie mogelijk heden voor een badinrichting zijn onder het oog gezien. Burg. en Weth. hebben nog geen definitieve beslissing genomen. Er is op het oogenblik een heel mooi plan van een model* inrichting. Hij moet ernstig waarschuwen tegen den herbouw van het distributiegebouw, omdat dit bijna evenveel zal kosten als een nieuw gebouw. Met verbouwen moet men vooral voorzichtig zijn. Voor verbouw van het dis tributiegebouw voelt spr. niet veel. De heer Harts heeft gesproken over het rond-point aan den Singelweg. Het zal wor den herzien. De heer Harts interrumpeerde dat advies van de Knae dient te worden gevraagd of van den A.N.W.B. De voorzitter zeide aan den heer Van Oor schot dat de quaestie van den speeltuin nog aan de orde is. De aandacht van Burg. en Weth. is gevallen op een terrein bij de Paar denmarkt. Dit kan een keurig terrein worden. De achterplaats van de Arsenaalkazerne wordt niet afgestaan. De heer M. Laernoes heeft al heel weinig toe te voegen aan hetgeen de voorzitter heeft gezegd. Wanneer wij de forensen naar hier willen halen, moeten wij meer woningen bouwen. De quaestie van een sportpark is reeds herhaaldelijk bij Burg. en Weth. besproken. Er is een lijst opgemaakt voor werken die door werkloozen kunnen worden uitgevoerd. Het werk moet productief zijn. Daar in de oude stad 13000 menschen wo nen en in de nieuwe stad 9000, zou een bad inrichting in de oude stad wel gewenscht zijn. Wij zouden er dus eigenlijk twee moeten hebben. De Willem III is wel voldoende voor de oude stad. Men is tevreden over de inrich ting in de Willem III. Aan den heer Van Oorschot antwoordde hij, dat de quaestie in eigen beheer of aan besteding voor elk werk afzonderlijk goed w^dt bekeken. Toen de school aan de Bloemenlaan werd opgeleverd, was er veel werk. Als er zware concurrentie is, wordt ver beneden de be grooting ingeschreven. De heer Van Westen zeide, dat de quaes tie van het zwemonderwijs zeer belangrijk is. Burg. en Weth. staan niet onwelillend tegen over zwemonderwijs op school. Wat de heilgymnastiek betreft is. aan den schoolarts gevraagd de ergste patiënten op te geven, dan zal later worden gesproken met de ouders. De lessen worden gegeven 3 maal een half uur voor de jongens zoowel als voor de meisjes. De zaak is aan den gang en de patiënten zullen zoo spoedig mogelijk wor den geholpen. De heer P. G. Laernoes gaf toe dat eerst over enkele jaren kan blijken hoe de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en ge meente zal werken. Er zal dus op de een of andere wijze geld moeten worden gevonden. Hij zeide dat de heer De Meij heeft ge sproken over de balans, doch niet over de financieele. Het was de balans van hetgeen Burg. en Weth. eigenlijk gedaan of eigenlijk niet gedaan hebben. Ditzelfde liedje wordt ieder jaar gehoord. Hij hoort dikwijls dat er hier veel veran dert en dan wordt meermalen gevraagd hoe het komt dat hier alles zoo is opgeknapt. De Singels, het park, de wegen en trottoirs. Het is zoo netjes geworden. Men ziet hieruit dat alles verschillend beoordeeld wordt. Hij mag er wel op wijzen dat een categorie van goede belastingbetalers is vertrokken, nl. de Belgische loodsen. Menschen met derge lijke inkomens komen niet zooveel in de ge meente. Over de dading van de „Zeeland" behoefde hij niets meer te zeggen: Wat de heer De Meij over den woning bouw heeft gezegd, kan in overweging wor den genomen. Wat de kwestie over de bemiddeling der Arbeidsbeurs betreft, dit is geen gemakkelijke zaak. Hij meent dat de heer De Meij wel wat mis is geweest. De toestand zooals die nu is bestaat reeds enkele jaren. De ambtenaar van het bureau voor arbeidsbemiddeling is op moeten treden. Hij moet niet alleen bemid delen doch ook controleeren. Deze zaak kan hier wel besproken worden, doch zij behoort bij Burg. en Weth. Vooral in een tijd dat men blij is dat er werk is, is men dankbaar dat men hier werk kan vinden. De S.H.V. betaalt 50 cent en het havenbedrijf 69 cent. Deze toe stand bestaat al eenige jaren. Er is dus een andere oorzaak waarom men er thans over praat. Het komt voor dat er bij den Centra- len Bond menschen zijn die een paar dagen gten werk hebben. Het is de gewoonte van den ambtenaar die menschen te zenden die geschikt zijn voor het bunkerstation. Op dit oogenblik nu er zooveel menschen zonder werk loopen, zijn er verschillende personen die daar gaan werken. Vele leden van den bied. Metaalbewerkersbond hebben daar ge werkt, wat zij gaarne doen. Als iemand werk wordt aangeboden en hij weigert, dan moet de ambtenaar daartegen optreden, dat is zijn taak. De zaak moet in de commissie behandeld worden en niet in den raad. De heeren De Meij en Rorije interrumpee- ren dat de ambtenaar gedreigd heeft. De heer p. G. Laernoes zeide dat de amb tenaar alleen gewaarschuwd heeft dat de be trokken personen die niet aan het werk wil den gaan, aan de gevolgen moesten denken. De heer Rorije noemt dat een stok actiter de deur. De heer P. G. Laernoes zeide dat hen bij de S.H.V. altijd goed gegaan is en nu errst pas bezwaren komen, Wii moeten in een tijd van malaise de menschen aan werk helpen, vooral als zij dit gaarne doen. Spreker kwam er tegen op dat bij de kwestie van de invoering van heilgymnastiek een pluim is gegeven aan dr. Smitt. Hij heeft niets dan lof voor den schoolarts, doch hij doet niets dan zijn plicht en heeft dus geen afzonderlijke pluim noodig. Op de kwestie van de werkloosheid ko mend, zeide spreker dat het gaat om het geld. Hij heeft het idee dat wanneer er werk loosheid komt, dat wij als gemeente Vlissin- gen het niet alleen zullen kunnen klaarspe len. Het rijk zal dan ook moeten bij springen. Wij krijgen dan antuurlijk ver schillende voorschriften. De wijze waarop de heer Van Spanning over maatschappelijk hulpbetoon heeft ge sproken, is niet erg sympathiek tegenover oen raad. Er zijn nog geen klachten over deze instelling gehoord. Bovendien was dit punt niet direct aan de orde bij de algemeene beschouwingen. Hij zou er niet aan mede willen werken dit geheele instituut in gevaar te brengen. Er zal e-en methode moeten gevonden wor den om de werkloozen te kunnen helpen. Spreker heeft niet willen spreken over hetgeen 4 weken geleden in een vergadering met spreker is behandeld. Het initiatief daar toe heeft spreker genomen omdat hij meen de dat het op zijn weg lag om eens met de oiganisaties te praten. De drie bestu) en hebben op deze eerste vergadering allen spre ker bedankt voor hetgeen hij in dezen heeft gedaan. Wat spreker daar heeft behandeld heeft niets te maken met een bedelpartij. Hij had een andere bedoeling. Alleen om te hel pen heeft bij spreker op die vergadering voorgezeten. Zijn idee was alleen om de men schen die reeds enkele weken uit de kassen trokken, een toeslag te geven, door een vrij willige bijdrage van de arbeiders die niet werkloos zijn. Daarnaast een bijdrage van de ingezetenen, teneinde een fonds te vormen om daaruit uitkeermgen te doen. De organi saties hebben voor dit idee bedankt en hier mede was de zaak voor spreker afgeloopen. Misschien dat later de arbeiders zullen zeggen dat het jammer is dat zij niet op spreker's voorstel zijn ingegaan. Een extra- kas zou bij toenemende malaise goede dién sten kunnen bewijzen. Hij vindt het een wijze maatregel dat pas uitkeering gegeven wordt als de personen hier 2 jaren wonen. De fuik moet niet al te wijd worden opengezet. Over het abattoir kan hij zeggen dat er van een wetsontduiking geen sprake kan zijn. Over de salarisregeling van den archivaris noemde hij het geen prettige uidrukking dat hij de uitbreiding van werkzaamheden op de door Burg. en Weth. gestelde voorwaarden niet wenschte te aanvaarden. Deze uitdruk king heeft hem niet prettig gestemd. Wat het voorstel van Burg. en Weth. betreft, het cellege wil wel iets meer geven. De heer Van Grol' is in 1912 begonnen met f 200. Dit is gestegen met 500 pet. en is de archivaris dus heel wat naar boven gegaan. Er is gewezen Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring vèn zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken- Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. cp Schiedam, doch deze gemeente heeft 50.000 inwoners en Vlissingen 22.000. Boven dien is het thans geen tijd om over salaris- verhoogingen te spreken. De raad moet maar uitspreken wat hij doen wil. De zaak kan dan nog eens nader worden bekeken. Hij eindigde met de waarschuwing vooral voorzichtig te zijn. Afgezien van de malaise op „de Schelde" heerscht hier gelukkig geen malaise. In de bouwvakken komen soms werkkrachten te kort. De commissie voor de werkloosheid zal spreker bijeenroepen wan neer dit noodig is. Hierna werd de vergadering ten 6 uur ge schorst tot des avonds 8 uur. AVONDVERGADERING. De des middags 6 uur geschorste verga dering werd des avonds 8 uur heropend. Tegenwoordig waren 17 leden. Afwezig de heeren Huson en "Vyesseling. De replieken over de algemeene beschou wingen werden heropend. De heer De Mey zeide dat de algemeene beschouwingen grooter afmetingen hebben aangenomen dan gewoonlijk. Hij hoopt dat de begrooting hedenavond zal kunnen worden afgehandeld. Hij kan zich aansluiten bij den heer Harts wat betreft het badhuis. Hij gaf de voorkeur aan een gemeentelijk bedrijf. Hij hoopt dat de heer De Ridder ook voor gemeentelijke exploitatie zal zijn en de woorden „mits deze voordeeliger is" zal intrekken. Het oud-archief behandelde hy liever bij de artikelen. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. het voorstel willen intrekken. De heer De Meij is evenals de heer Harts voor toekenning van het hooger salaris aan den heer Van Grol. Hij zou zich moeten verzetten tegen de in richting van een speeltuin in de Willem III, omdat daardoor het gebruik van dit gebouw voor andere doeleinden in gevaar zou komen. Hierna besprak hij de werkloosheid. Hij meent dat het ad rem was dat de heer Van Spanning deze zaak hier ter sprake heeft gebracht. Hij haalde aan wat in 1927 is gezegd over de oprichting van een commissie voor maat schappelijk hulpbetoon. De heer Van Span ning had dus gelijk om de verordening te becritiseeren. De tijd was nu gekomen om hier enkele woorden, over deze verordening te spreken. Aan den heer Sorel antwoordde spreker dat het beleid van Burg. en Weth. hem was tegengevallen. Spreker was alleen een beetje minder heftig, doch de ontevredenheid was even groot als het vorig jaar. Hij erkende dat er enkele voorstellen waren die hem sympathiek zyn. Hij becritiseert allerminst om de critiek. Hij hoopt dat de werkloozen op den steun van Burg. en Weth. kunnen rekenen. Het getuigenis van geestelijke armoede van den heer Sorel was hem niet vreemd. Bij de rechterzijde bestaan geen leuzen, de geeste lijke leuzen van ons volk worden door de S.D.AJP. zeker veel beter verdedigd. De frisschheid bij de anti-revolutionnairen is verdwenen en het conservatisme is daarvoor ir de plaats, gekomen. Hij vraagt aan den voorzitter welk positief antwoord hij van de zijde van Burg. en Weth. heeft gekregen. Hij, heeft met genoegen ge hoord, dat zoodra het kan de zaak van de haven haar beslag krijgt. Wat den woning bouw betreft bestaat er niet veel verschil tusschen spr. en Burg. en Weth. Wat de zaak van het laagspanningsnet be treft, orwse gemeente is tot 1948 gebonden Als de elech was gesteld aan de centrale dat het laagspanningsnet door de gemeente moest worden overgenomen, zou dit zeker door de centrale zijn aanvaard. Oyer de abattoir-quaestie sprekend, staat spr. op het standpunt clat één abattoir voor Walcheren het beste was. Nu dit van de baan is, zou een abattoir van gemeentewege moe ten worden gebouwd. Doen wij dit niet, dan zullen zich vele moeilijkheden voordoen. Met de wet in de hand kunnen wij de slagers ver plichten. Als wij een verordening vaststellen is dit geen wetsontduiking, doch eer door de ma zen heenkruipen. Wij beloopen kans dat de verordening voor een coöperatieve slachterij niet bsal worden goedgekeurd. In antwoord aan den heer P. G. Laernoes zeide spr., dat het niet zijn taak is den wethouder' aan geld te helpen. Een andere quaestie is of het niet mogelijk is op de door spr. voorgestelde wijze aan ƒ100.000 te komen voor werkloozen-voorziening. Spr. wil zijn uiterste best doen om de be volking aan te toonen dat Burg. en Weth. hun taak niet zoo opvatten als wel gewenscht is. Dat de plantsoenen verbeterd zijn, mag op het crediet van spr. en van zyn partijgenoot Berger worden gesteld. Over de dading van de maatschappij „Zee land" wil hij niet verder spreken. Het is een quaestie van boeking. Spr. wilde nog enkele woorden zeggen over de arbeidsbeurs. Hij gaf toe dat de thans bestaande regeling reeds enkele jaren be staat. Wij komen op tegen de bedreiging van den ambtenaar der arbeidsbeurs, dat de ar beiders moeten gaan werken op poene dat zij anders hun uitkeering zouden derven. Wanneer de SJH.V. niet bereid is het hier geldend loon te betalen, laat dan die S.H.V. maar naar de pomp loopen. Hij is hiermede aan het einde van repliek gekomen. De heer Harts vroeg of Burg. en Weth. geen toezegging kunnen doen dat de bad inrichting in 1932 zal worden opgericht. Het voorgestelde salaris voor den archiva ris is geen verhooging. Het tegenwoordige salaris is te laag. Hij hoopt dat Burg. en Weth. zyn desbetreffend voorstel zullen overnemen. De heer De Ridder zeide, dat het distri butiegebouw maar de helft oplevert van wat het kost en daarom wil hij dit gebouw een andere bestemming geven. Ook de directeur van gemeentewerken vindt het gebouw voor dat doel wel geschikt. Over de werkloosheid wil hij niet veel zeg gen. Alleen wees hij er op, dat de betrokken personen iedere week achteruit gaan als zij van hun kassen trekken. Hij deed een beroep op Burg. en Weth. om zoo spoedig mogelyk de commissie voor de werkloosheid bijeen te roepen, teneinde gereed te zijn voor het geval het noodig mocht zijn. De heer Van Oorschot wilde nog iets zeg gen over het werkloosheidsvraagstuk. Dit is een urgent vraagstuk en het dient van alle kanten bezien te worden. Hy is van meening, dat de bespreking van het reglement van Maatschappelijk Hulpbetoon wel ter dage op haar plaats is. Dergelijke dingen behooren bij de begrooting besproken te worden. Wij ko men niet van dit vraagstuk af, omdat het een chronisch,, een wereldverschijnset is. In Europa zijn 7 8 millioen permanente werk loozen. Daarom moeten wy de werkloosheid zooveel mogelijk bestrijden. Wij eischen productief werk tegen vol loon en daarom komt spr. altijd op voor de werk loozen. Aan den heer Sorel voegde hij toe, dat hij in hem altijd ziet een vurig pleitbezorger van Burg. en Weth. Hij wees er op, dat de heer Sorel en spr. van een andere mentaliteit zijn. Hij zette uiteen waarom hij wel voor leuzen strydt. De heer Sorel behoort tot het behoudend ele ment, doch hij helpt niet mede aan de cul- tureele verheffing van het volk. Hij vond het verkeerd dat de heer M. Laer noes van de quaestie eigen beheer zich met een lachertje afmaakt. Spr. is principieel voor eigen beheer mët het oog op het finan cieel belang der gemeente. Aan den wethouder van onderwijs ant woordde hy, dat de 108 kinderen door dr. Smitt opgegeven, in aanmerking komen voor heilgymnastiek. Het kan niet door den beugel wat de beer P. G. Laernoes over dr. Smitt heeft gezegd. Er is wel degelyk reden om met lof over dr. Smitt te spreken, beter dan de laatdunken de manier waarop de heer Laernoes dat heeft gedaan. De heer P. G. Laernoes Dat heb ik niet gedaan. De heer Van Oorschot is het eens met den heer Harts, dat de salarisregeling van den archivaris verdient geregeld te worden, zoo als de heer Van Grol wenscht. Hij staat ten volle aan de zijde van den heer Van Grol en hij onderschrijft zijn daad. De heer Van Spanning sprak zyn verwon dering uit over de wijze waarop de heer P. G. Laernoes over spreker heeft gesproken. De wethouder schijnt te vergeten dat de commissie voor maatschappelijk hulpbetoon is tot stand gekomen op advies van spreker. Vervolgens besprak hij de argumenten die de wethouder naar voren heeft gebracht. Hij zeide dat de oproeping tot de vergadering door den wethouder van sociale zaken aan ongeveer 1600 georganiseerde leden bekend was. Het gaat er om dat de wethouder ten cpziehte van de commissie voor de werk loosheid andere sociale eischen stelt dan spreker. Om op de zaak zelf terug te komen wees hij er op dat in onze gemeente maatschap pelijk hulpbetoon het officieele lichaam is voor de bona fide werkloozen. Als wij voor ernstige werklooshoeid komen te staan, hangen wij van het rijk af. Maar het hangt veel af van de wijze waarop wij zelf de werkloosheid zullen regelen. Hij noemt het een gevaar dat de werkloo zen 2 jaar binnen de gemeente moeten wo nen, alvorens voor een uitkeering in aanmer king te kunnen komen. Hy zou gaarne de toezegging hebben dat bona fide werk loozen, die hier zijn gekomen op mooie voor spiegelingen, eerder uitkeering kunnen, krij gen. Het is sprekers bedoeling niet geweest den wethouder van sociale zaken te grieven] maar de wethouder moet geen schoolmeej] ter gaan spelen. Spreker heeft van werkloosheidsvraagstuk voldoende onderving ding. De heer Poppe antwoordde den heer Spanning dat de leden van de organisatU zullen moeten uitspreken of zij aan het voor. stel tot het vormen van een fonds wiliej medewerken. Hy vroeg nogmaals de speeltuin-vereem. ging te helpen. De heer Sorel zeide dat de heer De Meijl begonnen is zijn partijgenoot Van Spanning te redden. In welk opzicht? vroeg de heer Van] Spanning. De heer Sorel bedoelde ten opzichte va&| maatschappelijk hulpbetoon. Spreker zeide niet met leuzen te komen] Als de heer De Mey de geschriften na van de anti-rev. party, dan zal hy wei tot| andere conclusies komen. Hy gaf toe dat heer Van- Oorschot een andere mentaliteit! heeft dan spreker. Wu willen geen paradijs op aarde geven, Het kwaad ten opzichte van de aangeheven leuzen zal zich later wel zeil) straffen. Men schynt het niet erg welgevallig te vin- den dat hy voor de voorstellen van Burg. en Weth. opkomt. De heer Andriessen zeide dat het beter was| geweest dat de commissie voor de werkloos heid was bijeengeroepen, dan zouden veie zaken hier niet besproken hebben motten v/orden. Hij is lid van de commisssie voor werkverschaffing en hy heeft recht om t«| weten hoe de zaken staan. Wat het salaris van den archivaris betreft, daarover kan hy niet oordeelen. Hierna kwam hy op de kwestie van de arbeidsbeurs. Hy heeft hierover met hoofdbestuurslid gesproken en deze durfde niet. zeggen dat, de arbeidsbeurs gefauteerd heeft. Het reglement van maatschappelijk hulp- betoon is voor een crisistijd niet in orde. Als er veel menschen geholpen moeten worden, dient dit van de vakorganisaties uit te gaan, De heer Woltering bracht in herinnering dat de heer Van Noppen destyds tegen het maatschappelijk hulpbetoon was, de andere anti-revolutionairen waren er voor. De voorzitter zeide dat de kwestie van een speeltuin zal worden onderzocht. Aan den heer De Meij antwoordde de voorzitter dat de onderhandelingen over het laagspanningsnet op korten fcermyn hadden plaats gehad. Het ging voor de centrale om de pry zen naar beneden te krijgen en daar tegenover werd de verlenging van de con cessie gegeven. De zaak van het abattoir zal in de volgen de vergadering aan de orde worden gesteld. Spreker is dankbaar geweest voor den steun voor de verbetering van de plantsoe nen. De raad is daarmede unaniem accoonl gegaan. Aan gemeentewerken zal opdracht gegeven worden voor het maken van plannen en tee- keningen voor een badinrichting. De heer M. Laernoes zeide dat misschü een. klein speeltuintje gemaakt kan worden in de Willem III, zonder de andere bestem ming van den tuin verloren te laten gaan. Spreker zeide, dat ten opzichte van eigen beheer of aanbesteding gedaan wordt wa1: in het financieel belang van de gemeente is. De verbouwing van het badpaviljoen z nog uitgemaakt moeten worden. De plannen liggen gereed en het zal op dezelfde plaats gebouwd worden. De verbetering zal echter heel wat kosten. Spr. releveerde dat voor enkele jaren een werkloosheids-commissie heeft gewerkt. Er werd niet speciaal op gelet of de betrok kenen hier te kort in de gemeente waren om geholpen te worden. De heer Van Westen zeide, dat er bezwa ren aan verbonden zyn het zwemonderwijs onder de schooluren te geven. Het punt kar nader worden besproken. De voorzitter zeide, dat de quaestie be sproken zal worden met het bestuur van de zwemclub. De heer P. G. Laernoes begon met te zeg gen dat de quaestie van werkverschaffing ea maatschappelijk hulpbetoon wel wat door el kaar zyn geghaspeld. Maatschappelijk Hulp betoon is. niet ingesteld voor 'groote werkloos heid,, doch alleen voor normale gevallen, op dat de werkloozen niet naar het burgerlijk armbestuur moeten worden verwezen. Hy heeft gewaarschuwd niet te veel spreken over Maatschappelyk Hulpbetoon. Als er werkloosheid komt zullen heel andera maatregelen getroffen moeten worden dan wij hier gev/oon waren. De laatste jaren zyn wij heelemaal bespaard gebleven voor werkloos heid. Wij moeten het gelukkig achten dat Maatschappelyk Hulpbetoon zoo weinig heeft moeten uitbetalen. Met den post onvoorzien voor werkloosheid te bestemmen moeten wy voorzichtig zijn, omdat er nog andere tegenvallers kunnen zijn. Neem eens aan dat het Rijk ƒ50.000 be schikbaar stelt, dan zullen daaraan verschil lende voorwaarden verbonden zyn.^ndets krygen wij het niet. vv Hy houdt zich gaarne aanbevolmjta welke yze hy geld kan krygen om cpujjmede de kosten voor werkverschaffing te «mijden. Nogmaals betoogde spr., dat erlgeen sprake is van een dreigement van 'ambtenaar van de arbeidsbeurs. Hij waarschuwde alleen. Deze ambtenaar doet uitstekB&Épyn werk, is zeer soepel en is zoo ber^wïïlig mogelijk- Deze ambtenaar heeft een zeer moeilijk taak. De heer De Mey vroeg of deze ambtenaar dichter by spr, staat dan dr. Smitt. Spr. antwoordde dat dr. Smitt niet met? doet dan zyn plicht. Dus geen pluim vroeg Ie heer De Meij. Geen pluim, antwoordde de heer Laernoes. Op den hoed van den ambtenaar van de ar beidsbeurs heeft hy ook geen pluim gezet. Hij verdedigt, alleen dezen ambtenaar als men zegt dat hij dreigend optreedt. Daar is geen sprake van. Het speet geiyke wyze deze amb; is gebracht. Hy vroeg of het gek van sociale zaken ond; met de werkloosheid, hoogte nemen om da te nemen. Als hy c roept om deze zaak te hy dat hy bewyst dat de zaak wil zijn. Dat niet op zyn voorstel zy ten slotte zelf maa De wijze waarop steu is hy bereid met de or? Hy heeft de werklo markt willen afschuiv ders getoond. Aan den heer Andr dat dezL genoeg op he recht komt en niet ge; bijeenroepen van de loosheid. Wij moeten v commissie bijeen te ros niet dringend noodig i Hiermede waren d< wingen geëindigd en artikelsgewyze behand ting. De heer Rorye had algemeen beheer om et vorderen tot adjunct- nood gedwongen by b en Weth. neerleggen. De quaestie van de chivaris kwam by ditze orde. De voorzitter zeide, besloten hebben gee voor te stellen. Zij teruggenomen. Er is d De heer Harts zeid geen haast hebben en worden aangehouden. Het voorstel zal nu worden geziën en dan met een nieuw voorste Bij hoofdstuk openb heer Rorye dat hy be aanstellen van een de praktyk heeft uitgewe: specteur hier niet noo stratieve bezigheden is dig. Dan kunnen wy ken. Voor de controle c ten in 3 groepen verde 4 agenten. Daarover is controle noodig. De niet. zy doen ook wei Namens zijn fractie den post met 2200 te Ook had hy bezwaa van de salarissen v 100, nl. voor de ager zijn. De leiding van de manieren' de wijkag b'.engen. Als de wijkag krygen, dan hebben o< recht op verhooging. Hij wilde de sak wijkagenten eerst ve georganiseerd, overleg eerst te bespreken. Di stel nog aanhouden. H delijk by de uitspraak overleg neerleggen. De heer Andriesse het voorstelRorije b( pen van den post vo< teur. Hy had geen bezwas hooging voor de jaai agenten eerst te bespr seerd overleg. De heer Sorel wild< heid niet op zich nen derden inspecteur te voor het voorstel van men, ook ten opzichte de wijkagenten. De heer De Ridder van een derden in gaarne zien dat op e teur tegenwoordig zal hooging van de jaarw agenten, omdat al d werk doen. De voorzitter zeide zelfde debatten zyn g niet aanstellen van eer inspecteurs hebben jus zwaar werk en doen uur dienst. Hoe ernstig bezuinig wel hieruit dat voor 1 de politie meer dan thans maar 65.0000. van 35 pet. By de politie alhiei gewerkt en de arbe recht zegt zelfs dat gewerkt wordt. De een van de laagste w politie betreft. De ori krompen van 43 op 2! Wy kunnen hier niet missen. De verhs agenten is een kwestie van de jaarwedden va De heer Van Oorscb zijde van den heer I inspecteur aan te stel topzwaar van gegrad voorstel om den post tour te schrappen, one agenten een verhoogii ook de andere agenten De wyk-agenten doen andere agenten wel even goed recht op v< De heer Rorije kws een groote bezuiniginj kregen. Deze is vooi fcet lagere personeel, steeds verminderd en gebleven. Het is d aantal inspecteurs te agenten zyn gewone

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 6