Courant NS LEN singen ypark 4-6 "WEEDE BLAD Advertentiën CADEAUX! r en nikkel elburgsche •pij v. Stoomvaart I GEMEENTERAAD de gemeente-begrooting. Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. met 1 bon met 2 bons met 1 bon met bi bon met 1 bon met 1 bon met 4 bons 3 cadeaux. yan de Saterdag 18 October 1930. No. 246. Vollen-, ruiling- LAGE PRIJZEN OQZXiige^ LLAMYPARK 20 ■Itbetallng van 1—5 regdi| ie regel meer 15 cent VAN WIJCK, kan. der Manderestraat 4,| p aan de Coosje Bus. j het Betje WolffpleinJ soi gelegen en solieq HERENHUIS tuin. Meerdere gege- p zijn ten allen tijdel steloos te bekomen bijl ISE VAN WIJCK >che Woningbureau. Jranjekatertje. ekomen in het asy!.| noderne IERWAGEN. ilmarkt 16. JDENprima Kamer- Tegelplaat, f 15.—.1 Damesrijwielen vanafl tUWE, Paul Kruger- :en nieuw fCOSTUUM. n 52. net AGMEISJE. jdingha! „Vliss. Crt."| vraagd gemeubileerde I ikamer, met pension, f 80 k f85 per maand, Iters M. O., bureau int". E KOOP JIS Paul Krugerstraaf I aarden 1 November ragen Paul Kruger- iddelburg-Rotterdanl ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, REN EN VEE, v.Midd. V. Rolt ober v.m.unr vm.uuf 0 8 1 8 3 8 4 8 7 8 8 8 Men tc bekomen: i lauoput s- ti» n-r- rven O. VOS. Telefoo» KP.NHOORN, Telet. I5J' IOSTERHOUT, Tele». 282. rs. EUtTENHEK, Tel. I0t Zitting van Vrijdag 17 October, des middags 2 uur. (Vervolg en slot.) De heer De Meij vervolgde zijn rede en leide dat het om groote belangen gaat bn het is van het allergrootste belang L kiezers tijdig voor te lichten hoe men over [leze zaken denkt. Met dit college van Burg. en Weth. en deze Uadsmeerderheid is spreker niet gerust, looral niet als spreker denkt aan de ge schiedenis met het laagspanningsnet. Over de waterleiding kan niet te veel ge legd worden. Spreker's fractie is voor ge- aeente-exploitatie. Een goede watervoorzie ning is voor de gezondheid onmisbaar. Men dient een behoorlijke hoeveelheid water te kunnen verkrijgen tegen niette hoogen prijs. De overname van de gasfabriek zal rustig bekeken moeten worden, waarvan in 1935 de boncessie afloopt. De gasverlichting gaat niet Vooruit, wel het gebruik van gas voor kook- jdoeleinden. Het gasverbruik neemt nog voortdurend feoe. Daarom dienen wij dit bedrijf ook in banden te zien te krijgen. Het is jammer dat de electriciteit en gas liet in één hand zijn. Ook betreurt hij dat het laagspanningsnet niet in onze handen is gegeven. Wij zouden [daarvan een mooie revenue trekken, evenals Middelburg thans zoo gemakkelijk trekt. Wat de haven-exploitatie betreft zeide preker dat Burg. en Weth. zeer spaarzaam jijn met mededeelingenen. De haven wordt geopend en over den exploitatievorm is be- [s!ist, Hij verzoekt spoedig voorstellen van Burg. en Weth. voor de openbare zitting en Ij ook dienen tijdig commissarissen te worden [benoemd. De voorzitter antwoordde dat omtrent de [exploitatie van de haven nog niets mag wor gden gezegd. Dit hangt af van den minister. Het aandeelen-kapitaal zal schommelen [tusschen de 800.000 en 1 millioen. Ons binnenhavenbedryf komt te vervallen. Over het ziekenhuis valt nog niet veel te Izeggen, Spreker herhaalt zijn vraag om zich fbi] de. ónderhandelingenniet te binden en ■dat Burg. en Weth. hun standpunt aam den Iraad zullen mededeelen. Het gasthuis mag liiiet verdwijnen, want het zal blijken dat ook pet de opening van Bethesda daaraan be- jhoefte blijft bestaan. Komende tot de abattoirkwesie zeide spre- Iker dat het besluit van Burg. en Weth. en Ivan de meerderheid van den raad niet te [prijzen valt. Hij deed voorlezing van een bericht uit „de |Vee- en Vleeschhandel" van 29 Augustus,' waarbij door de Kroon is vernietigd het be- Isluit van den gemeenteraad te Gorinchem betreffende de verordening voor het coöpera tief openbaar slachthuis te Gorinchem. Nu J deze verordening is vernietigd kunnen de sla- Ij gers aldaar weder aan huis slachten. Spreker vraagt welke verordening Burg. en [Weth. voor deze gemeente denken toe te passen. Voor den bouw moet dit vaststaan en Jhy vraagt tevens hoe ver het met den bouw staat. Hiermede was spreker gekomen aan het [eind van zijn beschouwingen. Hij hoopt dat Eurg. en Weth. zich nu niet van alles met leen Jantje van Leiden zullen afmaken. Hij I nieent enkele belangrijke dingen besproken te hebben die zeer zeker ook in den begelei denden brief der begrooting toegelicht had- den kunnen worden, Vlak voor de verkiezingen is opening van j zaken gewenschfc, want het gaat om groote I dingen. De heer Harts wilde zich bepalen tot enkele t Opmerkingen en zeide ongeveer het volgende: Allereerst zou ik met klem willen aandrin- gen dat Burg. en Weth. als nummer één op hun program zetten de totstandkoming van een inrichting voor douche- en kuipbaden. Het moet allerbeschamends worden ge- I boemd, dat een plaats als Vlissingen met een bevolking die zich de luxe van een eigen J kad thuis niet kan permitteeren, met een Sreote arbeidersbevolking, niet in het bezit *3 van een dergelijke inrichting. Reeds een Paar jaar geleden heb ik er op aangedrongen dat tot bouw zou worden overgegaan. Het is I V;el laijg dat thans nog wordt overwogen en de plannen nog geen vasten vorm hebben I ingenomen. Inderdaad zal het de gemeente een offer I bosten, doch dat is het nieuwste argument, gekoppeld aan de nieuwe flnancieele verhou- I ding van rijk en gemeente. Ik dring er dan i pok ten sterkste op aan dat die motieven in "et komende jaar niet worden naar voren j geschoven. De mededeellng dat de secretaris van het Woningbedrijf °ok alweer plannen heeft ge haakt, lijkt mij niet op zijn plaats in den begeleidingsbrief van Burg. en Weth. Ambte naren moeten niet naar voren worden ge- schoven, want dat zou den indruk vestigen dat Burg. en Weth. niet de touwtjes vast I "ebben. Voor de plaats van die inrichting zou ik jheer een plaats willen bestemmen in de buurt van het Coosje Buskenplein, dat ligt goed voor oude en nieuwe stad. De slooping van de Evertsen- en Bankertstraat, die gedeeltelijk in het verbreed kanaal zullen vallen. De Arsenaalstraat is zoo goed als geheel gesloopt. In de tweede plaats zou ik een lans willen breken voor het zwemonderwijs aan de 2 hoogste klassen van de lagere scholen. Zwem onderwijs in de schooluren zal geen succes opleveren. Het aanleeren van zwemmen door de overheid moge al niet plicht zijn, aan moediging is zeker een plicht. En die aan moediging mag geld kosten. Ik wil in dit verband enkele gegevens noe men van plaatsen waar op dit gebied al wat is bereikt. In Almelo werd in 1929 begonnen aan het 7e^ leerjaar zwemles te geven in de uren voor onderwijs in lichamelijke opvoeding be stemd. Alphen aan den Rijn. Aan de bijzondere lagere school wordt sedert 5 jaar onderricht gegeven (kinderen van de Marthastichting.) Les wordt gegeven voor en na schooltijd. Amsterdam is op dit gebied een dorado en, om niet het verwijt-te treffen, dat wij ons niet met zoo'n stad moeten vergelijken, zal ik Amsterdam voorbijgaan. In Anna Paulowna werd in 1929 in over leg met den inspecteur van het L.O., voor het 5e/ 6e en 7e leerjaar dodr rBurg. en Weth. ondenpüs. verplicht gesteld. De kosten ber droegen voor 140 kinderen die met succes les hadden genoten 440. Arnhem sedert 1929 zwemles buiten de schooluren. In Bloemen- daal wordt sedert 1928 les gegeven. Bussum begon in 1927. Den Helder begon in 1925. Het aantal afgerichte kinderen bedroeg in 1929 o.a. 245. Deventer voerde in 1917 het onder wijs in, en werd in 1923 in het leerplan vast gelegd. Ruim 4300 leerlingen namen er aan deel. Dordrecht begon in 1922. Gouda begon in 1928. Den Haag ving aan in 1926. In 1928 werden 466 leerlingen ingeschreven voor dat onderwijs, 395 kwamen trouw op en de kos ten bedroegen voor de gemeente 700. In 1929 werden ingeschreven 629 en kwamen op 611. Groningen begon in 1914. De toeioop is groot. Haarlem begon na proeven in 1910 genomen, definitief in 1920. Ik zal me bekorten en verder de plaatsen opnoemen waar zwemles onder invloed van de overheid wordt gegeven Heemstede, Hen gelo, Hoorn, Hummelo en Keppel, Kampen, Laren (N.H.), Leeuwarden Naarden, Opster- land, Rotterdam, Schiedam, Tiel, Utrecht, Weesp, Winschoten, Zaandam, Zaandijk en Zwolle. Met een gering bedrag kan Vlissingen zich een eervolle plaats veroveren in deze rij. Wijders zou ik tegen een opmerking in het voorloopige verslag wel front willen maken. Critiek moeten wy doen hooren als wij ze hebben, maar dan moet het m.i. gerecht vaardigde critiek zijn. Uit den korten tijd dat ik wethouder van onderwijs was, kan ik getuigen dat het toezicht zeer bevredigend was en met de meeste nauwgezetheid door de betrokken ambtenaren werd verricht. Ik betreur het dat'de passus van het slechte toezicht in ons midden is geuit. Nog zou ik een opmerking willen maken over het antwoord van Burg. en Weth. op mijn vragen over het oud-archief en de bi bliotheek. Allereerst spreek ik mijn verwondering er over uit, dat in de memorie van antwoord met geen woord van het advies van de ver- eeniging van archivarissen wordt gerept. In de oudheidkundige verzameling werd de vraag bij de begrooting voor 1930 gedaan be sproken. Alle leden, ook de voorzitter, waren eenstemmig "van oordeel dat de intellectueele arbeid van den archivaris geldelijke waar deering onzerzijds moest erlangen, en dat een salaris van 1200 zeker niet te hoog moest worden geacht, indien de nieuwe ar beid hem zou worden opgedragen, hetgeen zeker een 4 uur arbeid meer zou kosten, wil den wij eenig succes hebben. En nu heeft het mij getroffen dat een hoogst verdienste lijk ambtenaar van de gemeente feitelijk een slag in zijn gezicht wordt gegeven. Een ho noreering met 75 per uur, dat hij meer geeft is gelijk aan de betaling van veel la gere gegradueerde ambtenaren. Van Burg. en Weth. van de grootste stad van Zeeland had ik meer onderscheidingsvermogen verwacht. Arbeid als het ordenen en het beschrijven van oud-archief eischt toch kennis van vreemde talen, geschiedenis, palaeontologie en wetenschappelijk inzicht en dan is het voorstel van Burg. en Weth. een absurditeit. En dan vind ik het bedroevend dat deze blijkbaar tegemoetkomende houdingfooi van 150 voor 2 uur is neergelegd in de me morie van antwoord zonder dat de betrokken ambtenaar is gevraagd of hij op deze voor waarden den arbeid wil verrichten. Gesteund door het eenstemmig advies van de commissie en door het advies van de ver- eeniging van archivarissen stel ik voor het aantal wekelijks voorgeschreven uren te brengen op 6 en het salaris te bepalen op 1200. Vervolgens een opmerking over het be wuste rondpoint op den Singelweg. Hoe Burg. en Weth. kunnen beweren dat met een snel heid, van 40 K.M. de bocht daar kan worden genomen, is mij een raadsel. Dagelijks moet ik dat absoluut verkeerd liggend rondpoint passëeren en ik kan u verklaren, dat die bocht nauwelijks met 20 K.M. kan worden genomen, wil men ten minste geen ongelukken maken. Ten sterkste.dring ik er.bfó Burg. en Wèth. op aaii hierover het oordeel van de K.N.A.C. en WIelrijdershpnd te vragen, menschen met ervaring op dit gebied eri ik ben overtuigd, dat spoedig deze zeer gevaarlijke hindernis tot het verleden zal behooren. Ten slotte meen ik fiiet klem te moeten aandringen de belangen van ons gemeente ziekenhuis en het oude mannen- en vrou wenhuis ernstig ter harte te nemen. Dagelijks wordt ondervonden dat de ruim te voor de ouden van dagen geheel onvol doende is en over meer ruimte moet worden beschikt. Die oudjes kunnen niet wachten totdat Burg. en Weth. meenen, dat er geld over zal zijn om in dezen toestand te voor zien. De overmatige belasting van ons zieken huis zal door Bethesda mogelijk in de toe komst worden verlicht, de belangrijkheid van deze gemeentelijke instelling zal er niet min der op worden en bij voortduring onze aan dacht blijven vragen. Ik dring dan ook ten sterkste bij Burg. en Weth. aan om te komen tot meerdere ruimte voor ouden van dagen en een goede outil leering van de inrichting. De heer De Ridder zeide dat hy het beter gevonden zou hebben dat voor een rapport over een gemeentelijke bad-inrichting een commissie uit den raad was benoemd. Hij hoopt dat voor het toegestane bedrag van 500 plannen zullen worden gemaakt. Wij hebben reeds een rapport van den directeur van gemeentewerken: Set disiributiegebcuw zou een zeer goede gelegenheid zijn. Het oude milieu van de gemeente dient ook zoovéél mogelijk intact te blijven. De proef in de Willem III zal zeker wel slagen. Er wordt veel gebruik van gemaakt. Hij hoopt dat Burg. en Weth. voortdurend hun aandacht aan' deze zaak zullen wijden en het rapport van hun adviseur zullen leg gen naast dat van den adviseur van het Groene Kruis. Hij is verblijd dat Burg. en Weth. het werkloosheidsvraagstuk ter hand hebben ge nomen. Wanneer een arbeider met de bood schap thuis komt dat hij werkloos is, dient zulk een validen arbeider een perspectief te worden geopend dat het gemeentebestuur achter hem staat. Hij zou willen voorstellen dat de commis sie voor werkloosheid bijeengeroepen werd om te 'voren plannen te beramen, zoodat men klaar is voordat de zaak voor de deur staat. Voor het gasthuis vroeg hij betere wonin gen voor de ouden van dagen. De heer Van Oorschot wilde een achter- waartschen blik slaan op hetgeen het college van Burg. en Weth. heeft gedaan. De heer De Meij heeft dit op zijn bekende bekwame wijze gedaan en daarom zal hij niet ingaan op verschillende zaken die hij anders zou hebben besproken. Hy besprak het uitvoeren van werken in eigen beheer en wees er op dat de Oranje- school in eigen beheer is uitgevoerd, omdat do inschryvingssoin te hoog was. Hij zou gaarne weten wat de raming was. De in schrijvingssom is bekend. Hij vraagt of wy wel op den goeden weg zyn, door altijd de werken aan te besteden. Er zit in deze materie geen lijn, geen rich ting. Wanneer wy zien wat overal in den lande gebeurt is het de tijd om na te gaan wat hiertegen gedaan moet worden. Als socialist staat spreker op het stand punt van het uitvoeren van werken in eigen beheer. Hij wilde ook iets zeggen over het zwem onderwijs. Het komt niet te pas dat eerst op het laatste oogenblik aan de centrale ouder- cominissie advies is gevraagd. Dit behoort niet en dient in het vervolg wanneer ad viezen worden gevraagd, dit gelijktijdig te geschieden. Daarna stelde hij de vraag of hier een volksbadhuis noodig is, en deze vraag d.ent in onze gemeente met haar groote arbeids- bevolking bevestigend beantwoord te worden. Wij kunnen een dergelijke inrichting niet missen. Er wordt gezegd er is geen geld. .Dit zal er nooit zijn, want 12 jaren geleden is hetzelfde ten opzichte van deze materie al gezegd. De manier waarop wij thans een volksbad- huis hebben lijkt nergens naar. De tegen woordige toestand past niet in de grootste gemeente in onze provincie. Burg. en Weth. dienen ernstige stappen te doen voor een goed ingerichte badinrichting. De Willem III vindt hij hiervoor te pietluttig. Hij kwam hierna op het speeltuinwerk. Er dient een tweede speeltuin gemaakt te wor den. De achterplaats van de Willem III kan daarvoor worden ingericht en kan dit ge bouw tevens worden ingericht voor het hou den van bijeenkomsten. Spreker brengt dank aan Burg. en Weth. voor het invoeren van heilgymnastiek. De resultaten van het onderzoek voor de nood zakelijkheid van dit onderwijs zijn eigenlijk angstvallig. Hij noemt het getal van 108 kin deren een ontstellend getal en hij hoopt dat eerlang de heilgymnastiek ten bate van het Vlissingsch kind zal worden ingericht. Hy vroeg of het vak zwemonderwijs kan Worden gegeven binnen de schooluren. Wij zullen ons moeten beraden in hoeverre het schoolzwemmen kan gegeven worden binnen ae schooluren. Kan dit niet binnen de schooluren worden gegeven dan kan organi- seerend worden opgetreden. Ongeveer drie maanden op het jaar kan het gymnastiek onderwijs worden vervangen door zwemon- derricht. Hy gaf Burg. en Weth. in overwe ging nog eens te onderzoeken in hoeverre aan zijn verzoek kan worden voldaan. Ten slotte wilde spreker nog iets zeggen over het ziekenhuis. Ten opzichte van de verzorging van de ouden van dagen krijgen wij weer hetzelfde antwoord dat er geen geld is. Het is een ergerlijk feit dat de ouden van dagen in het gasthuis gescheiden van elkaar leven. Reeds jaren is daarop gewezen. Het past niet meer in het systeem van verpleging in onzen tijd. Het is beschamend dat de stem daartegen steeds in den wind is geslagen. Hij hoopt dat wij in de toekomst zullen komen tot een behoorlijke verpleging van de ouden van dagen. Evenals de heer De Meij drong hy aan de belangen van het gasthuis niet uit het oog te verliezen, nu het ziekenhuis Bethesda wordt gebouwd. De heer Van Spanning besprak de kwestie van de werkloosheid die komen kan, maar wy moeten de zaken niet erger nemen dan zij zijn. Hij gelooft dat de werkloosheid perma nent chronisch zal worden. Ook een gemeen te als Vlissingen zal er op aangewezen zyn, dat een groot aantal personen geregeld zul len ondersteund moeten worden. Wy dienen de zaken rustig en zakeiyk te bezien. Een groot bedrijf heeft af en toe wel eens te veel werklieden. Er is op het oogenblik geen haast. Het is met de werkloosheid zoo dat de ar beider eerst enkele weken door zijn kas ge dekt wordt en daarna van gemeente- of rijkswege wordt gesteund. Wy hebben hier in 1927 gekregen een commissie voor maat- schappelyken steun, teneinde de menschen 42e week. De heer J. L. Grüber te Utrecht heeft zieM tot den gemeenteraad van Middelburg ge* wend, met verzoek om den termyn van 31 De* cember, waarop bepaald was dat met de werk* zaamheden voor den aanleg van een stoom* tram naar Vlissingen een begin moest zyn, gemaakt, te verlengen tot den len April 1881, Op Dinsdag 12 October heeft in de Wil* lemskerk te 's-Gravenhage de plechtige be-* diening van den Heiligen Doop plaats ge had aan de jonggeboren prinses van Oranje, Wilhelmina Helena Paulina Maria der Ne derlanden. De hofprediker ds. Van Koetsveld hield daarby een rede naar. aanleiding van Mar cus 10 14. te weerhouden van den gang naar het bur gerlijk armbestuur. In zijn wezen is de com missie toch nog een aanfluiting tegen een behoorlijke steunverleening. De bezwaren die hy tegen verschillende artikelen had van het reglement van deze commissie zette hij na der uiteen. Hy wees op het artikel dat bepaalt dat eerst steun wordt verleend als een arbeider hier 2 jaar werkzaam is. De arbeiders worden hier naar toe gehaald met mooie voorspie gelingen. De door de commissie vastgestelde uitkee- ring van 10 is te laag. Op het oogenblik zal wel geen verhooging kunnen worden ver* kregen. De duur van 13 weken voor de uitkeering is te kort. Zelfs een uitkeering gedurende 26 wegen is nog te kort. Hij kwam er tegen op dat een werklooze ar beider zijn uitkeering moet gaan halen bij den ontvanger, in plaats van bij de commis sie zelf. De heer P. G. Laernoes vroeg of dat nu algemeene beschouwingen zijn. De heer Van Spanning zeide dat hy het reglement van de uitkeering aan werkloozen bespreekt. De voorzitter drong op beperking van de discussie aan. De heer Van Spanning acht het gewenscht op deze plaats de verbetering van het regle ment van de commissie voor maatschappe* lijke steunverleening te bespreken. Hij hoopt dat Burg. en Weth. de volle medewerking zullen verleenen om een goede uitkeering aan de uitgetrokken arbeiders te kunnen geven. De heer Poppe zeide dat de heer Van Spanning geen perspectieven heeft geopend op welke wijze wij uit de impasse zullen ge raken. Maatschappelijk Hulpbetoon zal niet in staat zijn- de zaak goed- financieel te be- heeren. Er zijn verschillende plannen geopperd. Ry hoopt dat het college van Burg. en Weth. zullen trachten de werkoosheid voor de be trokken personen zooveel mogelyk dragelijk te maken. Alles wat wij in het belang van den arbeider kunnen doen om hem te hel pen moeten wij op prys stellen. De heer Sorel moest zeggen dat hy den indruk heeft gekregen, dat de balans van de afgeloopen periode niet zoo érg in het nadeel van Burg. en Weth. is. De heer De Mey zeide, dat deze indruk verkeerd is. De heer Sorel kan zich niet indenken dat, wanneer anderen achter de tafel van Burg. en Weth. hadden gezeten, het anders zou geweest zyn. Hij besprak het verslag van „Goed Wonen" waarin een pluim aan Burg. en Weth. wordt gegeven en die altijd op den steun van Burg. en Weth. hadden kunnen rekenen. De woorden van sympathie ten opzichte van heilgymnastiek en zwemonderwys zyn toch niet in het nadeel van Burg. en Weth. De heer Van Oorschot vroeg of de heer Sorel wethouder is. De heer Sorel besprak ook het werkloos heidsvraagstuk. Als het straks werkeiyk noo dig is, zullen wy terdege op het college van Burg. en Weth. kunnen rekenen. Er is ook gesproken geworden over de ver kiezingscampagne. De kiezers kennen ons. Wij komen niet met leuzen, want leuzen blyven blyven ten slotte maar leuzen. Als anti-revolutionair, is ,spr. in de eerste plaats voorstander van particulier initiatief. Op het oogenblik kan nog niet over de water leiding worden gesproken. Hy is het met den heer De Mey eens dat verschillende dingen veranderd worden. Al doende leert men. Wy moeten de werkloosheid niet grooter opschroeven dan zy is. De eerste 3 maanden zyn de werklieden gedekt door een uitkeering van de werkloozenkas. Ook de volgende 3 maanden zyn zy gedekt. Waar wij hopen dat binnenkort de omstandigheden beter zullen worden, is het beter daarover niet te veel te zeggen. Hy besprak een gehouden vergadering met den wethouder van sociale zaken. In die vergadering werden gedachten besproken die iets goeds inhielden. Het daar ter tafel ge brachte zou ter kennis worden gebracht van de verschillende organisaties. Het is gebleken dat de voorstellen, daar naar voren gebracht niet levensvatbaar waren. Het is verkeerd dat de heer Van Spanning thans met Maatschappelyk Hulpbetoon ge sproken heeft. Er moet met verschillende omstandigheden rekening gehouden worden ten opzichte van de uitkeering uit dit fonds en het bedrag daarvoor. De heer Andriessen is ook een groot voor stander voor een openbare zwemgelegenheid. Over het werkloozenvraagstuk zeide hy, dat dit meestal is behandeld in'de commissie voor de werkloozen. Het,spyt hem dat deze quaestie nog niet is-besproken in de com missie voor de werkverschaffing.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 5