500 300 25 CHIEF WHIP SCHE SSË eerste blad per kilo stuktarief N BECKS ST No.246 68e Jaargang 1930 I* LOOGMEEL s I889 lelborgsche ipij v. Stoomvaart 8 Uitgave: firma F. VAK DE VËÏÜt Jr., IValstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche daübladpers': GEMEENTEBESTUUR HAVENFEESTEN 1931. BINNENLAND Stads- cnProvincicnicu ws Qegarandeerd heeren hoe verwend jullie ook zijn mogen,de heerlijke smaak en prachtkwaliteit van Chief Whip brengen je absoluut in verbazing—en dan de zuiverheid is voor 100% gewaarborgd! VIRGINIA. DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID! Ni Stoomwasscherij „Volharding" mee op de ebt! Met Carl ten Ufa Film hun iilms zijn itjes gemaakt, geplakt. aekomen. r-Vetloogmeel dierenplaatje. -krijgbaar voor ;rken of 150 I voor f 1.50. Uw winkelier. KEN DE DUIF AFD. ALBUMS a «f v bovendien i voor nog het anders is, ;t is. ikkelijk te verkoopen cl.-artikelen actieve n gevr. op gunstige Br. No. 600, Adv. e Drukkerij, den Haag. e koop JIS Paul Krugerstraat aarden 1 November ragen Paul Kruger- liddelburg-Rotterdanj ngelegen plaatsen, van passagiers, :ren en vee, v.Midd. v. Roi lober v.m.unr vm.ui !0 8 23 8 1 24 27 8 !8 f8 itiën te bekomen i I. V. Transport- eiy Exp> irven O. VOS, TJvele/cofl EENHOORN, T/elef. 155. DOSTERHOUT, 'felef. 282. >rs. BUITENHE& Tel. iül LISS1NGSCHE COURANT jjONNEMENTSPRIJSVoor Vlissmgen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, lanco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eener Slis, zijn GRATIS vérze- :erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ijt nummer bestaat uit 4 bladen De Burgemeester van Vlissin- en, verzoekt aan de besturen er buurtvereenigingen, vereeni- ingen of corporatiën, welke deel illen nemen aan de te houden avenfeesten in 1931, zoo spoe- mogelijk, liefst vóór 25 Octo- er a.s. schriftelijk opgave te erstrekken van de dagelijksche esturen of afgevaardigden, /aarmede de in de vergadering an 13 October jl. bekend ge laakte plannen nader zullen kun- en worden besproken. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer is voor emens met het oog op het spoedeischende arakter, in de openbare vergadering van Woensdag 29 October mede aan de orde te ellen het wetsonterp tot het aangaan van ii leening ten laste van Ned.-Indië, indien het afdeelings-onderzoek, dat Dinsdag- vond wordt gehouden, onmiddellijk eindver- lag kan worden uitgebracht. Voorts zal tosdagavond in de afdeelingen worden on- erzocht het ontwerp tot nadere wijziging en anvulling van de Javasche Bankwet. De voorzitter zal verder voorstellen Woens- ag 29 October na de openbare vergadering de afdeelingen te onderzoeken de ontwer- lentot wijziging van art. 440 van het Wet- loek van Strafrechtwijziging en verhoo- Ing van het Vie hoofdstuk der begrooting oor 1930 en voorbehoud der bevoegdheid tot oetreding tot het ontwerp-verdrag betref- ende de invoering of de handhaving van oethoden tot vaststelling van minimum- oonen. Het conflict in het drukkers- en krantenbedrijf. Bij het bestuur van de Federatie der werk gevers is gisterenavond van de werknemers- irganisaties het bericht ontvangen, dat, daar nen niet tot overeenstemming is gekomen net betrekking tot de nieuwe collectieve ar- leldsovereenkomst en men een contractlooze »riode niet wenschelijk acht, tegen Maan- 27 dezer een algemeene staking is afge- voor alle boek- en courantendrukke- Jjen. in Nederland. Het voornemen bestaat, weder aan het werk te gaan, voor en al- Kr overeenstemming over een nieuwe C.A.O. verkregen met alle vier de werknemers organisaties. De verhooging van den gedistilleerd-accijns. De „Volksbond", het orgaan van den Volks- >onci tegen drankmisbruik, kan het wets voorstel tot verhooging van den accijns op iet gedistilleerd met 10 niet bewonderen en betwijfelt of de minister de onzekere ge volgen van die verhooging wel voldoende heeft overwogen. De minister meent, dat er geen bezwaar is ten accijns te verhocgen tot 200, een be- rag vroeger, toen deze nog 300 bedroeg, vel eens door de pleitvoerders voor een ver- aagd tarief genoemd, waardoor de teruggang 11 de opbrengst althans voor ruim 4 millioen i/9 gedeelte van de 37 millioen) zal worden ngedaan gemaakt, maar deze gewaagde ge- strekking zou het blad niet gaarne onder lijven. Het is juist dat in de jaren, dat het °oge tarief geld, van de zijde van drank- estrjjdersvereenigingen meermalen het be- rag van 200 is genoemd, maar de minister let over het hoofd, dat de door hem ingestel de commissie van advies, die uiteraard met feit bekend was, op grond van den uit- van uitgebreide onderzoekingen, het toadzaam oordeelde, teneinde het smok kelbedrijf geheel of nagenoeg geheel te doen verdwijnen (aan de geldelijke gevolgen van dien maatregel werd geen bijzondere aan dacht geschonken) verder te gaan en den accijns met 40 te verminderen, alzoo te verlagen van 300 tot 180 per H.L. van 50 sterkte, welk voorstel door den minister ongewijzigd werd overgenomen. Dat zelfs bij het verdwijnen van de fraude, de opbrengst van den gedistilleerd-accijns geleidelijk moet achteruitgaan, is een gevolg van het voortdurend langzaam minderend verbruik, door de „verandering in de drink gewoonten van ons volk, als gevolg o.m. van de propaganda tegen den alcohol en de be oefening van sport", zooals de minister in het vorig jaar en reeds eerder verklaarde. Het onderwerpelijk voorstel gaat daartentegen ten onrechte uit van de gedachte, dat het verbruik stabiel zou blijven. De minister maakt er geen melding van, dat de accijns verhoogd wordt met tien op centen, ten behoeve van het leeningsfonds, zoodat de facto thans deze heffing bedraagt f 198 per H.L. en na de eventueele verhoo ging zal bedragen 230 per H.L. In werkelijkheid wordt dus de accijns ver hoogd met 22 per H.L. van 50 of bij ge distilleerd met een sterkte van ongeveer 100 zooals gewoonlijk door smokkelaars wordt ingevoerd, met 44 per H.L.. Dit bedrag moge niet hoog schijnen, maar in dezen tijd van malaise en waar het aantal werkelooszen he laas toeneemt, lijkt de vrees niet illusoir, ge geven ook het verschil in het bedrag van den accijns in de omliggende landen, die na de voorgestelde verhooging te stellen is op onge veer f 140 per H.L. van 100 dat de sluik handel weer zal opleven en als gevolg daar van het gebruik van veraccijnsd gedistilleerd zal afnemen. Overigens worde er op gewezen, dat een verhooging van 22 per H.L. of 22 cent per L. van voor consumptie geschikt ge distilleerd, uitkomt op ongeveer 1 cent per glas. Het is natuurlijk niet te verwachten, dat de handel de uit de accijnsverhooging ver wachtte 4 millioèn uit eigen zak zal bijpassen, doch zal deze op het publiek verhaald worden, hetzij door den prijs per glas iets te verhoogen of, wat waarschijnlijker is, de grootte van het glas, thans veelal met een inhoud van 4/10 dL., iets te verlagen, hetgeen wellicht door den gebruiker niet gemerkt zal worden, maar tot gevolg zal hebben, dat het minder ver bruik een ongunstigen invloed zal hebben op de opbrengst van den accijns. De slijters zul len den prijs van gedistilleerd en brandewijn, thans bedragende 2.70 en 2.80,' vermoede lijk verhoogen tot bijv. ƒ2.90 en ƒ3 per L. hetgeen in den tegenwoordigen tijd van de pressie allicht invloed zal hebben op het de biet. Op grond van een en ander, lijkt het ge vaar niet denkbeeldig, dat de voorgestelde maatregel de nog altijd, zij het in geringe mate, bestaande fraude zal doen toenemen, daardoor het feitelijk gebruik ten koste van het legaal verbruik zal doen vermeerderen en de opbrengst van het veraccijnsd gedistil leerd niet zal doen stijgen, althans niet met 4 millioen, zooals de minister verwacht. VLISSINGEN, 18 OCTOBER. In onze Tijdinghal. De opening van de „Bijenkorf" te Rotter dam is voor de Maasstad een evenement ge weest. De drommen volk werden door de be reden politie op behoorlijken afstand gehou den. Onze foto geeft een kijkje bij den in gang voor de opening van dit nieuwe win kelpaleis. In de hoofdstad is weer een verkeerstelling gehouden. Het tellen van de bijzondere voer tuigen op de Munt. Misn is te Amsterdam bezig met de werk zaamheden voor de uitbreiding van de Coenhaven. Een foto van het gedeelte dat reeds voltooid is. Een uitvoering in het gasthuis. Gisterenavond heeft de mandolineclub T.O.V.I.D.O. alhier, voor de ouden van dagen in het gasthuis een uitvoering ten beste ge geven, waarvan ze in ruime mate hebben genoten. De binnenvader was dan ook aller tolk, toen hij na afloop den directeur en de leden der club dankte voor dezen welgeslaagden avond. Gezelschap „De Flierefluiters'*. Op Woensdag 22 October wordt in het Concertgebouw door het gezelschap „De Flierefluiters" een opvoering gegeven van „het Verraad" van A. M. de Jong. Als hoofd personen treden hierin op Walter Smith, Cisca Kremer, mevr. R. de la Mar—Klopper, Hans Brüning, mevr. S. de la Mar Klopper, Louis van Dommelen, Piet Urban, Willy Ritman e.a. Het ensemble staat onder leiding van eerstgenoemde en den auteur A. M. de Jong, hetgeen een waarborg is voor een wel verzorgde, artistiek op hoog peil staande voorstelling. Wij hebben van de opvoering van dit stuk reeds een waardeerende recensie in ons blad opgenomen. Leger des Heils. Zondagavond wordt in het Leger des Heils alhier het bezoek verwacht van kolonel en mevr. Stankuweit, Duitsche Heilsofficieren. De kolonel die meer dan veertig jaar offi cier in het Leger des Heils is en ook den groo- ten wereldoorlog heeft medegemaakt, zal zeker uit een schat van ervaring kunnen spreken. De toespraken zullen worden vertaald. Een geringde vogel verongelukt. Door bemiddeling van het asyl alhier is het Nederlandsch Historisch museum te Leiden in kennis gesteld, dat een vogel is veronge lukt, welke geringd was met het merk van deze vereeniging. Ned. Chr. Vrouwenbond. In het Militair Tehuis zal Woensdag 22 October a.s., des avonds 8 uur, in het Militair Tehuis een lezing worden gehouden over het onderwerp „Hoe men in het buitenland denkt en schrijft over de Hollandsche vrouw". De toegang is vrij. „Alhambra"-theater. Lon Chaney in „Plicht". In de voortreffelijke en groote spoorweg film „Plicht" speelt Lon Chaney, „de man met de duizend aangezichten", zijn laatste filmrol. Men weet hoe een kou op de loco motief gevat, hem op het ziekbed wierp, zoo dat deze succesvolle „self-made" filmman uit de rij der sterren verdween. Zijn laatste rol is heuseh niet de minste, omdat hij hier niet achter een masker zich belieft te verbergen, doch zich zelf kan -geven, zooals hij is. Een film, die niet onder behoeft te doen voor vele uit den laatsten tijd. Het hoofdmotief van deze film is het besef van plicht en verantwoordelijkheid, dat de oudere generatie bij het doen van hun werk in zoo hooge mate kenmerkte. Om de karak- terteekening van den hoofdpersoon is het in deze rolprent in de eerste plaats te doen. Al is de oude Anderson, de machinist van de 2329, de groote sneltreinlocomotief der North Western Express, een prachtcreatie van Lon Chaney, misschien wat te streng in het vervullen van zijn plicht, een schitterend voorbeeld voor iedereen blijft hij niettemin daarbij te vertrouwen in nood en voor zich zelf even gestreng. De treinen moeten op tijd loopen. Voor het algemeen belang moet elk persoonlijk belang wijken. Hij is een brompot, maar uit zijn daden blijkt zijn goede harteen komisch slachtoffer is hij zelfs van zijn eigen tijdsin- deeling. Zooals grootvader en vader, is ook de oudste zoon een plichtsgetrouwe spoor wegman. De jongste zoon bukt echter nooit onder het juk van den vader, vooral als hij in contact met een lief meisje raakt. Koddi ge tafereeltjes krijgen wij tusschen den ouden brombeer en het brutale nest, die toch onbe wust waardeering en genegenheid voor elkaar opvatten. Het tragisch moment komt, wanneer de oudsten zijn arbeid, waartoe ook de vader hem riep, den dood vindt. Een tijd zijn de oude machinist en de overgebleven zoon dan in moeilijkheden. Wreed is de eenzaamheid voor den ouden man, die zijn rechtschapenheid zoo zwaar maakt. Het toeval wil, dat voor de overstroomingen in het Zuiden mannenmoed vereischt wordt, en bij het vervullen van dezen edelen reddersplicht, vinden vader en zoon elkaar weer nr. hun vervreemding. Dwars door het water, na bijna onoverkomelijke moeilijkheden, gelukt het den ouden, ener gieken Anderson den huiptrefn naar de plaats van bestemming te brengen. Moed en plichts vervulling brengen een blij-eindigend slot aan het mooie verhaal. Lon Chaney geeft wel zeer goed spel en brengt het publiek tot ontroering en mede leven. Een verdienste is het o.i., dat de film niet sprekend is. De geluidstechniek der mu zikale illustratie is te loven. Na een paar virtuose-nummers van Clyde Doer is er weer te genieten van een aller geestigst screen song, waarbij de perfecte en vindingrijke techniek bewondering en amuse ment wekt. Het lachsucces van de komische 2-acter is meer dan verdiend. De twee bekende Ameri- kaansche komieken spelen tezelfder tijd de rol van verwende kinderendit bij de koste lijke mimiek doet het publiek telkens weer schateren van lachen. Bij het journaal foto's van de indienststelling der nieuwe sluis, als mede van de haven. De laatste gafren ons hoop voor de toekomst en als persoonlijke verwachting, dat naar relaties gezocht zal worden in de logische richting, vooral in de naburige, groote Scheldestad. Alles bij elkaar, een program gisterenavond, zeer amusant en onderhoudend, waarbij het hoofdnummer de kroon spande. SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN Q „Luxor" - theater. Saxophoon Suzie. Raffles. Het programma wordt als gebruikelijk ge opend met journalen, welke o.a. de opening van de Staten-Generaal en de anti-vlootwet demonstraties te Amsterdam en Rotterdam in. beeld brengen. Typisch is daarbij de opname in den regen, de tallooze opgestoken regen-* schermen vormen één paddestoelenveld. Als eerste hoofdnummer gaat een uiterst grappige rolprent, waarin Amir Ondra de hoofdrol vervult. Wij krijgen een kijkje in het leven van de revuegirls voor en achter de schermen, waarin de kennismakingen met boemelaars en verliefde harten schering en inslag zijn. Dit leidt vanzelf tot de meest amusante verrassingen. De vroolijkheid wordt in deze film wel ten top gedreven, door het feit, dat twee meisjes, waarvan de eene naar een kostschool en de andere naar het beroem de Tiiler-instituut moet, van naam enz. ver wisselen. De gevolgen van deze streek zijn allerdolstde creatie welke Anni Ondra van haar rol geeft, doet dan ook de eene lachbui na de andere losbarsten. Vooral met haar saxophoon-schlager oogst zij overweldigend succes. De andere hoofd- en bijfiguren zijn haar volkomen gelijkwaardig en zoo is een film van den echten prettigen kant ontstaan, die gretig gesavoure,erd wordt en aan het slot de ontknooping brengt, zooals men dat gaar ne wil. Een beslist leuke, vlot gespeelde film. De persoon en de naam van Raffles zijn met een geheimzinnig waas omgeven en over deze rolprent hangt evenzeer een sluier van mysterie en sensatie, waaruit allerlei veron derstellingen, syntheses, analyses en combi naties geboren worden. Men wil per sé de vernuftige constructies van deze detective film doorgronden en vraagt en vraagt zich doorloopend af wat is er nu eigenlijk gaande en wat is de bedoeling. Dit genre van rolpren ten houdt wel een zaal gevangen en House Peters is wel de stille onverstoorbare kalme figuur, die van de titelrol de gewenschte ver tolking geeft. Hij blijft de onbegrijpelijke held

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1