500 300 25 Mm en Vrouw is IS OCTOBER EERSTE BLAD 68e Jaargang Uitgave: Firma F. VAH Q[ VELDE Ir., falstraai 58 -80, Vlissinp.Ielef. Postrekening 8628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen \ngesloten bi| het bureau voür publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniginü „de nederlandsche dagbladpers' MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS LUCHTVAART 11 BUITENLAND No.243 ■1930 USSINGSCHE COURANT WOEMSDAG ONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger )jt nummer bestaat uit 2 bladen Stads- enProvinciemeuws VLISSINGEN, 15 OCTOBER. Zitting Prov. Staten. De tweede gewone zitting der Staten van gewest is door Ged. Staten vastgesteld op nsdag 11 November a.s., des namiddags te lf acht uur en het ligt in de bedoeling om verslagen der afdeeüngen betreffende de orstellen zooveel mogelijk te behandelen in ie vergadering op Dinsdag 2 December .v. des voormiddags te 10 uur. Stremming scheepvaart. De Commissaris der Koningin in de pro- ïcie Zeeland brengt ter kennis van belang- bbenden, dat ten behoeve van werkzaam- den aan de draaibrug over de binnenkeer- schutsluis in -het kanaal door Walcheren Iviissingen de scheepvaart door genoemde ig zal worden gestremd van 20 October 10, des voormiddags 6 uur, tot 21 October „v., des voormiddags 6 uur. De jaarwedde van burgemeesters enz. in onze provincie. In de „N.R.Ct." komt een beschouwing voor er het ontwerp van Ged. Staten inzake de rhooging van de jaarwedden van burge- iesters, secretarissen en ontvangers. Wij ontleenen daaraan het volgende Verwacht werd algemeen, dat Ged. Staten ondervonden tegenkantingen der vele meentebesturen, hun ontwerp zouden in- kken. Dat is echter niet geschied. Na en- e kleine "wijzigingen in hun eerste plan te bben aangebracht, hebben Ged. Staten de worpen regeling definitief vastgesteld ejp koninklijke goedkeuring opgezonden, lij geven daardoor dus blijk, dat zij de sa- issen van de Zeeuwsche burgemeesters, se- itarissen en ontvangers in verhouding tot jaarwedden van dezelfde functionarissen Iers in ons land te laag achten, en dat zij onbillijkheid uit den weg wenschen te [imen. Zoodra men het over die onbillijkheid is, kan men voor de bedoelingen van :d. Staten slechts erkentelijkheid hebben, int pogingen om onbillijke geldelijke waar- leringen te doen ophouden zal ieder wel- mkend mensch met vreugde begroeten. ;aar.... het lastigste van het geval zit juist die onbillijkheid. Voor niet ieder staat het L evenals voor Gedeputeerden, als een paal iven water, dat de jaarwedden van de bur gmeesters enz., in ons gewest noodzakelijk >ts gelijk gemaakt moeten worden aan die in burgemeesters, enz., van gemeenten bui- [n Zeeland, hoewel zij dat tot nu toe niet weest zijn. Men kan voor de plotselinge lelmoedige opwelling bij Ged. Staten dan ik geen urgente oorzaak vinden. Des te be- echter een verklaarbare aanleiding, schui- id in de wet van 15 Juli 1929, tot herziening in de financieele betrekking tusschen het ik en de gemeenten. Krachtens deze wet illen de gemeenten voortaan 75 der jaar- den van burgemeester en secretaris uitge- ierd krijgen. Ged. Staten hebben vermoede- |k aan deze uitkeering gedacht toen zij hun itwerp samen stelden, en wellicht overwo rn, dat de gemeenten, nu zij een nooit eer- :r verkregen douceurtje van het rijk in zicht dden, wel een extra-tje voor de ambtena- |n zouden willen reserveeren. Het staat v/el isfc, dat het aan een aanleiding voor de sa- |ris-verhooging niet ontbroken heeft. Over oorzaak en over de vraag of het in de be- van den wetgever heeft gelegen de Tziening van de financieele betrekking tus sen het rijk en de gemeenten aan een plan het hier bedoelde dienstbaar te maken, m men van meening verschillen. Zeer zeker was het niet de beste uiting van :stuursbeleid van Ged. Staten, thans, nu het 'ven aanmerkelijk goedkooper is dan in 1920, ien de jaarwedden voor het laatst werden istgesteld, in een streek, die sterk onder ma- lise te lijden heeft en waar velen hun in- orasten sterk zien dalen, te komen met een lan tot verhooging van de jaarwedden van oibtenaren. En dat, hoewel die streek zoo duidelijk te ennen heeft gegeven daarvan niet gediend zijn. Het gaat niet zoozeer om het geld dan wel w de gestie. Ged. Staten, die het Zeeuwsche raadslid P het platteland toch wel kennen, zouden r goed aan gedaan hebben de al dan niet ermeende onbillijkheid in de jaarwedden te en de psyche van den Zeeuwschen plattelan- er te stellen. Vermoedelijk zou de achter- £Qöd ia, dat geval yau meet beteekenis zijn geworden dan de veronderstlde onbillijkheid, ten deele in het leven geroepen door de Zeeuwsche gemeente-ambtenaren, bij wier jeugdige vereeniging onmiddellijk na haar totstandkoming reeds kenteekenen van een salaris-actie-ziekte werden waargenomen. Een reiswijzer. De 33e winterdienst is verschenen van We- geling's Reiswijzer. In het prachtische boekje komt een volledige opgave voor van de spoor weg-, tram- en bootdiensten in onze provin cie. Daarnaast zijn ook opgenomen vele auto- busdiensten, een lijst van de beurtdiensten, de bodeloopen en vrachtrijders van Vlissingen en Middelburg naar de verschillende gemeen ten op Walcheren. De openstelling van t post- en telegraaf kantoor en van de lichting der brievenbussen is eveneens opgenomen. Een inhoudsopgave maakt het raadplegen van den reiswijzer gemakkelijk. Een Schilderijen-tentoonstelling. In een der kamers van hotel „du Commer ce" te Middelburg, heeft de Kunstkring „de Schakel" uit Den Haag een expositie geopend, welke ook hedenavond en morgen en Vrijdag den geheelen dag geopend blijft. Een bezoek aan deze tentoonstelling heeft ons overtuigd, dat men het niet gezocht heeft in een groofce kwantiteit van doeken, maar in een goede kwaliteit van hetgeen hier bijeen is gebracht. Enkele Haagsche schilders expo- seeren hier en dan noemen wij in de eerste plaats den heer Nolté, die zelf mede naar Zeeland is gekomen en ons een gisteren door hem begonnen studie van een zicht op het Veersche stadhuis toonde, maar die enkele zeer goed geslaagde werken op verschillend gebied tentoonstelt. Naast een der typische straatjes van Zierikzee, zagen wij een mooi stilleven en o.a. nog zeer goed geslaagde stads beelden van Rotterdam en Amsterdam, ter wijl zijn rust tijdens den oogst een mooi beeld van het landleven geeft. Zijn collega's A. J. Swart met zijn aardige boerenwoningen met omgeving, Evert Mol met zijn haven-gezichten van Rotterdam eh Dordrecht en niet minder Willy v. d. Fleur wedijveren in het brengen van iets goeds. Laatstgenoemde brengt o.a. een mooi bloe- men-stilïeven, al mag zijn leerling, tevens leerling van Nolté, Louis v. d. Steen, met het zijne als nog beter geslaagd worden genoemd. De bekende Italiaansche schilder Riseck toont zich een bijzonder goed colorist en het mag zeker een daad van piëteit worden ge noemd, dat ook een stuk van wijlen Chef van Jole, leermeester van Nolté, is medegebracht, waardoor tevens wordt getoond, dat ieder schilder toch weer zijn eigen karakter in de stukken legt en niet slaafsch zijn leermeester volgt. Voor de kenners en liefhebbers van goede schilderijen is een bezoek aan de expositie ten zeerste aan te bevelen. Begrafenis W. A. de Rijcke. Gisterenmiddag is op de algemeene begraaf plaats te Middelburg in allen eenvoud ter' aarde besteld het stoffelijk overschot van den te Rotterdam overleden heer W. A. de Rijcke. De thans overledene, die den leeftijd van 79 jaar heeft bereikt, was te Middelburg destijds een vooraanstaande persoon in de gerefor meerde en anti-revolutionaire kringen en maakte voor laatst genoemde richting ver scheidene jaren deel uit van den gemeente raad. De Westsluis te Ter Neuzen aangevaren. Gisteren is de beschadigde ebdeur in het kanaal Gent-Terneuzen ter nader onderzoek van beschadiging uit haar gewone positie ge bracht. Nadat de schade was opgenomen, heeft de groote bok deze deur, met een ge wicht van circa 75 ton, weer ingehangen, ten einde het wederom mogelijk te maken, dat enkele schepen zouden kunnen passeeren. Het op- en afschutten lags de Westsluis ge schiedt vrij regelmatig, doch gisteravond la gen in het kanaal voor de groote sluis reeds zes schepen, van Gent komende, te wachten op afschutten, aangezien hun afmetingen een passeeren van de Westsluizen niet toelaten. Het kan verwacht worden, dat het kanaal met het oog op de herstelwerken, Maandag a.s. zal gesloten worden. Een definitieve op gave van datum kan nog nader worden tege moet gezien. Heden seinde men ons uit Ter Neuzen De pogingen om de aangevaren ebdeur van het buitensluishoofd der westsluis nog te la ten draaien op het losgewerkte steunpunt zijn gelukt. Daardoor konden in den vroegen morgen tegen hoog water 5 stoomschepen, die niet door de middensïuis kunnen passee ren, worden afgeschut. Daaronder was ook de „Helmwood", welke de schade veroorzaakte, en alvorens te vertrekken zeventig duizend gulden cautie had te stellen. yoorloopig wordt nu met de Westsluis te gen hoogwater af- en indien zich daartoe schepen mochten aanmelden ook opgeschut. Dit zal duren tot de kuip, welke moet dienen voor het droog zetten van een deel van den sluisvloer, geplaatst wordt. Dan zal de sluis tot voltooiing van het herstellingswerk voor de vaart geheel worden gesloten. De ijzeren kuip wordt vervaardigd aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen, die daaraan dag en nacht doorwerkt. Meerdere kleinere zeeschepen passeeren thans door de middensïuis. Verkeersverbetering Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Het comité voor verbeteringen van het ver keer van en naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en West-Brabant, heeft aan den minister van waterstaat geschreven, dat het met groote belangstelling heeft ken nis genomen van het rapport van de staats commissie-Van Rijckevorsel, voor de verbete ring van het verkeer tusschen de Zuid-Hol landsche en Zeeuwsche eilanden met Zuid- Holland en Noord-Brabantdat het zich met de voorstellen tot verbetering van dat rapport als overgangsmaatregel naar een bevredigen de oplossing van de verkeersbezwaren in de betrokken gewesten, gehé'el kan verecnigen dat het zich veroorlooft, aan te dringen op uitvoering van de voorstellen met den spoed, die gewenscht, zelfs geboden is: dat hiertoe eerst kan worden geraakt, indien de noodïge middelen daartoe beschikbaar worden ge steld redenen, waarom requestranten tot den minister het verzoek richten, medewer king te verleenen, door op de begrooting van het jaar 1931 een memoriepost op te nemen. Aan gemeentebesturen en vereenigingen heeft het comité verzocht, instemming met zijn adres aan den minister te betuigen. BRESKENS. De gemeenteraad houdt Vrijdee c des middags 3 uur, een vergadering. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Voorstel tot toetreding als buitengewoon lid tot den A. N. W. B. 5. Voorstel tot reorganisatie der brandweer. 6. Voorstel tot deelneming aan het beperk te waterleidingplan. 7. Voorstel tot het nemen van een beginsel besluit tot verbouwing van het gemeentehuis. 8. Rondvraag en sluiting. Bij voldoende deelname zullen vanwege de vereeniging „Ceres" te Oostburg dezen winter alhier cursussen gegeven worden in costuum- naaien alsmede een cursus fijne keuken. De officier van gezondheid 'le klasse der zeemacht H. C. van Hoek, van het wachtschip te Vlissingen, is overgeplaatst naar Amster dam tot het volgen van een cursus in rönt genologie aan het Academisch Ziekenhuis. Blijkens een by het departement van de fensie ontvangen telegram is het vlagvertoon- smaldeel Australië 11 October 24 uur van Sydney vertrokken. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht M. Kuperus is overgeplaatst van Willemsoord naar het wachtschip te Vlis singen. De officier-vlieger 2e klasse der marine reserve E. A. Brunner wordt uit Oost-Indië terugverwacht met de „Tjerimai", die 24 September van Tandjong-Priok vertrok. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 24 Octoberschipper H. van Buren van de „Gruno" naar het wachtschip te Willemsoord majoor-machinist H. Evers van de „Gruno" naar de „Van Speijk" schipper G. J. J. Schijthuizen van het wachtschip te Willems oord naar de Z 7 28 Octobermajoor-ma chinist A. Tromper van de „Heemskerck" naar de „Van Speijk"sergeant-machinist R. Swanbor, van de marine-kazerne te Willems oord naar de „Heemskerck"30 October adjudant-onderofficier-machinist J. H. Mein- derink van de „Van Speijk" naar de onder- zeedienstkazerne 15 Octobermajoor-tor pedomaker W. N. Bouman van de „Schor pioen" naar 't wachtschip te Vlissingen, ten einde toezicht uit te oefenen op de in aan bouw zijnde onderzeebooten O 13 en O 14. Dr. E. J. Denekamp blijft na zijn bevorde ring tot dirigeerend officier van gezondheid le klasse werkzaam bij de inspectie van den geneeskundigen dienst der landmacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zetten— - Aalst ds. E, V. il, Japcheï te 's Maartensdijk, Drietal te Rotterdam ds. J. H. Buinink te Rheden, ds. A. de Voogd te Vlissingen en dr. O. Nor el Jr. te Leeuwarden. Bevestiging en intrede. Cand. G. F. Voorhoeve, van Nijmegen werd Zondag bij de Ned. Herv. Gemeente van Over- dinkel door zijn vader, is. C. L. Voorhoeve, emeritus-predikant van Vlissingen, wonende te Nijmegen, in het ambt bevestigd met Exo dus 3 11, 12a. Des middags verbond ds. G. F. Voorhoeve zich aan zijn gemeente met een predikatie over Jes. 55 10 en 11. De gebruikelijke toe spraken tot den jeugdigen predikant volgden. In beide diensten was het kerkgebouw geheel gevuld. De komende Zendingsweek. Het Zendingsbureau te Oegstgeest deelt mede, dat het aantal bestellingen voor mani festen en offerzakjes, welke in de van 29 November a.s. te houden Zendingsweek ge bruikt zullen worden, nog niet beantwoordt aan de verwachtingen. Twee oorzaken kun nen aanleiding zijn a. Men is met het vast stellen van het benoodigde aantal nog niet gereed of verzuimde het aantal te bestellen b. Men besloot nog niet tot deelname aan de Zendingsweek. In beide gevallen verdient het aanbeveling spoed te betrachten. Waarom nog langer met inzending van de bestelling gewacht Men schept daarmee slechts moeilijkheden voor den drukker, en voor het Zendingsbureau, dat gaarne tijdig alle bestellingen aflevert. Aan de besluiteloozen één vraag Waarom zoudt Gij Uzelf, Uw gemeenten, de bevolking van Oost- en West-Indië een' rijken zegen onthouden Dit jaar doen immers alle gemeenten in ons land mee Voor aanvragen en inlichtingen wende men zich tot het Zendingsbureau'te Oegstgecst. Toegelaten tot de evangeliebediening. De classis Middelburg van de Geref. Ker ken heeft heden tot de evangeliebediening toegelaten den cand. H. Pestman, beroepen predikant te Grijpskerke. Ger. Gem. Beroepen te 's-Gravenhage ds. M. Hofman te Krabbendijke. Het Leger des Iïeils. De „News Chronicle" meldt, dat de Hooge Raad van het Leger des Heils, die in Novem ber bijeen zal komen, voor een nieuwe crisis zou komen te staan. Miss Evangeline Booth het hoofd der invloedrijkste sectie van het Leger in Amerika, zou een ingrijpend plan tot hervorming van het Leger hebben opgemaakt, dat, naar men verwacht, voor generaal Hig- gins onaanvaardbaar zou zijn. Men vermoedt, dat Evangeline Booth zelf naar Londen zal overkomen om het te verdedigen De generaal heeft wel afstand gedaan van de vroegere rechten van den opperleider om zijn opvolger te benoemen en met uitsluiting van alle an deren de fondsen van het Leger te beheeren ook zou er een leeftijdsgrens voor den ge neraal worden bepaald. Miss Booth zou echter veel verder willen gaan, en een einde willen maken aan de „alleenheerschappij" van het instituut der centrale leiding te Londen, op dat elders niet langer het gevoel kan bestaan, dat in het Leger het eene volk over het an dere heerscht. Tot onderwijzeres aan de Herv. School te Ter Neuzen is benoemd mej. N. S. van der Maden te Ambt-Ommen. Luchtpost voor Indië. Morgenochtend vertrekt het derde post vliegtuig van Schiphol naar Ned.-Indië. En aangezien Vrijdag het eerste retour- vliegtuig zijn tocht naar Nederland zal aan vangen, is hiermede de 14-daagsche lucht postdienst op Indië een feit geworden. De dienst zal nu verder regelmatig iedere 14 dagen heen en weer worden onderhouden. Ondanks den omweg, dien de vliegtuigen voorshands over Egypte moeten maken, zal, nu de formaliteiten inmiddels geregeld zijn, hierdoor geen vertraging in den overkomst- duur meer ontstaan. In herinnering wordt gebracht, dat voor stukken tot 5 gram (op de postkantoren zijn tegen den prijs van 2 cent briefpapier en en veloppen, wegende te zamen 5 gram, ver krijgbaar) het luchtrecht 30 cent bedraagt bovendien is voor elk stuk het gewone p<wt verschuldigd. Voor correspondentie boven 5 gram is verschuldigd een luchtrecht van 75 cent per 20 gram, verhoogd met het gewone port. De ramp van de R 101, De Engelsche vice-consul te Parys, sir Klaymaker, heeft Maandag de drie geredden van de R. 101 in het hospitaal te Beauvais bezocht. Disley, de marconist, heeft zijn indrukken .weergegeven van de. ramp bij Alonne, daarom lezen zij ook dezelfde krant, de V LI SlS IN G S C HE COURANT. Zij vinden er alles in wat zij zoeken en als U, zakenman, iets te verkoopen hebt aan mannen of aan vrouwen, dan kunt ge dat het snelst en billijkst be kend maken via dit veelgelezen, popu laire blad Disley sliep, toen hij door een hevigen schok ontwaakte. Hij werd uit zijn hut ge slingerd en lag, met het hoofd omlaag, in een hoogst ongemakkelijke houding. Hij stond onmiddellijk op en tvachtte naar den gene rator te komen om den stroom af te snijden en zijn kameraden te waarschuwen. Het luchtschip ging met een hoe c van ten minste 30 graden omlaag. Een tweede, nog heviger schok wierp het luchtschip tegen den grond en veroorzaakte de ontploffing. Disley kwam op onverklaarbare wijze bui ten het schip terecht. Hij werd ernstig aan gezicht en handen gewond. Gemeld wordt, dat de drie geredden Vrijdag naar Engeland willen terugkecen, aan boord van een vliegtuig van den geneeskundigen dienst. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag, wat er met de overblijfselen van het luchtschip zal geschieden. Vliegongelukken. Een vliegtuig, dat bestemd was om diensj te doen in de missiën, stortte bij een proef- vluch te Kotebul in Alaska neer. De piloot en twee priesters werden gedood. Op ongeveer 60 K.M. uit de kust nabij Perth heeft men het wrak gevonden van een vliegtuig, dat gisteren Perth heeft verlaten en blijkbaar in zee is neergestort. De piloot, twee leerling-vliegers en een verpleegster, vonden den dood. Een Berlijnsche vliegtuigbestuurder is bij een proefvlucht met een tweedekker te Augs burg verongelukt. Om tot nu toe onbekende redenen sprong hij, toen het vliegtuig zich op een hoogte van 500 meter bevond, in de buurt van het vliegveld van Augsburg uit het vliegtuig met een valscherm, dat echter niet openging. Hij viel op den grond te pletter. Het vliegtuig, dat thans zonder bestuurder was, kwam in de boomen terecht en werd ge heel vernield. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. De voorzitter der voorbereidende ontwape ningscommissie, jhr. Loudon, heeft in ver band met de op 6 November a.s. aanvangende zitting der voorbereidende ontwapeningscom missie een nota door middel van het Volken bondssecretariaat gepubliceerd, waarin de stand der ontwapeningswerkzaamheden en de voorloopige agenda voor deze zitting worden meegedeeld. In de Novemberzitting zal de commissie in de eerste plaats moeten beslissen, of de grondslagen, y^Qï ös ylootbeperking, die op

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1