500 300 150 100 25 DONDERDAG 9 OCTOBER EERSTE BLAD BERICHT ENDA TE VLISSINGEN ven sNo. 238 68e Jaargang 1930 itpve: Firma F. VftH IE VELDE Jr.. Waistraai 51-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6B28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op londeg en algemeen erkende Christelijke feestdagen >tads- enProvincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEÜWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART DE RAMP VAN DE R. 101. J achtluipaard Kreymborg 6 Oct. te Suez Oct. van Rio de Janeiro p. 6 Oca. Guardafui 8 Oct. te Port Said 7 Oct. te Madras Rott. van New-York sr.) ;r.) te irstand 764.4 te Marseille terstand 732.6 te Malin- len avond van ^October stormachtige Zuid-Wes- wind. Betrokken of regen. Mogelijk hagelbui- laringen. Weinig verande- Later overdag iets kou- schnwingsdienst. Jilt hedenmorgen te 7.49 Wordt verwacht storm vermakelijkheden, ïringen, enz. Lezing Zeeuwsch elphia", Nieuwe Geref. Auto's, Fietsen )ertuigen, •ctober uur 5.50 10 5.47 11 5.45 12 5.43 2.02 14.11 2.34 14.44 3.05 15.15 3.36 15.53 oie kleurige ertsen, die worden. iij lange na niet de over- kent van vroeger tij- laatste jaren toch meer dan in lang het geval lk costuum vraagt zijn ingen in meerdere kleu rt, lila en wit dominee- en staan bijna by elke HOENEN. het avondtoilet zijn de Of eigenlijk kunnen bij geen enkel costuum nog zoo eenvoudig, breede manchet is te- geworden als een losse toilet. In de fijne mo ds nauwkeurig Hn over- toilet gebracht, waar- Ie mogelijke kleuren en ;uwigheid is chic, maar op het oogenblik vele wollen costumes met verder gecompleteerd en zwarte schoenen, aar beige mantelcostu- ichoenen, maar zwart astelkleurige en sterk en vindt men tenmin- ijn. .toiletten zijn de hand- of champagnekleurig. g ziet men de meest handschoentjes, van it of verguld leder. Ze ilderd, met kraaltjes met schitterende 1 to rntjes er is geen IOEDEN. en in den schouwburg laatsten tijd speciale gedragen. Ze zijn oofd gedrapeerd, zoo kan hinderen. Men voor van fluweel *el donkerbruin. Een een toque van goud- >i. Maar het toppunt lein middeleeuwsch WILHELMINE. LISSINGSCHE COURANT iBONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. ie abonné's in 't bezit eenei olis, zijn GRATIS verze- srd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger INGESLOTEN BI! HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 )lt nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 9 OCTOBER. Het Beeldenhuis. De heer H. G. van Grol, archivaris der ge- eente, deelt ons mede, dat zyn pogingen m, behalve van rijk en gemeente ook van adere zijden steun te krijgen voor den her- ouw van het beeldenhuis, in zooverre islaagd mogen heeten, dat hij van enkele articulieren buiten de stad 160, en van >n Ned. Oudh. Bond 213.50 tot dat doel reft gekregen, in totaal dus 373.50. In onze Tijdinghal. Foto van het vertrek der „Mamix van St. ldegonde" voor zijn eerste reis naar Oost- idiëvan de officieele ingebruikstelling der ïhipperssehool te Deventer eenige foto's in de plechtige inwijding door Mgr. Aen- tnent, bisschop van Haarlem, van het Philo- iphicum te Warmond van de wolkenkrab- van 13 verdiepingen aan de Rochussen- raat te Rotterdam, waarin het kantoorge- ouw der G. E. B. gevestigd wordt en ie zijn voltooiing nadertvan den overle- en gepens. generaal-majoor Koolemans jjnenvan de huwelijksvoltrekking van .ansi Preisinger, de vertolkster van de Maria lagdalena-rol bij de Oberammergauer Pas- espelen met dr. ir. Otto Kirschner. Alhambra-Theater. The Hollywood Revue. Uit de pers over „The Hollywood Revue" ikele beoordeelingen De Telegraaf „Deze revue is de wapen- ihouw van de Metro Goldwyn Mayer. Het is idoenlijk al deze scenes uit de revue te noe- len zij bevat zooveel Schlagers, zooveel ardige liedjes, zooveel bewonderenswaardi- kleur- en klankeffecten, dat men in jortdurende, groeiende bewondering is voor it geweldige amusementsmaaksel." Het Algemeen Handelsblad de groots- pgezette, meest pompeus-gemonteerde van 11e revue-films, die wij tot nog toe zagen, is e Hollywood-Revue. De Haagsche Courant„Zeer veel is te enieten." liet Vaderland„Wat pompe en praal be- ■eft en technische perfectie is het natuur- heelemaai O.K. Zie zei f". De Avondpost„Van zeldzame bekoorlyk- eid en wonderlijke effecten." Zaterdag hopen wij ons eigen oordeel over eze groote revueschlager te geven. Dit is erkelijk een film, die alles overtreft, dat tot toe in dit genre is gebracht. Aan succes alt niet te twijfelen, gezien de alom gun- ige en uitvoerige beoordeelingen, die wij ?er The Hollywood Revue reeds lazen. Iet Middelburgsche stadhuis weer verlicht. Te Middelburg zal Zaterdagavond door het omité voor wandelconcerten een optocht giorno worden gehouden vanaf de Loskade loor een groot gedeelte der stad met als eind- unt de Markt. Hier zal het Middelburgsch faziekkorps nog een vijftal nummers uitvoe- en en tezamen met den Padvindersband de Russische taptoe. De padvinders zullen voor ie uitvoering op den toren van het stadhuis laats nemen, dat door schijnwerpers verlicht, reer in een zee van licht te bewonderen zal ijn. a den optocht zullen ook een tweetal urnvereenigingen deelnemen. Examens. Voor het examen als le stuurman groote ^omvaart is geslaagd de heer S. B. Luij- nes, leerling van de „de Ruijterschool". Aan de Technische Hoogeschool te Delft is ■eden geslaagd voor het prop. examen voor Mei ingenieur de heer K. W. Pabst, geboren Middelburg. Voor het examen van apothekersassistent aagde heden te Utrecht de heer P. Leijnse te Middelburg. P. T. en T. Aan den inspecteur in algemeenen dienst, Acteur van het telegraaf- en teiefoonkan- '00r te 's-Gravenhage J. den Heyer, vroeger 6 Middelburg, is met ingang van 1 October DP zijn verzoek eervol ontslag verleend als rlaatsvervangend voorzitter van de Perma- Je&te Commissie van Beroep voor het Staatsbedrijf der P. T. en T. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 September tot en met 4 October zijn in onze provincie voqrgeko- men 3 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Vlis singen en 1 te Biggekerlce 2 gevallen van diphtherie, nl te Grijpskerke en Nieuwer- kerke 2 gevallen van buiktyphus, nl. te Mid delburg en Hontenisse. De havenwerken te Sluiskil. De nieuwe haven te Sluiskil nadert haar voltooiing. Men is thans zoo ver gevorderd, dat het eerste schip, bestemd voor de in aan bouw zijnde ammoniakfabrieken der „Com pagnie Neerlanüaise de 1'Azote", door twee sleepbooten kon worden binnengesleept. -Het 'is het stoomschip „Biscaya", met een lading pyriet. Nadat alles in het werk gesteld was om de loskranen op tijd in gereedheid te hebben, is thans met het lossen van pyrietsteen een aanvang gemaakt. Het hefvermogen van bei de loskranen bedraagt 7500 K.G. ieder. GROEDE. Tot tijdelijk opzichter over de uit te voeren bestratingswerken te St. Kruis is benoemd onze dorpsgenoot D. S. Frelier. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Rotterdam is benoemd de heer J. J. Aarrnoutse, in gelijke betrekking te Rhoon, vroeger te Groede. Nieuws van het zendingsveld. Het zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons De zich wijzigende maatschappelijke en economische verhoudingen op Java doen ook haar invloed gevoelen in de vrouwenwereld. Eenerzijds worden vele meisjes en vrouwen uit de economisch zwakste gezinnen er toe gedreven te gaan werken op fabrieken of op cultuurondernemingen, of worden verkwan seld aan contract-koelies die naar de buiten gewesten gaan. Anderzijds verlaten velen dis een of andere opleiding hebben gehad, inzon derheid als verpleegster, gezin en dessa, en komen maar al te dikwijls in een omgeving waar de positie der vrouw nog heel weinig gerespecteerd wordt. Kortom, op allerlei wijze blijkt, dat de alleenstaande vrouw in de Iu- landsche maatschappij aan groote gevaren is -blootgesteld en daardoor het zedelijk peil van het gezin ernstig wordt bedreigd, mede om dat er van opvoeding van de kinderen na tuurlijk weinig terecht komt. Alles wat de uithuizigheid der vrouwen en meisjes kan tegengaan, verdient dus onze aandacht. De zending tracht op dit gebied ook steeds yreer nieuwe wegen te vinden zoo wordt nu op Oost-Java een begin gemaakc met de systematische bevordering van de weefkunst als huisvlijt. De 1 eer en mevrouw Luinenburg, r.indelingen te Pereeredjo nabij Paree, hebben zich in opdracht der conferen tie van zendelingen in verbinding gesteld met de bestaande gouvernementsweefschool te Bandoeng en met het departement van land bouw, nijverheid en handel te Buitenzorg. Van daar is hun alle gewenschte steun toe gezegd om de invoering der weefkunst, die tot dusver voornamelijk in de Soendalanden werd beoefend, ook op Oost-Java te bevorde ren eenvoudige weeftoestellen kunnen voor ca. f 30 worden aangeschaft en men is be gonnen op den zendingspost Pareeredjavan het Ned. Zend. Genootschap, een weefschool te organiseeren, mét de bedoeling daar een aantal Javaansche vrouwen op te leiden, die dan weer op haar beurt leiding zullen kun nen geven in de verschillende dessa's Tot dusver bleek reeds van Javaansche zijde veel belangstelling voor een en ander te bestaan er is reden om te verwachten, dat naast het ideëele doel, dat allereerst met dit werk wordt beoogd, ook een niet te versmaden bijvev- dienste met deze huisindustrie kan worden verworven. Bijzondere Kweekschool te Middelburg. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft o.m. de bijzondere kweekschool aan de Heerengracht te Middel burg aangewezen als bevoegd aan haar leer lingen, die het onderwijs tot het einde heb ben gevolgd, op grond van het met gunstig gevolg afleggen van een mondeling en schrif telijk schoolexamen, eenmaal 's jaars de akte van bekwaamheid uit te reiken. Laffe dierenmishandeling. Zooals wy destijds hebben medegedeeld, heeft na afloop van den fakkeloptocht te Oostburg op 5 September j.l. een der fakkel dragers, de vier en veertig jarige A K., schoenmaker te Oostburg, een kat met een brandende fakkel in brand gestoken. Het diertje werd afgemaakt en bleek over het geheele lichaam brandwonden te hebben be komen. Wegens dierenmishandeling had K. zich dezer dagen voor den politierechter te ver antwoorden, die verdachte tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeelde. Het ongeluk bij de marine-manoeuvres. Het lijk van den korporaal-telegrafist Broers, die bij de jongste marine-manoeuvres van de torpedoboot G 2 overboord is geslagen, is thans aangespoeld op de kust ten Zuiden van Nieuwediep. De begrafenis heeft heden aldaar plaats, op verzoek van de familie zonder militaire eerbewijzen. De onlangs nieuwbenoemde luitenants ter zee 3e klasse J. K. Kempees, L. J. Jarman, H. D. Claus, A. H. W. van Frijtag Drabbe, B. Poortman, D. Dekker, L. B. J. Dommers en A. van Strien, die aangewezen zijn voor den dienst in Oost-Indië, zijn per particuliere ge legenheid daarheen vertrokken. Postduiven. Zondag 21 September 1.1. hield de postduivenvereeniging „de Lucht bode" te Souburg een wedvlucht van Deynze uit. De prijzen werden als volgt behaald A. Schunselaar le pr., P. Sonius 2e pr., P. Han goor 3e pr., L. Korff 4e pr. Op 28 September had een wedvlucht van Mons uit plaats. De prijzen werden als volgt behaald P. Hangoor le en 4e pr., A. Hooge- steger 2e pr., A. Schunselaar 3e pr., P. Sonius 5e en 6e pr., J. Hoogesteger 7e pr. Op 5 October hield deze vereeniging een wedvlucht van Quiraine uifwaarvan de prij zen werden behaald als volgtJ. de Nooijer le en 4e pr., P. Hangoor 2e pr., A. Florisse 3e pr., P. Sonius 5e pr. en A. Schunselaar 6e pr. Een eereprijs, uitgeloofd voor dit concours, werd behaald door J. de Nooijer met len prijs. Eindstand kampioenschap 1. P. Hangoor 31 punten, 2. J. de Nooijer 27 punten, 3. P. Sonius 22 punten. Kampioen werd dus de heer P. Hangoor. De vliegtocht van mevrouw Bruce. Uit Karatsji wordt gemeld, dat de ver miste vliegster, mevrouw Bruce te Jask is aangekomen. Zij had een noodlanding in het gebergte bij Jask moet endoen, omdat de mo tor haperde. Zy is, op eenige kneuzingen na, ongedeerd. Een nieuw snelheidsrecord. Te Sevilla hebben de Spaansche officieren vlieger Rodribues en Haya een vlucht van 5000 K.M. gemaakt met een nuttigen last van 500 K.G. Deze vlucht werd in 25 uur en 10 minuten volbracht, met een gemiddelde snel heid van 204 K.M. per uur. Dit is weer een nieuw snelheidsrecord. De vlucht van de G 38. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de G 38 na een vlucht van een uur Constanz gisteren heeft bereikt en waarschijnlijk heden de reis naar Konstantinopel zou voortzetten. Het 48ste slachtoffer. De zeilmaker Church, die met zware brand wonden, welke hij bij het luchtschipongeval opgeloopen had, in het ziekenhuis te Beauvais was gebracht, is, allen pogingen der doktoren ten spijt, gisteren aan zijn kwetsuren over leden, Zijn vader en verloofde werden eenige uren later verwacht. Het aantal der dooden is nu tot 48 geste gen. Goede hoop voor de andere drie gewonden. Voor de drie andere gewonden, die zich in het ziekenhuis van Beauvais bevinden, be staat goede hoop ,dat zij er het leven afbren gen. Hun toestand is vooruitgaande. De drie lichtgewonden, die den overtocht naar Engelahd aan boord van den kruiser „Tempest" hebben medegemaakt, zijn te Car- dington aangekomen. 12 lijken te Londen herkend. In de doodenhal van Westminster konden 12 lijken door de nagelaten betrekkingen her kend worden aan de hand van allerlei kleine persoonlijke bezittingen. Geïdentificeerd wer den op deze wijze de chef van de burgerlijke luchtvaart sir Sefton Brancker, de comman dant van het luchtschip Irwin, de construe- Dit dier, ook chieta ge noemd, wordt in ooster- sche landen wel voor de hertenjacht afgericht. Hun vacht valt bijzon der op door de prach- tigê teekening en den fluweel-zachten glans. Die fluweel-zachte gloed in allerlei kleuren; diep bruin donker blauw licht grijs donker grijs grijs-blauw in effen en fantasie weef sel, hebben vele der winterstoffen, waarvan onze nieuwste modellen winterjassen zijn ge maakt. Vergeet niet deze Kreymborg jassen eens te zien en de prijzen te vergelijken. Kreymborg- Coupe 1 Iets bijzonders 1 VLISSINGEN MIDDELBURG WALSTRAAT LANGE DELFT teur Richmond en de meteoroloog Giblett, benevens een aantal anderen. Aanteekeningen in het wrak Reuter meldt uit Beauvais, dat in de over blijfselen van de machinekamer van de R 101 aanteekeningen gevonden zijn, die met pot lood op een tafel geschreven waren. Men weet niet, in welke volgorde de aanteekeningen ge schreven zijn en welke beteekenis men er aan moet hechten. Eén van de aanteekeningen luidtHet lijkt net, of er iets brandt alles vol rook. Rouwdag te Bedford. De overbrenging van de lijkkisten zal Vrij dag a.s. in den vroegen ochtend plaats heb ben. De stad Bedford zal Zaterdag een alge meenen rouwdag houden. Bij het ministerie van luchtvaart is een groot aantal aanvragen voor toegangskaar ten voor de plechtigheid in Sint Paul's Cathe dral binnengekomen. De uitvaartdienst zal per radio over geheel Engeland m de Domi nions worden uitgezonden. De begrafenis. Voor de begrafenis op Zaterdag heeft het departement van luchtvaart de volgende re gelen vastgesteld. Om 10 uur worden de lijk kisten op artillerie-wagens geplaatst en van de Westminster Hall naar het Euston Sta tion gereden langs Whitehall, Strand, Kings- way, Southampton Road en Marylebone Road. Zij worden voorafgegaan door een cordon politie-agenten en de stafmuziek van de luchtvaart. Achter de lijkbaren zullen de fa milieleden loopen of rijden, gevolgd door de regeeringsvertegenwoordigers, de leden van de raden voor leger, vloot en luchtvaart en de bemanning van de R. 100 met de 3 overleven den van de R. 101. Een detachement cavale rie met omfloerste vaandels zal den stoet slui ten. Van Euston gaat de trein naar de stad Bedford, waar in dezelfde volgorde, behalve dat iedereen nu zal loopen, de tocht naar het St. Mary-kerkhof te Cardington, dat op een kleine 3 K.M. afstand ligt, wordt aanvaard. Op het kerkhof zullen geestelijken van ver schillende godsdienstige gezindten gebeden opzeggen, waarna onderminister Montagu de lijkrede zal houden. De begrafenis geschiedt, zooals reeds gemeld, in één groot graf. Een nieuwe lezing over de oorzaak. De speciale correspondent van de „Daily Herald" herhaalt, dat de deskundigen geen technische d ecten hebben gevonden aan het wrak. De vijf motoren hebben, te oordeelen naar de verklaringen der stadsbewoners, ge werkt tot vlak voor den val. De theorie, dat het luchtschip bezwaard werd tengevolge van de atmosferische condi ties, vindt algemeen geloof. Het was zwaar beladén met tonnen regenwater op de wand- bedekking, en vloog over Beauvais. op niet meer dan 100 M. hoogte. Toen, bij het ver laten van de warme lucht boven de stad *u komend in de koude landlucht, zakte het bin nen een paar minuten tot 50 M. Volgens luchtcommodore Holt, den voorzit ter van de commissie van onderzoek, zou op dat moment als laatste daad der bemanning, waterballast zijn uitgeworpen. De correspondent meent volgens zijn eigen aanschouwing tot conclusie te mogen ko- fen, dat niet de neus van het gevaarte den heuvel geraakt heeft, doch dat de eigenlijke botsing plaats had ter hoogte van de com mandocabine. Dit zou erop wijzen dat het voorschip alweer omhoog geheven was en dat het luchtschip in stijgende positie verkeerde op het moment van de ramp. Dat een deel van het hoogteroer in de lucht zou hebben losgelaten, wordt uitdrukkelijk ontkend. Niets wijst erop, dat een gebrek in de structuur van het schip oorzaak is van het ongeluk. De gebreken van het luchtschip Hoewel van officieele zijde zoo goed als geen inlichtingen tot nog toe werden verstrekt omtrent de hoofdoorzaak van de catastrophe van de R. 101, hebben diverse deskundigen zich reeds uitgesproken in de Engelsche pers. Uit honderden gegevens heeft men een ge loofwaardig getuigenverhaal verkregen, het welk minstens als een leiddraad dienen kan voor verder onderzoek. De Britsche pers neemt reeds algemeen aan, dat er ernstige constructiefouten ge kleefd hebben aan de R. 101. Dat in het ge raamte een verlengstuk van 15 meter moest aangebracht worden om het luchtschip meer stijgkracht te geven, wijst op een ander dan het oorspronkelijke wetenschappelijke plan van de afmetingen. In verband hiermede wij zen wij op den ingezonden brief in de „Daily Express" van Dinsdag, waarin de vrouw van den bekenden0 Katholieken schrijver Shane Leslie uitvoerig meedeelt, hoe de R. 101 ver leden Zaterdag, nog vóór het luchtschip in Londen was, rakelings over haar huis scheer de. Slechts door een krampachtige manoeuvre sprong het gevaarte vlak voor het dak een paar meter de hoogte in, zooals men het ook in Frankrijk heeft zien doen. De binnenste ballons waren van z.g. goud- "vlies-taf, en het is gebleken, dat deze stof schuurde tegen het metalen gebinte, waar door gasverlies mogelijk werd. Eindelijk blijkt het, dat Lord Thomson zelf de bijkomstige uitgave van 38.000, het verschil in de kosten tusschen helium en waterstofgas niet noodig achtte. Toch zou de brand, die zooveel kostbare levens, behalve het lucht schip-zelve, heeft gekost, bijna zeker niet zijn uitgebroken, ware de stuwkracht der R 101 helium geweest. Lord Thomson overigens was de drijvende kracht achter het plan van een tocht naar Indië, juist op het oogenblik, dat de Rijks- Conferentie te Londen bijeen was. Hij had den premier MacDonald be loofd op 20 Oc tober terug te zijn. Deelneming van den Paus. Z. H. de Paus heeft den aartsbisschop van Westminster opdracht gegeven, den koning van Engeland zijn deelneming te betuigen met den zwaren slag, welke Engeland door ds ramp van de R 101 heeft getroffen. Een telegram van MacDonald aan Tardieu. MacDonald heeft het volgende antwoord aan Tardieu, den Franschen minister-presi dent, gezonden „Gij en het Fransche volk hebt ons waarlijk getoond, dat onze smart ook de uwe was. De edelmoedige eerbewijzen die gij gisteren gebracht hebt, worden door de families van de slachtoffers innig gewaar deerd en hebben de geheele natie met diepe erkentelijkheid vervuld. Uit naam van de regeering dank ik u van heeler harte". De Italiaansche minister voor de luchtvaart naar Londen. De Italiaansche minister voor de luchtvaart, generaal Balbo, met eenige andere officieren vertrokken heden naar Londen ter bijwoning van de begrafenis. De tocht zou eerst per vliegtuig worden gemaakt, doch slechte weersomstandigheden waren oorzaak dat de tocht per trein gemaakt werd. Dr. Eckener neemt deel aan den rouwdienst. Naar de „Lokalanzeiger" uit Friedrichs- hafen bericht, heeft kapitein von Schiller medegedeeld, dat dr. Eckener aan de rouw- plechtigheden voor de slachtoffers van de R 101 zal deelnemen. Hoover steunt de opheffing van het helium-uitvoerverbod. President Hoover heeft zich voorstander verklaard van het ingediende voorstel tot op heffing van het uitvoer-verbod van helium- gas. Ook de minister van buitenlandsche zaken zal het voorstel ondersteunen. Algemeen wordt aangenomen, dat indien de R. 101 met heliumgas in plaats van met wa terstofgas gevuld was, de ramp veel minder ernstig zou zijn geweest,

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1