1000 500 300 25 IN UW EIGEN BELANG KOOK CHIEF WHIP WANT DOOR GEGARANDEERDE ZUSVERHEID IS HET DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! 4 OCTOBER EERSTE BLAD 68e Jaargang 1930 deiburgsche ipij t. Stoomvaart gave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., lifalstraat 53-80, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ingesloten bii het bureau voor fubliciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" )it nummer bestaat uit 3 bladen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- enProvmcienieuws N.V. Stoomwasscherij „Volharding" PER KILO STUKTARIEF No- 334 en ruime fENWONING !5. Te bevragen Kas- ?MAAS, Badhuisstraat met 1 November een' DAGMEISJE ■oor de morgenuren, 's avonds tusschen 7 res: Tijdinghal „Vliss. Widdelburg-Kotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS. EREN EN VEE, v.Midd. v. Rott. v m.uui vm.uur 8 8 8 8 8 oekomen N. V. Transport- en Cxp. Brver Q. VOS. Trleioon U. ÜKNHUUKN, Iele». 155. OOSTF.RHUUT, Telet. 282. bra. ÖU1TENHUK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT .BPNNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, hco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. ie|abonné's in 't bezit eener olis, zijn GRATIS verze- etÖ tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger DE OPENING DER NIEUWE HAVEN. De Burgemeester van Vlissin- ;en roept bij dezen alle ingezete en (ook besturen van Vereeni- ingen en buurtcommissie's) op, ie belang stellen in de organisa- e van eventueel te houden fees- elijkheden bij de opening der ieuwe haven in 1931, tot een esbetreffende vergadering in de ;roote zaal van het Concertge- ouw op Maandag 13 October us., te 8.15 's avonds. Vlissingen, 27 September 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BEËINDIGING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- en brengen in1 herinnering dat de zooge- aamde zomertijd (d.i. de vervroeging met én uur van den wettelijken tijd) in 1930 zal indigen Zondag den 5en October a.s. te uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de ijdregeling naar den middelbaren zonnetijd •an Amsterdam, welke tijdregeling alsdan lanwijst twee uur in den voormiddag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wan- ieer men zich op Zaterdag 4 October a.s. ter juste begeeft) de klokken één uur achteruit iet worden. lissingen, 1 October 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aau jeèvarenden bekend, dat op 7 en zoonoodig >p 8, 9 en 10 October 1930 nal worden ge- ichoten met geschut geplaatst ten Z. van het Iclit van Kaapduinen. De schietoefeningen zullen ten 9h aanvan- Op of nabij de batterij, vanwaar wordt ge- ichoten, zal van een uur vóór den aanvang p| het einde der schietoefeningen een roode 'lag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht, zich op 7, 8, 9 in| 10 October 1930 niet zonder noodzaak en .et onnoodig lang op te houden in een ge- 'ielte van de Galgeput, Oostgat en Deurlo ischen de lijnen getrokken van de batterij Saapduinen in Noordwestelijke en Zuide- ke richting tot een afstand van 10800 Meter. Vlissingen, 4 October 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DEN HELDER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan seévarenden bekend, dat op 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16 en 17 October 1930 bij dag met luchtdoel geschut zal worden geschoten van een stand- ats nabij het verdedigingswerk Kijkduin met luchtdoelmitrailleurs van een stand- ats 'op het strand ter hoogte van mijl- ,1 6. !en uur vóór den aanvang der schietoefe- fhg zal op genoemd werk Kijkduin een poode vlag worden voorgeheschen, alsmede op ie standplaats bij mijlpaal 6. Er wordt geschoten tot een afstand van 12 ^]M. tusschen de peilingen van Kijkduin O en ZO. ieevarenden wordt verzocht zich niet on- iodig lang op te houden in den bovenom- 'even sector. a afloop van de schietoefeningen wordt de e vlag gestreken. Issingen, 4 October 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Radio-telefoonverkeer met Indië. Gedurende de maand September werden in het radio-telefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 353 gesprekken gevoerd, waarvan 133 irx Nederland en 220 in Indië werden aan gevraagd. Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 55 betrekking op zakelij ke- en 78 op familie-aangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze aantallen resp 64 en 156. In het radio-telefoonverkeer Europa Indië via Nederland werden in September in totaal 11 gesprekken gevoerd, nl. met België B, met Engeland 1, Oostenrijk 1, Zweden 1 en Zwitserland 2. Nederland op de Antwerpsche tentoonstelling. Naar de Antwerpsche correspondent van de „Maasbode" meldt, is oud-minister Posthuma, de Nederlandsche regeeringscommissaris óp de wereldtentoonstelling te Antwerpen, be noemd tot groot-officier in de Kroonorde van België. Heden zal hem in een plechtige zit ting ook het speciaal diploma van den grand prix worden uitgereikt, hetwelk slechts aan een vijftigtal persoonlijkheden wordt ge schonken, o.w. den koning, de koningin en de prinsen van België, kardinaal van Roey, de ministers en het bestuur der tentoonstelling. Henry Ford in ons land. Henry Ford, de automobielkoning, is Don derdagavond uit Keulen, waar hij den eer sten steen gelegd heeft voor een nieuwe fa briek, te Rotterdam aangekomen in gezel schap van zijn echtgenoote en zijn secreta rissen. Hij heeft zijn intrek genomen in Ho tel Weimar. Hij legde, gisterenmiddag den eersten steen voor de fabriek, die-aan het Marconipleln te Rotterdam zal verrijzen. Omtrent het bezoek van Ford aan Eind hoven wordt nog nader gemeld Op den Philip's toren wapperde gisteren morgen de „Stars and Stripes" als een ver zichtbare verwerkoming aan Henry Ford. Even over 12 stopte de Lincoln voor den monumentalen ingang van het hoofdgebouw en Henry Ford, de lenige figuur met zijn bekende markante gelaatstrekken stapte uit, hartelijk begroet door tal van belangstellen den, die zich hier hadden opgesteld. In de cojnmissariskamer had een pfficieele begroeting plaats door dr. A. F. Philips, in aanwezigheid van de overige heeren der di rectie. Men begaf zich daarna per auto naar het laboratorium, dat bezichtigd werd. In het bijzonder voor het Philips' Röntgen-toestel en het wetenschappelijk materiaal-onder zoek, toonde de heer Ford groote belangstel ling. De heer Ford gaf zijn bewondering te kennen inzake de ruim opgetrokken gebou wen en wat hij speciaal bewonderde, waren de rationeele moderne fabrieksmethoden der Philips' fabrieken, die hij bezocht. Hij gaf verder gaarne gevolg aan het ver zoek om een en ander te zeggen voor de „Philigraaf", het nieuwe Philips' toestel, om zelf gramafoonplaten op te nemen en op de ze wijze een blijvende herinnering aan zijn bezoek achter te laten. In de aula, waar zich intusshen de leden van den Philips' staf hadden verzameld, gaf dr. Philips met huldigende bewoordingen uiting aan zijn respect voor het werk van Ford. Hierna begaf men zich naar Huize De Laak, waar inmiddels ook mevrouw^ Ford was aangekomen. Na afloop van het noenmaal speelde de Philips' Harmonie en liet als muzikalen groet, het Amerikaansche volkslied, het Wil helmus en vroolijke fanfare's weerklinken. Te circa half vier vertrokken de gasten per auto naar Rotterdam. De regenproeven van prof.Veraart. In verband met het geheel ontbreken van bewolking moesten de op Vrijdag aangekon digde proefnemingen van den heer Veraart inzake het verwekken van neerslag uit de lucht, welke proeven boven de Noordzee bij Scheveningen zouden plaats vinden, worden afgelast. Bij gunstige bewolking zullen de proeven hedenmiddag op den oorspronkelijK vastgestelden tijd, vijf uur namiddag, gehou den worden. Begrafenis van een fascist te Rotterdam. Een bericht uit Rome meldt De secretaris van de fascistische groepen in den vreemde heeff gelast, dat alle fascis ten, die te Brussel wonen, en vertegenwoor digers van de fasci te Antwerpen, Luik, Charleroi, Gent, Brugge en Oostende moeten deelnemen aan de begrafenis van hun kame raad Aurilio uit Rotterdam, die overleden is aan de verwondingen hem te Brussel door het anti-fascistische lood toegebracht, De begrafenis zal geschieden op kosten van de buitenlandsche fasci. Mussolini heeft besloten een krans te zen den. De kist met Aurilió's stoffelijk over schot zal naar Italië worden overgebracht. Feestviering in een gashouder. Woensdag was het veertig jaar geleden dat de gemeente Zaandam de gasfabriek van de toenmalige eigenaars in eigen exploitatie overnam. Toen besloten werd dit jubileum op eenigs- zins feestelijke wijze te herdenken, was het voor de directie van het gasbedrijf een heele zorg, in welk gedeelte der kantoren of fabi le ken de genoodigden en het 'personeel op pas sende wijze zouden kunner. worden ontvan gen. Op bijzonder gelukkige wijze is zij er in geslaagd, het onderstuk van een buiten be drijf gestelden gashouder voor dit doel in te richten. Des morgens werlen hierin gehul digd twee leden van het personeel, die dien dag eveneens hun 40-jarig jubileum vierden. Des namiddags maakten een groot aantal genoodigden van de gelegenheid gebruik het college van Burg. en Weth. en de directie der gasfabriek geluk te wenschen. Het fruit. De oogst van winterappelen kan thans vrij wel als mislukt worden beschouwd. Tenge volge van het stormachtig weer in den laat- sten tijd is de stand sinds het vorige bericht nog achteruitgegaan. Op verschillende plaat sen laat ook de kwaliteit veel te wenschen over. Soms vertoonen de vruchten aan den bcom reeds rotte plekken. Van de peren is de opbrengs echter beter ook de kwaliteit is meestal goed. De druivenoogst is goed. Een beroep op de dierenliefde van de menschen. In aansluiting met den - gisteren door ons geplaatsten oproep, verzoekt de heer Carel Scharten, de bekende schrijver, opname van het volgende Goed te zijn voor dieren is een eere-schuld. Wij zijn toch reeds zoo slecht voor ver scheidene hunner soorten, de natuur schijnt ons hiertoe te dwingen, dieren, die wij soms zelfs, voor ons vermaak ook, neer schieten, om hen daarna af te maken en onder een genoegelijk tafelgesprek, desnoods zelfs over de dierenbescherming, te verslin den wij zijn tóch reeds zoo slecht, zei ik, voor vele hunner soorten, dat wij waarlijk wel goed mogen zijn voor de andere, die niet eet baar en onschadelijk genoeg zijn, om ge spaard te blijven. Beseft men wel, wat het dier iseen schepping, niet minder wonderbaarlijk be werktuigd, dan wij, en in hoeveel opzichten aan den mensch superieur Heeft niet de hond, dien men slaafschheid verwijt, een warme, liefde en een onbezweken trouw, die, zich handhavend door beleedigin- gen heen, meer op de liefde, door Christus gepredikt, lijkt, dan waartoe een mensch in staat is Heeft niet de kat, genadig bijna haar voed sel van ons aannemend, een hoogheid van houding en een voorname zwijgzaamheid, een karakter vooral en een wilskracht, die menig mensch haar benijden mag Denk aan het edele, schoone paardaan het ruige, innige schaap aan welk dier ge wilten ge voelt, dat zij iets hebben, iets louters, iets gaafs, dat den mensch ont breekt. Ze zijn zorgeloos ze zijn zondelooshun hartstochten zijn zuiver en feldoch alleen wanneer de natuur dit gebiedtzij zijn prachtig van onvèrdorvenheid. Zij hebben niet gegeten van den Boom der Kennis des Goeds en des Kwaads. En daarom hebben de dieren iets iets geheimzinnigs, dat hun aandachtigen beschouwer eerbied afdwingt, een eerbied, vol van een zachte meewarigheid tegenover hun sprakeloos en weerloos wezen. Goed te zijn voor dieren is meer dan een eere-schuld het is meer dan een plichthet is een weldaad voor ons eigen hart Scheepsbouw. Van de werf van de firma J. Smit en Zoon te Foxhol is met goed gevolg te water gela- t eneen stalen motorboot groot ca. 600 ton gebouwd voor de N.V. Transportmaatschappij „Ter Neuzen" te Ter Neuzen, klasse hoogste Bureau Veritas, groote kustvaart. Het schip wordt voorzien van een 240 P.K. Deutz-Die- selmotor, een Oertz-roer, van een electrische installatie en van geheel dubbelen bodem. Voor dezelfde maatschappij staat een soortgelijk schip op stapel, terwijl voor een zelfde schip de kiel werd gelegd. Zonneschijn. Het winterseizoen staat voor de deur en de kinderen krijgen weer gelegenheid voor gees telijke ontspanning. Het kindertijdschrift „Zonneschijn" biedt huil deze in allerlei vorm. Aardige verhaaltjes, mooie sprookjes, kortom heel veel boeiende lectuur, waarvan zij kunnen smullen. Het October-nummer is weer rijk van in houd en het bijblad „het leuke hoekje" biedt vooral een aangename afwisseling. VLISSINGEN, 4 OCTOBER. Terugkeer tot den normalen tijd. Nog even een kleine herinnering dat de uurwerken voor men zich hedenavond ter ruste begeeft één uur achteruit moeten wor den gezet. Nutsspaarbank. In de Nuts-Spaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Sep tember 1101 inlagen gedaan tot een bedrag van 96.627.57 en 364 terugbetalingen tot een bedrag van 107.506.52. Er werden in die maand 60 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6451 en hun tegoed werd gebracht op 2.167.497.92. Er werden 114 spaarbusjes ter lediging aangeboden inhoudende 1436.80 en met 3254 spaarzegels werd bespaard 162.32, wel ke bedragen op de spaarboekjes werden bij geschreven. Zeeuwsche inzendingen op tentoonstelling te Antwerpen. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen is in klasse 86 grand prix toegekend aan 1e gemeente Vlissingen in klasse 82 kreeg de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" te Vlis singen een zilveren medaille, in klasse 86 kreeg de N.V. Houthandel voorheen G. Al berts Lzn. Co. te Middelburg een bronzen medaille. In. klasse 97 behaalde de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" een prix d'honneur. In onze Tijdinghal. De behandeling van den overv&l op Cura sao voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage trekt groote belangstelling. Op onze foto ziet men rechts kapitein Bar ren en links mr. Brantjes, oud-gouverneur van Curagao. In het gebouw van de Bank van Leening te Amsterdam heeft de trekking plaats ge had van de Zonnestraal-loterij. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is de nieuwe textielschool te Tilburg geopend. Van de 3-October feesten te Leiden ontvin gen wij enkele aardige kiekjes. De jeugd met de gekregen haring en brood. SINGEL 1 VLISSINGEN WASCHT EN TEGEN Q Alhambra-Theater. De zwarte saphier. Wolfsong. De heer Dreisse blijkt op het concert-orgel in „Alhambra" goed thuis te zijn. De bege leiding van het „stomme" gedeelte van het program is hem wel toevertrouwd, al houde hij nog meer rekening met het beperkte zaalvolume. Bij de griezelfilm „De zwarte saphier" was de begeleiding o.i. soms wat te zwaar. Overigens regaleerde hij in de pauze op enkele, zeer gewaardeerde nummers even als de laatste maal, toen een spontaan, har telijk applaus hem voor de keurige' uitvoe ring mocht beloonen. Bij het journaal vonden wij vooral de ver binding door de lucht van de „Bremen" met het vasteland een treffend staaltje van het „steeds sneller". De cultuurfilm over Japan werd weer gevolgd door zoo'n leuke, pittige sereen-song, met de onnavolgbare, humoris tische, steeds varieerende uitnoodiging tot meezingen. Wat zijn die populaire songs meer levend en echt dan onze volksliedjes met hun phrases Zou daarom onze volks zang zoo slecht ingang vinden Bij de oos- ter- en wester-buren is in dit opzicht nog wel wat te leeren. Ook in de „Wolfsong" waren de liedjes zoo goed, zoo uit het hart en dringend tot zin gen. De Wolfsong is het lied der trekkende jagers, waarin the Call of te Wild klinkt. Het verlangen naar zwerven, naar de natuur, naar avonturen, waaraan een goed jager geen weerstand kan bieden. In de film, die zeer goed van geluidstechniek is, en waarin de Paramount weer meesterlijke fotografie van romantische en prachtige bergtafereelen ten toon spreidt, is de held zoo'n ambulant jager met een echt zwervershart. Zijn lief vrouw tje, die op avontuurlijke wijze door hem ge schaakt is, kan hem zelfs niet terughouden als de wildernis roept. Doch op zijn tocht strijdt hij tusschen beide, de Wolfsong en het Med der liefde. Natuurlijk wint het laatste den strijd, die echter bijna ongelukkig zou afloopen. De intrige van de eerste, stomme film ver halen wij liever niet. Het is een sensationeel verhaal over een worsteling om het bezit van

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1