500 300 150 100 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No. 233 68e Jaargang 1930 zoo den na idat ÈÜpS jen« Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ff Stads- enProvincienieuws elburgsche pij v. Stoomvaart SPORT BUITENLAND Kreymborg GEMENGD NIEUWS ïrsot elcf, ober 2 3 3 0 v.Midd. v.m.unr 8 8 v. Roti. vm.uur VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. abonné's in 't bezit eener hl is, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' )lt nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 2 OCTOBEU. Voorstel aan den gemeenteraad. ;Door Burg. en Weth. is nog het volgende borstel aan den gemeenteraad gedaan jln een overgelegd adres verzoekt de heer M. Maas q.q. alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen, een perceel grond, ge legen aan de Bakkersdorplaan, ter oppervlak te van rond 482 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs van het te bebouwen gedeelte 80 M2.) 15 per M2. bn van den tuingrond voor de eerste 100 M2. 5 per M2. en voor de overige 302 M2. f 2.50 per M2. Waar tegen inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom yan 2455, ten bate van het grondbedrijf en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. :erzanger No. 208S* materiaal als Philips No. 2511, kan als oor dit luxe-apparaat, s No. 2088 heelt ysteem met djzon- ïtiging, waartoe eert erd ingebouwd, tonder transf. F. 195.— een ruime LAAPKAMER door Heer z.b.b.h., a,s. Br. left. B. B., )SMAN, Vlissingen. T MEISJE jr halve dagen (met Singel 14. BOREEL, Boulevard vraagt tegen 1 No- ter een NSTBODE lacht, eenigszins met i. iGMEISJE gevraagd, 18 jaar. Aanmelden a 6'/2 uur. Jhuisstraat 17 boven. KOSTHUIS voor 2 personen bij e. dinghal „Vliss. Crt." uw vraagt en INWONING 7oorkamer op netten letters L. J., Bureau nt". olessen en Theorie leer beveelt zich aan 5REISSEN, Mhambra-Theater. ia Conservatorium f. Musik) te Keulen, s.v.p. schriftelijk ddelburg-Rotterdam igelegen plaatsen, /AN PASSAGIERS, REN EN VEE, In onze Tydinghal. De Koninklijke familie heeft een bezoek aan Rotterdam gebracht.Wij geven een over zicht van den Coolsingel tijdens de aubade. F Te Arnhem is het nieuwe bondsgebouw van den aarts-diocesanen Boeren- en Tuinders- bond ingezegend door Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. •In de gemeente Eindhoven is een aanvang gemaakt met de levering van gas door de Staatsmijnen in Limburg. De plechtigheid Werd verricht door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. Gisteren heeft te Amsterdam een verkeers- ieling plaats gehad, in verband met de plan- len voor de regeling van het verkeer in de binnenstad en tevens voor de stadsuitbrei ding. Deze telling wordt op 9 October nog eens herhaald. Onze fotograaf maakte van dit omslachtig werk verschillende opnamen. Om in de gevangenis te komen, y Gisterenavond meldde zich op het bureau ■van politie een zwerver aan, die aan de po litie ter hand stelde een jas, welk kleeding- 6tuk, zooals hij voorgaf, door hem was weg genomen uit de gang van de openbare lees zaal in de Badhuisstraat, zulks met het voornemen om in de gevangenis te raken. ''Bij onderzoek bleek inderdaad een jas uit de leeszaal te zijn gestolen. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag is een 17-jarige schilders- aecht van het dak van een perceel aan de Kanaalstraat van een hoogte van circa 8 me ter naar beneden gevallen. Hij kwam terecht op de draden van de electrische verlichting, waardoor zijn val werd gebroken en hij zon der letsel op den grond terecht kwam. De medicus die ter plaatse verscheen con stateerde dat de jongen overspannen was tèngevolge van den schrik. Daarop is de jon gen huiswaarts gegaan. f Vreemdelingenbezoek. t Hoewel het reeds October is en de tweede rielft van September allesbehalve aanlokkelijk was om in een badplaats te vertoeven, zijn er toch nog heel wat badgasten aan de Belgische kust. Dit blijkt hieruit dat heden nog 135 passagiers met de provinciale boot zijn meegekomen die nog hun vacantie aan de Belgische kust doorbrengen. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Septem- bet zijn in onze provincie voorgekomen 1 ge val van roodvonk te Vlissingen en 2 gevallen van diphtherie, n.l. 1 te St. Jansteen en 1 te Kieuw- en St. Joosland. 8 8 I6n te oekomen: V. Transport- en Exp. rven U. VUS. Telefoon EENHOORN, I elet. 155. OS I P.HHOUT, 1 elet. 282. rs. BUI I UNill. I\ lel 101 Een aanvaring. Dinsdagavond had in den Biezelingschen jïam een aanvaring plaats tusschen de naar onden bestemde motorschoener „Irene" en de ijleepboot „Papin De „Papin" bekwam scha de aan het berghout en de „Irene" aan den Voorsteven. De „Irene" is te Hansweert bin- hengeloopen en wacht een expert af alvorens de reis voort te zetten. De „Papin" heeft de i reis naar Dordrecht voortgezet. RITTHEM. Gisteren werd door Burg. en Weth. in het openbaar verpacht voor 7 jaar le perc. 9.26 A. bouwland voor 16 aan J. H. Vink 2e perc. 9.83 A. bouwland voor 19 aan J. A. Osté Se perc. 9.69 A. bouwland voor 20 aan J. A. Osté 4e perc. 10.10 A. bouwland voor 23 aan J. A. Barentsen. Samen 38.88 A. voor 78. De opbrengst is 16 per jaar meer dan bij de vorige verpachting. GOES. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd besloten tot het aangaan eener geldleening en om de aan de gemeente verstrekte 5 bouwvoor- schotten ingevolge de Woningwet te conver- teeren in 4 waarvoor de noodige gelden, tot een totaal bedrag van 1.228.000, beschik baar gesteld zullen worden door de Bank Associatie te Amsterdam. Bij de rondvraag werd door den voorzitter nog mededeeling gedaan van het ontvangen schrijven van de N.V. „P.Z.E.M." inzake de tijdens de kermis en Oranjefeesten plaats gehad hebbende stoornissen in de electrische verlichting. Door den heer Potter werd in overweging gegeven art. 7 van de Brandweerverordening te willen wijzigen in verband met de thans uitgeoefend wordende controle op het aan wezig hebben van brandbare artikelen in de bakkerijen bij de ovens. VOETBAL. Programma voor 5 October. Af deeling IV. le klasse. EindhovenN. A. C. De Valk—N. O. A. D. M. V. V.—Wilhelmina. B. V. V.—P. S. V. Longa—Willem II. 2e klasse A. M. E. V. O.—D. O. S. K. O. De BaronieBreda. Zeelandia—Middelburg. DongenR. B. C. 3e klasse A. S. I. N. O. T. O.—Zeelandia II. Vlissingen II—Middelburg II. 3e klasse B. H. K. I.Vlissingen. AllianceBoeimeer. N. A. C. Ill—D. O. S. K. O. II. In de tweede klasse A viel Zondag laatst leden slechts één abnormale uitslag. Nie mand had gedacht dat Zeelandia op zulk een verpletterende wijze (70) tegen het pas gepromoveerde T.S.C. de nederlaag zou lij den. Ook Dongen bleef boven verwachting, door den Raaijbergers thuis in Bergen op Zoom een 3—0 nederlaag toe te brengen. Middelburg won op het kantje af thuis van Mevo, terwijl R.B.C. en de Baronie de punten deelden. Middelburg en Mevo gaan nu aan den kop. Bij Middelburg bezette de oud-spe ler Koster Zondag 1.1. weer de rechtshalf- plaats. Ook zal Middelburg versterking krij gen van Vogel van Zeelandia, die uit laatst genoemde vereeniging is getreden en volgens de „Sportkroniek" overschrijving naar Mid delburg heeft aangevraagd. De opname van Vogel in den Middelburg-voorlinie zal een niet geringe versterking blijken. Drie plaatselijke ontmoetingen staan in deze klasse voor a.s. Zondag op het program, wat zooveel wil zeggen als drie felle kampen, om de stedelijke supprematie. In Middelburg heeft het plaatselijk treffen plaats op het veld van Zeelandia en in Bergen op Zoom op. dat van Mevo. Wie er winnen zal is een open vraag, temeer daar we nog pas aan het begin der competitie zijn en de sterkte der clubs zich nog niet zoozeer heeft afgeteekend. Don gen krijgt bezoek van R.B.C. en zal wel win nen ook in Breda een plaatselijke ontmoe ting tusschen de Baronie en Breda op het veld van eerstgenoemde. Een puntenverdee- ling is hier zeer goed mogelijk. Misschien ook wel een kleine zegen voor de Baronie. Onze rood-witte stadgenooten betreden a.s. Zondag voor het eerst het strijdperk der der de klasse. We hadden het, wat betreft dezen eersten wedstrijd, beter kunnen treffen, maar de competitie-leider bepaalt nu eenmaal wat gespeeld zal worden. Vlissiiigen trekt naar Breda om H.K.I. te bekampen. Deze vereeniging schijnt een ster ke tegenstandster te zijnde twee wedstrij den die gespeeld werden eindigden in over winningen voor H.K.I., welke club dan ook momenteel de leiding heeft in de derde klasse B. Denk er aan V.C.V.'ers, dat het hier geldt een lastigen wedstrijd, waarschijnlijk niet zoo zeer door het sterke spel der tegenstanders als wel door het vreemde van terrein, om geving en speelwijze. Speelt dus voor wat ge waard zijt en onderschat de tegenstanders in geen gevalGeheel sportlievend Vlissingen volgt vanaf dit moment den strijd der rood- witten ter herovering van het verloren bezit. Alliance speelt thuis tegen Boeimeer en krijgt weer een kans om te winnen, terwijl de reserves van Nac en Dosko elkaar op het veld van eerstgenoemde bekampen. Nieuw-Borgvliet won Zondag 1.1. van de N.A.C.-reserves, terwijl Boeimeer thuis door H.K.I. met het oneven doelpunt geklopt werd. De wedstrijd GoesDosko 2 ging, in verband met de feestelijkheden te Goes, waar deze club haar 35-jarig bestaan viert, niet door. Een jubileum dat waard is vermeld te wor den. De reserves van Vlissingen sleepten ook het eerste winstpunt in de wacht door tegen Zeelandia 2 in Middelburg gelijk te spelen. Zierikzee won thuis van de Middelburg-re serves hetzelfde deed Terneuzen met zeer groote cijfers van Linto. A.s. Zondag spelen de reserves van Vlis singen thuis tegen die van Middelburg. Wan neer er hard gewerkt wordt, kan deze wed strijd twee winstpunten opleveren, röod- witten Linto speelt thuis tegen de Zeelan- dia-reserves. INSIDER. Athletiek. Zaterdag a.s. houdt de Zeeuwsche athletiekbond een wedstrijd voor adspiranten op het gemeentelijk sportterrein te Middelburg, waarbij de deelnemers ver deeld zijn in klasse A, jongens van 14 en 15 jaar welke 80 M. snelloopen, hoog- en vèr- springen met aanloop en kogelstooten op het programma hebben en klasse B, jongens van 16 jaar, die behalve het bovenstaande 'ook speerwerpen tot taak zullen hebben. Deelge nomen zal worden door adspiranten van de vereenigingen „Marathon" te Vlissingen, „Wilhelmina", „Achilles" en „E.M.M." te Middelburg. Het bestuur van genoemden bond heeft be sloten het kampioenschap kogelstooten en speerwerpen voor dames, resp. toe te kennen aan de dames R. Kampman van „Marathon" en L. Groenewege van .Achilles", zoodat niet erkend is dat mej. M. van Driel deze beide kampioenschappen op haar naam krijgt, zoo als destijds werd medegedeeld. HET DUITSCHE REGEERINGSPROGRAM Vooraanstaande economische leiders en leidende persoonlijkheden in de Berlijnsche bankwereld uiten, volgens de „Vossische Zeitung", algemeen hun tevredenheid over het regeeringsprogram. Met het oog op de zware crisis, waarin industrie en handel zich bevinden, moet de economie aldus luidt het eenparig oordeel de plannen der re geering over het geheel genomen goedkeu ren. Voor alles zal het program het vertrou wen in de oude rente-papieren herstellen. Reeds in den loop van gisteren moeten op de banken groote orders zijn binnengekomen van buitenlandsche zakenvrienden, die zich weer voor de Duitsche papieren interesseeren. De vraag of het plan der regeering zal gelukken, wordt met zeker optimisme beantwoord, me de omdat het program op bepaalde punten niet al te groote ruimte voor aanvallen biedt. De „Bayerische Volksparteicorrespondenz" zegt in een officieuse party-verklaring over het saneeringsprogram der rüksregeering, dat het als vaderlandsche plicht der ryksre geering moet worden beschouwd op haar post te blüven en den stryd met het parle ment op te nemen. Voor de Beiersche Volks party is er geen ander besluit mogelyk dan zich achter de regeering-Brüning te plaat sen. Nochtans zal reeds thans niet worden verheeld dat, van het standpunt der Beier sche Volkspartij en van het standpunt van Beieren uit, tegen sommige voorstellen der ■ryksregeering zeer ernstige bezwaren rijzen. HINDENBURG'S 83e VERJAARDAG. De rykskanselier heeft met het volgend schryven den rykspresident von Hindenburg gelukgewenscht met zijn 83en verjaardag Hooggeëerde Heer Rykspresident, door de genade des hemels is het U vergund, heden uw 83e levensjaar te voleinden. Ik reken het- my tot een eer, als rykskanselier en tevens namens de ryksregeering u op dezen eeredag de oprechte gelukwenschen te brengen. Ik geef uitdrukking aan de hoop, dat het Duit sche volk in u nog lang het voorbeeld zal behouden van uw onvermoeide plichtsge trouwheid. Ik mag op den dag van heden in herin nering brengen dat gy, heer rykspresident, by de geheele bevolking van ons vaderland in de grootste vereering staat, en dat deze dit ter gelegenheid van uw aanwezigheid m het Rynland en den Palz by de Rynland- feesten ten overvloede getoond heeft. Uw verjaardag valt dit jaar helaas in een tyd van byzondere moeiiyke politieke en economische omstandigheden. Met my ver trouwt echter volk en regeering, dat het on der uw hooge leiding gelukken mag, de moei lijkheden te overwinnen. De rykspresident is intusschen Woensdag- Reimtje de Vos AI naar het land waar ze leven, zijn de vossen verschillend van kleur en is hun win terpels meer of minder warm. In ons Hollandsch on gestadig klimaat is het noodzakelijk gezond heid is toch de grootste schat om II bij de schommelingen in tem peratuur aan te passen: een demi voor een luwe winterdag, een regenjas voor den tijd, dat het soms dagen achtereen giet, en een warme winterjas voor den snij denden Noord-Ooster winterwind. Indien II een nieuwe regenjas, demi of winterjas moet hebben, vraag dan in de eerste plaats naar kwali teit, het is immers ter beschutting van Uw eigen lichaam. Let voor al op de kwaliteit der Kreymb org-coup e, want Kreymborg is W aarborg Het wordt nu tijd voor 't bestellen uwer winter- kleeding. Denkt U er dan om: Kreymborg-Coupel V LISSINGEN MIDDELBURG WALSTRAAT LANGE DELFT CHINEESCHE STAD DOOR BANDIETEN VEROVERD. De stad Lihsien, in het zuiden van de pro vincie Kansoe, werd een maand geleden aan gevallen door bandieten. De bevolking bood krachtig tegenstand, maar na een beleg van vier weken moest zy haar verzet opgeven. De bandieten drongen toen de stad binnen en vermoordden achtduizend personen. Zij spaarden alleen de jonge meisjes, die zij weg voerden cm haar een nog erger lot te doen ondergaan. ochtend vergezeld van zyn zoon, majoor von Hindenburg, uit Berlyn te München aange komen. De president ging onmiddellijk per auto door naar Dietramsell, waar hy in alle stilte zyn 83sten verjaardag viert. Morgen zal de rijkspresident deelnemen aan de begrafenisplechtigheid van prins Leopold van Beieren. •RÜSLANDS SCHULDEN AAN ENGELAND. Heden zal te Londen de conferentie voor de Engelsch-Russische schulden beginnen. De Engelsche regeering heeft deze schulden per 1 April jl. op ongeveer 1 milliard bere kend. Zij spruiten voort uit de bedragen, welke Engeland voor en tydens den wereld oorlog aan de tsaristische regeering heeft verstrekt. Daarbij komt dan nog de vorde ring voor vergoeding van de schade, door Engelsche onderdanen geleden wegens de nationalisatie hunner eigendommen door de sovjetregeering. Aan den anderen kant heeft Rusland tegenvorderingen ingediend wegens de schade, welke sovjet-Rusland geleden heeft door de deelneming van Engeland aan expedities, welke ten doel hadden het sovjet bewind ten val te brengen. De openingscon ferentie werd door minister' Henderson ge presideerd. EEN GEVAAR VOOR DEN EUROPEESCHEN VREDE. Op het congres der Tsjechische sociaal democratische party te Praag heeft als ge delegeerde der tweede Internationale de Bel gische senator De Brouckère het congres be groet. Hy zeide o.a., dat van alle kanten de dictatuur dreigt. In alle landen dienen par lementaire acties ondernomen te worden en speciaal tegen het oorlogsgevaar moet het proletariaat met alle kracht stelling nemen. Vervolgens sprak de Tsjecho-Slowaaksche minister van justitie Dr. Meissner, die ver klaarde, dat hy in het fascisme een kind van den oorlog zag en dus een gevaar voor den Europeeschen vrede. Men kan slechts verzet tegen een nieuwen oorlog verwachten van partyen, die op den bodem der democratie staan. Wanneer de socialisten internationaal niet de kracht hebben om Europa uit haar moeilijke positie te bevrijden, zal niemand de menschheid uit haar ellende kunnen red den. Vervolgens sprak Meissner over den moei- lyken binnenlandschen toestand en waagde het te be+wyfelen, of de Duitsche sociaal-de mocraten goed hadden gehandeld door uit de regeering te treden. Verduistering in dienst betrekking. In het begin van de vorige maand werd door een te Delft gevestig de firma kennis gegeven, dat haar vertegen woordiger vertrokken was en de financiën waarschijnlijk niet klopten. By aanvankelijk onderzoek werd een tekort geconstateerd van 2000, waarop door den commissaris van politie te Delft de opsporing van verdachte werd verzocht. Dezer dagen meldde de man zich by de politie te Amster dam, nadat .ïij in Frankrijk zijn laatste geld had uitgegeven. Inmiddels is gebleken, dat het verduisterde bedrag nog jnkele duizenden guldens hooger is. Ongelukken. Gisterenavond omstreeks half acht reed op de Waalhaven te Rotterdam een auto, bestuurd door een 22-jarigen chauffeur. Deze verkeerde onder invloed van sterken drank en is met groote snelheid tegen een lantaarnpaal gebotst. Vervolgens is hij dwars den weg overgesto ken en tegen een auto opgereden, welke auto ernstig is beschadigd. Vervolgens is hy weer den weg overgestoken en op het fietspad te rechtgekomen, waar een 50-jarige man tegen den grond werd geslingerd. De auto, welke zelf ook zwaar beschadigd was, is met groote snelheid door blijven rijden. De aangereden man is met een zeer ernstige hoofdwonde en een hersenschudding in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zyn toestand is zorgelijk. Tengevolge van de aanryding was de radiator van den auto met den dronken chauffeur lek geraakt en in de Brielschelaan moest de wagen stoppen. De politie heeft toen den chauffeur aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Hy is daarna gearres teerd. Te Bourtange ontstond door on voorzichtigheid van kinderen, by het aanma ken van een kachel, brand in een woonwa gen. De kinderen wisten zich in veiligheid te brengen, doch toen de buren het vuur had den gebluscht, bleek een V/2 -jarig kind in den wagen te zijn achtergelaten. Met ernstige brandwonden overdekt, is de kleine naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar het eenigen tyd later is overle den. Niet likken aan postze gels. In de „Revue générale des scien ces" wordt door dr. G. Regelsperger er de aandacht op gevestigd, dat het algemeen streven om de tuberculose-ziekten te bestry- den wordt tegengewerkt door het afkeurens waardige gebruik om de postzegels met de tong te bevochtigen. Ongetwijfeld is onze postadministratie van deze gedachte uitgegaan, toen zy kort gele den in de wachtkamers der postkantoren we der postzegel -be vochtigers deed plaatsen. Uiteraard is dit midel niet afdoende om de microben van al de verschillende ziekten, welke worden aangebracht door de handen, die het papier hebben aangeraakt, te bestry- den. Om zulks op zekere wyze te doen, be veelt bovengenoemde medicus aan, om aan de gom een zelfstandigheid toe te voegen, welke een onaangenamen smaak geeft. Hy beveelt .voor dit doel aan de gom der zegels te vermengen met een geconcentreerd af kooksel van de quassia amara. De bittere on aangename smaak van dit onschuldig middel zal iedereen er definitief van afbrengen de zegels met de tong te bevochtigen. Nieuwe taxi's voor Lol» den. Een paar jaar geleden was er veel te doen over een nieuw type taxi, dat in Lon den zijn intree zou doen, meldt „het Vad." Het was juist in den tyd, dat de bestuurders en organisaties van de oude taxidiensten zich ernstig verzetten tegen het drijven van den Home Secretary, toen sir William Joynson Hicks („Jix") nu lord Brentford voor verlaging der tarieven. „Jix" dreigde toen met invoering van de „Jixies", taxi's voor t~ee personen. De oude taxichauffeurs kozen eieren voor hun geld. De tarieven werden niet onbelangrijk verlaagd. En van de Jixies hoorde men. niet meer. Maar afgescheiden van de tariefkwestie leken de altyd nog in de verbeelding bestaande kleine taxi's voor twee personen alleszins gewenscht. Zij kon den een nuttige aanvulling Myken voor de „vierzitters", die toch altyd voor een een zamen passagier of voor tv. je assagiors (en

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1