500 150 25 WOENSDAG EERSTE BLAD o»e Jaargang 1930 Uitgave: Firma F, VAH OF VELBE Jr., Ilifalstraat 58-60, tflissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Stads- en Provincienieuws BUITENLAND Jl «cb» mr VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, X OCTOBER. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en. Weth. is nog het volgend voorstel aan den gemeenteraad gedaan Binnen korten tijd denkt de rijkswaterstaat een aanvang te maken met de verbreeding van het verbindingskanaal. Op een daartoe door de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" gelicht schrijven, hebben wij haar bericht, dat er bij ons geen bezwaar bestaat, het door haar daarin gedane voorstel om gedeelten van de Evertsenstraat en Lankertstraat te doen wegnemen tegen de door de rechtbank te bepalen waarde behoudens goedkeuring van den raad, te aan vaarden, onder de navolgende voorwaarde dat het uitkomend materiaal, zoo bestra ting als rioleering aan de gemeente zal ver blijven en de thans aanwezige afsluiters van de rioleering in die straten in het bestaande talud van het Verbindingskanaal op haar kosten ten genoege van ons college moeten worden verplaatst naar het nieuw aan te leg gen talud, zoodra dit mogelijk is, of bij na latigheid, door ons haar schriftelijk wordt verzocht. Door ons werd nog het voorbehoud ge maakt, dat het bovenstaande in geenen deele prejudicieeren zal op de onteigeningskwestie en op de rechten van de gemeente. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen voormelde aan de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" verleende vergunning wel te willen bekrachti gen. De wïnterdienst op de spoorwegen. De winterdienst op de spoorwegen wordt iondag 5 October ingevoerd. Op de Zeeuwsche lijn is de treinenloop als volgt Vertrek van Vlissingen 5.42 (alleen op Maandag, behalve op 6 April, waarvoor dan Dinsdag 7 April in de plaats komt), 6.05*, 7.10*, 7.00 (alleen op Zon- en feestdagen), 18*, 11.32, 13.13, 16.13, 17.45 en 17.53 (boot treinen), 18.52 en 19.34. De treinen komen hier aan8.55*, 9.52 (alleen op Zon- en feestdagen), 11.03*, 11.39 en 12.58 (boottreinen), 14.45, 15.44 (alleen op andag, behalve op 6 April, doch dan op Dinsdag 7 April), 18.01, 19.05*, 21.17 (alleen op Zon- en feestdagen), 21.56* en 23.53. Bovendien loopen de volgende motortrei- nen tusschen Goes en Vlissingen v.v. Van Goes 5.48*, 6.38*, 11.32 (alleen Zater dags), 14.53* (niet op Zaterdag), 15.53*, 19.07 en 21.30 (rijdt slechts tot Middelburg). Van Vlissingen 7.40*, 8.56*, 12.25 (alleen Zaterdags) 18.04 (rijdt slechts van Middel burg), 18.02*, 18.15 (alleen Vrijdags), 20.30 en i22.30 (vertrekt van Middelburg). De met een gemerkte treinen loopen slechts op Zon- en feestdagen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. I Bij den gemeentelijken dienst der arbeids- emiddeling alhier staan als werkzoekenden ïgeschreven 2 letterzetters, 1 bitummas- iekbewerker, 4 grondwerkers, 7 opperlieden, 0 schilders, 1 stucadoor, 3 timmerlieden, 1 Server, 1 waterbouwkundig opzichter, 1 ijzer- betonvlechter, 1 schoenmaker, 1 aanhouder, bankwerkers, 1 werktuig-bouwkundig tee kenaar, 7 metaaldraaiers, 1 draadsnijder, 1 leerling electriciën, 4 metaalfraisers, 1 hakker, 1 klinker, 1 metaalknipper, 1 plaatschaver, 5 plaatwerkers, 2 ponsers, 1 pijpfitter, 9 hulp scheepmakers, 15 scheepmakers, 12 smeden, 2 slijpers, 1 splitser, 1 stoker, 1 trimmer, 1 vlakker, 4 voorslagers, 2 vuurwerkers, 1 ban ketbakker, 1 leerling-slager, 2 magazijnbe dienden, 1 chauffeur-monteur, 1 loopjongen, l winkelbediende, 1 stewart, 3 transportar beiders, 2 linnenmeisjes, 2 werkvrouwen, 5 kantoorbedienden (w.o. 1 vrouwelijke), 1 tee kenaar, 3 varensgezellen en 55 losse arbeiders. Totaal ingeschrevenen 195, vorige week 130 personen. Alzoo een vermeerdering van 65 personen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand SeptemberHet aantal bezoekers aan de leeszaal bedroeg 743, al. 1,59 van vrouwen en 584 van mannen. oor September 1929 waren deze getallen -esp. 670, 121 en 549. Uitgeleend werden 1898 banden aan 1029 personen in September 1929 1703 banden aan 975 personen. Nieuwe boeken. Romans DellDe zwarte ridder; idem: Het onuitsprekelijk getal; idem Op verzoek. Van Dine Het Greene mysterie. Ivans Het Broeken-spook idem Het landhuis van mevr. Kortland. Van Praag La Judith, een groot actrice. Zoo- mers-Vermeer Buiten de muren. Fransche romans DuhamelDeux hommes idem Lettres au Patagon idem La nuit s'orage idem: Vie des martyrs (19141916). Vallot- ton II y a peu d'ouvriersidem Leurs oeuvres les suiventEngelsche romans Arnim—Beauchamp The enchanted April idem Love. Gedichten Schürmann Uit de stilte. TooneelDumas en GaillardetDe toren van Nesle. Studiewerken Bakels Het instinct der onsterfelijkheid. GansHet schaakspel. KleefstraLeerboek der stereo metrie. Van Mierop Geestelik en maat- schappelik leven. Muls Het rijk der stilte (kunst en oorlog). De Rouw: Afdekkingen van deuren en ramen. Tasseron Electrische meetinstrumenten. De VooysSocialisatie- problemen van arbeid en gemeenschap. Geef ons arbeid. Concertgebouw. Een schildering van de kwaal van onzen tijd, van vrijwel alle landen in dit tijds- gewrocht, over welker oorzaak veel gerede neerd en geschreven wordt, maar welker be strijding zeer moeilijk is. Een levendige uit beelding van dien kanker onzer dagen, die menig knap, geschoold werkman dwingt tot niets doen, tot lediggang, terwijl hij een ge zond lichaam, een paar stevige armen heeft om te arbeiden, wat hij graag zou doen, lie ver dan telkens de stempelkaart te moeten presenteeren. Want de werkïooze Lorenz, knap schrijnwerker, die zich lichamelijk voelt achteruitgaan in zijn tot ledigheid gedoemd bestaan, ondervindt aan den lijve, dat aan hem voltrokken wordt de geestelijke beteeke- nis van de ontboezeming van dr. Magnus- sen rust roest, geldt slechts voor hen, die vrijwillig rustvoor wie gedwongen is tot rüsten, tot niet-werken is het levend ver rotten. En dat gevoel van wel te kunnen, maar niet in staat gesteld wórden te werken gepaard met de ellende, die hij rondom zich ziet in zijn huisgezin, waar behalve twee werkïooze zoons nog een paar commensalen, dr. Magnussen en Haase, de intellectueele zonder werk, leven, maakt hem bitter en ten slotte onredelijk, zelfs tegenover zijn vrouw, c^ie zich afslooft om werk te verrichten bo ven haar krachten, waardoor ze ziek wordt. Het hoogtepunt van zijn Lorenz spel is wel het tragische moment van het vernielen van een meubelstuk om toch maar werk te hebben, wat hem tevens doet beseffen, dat hij niet meer in staat is tot werken. Moeilijke rollen, die werkelijk mooi vertolkt zijn. Het onrustige, moeilijk te bedwingen gevoel van geen werk te mogen verrichten, de daardoor veroorzaakte bitterheid en on redelijkheid tegenover het huisgezin het lijdelijk moeten toezien, dat zijn zoons, waar van één zich aan diefstal uit moedeloos heid, uit gebrek, uit wie weet welke motieven nog meer schuldig maakt, die gemoeds stemming wordt prachtig vertolkt door Jan Lemaire. Hij vindt daar een waardige tegen speelster in Aaf Bouber, die wel niet zoo heel veel zegt, maar des te meer in haar spel weergeeft, wat er moet omgaan in de ziel van haar, die het leven jarenlang gedeeld heeft met Lorenz, en die tenslotte met hem den dood ingaat, ten einde raad en ten einde hoop, vrijwillig en moedwillig, door het open zetten van de gaskraan. Vooral dit tooneeltje is aangrijpend en het wordt nog dramatischer door dien strijd om het leven, die worsteling om te blijven bestaan van de dochter Pauli, die telkens oplaaiende buien van levendigheid heeft. Door haar, zoowel als door de derde vrouwelijke rol, die van de „publieke vrouw", welke met de moederfiguur oogenblikken van kalmte geven in de steeds oplaaiende ruzie momenten van vader en zoons, in de klacht uitingen van Haase en dr. Magnussen rol len, die ingeleefd '-'aren door hun vertolkers werd goed, frisch, levendig spel gegeven. Geen wonder dan ook, dat met dit spel. waarin behalve de reeds genoemden, mogen vermeld worden Stern, den eenigen „verdie nende" en den portier, die van anti-proleta- ristische neigingen verdacht wordt, het over- talrijke publiek een kunstzinnigen, mooien avond heeft gehad en zich niet onbetuigd heeft gelaten dit te toonen door warm, har telijk applaus. De hoop, die de voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, tegelijk spreken de uit naam van het bestuur der afdeeling van de Vara, uitte, dat de aanwezigen zich goed zouden vermaken, is verwezenlijkt. Hij bejammerde het, dat honderden ditmaal moesten teleurgesteld worden, maar deze teleurgestelden zouden er vergoeding in vin den, dat zij bij de voorstelling van „Het Ver raad" op 21 October het eerst aan het bod zouden zijn. Laten we dit verslag eindigen met een woord van lof aan de regie, die er in ge slaagd is door de mise-en-scène iets bewerkt te hebben, waardoor we ons gemakkelijk kon den verplaatsen in het milieu van de familie Lorenz, de familie der „Stempelbrüder". Vlissïngsche Esperanto-vereeniging. Gisterenavond had in het voormalig Bur ger Weeshuis een propagandavergadering plaats tot verbreiding van de wereldhulptaal Esperanto. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend werd het woord gegeven aan den spreker, den heer Zegelaar uit Souburg. Spreker behandelde achtereenvolgens het ontstaan van het Esperanto, samengesteld door dr. Zamenhof te Warschau, het leven en werken van voornoemden dr. Zamenhof en sprak daarna over het succes der inter nationale congressen, over de wereldvereeni- ging van Esperantisten „U. E. A." (Univer- sala Esperanto Asocio), over het Esperanto in dienst van de radio en van de film. In de pauze was er gelegenheid om de Es- peranto-literatuur te bewonderen, die wer kelijk interessant was, daar er uit alle lan den der wereld iets aanwezig was. Na de pauze werd nog een uiteenzetting gegeven van de taal zelf, en werd met ver schillende voorbeeden de gramatica verdui delijkt. Na het einde mocht de heer Zegelaar een dankbaar applaus in ontvangst nemen, en werden nog enkele vragen gedaan naar aan leiding van den nieuwen cursus, welke zal aanvangen op Dinsdag 7 October. Voor dezen cursus gaven zich reeds 14 personen op. Met een krachtige opwekking om Esperan to te leeren sloot de voorzitter dezen leerza- men avond. De werkzaamheden aan de Langevielebrug te Middelburg. Sedert een paar weken is men bezig aan het werk tot het maken van een tweeden doorgang voor het water bij de Langeviele Buitenbrug te Middelburg en sedert Maan dag voor een week is het tramverkeer over die brug stopgezet. Daarom onderhoudt de Pzem den dienst tusschen de Markt en de Zand straat met twee motorwagens, die om de beurt als bijwagen dienst doen. Is de brug afgesloten voor rijverkeer, voec- gangers kunnen voorloopig over een strook er van passeeren en wielrijders ook, althans wanneer zü hun rijwiel aan de hand nemen Het is verboden op de brug of wat in de toe komst brug zal zijn stil te blijven staan om het werk in oogenschouw te nemen. Door het werk moet van af den wissel op den Tramsingel tot in de Zandstraat of om gekeerd worden geloopen en is dus ieder ver plicht, komende naar Middelburg op den Singel de tram te verlaten. Daarbij is men dikwijls genoodzaakt dit aan den kant van de vest te doen, waar het zeer duister en daar door gevaarlijk kan zijn. Dezer dagen liep reeds een reiziger bijna het water in. Nu de Pzem op zoo'n verdienstelijke wijze de omge ving van het werk en het verbindingsvoet pad verlicht heeft, zal het een niet minder goed werk zijn ook in de omgeving van den wissel eenige lichtpuntjes aan te brengen. Moge men ook hier den put dempen voor het kalf verdronken is. Een begin van brancL Gisterenmiddag was een schilder bezig in de gang van een perceel op de Groote Markt te Middelburg met het vullen van een ben zinelamp bestemd voor het afbranden van verf. De flesch met benzine viel om en in een oógenblik ontstond een hevige vlam, die naar buiten uitsloeg. Een paar op de Markt aanwezige mannen traden flink op en wisten alles wat brandde naar buiten te werpen, waardoor vrij spoedig het vuur tot staan kon worden gebracht en de gevolgen slechts be stonden uit een paar schroeiplekken op de muren der gang. Intusschen had een der omwonenden de politie opgebeld en medegedeeld dat er een uitslaande brand was, zoodat de alarmschel- len direct in werking werden gebracht. Dit had ten gevolge, dat de autospuit, die de ge meente in huur heeft, spoedig op de Markt verscheen en andere spuiten gereed stonden om uit te rukken, maar, zooals uit het boven staande blijkt, de hulp was gelukkig niet noo- d'ig. Naamlooze vennootschappen. Met no. 189 van de Staatscourant werden verzonden afdrukken van de naamlooze ven nootschap E. Kohschulte's Manufacturen- handel te Zierikzee. KOUDEKERKE. Als een bijzonderheid kan zeker worden medegedeeld, dat de erwten op een stuk bouwland te Koudekerke voor de tweede maal in dezen zomer in vollen bloei staan. GOES. De gemeenteraad te Goes houdt heden middag 4 uur een spoedeischende vergade ring ter behandeling van de volgende punten .Voorstel tot het aangaan eener geldleening ter conversie van rijksvoorschotten inzake woningbouw. Definitieve vaststelling van het in de ver gadering van 24 Juni 1930 aangeboden con cept-besluit tot wijziging van het „uitbrei dingsplan 1924". BRESKENS. Bij genoegzame deelname zal dezen winter weder vanwege de afdeeling Breskens van Volksonderwijs avondonderwijs gegeven wor den. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier overweegt het houden van een Nijver heidstentoonstelling in 1931. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behandeld L. D., 49 jaar, landbouwer te Groede, ver dacht van mishandeling van P. C. de Hullu te Schoondijke op 8 Augustus 11., 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. P. G., huisvr. J. B., 39 jaar, te Zaamslag, verdacht van beleediging van P. Bakker te Zaamslag op 6 Augustus 11., 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. L., 58 jaar, arbeider te Baarland, ver dacht van beleediging van een commies te Hoedekenskerke op 1 Augustus 11., 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. C., 26 jaar, loodbewerker te Axel, ver dacht van mishandeling van M. Grovanne te Axel op 9 Augustus 11., 5 boete subs. 5 da gen hechtenis. F. v. G., 27 jaar, caféhouder te Vlissingen, verdacht van huisvredebreuk te Goes op 25 Augustus 11., in het hotel „de Zoutkeet", 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. W. I. D., 71 jaar, metselaar te Oostburg, verdacht van mishandeling en beleediging van D. van Damme te Oostburg op 28 Augus tus 11., f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. de G., 31 jaar, arbeider te Middelburg, verdacht van mishandeling van J. de Jonge te Middelburg op 2 Augustus 11., f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. v. L., 38 jaar, muzikant te Middelburg, verdacht van mishandeling van J. Force te Middelburg op 27 Augustus 11., 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. J. W., 19 jaar, te Utrecht, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van de firma Albert Heijn te Vlissingen in Februari 11., 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. G. J. M. B„ 21 jaar, koopman te Overschie, verdacht van mishandeling van A. Dees te Waarde op 31 Juli 11., 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. J. J., 20 jaar, schippersknecht te Bruinisse, verdacht van mishandeling van J. de Waal te Bruinisse op 23 Augustus 11., 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam deed uitspraak inzake het aan den grond loopen van het stoomschip „Merwede" aan de Belgische kust nabij Nieuwpoort, be treffende een klacht van den hoofdinspec teur voor de scheepvaart tegen den gezag voerder van genoemd stoomschip ter zake van het niet aanvragen van een bewijs van zeewaardigheid na stranding. De Raad is van oordeel dat dit ongeval aan onvoorzichtige navigatie is te wijten. De ka pitein heeft gefaald door het lood niet te ge bruiken en door, toen het mistig werd, de Broersboei, welke hij niet zag, niet recht achteruit te brengen. De Raad acht de klacht gegrond. Mitsdien wordt de aangeklaagde ter zake van genoemde klacht gestraft door het uit spreken van een berisping. Zestien Haagsche advocaten verhoord. Gisterenmiddag zijn niet minder dan 16 Haagsche advocaten voor den .Raad van tucht gehoord in verband met omtrent hen ingekomen klachten, als zouden zij gelden, die zij als curatoren in faillissementen onder zich in beheer hadden, niet hebben afgedra gen. Men weet, dat reeds twee Haagsche advo caten wegens ernstige verdenking van derge lijke handelingen zich in voorarrest bevinden. MARINE EN LEGER Met 1 October is de luitenant ter zee 2e klasse G. Y. C. Fraser tijdelijk geplaatst te Rotterdam de luitenant ter zee 2e klasse J. M. Madsen geplaatst bij de onderzeedienst- kazerne te WillemsQord de luitenant ter zee 2e klasse W. H. van Zadelhoff geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de luitenant ter zee 2e klasse L. J. C. Cordesius, dienende bij den radiodienst der marine te Amsterdam, ter beschikking ge steld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine 1 October sergeant der mariniers O. J. dé Vos van afdeeling mariniers Rotterdam naari marinekazerne Amsterdam. 9 October Sergeant-majoor der mariniers W. Hoekstra van marinekazerne Amsterdam naar afdeeling mariniers Rotterdam. 20 October Sergeant-konstabel J. Sohier van wachtschip Willemsoord naar wachtschip Vlissingen. 15 December Sergeant-monteur J. van dc* Vuurst van wachtschip Willemsoord naar dé Kooij. Het departement van defensie heeft bericht ontvangen dat het smaldeel Australië op zijn vlagvertoon-reis 26 dezer te Melbourne is aangekomen. De twee compagniën infanterie, welke te Middelburg in garnizoen liggen, worden over-, geplaatst naar Bergen op Zoom, terwijl een compagnie mitrailleurs te Middelburg in gar* nizoen komt. Wijziging in de organisatie van het leger. De wijziging in de organisatie van het le* ger is vermoedelijk voor alle. wapens in dg maand October doorgevoerd. Met deze door* voering zal het instituut der zgn. dubbelran-. gen, ofschoon nog niet geheel, dan toch voor een zeer groot gedeelte zijn opgeheven. Er is bij de verschillende wapens een kleine uit* breiding gegeven aan de functies van majoor^ kapitein, adjudant-onderofficier en sergeant* majoor. Hierdoor zullen die officieren en onderof ficieren, die in de zgn. dubbelrangen dienen, dus wel in den door hen behaalden rang be vordering hadden gemaakt, maar niet heb aan dien rang verbonden salaris genoten, thans in het genot hiervan worden gesteld. Het is te verwachten, dat de doorvoering van dezen maatregel een aantal overplaat singen van verschillende daarbij betrokken officieren en onderofficieren noodzakelijk zal maken. Onder bevel van den 2en luitenant der in fanterie O.-I. leger A. L. Franken zal een detacjiement der koloniale reserve, sterk 4 onderofficieren en 19 brigadiers-titulair, 15 dezer met de „Insulinde" uit Rotterdam naar Oost-Indië vertrekken. Als medegeleider is aangewezen de 2e luitenant der infanterie van genoemd leger J. H. Scheffer. HET REGEERINGSPROGRAM IN DUITSCHLAND. Aan het regeeringsprogram van het kabi* net—Brüning ontleenen wij het volgende Het begint met een uitvoerig overzicht van de crisis op economisch gebied, die zich na den wereldoorlog heeft doen gelden. Reeds spoedig bleek, dat de volkeren met hoogere prijzen zouden rekening hebben te houden. Het had den schijn, of Duitschland de uit den oorlogs- en inflatietijd voortkomende moeilijkheden met succes het hoofd zou bie den door een enormen kapitaalstoevoer uit het buitenland, die zelfs in de milliarden liep. Deze periode is thans achter den rug en" in de plaats van den kapitaalsinvoer is de kapitaaluitvoer getreden, die noodzakelijk was om de eenmaal aangegane verplichtingen na te komen en de lasten van een verloren oorlog te verlichten. Na gewezen te hebben op den benarden financieelen toestand, die hiervan het ge volg is geweest, zegt het program, dat het nu in de eerste plaats zaak is het geschokte ver trouwen in de Duitsche financiën te herstel len en het economisch leven weer gezond te maken. De ondersteuning der werkloozen is slechts een noodmaatregel, die alleen betrekking heeft op de gevolgen, maar zich niet inlaat met de oorzaken. Niet hoogere belastingen, doch bezuinigingsmaatregelen, verlichting der lasten en herstel van het vertrouwen zijn de grondprincipes, waar men zich nu aan te houden heeft. De besparingen, voortvloeiende uit de sa lariskortingen worden voor het geheele rijk op 120 millioen rijksmark geschat. Bij de rijksspoorwegen en de rijksbank zullen ook salariskortingen ingevoerd worden, zoodat voor alles een saneering van de rijksspoor wegen te verwachten is. De rijksregeering hoopt dat het beambten- en ambtenaren corps, dat den staat steeds een belangrijke steun geweest is, ook in deze moeilijke dagen:

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1